Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. کاهش روابط با ایران از شرایط کشورهای عرب برای لغو تحریم قطر است
  2. شهروندان اتحادیه اروپا اجازه ادامه اقامت در بریتانیا را خواهند داشت
  3. برگزاری راهپیمایی روز قدس در ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

حامیان روحانی ترند اول توییتر شدند

حامیان روحانی هشتگ #حامی_روحانی_ام را به داغترین موضوع توییتر در سطح جهان تبدیل کرده‌اند.

امروز عده‌ای در تهران علیه حسن روحانی شعار دادند و او را "آخوند آمریکایی" خواندند.

اختلاف نظرهای آقای روحانی و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در هفته‌های گذشته خبرساز شده است.

View more on twitter

دادستان انقلاب زاهدان: صدور و اجرای حکم اعضای انصارالفرقان دراسرع وقت انجام می‌شود

علی موحدی، دادستان انقلاب زاهدان با اشاره به درگیری‌های اخیر ماموران امنیتی با اعضای انصارالفرقان در چابهار گفت که ۵ نفر در جریان این درگیری‌ها دستگیر شدند که ظاهرا ۲ نفر از آن ها از اتباع بیگانه و ۳ نفر ایرانی هستند.

به گفته دادستان زاهدان این متهمان به همراه پرونده به دادسرای ویژه زاهدان ارجاع داده شدند.

دادستان انقلاب زاهدان همچنین افزوده: "ما آمادگی داریم که پس از تخلیه اطلاعاتی این متهمان و اعلام نتیجه تحقیقات در اسرع وقت ظرف مدت یک ماه کیفرخواست آن ها را صادر کرده و با هماهنگی انجام شده با ریاست کل دادگستری دادگاه انقلاب رای آن ها را صادر کند. "

او گفت اینکه اجرای حکم در ملأعام و یا داخل زندان اجرا شود بر عهده تصمیم مسئولان امنیتی است اما نظر ما بر اجرای حکم در ملأعام است.

انتقاد جمشید انصاری از شعارها علیه رئیس جمهوری

جمشید انصاری معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی ایران نیز در توئیتر خود "اهانت به رییس جمهور" در روز قدس را "بازی خوردن از دشمن" توصیف کرد.

View more on twitter

انتقاد معصومه ابتکار از شعارها علیه رئیس جمهوری ایران

در پی انتقادهای نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی ایران از شعارهایی که در روز قدس علیه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سرداده شد، معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست نیز در توییتر خود این اقدام را "توهین به رئیس جمهور" خواند.

View more on twitter

واکنش شهیندخت مولاوردی نسبت به شعارها علیه رئیس جمهور ایران در روز قدس

بعضی از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی از جمله شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نسبت به شعارهایی که امروز در راهپیمایی روز قدس علیه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران سرداده شد واکنش نشان داده اند.

معترضان با مقایسه آقای روحانی و ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی ایران شعار دادند: "روحانی بنی‌صدر پیوندتان مبارک".

خانم مولاوردی در صفحه توییتر خود از "وحدت شکنی" در روز قدس انتقاد کرده است.

View more on twitter
View more on twitter

عبادی: موصل ظرف چند روز آینده آزاد می شود

حیدرعبادی، نخست وزیر عراق گفته است که شهر موصل ظرف چند روز آینده از تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) آزاد خواهد شد. داعش از سه سال پیش این شهر را به تصرف خود در آورده است. خبرنگار بی بی سی پس از دیدار از بخش قدیمی شهر موصل آن را همانند بقایای یک منطقه مصیبت زده پس از وقوع زلزله توصیف کرده است. به گفته او خانه ها تخریب شده و بوی نامطبوع اجسادی متلاشی شده همه جا به مشام می رسد.

موصل
Getty Images

مطهری خطاب به دادستان تهران: شعار علیه رییس‌جمهور مصداق جرم است

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ایران، در اینستاگرام خود، از دادستان تهران خواسته به "جرم" افرادی که علیه رییس جمهور شعار داده‌اند، رسیدگی شود.

او نوشته است: "دادستان تهران اکنون در معرض یک آزمایش بزرگ است که آیا با تعقیب مجرمان استقلال و عدالت خود و قوه قضائیه را نشان می دهد یا با چشم پوشی از آن، گرایش سیاسی را بر اجرای حق و عدالت مقدم می دارد؟"

View more on instagram

انفجار سه بمب در نقاط مختلف پاکستان دهها نفر را کشت

به گفته تلویزیون دولتی پاکستان در جریان انفجار دو بمب در منطقه قبیله ای شمال غرب این کشور دست کم ۱۴ نفر کشته شدند. این انفجارات در شهر عمدتا شیعه نشین پاراچنار اتفاق افتاده است. اولین بمب در بازاری در ساعات شلوغ شب منفجر شد و بمب دوم در حالی منفجر شد که مردم برای کمک به محل انفجار اول آمده بودند.

پیشتر هم گزارش ها از کشته شدن دست کم ۱۳ نفر در جریان انفجار بمب کارگذاشته در یک خودرو در یک پست بازرسی در شهر کویته در ایالت بلوچستان حکایت داشت. یکی از گروههای منشعب از طالبان مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت.

هر سه انفجار که به مجروح شدن دهها نفر منجر شد در حالی اتفاق افتاده که مردم خود را برای عید فطر در هفته آینده آماده می کنند.

انفجار بمب در پاکستان
Reuters

دولت بی‌تفنگ: چرا روحانی ناگزیر است مقابل رهبر بایستد؟

جمشید برزگر

تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

رفتار آیت الله خامنه‌ای با روسای جمهوری همواره تهاجمی، مقابله‌جویانه و پر برخورد بوده است، اما چرا او این بار از تمام مرزهای پیشین عبور کرده و سطح برخورد را چنین ارتقاء داده است؟ سوال مهم‌تر در عین حال این است که حسن روحانی، که خود بارها بر آشنایی عمیقش با ساز و کارهای درونی هسته مرکزی قدرت تاکید کرده چرا در دفاع از خود چنین رویکردی را در پیش گرفته و بر ادامه آن اصرار دارد؟

آنچه به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ اهمیتی ویژه بخشیده بود، مساله احتمال مرگ آیت‌الله خامنه‌ای در دوران دولت دوازدهم و بحران جانشینی او بود. این مساله به ویژه با نامزدی ابراهیم رئیسی که به درست یا غلط نامش به عنوان یکی از نامزدهای رهبری مطرح شده بود، ابعاد بزرگ‌تری پیدا کرد.

شاید آگاهی چهره‌های طراز اول جمهوری اسلامی و حلقه‌های درونی و بسته قدرت از وضعیت سلامتی رهبر جمهوری اسلامی و کشمکش بر سر تعیین رهبر جدید، خواسته و ناخواسته، آگاهانه و ناآگاهانه، هم به دلیل کاستن از اقتدار و نفوذ آیت‌الله خامنه‌ای که به پایان کار خود نزدیک می‌شود و هم به دلیل بالا گرفتن رقابت بر سر پر کردن جای خالی او، مهم‌ترین دلیل شدت یافتن بی‌سابقه منازعات جناحی مرسوم باشد.

بیشتر اینجا بخوانید.

محکومیت ۸ شاهزاده اماراتی به دلیل بد رفتاری با خدمه

دادگاهی در بلژیک ۸ شاهزاده اماراتی را به دلیل قاچاق انسان و برخورد تحقیرآمیز با خدمه مجرم شناخته است.

براساس حکم این دادگاه هر یک از آنها به ۱۵ ماه زندان تعلیقی و پرداخت ۱۶۵ هزار یورومحکوم شدند.

همه متهمان از وابستگان شیخ خلیفه بن زاید، حاکم امارت هستند. آنها متهم شده اند که با بیش از ۲۰ خدمه ای که در سال ۲۰۰۸ به هنگام دیدار از بلژیک به همراه خود آورده بودند، برخوردی تحقیرآمیزو برده وار با آنها داشته اند.

این موضوعی زمانی افشا شد که یکی از خدمه توانست از هتلی که یک طبقه آن در اجاره این شاهزاده های اماراتی بود، فرار کند.

خدمه گفته اند که آن ها را مجبور کرده بودند که ۲۴ ساعت در خدمت این شاهزاده ها باشند، مجبور بودند روزی زمین بخوابند، در این مدت هرگز به آنها مرخصی ندادند، مانع از خروج آنها از هتل شدند و وادارشان کردند تا پس مانده غذای شاهزاده ها را بخورند.

رسیدگی به این پرونده به دلیل چالش قضایی حدود ۹ سال طول کشید.

اما این افراد از اتهام جدی تر رفتارغیرانسانی با این خدمه تبرئه شده اند.

متهمان این اتهامات را رد کرده اند.

این پرونده به سال 2008 میلادی برمی گردد
AFP

وودی جانسون، میلیاردر نامزد ترامپ برای پست سفارت آمریکا در بریتانیا

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که رسما وودی جانسون، میلیاردر معروف را برای پست سفیر آمریکا در بریتانیا نامزد می کند.

آقای جانسون ۷۰ ساله وارث شرکت های دارویی "جانسون و جانسون"، سال هاست که چهره ای شناخته شده برای آقای ترامپ است.

او یکی از تامین کنندگان مالی مهم جمهوریخواهان بشمار می رود.

نامزدی آقای جانسون برای کسب این سمت باید به تایید سنا برسد.

خبرگزاری رویترز هم گزارش کرده که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از نامزدی وودی جانسون استقبال کرده است.

وودی جانسون
EPA

مبحث تکامل از دروس مدارس ترکیه حذف شد

اردوغان
Reuters
مخالفان اردوغان او را به مخالفت با ارزش‌های لائیک جمهوری ترکیه متهم کرده‌اند

وزارت آموزش و پرورش ترکیه گفته است که از این پس مبحث تکامل در مدارس ابتدایی تدریس نخواهد شد. این وزارتخانه در توجیه تصمیم خود گفته است که تکامل "موضوعی قابل بحث، جدل برانگیز و برای دانش‌آموزان بیش از اندازه پیچیده است." این اقدام احتمالا باعث خشم احزاب لائیک مخالف دولت اسلامگرای ترکیه خواهد شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری را به تلاش برای نابودی نظام و ارزش‌های لائیک جمهوری ترکیه متهم می‌کنند. به گفته دانشگاهیان ترکیه، تنها در عربستان سعودی است که مبحث تکامل در متون درسی دیده نمی‌شود. قرار است این موضوع از کتاب‌های زیست شناسی دبیرستانی ترکیه نیز حذف شود. بعضی از مذهبیون معتقدند که مبحث تکامل با اعتقادات دینی تعارض دارد

تشکر ترامپ از خودش

دونالد ترامپ در توییتی از اقدامات خودش تشکر کرده است.

او دراین توییت گفته: "من به تصویب و امضای ۳۸ لایحه کمک کردم که اکثر این ها بدون حمایت دموکرات ها بوده. از شرمقررات زیادی راحت شدیم. خوبه

View more on twitter

جشنواره موسیقی گلستنبری با یک دقیقه سکوت آغاز شد

جششنواره گلستنبری امروز صبح با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان فجایع اخیر در بریتانیا، آغاز شد. هزاران نفر که برای شرکت در این جشنواره به سامرست در جنوب غرب انگلستان آمده بودند به احترام و یادبود، حملات در منچستر، وستمینیستر، لاندن بریج و آتش‌سوزی در برج مسکونی گرنفل یک دقیقه سکوت کردند.

پیتر کوک که دخترش در جریان کنسرت آریانا گرانده در منچستر کشته شد، یک دقیقه سکوت را اعلام کرد و از مردم خواست تا برای "عشق، زندگی و آزادی" دعا کنند. او همچنین با قربانیان و بازماندگان آتش‌سوزی گرنفل ابراز همدردی کرد.

جشنواره گلستنبری از معروف‌ترین جشنواره‌های موسیقی در اروپاست که سالانه با حضور هزاران تماشاگر پیر و جوان و با شرکت خواننده‌ها و گروه‌های سبک‌های مختلف، اما اساسا پاپ و راک برگزار می‌شود.

جشنواره گلستنبری
Reuters

احتمال تغییر حکم زندان لیونل مسی به جریمه نقدی

براساس گزارش های دریافتی از اسپانیا، این احتمال وجود دارد که حکم زندان لیونل مسی، ستاره آرژانتینی تیم بارسلون به دلیل فرار مالیاتی به جریمه تغییر کند.

در همین رابطه یک روزنامه چاپ بارسلون گزارش کرده که از دادستان خواسته شده تا به جای حکم ۲۱ ماه زندان، جریمه ای ۲۵۰ هزار یورویی رو بپذیرد. لیونل مسی و پدرش به جرم فرار مالیاتی در جریان دادگاهی که در سال گذشته برگزارشد به ۲۱ ماه حبس محکوم شدند. در آن زمان گفته شد مسی با توجه به اینکه برای اولین بار مرتکب چنین جرمی شده و دوران محکومیتش هم زیر دو سال است، به زندان نخواهد رفت ولی در صورت تکرا، حکمش اجرا خواهد شد.

لیونل مسی
PA

شعار علیه علی مطهری در روز قدس

شماری از تظاهرات کنندگان روز قدس هنگام مصاحبه علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، علیه او شعار "مرگ بر منافق" و "مرگ بر فتنه گر" دادند. در راهپیمایی روز قدس علیه حسن روحانی هم شعارهای انتقادی مطرح شده است.

View more on twitter

کره شمالی اتهامات در مورد مرگ دانشجوی آمریکایی را رد کرد

کره شمالی اتهامات مطرح شده در مورد مرگ اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی را که به مدت یک سال و نیم در این کشور زندانی بود، رد کرده است.

کره شمالی متهم شده که بدلیل شکنجه و درمان نکردن این دانشجو باعث مرگ او شده است. اما مقامات پیونگ یانگ مرگ اتو وارمبیر را اسرارآمیز خوانده اند.

این دانشجو حدود دو هفته پیش در حالی که در کما بود به آمریکا بازگردانده شد. کره شمالی در آن زمان اعلام کرد که به دلایل "بشر دوستانه" اتو وارمبیر را آزاد کرده است.

این شهروند آمریکایی متهم شده بود که در زمانی که به عنوان توریست به کره شمالی رفته بود سعی داشت یک نشان تبلیغاتی را از یک هتل بدزدد. او پس از محاکمه به ۱۵ سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد.

دانشجوی آمریکایی
Reuters

انتقاد تاجزاده از مقایسه روحانی با بنی‌صدر

آتش سوزی برج مسکونی لندن از یک 'یخچال' شروع شد

پلیس گفته است که آتش سوزی مرگبار در برج مسکونی لندن از یک یخچال که نقص فنی داشته، شروع شد. پلیس همچنین گفته که در نمای این ساختمان مسائل ایمنی رعایت نشده بود. در پی این آتش سوزی ۷۹ نفر مفقود شده اند که تصور می شود جان خود را از دست داده باشند این آتش سوزی باعث تخریب ۱۵۰ آپارتمان مستقر در این مجتمع مسکونی شد.

برج مسکونی گرنفلد
AFP

مرکل: پیشنهاد بریتانیا در مورد وضعیت شهروندان اتحادیه اروپا را شروع خوبی دانست

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، طرح های بریتانیا برای اطمینان دادن به شهروندان اتحادیه اروپا در این کشور را بعد از برگزیت "شروع خوبی" خوانده است. اما او درعین حال افزوده که هنوز "سوالات بسیار زیادی " درباره برگزیت وجود دارد و "هنوز اقدامات زیادی باید در این باره صورت بگیرد". پیشنهاد بریتانیا در این مورد روز گذشته از سوی ترزا می، نخست وزیر در نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام شد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز گذشته در جریان نشست بروکسل گفت شهروندان اتحادیه اروپا پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه همچنان اجازه ادامه سکونت در این کشور را خواهند داشت به این شرط که شهروندان بریتانیایی از حق مشابهی برخوردار شوند.

این تصمیم شامل حدود سه میلیون شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود که قبل از به جریان افتادن ماده ۵۰ عهدنامه لیسبون سابقه پنج سال سکونت در بریتانیا را داشته‌اند. ماده ۵۰ عهدنامه لیسبون به شرایط و نحوه خروج کشورهای عضو اتحادیه اختصاص دارد و ترزا مه در ماه گذشته میلادی آن را به جریان انداخت و رسما روند خروج بریتانیا از اتحادیه را آغاز کرد.

آنگلا مرکل به همراه ترزا می
Reuters

شعار علیه رییس جمهور ایران در راهپیمایی قدس

امضای تومار علیه سند ۲۰۳۰ آموزش پرورش

تبیین 'آتش به اختیار'

مقام سابق خمرهای سرخ: کشتار جمعی در حکومت پل پوت دروغ است

خیو سامفان
AFP
خیو سامفان کشتار و نسل کشی در دوره حکومت خمرهای سرخ را دروغ خوانده است

خیو سامفان، یکی از مقامات ارشد رژیم خمرهای سرخ در کامبوج، گفته است که موضوع کشتار جمعی هنگام حکومت پل پوت، رهبر خمرهای سرخ در دهه 1970 دروغ و ساخته و پرداخته دستگاه تبلیغات دولتی ویتنام است. نیروهای ویتنام در سال 1979 کامبوج را اشغال و رژیم خمرهای سرخ را سرنگون کردند. خیو سامفان از سال 1976 تا 1979 رئیس جمهوری تشریفاتی "جمهوری دموکراتیک خلقی کامبوج" بود و به اتهام جنایت علیه بشریت و نسل کشی محاکمه می‌شود. سه سال پیش او در ارتباط با اتهامات دیگری هنگام حکومت خمرهای سرخ به حبس ابد محکوم شد. در سال 1975 خمرهای سرخ رژیم انقلابی به رهبری پل پوت را در کامبوج ایجاد کردند. این رژیم با شعار مبارزه با گرایش‌های غربی و تمایلات سرمایه داری، به کشتار مخالفان، منتقدان و "اشخاص نامطلوب" به خصوص شهرنشینان و طبقات تحصیلکرده شهری مبادرت کرد.

نمایش موشک در چهار راه ولیعصر

همزمان با روز قدس سه فروند از موشک‌های بالستیک ذوالفقار و قدر ایران در چهارراه ولیعصر تهران به نمایش درآمدند.

missile
FARS
missile
FARS

روحانی در راهپیمایی روز قدس

پلیس ایتالیا جمعی از 'اعضای مافیا' را بازداشت کرد

پلیس ایتالیا گفته است که در جریان عملیات ضد مافیا، بیست و سه نفر را بازداشت و اموال و دارایی به ارزش سیصد میلیون دلار را در نقاط مختلف این کشور توقیف کرده است. سخنگوی پلیس گفته است که هدف این عملیات دو "انجمن جنایتکاری" در نقاط بود که عمدتا در رم فعالیت داشتند. اموال توقیف شده از جمله شامل تعدادی میخانه، رستوران و قمارخانه در نقاط مختلف ایتالیا بوده است. پلیس گفته است که بازداشت شدگان به پولشویی، کلاهبرداری و اخاذی هم مشغول بودند.

مامور پلیس در مسجدی در کشمیر قطعه قطعه شد

درگیری در کشمیر
EPA
کشمیر دستخوش خشونت سیاسی بوده اما مثله کردن در این منطقه سابقه نداشته است

حاضران در مسجدی در کشمیر تحت اداره هند یک افسر ارشد پلیس محلی را قطعه قطعه کردند. به گزارش مقامات محلی، در جریان سخنرانی میرویس عمر فاروق، از رهبران جدایی طلب کشمیر در مسجد جامع سرینگر، محمد ایوب، مامور لباس شخصی پلیس، با گروهی از حاضران درگیر شد و اسلحه خود را شلیک کرد. در اثر شلیک اسلحه، دو پسربچه زخمی شدند و پس از آن، گروهی از حاضران به محمد ایوب حمله و او را مثله کردند. در پی این حادثه، عمر فاروق که معمولا دولت را به خشونت علیه مردم کشمیر متهم می‌کند در توئیتر خود "مثله کردن وحشیانه" این مامور پلیس را به شدت محکوم کرد. خشونت در کشمیر بدون سابقه نبوده اما به نظر می رسد که این اولین مورد از مثله کردن در این منطقه باشد.

یک نفر دیگر در تظاهرات اعتراضی ونزوئلا کشته شد

پایگاه هوایی
Reuters
جدیدترین مورد خشونت در جریان تظاهرات اعتراضی در اطراف یک پایگاه هوایی روی داده است

به گفته یکی از رهبران مخالف دولت ونزوئلا، در تظاهراتی که در اطراف یک پایگاه هوایی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت برگزار شد نیروهای امنیتی از نزدیک به سوی تظاهرکنندگان گلوله لاستیکی شلیک کردند که به کشته شدن یکی از تظاهرکنندگان منجر شد. تظاهرات اعتراضی علیه شرایط دشوار اقتصادی و اتهام سرکوب آزادی و فساد دولتی از ماه آوریل در ونزوئلا آغاز شده و تظاهرکنندگان خواستار کناره گیری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری بوده‌اند. آقای مادورو این اعتراضات و همچنین وضعیت دشوار اقتصادی این کشور را به توطئه خارجی نسبت داده است. در جریان تظاهرات اعتراضی تا کنون دست کم هفتاد و پنج نفر کشته شده‌اند.

'انهدام یک تیم تروریستی در کردستان'

سپاه پاسداران از "انهدام یک تیم تروریستی" در استان کردستان طی امروز (جمعه دوم تیر) خبر داده است. براساس این گزارش در این درگیری سه نفر کشته و یک نفر هم دستگیرشده است. گفته شده که تعدادی سلاح و مهمات هم به دست نیروهای سپاه افتاده است.

دوست رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی به زندان محکوم شد

چوی و پارک
EPA
چوی (راست) متهم بوده که از ارتباط خود با پارگ برای نفوذ در تصمیمات دولتی و سودجویی شخصی بهره‌برداری کرده بود

دادگاهی در کره جنوبی چوی سون-ایل، دوست قدیمی پارک گوئن-هی، رئیس جمهوری برکنار شده آن کشور را به سه سال حبس محکوم کرده است. خانم چوی به سوء استفاده از موقعیت خود در دفتر رئیس جمهوری سابق جهت گردآوری کمک مالی برای یک موسسه خیریه تحت حمایت خانم پارک، تاثیرگذاری بر امور دولتی از جمله برخی انتصابات و همچنین سودجویی شخصی متهم بود. این ماجرا به استیضاح و رای عدم کفایت پارلمان کره جنوبی به پارک گوئن-هی و برکناری او منجر شد. پرونده چوی سون-ایل دارای چند اتهام دیگر نیز هست که در دست بررسی است. خانم پارک نیز تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و احتمال دارد محاکمه شود.

روسیه از پرتاب موشک‌های کروز به مواضع داعش در استان حما خبر داد

وزارت دفاع روسیه گفته است که از دو ناو ویک زیردریایی این کشورموشک های کروز به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در استان حما در سوریه پرتاب شده است. به گفته وزارت دفاع روسیه، مرکز فرماندهی و همچنین انبارهای تسلیحات داعش در این حملات نابود شده است. این اولین باری نیست که کشتی های روسیه به مواضع داعش در سوریه موشک پرتاب می کنند. ماه گذشته هم اهداف داعش در نزدیکی شهر پالمیرا هدف موشک های روسیه قرار گرفت.

پیشروی نیروهای کرد و شبه نظامیان عرب در حومه رقه

شبه نظامیان عرب به همراه نیروهای کرد مستقر در شمال سوریه چند صد متر به سوی شهر قدیمی در حومه رقه پیشروی کرده اند. این اقدام آن ها با هدف تصرف رقه از گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) صورت می گیرد. رقه، پایگاه اصلی داعش در سوریه بشمار می رود. گزارشگر بی بی سی که یکی از اولین خبرنگارانی است که به این شهر رسیده گفته که شبه نظامیان در حال حاضر وارد خیابان های باریک مناطق اطراف شده اند. هزاران غیرنظامی همچنان در رقه گرفتار هستند.

رقه
Reuters

انفجار بمب در کویته پاکستان چند نفر را کشت

انفجار بمب در کویته پاکستان به کشته شدن دست کم ۵ نفر و مجروح شدن دهها نفر منجر شده است. گزارش شده که این انفجار در نزدیکی دفتر بازرس کل پلیس ایالتی اتفاق افتاده است. یکی از سخنگویان مقامات محلی گفته است که احتمالا هدف مهاجمان وارد شدن به یک منطقه نظامی بوده که در آن نزدیکی واقع شده است.

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.