Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ابراز نگرانی آلمان از تنش های قطرو همسایگانش
  2. عیادت مقامات ایران از مجروحان حملات اخیر تهران
  3. ادامه واکنش ها به نتایج انتخابات بریتانیا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

جایزه ادبی لیبراتور آلمان برای فریبا وفی

فریبا وفی
Nashr-e Markaz

جایزه ادبی بنیاد لیتپروم در آلمان به فریبا وفی، نویسنده ایرانی رسید. برنده این جایزه سه هزار یورویی به نام لیبراتور، هر سال با رای خوانندگان انتخاب می‌شود.

رمان ترلان خانم وفی دو سال پیش به زبان آلمانی برگردانده شده است. این رمان توانست نظر خوانندگان آلمانی را برای جایزه نویسنده برتر جلب کند.

بنیاد لیتپروم وابسته به نمایشگاه کتاب فرانکفورت است.

پلیس خودروی عاملان حملات تهران را پیدا کرد

پلیس امنیت تهران از کشف خودرویی خبر داده که عاملان حملات تهران به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله خمینی استفاده کرده بودند.

به گزارش تسنیم این خودرو امروز شنبه ۲۰ خرداد در یکی از نقاط مرکزی تهران کشف شده است.

به گفته پلیس تهران، عاملان حملات با استفاده از این خودرو ابتدا به آرامگاه آیت الله خمینی رفته و پس از پیاده شدن دو مهاجم، به مرکز شهر رفته و بعد از پارک خودرو به طرف مجلس رفتند. جزییاتی بیشتری درباره مشخصات این خودرو منتشر نشده است.

امضای قرارداد بوئینگ

یک سرباز افغان دو سرباز آمریکایی را کشت

بر اساس گزارش‌ها، یک سرباز افغان در ولایت شرقی ننگرهار افغانستان دو سرباز آمریکایی را به ضرب گلوله کشته و دو سرباز آمریکایی دیگر را زخمی کرده است.

یکی از مسئولان در ننگرهار گفت که یک سرباز کوماندوی افغان در جریان یک عملیات مشترک به نیروهای آمریکایی شلیک کرد و خودش هم در تبادل آتش کشته شد.

طالبان در بیانیه‌ای مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته اند.

این رویداد در ولسوالی/شهرستان اچین ننگرهار در منطقه فعالیت گروه شورشی داعش رخ داده است.

ننگرهار
BBC

حمایت ده‌ها افغان در آلمان و سوئیس از معترضان در کابل

ده‌ها افغان‌ در شهرهای ژنو سوئیس و فرانکفورت آلمان به حمایت معترضان در کابل، گرد آمدند و به خاطر رویدادهای خونین اخیر در کابل، علیه رهبران حکومت وحدت ملی شعار دادند. در رویدادهای مرگبار هفته گذشته در کابل بیش از ۱۶۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

معترضان در کابل در پی خشونت‌های اخیر در این شهر با برپا کردن چادرها و ایجاد جنبشی زیر نام "رستاخیز تغییر" خواستار برکناری مقامات ارشد دولت افغانستان هستند.

افغان‌های مقیم سوئیس در مقابل مقر سازمان ملل جمع شدند و خواستار اصلاحات و تغییر در دولت افغانستان شدند.

در شهر فرانکفورت در آلمان نیز معترضان با حمل شعارها و پرچم‌های افغانستان خواهان برکناری مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان شدند.

روز گذشته هم ده‌ها افغان مقیم بریتانیا در لندن هم از معترضان در کابل اعلام حمایت کردند و صد‌ها نفر از ولایت‌های شرقی و جنوب‌شرقی افغانستان در کابل از حکومت وحدت ملی اعلام حمایت کردند.

معترضان
Twiiter/YousufMassum
معترضان در ژنو

نیروهای مخالف دولت سوریه به سوی بخش‌های غربی رقه در حرکت هستند

نیروهای مخالف دولت سوریه که از حمایت آمریکا برخوردار هستند به سوی بخش های غربی رقه در حرکت هستند.

رقه، پایگاه اصلی داعش گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) است.

ائتلافی از گروههای ضد داعش چندین ماه است که درحال پیشروی در مناطق اطراف شهر رقه هستند. داعش گفته است که حمله ای را در شمال رقه سرکوب کرده است. اما گزارش ها از ادامه درگیری های سنگین در اطراف این شهر خبر می دهد.

نیروهای دموکراتیک سوریه از حمایت آمریکا برخوردار هستند
reu

نیجر سفیر قطر در این کشور را فراخواند

نیجر در هماهنگی با سایر کشورهای عربی سفیر قطر را در این کشور فراخوانده است. از چند روز پیش عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین و چند کشور دیگر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کرده‌اند. مرزهای زمینی، هوایی و دریایی همسایگان عرب این کشور نیز به روی آن بسته شده است. برخی از کشورهای آفریقایی موضع محتاطانه ای در حمایت از اقدام عربستان اتخاذ کرده اند. موریتانی از اعضای اتحادیه عرب روابطش را با قطر در هفته گذشته قطع کرد. گابون کشوری در آفریقای مرکزی قطر را به دلیل حمایت از سازمان های تروریستی محکوم کرد. سنگال اعلام کرد که قصد فراخواندن سفیر قطر دراین کشور را دارد.

چرا از نظر آیت الله خامنه ای حملات تهران، چندان اهمیتی نداشتند؟

همزمان با حضور گسترده مردم در تشییع جنازه قربانیان حملات به مجلس و آرمگاه آیت الله خمینی در تهران، آیت الله خامنه ای در پیامی ، ضمن ابراز تاسف باز هم تاکید کرده که این اتفاقات کوچکتر از آن است که در عزم مردم ایران خللی وارد کند.

او پیشتر این حملات را ترقه بازی خوانده بود. روز چهارشنبه در حمله داعش به مجلس شورای اسلامی در مرکز تهران و آرامگاه آیت الله خمینی در جنوب شهر، ۱۷ نفر کشته وبیش از چهل نفر زخمی شدند.

گفتگو با علیرضا نامور حقیقی را در این مورد اینجا بشنوید

راشد خان، توپ‌انداز افغان در ۱۸ دوش هفت بازیکن را حذف کرد

راشد خان، توپ‌انداز نوجوان تیم ملی کریکت افغانستان در بازی مقابل ویست‌اندیز هفت بازیکن تیم حریف را در حالی که تنها ۱۸ دوش/امتیاز گرفته بودند، حذف کرد. او پس از این بازی جایگاه چهارمین توپ‌انداز برتر جهان در بازی‌های یک‌روزه بین‌اللملی را کسب کرد.

بیشتر بخوانید

راشد خان
Getty Images

آزادی عکاس خبری فرانسوی که در ترکیه بازداشت بود

ماتیاس دپاردون، عکاس خبری فرانسوی که از سوی پلیس ترکیه در نزدیکی مرز با سوریه در ماه گذشته دستگیر شده بود، آزاد شد.

آقای دپاردون ۳۷ ساله در شهر غازی عینتاب در جنوب شرق ترکیه به اتهام تبلیغات برای نیروهای کرد بازداشت شد.

گروه گزارشگران بدون مرز بازداشت او را "غیرقانونی " دانسته بودند.

آقای دپاردون به بی بی سی گفت که او بیشتر مواقع در سی و یک روزگذشته در یک بازداشتگاه پناهجویان درترکیه در انفرادی بود. او افزود که شرایطش "بد نبوده" اما "دشوار" بوده است.

هفته گذشته امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه خواستار وساطت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در این مسئله شد.

ماتیاس دپاردون
Reuters

تیم فوتبال افغانستان به مصاف کامبوج می‌رود

تیم ملی فوتبال افغانستان برای انجام بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا به کامبوج رفت. افغانستان و کامبوج قرار است روز دوشنبه (۲۲ جوزا/خرداد) به مصاف هم بروند.

بازی بعدی این تیم در برابر اردن در ماه آگوست (اوت) سال جاری خواهد بود. قبلا در مرحله مقدماتی صعود به جام ملت‌های آسیا فوتبال افغانستان در رویارویی با تیم ملی ویتنام یک- یک مساوی کرده بود.

بیشتر بخوانید

فوتبال افغانستان
BBC

قلمرو طالبان؛ زندگی تحت حاکمیت شورشیان در افغانستان

علی حسینی، بی‌بی‌سی

در میدان هوایی (فرودگاه) کابل بودم که یک نفر از گروه طالبان تماس گرفت. اسد افغان، مسئول مطبوعاتی این گروه بود. می‌پرسید که چه وقت به هلمند می‌رسیم.

حدود یک ماه پیش ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به من گفت که مسئولان طالبان با سفرم به قلمرو آن‌ها در هلمند موافقت کرده‌اند.

از کابل باید می‌رفتیم قندهار و بعد هلمند.

بیشتر بخوانید

طالبان
BBC

درگیری طایفه ای در رامهرمز در خوزستان

نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس شورای اسلامی گفته درگیری های طایفه ای در رامهرمز در استان خوزستان در دو سال گذشته به کشته شدن بیش از ۲۰ نفر و زخمی شدن دهها نفر منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا معاونت امنیتی وزارت کشور با تشکیل جلسه فوری در این مورد موافقت کرده است.

این نماینده مجلس همچنین گفته که این درگیری ها از سال ها قبل آغاز شده و متعاقب آن نیروی انتظامی برخی از طوایف را به مناطق دیگر رامهرمز منتقل کرد، اما به گفته این نماینده چون برخورد درستی با آن نشد. این درگیری ها هرازگاهی از سرگرفته می شود.

براساس این گزارش شماری از ساکنان این روستاها به دلیل این درگیری ها آواره شده اند.

***پیشتر در خبر خبرگزاری ایلنا شمار کشته‌ها بیست نفر اعلام شده بود که این خبرگزاری خبر خود را تصحیح کرده است.

واکنش ایران به تصمیم دولت اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه پرسی استقلال

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران درواکنش به تصمیم اقلیم کردستان عراق در مورد برگزاری رفراندوم استقلال گفت: "موضع اصولی و روشن جمهوری اسلامی ایران حمایت از تمامیت ارضی و یکپارچگی عراق است."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران "اقلیم کردستان بخشی از جمهوری عراق است و تصمیمات یک جانبه و خارج از موازین و چارچوب ملی و قانونی، به ویژه قانون اساسی عراق، آن هم در شرایط پیچیده عراق و منطقه و طراحی برخواهان برای تداوم بی ثباتی ها در عراق صرفا به ایجاد مشکلات جدید در این کشو رخواهد انجامید."

عیادت محمد خاتمی از مجروحان حملات تهران

انیمیشن نبرد خلیج فارس در راستای 'آتش به اختیار'

وحید جلیلی، معاون فرهنگی شهرداری مشهد در توییترش چند نمونه از انیمیشن‌های تولید ایران را اقدامی در جهت فرمان رهبر ایران برای "آتش به اختیار" توصیف کرده است. بعد از سخنرانی رهبر ایران درباره "آتش به اختیار" این هشتگ در توییتر بارها استفاده شد.

View more on twitter

وزارت بهداشت ایران: چادر پرستاری مورد تایید نیست

چادر پرستاری
zaums.ac.ir

وزارت بهداشت ایران لباس طراحی شده برای پرستاران را "غیرعلمی" تشخیص داده و گفته طرحی که به تازگی رونمایی شده، مورد تایید این وزاتخانه نیست.

محمد میرزابیگی، معاون پرستاری وزارت بهداشت ایران از "رونمایی" لباس جدید پرستاران در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انتقاد کرده و گفته "تصمیمات شخصی و سلیقه‌ای" نباید در "ابعاد کشوری" مطرح شود.

هفته گذشته چادر مخصوص پرستاران در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به نمایش گذاشته شد. مسئولان این دانشگاه گفتند دانشجویان پزشکی و طراحان لباس به طور مشترک این طرح را پیشنهاد داده‌اند.

آدام زاگایووسکی، شاعر لهستانی برنده جایزه ادبی شاهزاده آستوریاس شد

آدام زاگایووسکی، شاعر و نویسنده لهستانی برنده یک جایزه معتبر ادبی اسپانیا شده است.

جایزه معتبر شاهزاده آستوریاس هر ساله در اسپانیا در رشته‌های مختلف اهدا می‌شود. امسال هیات داوران بخش ادبی، جایزه را به آقای زاگایووسکی اهدا کرده‌اند. این شاعر، نویسنده و مترجم لهستانی در سال ۱۹۴۵ در شهر لویو (در اوکراین) متولد شد و در دانشگاه یاگیلونیا در کراکوف در رشته فلسفه و روان‌شناسی درس خواند. او یکی از شناخته‌ترین شاعران معاصر لهستان و از سردمداران شعر موج نو در این کشور به شمار می‌رود.

'شناسایی و دستگیری یک تیم تروریستی در اطراف تهران'

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از شناسایی و دستگیری یک تیم تروریستی دراطراف تهران خبر داد. به گفته فرمانده نیروی انتظامی "از زمان حملات تهران تاکنون تعدادی از افراد مرتبط با گروه های تروریستی شناسایی و دستگیر شدند."

آنگلا مرکل: ناکامی ترزا می دلیلی برای تاخیر در مذاکرات برگزیت نیست

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته دلیلی نمی بیند که ناکامی ترزا می در انتخابات عمومی باعث تاخیر در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شود. خانم مرکل همچنین گفت که اتحادیه اروپا آماده است تا براساس برنامه ریزی قبلی مذاکراه در مورد برگزیت را در ۱۹ ماه جاری میلادی (نه روزدیگر) آغاز کند. صدراعظم آلمان افزود که او چیزی از ۲۶ عضو دیگر اتحادیه اروپا در مورد تاخیر در مذاکرات برگزیت نشنیده است.

آنگلا مرکل
Reuters

کمک نیروهای ویژه آمریکا به ارتش فیلیپین برای خارج کردن پیکارجویان اسلامگرا از ماراوی

سفارت آمریکا در فیلیپین تایید کرده که نیروهای ویژه آمریکا برای خاتمه دادن به درگیری ها در شهر ماراوی به کمک ارتش فیلیپین رفته اند. گفته شده دخالت نیروهای آمریکایی به درخواست دولت فیلیپین انجام شده است. از حدود سه هفته پیش پیکارجویان مرتبط به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شهر ماراوی در جنوب فیلیپین را تصرف کرده اند. در حال حاضر درگیری های شدیدی برای پس گرفتن این شهر درجریان است.

درگیری های در جنوب فیلیپین
re

آیا تنهایی می تواند خستگی را درکند؟

نتایج گسترده‌ترین مطالعه جهان در باره استراحت نشان می‌دهد که بیشتر آدم‌ها برای اینکه واقعا خستگی‌شان در برود، باید تنها باشند. دراین باره بیشتر بخوانید.

تنهایی
Getty Images

ابراز نگرانی آلمان از تنش میان قطر و همسایگانش

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ضمن ابراز نگرانی از نش‌ها میان قطر و همسایگانش گفته که ایران، ترکیه و همه کشورهای حاشیه خلیج فارس باید برای حل این مناقشه بتلاش کنند.

عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین و چند کشور دیگر روابط خود با قطر را قطع کرده و مرزهای زمینی، هوایی و دریایی همسایگان عرب آن به روی این کشور بسته شده‌ است.

ترامپ قصد دارد در سیاست آمریکا در قبال کوبا تغییر ایجاد کند

مقمات آمریکا گفته اند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور قصد دارد هفته آینده در جریان سخنرانی درمیامی تغییراتی را در سیاست این کشور در قبال کوبا اعلام کند. هنوز مشخص نیست که این تغییرات چه مواردی را شامل می شود، اما تحلیل گران گفته اند که احتمالا آقای ترامپ محدودیت های بیشتری را در مورد سفربه کوبا اعمال کند. روند سفر به کوبا در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آسان تر شده بود. تحلیل گران همچنین معتقدند که بازگرداندن محدودیت به فعالیت های تجاری بین دو کشور امری دشوار است به این دلیل که بهبود روابط فرصت های زیادی را برای شرکت ها آمریکایی ایجاد کرد.

کوبا
a

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.