Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. انتصاب ولیعهد جدید در عربستان
 2. احتمال تعویق رای‌گیری طرح تحریم ایران در مجلس نمایندگان آمریکا
 3. واکنش روحانی به انتقادها از اظهاراتش درباره حکومت، ولایت و رای مردم

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سازمان ملل: عملکرد دولت افغانستان برای برخورد با بحران سیاسی باید تغییر کند

  تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر در کابل، گفته است که اگر در شیوه حکومت‌داری افغانستان تغییری اتفاق نیافتد، این کشور با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهد شد که "کنترل آن دشوار خواهد بود."

  آقای یاماموتو که امروز چهارشنبه (۳۱ خرداد/ جوزا) در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت اوضاع امنیتی در افغانستان روبه وخامت است و این مساله موجب شده تنش‌های سیاسی داخلی در این کشور بیشتر برملا شود.

  آقای تادامیچی در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان صحبت می‌کرد
  Image caption: آقای تادامیچی در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان صحبت می‌کرد
 2. بوریس بکر اعلام ورشکستگی کرد

  View more on twitter
 3. خبر فورییک افسر پلیس با چاقو در فرودگاه میشیگان آمریکا مورد حمله قرار گرفت

  به گفته پلیس آمریکا، یک افسر پلیس این کشور در فرودگاه میشیگان از ناحیه گردن و کمر مورد حمله قرار گرفته و زخمی شده است.

  حال این مصدوم "وخیم" گزارش شده.

  در پی این حادثه، فرودگاه بین‌المللی "بیشاپ" در شهر فلینت تخلیه شد و نیروهای بیشتری به محل اعزام شده‌اند.

  بنابر اعلام رسانه‌های محلی در ایالت میشیگان، این افسر پلیس با قصد و نیت مشخص هدف قرار گرفته.

  یک مظنون در همین رابطه دستگیر شده است.

 4. ایسنا: سه فرماندار در ارتباط با "تخلفات انتخابانی" محکوم شدند

  View more on twitter
 5. تصاویر بیشتر از آتش‌سوزی در محله اوین تهران

  View more on twitter
 6. خبر فوریسپاه پاسداران: حمله موشکی در سلسله مراتب نظامی و تحت امر فرمانده کل قوا انجام شد

  سپاه پاسداران در بیانیه‌ای تصریح کرده است که حمله موشکی اخیر به مواضع داعش در دیرالزور سوریه "در سلسله مراتب نظامی و با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و تحت امر فرمانده معظم کل قوا" انجام گرفته است.

  پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و رئیس شورای عالی امنیت ملی، گفته بود "اقدام علیه مقر تروریست‌ها تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده و حتی اختیارات بالاتر از این اقدام هم به نیروهای مسلح خود داده‌ایم."

  محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران هم گفته بود که "این تصمیم در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شده و ریاست محترم جمهوری اسلامی نیز در جایگاه رییس شورای عالی امنیت به نیروهای مسلح دستور یورش کوبنده را به مقر داعش صادر کرد و موررد تایید مقامات عالی نظام قرار گرفت".

 7. تجمع سپرده‌گذاران موسسه کاسپین و تعاونی فرشتگان در میدان پاستور تهران

  تعدادی از سپرده‌گذاران موسسه مالی کاسپین و تعاونی‌ منحل شده فرشتگان، امروز (سی و یک خرداد) برای اعتراض و پیگیری پول خود در خیابان‌های منتهی به نهاد ریاست جمهوری در میدان پاستور تجمع کردند.

  این چندمین باری است که سپرده گذاران این موسسات دست به اعتراض می‌زنند.

  تجمع کنندگان کاسپین
  تجمع کنندگان کاسپین
  تجمع کنندگان کاسپین
  تجمع کنندگان کاسپین
 8. آتش‌سوزی در محله اوین تهران

  تصاویری از محله اوین در تهران منتشر شده که حاکی از وقوع آتش‌سوزی نسبتا گسترده در این منطقه است. این واقعه در محدوده دشت بهشت درشمال بزرگراه "یادگارامام" رخ داده است.

  جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی به خبرگزاری ایلنا گفت: "بخشی زیادی از فضای سبز مجموعه دشت بهشت بالاتر از اتوبان یادگار به صورت تکه تکه دچار حریق شده است... از ایستگاه‌های مختلف آتش‌نشانی به محل حادثه عازم شده و نیروها در حال حاضر مشغول عملیات هستند.

  آقای ملکی گفت محلی که دچار آتش‌سوزی شده با زندان اوین فاصله دارد.

  View more on twitter
 9. شاهزاده هری: افغانستان در غم از دست دادن مادرم کمکم کرد

  شاهزاده هری ۱۲ سال داشت که مادرش در یک تصادف در پاریس کشته شد
  Image caption: شاهزاده هری ۱۲ سال داشت که مادرش در یک تصادف در پاریس کشته شد

  ۲۰ سال پس از مرگ مادرش، شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا، می‌گوید افغانستان او را در مقابله با مشکلات روانی ناشی از سوگ این واقعه کمک کرده است. شاهزاده هری ۱۲ سال داشت که پرنسس دایانا در یک تصادف در پاریس، کشته شد. او خود گفته که بعد از مرگ مادرش، دچار مشکلات روحی شده و تحت مشاوره روانی بوده است.

  بیشتر بخوانید

 10. رئیس پلیس امنیت اخلاقی: ورود پلیس به پلاژهای خصوصی ساحل خزر آزاد است

  رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا می‌گوید ورود ماموران نیروی انتظامی به پلاژهای خصوصی واقع در ساحل خزر و سایر سواحل ایران برای بازرسی آزاد است.

  به گزارش ایسنا غلام حیدر حیدری گفت "پلاژهای خصوصی که پذیرایی عمومی از مسافران هستند به عنوان حریم خصوصی محسوب نشده لذا ورود ماموران نیروی انتظامی به آنجا آزاد است... هرگونه تلقی از پلاژهای ساحل خزر به عنوان اماکن شخصی و حریم خصوصی نادرست بوده و بر اساس برنامه جدید نیروی انتظامی در سال جاری، مالکان پلاژهای خصوصی باید پاسخگوی مشکلات اجتماعی و حوادث در این مکان‌ها باشند."

  View more on twitter
 11. افغانستان: حصارکشی در خط دیورند به تامین امنیت کمک نمی‌کند

  خط مرزی پاکستان و افغانستان

  سرپرست وزارت سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان در واکنش به حصارکشی پاکستان در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان گفته است که حصارکشی نمی‌تواند امنیت را تامین کند. غفور لیوال در گفت‌وگوی با بی‌بی‌سی گفت که افغانستان "خط دیورند" را به عنوان مرز بین‌المللی میان دو کشور به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته او این خط فرضی است. روز گذشته ارتش پاکستان اعلام کرد که حصارکشی را با سیم خاردار در امتداد خط دیورند میان دو کشور را آغاز کرده است.

  بیشتر بخوانید

 12. غنی: می‌خواهم اختیاراتم هر روز کمتر شود

  غنی: اختیاراتم را به افراد نمی‌دهم، به نهادها می‌دهم
  Image caption: غنی: اختیاراتم را به افراد نمی‌دهم، به نهادها می‌دهم

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اعضای جدید کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی را معرفی کرد. آقای غنی امروز چهارشنبه ۳۱ جوزا/خرداد در مراسم معرفی این کمیشنران و آغاز به کار ۵۰۰ کارمند بخش شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: "لازم نیست که من از هر کسی امتحان بگیرم. می‌خواهم اختیاراتم هر روز کم شود. اما اختیاراتم را به افراد نمی‌دهم، به نهادها می‌دهم."

  بیشتر بخوانید

 13. وزارت داخله افغانستان استفاده از ترقه در روزهای عید را ممنوع اعلام کرد

  پتاقی

  وزارت داخله/ کشور افغانستان با نشر ابلاغیه‌ای استفاده از ترقه/پتاقی و شلیک شادیانه در روزهای عید را ممنوع اعلام کرده است. این نهاد افزوده که براساس تصمیم هیات رهبری وزارت کشور، نیروهای پلیس وظیفه دارند که تا از خرید و فروش ترقه‌های انفجاری و شلیک شادیانه جدا جلوگیری کند.

  بیشتر بخوانید

 14. محمد بن سلمان، شاهزاده‌ای به دنبال عظمت عربستان

  حسیب عمار

  بی‌بی‌سی

  برکناری محمد بن نایف، دور از انتظار نبود. فضا از اول به روی او، به عنوان ولیعهد، تنگ بود. در واقع، محمد بن سلمان عملا به عنوان ولیعهد یا فرد دوم شاهی عربستان سعودی، عمل می کرد. اختیارات او بیشتر از محمد بن نایف بود. افراد نزدیک به پسر پادشاه در سمت های مهم و کلیدی گماشته شدند. بیشتر آن ها جوان و تحصیل کرده غرب هستند. از همان ابتدا، او محور توجه بود. به عنوان یک اصلاح طلب و شاهزاده ای که به دنبال عظمت عربستان سعودی و حفظ قدرت آن در منطقه است، مطرح شد. تلاش رسانه های سعودی همواره این بوده که چنین تصویری از او ارائه دهند.

  مسئولیت های بزرگی را محمد بن سلمان برعهده گرفت. او جنگ یمن را به راه انداخت، سیاست نفتی عربستان سعودی را تعیین کرد و برنامه "چشم انداز سعودی ۲۰۳۰" برای کاهش وابستگی عربستان سعودی به درآمدها نفتی را هم این شاهزاده جوان مطرح کرد. در همین راستا، او بود که از فروش ۵ درصد از سهام شرکت نفتی آرامکو، بزرگ‌ترین شرکت نفتی جهان که شرکت دولتی است، خبرداد.

  محمد بن سلمان، تمایلات شدید ضد ایرانی و روابط نزدیکی با دولت دونالد ترامپ دارد. گفته شده که در بستن توافق تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری با آمریکا، او نقش کلیدی داشته است. دشمنی او با ایران رقیب سرسخت عربستان در منطقه، بخصوص در اوضاع کنونی، می تواند از عوامل تعیین کننده در ولیعهد شدن این جوان ۳۱ ساله باشد.

  رسانه های عربستان سعودی گزارش داده اند که شاهزاده محمد بن نایف، در نامه ای به پادشاه نوشه است: او با شرایط ویژه ای روبرو است و می خواهد از مقام ولیعهدی فارغ شود. بنابراین، بعید نیست او شخصا احساس کرده به عنوان ولیعهد عملا نمی تواند نقشی مهم تری از پسر عمویش ایفا کند.

  با این حال، وزارت کشورعربستان سعودی همچنان در اختیار خانواده نایف است. مسئولیت وزارت کشور که تا دیروز در دست او بود حالا به برادر زاده اش، شاهزاده عبدالعزیز بن سعود بن نایف بن عبدالعزیز سپرده شده است. پیش از او، پدرش شاهزاده نایف بن عبدالعزیز، برای ۳۶ سال، از ۱۹۷۵ تا روز وفاتش در ۲۰۱۱، در این مقام بود.

  شاید نسل جوان عربستان سعودی و کشورهای غربی، از تعیین محمد بن سلمان در این مقام استقبال کنند. اما این تحول برای محافظه کارانی که به داشتن پادشاه ها و ولیعهدهای کهنسال عادت داشته اند، ممکن است خوشایند نباشد.

 15. دادگاه عالی مصر طرح انتقال مالکیت دو جزیره به عربستان را معلق کرد

  دادگاه عالی قانون اساسی در مصر طرح انتقال مالکیت دو جزیره غیرمسکونی دریای سرخ به عربستان را معلق کرده است. این دادگاه قرار است بررسی کند که آیا این واگذاری با با قانون اساسی مصر منطبق است یا نه.

  یک هفته پیش مجل مصر طرح انتقال جزایر را تصویب کرد که انتقادهای فراوانی در پی داشت. پیش از این دست کم یک دادگاه با این تصمیم که پارلمان رآن را در حوزه اختیارات خود می‌داند مخالفت کرده بود.

  دولت مصر می‌گوید دو جزیره مورد بحث متعلق به عربستان سعودی است وای در دهه 1950 میلادی به مصر اجاره داده اشده است.

 16. خبر فوری'تعویق مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ایران به زمانی نامعلوم'

  به گزارش خبرگزاری ایسنا سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تغییر زمان تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم در مجلس خبر داد.

  بهروز نعمتی گفته است مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم که پیش از این اعلام شده بود پانزده مرداد برگزار می شود به روز دیگری موکول خواهد شد. آقای نعمتی گفته است که درباره تاریخ بعدی هنوز تصمیم‌گیری نشده است.

 17. همسر ملکه بریتانیا به بیمارستان منتقل شد

  پرنس فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا و دوک ادینبورگ، برای درمان عفونتی که به گفته کاخ باکینگهام به عارضه‌ای مزمن مربوط می‌شود، به بیمارستان منتقل شده است. بستری شدن او "اقدامی احتیاطی" عنوان شده است.

  یک سخنگوی کاخ باکینگهام گفت که پرنس فیلیپ از این که سخنرانی ملکه برای افتتاح دوره جدید پارلمان این کشور را از دست می‌دهد، ناخشنود است.

  پرنس فیلیپ 96 سال داد و پیشتر اعلام کرده بود که از حدود دو ماه دیگر در مراسم عمومی ظاهر نخواهد شد.

  پرنس فیلیپ
 18. خانه ثابت پاسال ثبت ملی شد

  به گزارش ایرنا خانه مشهور ثابت‌پاسال در تهران که به "کاخ ورسای ایران" معروف است، بعد از مدت‌ها جنجال بر سر مالکیت و احتمال تخریب آن، ثبت ملی شد.

  در نامه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استاندار تهران آمده است: "اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود."

  خانه یا کاخ ثابت پاسال به عنوان "بزرگترین و گران‌ترین خانه در شهر تهران" با مساحت تقریبی ۱۱ هزار متر در خیابان جردن واقع شده است.

  خانه ثابت پاسال
 19. دعوایی فراتر از مساله ای فقهی

  جمشید برزگر

  تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

  سخنان شب گذشته حسن روحانی و تاکید مجدد او بر این موضوع که مبنای مشروعیت حکومت اسلامی و در راس آن ولی فقیه رای مردم است، بیش و پیش از آنکه اختلاف نظری فقهی باشد، وجه و نمود دیگری از اختلافات فزاینده در راس هرم قدرت در جمهوری اسلامی است.

  با وجود حملات تند اصولگرایان، پاسخ ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه و نامه تند و هشدارآمیز احمد جنتی در مقام رئیس مجلس خبرگان رهبری، پافشاری حسن روحانی بر مواضع اخیرش را تنها نمی توان به معنای اصرار او بر درستی نظرش در موضوع این مجادله محدود دانست؛ این پافشاری بیشتر از هر چیز دیگر به معنای ایستادگی و مقاومت او در منازعه ای علنی است که در سوی دیگرش رهبر جمهوری اسلامی ایستاده است.

  این اختلافات بسیار پردامنه است و تقریبا تمامی حوزه ها را در برمی گیرد: از بنیان های نظری حکومت گرفته تا اقتصاد، از تفسیر وقایع صدر اسلام گرفته تا سیاست خارجی و از برنامه های آموزش و پروش گرفته تا آداب سخن گفتن. علنی شدن این اختلافات هم نشانه شدت و عمق اختلافاتی است که دیگر پشت درهای بسته و با مکانیسم های موجود حل و فصل نمی شوند.

 20. وزارت کشور ایران: عربستان صیادان ایرانی را آزاد کند

  وزارت کشور ایران با انتشار اطلاعیه ای گفته است دو قایق ایرانی که چند روز پیش "به سمت مرزهای عربستان هدایت شدند"، صیادی بوده‌اند و تاکید کرده که "دولت عربستان لازم است ضمن جبران خسارات وارده و تنبیه عوامل این اقدام غیر مسئولانه، هر چه سریع تر نسبت به آزادی افراد دستگیر شده اقدام کند".

  درا ین اطلاعیه آمده است: "هرساله دهها شناور صیادی کشورهای همسایه به خصوص به دلیل نبود نشانه و علائم در خط مشترک مرزی، ناخواسته ممکن است وارد آب های سرزمینی شوند که به عنوان نمونه از ابتدای سال جاری تا پانزدهم خرداد ماه 17 شناور صیادی کشورهای همسایه در آب های دریای عمان و خلیج فارس وارد آب های کشور جمهوری اسلامی ایران شدند که با حُسن نیت به کشور متبوع تحویل شدند، ولیکن تیراندازی به سمت قایق های صیادی، خارج از شئونات انسانی و اسلامی است."

  ایران می‌گوید عربستان به سوی قایق‌های ماهیگیری تیراندازی کرده و یک نفر را کشته و سه نفر دیگر را بازداشت کرده، اما خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از عربستان گزارش داده‌اند که در جریان این حادثه که چند روز پیش رخ داد سه عضو سپاه پاسداران ایران بازداشت شده‌اند.