Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. دادگاه تجدیدنظر در سان فرانسیسکو علیه فرمان مهاجرتی ترامپ رای داد
  2. سناتورهای آمریکا تحریم روسیه را هم به طرح تحریم ایران اضافه کردند
  3. کری و ظریف در یک نشست مشترک در اسلو حاضر شدند
  4. معترضان کابل شماری از خیمه‌های شان را برچیدند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

آوارگان عراقی در اردوگاه موصل مسموم شدند

بر اساس گزارش‌ها، صدها نفر در یک اردوگاه آوارگان در شرق موصل به دلیل "مسمومیت غذایی" بیمار شده‌اند، یک کودک هم درگذشته که تصور می‌شود این مسمومیت عامل مرگ او باشد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در بیانیه‌ای درباره مسمومیت آوارگان گفته است: " ۸۰۰ مورد بیماری در این زمینه ثبت شده است که ۲۰۰ نفر آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند." در این منطقه فقط سه بیمارستان وجود دارد. بیشتر بخوانید

ادامه نیمه دوم؛ کامبوج 1 افغانستان 0

نیمه دوم مسابقه فوتبال افغانستان و کامبوج همچنان ادامه دارد و تیم کامبوج توانست در دقایق اول نیمه دوم دروازه افغانستان را باز کند.

نتیجه بازی تا کنون 1 در برابر صفر به سود کامبوج است.

بازیکنان افغانستان حملات بی‌شماری بر دروازه کامبوج انجام داده‌اند اما موفق نشده‌اند گلی به ثمر برسانند.

شمشیر نادرشاه در روسیه به سرقت رفت

شمشیر ربوده شده نادر در روسیه
isna
شمشیر ربوده شده نادر در روسیه

خبرگزاری ایرنا می گوید شمشیر نادرشاه افشار همراه تعدادی از اشیای گرانبها از موزه ای در جمهوری داغستان روسیه به سرقت رفته است.

بر اساس گزارش ایرنا این سرقت در منطقه کوهستانی کوباچین در جمهوری داغستان در منطقه قفقاز روسیه رخ داده است.

ارزش شمشیر ربوده شده نادر، در حدود یک میلیون دلار تخمین زده می شود.

ظریف: عربستان در توسعه گروه‌های تروریستی در نزدیک مرزهای ایران مشارکت دارد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پایتخت نروژ: تهران مطلع است که عربستان سعودی به طور فعال در توسعه گروه‌های تروریستی در نزدیکی مرزهای شرقی و غربی ایران مشارکت دارد.

نیمه اول بازی افغانستان - کامبوج پایان یافت

فوتبال
BBC

تیم ملی فوتبال افغانستان در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا در حال بازی با تیم فوتبال کامبوج در استادیوم پنوم پن، پایتخت کامبوج است.

نیمه اول بازی با نتیجه صفر بر صفر تمام شد و قرار است تا دقایقی نیمه دوم این بازی شروع شود.

اگر افغانستان برنده این بازی باشد و در صورت پیروزی در برابر اردن در ماه اکتبر، شانس راهیابی افغانستان به مسابقات جام ملت‌های آسیا قطعی خواهد شد.

دادستان شیراز از دستگیری یک نفر به اتهام نصب پرچم داعش خبر داد

دادستان عمومی و انقلاب شیراز از دستگیری فردی خبر داده است که به گفته او در محل پل فسای شیراز پرچم داعش نصب کرده بود.

دادستان شیراز گفته "این فرد در محل پل فسای شیراز اقدام به نصب پرچم داعش کرده بود که پس از شناسایی از سوی عوامل انتظامی دستگیر شده و تحت بازجویی قرار دارد تا علت و انگیزه رفتار مجرمانه وی مشخص شود".

ظریف: حل اختلاف بین عربستان و قطر برای ما خیلی مهم است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در اسلو پایتخت نروژ: در شرایط حاضر برای ما خیلی مهم است که تنش جدید بین قطر و عربستان را از طریق گفت و گو حل کنیم.

آقای ظریف گفته است "بیش از بیست سال است می گوییم همه مسائل را از طریق گفت و گو حل کنیم، اگر پس از جنگ عراق، قطعنامه آن را به طول کامل می کردیم، جنگ کویت رخ نمی داد، اگر جلوی جنگ کویت را می گرفتیم داعش بوجود نمی آمد".

یک روزنامه سراسری در ایران تیتر خود را به کردی منتشر کرد

روزنامه وقایع التفاقیه مطلب اصلی خود را به "نقش مردم کرد در پیروزی های کشور" اختصاص داده و عنوان تیتر اول خود را "کوردستان سومای چاوی ئيرانه" برگزیده که به زبان کردی است.

"کردستان نور چشم ایران است" معنی این تیتر است.

روزنامه وقایع
BBC

نماینده مجلس ایران: داعش بازوهایی در دفتر برخی مسئولان دارد

محمد دهقان نماینده طرقبه در مجلس ایران است
mehr
محمد دهقان نماینده طرقبه در مجلس ایران است

محمد دهقان نماینده مجلس ایران درباره حملات هفته پیش تهران گفته "مسائل ضد امنیتی و تروریستی بدون اجرای پروژه نفوذ قابل تحقق نیست. افرادی که به مجلس حمله کردند، همین چند نفر نبودند و بازوهای متنوعی در داخل کشور داشتند".

آقای دهقان به خبرگزاری مهر گفته "داعش صرفا همین چند نفری که به مجلس حمله کردند، نیستند، داعش بازوانی دارد از جمله جاسوسانی که در دفتر برخی مسئولان کشور لانه کرده‌اند که باید با آنها برخورد شود".

در خواست لغو سند ۲۰۳۰

موگرینی: اروپا متعهد به اجرای برجام است

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه متعهد به به اجرای توافق برجام میان ایران و قدرت های جهانی است.

خانم موگرینی گفته آژانس بین‌المللی اتمی به تازگی مجددا تایید کرده که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند است.

فرمانده سپاه عربستان را در حملات هفته گذشته تهران دخیل دانست

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره حملات تهران: طبق اطلاعات دقیقی که داریم، عربستان علاوه بر حمایت از تروریست‌ها، انجام عملیات در ایران را از آنها مطالبه کرده است.

ده ها فعال ایرانی خواستار پیگیری وضعیت یک فعال زندانی حقوق کودک شدند

دها ها فعال فرهنگی و سیاسی و پژوهشگر ایرانی در داخل و خارج در نامه ای به شماری از ضخیت های بین المللی خواستار رسیدگی به وضعیت سعید شیرزاد از فعالین حقوق کودک شده اند که می گویند بیش از سه سال است که در زندان به سر می‌برد.

بر اساس این نامه آقای شیرزاد سابقه فعالیت های داوطلبانه در انجمن حمایت از حقوق کودکان، خانه کودک شوش، و جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان را داشته است و در این مراکز اقدام به کمک های آموزشی، تحصیلی، و بهداشتی برای کودکان کار و آسیب دیده، و نیز ارائه داوطلبانه همین خدمات به کودکان مهاجر و پناهنده و همچنین اقدام به برگزاری کلاس های مددکاری برای خانواده‌های آنان و انجام کارهای حقوقی و گرفتن وکیل برای نوجوانان بزهکار می کرده است.

این نامه می گوید که سعید شیرزاد از ابستان ۱۳۹۱ در حالی که داوطلبانه جهت ارائه خدمات آموزشی، مددکاری، و بهداشتی در مناطق زلزله زده آذربایجان حضور یافته بود، دستگیر و نزدیک یک ماه در زندان بود. پس از آن در دادگاه انقلاب تهران به‌‌ همان دلیل به یک سال حبس محکوم شد.

نویسندگان نامه گفته اند پس از انتقال آقای شیرزاد از زندان اوین تهران به زندان گوهردشت کرج، پس از ۱۵ ماه بلاتکلیفی در زندان و بدون هیچ گونه ملاقات قبلی با وکیل، محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شده است.

نامه از جمله خطاب به دبیرکل سازمان ملل، گزارشگر کارگروه بازداشتهای خودسرانه سازمان ملل، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران، مدیر عامل صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

متخصصان آلمانی درباره انفجار کابل تحقیق می کنند

وزارت خارجه
FFO

وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که کارشناسان آلمانی برای تحقیق درباره انفجار روزچهارشنبه،۱۰ جوزا/ خرداد کابل تحقیق می کنند.

براساس خبرنامه این نهاد قرار است که این کارشناسان به زودی به افغانستان اعزام شوند.

وزارت خارجه آلمان افزوده که تحقیق در باره این "جنایت" مستلزم همکاری نزدیک و موثر بین‌المللی با نهادهای افغانستان و سایر کشورهای ذیربط است.

این نهاد تاکید کرده که "ما باید مشترکاً در برابر هراس‌افکنی مقابله کنیم."

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته که "این عمل وحشتناک نباید بدون مجازات باقی بماند."

در حادثه روز چهارشنبه که بیش از ۱۵۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند، سفارت آلمان نیز به شدت آسیب دید و اکنون وزارت خارجه این کشور اعلام کرده که دو محافظ افغان این سفارت نیز کشته شده‌اند.

اعتبارنامه ۴ نماینده مجلس ایران که در انتخابات میاندوره‎ای انتخاب شدند، تایید شد

اعتبارنامه چهار نماینده‌ای که در انتخابات میان دوره‌ای مجلس، منتخب شده‌اند در جلسه امروز مجلس تصویب شد.

حسن کامران نماینده اصفهان، بیت‌الله عبداللهی نماینده اهر و هریس، ناصر شریفی نماینده بندرلنگه و علی جلیلی نماینده مراغه چهار نماینده‌ای هستند که در انتخابات میان دوره‌ای مجلس، منتخب شده‌اند.

مسعود پزشکیان که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، بعد از اینکه سخنگوهای شعب گزارش خود را در مورد بررسی اعتبارنامه قرائت کردند، از نمایندگان درخواست کرد تا اگر اعتراضی دارند بیان کنند که نماینده‌ای با آن مخالفت نکرد و براساس آئین نامه نیز اعتبارنامه نمایندگان به تصویب مجلس رسید.

هشدار نمایندگان مجلس درباره موسسه مالی کاسپین

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهور این کشور هشدار داده‌اند اگر موضوع موسسه مالی کاسپین حل نشود، "موضوع تبدیل به یک بحران ملی خواهد شد."

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این نمایندگاندر نامه خود درخواست قید فوریت در خصوص حل مشکل مردم در جلسه سران قوا و یا شورای عالی امنیت ملی را کردند.

این نامه در حالی نوشته شده که طرح تعیین تکلیف سپرده‌های زیر بیست میلیون تومان امروز بیست و سوم خرداد ماه به پایان می‌رسد.

نامه نمایندگان
TASNIM

وکیل هنگامه شهیدی: شاکی خانم شهیدی وزارت اطلاعات است

مصطفی ترک‌همدانی، وکیل هنگامه شهیدی درباره آخرین وضعیت هنگامه شهیدی گفته است: "فعلا وضعیت ایشان مانند سابق است و هیچ قراری صادر نشده است. "

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای ترک همدانی گفته است این موضوع را به در خواست خانواده او با علی مطهری، نائب رییس مجلس در میان گذاشته است.

وکیل خانم شهیدی گفته است: " با توجه به اینکه وزارت اطلاعات شاکی پرونده هنگامه شهیدی است، آقای مطهری از وزیر راجع به رسیدگی به این پرونده سوال پرسیده و آقای علوی نیز پاسخ ایشان را دادند اما آقای مطهری قانع نشد."

هنگامه شهدی بیش از دو ماه پیش مجددا بازداشت شد.

هنگامه شهیدی
QALAMNEWS

کری و ظریف در یک نشست مشترک در اسلو حاضر شدند

نشست اسلو فوروم در پایتخت نروژ
isna
نشست اسلو فوروم در پایتخت نروژ

جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و محمدجواد ظریف در یک نشست مشترک در اسلو پایتخت نروژ شرکت کرده اند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر خارجه نروژ و اندونزی هم از شرکت کنندگان این نشست بوده اند.

معترضان کابل شماری از خیمه‌های شان را برچیدند

معترضانی که از چند روز به این طرف در اعتراض به عملکرد ضعیف دولت نسبت به امنیت در کابل خیمه/چادر برپا کرده بودند، امروز سه‌شنبه (۲۳ جوزا/خرداد) شماری از خیمه‌های شان را برچیدند.

این معترضان که جنبشی موسوم به "رستاخیز تغییر" را ساخته‌اند اعلام کردند که برای احترام به خواست مردم افغانستان "در ایام ماه مبارک رمضان و حرمت به تقاضای نمایندگان مردم در شورای ملی افغانستان" تصمیم گرفتند که شماری از خیمه‌های تحصن را از سطح شهر کابل برچینند.

بیشتر بخوانید

خیمه کابل
BBC

خبر فوریتیراندازی در متروی مونیخ

تیراندازی در متروی شهر مونیخ به مجروح شدن چند نفر از جمله یک افسر پلیس منجر شده است. تیراندازی در زمان ایست بازرسی اتفاق افتاده است.

سخنگوی دولت روحانی درباره سند ۲۰۳۰ یونسکو: ما چیزی امضا نکردیم

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران درباره سند ۲۰۳۰ یونسکو که در هفته های اخیر خبرساز شده گفته "ما چیزی را امضا نکره‌ایم و اگر کسی مدرکی دارد که وزیر آموزش‌وپرورش ما امضا کرده نشان دهد".

او درباره "آتش به اختیار" اصطلاحی که آیت الله خامنه ای اخیرا به کار برده گفته: قطعا ظلم به رهبری نظام است که عده‌ای از بیانات و رهنمودهای ایشان درجهت خواسته‌های سیاسی خود استفاده کنند".

سرپرست دانشگاه آزاد به کمیسیون آموزش مجلس فراخوانده می‌شود

محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران در توییتر خود نوشته است "در جلسه کمیسیون آموزش مقرر شد تا سرپرست دانشگاه آزاد برای توضیح درباره عزل و نصب‌های گسترده به این کمیسیون فراخوانده شود".

۲. قرار شد سرپرست #دانشگاه_آزاد برای توضیح درباره عزل و نصب های گسترده در این دانشگاه به کمیسیون آموزش و تحقیقات فراخوانده شود.

سناتورهای آمریکا تحریم روسیه را هم به طرح تحریم ایران اضافه کردند

سناتورهای آمریکا توافق کردند که با افزودن اصلاحیه ای به طرح تحریم های جدید علیه ایران، روسیه را هم به دلیل "مداخله در انتخابات آمریکا"، "انضمام شبه جزیره کریمه از اوکراین" و "حمایت از دولت سوریه در جنگ داخلی این کشور" مشمول تحریم های جدید قرار دهند.

این طرح قرار است این هفته به رای گیری گذاشته شود.

نامه نمایندگان مجلس ایران به روحانی درباره موسسات کاسپین و آرمان

جمعی از نمایندگان مجلس ایران در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور خواستار رسیدگی به وضعیت سپرده‌گذاران موسسات اعتباری از جمله کاسپین و آرمان و تصمیم‌گیری در این زمینه در جلسه سران قوا و یا شورای امنیت ملی شدند.

دادستان کل آمریکا امروز در کمیته سنا حاضر می شود

دادستان کل آمریکا برای ارائه توضیحاتی در زمینه دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که دونالد ترامپ پیروز آن شد، امروز درجلسه علنی کمیته سنا حضور پیدا می کند.

دادگاه تجدیدنظر در سان فرانسیسکو علیه فرمان مهاجرتی ترامپ رای داد

یک دادگاه تجدیدنظر در ایالات متحده، علیه دستور مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا رای داد.

این دادگاه تجدید نظر که در سان فرانسیسکو واقع است، دوشنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) دادخواست دولت آمریکا را برای نقض تصمیم یک قاضی فدرال ایالت هاوایی علیه دستور مهاجرتی آقای ترامپ رد کرد.

دادگاه تجدیدنظر، امروز حکم قاضی فدرال هاوایی را تایید کرده که گفته بود که منع مهاجرتی دولت دونالد ترامپ "تبعیض علیه مسلمانان" است. در بخشی از حکم امروز دادگاه آمده است: "یک ناظر معقول، این فرمان را علیه یک دین بخصوص می‌بیند."

بیشتر بخوانید

رئیس جمهوری سابق پاناما به اتهام 'جاسوسی سیاسی' در آمریکا بازداشت شد

مارتینلی اتهام جاسوسی از مخالفان سیاسی خود را رد کرده و آن را دارای انگیزه سیاسی دانسته است
Reuters
مارتینلی اتهام جاسوسی از مخالفان سیاسی خود را رد کرده و آن را دارای انگیزه سیاسی دانسته است

ریکاردو مارتینلی، رئیس جمهوری سابق پاناما در ایالت فلوریدا در آمریکا بازداشت شده است. همزمان، دولت پاناما اعلام کرده که جمهوری خلق چین را به عنوان تنها دولت قانونی سراسر چین به رسمیت شناخته است.

بیشتر بخوانید

وزیر دفاع آمریکا: باید نسبت به افغانستان روش‌های متفاوتی پیش بگیریم

جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا گفته است که "به زودی" گزینه‌های مختلفی را برای رسیدگی به شرایط افغانستان به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور ارایه خواهد کرد. او افزوده است که راهبرد جدید رویکردی منطقه‌ای خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

امروز در خبرها

  • آمریکا می گوید 'رویکردی منطقه‌ای' نسبت به افغانستان در پیش می‌گیرد
  • رئیس جمهوری سابق پاناما به اتهام 'جاسوسی سیاسی' در آمریکا بازداشت شد
  • آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان در روسیه به دلیل 'نقض مکرر قانون برگزاری تجمعات' به ۳۰ روز حبس اداری محکوم شد

آنچه گذشت

از اینجا رویدادهای دیروز را مرور کنید.