Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. کاهش روابط با ایران از شرایط کشورهای عرب برای لغو تحریم قطر است
 2. شهروندان اتحادیه اروپا اجازه ادامه اقامت در بریتانیا را خواهند داشت
 3. برگزاری راهپیمایی روز قدس در ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. حامیان روحانی ترند اول توییتر شدند

  حامیان روحانی هشتگ #حامی_روحانی_ام را به داغترین موضوع توییتر در سطح جهان تبدیل کرده‌اند.

  امروز عده‌ای در تهران علیه حسن روحانی شعار دادند و او را "آخوند آمریکایی" خواندند.

  اختلاف نظرهای آقای روحانی و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در هفته‌های گذشته خبرساز شده است.

  View more on twitter
 2. دادستان انقلاب زاهدان: صدور و اجرای حکم اعضای انصارالفرقان دراسرع وقت انجام می‌شود

  علی موحدی، دادستان انقلاب زاهدان با اشاره به درگیری‌های اخیر ماموران امنیتی با اعضای انصارالفرقان در چابهار گفت که ۵ نفر در جریان این درگیری‌ها دستگیر شدند که ظاهرا ۲ نفر از آن ها از اتباع بیگانه و ۳ نفر ایرانی هستند.

  به گفته دادستان زاهدان این متهمان به همراه پرونده به دادسرای ویژه زاهدان ارجاع داده شدند.

  دادستان انقلاب زاهدان همچنین افزوده: "ما آمادگی داریم که پس از تخلیه اطلاعاتی این متهمان و اعلام نتیجه تحقیقات در اسرع وقت ظرف مدت یک ماه کیفرخواست آن ها را صادر کرده و با هماهنگی انجام شده با ریاست کل دادگستری دادگاه انقلاب رای آن ها را صادر کند. "

  او گفت اینکه اجرای حکم در ملأعام و یا داخل زندان اجرا شود بر عهده تصمیم مسئولان امنیتی است اما نظر ما بر اجرای حکم در ملأعام است.

 3. انتقاد جمشید انصاری از شعارها علیه رئیس جمهوری

  جمشید انصاری معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی ایران نیز در توئیتر خود "اهانت به رییس جمهور" در روز قدس را "بازی خوردن از دشمن" توصیف کرد.

  View more on twitter
 4. انتقاد معصومه ابتکار از شعارها علیه رئیس جمهوری ایران

  در پی انتقادهای نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی ایران از شعارهایی که در روز قدس علیه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سرداده شد، معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست نیز در توییتر خود این اقدام را "توهین به رئیس جمهور" خواند.

  View more on twitter
 5. واکنش شهیندخت مولاوردی نسبت به شعارها علیه رئیس جمهور ایران در روز قدس

  بعضی از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی از جمله شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نسبت به شعارهایی که امروز در راهپیمایی روز قدس علیه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران سرداده شد واکنش نشان داده اند.

  معترضان با مقایسه آقای روحانی و ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران شعار دادند: "روحانی بنی‌صدر پیوندتان مبارک".

  خانم مولاوردی در صفحه توییتر خود از "وحدت شکنی" در روز قدس انتقاد کرده است.

  View more on twitter
  View more on twitter
 6. عبادی: موصل ظرف چند روز آینده آزاد می شود

  حیدرعبادی، نخست وزیر عراق گفته است که شهر موصل ظرف چند روز آینده از تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) آزاد خواهد شد. داعش از سه سال پیش این شهر را به تصرف خود در آورده است. خبرنگار بی بی سی پس از دیدار از بخش قدیمی شهر موصل آن را همانند بقایای یک منطقه مصیبت زده پس از وقوع زلزله توصیف کرده است. به گفته او خانه ها تخریب شده و بوی نامطبوع اجسادی متلاشی شده همه جا به مشام می رسد.

  موصل
 7. مطهری خطاب به دادستان تهران: شعار علیه رییس‌جمهور مصداق جرم است

  علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ایران، در اینستاگرام خود، از دادستان تهران خواسته به "جرم" افرادی که علیه رییس جمهور شعار داده‌اند، رسیدگی شود.

  او نوشته است: "دادستان تهران اکنون در معرض یک آزمایش بزرگ است که آیا با تعقیب مجرمان استقلال و عدالت خود و قوه قضائیه را نشان می دهد یا با چشم پوشی از آن، گرایش سیاسی را بر اجرای حق و عدالت مقدم می دارد؟"

  View more on instagram
 8. انفجار سه بمب در نقاط مختلف پاکستان دهها نفر را کشت

  به گفته تلویزیون دولتی پاکستان در جریان انفجار دو بمب در منطقه قبیله ای شمال غرب این کشور دست کم ۱۴ نفر کشته شدند. این انفجارات در شهر عمدتا شیعه نشین پاراچنار اتفاق افتاده است. اولین بمب در بازاری در ساعات شلوغ شب منفجر شد و بمب دوم در حالی منفجر شد که مردم برای کمک به محل انفجار اول آمده بودند.

  پیشتر هم گزارش ها از کشته شدن دست کم ۱۳ نفر در جریان انفجار بمب کارگذاشته در یک خودرو در یک پست بازرسی در شهر کویته در ایالت بلوچستان حکایت داشت. یکی از گروههای منشعب از طالبان مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت.

  هر سه انفجار که به مجروح شدن دهها نفر منجر شد در حالی اتفاق افتاده که مردم خود را برای عید فطر در هفته آینده آماده می کنند.

  انفجار بمب در پاکستان
 9. دولت بی‌تفنگ: چرا روحانی ناگزیر است مقابل رهبر بایستد؟

  جمشید برزگر

  تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

  رفتار آیت الله خامنه‌ای با روسای جمهوری همواره تهاجمی، مقابله‌جویانه و پر برخورد بوده است، اما چرا او این بار از تمام مرزهای پیشین عبور کرده و سطح برخورد را چنین ارتقاء داده است؟ سوال مهم‌تر در عین حال این است که حسن روحانی، که خود بارها بر آشنایی عمیقش با ساز و کارهای درونی هسته مرکزی قدرت تاکید کرده چرا در دفاع از خود چنین رویکردی را در پیش گرفته و بر ادامه آن اصرار دارد؟

  آنچه به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ اهمیتی ویژه بخشیده بود، مساله احتمال مرگ آیت‌الله خامنه‌ای در دوران دولت دوازدهم و بحران جانشینی او بود. این مساله به ویژه با نامزدی ابراهیم رئیسی که به درست یا غلط نامش به عنوان یکی از نامزدهای رهبری مطرح شده بود، ابعاد بزرگ‌تری پیدا کرد.

  شاید آگاهی چهره‌های طراز اول جمهوری اسلامی و حلقه‌های درونی و بسته قدرت از وضعیت سلامتی رهبر جمهوری اسلامی و کشمکش بر سر تعیین رهبر جدید، خواسته و ناخواسته، آگاهانه و ناآگاهانه، هم به دلیل کاستن از اقتدار و نفوذ آیت‌الله خامنه‌ای که به پایان کار خود نزدیک می‌شود و هم به دلیل بالا گرفتن رقابت بر سر پر کردن جای خالی او، مهم‌ترین دلیل شدت یافتن بی‌سابقه منازعات جناحی مرسوم باشد.

  بیشتر اینجا بخوانید.

 10. محکومیت ۸ شاهزاده اماراتی به دلیل بد رفتاری با خدمه

  دادگاهی در بلژیک ۸ شاهزاده اماراتی را به دلیل قاچاق انسان و برخورد تحقیرآمیز با خدمه مجرم شناخته است.

  براساس حکم این دادگاه هر یک از آنها به ۱۵ ماه زندان تعلیقی و پرداخت ۱۶۵ هزار یورومحکوم شدند.

  همه متهمان از وابستگان شیخ خلیفه بن زاید، حاکم امارت هستند. آنها متهم شده اند که با بیش از ۲۰ خدمه ای که در سال ۲۰۰۸ به هنگام دیدار از بلژیک به همراه خود آورده بودند، برخوردی تحقیرآمیزو برده وار با آنها داشته اند.

  این موضوعی زمانی افشا شد که یکی از خدمه توانست از هتلی که یک طبقه آن در اجاره این شاهزاده های اماراتی بود، فرار کند.

  خدمه گفته اند که آن ها را مجبور کرده بودند که ۲۴ ساعت در خدمت این شاهزاده ها باشند، مجبور بودند روزی زمین بخوابند، در این مدت هرگز به آنها مرخصی ندادند، مانع از خروج آنها از هتل شدند و وادارشان کردند تا پس مانده غذای شاهزاده ها را بخورند.

  رسیدگی به این پرونده به دلیل چالش قضایی حدود ۹ سال طول کشید.

  اما این افراد از اتهام جدی تر رفتارغیرانسانی با این خدمه تبرئه شده اند.

  متهمان این اتهامات را رد کرده اند.

  این پرونده به سال 2008 میلادی برمی گردد
 11. وودی جانسون، میلیاردر نامزد ترامپ برای پست سفارت آمریکا در بریتانیا

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که رسما وودی جانسون، میلیاردر معروف را برای پست سفیر آمریکا در بریتانیا نامزد می کند.

  آقای جانسون ۷۰ ساله وارث شرکت های دارویی "جانسون و جانسون"، سال هاست که چهره ای شناخته شده برای آقای ترامپ است.

  او یکی از تامین کنندگان مالی مهم جمهوریخواهان بشمار می رود.

  نامزدی آقای جانسون برای کسب این سمت باید به تایید سنا برسد.

  خبرگزاری رویترز هم گزارش کرده که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از نامزدی وودی جانسون استقبال کرده است.

  وودی جانسون
 12. مبحث تکامل از دروس مدارس ترکیه حذف شد

  اردوغان
  Image caption: مخالفان اردوغان او را به مخالفت با ارزش‌های لائیک جمهوری ترکیه متهم کرده‌اند

  وزارت آموزش و پرورش ترکیه گفته است که از این پس مبحث تکامل در مدارس ابتدایی تدریس نخواهد شد. این وزارتخانه در توجیه تصمیم خود گفته است که تکامل "موضوعی قابل بحث، جدل برانگیز و برای دانش‌آموزان بیش از اندازه پیچیده است." این اقدام احتمالا باعث خشم احزاب لائیک مخالف دولت اسلامگرای ترکیه خواهد شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری را به تلاش برای نابودی نظام و ارزش‌های لائیک جمهوری ترکیه متهم می‌کنند. به گفته دانشگاهیان ترکیه، تنها در عربستان سعودی است که مبحث تکامل در متون درسی دیده نمی‌شود. قرار است این موضوع از کتاب‌های زیست شناسی دبیرستانی ترکیه نیز حذف شود. بعضی از مذهبیون معتقدند که مبحث تکامل با اعتقادات دینی تعارض دارد

 13. تشکر ترامپ از خودش

  دونالد ترامپ در توییتی از اقدامات خودش تشکر کرده است.

  او دراین توییت گفته: "من به تصویب و امضای ۳۸ لایحه کمک کردم که اکثر این ها بدون حمایت دموکرات ها بوده. از شرمقررات زیادی راحت شدیم. خوبه

  View more on twitter
 14. جشنواره موسیقی گلستنبری با یک دقیقه سکوت آغاز شد

  جششنواره گلستنبری امروز صبح با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان فجایع اخیر در بریتانیا، آغاز شد. هزاران نفر که برای شرکت در این جشنواره به سامرست در جنوب غرب انگلستان آمده بودند به احترام و یادبود، حملات در منچستر، وستمینیستر، لاندن بریج و آتش‌سوزی در برج مسکونی گرنفل یک دقیقه سکوت کردند.

  پیتر کوک که دخترش در جریان کنسرت آریانا گرانده در منچستر کشته شد، یک دقیقه سکوت را اعلام کرد و از مردم خواست تا برای "عشق، زندگی و آزادی" دعا کنند. او همچنین با قربانیان و بازماندگان آتش‌سوزی گرنفل ابراز همدردی کرد.

  جشنواره گلستنبری از معروف‌ترین جشنواره‌های موسیقی در اروپاست که سالانه با حضور هزاران تماشاگر پیر و جوان و با شرکت خواننده‌ها و گروه‌های سبک‌های مختلف، اما اساسا پاپ و راک برگزار می‌شود.

  جشنواره گلستنبری
 15. احتمال تغییر حکم زندان لیونل مسی به جریمه نقدی

  براساس گزارش های دریافتی از اسپانیا، این احتمال وجود دارد که حکم زندان لیونل مسی، ستاره آرژانتینی تیم بارسلون به دلیل فرار مالیاتی به جریمه تغییر کند.

  در همین رابطه یک روزنامه چاپ بارسلون گزارش کرده که از دادستان خواسته شده تا به جای حکم ۲۱ ماه زندان، جریمه ای ۲۵۰ هزار یورویی رو بپذیرد. لیونل مسی و پدرش به جرم فرار مالیاتی در جریان دادگاهی که در سال گذشته برگزارشد به ۲۱ ماه حبس محکوم شدند. در آن زمان گفته شد مسی با توجه به اینکه برای اولین بار مرتکب چنین جرمی شده و دوران محکومیتش هم زیر دو سال است، به زندان نخواهد رفت ولی در صورت تکرا، حکمش اجرا خواهد شد.

  لیونل مسی
 16. شعار علیه علی مطهری در روز قدس

  شماری از تظاهرات کنندگان روز قدس هنگام مصاحبه علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، علیه او شعار "مرگ بر منافق" و "مرگ بر فتنه گر" دادند. در راهپیمایی روز قدس علیه حسن روحانی هم شعارهای انتقادی مطرح شده است.

  View more on twitter
 17. کره شمالی اتهامات در مورد مرگ دانشجوی آمریکایی را رد کرد

  کره شمالی اتهامات مطرح شده در مورد مرگ اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی را که به مدت یک سال و نیم در این کشور زندانی بود، رد کرده است.

  کره شمالی متهم شده که بدلیل شکنجه و درمان نکردن این دانشجو باعث مرگ او شده است. اما مقامات پیونگ یانگ مرگ اتو وارمبیر را اسرارآمیز خوانده اند.

  این دانشجو حدود دو هفته پیش در حالی که در کما بود به آمریکا بازگردانده شد. کره شمالی در آن زمان اعلام کرد که به دلایل "بشر دوستانه" اتو وارمبیر را آزاد کرده است.

  این شهروند آمریکایی متهم شده بود که در زمانی که به عنوان توریست به کره شمالی رفته بود سعی داشت یک نشان تبلیغاتی را از یک هتل بدزدد. او پس از محاکمه به ۱۵ سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد.

  دانشجوی آمریکایی
 18. انتقاد تاجزاده از مقایسه روحانی با بنی‌صدر

  View more on twitter
 19. آتش سوزی برج مسکونی لندن از یک 'یخچال' شروع شد

  پلیس گفته است که آتش سوزی مرگبار در برج مسکونی لندن از یک یخچال که نقص فنی داشته، شروع شد. پلیس همچنین گفته که در نمای این ساختمان مسائل ایمنی رعایت نشده بود. در پی این آتش سوزی ۷۹ نفر مفقود شده اند که تصور می شود جان خود را از دست داده باشند این آتش سوزی باعث تخریب ۱۵۰ آپارتمان مستقر در این مجتمع مسکونی شد.

  برج مسکونی گرنفلد
 20. مرکل: پیشنهاد بریتانیا در مورد وضعیت شهروندان اتحادیه اروپا را شروع خوبی دانست

  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، طرح های بریتانیا برای اطمینان دادن به شهروندان اتحادیه اروپا در این کشور را بعد از برگزیت "شروع خوبی" خوانده است. اما او درعین حال افزوده که هنوز "سوالات بسیار زیادی " درباره برگزیت وجود دارد و "هنوز اقدامات زیادی باید در این باره صورت بگیرد". پیشنهاد بریتانیا در این مورد روز گذشته از سوی ترزا می، نخست وزیر در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام شد.

  ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز گذشته در جریان نشست بروکسل گفت شهروندان اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه همچنان اجازه ادامه سکونت در این کشور را خواهند داشت به این شرط که شهروندان بریتانیایی از حق مشابهی برخوردار شوند.

  این تصمیم شامل حدود سه میلیون شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود که قبل از به جریان افتادن ماده ۵۰ عهدنامه لیسبون سابقه پنج سال سکونت در بریتانیا را داشته‌اند. ماده ۵۰ عهدنامه لیسبون به شرایط و نحوه خروج کشورهای عضو اتحادیه اختصاص دارد و ترزا مه در ماه گذشته میلادی آن را به جریان انداخت و رسما روند خروج بریتانیا از اتحادیه را آغاز کرد.

  آنگلا مرکل به همراه ترزا می