Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. قطر، شرایط عربستان را غیرمنطقی خواند
 2. آمریکا دفتر ویژه نمایندگی افغانستان و پاکستان را می بندد
 3. ایران تلاش برای حمله در مکه را محکوم کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اینستاگرام رئیس جمهوری ایران: آسیاب به نوبت

  View more on instagram
 2. وزارت اطلاعات ایران: یک گروه تروریستی وابسته به داعش را دستگیر کردیم

  وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که یک گروه وابسته به داعش را که قصد انجام «اقدامات تروریستی» داشته‌ را بازداشت کرد. در اطلاعیه این وزارتخانه نوشته شده:" از این گروهک تروریستی، سه قبضه کلاشینکف، یک قبضه مسلسل برتا به همراه صدا خفه‌کن، دوربین دید در شب، سه کمربند انتحاری، سه گوشی تجهیز شده جهت انفجار از راه دور، مقادیر زیادی فشنگ، مواد پیش‌ساز بمب، فتیله انفجاری، کیت‌های انفجاری، وسائل الکترونیکی، بیسیم و سایر ابزارهای فنی ساخت بمب کشف و ضبط گردید."

 3. کومله کردستان ایران از کشته شدن سه عضو خود در سنندج خبر داد

  شورای مرکزی حزب کومله کردستان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای از کشته شدن سه عضو تشکیلات مخفی خود در سنندج خبر داده است.

  در این اطلاعیه آمده است که اعضای کومله در درگیری با نیروهای امنیتی "تلفات سنگینی" به آنها وارد کردند.

  حکومت ایران گروه‌های مسلح مخالف خود را "تروریستی" می‌داند.

 4. معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران: آمار رسمی مصرف کنندگان مواد مخدر بیش از ۲ میلیون نفراست

  پرویز افشار، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران گفته است براساس بررسی های جدید آمار رسمی مصرف کنندگان مستمر مواد مخدر در کشور ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر اعلام شده است.

  آقای افشار گفته که شایع ترین مصرف مواد تریاک و مشتقات آن بوده و تریاک و شیره با ۶۶.۸ درصد بالاترین حد مصرف مواد مخدر در کشور بوده است. او همچنین حشیش و ترکیبات آن شامل علف، ماری جوانا و گل با ۱۱.۹ درصد را دومین مواد مصرفی در افراد معتاد و هروئین و کراک را با بیش از ۱۰ درصد سومین مواد مخدر مصرفی عنوان کرد.

  به گفته آقای افشارقرار ۱۶۰ تن مواد مخدربه همراه ادوات مصرف، وافور بعضی قرص ها و مواد روانگردان هم امحا شوند.

 5. انتقاد کارگران بهشت‌زهرا از حکم "مرده شوری" برای یک زن

  خبرگزاری ایلنا می‌گوید حکم یک دادگاه در مورد زنی که به اتهام "خیانت" به همسر و برقراری "رابطه نامشروع" به دو سال کار در غسالخانه (در حکم دادگاه مرده‌شوری ذکر شده) و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده با واکنش تشکل صنفی کارگران بهشت زهرا روبرو شده است.

  کارگران بهشت زهرا و زنان غسال از این حکم انتقاد کرده و خواستار حفظ شان و کرامت شغلی خود شده اند.

  زنال غسال گفته‌اند ۸ ساعت کار سخت و مشکلات شغلی و دردها و آسیب ها اجتماعی را تحمل می کنند و این قبیل برخوردها را قابل تحمل نمی‌دانند.

 6. اتیوپی از بازگشت ده درصد از شهروندانش از عربستان خبر داد

  اتیوپی می گوید که کمتر از ده درصد شهروندانش که به طور غیر قانونی در عربستان سعودی زندگی می کنند، به کشور بازگشته اند.

  مهلت تعیین شده توسط مقامات سعودی برای خروج مهاجرین بدون ثبت نام از این کشور تا چند روز دیگر به پایان می رسد.

  وزیر اطلاعات اتیوپی گفته است که فقط ۳۵ هزار از حدود نیم میلیون شهروند این کشور که به عنوان مهاجر غیر قانونی در عربستان سعودی زندگی می کنند به خانه بازگشته اند.

  این اتباع اتیوپی که در کشور خود با فقر و بیکاری رو به رو هستند خود را در سفر بعضی اوقات خطرناک به عربستان سعودی می رسانند. اکثر شهروندان اتیوپی در عربستان سعودی در مشاغل کم درآمد در بخش های داخلی و ساختمانی هستند و در اغلب موارد مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

 7. آمریکا پاداش ۵ میلیون دلاری برای دستگیری رهبر سابق الشباب را لغو کرد

  وزارت خارجه آمریکا پاداش ۵ میلیون دلاری برای دستگیری رهبر سابق گروه اسلامگرای الشباب در سومالی را لغو کرده است. در این مورد که چرا مختارروبوو از این لیست خارج شده، دلیلی ارائه نشده است. آمریکا هنوز او را یک تروریست می داند. او یکی از فرماندهان نظامی، رهبر معنوی و سخنگوی الشباب بود، اما بعدا در سال ۲۰۱۳ توسط احمد عبدی جودان کنار گذاشته شد. گزارش شده که مختار روبوو در حال مذاکره با دولت سومالی است، اما این گزارش ها تایید نشده است.

  مختار روبوو
 8. سازمان ملل: ۱۵۰ هزار غیرنظامی در نواحی تحت کنترل داعش در موصل گرفتار شده‌اند

  سازمان ملل گفته است احتمالا حدود ۱۵۰ هزار غیرنظامی هنور در آخرین مناطق تحت کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در موصل عراق گرفتار هستند.

  به گفته لیزا گرانده، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در عراق، این غیرنظامیان در شرایط بسیار دشوارغیرقابل تصوری قرار دارند.

  او باردیگر تاکید کرد که دهها هزار غیرنظامی درمنطقه شهر قدیمی موصل از سوی داعش به عنوان سپر انسانی استفاده شده اند.

  خانم گرانده همچنین گفت صدها نفر که در میان آن ها کودکان هم دیده می شوند، هدف گلوله قرار گرفته اند.

  نیروهای عراقی مسیرهایی را برای خروج غیرنظامیان باز کرده اند. در حال حاضر درگیری های شدیدی برای کنترل کامل موصل در جریان است.

  غیرنظامیان موصل
 9. اولین فینال کویتووا پس از چاقو خوردن

  View more on twitter
 10. عواید جام خیریه به بازماندگان برج گرنفل می‌رسد

  ومبلی

  فدراسیون فوتبال انگلستان اعلام کرد که عواید جام خیریه ۲۰۱۷ به بازماندگان آتش‌سوزی برج گرنفل لندن اهدا می‌شود. این مسابقه ۶ ماه اوت بین آرسنال و چلسی در ورزشگاه ومبلی برگزار می‌شود و انتظار می‌رود عواید آن تا ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار پوند برسد. در حادثه آتش‌سوزی برج گرنفل در غرب لندن ۷۹ نفر مفقود شدند که احتمال می‌رود جان خود را از دست داده باشند.

 11. دادستان تهران: دستور پیگیری قضایی اهانت به رئیس جمهور داده شده

  عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران درمورد اهانت به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در راهپیمایی روز جهانی قدس به سایت جماران گفت: "دادستانی مثل سایر موارد که توهین به مسئولین جرم است، در این مورد اقدام کرده و چون جرم مشهود بوده به پلیس و وزارت اطلاعات اعلام شده که اقدام لازم را انجام دهند."

  دادستان تهران همچنین در این باره که پرونده در چه مرحله است گفت که "از پلیس خواسته ایم اقدام کند و ان شالله انجام می شود".

  روز جمعه دوم تیر در جریان تظاهرات روز قدس در تهران، عده‌ای از شرکت‌کنندگان علیه حسن روحانی شعارهایی مانند "مرگ بر منافق"، "مرگ بر آخوند آمریکایی" و "روحانی ، بنی‌صدر، پیوندتان مبارک" دادند.

 12. پرسپولیس پرتماشاگرترین تیم ایران

  View more on twitter
 13. اعتصاب سراسری کارکنان شرکت مخابرات ایران تکذیب شد

  شرکت مخابرات ایران اعتصاب سراسری کارکنان این شرکت را تکذیب کرده است.

  داوود زارعیان، معاون شرکت مخابرات ایران در مصاحبه با خبرگزاری مهر، اعتصاب کارکنان این شرکت و احتمال اختلال در سیستم ارتباطات را رد کرده است.

  آقای زارعیان گفته است اعتراض‌های موجود مربوط به کارکنان این شرکت نیست و شماری از کارکنان یک شرکت پیمانکار بخش خصوصی معترض هستند که ربطی به مخابرات ندارد.

  شماری از کارکنان یک شرکت خصوصی مرتبط با شرکت مخابرات در مشهد از هفته پیش دست به اعتراض زده‌اند. اعتراض آنها به وضعیت استخدامی بوده است.

 14. کشته شدن یک خبرنگار فرانسوی در موصل

  یک خبرنگار فرانسوی که در جریان انفجاری در موصل مجروح شده بود، به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد. ورونیک روبرت پس از آن که در بغداد تحت عمل جراحی قرارگرفت برای ادامه درمان به فرانسه برگشت. دو عضو دیگر تیم او در موصل هم در جریان منفجر شدن یک مین در دو شنبه گذشته، کشته شدند. ورونیک روبرت برای چندین سال به عنوان خبرنگار جنگی کار می کرد. او در مدت فعالیتش درگیری ها در خاورمیانه را پوشش داد.

 15. 'شبکه خنده'؛ بیان شیرین حقیقت‌های تلخ

  سهراب سیرت، بی‌بی‌سی

  برنامه طنزی "شبکه خنده" از تلویزیون خصوصی طلوع در افغانستان یکبار در هفته پخش می‌شود و رویدادهای یک هفته را به‌گونه طنزی آن روایت می‌کند. این برنامه طرفداران بسیاری در میان افغان‌های داخل و بیرون افغانستان پیدا کرده است. تا جایی که بیشتر طرفدارانش برای بخش جدید آن لحظه‌شماری می‌کنند. در مورد این برنامه بیشتر بخوانید

  شبکه خنده
 16. ستاره آرژانتینی بارسلونا سی ساله شد

  View more on twitter
 17. ایران طرح حمله به مسجد الحرام در مکه را محکوم کرد

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران طرح حمله به مسجد الحرام در مکه را محکوم کرد. آقای قاسمی گفت که "ایران آماده است تا در مقابله با تروریسم همچون گذشته به کشورها کمک کند".

 18. کوروش اسدی نویسنده و منتقد ادبی درگذشت

  کوروش اسدی، نویسنده و منتقد ادبی در سن ۵۳ سالگی درگذشت. آقای اسدی جایزه ادبی گلشیری را در سال ۱۳۸۲ برای مجموعه داستان "باغ ملی" دریافت کرد. او متولد آبادان بود و در ابتدا در نگارش داستان کوتاه فعالیت داشت، اما آشنایی‌اش با هوشنگ گلشیری در شکل گرفتن دیدگاه او نسبت به داستان تاثیر داشت. در دهه ۱۳۶۰ اولین داستان‌های جدی‌اش را نوشت که بعدها مجموعه داستان شد. "کوچه ابرهای گمشده" آخرین اثر او بود که سال گذشته منتشر شد.

  کوروش اسدی
 19. فرار دومین شهروند کره شمالی در یک هفته اخیر

  سرباز کره شمالی

  مسئولان کره جنوبی می‌گویند یک سرباز از کره شمالی فرار کرده و وارد این کشور شده است. این دومین شهروند فراری کره شمالی در یک هفته اخیر است. به گفته مقام‌های کره جنوبی این مرد روز جمعه با عبور از منطقه غیر نظامی بین دو کشور وارد این کشور شده است. به طور متوسط سالی یک سرباز کره شمالی از این کشور فرار می‌کند و وارد کره جنوبی می‌شود. یکشنبه گذشته نیز یک شهروند غیر نظامی کره شمالی از رودخانه هان عبور کرد و خودش را به همسایه جنوبی رساند.

 20. دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس در این تیم می‌ماند

  View more on twitter