Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. انتقاد مجلس خبرگان از گفته‌های اخیر حسن روحانی درباره نقش رای مردم درحکومت اسلامی
  2. ادامه واکنش‌ها به حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه
  3. توقف عملیات هوایی استرالیا در سوریه در پی هشدار روسیه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

سخنگوی کاخ‌سفید تغییر می‌کند

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ‌سفید تغییر می‌کند

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ‌سفید تنها پنج ماه پس از آغاز به کار دولت دونالد ترامپ از مقام خود کنار می‌رود اما همچنان در کاخ‌سفید باقی خواهد ماند. گزارش‌ها در مورد جابجایی قریب‌الوقوع آقای اسپایسر طی روزهای اخیر در رسانه‌های آمریکا به طور وسیعی مخابره شده است. امروز (سه‌شنبه ۲۰ ژوئن - ۳۰ خرداد) در کنفرانس خبری روزانه کاخ‌سفید شان اسپایسر که بسیاری اظهارنظرهای او را "بسیار جالب توجه" و گاه "جنجال برانگیزتر از آقای ترامپ" ارزیابی می‌کنند، بعد از پرداختن به رئوس اخبار جاری کاخ‌سفید و برنامه هفتگی رئیس‌جمهوری، در پاسخ به یکی از خبرنگاران تایید کرد که هم اکنون کاخ‌سفید در حال پیدا کردن "فرد مناسبی" برای احراز پست سخنگوی جدید است. با وجود این، آقای اسپایسر تلاش کرد کنار رفتن خودش از مقام سخنگویی کاخ‌سفید را "یک اقدام عادی برای بهتر کردن روند انتقال پیام‌های رئیس جمهوری" عنوان کرد. در همین حال، گفته شده پس از انتخاب و معرفی سخنگوی جدید کاخ‌سفید، شان اسپایسر در کاخ‌سفید باقی خواهد ماند و در "پستی ارشدتر" در بخش روابط عمومی و ارتباطات دولت به کارش با آقای ترامپ ادامه خواهد داد.

شان اسپایسر بارها به علت اظهاراتش به عنوان سخنگوی کاخ‌سفید مورد انتقاد قرار گرفته است
Getty Images
شان اسپایسر بارها به علت اظهاراتش به عنوان سخنگوی کاخ‌سفید مورد انتقاد قرار گرفته است

بلومبرگ از سفر محرمانه مقامات امنیتی آمریکایی‌ به عمان خبر داد

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری بلومبرگ مایک پامپئو رئیس سازمان سیا و ژنرال ریکی ودل معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نه روز پیش (۱۱ ژوئن) محرمانه به مسقط پایتخت عمان سفر و با سلطان قابوس پادشاه عمان دیدار کرده‌اند.

به نوشته بلومبرگ مقامات آمریکایی در این دیدار "صراحتا" با سلطان قابوس درباره قطع روابط با ایران صحبت نکردند چون از وابستگی اقتصادی عمان به ایران آگاهند اما اصرار داشتند که عمان اجازه ندهند ایران از طریق خاک این کشور برای شورشیان حوثی‌ یمن سلاح بفرستد.

روحانی: حمله موشکی سپاه بسیار بجا بود

غنی: درباره حمله شبانه به معترضان کابل تحقیق شود

ریاست‌جمهوری افغانستان با پخش اعلامیه‌ای گفته که رئیس جمهور غنی در مورد کشته‌شدن یکی از معترضان و زخمی شدن چند نفر دیگر در جریان برچیدن خیمه معترضان ابراز تاثر عمیق کرده و به مسئولان هدایت داده تا جزئیات این رویداد را بررسی کنند و عاملان حمله به معترضان کابل را مطابق قوانین افغانستان مجازات کنند.

پیشتر منابع پلیس کابل نیز تایید کردند که در درگیری پلیس با معترضان در جریان عملیات دیشب پلیس برای برداشتن چادر معترضان جنبش "رستاخیز تغییر" در مرکز کابل، دست کم یک معترض کشته و ۵ تن دیگر آنها زخمی شده‌اند.بیشتر بخوانید

حمله به معترضان
BBC

فرمانده حفاظت مجلس ایران 'تغییر کرد'

خبرگزاری‌های ایرانی به نقل از یک نماینده مجلس نوشته‌اند که فرمانده یگان حفاظت مجلس تغییر کرده است.

گزارش شده که علیرضا رحیمی در کانال تلگرامی‌اش نوشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز جلسه‌ای داشته که فرمانده جدید یگان حفاظت مجلس در آن شرکت کرده است.

دو هفته پیش چند عضو گروه داعش به مجلس ایران حمله کردند و هفده نفر را کشتند.

حمله مجلس
Mehr

یک نماینده مجلس دستگیری ۴۰ عضو داعش در آذربایجان غربی خبر داد

نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه درمجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که ۴۰ عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در استان آذربایجان غربی دستگیر شده‌اند. به گفته این نماینده مجلس شمار زیادی اسلحه و مهمات از آنها در شهرهای پیرانشهر، سردشت، مهاباد، بوکان و تکاب به دست آمده است. قاضی‌پور افزوده است که افراد دستگیر شده قصد داشتند در شب‌های قدر عملیات‌هایی انجام دهند. او همچنین به وجود "سرشاخه‌های آنها در خارج از کشور" اشاره کرده است.

توصیه‌های رهبر ایران به نخست وزیر عراق

نگرانی از شیوع فلج اطفال در سوریه

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید اکثر موارد فلج اطفال در سوریه در مناطقی مورد تایید قرار گرفته است که به طور کامل یا بخشی از آن تحت کنترل گروه موسوم دولت اسلامی (داعش) هستند. به گفته این سازمان چهارده مورد جدید از بیماران در منطقه‌ای از شرق استان دیرالروز و منطقه‌ای در رقه دیده شده است. دو مورد از فلج اطفال در اوایل این ماه ملادی گزارش شد. از سال 2014 اولین باراست که این ویروس دوباره ظاهر شده است. شیوع این بیماری ضربه‌ای جدی به تلاش‌ها برای ریشه‌کنی آن در سوریه وارد کرده است.

حکم انفصال از خدمت شهردار مشهد متوقف شد

دیدار نخست وزیر عراق با آیت‌الله خامنه‌ای

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: حمله شبانه پلیس به معترضان در کابل غیرقانونی بود

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان خواسته است تا عاملان "حادثه دیشب و حوادث مشابه را هر چه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار دهد."

در عملیات پلیس بر خیمه/چادر معترضان "جنبش رستاخیز تغییر" در کابل دست کم یک معترض کشته و شش تن دیگرشان زخمی شدند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده: "حمله شب هنگام توام با خشونت بر تحصن‌کنندگان یک عمل خشونت‌بار، غیرقانونی و برخلاف ارزش‌های حقوق بشری و حقوق و آزادی‌های سیاسی و مدنی شهروندان افغانستان بوده که باعث ایجاد بیشتر فضای رعب و ترس در یک جامعه دموکراتیک می‌شود. کمیسیون از دولت افغانستان می‌خواهد که عاملان حادثه دیشب و حوادث مشابه را هر چه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و با نمایندگان تحصن‌کنندگان به صورت مستقیم گفت‌وگو کرده و با رعایت اصل عدالت و حقوق بشر، خواسته‌ها و مطالبات آنان را مورد رسیدگی قرار داده و به خشونت‌ها در جریان اجتماعات در اسرع وقت پایان بدهد."

اتهام علیه مورینیو

صدها کشته در خشونت‌های قومی در کنگو

سازمان ملل می گوید صدها نفر از مردم در خشونت‌های قومی در جمهوری دموکراتیک کنگو در سه ماه گذشته کشته شده‌اند. زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید بر اساس شواهد به دست آمده در تحقیقات آنها بر اثر شلیک، سوخته شدن و یا با چاقو کشته شده‌اند. سازمان ملل مقام‌های کنگو را متهم کرده که با هم‌دستی با شبه نظامیان بانا مورا به سرکوب مخالفان کاموینا ناسپو پرداخته‌اند. پیشتر یک کلیسای کاتولیک از کشته شدن بیش از سه هزار نفر طی نه ماه گذشته خبر داده بود. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این هفته برای تحقیقات مستقل در این مورد رای گیری خواهد کرد.

وزیر دفاع ایران: حمله موشکی بخش کوچکی از اقدام ما علیه داعش است

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، گفته است حمله موشکی اخیر ایران به اهدافی در دیرالزور، "بخش کوچک و نازلی از واکنش جمهوری اسلامی ایران به اقدام کور و حقیرانه تروریستی داعش و حامیانش" است.

آقای دهقان با اشاره به توان موشکی ایران گفته است: "هرگونه تهدید احتمالی منطقه ای و فرامنطقه‌ای را به شدیدترین وجه پاسخ خواهیم داد."

دهقان
Mehr

اژه‌ای: همه اعضای یک گروه مسلح مخالف محاربند

غلامحسین محسنی اژه‌‎ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، می‌گوید همه اعضای یک گروه مسلح مخالف حکومت ایران "محارب" محسوب می‌شوند، حتی اگر بعضی از آنها سلاح نداشته باشند.

آقای اژه‌ای با اشاره به دستگیری چند نفر به اتهام عضویت در گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گفته است: "اگر کسی جزو گروهی باشد که آن گروه به عنوان مسلحانه علیه نظام کار می‌کند و دست به اسلحه برده است، تمام اعضای آن گروه محارب محسوب می شوند؛ حتی آن عضوی که اسلحه هم نداشته باشد."

یکی از مجازات‌های "محاربه" در قانون ایران اعدام است. اما مجازات تبعید و قطع دست و پا هم برای محارب در نظر گرفته شده است.

آقای اژه‌ای گفته اینکه کدام مجازات تعیین شود "بستگی به نظر قاضی دارد".

اژه‌ ای
Mizan

نظرسنجی‌ها: افزایش نارضایتی‌ها از ترامپ

نخست وزیر عراق بعد از عربستان به ایران رفت

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق بعد از سفر به عربستان، امروز وارد تهران شد.محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای استقبال از آقای عبادی به فرودگاه رفت.

View more on twitter

عمان میزبان مسابقه پرسپولیس-الاهلی

بنا بر گزارش‌ها کشورعمان به عنوان میزبان تیم‌های پرسپولیس و الاهلی عربستان در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا انتخاب شد.

به گزارش ایسنا پیش از این مسئولان باشگاه پرسپولیس مذاکراتی را با کشور قرقیزستان انجام داده بودند تا میزبانی را به عهده بگیرد، اما اکنون نام عمان به عنوان میزبان اعلام شده است.

برگزاری مسابقه در کشور سوم به دلیل قطع روابط ایران و عربستان است.

View more on twitter

موضوع "لو رفتن سوالات امتحانی" در ایران بررسی می‌شود

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران گفت این کمیسیون فردا (چهارشنبه) موضوع "لو رفتن سوالات امتحان نهایی" را بررسی خواهد کرد.

داوود محمدیبه خبرگزاری ایسنا گفت "با توجه به مطرح شدن اینکه سوالات امتحانات نهایی لو رفته است، کمیسیون آموزش از مسئولان مربوطه درخواست کرده تا در جلسه ای در این زمینه توضیحات لازم را ارائه کنند."

در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره این موضوع منتشر شده که بازتاب نسبتا گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

احضار شش استاندار در ارتباط با تخلفات انتخاباتی در ایران

بوی نامطبوع در خاش ده‌ها نفر را راهی بیمارستان کرد

از صبح امروز اخباری درباره انتشار بوی نامطبوع در شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان گزارش شده است. خبرگزاری تسنیم می‌گوید بیش از ۵۰ نفر راهی بیمارستان شده‌اند. مدیرکل بحران استان گفته است فعالیت آتش‌فشان تفتان علت احتمالی حادثه است. به گزارش خبرگزاری ایسنا ز ۵۳ نفر مصدوم ناشی از استشمام بوی نامطبوع در خاش، ۱۹ نفر به صورت سرپایی درمان شدند و تعداد ۳۴ نفر بستری شامل ۱۱ زن و ۲۳ نفر مرد با حال عمومی خوب بودند.

View more on twitter

'جنبش رستاخیز تغییر': ۱۱ تن از معترضان در بازداشت پلیس‌اند

"جنبش رستاخیز تغییر" در خبرنامه‌ای پس از برچیده شدن خیمه/چادر مرکزی معترضان در کابل اعلام کرده که پلیس ۱۱ تن از معترضان را در عملیات دیشب بازداشت کرده است و هنوز از سرنوشت آنها خبری نیست.

در این خبرنامه آمده که در عملیات پلیس دو تن از معترضان کشته و ۲۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان کشته شدن یک معترض و زخمی شدن ۶ تن دیگر را تایید کرده و گفته که این قضیه مورد تحقیق قرار خواهد گرفت.

پیشتر خانم آثار حکیمی، یکی از سازمندهندگان اعتراض‌های اخیر در کابل نیز تایید کرد که همسرش از سوی "نیروهای حکومتی" بازداشت شده است.

میدان ولیعصر دو روز بعد از حمله موشکی سپاه

انفجار مین مغناطیسی جان یک قاضی را در شرق افغانستان گرفت

نقشه ننگرهار
BBC

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان تایید کردند که در انفجار مین مغناطیسی صبح امروز، سه شنبه ۳۰ جوزا/خرداد در شهر جلال آباد، مرکز این ولایت یک قاضی کشته شده است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ولایت ننگرهار به بی‌بی‌سی گفته که در این حادثه سه نفر به شمول برادر این قاضی زخمی شده‌اند.

او گفت که قاضی "شیر رحمن" در حال رفتن به سمت کارش بود که انفجار رخ داد. تاکنون کسی مسئولیت این حادثه را به دوش نگرفته است.

کشته و زخمی شدن معترضان در جریان عملیات شبانه پلیس در کابل

معترضان در کابل
BBC

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان گفته است که در حادثه دیشب در جریان درگیری پلیس و معترضان در کابل دست کم یک معترض کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

آقای عبدالله گفت که در مورد حادثه دیشب تحقیقات ادامه دارد و اگر اشتباهی صورت گرفته، باید با آن برخورد قانونی شود.

معترضان مدعی هستند که در حمله دیشب پلیس دو نفر از جمله یک پسر ۱۴ ساله کشته شده‌‌اند.

پلیس کابل هم گفته که خیمه مرکزی معترضان موسوم به "جنبش رستاخیز تغییر" را از جلوی چهارراه زنبق کابل برداشته است.

دستگیری 'یک گروه مرتبط با داعش' در قم

انتقاد خبرگان از اظهارات روحانی درباره رای مردم

مجلس خبرگان رهبری در بیانیه‌ای طرح موضوع اهمیت نقش مردم در حکومت اسلامی را مردود دانسته و در عین حال تاکید کرده که جایگاه رهبری منشاء "مردم‌سالاری" دینی است.

پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس خبرگان متن بیانیه‌ای را در مورد نقش مردم در حکومت اسلامی منتشر کرده و این نظر را که رای و نظر مردم منشاء مشروعیت حکومت اسلامی است مردود و مغایر مبانی دین اسلام دانسته است.

اخیرا حسن روحانی، رئیس جمهوری، با ذکر یک جمله از نهج‌البلاغه، اظهار داشت که "رای و نظر مردم هدیه دنیای غرب بعد از رنسانس برای ما نیست. ما دارای مذهب و مرام و دینی هستیم که امیرالمومنین مبنای حکومت و فرمانروایی را، رأی مردم می‌داند."

بیتشر بخوانید: مجلس خبرگان طرح موضوع نقش مردم در حکومت اسلامی را 'تفرقه‌آمیز' دانست

نامه ایران به دبیر کل سازمان ملل در اعتراض به آمریکا

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیر کل این سازمان، اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره تلاش برای تغییر حکومت در ایران را "گواه روشنی از مداخله‌جویی" واشنگتن دانست و خواستار محکومیت این برخورد از سوی همه کشورهای جهان شد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش در مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود: "سیاست ما در قبال ایران این است که هژمونی و استیلای ایران را عقب برانیم، توانایی آنها در تولید تسلیحات اتمی را مهار کنیم، و از عناصری در داخل ایران حمایت کنیم که منجر می‌شود به انتقال مسالمت‌آمیز حکومت."

غلامعلی خوشرو، نماینده دائم در سازمان ملل این سخنان وزیر امور خارجه ترامپ را "مبین طرحی مداخله جویانه و گستاخانه" خوانده که "با تمامی هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل و نیز متن و روح منشور ملل متحد مغایرت دارد و رفتاری غیرقابل قبول در روابط بین‌الملل به شمار می‌رود."

بیشتر بخوانید: احضار کاردار سوییس در تهران برای اعتراض به مواضع اخیر آمریکا

View more on twitter

تعلیق عملیات هوایی استرالیا در سوریه در پی هشدار روسیه

استرالیا اعلام کرد که در پی هشدار اخیر روسیه عملیات هوایی خود در سوریه را به حالت تعویق درمی‌آورد. روسیه دیروز هشدار داد که هواپیماهایی ائتلاف به رهبری آمریکا را که در غرب رودخانه فرات پرواز کنند ردگیری خواهد کرد. روسیه این هشدار را بعد از سرنگون شدن یک جنگنده سوخوی سوریه از سوی آمریکایی‌ها داد.

روسیه به طور مشخص نگفته است که جنگنده‌هایی را که ردیابی می‌کند، هدف هم قرار خواهد داد یا نه. وزارت دفاع استرالیا تعلیق عملیات هوایی در سوریه با یک اقدام احتیاط آمیز خوانده است.

واکنش امروز نوبخت به حمله موشکی سپاه به شرق سوریه

خبرهای امروز

  • توقف عملیات هوایی استرالیا در سوریه در پی هشدار روسیه
  • ادامه واکنش‌ها به حمله موشکی سپاه به مواضع داعش در شرق سوریه
  • انتقاد مجلس خبرگان از روحانی به دلیل اظهاراتش درباره رای مردم در حکومت اسلامی