Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. افزایش کشته‌های حملات روز گذشته تهران
  2. مهاجمان حمله دیروز به مجلس و آرامگاه آیت الله خمینی ایرانی بودند
  3. بازداشت یک زن در ارتباط با حملات روز گذشته درتهران
  4. برگزاری انتخابات عمومی در بریتانیا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پرچم نیمه افراشته بریتانیا برای قربانیان حملات تهران

پرچم بریتانیا در سفارت این کشور در تهران، به احترام قربانیان حملات روز چهارشنبه تهران به حال نیمه افراشته در آمده است.

View more on twitter

اعلام آمادگی چین برای نشست سه‌جانبه با افغانستان و پاکستان

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، در دیداری با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، در حاشیه اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای گفت که آماده است تا نشستی سه‌جانبه را میان افغانستان، پاکستان و چین راه‌اندازی کند. او افزود که همکاری‌ها میان افغانستان و چین گسترش خواهد یافت.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای همچنین می‎‌افزاید که رئیس‌جمهوری چین گفته که از صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی استقبال و از روند صلح به رهبری دولت افغانستان و نشست "پروسه کابل" حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید

چین و افغانستان
arg

کلیسای اسقفی اسکاتلند ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت شناخت

کلیسای اسقفی اسکاتلند ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت شناخته و زوج‌های همجنسگرا می‌توانند در این کلیسا ازدواج کنند.

این اولین کلیسای عمده در بریتانیا است که به همجنسگرایان اجازه ازدواج می‌دهد.

از این پس مسیحیان همجنسگرای هر کلیسای انگلیکن، کلیسای رسمی انگلستان، می‌تواند در کلیسای اسقفی اسکاتلند ازدواج کند.

آلمان برای همجنسگرای چچنی ویزا صادر کرد

آلمان به یک مرد همجنسگرا از چچن ویزای انساندوستانه برای سفر به این کشور داده است.

این اقدام به دنبال انتشار گزارش‌هایی صورت گرفت که در آنها گفته شد پلیس چچن همجنسگرایان را شکنجه کرده و می‌کشد. وزارت امور خارجه آلمان گفته است این مرد با ویزای صادر شده روز سه شنبه وارد این کشور می‌شود و این وزارتخانه در حال تصمیم‌گیری در مورد مدارک چهار نفر دیگر است.

مقام‌های جمهوری چچن در روسیه ادعای آزار و اذیت همجنسگرایان را رد کرده‌اند.

قطر: مناقشه با عربستان ثبات منطقه را تهدید می‌کند

وزیر امور خارجه قطر می‌گوید مناقشه این کشور با چند کشور عربی به خصوص عربستان سعودی، ثبات منطقه را تهدید می‌کند. شیخ محمد عبدالرحمن آل ثانی گفته است کشورش می‌خواهد این مناقشه از راه دیپلماتیک حل و فصل شود. او راه حل نظامی را رد کرده است.

آتش گرفتن تانکر سوخت در تبریز

کشته شدن دو نفر در واژگونی تانکر سوخت در تبریز

همدردی ایرانیان مقیم بریتانیا با قربانیان حملات تهران

آغاز جلسه رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی

آتش سوزی تانکر سوخت در تبریز

تبریز
TASNIM

وحید شادی‌نیا مسئول روابط عمومی اورژانس استان آذربایجان شرقی با اعلام خبر آتش سوزی تانکر سوخت در تبریز گفت که در این حادثه در ورودی شرقی تبریز دو نفر سرنشین تریلر کشته شدند.

تبریز
TASNIM

'دود سیاه بر آسمان تهران ناشی از آتش سوزی در لاستیک فروشی در اکباتان'

زن بازداشت شده به مهاجمان 'سرویس جنسی نمی‌داد'

محمد جواد جمالی، دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهارات قبلی خود در مورد زن عضو گروه عاملان حملات دیروز تهران را تکذیب کرده است. پیشتر به نقل از وی گزارش شده بود که این زن "سرویس‌های جنسی به تروریست‌ها می‌داده است" هر چند مشخص نکرده بود که در چنین صورتی، چه مهاجمان مرد به چه منظوری او را همراه خود به محل عملیات مسلحانه برده بودند. به گزارش ایسنا، آقای جمالی با تکذیب اظهارات منتشر شده به نقل از او، گفته است که "بنده چنین چیزی نگفته‌ام بلکه وظیفه این زن، هدایت و سرویس‌های اجتماعی و نه جنسی بوده است، او همراهی پشتیبانی می کرده و به عنوان راه بلد بوده است." آقای جمالی همچنین گفته است که "روز گذشته بعد از حادثه تروریستی حرم [آرامگاه آیت‌الله خمینی] یک زن در دام نیروهای امنیتی و انتظامی گرفتار شد." او افزوده است: "این تروریست اصالت ایرانی داشته و اهل بخش‌های جنوبی کشور است."

مجلس خبرگان، "آمریکا و اسرائیل و عربستان را مسئول حملات تهران دانست"

خبرگان
َkhobregan

در واکنش به حملات دیروز در تهران، مجلس دبیرخانه مجلس خبرگان در اطلاعیه‌ای هدف از این حمله را "مخدوش کردن امنیت مطلوب و پایدار جمهوری اسلامی و سناریویی خام برای سرپوش گذاشتن و جبران شکست های مفتضحانه گروه تروریستی داعش در محور مقاومت اسلامی عراق و سوریه و ایجاد رعب و وحشت در ایران" دانسته و گفته است که این حمله "نتیجه‌ای جز نمایاندن هر چه بیشتر چهره خبیث آمریکای جنایتکار و تروریسم وهابی - صهیونیستی نخواهد داشت." از زمان قدرت گرفتن گروه دولت اسلامی - داعش - در سوریه، افراد وابسته یا پیرو این گروه به اقدامات خشونت‌آمیز در شماری از کشورها به خصوص کشورهایی دست زده‌اند که در مقابله با این گروه مشارکت داشته‌اند. داعش مسئولیت حملاتی در آمریکا و عربستان سعودی را هم برعهده گرفته است. مقامات جمهوری اسلامی پیش از این برامنیت ایران در مقایسه با سایر کشورها تاکید می‌گذاشتند.

مراسم تشییع دو نفر از کشته شدگان حملات تهران برگزار شد

گزارشها از ایران حاکی است که مراسم تشییع احسان مهدی تقوی و احسان آقاجانی معمار از کشته شدگان حملات تهران امروز برگزار شد.

یک شاهد عینی با ارسال تصاویری به بی‌بی‌سی از مراسم تشییع آقای آقاجانی نوشت: "جنازه را امروز در محل آوردند که نماز خوانده شود و بعد به محل نگهداری شهدا برده شد تا فردا بعد از نماز جمعه تشییع شوند."

احسان آقاجانی
BBC
مراسم تشییع احسان آقاجانی از کشته شدگان حملات تهران
تقوی
ILNA
مهدی تقوی، مدیرعامل سابق خبرگزاری ایکنا تشییع شد

شهردار پاریس: برج ایفل به احترام قربانیان حملات تهران خاموش می‌شود

آن هیدالگو، شهردار پاریس اعلام کرد چراغ‌های برج ایفل امشب به احترام جانباختگان حملات تهران خاموش می‌شود.

View more on twitter

استانداری تهران: صدای مهیب اتوبان مدرس غیر امنیتی بود

مسئول دفتر نماینده نیک شهر در میان زخمی شدگان

شمار مبتلایان به وبا در یمن از۱۰۰هزار نفر گذشت

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده شمار مبتلایان به وبا در پی شیوع این بیماری در چندین منطقه در یمن از مرزیکصد هزار نفر گذشته است. این سازمان در بیانیه ای گفته است تاکنون ۷۹۰ نفر بر اثر ابتلا به وبا جان خود را از دست دادند. جنگ دو ساله در یمن به شدت به سیستم بهداشتی این کشور صدمه زده است. گروههای امدادرسان هشدار داده اند که میلیون ها نفر در یمن در معرض قحطی قرار دارند.

سردار اشتری: اقدامات امنیتی تشدید می‌شود

یک فوتبالیست آبادانی در میان کشته شدگان حملات تهران

رضا ثابتی، از کارمندان اداره بندر آبادان و از بازیکنان سابق تیم‌های نفت و جم از جمله کشته شدگان حملات روز گذشته تهران است.

به گزارش ایلنا، کمال محمد مطوری یکی از وابستگان وی با تائید این خبر گفت: "شهید ثابتی که برای پیگیری برخی امور به مجلس رفته بود در حمله تروریستی روز گذشته در مجلس به شهادت رسید."

آقای مطوری افزود: "برای اطمینان بیشتر و تائید نهایی برادر وی به تهران اعزام و متاسفانه وی نیز پس از مشاهده پیکر این شهید، او را شناسایی و تائید کرد."

تصاویر دوربین مداربسته از حمله روز گذشته به مجلس ایران

چین با 'شایعه پراکنی اینترنتی' مقابله می‌کند

چین
AFP
دولت چین با شایعه سازی اینترنتی مقابله می کند

موسسه دولتی نظارت بر اینترنت در چین برنامه‌ای را برای محدود کردن فعالیت وبسایت‌های شایعه پراکنی به اجرا گذاشته و تاکنون چند وبسایت را بسته است. به شرکت‌های عمده اینترنتی چین، از جمله تن‌سنت و بایدو گفته شده است که باید بر تبادل اخبار مربوط به رسوایی‌های جنسی یا زندگی اسراف آمیز افراد سرشناس نظارت کنند و مانع از ترویج چنین اخباری شوند. به شرکت‌های اینترنتی دستور داده شده که دست کم شصت "حساب شایعه پراکنی" مربوط به افراد سرشناس را مسدود کنند که با انتقاد شدید در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است. قانون جدید ناظر بر فعالیت سایبری که اخیرا در چین به اجرا گذاشته شده برای حزب کمونیست این کشور نقشی در تنظیم محتوای اینترنتی در نظر گرفته است.

بشار اسد حملات روز گذشته در تهران را به حسن روحانی تسلیت گفت

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در تماسی تلفنی با حسن روحانی حملات روز گذشته در تهران را تسلیت گفت. رئیس جمهور سوریه در این تماس ضمن ابراز همبستگی تاکید که " سوریه این حملات تروریستی را محکوم کرده و اعلام می کند که در مبارزه با تروریسم در کنار ایران است."

پرچم سازمان ملل در تهران به حالت نیمه برافراشته درآمد

جزییات حمله به آرامگاه آیت الله خمینی

سرهنگ امید بهمن‌یاری (سرکلانتر ۱۰ فاتب) درباره جزئیات حمله به آرامگاه آیت الله خمینی گفت: "روز گذشته دو نفر از اعضای گروهک تروریستی داعش که قصد حمله انتحاری از درب ۷ داخل حرم مطهر شدند و از یکی از درب‌های اصلی یک نفر از نفرات گروهک‌های تروریستی یک بمب صوتی را منفجر کردند به این قصد که توجه نیروهای انتظامی حاضر در محل را به خود جلب کنند."

به گزارش تسنیم، این مقام انتظامی افزود: "در این حال که خدمه و کارکنان در حال فعالیتشان بودند شهید سبزعلی را به شهادت رساندند. در حالی که می‌خواستند وارد صحن اصلی شوند با اشتباه کردند در مسیریابی به سمت ضلع شمال غربی حرم حرکت می‌کنند."

آقای بهمن یازی همچنین گفت که حمله کنندگان از دالان سمت چپ وارد این محوطه شدند و با ماموران انتظامی درگیر شدند.

این مقام انتظامی اضافه کرد: "در همین ضلع شمال غربی یک خانم که عضو همین گروهک تروریستی بود دستگیر شد و یک نفر دیگر کشته شد."

آرامگاه خمینی
ILNA

هویت تعدادی از حمله کنندگان تهران اعلام شد

وزارت اطلاعات ایران در بیانیه هویت پنج نفر از حمله کنندگان به تهران را اعلام کرد.

به گزارش تسنیم، در بیانیه آمده است: "براین اساس تیم عملیاتی داعش که در عملیات تروریستی حرم مطهر و مجلس شورای اسلامی مشارکت داشتند؛ ۵ نفر از عناصر تروریست سابقه دار وابسته به گروه های وهابی و تکفیری بودند که پس از جذب به گروهک تروریستی داعش، از کشور خارج گردیده و در جنایات این گروهک تروریستی در موصل و رقه مشارکت داشته‌اند."

در ادامه این بیانیه آمده است: "عناصر مذکور در اجرای عملیات تروریستی در مردادماه سال ۱۳۹۵، تحت فرماندهی ابوعایشه از فرماندهان رده بالای داعش وارد کشور شده و قصد اجرای عملیات های تروریستی در شهرهای مذهبی را داشتند که پس از انهدام کامل شبکه و ضربه به نفرات اصلی این کیس ازجمله هلاکت ابوعایشه؛ از کشور متواری گردیده بودند."

در این بیانیه تنها به اسم کوچک حمله کنندگان اشاره شده است. "بنابر برخی ملاحظات اجتماعی، امنیتی از انتشار نام خانوادگی نامبردگان خودداری گردید."

تحقیقات دفتر حقوق بشر سازمان ملل درباره کشته شدن ۸۰ غیرنظامی در موصل

ذفتر حقوق بشر سازمان ملل در عراق گفته است که درباره گزارشاتی مبنی بر کشته شدن ۸۰ غیرنظامی در جریان حملات هوایی هفته گذشته در موصل تحقیق می کند.

این نهاد حقوق بشری از نیروهای امنیتی عراق و نیروهای ائتلاف خواسته تا هر گونه اقدامی را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان انجام دهند. مقامات دفتر حقوق بشر گفته اند که گزارشات موثقی دریافت کرده اند که نشان می دهد بیش از ۲۰۰ غیرنظامی توسط گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) کشته شدند.

این غیرنظامیان در حالی که دو هفته پیش قصد داشتند از غرب موصل فرار کنند، هدف پیکارجویان داعش قرار گرفتند.

کره شمالی موشک زمین به دریا آزمایش کرد

موشک زمین به دریا
EPA
منابع کره جنوبی از آزمایش موشک زمین به دریای کره شمالی خبر داده اند

به گفته منابع خبری کره جنوبی، کره شمالی ظاهرا یک موشک زمین به دریا را در سواحل شرقی آن کشور ازمایش کرده است. این آزمایش یک روز گزارش می شود که کره جنوبی گفت که راه اندازی سیستم دفاع ضد موشکی ساخت آمریکا را فعلا به تعویق انداخته است. قرار است سیستم دفاع ضد موشکی تاد ساخت آمریکا به منظور مقابله با حملات موشکی احتمالی کره شمالی در کره جنوبی نصب شود اما برخی گروه ها در این کشور با این طرح مخالفت کرده و گفته اند که محل استقرار این شبکه به هدف های مشروع نظامی برای کره شمالی تبدیل خواهد شد. چین نیز با نصب این شبکه موشکی مخالفت کرده بود. دولت جدید کره جنوبی هدف از تعویق در نصب این شبکه را جلوگری از وخامت بیشتر روابط آن کشور با همسایگان توصیف کرده است. به نظر می رسد که در ماه های اخیر، کره شمالی برنامه موشکی خود را با سرعت بیشتری ادامه می دهدی.

الشباب به یک پایگاه نظامی در پانتلند حمله کرد

گروه اسلامگرای الشباب که در سومالی فعالیت دارد گفته است که به یک پایگاه نظامی در سرزمین نیمه مستقل پانتلند حمله کرده که و شصت سرباز دولتی را کشته است. این گروه جهادی گفته است که آنان این پایگاه و شهری را در شمال منطقه باری به تصرف خود درآورده‌اند. ساکنان محل به بی بی سی گفته اند که این عملیات سه ساعت به طول انجامید. وزیر امنیت محلی وقوع حمله را تایید کرده اما اظهارات الشباب درباره شمار تلفات را رد کرده است.

افزایش کشته‌های حملات تهران

چین از بازداشت شماری از کارکنان اپل خبر داد

پلیس چین از بازداشت ۲۲ نفر که اکثر آن ها کارکنان شرکت اپل هستند، خبر داده است. گفته شده که این افراد متهم به انجام عملیات زیرزمینی برای فروش اطلاعات شخصی مشتریان هستند. پلیس گفته است که این افراد در استان‌های جنوبی کشور و در پی چندین ماه تحقیق بازداشت شده‌اند. به گفته پلیس مظنونان با فروش اطلاعات شخصی برروی سیستم کامپیوترهای داخلی شرکت‌ها، بیش از ۷ میلیون دلار درآمد داشتند. کمپانی اپل تاکنون اظهارنظری در این باره نکرده است.

سفارت آمریکا در اوکراین هدف 'انفجار تروریستی' قرار گرفت

پلیس کیف، پایتخت اوکراین گفته است که کوتاه مدتی پس از نیمه شب گذشته در محل سفارت آمریکا در این کشور انفجاری روی داد اما تلفات و آسیب جانی نداشته است. در بیانیه پلیس آمده است که تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که فردی ناشناس یک وسیله انفجاری را به محوطه سفارت آمریکا پرتاب کرده است. سفارت آمریکا در این مورد اظهار نظری نکرده اما به گفته منابع محلی، فعالیت عادی سفارتخانه در روز پنجشنبه ادامه داشته است.

بروجردی: در رابطه با حملات تهران یک زن بازداشت شده است

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفت: "در رابطه با حادثه روز گذشته یک خانم دستگیر شده و در اختیار نیروهای امنیتی قرار دارد."

View more on twitter
View more on twitter

رئیس جمهوری تاجیکستان از حمله تهران ابراز تاسف کرد

رحمان
Getty Images
امامعلی رحمان بر مبارزه دستجمعی با تروریسم تاکید کرده است

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در پیامی به حسن روحانی مراتب تسلیت خود را به مناسبت قربانیان حملات روز گذشته ابراز داشته است. او در این پیام گفته است: "در ارتباط به عملهای تروریستی در شهر تهران که موجب به هلاکت رسیدن و جراحت برداشتن مردم آسایشته گردید، به شما تعزیه و تسلیت عمیق خویش را ابراز می‌نمایم. ما این جنایت ظالمانه تروریستان را قطعیاً محکوم نموده، ضرورت تأخیر‌ناپذیر تقویت مبارزه بی‌امان و دسته‌جمعانه را با همه گونه ظهورات تروریزم و افراطگرايي مجدداً تأکید می‌نماییم." در پایان این پیام آمده است: "همدردی و تسلیت صمیمی این جانب را به پیوندان و نزدیکان فوتیدگان اظهار نموده، از درگاه خداوند به آنها صبر جمیل و برای همه آسیب‌دیدگان شفای کامل را مسئلت داریم."

e��.�[

وزیر اطلاعات از بازداشت تعدادی در ارتباط با حملات تهران خبر داد

وزارت اطلاعات هویت عاملان حملات تهران را شناسایی کرد

وزارت اطلاعات هویت عاملان حملات تهران را شناسایی کرد.

به گزارش تسنیم، قرار است تصاویر و مشخصات این افراد تا ساعتی دیگر منتشر شود.

حملات تهران
TASNIM

وزارت خارجه قطر: اظهارات منتسب به امیر قطر کار هکرها بود

آرم وزارت خارجه قطر
State of Qatar
وزارت خارجه قطر هکرها را مسئول درج اظهارات منتسب به امیر این کشور کرده است

وزارت خارجه قطر گفته است که تحقیقاتی مقدماتی نشان می‌دهد که اظهاراتی که از قول امیر این کشور در خبرگزاری رسمی قطر منتشر شده بود، کار هکرها بوده است. عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر روز دوشنبه روابط خود را با امیرنشین قطر قطع کردند که تا حدودی ناشی از انتشار این گزارش در خبرگزاری دولتی قطر بود. کوتاه مدتی پس از انتشار این گزارش، منابع خبری از نفوذ هکرها به این خبرگزاری خبر دادند و این متن را حذف کردند.

مسیر راه آهن شمال به جنوب بسته شد

با خروج پنج واگن باری در بین ایستگاه های تله زنگ و شهبازان، مسیر راه آهن جنوب بسته شد.

مصطفی ملکی صادقی معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای‌لرستان با اعلام این خبر گفت: "به علت خروج پنج واگن باری از ریل بین ایستگاه‌های تله زنگ و شهبازان در محدوده اداره کل راه آهن زاگرس( استان خوزستان - شهرستان اندیمشک ) راه آهن شمال به جنوب از ساعات اولیه بامداد امروز در محدوده شهرستان اندیمشک بسته شد."

افزایش شمار کشته شدگان حملات تهران

سفر امیرکویت به دوحه برای میانجیگری در بحران قطر

صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت به منظور میانجیگری در بحران دیپلماتیک بین قطر، عربستان و شماری دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس به دوحه سفر کرده است. عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با وارد کردن این اتهام به قطر که باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده اند. این کشورها قطر را به حمایت از "گروه های تروریستی" متهم کرده‌اند.

مهم ترین خبرهای مربوط به حمله روز گذشته به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله خمینی را اینجا بخوانید