Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. عربستان گفته است که فهرست شکایت‌ها را به قطر ارائه می‌دهد
 2. مفقود شدن تعدادی از ملوانان ناو جنگی آمریکا در سواحل ژاپن
 3. واکنش کوبا به اعمال مجدد برخی از تحریم های آمریکا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ارتش سوریه به مدت ۴۸ ساعت در درعا آتش‌بس اعلام کرد

  ارتش سوریه می‌گوید عملیات خود علیه شورشیانی که کنترل شهر درعا را در دست دارند، به مدت ۴۸ ساعت به حال تعلیق در می‌آورد.

  مقام‌های نظامی سوریه می‌گویند هدف از این آتش‌بس حمایت از تلاشهای صلح است.

  بر اساس بیانیه فرماندهی ارتش سوریه که خبرگزاری رسمی سوریه، سانا آن را منتشر کرده، آتش‌بس در درعا روز شنبه از ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی آغاز می‌شود.

  ارتش سوریه و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در هفته‌های اخیر حملات خود را علیه بخشی از درعا که در دست شورشیان است، شدت بخشیده‌ بوده‌اند.

 2. اشرف غنی: انسداد راه‌ها و ایجاد مزاحمت از سوی معترضان در کابل قابل قبول نیست

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که "بندش راه‌ها و ایجاد مزاحمت برای مردم" از سوی معترضان در کابل قابل قبول نیست.

  براساس خبرنامه منتشر شده از سوی ارگ ریاست جمهوری آقای غنی امروز در دیداری با هیات اداری مجلس نمایندگان گفت: " تظاهرات در مطابقت به قانون حق هر شهروند کشور است، اما موجودیت خیمه‌ها مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورده است و باید به این مشکل نقطه پایان گذاشته شود."

  دراین خبرنامه همچنین آمده است که هیات اداری مجلس نمایندگان به آقای غنی گفته است که آنها در زمینه تطبیق قانون در کنار حکومت قرار دارند و به زودی برای پیدا کردن راه حل با معترضان دیدار خواهند کرد.

  از سوی دیگر معترضان در کابل موسوم به "جنبش رستاخیز تغییر" که از دو هفته بدین سو خیمه‌ها/چادرهای تحصن در این شهر برگزار کردند، امروز در نشست خبری اعلام کردند که به اعتراض خود تا برکناری مقام‌های امنیتی و اصلاحات در نهادهای امنیتی این کشور ادامه خواهند داد.

 3. آغاز تحقیقات درباره برخورد ناو جنگی آمریکا با یک کشتی باربری در سواحل ژاپن

  تحقیقات درباره برخورد یک کشتی باربری بزرگ به ناو جنگی فیتزجرالد آمریکا در سواحل ژاپن در صبح امروز شنبه ۱۷ ژوئن ( ۲۷ خرداد) آغاز شده است. گفته شده که ناو جنگی آمریگا یکی از پیچیده ترین ناوهای جنگی در جهان است. در جریان این حادثه ۷ خدمه ناو جنگی ناپدید شده اند. به دنبال این برخورد شکافی بزرگ در بدنه این ناو جنگی ایجاد شده است.

  ناو جنگی فیتزجرالد
  ناو جنگی فیترجرالد
 4. دیدار شماری از قربانیان برج مسکونی گرنفل با نخست وزیر بریتانیا

  گروهی از افرادی که آتش سوزی در برج مسکونی گرنفل در لندن بر زندگی آنها تاثیر گذاشته دفتر نخست وزیری با ترزا می دیدار کردند. گفته شده که این افراد به مدت دو ساعت با نخست وزیر گفتگو کردند.

  دیدار با ترزا می
 5. پلیس لندن: تاکنون ۵۸ نفر در آتش سوزی برج مسکونی کشته شدند

  پلیس بریتانیا گفته که تازه ترین آمار نشان می دهد که ۵۸ نفر در جریان آتش سوزی در برج گرنفل در لندن کشته شدند. استیوارت کاندی، فرمانده پلیس لندن به خبرنگاران گفت که ۵۸ مفقود شب آتش سوزی را باید جزو کسانی دانست که جانشان را در این حادثه از دست داده اند. او افزود که این آمار می تواند تغییر کند. پلیس قبلا شمار کشته ها را ۳۰ نفر اعلام کرده بود.

  برج مسکونی گرنفل
 6. کشته شدن سه سرباز ارمنی توسط نیروهای جمهوری آذربایجان

  دست کم سه سرباز ارمنی در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی کشته شده اند. جدایی طلبان ارمنی می گویند آن ها به دلیل نقض آتش‌بس از سوی جمهوری آذربایجان کشته شده اند. به گفته آن ها این سه نفر در جریان تیراندازی به مواضع سربازان ارمنی در نزدیکی مرز کشته شده اند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده نیرو های آن پنج تن از نظامیان ارمنی را کشته است. از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی منطقه قره باغ کوهستانی و تحت کنترل نیرو های ارمنستان است. ارمنستان می گوید این نیروها از اکثریت ارمنی ساکن در قره باغ کوهستانی دفاع می کنند. چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۳ از ارمنستان خواسته است سربازان خود را از خاک آذربایجان خارج کند.

 7. ارتش سوریه از اجرای آتش بسی ۴۸ ساعته در شهر درعا خبر داد

  ارتش سوریه از آتش بسی ۴۸ ساعته در جنگ با شورشیان در شهر درعا در نزدیکی مرز اردن خبر داده است. به گفته ارتش این توقف با هدف حمایت ار تلاش های مربوط به برقراری آتش بس صورت گرفته است. گروه ناظر حقوق بشر سوریه هم توقف جنگ را تایید کرده است. در همین حال استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ابراز امیدواری کرده که دور تازه مذاکرات صلح بین گروههای مختلف در دهم ماه آینده میلادی در ژنو برگزار شود

 8. بیش از۳۰۰ نفردر درگیری ارتش فیلیپیین با اسلامگراها در ماراوی کشته شدند

  دولت فیلیپین گفته است که بیش از ۳۰۰ نفر در درگیری یک ماهه با پیکارجویان اسلامگرا در شهر ماراوی کشته شدند. دولت در تلاش است تا این شهر واقع در جزیره میندانائو را از اسلامگراها پس بگیرد. ماراوی در کنترل یکی گروههای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار دارد. بسیاری از شهروندان ماراوی به دلیل درگیری‌های شدید از این شهر گریخته و به اردوگاههای موقت پناه برده‌اند.

 9. قرارداد ساخت و طرح مجتمع اداری کابل امضا شد

  دولت افغانستان با شرکت بین‌المللی "خطیب العالمی" قراردادی را برای طرح و ساخت یک مجتمع اداری در منطقه دارالامان کابل پایتخت افغانستان، امضا کرد. این قرارداد امروز، شنبه (۲۷ جوزا/خرداد) میان وزارت شهرسازی افغانستان و این شرکت در حضور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امضا شد. سید سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی افغانستان اعلام کرد که اجرای این طرح باعث انسجام ارائه خدمات توسط نهادهای دولتی شده، برای مردم سهولت ایجاد می‌شود و زمینه کار و تحرک اقتصادی را فراهم می‌کند. شرکت خطیب العالمی قرار است که در مدت دو سال آینده طرح و ساخت این مجتمع را کامل کند. آقای نادری گفت که جلوگیری از پراکندگی اداره‌های دولتی، تامین امنیت و کاهش ازدحام شهری از جمله اهداف اجرای این طرح است.

  قرارداد
 10. Post update

  View more on twitter
 11. راه اندازی پرواز مستقیم تهران - سائوپائولو

  زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به ورود شمار زیادی از شهروندان برزیل به ایران از تلاش برای ایجاد مسیر هوایی مستقیم تهران- سائوپائولو خبر داد.

  به گفته خانم احمدی پور مقصد بسیاری از شهروندان برزیل شهرهای اصفهان و شیراز است. مسیر هوایی تهران-سائوپائولو حدود ۲۰ ساعت است.

 12. توصیه دادگاهی در مصر به صدور حکم اعدام برای ۳۱ متهم به قتل دادستان کل کشور

  دادگاه مصر توصیه کرده که برای ۳۱ نفر که به اتهام دست داشتن در قتل دادستان کل این کشور بازداشت شده بوند، حکم اعدام صادر شود. هشام برکات دو سال پیش در انفجار خودرویی که بمبگذاری شده بود درگذشت. او بلند پایه ترین مقام دولتی بود که در سال های اخیر توسط پیکارجویان کشته شد. آقای برکات پس از سرنگونی دولت مورد حمایت اخوان المسلمین در مصر در تحقیق و مجازات هزاران تن از اسلام گریان نقش کلیدی داشت. هم اکنون مقامات مذهبی کشور تصمیم خواهند گرفت که آیا صدورحکم اعدام توسط دادگاه برای این افراد را تایید کنند یا خیر.

 13. پوتین: هنوز زود است درباره دور جدید تحریم‌های آمریکا واکنش نشان داد

  خبرگزاری ریانووستی به نقل از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که هنوز زود است درباره اقدامی تلافی جویانه علیه دور جدید تحریم های آمریکا صحبت کرد. آقای پوتین گفته : "ما باید ببینم که اوضاع چگونه می شود. خیلی زود است که به طورعلنی درباره اقدامات تلافی جویانه صحبت کرد. " سنای آمریکا با اکثریتی بزرگ هفته گذشته به وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه رای داد. مصوبه سنا باید برای تبدیل شدن به قانون در مجلس نمایندگان نیز تایید شده و سپس به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برسد.

  پوتین
 14. اعتراض جمعی از اساتید دانشگاه پیام نور به تغییر اساسنامه این دانشگاه

  جمعی از اساتید دانشگاه پیام نور در اعتراض به تغییر اساسنامه این دانشگاه از سوی شورای گسترش وزارت علوم در محل حوزه ریاست این دانشگاه تجمع کردند. اعتراض کنندگان گفته اند که هر گونه تغییری ابتدا باید در شورای دانشگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و پس از تایید به هیات امنا ارسال شود.

 15. دستور استاندار خوزستان برای پیگیری مرگ کودک سه ساله

  در پی مرگ یک کودک سه ساله اهوازی در کانال فاضلاب، استاندار خوزستان دستور تشکیل کمیته‌ای برای بررسی این حادثه و برخورد با مقصران را صادر کرده است.

  غلامرضا شریعتی گفته است گزارش دقیق این حادثه به اطلاع مردم برسد.

  شرکت آبفای اهواز هم گفته است کانال مربوطه متعلق به شهرداری و برای دفع آب‌های سطحی در منطقه بوده که به موازات کانال دفع فاضلاب شرکت آبفا قرارگرفته است.

 16. تجمع شماری در معدن طلای آق دره به درگیری منجر شد

  تجمع شماری از اهالی روستای آق دره شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی بر سریافتن شغل در معدن طلای آق دره به درگیری منجر شده است. براساس این گزارش برخی از تجمع کنندگان در گذشته به عنوان کارگرفصلی در این معدن مشغول به کار بودند. گفته شده که حدود ۱۳ نفر در این درگیری ها که با مداخله نیروی انتظامی خاتمه یافت، مصدوم شده اند.

  تجمع در معدن آق دره
 17. جان آویلدسون کارگردان فیلم راکی درگذشت

  جان جی آویلدسن، کارگردان برنده اسکار فیلم های راکی و بچه کاراته کاردر سن ۸۱ سالگی درگذشت.

  پسرش به رسانه ها گفت که این فیلمساز به سرطان پانکراس مبتلا بود و در یک مرکز پزشکی در لس آنجلس درگذشت.

  فیلم راکی با بازی سیلوراستالونه به رغم هزینه نسبتا کم تولید، به پرفروش ترین فیلم در سال ۱۹۷۶ تبدیل شد. راکی، جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را نصیب جان آویلدسون کرد.

  فیلم سه قسمتی بچه کاراته کار هم در در سال های ۱۹۸۴، ۱۹۸۶ و ۱۹۸۹ به کارگردانی آقای آویلدسون به نمایش درآمد.

  جان آویلدسون
  سیلوستر استالونه در صحنه ای فیلم راکی ۴
  Image caption: سیلوستر استالونه در صحنه ای فیلم راکی ۴
 18. خبر فوریتوییتر تلویزیون عربی الجزیره معلق شد

  شبکه تلویزیونی الجزیره می‌گوید توییتر تلویزیون عربی این شبکه توسط توییتر معلق شده است. شناسه @ajarabic که بیش از دوازده میلیون نفر آن را دنبال می‌کنند در حال حاضر فعال نیست.

 19. ایران: مجوزی برای واردات نوشیدنی از کشورهای عربی صادر نشده

  سازمان غذا و دارو در ایران واردات نوشیدنی از کشورهای عربی به ویژه عربستان و امارات را رد کرده و گفته است چند سال است که هیچ مجوزی برای واردات نوشیدنی‌ از این کشورها صادر نشده است.

  یک مقام این سازمان در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، واردات نوشیدنی "الخلیج" را رد کرده و گفته است این احتمال وجود دارد که این نوشیدنی به طور قاچاق وارد کشور شده است.

 20. عراق از تصرف یک گذرگاه مرزی با سوریه خبر داد

  نیروهای عراقی که با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در جنگ هستند از تصرف یک گذرگاه در منطقه مرزی با سوریه خبر داده اند. ارتش عراق در بیانیه ای گفته که با کمک قبایل محلی منطقه ولید را به تصرف درآورده اند. پیکارجویان داعش هنور در نواحی شمالی عراق در مناطق مرزی حضور دارند. هرچند که حضور آن ها در حال حاضر کاهش یافته و نیروهای دولتی سوریه، عراق و متحدان آنها در تلاشند که در این نواحی مستقر شوند.