Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. آغاز مرحله دوم انتخابات پارلمانی فرانسه
 2. پیدا شدن اجساد ملوانان ناو جنگی آمریکایی آسیب دیده
 3. حمله مهاجمان انتحاری به مرکز فرماندهی پلیس ولایت پکتیا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. 'حمله ائتلاف به رهبری عربستان دست‌کم ۲۴ کشته در یمن به جا گذاشت'

  مقام‌های بهداشتی در یمن می‌گویند دست‌کم ۲۴ شهروند این کشور در حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان کشته شده‌اند.

  بر این اساس، این حمله بازاری را در نزدیکی مرز این کشور با عربستان هدف قرار گرفت. ائتلاف به رهبری عربستان که حامی دولت یمن در نبرد با شورشیان حوثی است، هنوز در این باره اظهار نظر نکرده است.

  با شیوع وبا و خطر قحطی در یمن، سازمان ملل درباره سقوط اجتماعی و اقتصادی در این کشور هشدار داده است.

 2. وزارت کشور ایران: خبر طرح حمله به تهران در شب قدر نادرست است

  وزارت کشور ایران در اطلاعیه با خطاب قرار دادن "افراد غیر مسئول در حوزه امنیت داخلی"، انتشار اخبار مربوط به برنامه‌ریزی برای حملات به تهران در "شب‌های قدر" را نادرست خوانده است.

  در این اطلاعیه که امروز یکشنبه ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) منتشر شده، آمده است: "در برخی رسانه‎‌ها به نقل از افراد غیرمسئول در حوزه امنیت داخلی مطالبی انتشار یافت (از جمله اینکه اهداف یک گروه تروریستی شب‌های قدر در تهران عنوان شده است) که خلاف واقع بوده و بیان اینگونه مسائل که مبتنی بر اطلاعات درست و صحیح نیست، صرفاً موجب تشویش افکار عمومی می‌گردد."

  محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران دو روز پیش (جمعه ۲۶ خرداد) در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مشهد از قصد و برنامه‌ریزی برای حمله به تهران در "شب‌های قدر" خبر داده بود.

  وزارت کشور
 3. Post update

  View more on twitter
 4. وزارت بهداشت: تا کنون هیچ موردی از تب کریمه کنگو در استان تهران و لرستان مشاهده نشده

  View more on twitter
 5. ایران: مذاکره مستقیم با عربستان نداریم

  حسین جابری انصاری، معاون وزیر خارجه ایران گفته است که هیچ ارتباط و مذاکره مستقیمی بین ایران و عربستان وجود ندارد و درموارد ضروری هر گونه مذاکره ای از طریق دیپلماتیک و غیر مستقیم انجام می شود. آقای انصاری با اشاره به این که بازدید از سفارتخانه های ایران و عربستان در دستور کار دو طرف قرار دارد گفت که این موضوع هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و هر گونه اقدامی در این مورد براساس توافق رو جزییات از سوی دو کشور انجام خواهد شد.

 6. گزارش‌ها از ادامه اعتراض‌ها در آق‌دره

  View more on twitter
 7. حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در یمن ۲۴ غیرنظامی را کشت

  مقامات بهداشتی یمن گفته اند در جریان حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان دست کم ۲۴ غیرنظامی کشته شدند. این مقامات گفته اند که این حمله هوایی بازاری را در نزدیکی مرز با عربستان هدف قرار داده است. عربستان تاکنون واکنشی به این خبر نداشته است

 8. رسانه‌های آمریکا از تولد دوقلوهای بیانسه خبر دادند

  رسانه های آمریکا از تولد دوقلوهای بیانسه، ستاره پاپ آمریکایی خبر داده اند. هر چند که زمان تولد و جنسیت این نوزادان هنوز بطور علنی اعلام نشده است.

  بیانسه که همسر جی زی، رپر معروف است در فوریه سال جاری با انتشار عکسی در اینستاگرام خبر بارداری خود را اعلام کرد.

  گفته شده که این خبر در تاریخ اینستاگرام بیشترین لایک را دریافت کرده است. این زوج هنری هنوز رسما خبر تولد دوقلوها را اعلام نکرده اند.

  بیانسه
 9. روایت نفیسه کوهنورد از ماجرای نجات جان ساکنان یک خانه در موصل

  نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در موصل در رشته توییتی نوشته است: "ديشب يكى از پر استرس‌ترين شب‌هاى زندگيم بود. از راه توييتر متوجه حضور اعضای سه خانواده در يك خانه در خط مقدم غرب موصل شديم.

  خانه درست در کنار محلى بود كه تك تيراندازهاى داعش كمين كرده بودند و هر لحظه ممكن بود بمباران بشود. خانه کناری بمباران شده بود.

  از طريق ارتباطمان با نيروهاى ائتلاف، اول از همه آدرس را روى نقشه گوگل به آنها داديم. قرار شد حواسشان باشد كه خانه را بمباران نكنند.

  بعد نوبت رسيد به برنامه ريزى نجات. پليس فدرال در آن منطقه بود و تنها سه خانه با آنها فاصله داشت. آدرس رو به فرمانده دادم.

  خانه در خطرناكترين جاى ممكن بود. با اينكه بيشتر محله را پليس پس گرفته بود، آن خانه هنوز خط مقدم محسوب مى شد و نمى شد به راحتى به آنجا رفت.

  نزديك سه روز بود كه آب و غذای آنها تموم شده بود. مشكل اين بود كه يك زن پا به ماه و چند بچه كوچك و چند فرد مسن هم در جمعشان بود.

  ساعت به كندى مى گذشت. سر هر ساعت پیامکی از خانواده مى آمد كه مى پرسيدند آيا واقعا كسى برای نجاتشان خواهد رفت؟

  با فرمانده هاى پليس فدرال و ائتلاف حرف می زدم، اما كارى نبود كه بشود به سرعت انجام داد.

  بايد مطمئن مى شدند که مسير مين گذارى نشده يا جلوى در خانه بمب كار نگذاشته باشند. تك تيراندازها هم خطر بزرگتر بودند.

  اعضای خانواده اميدشان را از دست داده بودند. مطمئن بودم كه نيروها به کمکشان می‌روند و حتى با آنها تماس گرفته‌اند، اما باز دلهره كشنده بود.

  در نهايت قدم به قدم برنامه انجام شد. سربازها نزديك خانه رسيدند. اما بايد تا نزدیک صبح صبر مى كردند تا از همه چیز مطمئن شوند.

  صبح بهترين خبر دنيا رسيد. خانواده هرچند با كلى خطر و مشكل تونستند به كمك پليس فدرال نجات پيدا كنند و به جاى امن منتقل شوند."

  View more on twitter
 10. محاسبات اولیه بانک مرکزی: تولید ناخالص داخلی ایران با احتساب نفت در سال نود و پنج ۱۲.۵ درصد رشد کرده

  بانک مرکزی ایران با انتشار گزارشی از محاسبات اولیه اعلام کرده است تولید ناخالص داخلی کشور در سال نود و پنج با نفت ۱۲.۵ درصد و بدون نفت ۳.۳ درصد رشد داشته است.

  بر اساس این گزارش در سال ۹۵ ارزش افزوده گروه نفت نزدیک به ده درصد رشد داشته است.

  به گفته بانک مرکزی این گزارش نهایی نیست و هنوز در دست بررسی است.

 11. مرجوع شدن۳۰۰ تن هندوانه از عمان به دلیل بالا بودن سموم دفع آفات

  محمد رضا میر، مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات در واکنش به مرجوع شدن هندوانه ها و خربزه های صادراتی ار عمان گفت که میزان باقی مانده سموم و یا فلزات سنگین در محصولات کشاورزی را سازمان غذا و دارو باید تعیین کند.

  در روزهای گذشته برخی گزارش ها حاکی از آن بود که چند محموله هندوانه و خربزه ایرانی به وزن ۳۰۰ تن از بندرسلطان قابوس عمان بازگردانده شده و دلیل عدم مجوز واردات این محموله را بالا بودن باقیمانده سموم دفع آفات نباتی به نسبت حد مجاز اعلام کرده بودند.

  آقای میر در عین حال افزوده: "نداشتن گواهی باقیمانده سموم و فلزات سنگین دلیل بر بالا بودن سموم از حد مجاز در محصول نیست چرا که ممکن است شرکت صادر کننده با سیر مراحل صادرات آشنا نبوده و زمانی که اقدام به صادرات کرده به او گفته شده که باید از سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کند."

  هندوانه
 12. روسیه رویکرد جدید آمریکا را در قبال کوبا تاسف آور خواند

  وزارت خارجه روسیه اقدامات "ضد کوبا" را که اخیر از سوی آمریکا اعلام شده، تاسف آور خوانده و گفته که این کشوربا کوبا اعلام همبستگی می کند.

  وزارت خارجه روسیه همچنین افزوده رویکرد جدید دولت آمریکا نسبت به کوبا شباهت به دوران "جنگ سرد" دارد.

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دو روز پیش اعلام کرد که بهبود روابط آمریکا با کوبا را که در دولت باراک اوباما انجام گرفته بود "کاملا" لغو می‌کند. او گفت منع گردشگری آمریکایی‌ها در آن کشور دوباره برقرار و تحریم‌های کوبا اعمال می‌شوند.

 13. سفر وزیر خارجه ایران به الجزایر

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای دیدار و گفتگو با مقامات الجزایر به این کشور سفر کرده است.

  قرار است آقای ظریف به کشورهای موریتانی و تونس هم سفر کند.

  گفته شده که هدف از این سفرها گسترش روابط دو جانبه ایران با این کشورها است.

  جواد ظریف
 14. کیمیا علیزاده پرچمدارمسابقات قهرمانی تکواندو جهان ۲۰۱۷

  فدراسیون جهانی تکواندو کیمیا علیزاده، تکواندوکار برنده مدال المپیک را به عنوان پرچمدار بیست و سومین دوره رقابت های قهرمانی جهان ۲۰۱۷ در کره جنوبی انتخاب کرد.

  این رقابت ها از سوم تا نهم تیرماه در کره جنوبی برگزار می شود.

  تیم های ملی تکواندو ایران در دو بخش زنان و مردان در این دوره از مسابقات حضوز دارند.

  کیمیا علیزاده با کسب مدال برنز تکواندو در المپیک ۲۰۱۶ ریو نخستین زن در تاریخ ایران شد که برنده مدال المپیک می‌شود.

  کیمیا علیزاده
 15. مانور دریایی مشترک ایران و چین

  ارتش ایران مانور دریایی مشترکی را به همراه چین در آب های ایران آغاز کرده است. حسین آزاد از فرماندهان نیروی دریایی ارتش ایران گفته است که این مانور مشترک در محدوده شرقی تنگه هرمز تا دریای عمان برگزار می شود. به گفته این فرمانده، ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری خلق چین هم که پنج شنبه گذشته ۲۶ خرداد در بندرعباس پهلو گرفت در این مانور حضور دارد. براساس این گزارش دو ناوشکن و یک فروند بالگرد ضد زیر دریایی به همراه ۷۰۰ نفر از نیروی دریایی ارتش ایران در این مانور مشترک حضور دارند.

 16. آغاز عملیات نیروهای عراق برای تصرف بخش قدیمی موصل

  نیروهای عراقی حمله ای را برای تصرف بخش قدیمی شهر موصل آغاز کردند. این آخرین منطقه موصل است که در دست پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) قراردارد. ارتش در بیانیه ای از پیشروی نیروهای ویژه از جبهه غربی و نیروهای پلیس از جبهه جنوبی به این منطقه خبر داده است. عملیات برای تصرف مجدد شهر موصل از اکتبر سال گذشته (۲۰۱۶) آغاز شده است.

  در این باره بیشتر بخوانید

  موصل
 17. دهها نفر در آتش سوزی گسترده جنگل ها در مرکز پرتغال کشته شدند

  آتش سوزی گسترده در جنگل های مرکزی پرتغال به کشته شدن دست کم ۴۳ نفر منجر شده است.

  گفته شده بسیاری از قربانیان که به هنگام وقوع این آتش سوزی در منطقه کوهستانی پدروگائوگرانده در خودروهایشان گرفتار شده بودند، به دلیل سوختگی جان خود را از دست داده اند.

  صدها آتش نشان برای مهار آتش به منطقه اعزام شده اند. پیشتر شهرداراین منطقه گفت که نیروی کافی آتش نشان برای مقابله با این آتش سوزی که شماری از دهکده ها را محاصره کرده، وجود ندارد.

  آتش سوزی در پرتغال
  آتش سوزی گسترده در پرتغال
 18. Post update

  مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید