Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. در انتخابات بریتانیا حزب حاکم محافظه‌کار اکثریت را از دست داد
 2. داعش ویدیوی 'مهاجمان حمله مرگبارتهران' را منتشر کرد
 3. شکست حزب ملی گرای اسکاتلند در انتخابات بریتانیا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تماشاگران زن در مسابقه والیبال ایران

  در رسانه‌های ایران عکسهایی از حضور زنان در مسابقه والیبال ایران و بلژیک در ورزشگاه آزادی منتشر شده است.

  خبرآنلاین هم گزارش داده که گزینه "خرید بلیت برای بانوان" به صورت آنلاین وجود داشته اما در صورت کلیک روی این گزینه با پاسخ "بلیت بانوان به اتمام رسیده " روبرو می‌شوید.

  در واکنش به این عکسها گروهی از کاربران توییتر گفته‌اند که تماشاچیان زن به صورت "گزینشی" انتخاب شده بودند و امکان خرید بلیت برای آنها وجود نداشته است.

  • اگر شما جزو زنانی هستید که این مسابقه را تماشا کردید، چه طور بلیت خریدید؟ اگر می‌خواستید به استادیوم بروید، آیا موفق شدید بلیت بخرید؟

  تلگرام: bbcshoma@

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 2. عذر خواهی ترزا می از هم حزبی‌هایی که کرسی‌هایشان را از دست دادند

  ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به بی بی سی گفت که او از نمایندگان محافظه کاری که کرسی های خود را در انتخابات از دست داده اند، عذرخواهی می کند. خانم می گفت که واضح است که او نتیجه ای متفاوت می خواست.

 3. موافقت رهبر حزب اتحادگرای دموکراتیک برای مذاکره با حزب محافظه کار

  آرلن فوستر، رهبر حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی گفت که او موافقت کرده تا مذاکره با حزب محافظه کار را درمورد نحوه همکاری با آنها آغاز کنند. در بیانیه ای خانم فوستر گفت که حزبش درباره منافع بریتانیا نگران است. گمانه زنی هایی درباره نحوه همکاری حزب اتحادگرای دموکراتیک در حمایت از دولت خانم می و در درمقابل درخواست این حزب از حزب محافظه کار وجود دارد.

  آرلن فوستر
 4. نگاهی به زندگی دومین نخست وزیر زن بریتانیا

  Video content

  Video caption: نگاهی به زندگی دومین نخست وزیر زن بریتانیا
 5. ده‌ها افغان در لندن در حمایت از 'رستاخیز تغییر' جمع آمدند

  ده‌ها نفر از افغان‌های مقیم بریتانیا، امروز با تجمع در برابر سفارت افغانستان در لندن از معترضان جنبش "رستاخیز تغییر" در کابل اعلام حمایت کردند.

  این گروه از افغان‌های مقیم بریتانیا با حمل شعارها و عکس‌هایی از کشته‌شدگان رویدادهای خونین اخیر کابل علیه رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان شعار دادند.

  معترضان در کابل در پی خشونت‌های اخیر در این شهر با برپا کردن چادرها و ایجاد جنبشی زیر نام "رستاخیز تغییر" خواستار برکناری مقامات ارشد دولت افغانستان هستند.

 6. ارتش: نیروهای ویژه ما در عملیات تهران حضور نداشتند

  سرتیپ شاهین تقی‎خانی، سخنگوی ارتش ایران در مورد نقش ارتش در حملات روز چهارشنبه تهران گفته است که نیروهای نیروهای یگان رهایی گروگان تیپ ۶۵ نوهد در آماده‌باش کامل بودند تا در صورت نیاز در محل حاضر شوند.

  او به خبرآنلاین گفته است با حضور نیروهای اطلاعاتی و امنیتی نیازی به حضور نیروهای ارتش نبود.

  آقای تقی خانی گفته است نیروهای مسلح "هوشیارانه از مرزهای کشور حراست می‎کنند و جای هیچ نگرانی نیست."

 7. پوشاندن کامل صورت در مکان‌های عمومی اتریش ممنوع شد

  اتریش قانونی را معرفی کرده که به موجب آن پوشاندن کامل صورت در مکان های عمومی ممنوع می شود. به این ترتیب ازاول اکتبر سال جاری هر کسی که این قانون رانقض کند با جریمه ای تا یکصد و شصت دلار روبرو می شود. این قانون جدید همچنین شامل اقداماتی علیه کسانی می شودکه اسلامگرایی افراطی را ترویج می دهد. براساس این قانون پناهجویان باید یک دوره یک ساله انسجام با جامعه را بگذرانند. این دوره شامل درس هایی درباره زبان و فرهنگ آلمانی می شود.

 8. دیدار غنی و ظریف در حاشیه نشست شانگهای

  غنی و ظریف

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه شانگهای با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرده و به گزارش خبرگزاری فارس دو طرف در مورد حملات اخیر تهران و کابل صحبت کرده‌اند.

  وزیر خارجه ایران همچنین بر گفت‌وگوهای استراتژیک دو کشور تاکید کرده و گفته گروه‌های کاری برای تطبیق موافقت‌نامه که در این زمینه امضا شده، کار را شروع کرده‌اند.

 9. صدها نفر در مخالفت با چادرهای اعتراضی کابل جمع آمدند

  صدها نفر از ساکنان ولایت‌های شرقی و جنوب شرقی افغانستان با راه‌اندازی یک گردهمایی، با برپا شدن خیمه‌های تحصن اعتراضی در کابل مخالفت کردند. شماری از بزرگان قومی نیز مشمول آنان است. معترضان، در پی خشونت‌های اخیر در کابل با برپا کردن چادرهایی در پایتخت افغانستان و ایجاد جنبشی زیر نام "رستاخیز تغییر" خواستار برکناری مقامات ارشد دولت افغانستان هستند. شرکت کنندگان گردهمایی در شرق کابل اما معترضان را به تلاش برای براندازی نظام و ایجاد هرج و مرج در افغانستان متهم می کنند.

 10. تبریک سندرز به کوربین

  برنی سندرز، سناتور چپگرای آمریکایی به جرمی کوربین برای "یک کارزار انتخاباتی موفق" تبریک گفته است.

  آقای سندرز گفته است: "در سراسر جهان مردم علیه سیاست ریاضت اقتصادی و نابرابری عظیم درآمد و ثروت قیام می‌کنند."

  "مردم بریتانیا، آمریکا و جاهای دیگر دولت‌هایی می‌خواهند که نماینده مردم باشند نه تنها ١ درصد [نخبگان]."

  View more on twitter
 11. ترزا می به جزییات همکاری با حزب اتحادگرای دموکراتیک اشاره‌ای نکرد

  لورا کونسبرگ، خبرنگار امورسیاسی بی بی سی گفت که ترزا می با "چهره ای گرفته" در بیرون مقرنخست وزیری بیانیه ای را قرائت کرد. اما او در صحبت هایش به جزییات همکاری با حزب اتحادگرای دموکراتیک اشاره ای نکرد. به گفته خبرنگار بی بی سی او هنوز نخست وزیر است. اما برای چه مدتی معلوم نیست؟

 12. خبر فوریترزا می: با همکاری حزب اتحادگرای دموکراتیک کشور را اداره می‌کنیم

  ترزا می پس از دیدار با ملکه بریتانیا اعلام کرد که دولت جدیدی تشکیل می دهد. او گفت که با همکاری حزب اتحادگرای دموکراتیک کشور را اداره می کنیم. این حزب ده کرسی در پارلمان کسب کرده است.

  ترزا می
 13. خبر فوریترزا می برای تشکیل دولت جدید با ملکه بریتانیا دیدار کرد

  ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، برای تشکیل کابینه جدید با ملکه بریتانیا دیدار کرد. با وجود آن‌که حزب محافظه‌کار به رهبری خانم می نتوانسته حد نصاب لازم را به دست آورد و دوازده کرسی از دست داده، می‌خواهد با ائتلاف با احزاب کوچک دولت تشکیل دهد.

 14. دونالد ترامپ در توییتی جیمز کومی را 'خبرچین' خواند

  دونالد ترامپ در توییتی گفته که صحبت‌های روز گذشته جیمز کومی، رئیس برکنار شده اف‌بی‌آی، کاملا حق را به او داده است. آقای کومی روز گذشته در مقابل کمیته امنیتی سنا حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد. جیمز کومی به این کمیته گفت که رئیس جمهوردر ارتباط با تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شخصا مورد تحقیق نبود. آقای ترامپ در اولین توییتش در واکنش به صحبت‌های جیمز کومی او را "خبرچین" خواند. وکیل آقای ترامپ گفته بود که آقای کومی به خاطر افشای اطلاعات باید محاکمه شود.

  View more on twitter
 15. نیکلا استورجن: ترزا می اقتدار خود را از دست داد

  نیکلا استورجن، رئیس حزب ملی اسکاتلند در کنفرانسی خبری گفت که ترزا می " اقتدار و قابل اعتماد بودن خود را از دست داده است".

 16. برگزاری مراسم خاکسپاری کشته شدگان حملات تهران

  مراسم خاکسپاری کشته شدگان حملات تهران امروز پس ازنمازجمعه از دانشگاه تهران آغاز شد. در جریان حمله دو روز پیش به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله خمینی در تهران ۱۷ نفر کشته و دهها نفر مجروح شدند.

 17. وزارت اطلاعات ایران از دستگیری افرادی مرتبط با حملات تهران خبر داد

  وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای از دستگیری "عناصر تروریست مرتبط با اقدامات تروریستی" در تهران خبر داد. در بخشی از این اطلاعیه آمده: "در این عملیات مقدار قابل توجهی سلاح، مواد پیش سازه بمب، کمربند انفجاری، وسایل ارتباطی و مدارک جعلی کشف شده و همچنین چندین خانه امن تروریست های وهابی- تکفیری در شمال غرب کشور شناسایی و پاکسازی شد."

 18. پلیس ترکیه: محموله یک تنی هروئین ضبط شده مربوط طالبان است

  کشت‌زارهای خشخاش افغانستان

  پلیس ترکیه گزارش داده است که محموله یک تنی هروئین را که از یک کشتی در نزدیکی کانال سوئز ضبط کرده،مربوط طالبان بوده است.

  به نوشته روزنامه حریت ترکیه مقامات این کشور در نتیجه یک عملیات مبارزه با مواد مخدر یک کشتی را که پرچم کنگو داشته در دریایی مدیترانه متوقف کرده و پس از جستجو در آن حدود ۱ هزار کیلوگرام هروئین را ضبط کردند که قیمت آن در بازار به حدود ۶۰ میلیون دلار می‌رسید.

  به نوشته این روزنامه در ضبط این مواد مخدر پلیس بریتانیا نیز به پلیس ترکیه کمک کرده است.

 19. بمبگذاری در نزدیکی کربلا دست کم ۲۰ نفر را کشت

  بمبگذاری انتحاری در بازاری در نزدیکی شهر کربلا درعراق به کشته شدن دست کم ۲۰ نفر منجر شد. گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

 20. جرمی کوربین خواستار استعفای ترزا می از نخست وزیری بریتانیا شد

  جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که حزبش در این دور توانسته ۲۹ کرسی بیشتر بدست آورد، خواهان استعفای ترزا می، نخست وزیر بریتانیا شده است.

  اما در مقابل خانم می گفته که از قدرت کناره گیری نمی کند.

  خانم می به امید کسب اکثریت بالاتر انتخابات پیش از موعد برگزار کردولی حزبش نتوانست این اکثریت را کسب کند.