Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. واکنش فرمانده سپاه پاسداران به انتقادهای اخیر حسن روحانی
 2. هشدار آمریکا به دولت سوریه درباره حمله احتمالس شیمیایی
 3. کاهش محبوبیت دونالد ترامپ و آمریکا در جهان

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. وزیر دارایی افغانستان برای توسعه تجارت با گرجستان، به آن کشور رفت

  اکلیل حکیمی وزیر مالیه (دارایی) افغانستان به منظور تشویق گرجستان برای سرمایه گذاری در افغانستان به آن کشور سفر کرده است. قرار است او در سفر سه روزه‌اش با نخست وزیر، وزرای مالیه و اقتصاد گرجستان روی موضوعات اقتصادی و تجارتی گفت‌وگو کند.

  وزیر مالیه افغانستان به منظور تشویق گرجستان برای سرمایه گذاری در افغانستان به آن کشور سفر کرده است.

  اجمل عبدالرحیم زی سخنگوی وزارت مالیه به بی‌بی‌سی گفت که تقویت روابط اقتصادی با گرجستان هدف اصلی این سفر است.

  افغانستان محصور در خشکی، اکنون در صدد آنست تا راه جدیدی را برای دسترسی به آبهای آزاد دریابد، راهی که از کشورهای همسایه شمالی افغانستان می‌گذرد، کشورهای که در گذشته کمتر در رقابت و تنش سیاسی افغانستان درگیر بوده‌اند.

  مسیر جدید که راه لاجورد نامگذاری شده، قرار است از مسیر ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان به دریای سیاه و بعد با گذشتن از ترکیه، افغانستان را به آبهای آزاد وصل‌ کند.

  اکلیل حکیمی
 2. گزارش آمریکا از برخورد با قاچاق انسان: افغانستان در رده دوم، ایران در رده سوم

  گزارش وزارت خارجه آمریکا

  وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت قاچاق انسان در کشورهای مختلف جهان، افغانستان را در کشورهای رده دوم و ایران را در کشورهای رده سوم قرار داده است.

  در این گزارش آمده که دولت افغانستان اقدامات کافی برای برخورد با قاچاق انسان در این کشور انجام نداده ولی از شماری از برنامه‌های دولت افغانستان برای مقابله با قاچاق تقدیر کرده است. این گزارش از جمله به قانون جدید مبارزه با قاچاق انسان و جرم اعلام شدن بچه بازی در افغانستان اشاره کرده که تصمیم آن در اوایل ژانویه امسال اتخاذ شد.

  گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد ایران به اعزام پناهندگان غیرایرانی به سوریه برای مبارزه در حمایت از حکومت بشار اسد اشاره کرده است. در این گزارش آمده که ایران نیز اقدامات لازم را برای برخورد با قاچاق انسان انجام نداده و به همین دلیل همچنان در میان کشورهای رده سوم قرار دارد.

 3. روحانی: تحقق شعار تولید و اشتغال نیازمند انسجام است

  توییتر حسن روحانی امروز بخشی از سخنان رئیس جمهوری ایران را در مراسم دیدار آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران با مسئولان منتشر کرده است.

  آیت‌الله خامنه‌ای در حضور حسن روحانی و دیگر مقامات ارشد حکومت گفته بود نباید تجربه سال ۱۳۵۹ تکرار شود که "رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد". او همچنین از "برخی افراد که با تفسیرهای غلط به دنبال تقسیم کردن مردم هستند" انتقاد کرد، در حالی که آقای روحانی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت گفته بود نتایج انتخابات، از موافقت اکثریت مردم با یک دیدگاه مشخص در مقابل دیدگاه رقیب حکایت دارد.

  View more on twitter
 4. آتش سوزی در جنگل‌های الوار اندیمشک؛ اعزام بیش از ۶۰۰ نیرو برای مهار آتش

  پیمان جهانگیری، فرماندار اندیمشک درباره آخرین وضعیت آتش سوزی‌های جنگل های الوار این شهرستان گفت: "تاکنون بیش از ۷۰ درصد از آتش‌سوزی‌ها مهار شده است."

  به گزارش تسنیم، آقای جهانگیری همچنین افزود: "بیش از ۶۰۰ نیروی امدادی و سه بالگرد برای کنترل و مهار آتش‌سوزی به جنگل‌های الوار گرمسیری اندیمشک اعزام و مستقر شده‌اند."

  فرماندار اندیمشک اضافه کرد که گرما و باد مهم‌ترین دلیل گسترش آتش‌سوزی‌های الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک بوده و طبق پیگیری‌های صورت گرفته علت این آتش‌سوزی "دخالت عوامل انسانی بوده که این عوامل شناسایی و به‌زودی با متخلفان با جدیت برخورد می‌شود."

  اندیمشک
 5. دیدار ظریف با رئیس جمهور آلمان

  View more on twitter
 6. پنتاگون: تحرکات پایگاه هوایی شعیرات سوریه افزایش یافته است

  View more on twitter
  View more on twitter
 7. وزیر اول اسکاتلند: دومین رفراندوم استقلال تا بهار ۲۰۱۹ اجرا نمی‌شود

  نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، گفت که دومین رفرانداوم استقلال اسکاتلند را تا پاییز سال آینده یا بهار سال ۲۰۱۹ متوقف می‌کند.

  پس از رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، وزیر اول اسکاتلند، گفته بود که از پارلمان اسکاتلند می‌خواهد تا درخواست برگزاری همه‌پرسی مجدد استقلال این کشور از بریتانیا را تصویب کند. بیش از دو سال پیش، یک همه‌پرسی استقلال در اسکاتلند برگزار شد، اما جدایی این کشور از بریتانیا رأی نیاورد.

  استورجن
 8. مانوری که کشته داد

  کسری ناجی

  خبرنگار بی‌بی‌سی

  سپاه پاسداران ایران بالاخره بعد از چهار روز ضد و نقیض گویی و پنهان کاری تأیید کرد که یکی از افرادش در زدوخوردهای روز شنبه در فرودگاه مهرآباد تهران کشته شده است. زد و خوردها باعث وحشت مسافران و فرار آنها از ترمینال یکی از پروازهای داخلی شد و شاهدان خبر از کشته شدن یک نفر دادند.

  همان روز سپاه در اطلاعیه ای گفت که زد و خوردها نتیجه یک مانور نظامی بوده برای "ارتقای آمادگی ها و سنجش توان عملیاتی" واحدهای حفاظتی فرودگاه. در اطلاعیه سپاه آمده بود: "این رزمایش به‌فضل الهی با موفقیت انجام پذیرفت."

  امروز سرهنگ اکبر قندلو، مسئول روابط عمومی فرماندهی حفاظت سپاه گفته است که فرد کشته شده یکی از افراد سپاه بوده است. روشن است که مانور سپاه آن طور که در اطلاعیه آمده بود موفقیت آمیز نبوده است. این واقعه حالا سؤال های زیادی مطرح کرده و نه فقط راستگویی سپاه.

  خیلی ها می پرسند که این چگونه مانوری است که باعث وحشت و فرار مسافران می شود و در آن یک نفر جلوی چشم آنها کشته می شود؟ این سؤال مطرح است که چرا سپاه همان روز اطلاع رسانی کامل نکرد و آیا مسئول کشته شدن این عضو سپاه کیست؟ آیا سپاه پاسخگو هست؟

 9. دادگاهی در هلند این کشور را تا حدودی در نسل کشی بوسنی مقصر دانست

  دادگاهی در هلند، این کشور را تا حدودی در مرگ ۳۵۰ بوسنیایی در سال ۱۹۹۵ مقصر دانست.

  دولت هلند متهم بود که در جنگ بوسنی به عنوان نیروهای حافظ صلح درست عمل نکرده است.

  قاضی این دادگاه گفته دولت هلند ۱۰۰ درصد مقصر نیست.

  خانواده‌ها و کمپین‌های پیگیر این پرونده، این حکم را "ناعادلانه" دانستند.

 10. تائید خبر کشته شدن مامور حفاظت فرودگاه مهرآباد در 'مانور امنیتی'

  سرهنگ اکبر قندلو، مسئول روابط عمومی فرماندهی حفاظت سپاه کشته شدن مهدی یزدی یکی از نیروهای حفاظت فرودگاه مهرآباد را در مانور امنیتی این فرودگاه تائید کرد.

  به گزارش فارس، آقای قندلو همچنین گفت: این فرد در مانور از ناحیه سر مجروح شده بود.

  براساس اطلاعیه سپاه حفاظت هواپیمایی، مانور روز شنبه سوم تیرماه در "شرایط واقعی و به منظور ارتقای آمادگی‌ها و سنجش توان عملیاتی یگان حفاظت مستقر در فرودگاه مهرآباد" انجام شده بود.

  یزدی
 11. زلزله در خلخال دو مصدوم بر جای گذاشت

  زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۳ امروز خلخال را لرزاند.

  به گزارش ایرنا، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با اعلام اینکه دو نفر در حین فرار از منزل به دلیل ترس از زلزله مصدوم شده‌اند، گفت: زلزله بامداد امروز خلخال خسارت جانی نداشت، خسارت های مالی این زلزله توسط کارشناسان مدیریت بحران استان اردبیل در حال بررسی است.

  همچنین فریدون بابایی، فرماندار اردبیل نیز اعلام کرد: "در برخی از روستاها ترک خوردگی دیوار در تعدای از واحدهای مسکونی روستایی و ساختمان های کم دوام گزارش شده و میزان کلی خسارت های وارده پس از جمع بندی نهایی اعلام خواهد شد." این زمین لرزه در پنج کیلومتری خلخال از توابع استان اردبیل روی داده است.

 12. ظریف: شهروندانی که هیچ اقدام تروریستی نکردند برای اقدامات تروریستی دیگران مجازات می شوند

  وزیر خارجه ایران از تصمیم روز گذشته دیوان عالی آمریکا انتقاد کرده است

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از تصمیم دیوان عالی آمریکا که به دولت دونالد ترامپ اجازه می دهد فعلا محدودیت هایی را برای صدور ویزا علیه شهروندان شش کشور از جمله ایران به اجرا بگذارد، انتقاد کرده است.

  آقای ظریف گفته است شهروندان کشورهایی که در این فهرست هستند در هیچ اقدام تروریستی علیه آمریکا هیچ مشارکتی نداشته اند بلکه این افراد برای اقدامات تروریستی که توسط شهروندان کشورهای دیگری که در این فهرست نیستند مجازات می شوند".

  آقای ترامپ در اولین ماه‌های ریاست جمهوری خود فرمانی را امضا کرد که ورود شهروندان شش کشور ایران، سوریه، سودان، سومالی، لیبی و یمن را به مدت ۹۰ روز به آمریکا ممنوع می‌کرد. این فرمان همچنین ورود پناهجویان را به مدت ۱۲۰ روز معلق می‌کرد.

  این فرمان در چند دادگاه مورد اعتراض قرار گرفت و اجرای آن عملا متوقف شد اما دیوان عالی روز گذشته تصمیم گرفت تا زمان رسیدگی این دیوان به پرونده که حدود چهار دیگر خواهد بود، اجرای بخش‌هایی از حکم مهاجرتی آقای ترامپ دوباره از سر گرفته شود.

 13. حضور حسن روحانی در کنفرانس مقابله با ریزگردها

  View more on twitter
 14. معاون رئیس جمهور خواهان عذرخواهی ستاد نماز جمعه شد

  View more on twitter
 15. خبر فوریحمله آمریکا به زندان داعش

  به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا در حمله هوایی نیروهای آمریکایی به یک زندان داعش دهها نفر کشته شدند

 16. زن فرانسوی برای کمک به عبور غیر قانونی معشوق ایرانی‌اش از مرز محاکمه می‌شود

  یک حامی حزب دست راستی فرانسه به اتهام کمک به مردی از کمپ کاله فرانسه برای عبور غیر قانونی از مرز و ورود به بریتانیا در دادگاه حاضر شد.

  باتریس اوره متهم است که با خرید یک قایق برای شریک زندگی ایرانی خود به نام مختار تلاش کرده تا او را به شکل غیر قانونی از مرز رد کند.

  این مرد به همراه دو نفر دیگر با موفقیت وارد انگلستان شده‌اند.

  در صورت تائید اتهام خانم هارت، او ممکن به ۱۰ سال زندان محکوم شود.

  فرانسه
 17. سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری امید علی شناس از زندان شد

  سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری امید علی‌شناس، فعال حقوق بشر، از زندان اوین شده است.

  بر اساس بیانیه این سازمان، آقای علی‌شناس بیش از شش ماه است که در بند هفت زندان اوین در شرایط نامناسب نگهداری می‌شود.

  سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید: "گزارش‌هایی درباره وضعیت بد این بخش از زندان اوین در دست دارد که نشان می‌دهد زندانیان در اتاق‌های شلوغ، با موش و سوسک، بدون میوه و تغذیه مناسب نگه داشته می‌شوند."

  امیدعلی‌شناس فعال مدنی ۳۳ ساله است که در حال گذراندن دوران ۷ ساله محکومیت خود در زندان اوین است.

  مطابق دادنامه، "فعالیت‌های مجازی و انتشار مطالب انتقادی درباره وضعیت حقوق بشر و اعدام در ایران، همدلی و همراهی با خانواده‌های زندانیان سیاسی و خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام، شرکت در تجمع در دفاع از کوبانی، همدلی با خانواده‌های قربانیان حوادث سال ۸۸ و ارتباط با فعالان حقوق بشر"، از اتهامات این فعال مدنی بوده است.

  امید علی‌شناس
 18. '۶۵ درصد همسر آزاری‌ها در ایران ناشی از مصرف مواد مخدر است'

  محمدهادی مرعشی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان گفت: "۶۵ درصد همسر آزاری ها در کشور ناشی از مصرف مواد مخدر است."

  به گزارش ایلنا، آقای مرعشی همچنین افزود: "۴۰ درصد سرقت ها، ۳۰ درصد کودک آزاری ها، ۲۳ درصد نزاع ها، ۲۰ درصد جرائم منکراتی و ۱۰ درصد جرائم عمدی در کشور ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و آسیب های آن است."

 19. ظریف: آلمان در صدد تقویت روابط بانکی با ایران است

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با بریگیت زیپرایس، وزیر اقتصاد آلمان در برلین گفت: "آلمان در صدد تقویت روابط بانکی با ایران است. آلمان علاقمند به افزایش روابط خود با ایران در تمامی سطوح سیاسی و اقتصادی است."

  به گزارش میزان، آقای ظریف در این دیدار همچنین عنوان کرد که ایران می تواند یک شریک قابل اعتماد برای تولید مشترک کالا و صادرات آن به کشورهای منطقه بویژه به آسیای میانه باشد.

  ظریف
 20. 'در نشست ناتو خواهان فشار بر پاکستان خواهیم شد'

  پرچم‌های کشورهای عضو ناتو

  وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که خواست اصلی افغانستان در نشست وزرای دفاع ناتو که قرار است فردا در بروکسل برگزار شود، "فشار آوردن بر پاکستان و برخورد جدی با گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا در قلمرو پاکستان است."

  قرار است نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو فردا چهارشنبه هفتم سرطان (تیر) در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شود. یکی از محورهای اصلی این نشست، ماموریت پشتیبانی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان است.

  طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع افغانستان در این نشست از افغانستان نمایندگی می‌کند.