Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

وزیر خارجه قطر: همه کشورهای منطقه باید رابطه خوبی با ایران داشته باشند

وزیر خارجه قطر، که به واشنگتن رفته است، می‌گوید همه کشورهای خلیج فارس باید با ایران رابطه خوبی با ایران داشته باشند.

او گفته است که سیاست قطر در قبال ایران روشن است: "ایران همسایه ما است و ما باید روابط خوبی با هم داشته باشیم."

شیخ محمد عبدالرحمن آل ثانی گفته است که باید در چهارچوب شورای همکاری خلیج [فارس] با ایران تعامل کرد.

عربستان سعودی، مصر، بحرین، امارات متحده عربی و چند کشور دیگر روابط خود با قطر را قطع کرده‌اند. موضع قطر در قبال ایران یکی از محورهای اختلاف این کشورها با قطر است.

هیات منصفه در نیویورک علیه بنیاد علوی رای داد

برج اداری ۳۶ طبقه در نیویورک متعلق به بنیاد علوی است اما دادستانی نیویورک می گوید یکی از سهامداران بنیاد علوی، با دولت ایران در مراوده بود و بخشی از تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران را نقض کرده است.

دولت آمریکا در صدد است از محل فروش این برج، بخش دیگری از غرامت خانواده قربانیان بمبگذاری ها را بپردازد که شاکیان ادعا می کنند با حمایت ایران صورت گرفته است.

دیوان عالی آمریکا سال گذشته تایید کرده بود که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان "جرایم تروریستی"، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

ایران بارها به رای‌های صادر شده در این باره اعتراض کرده و ضمن تکذیب داشتن هرگونه نقشی در وقایع مورد اشاره در احکام دادگاه، روند رسیدگی و صدور حکم دادگاه‌های آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و "فاقد وجاهت قانونی" خوانده است

View more on twitter
View more on twitter

تصاویری از دیدار صیادان آزاد شده با خانواده‌هایشان

خبر فورینخست وزیر عراق در توییتر خود خبر آزادی موصل را اعلام کرد

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در توییتر خود با اعلام آزادی موصل نوشت: "ارتش شجاع ما پیروزی را به ارمغان آورد و ما شاهد پایان کار دولت باطل داعش هستیم."

'۷ صیاد ایرانی بازداشت شده توسط عربستان به ایران بازگشتند'

گزارشها از ایران حاکی است که هفت صیاد ایرانی که توسط عربستان بازداشت شده بودند، دقایقی پیش وارد خاک ایران شدند.

به گزارش تسنیم، این صیادان بیش از یک سال پیش توسط گارد ساحلی سعودی بازداشت شده بودند، دقایقی پیش آزاد و وارد خاک ایران شدند.

همچنین فرماندار گناوه اعلام کرد: "عربستان، عبدالغنی و اکبر رحیمی دو صیاد این بندر را پس از یک سال بازداشت امروز آزاد کرد."

به گزارش ایرنا، علی پاک نژاد، فرماندار گناوه درباره علت بازداشت این پدر و پسر چیزی نگفت و افزود: "این دو صیاد در اواخر تیرماه سال گذشته برای صید ماهی به دریا رفته بودند که پس از چند روزناپدید شدن، مشخص شد که ماموران عربستان سعودی آنان را بازداشت کرده است."

خبر فوریمظنونان به قتل رهبر مخالفان روسیه گناهکار شناخته شدند

تمامی پنج مظنون به قتل بوریس نمتسوف، رهبر مخالفان روسیه که دو سال پیش کشته شد، گناهکار شناخته شدند.

لاریجانی: ایران از گفت‌و‌گو میان دو کره حمایت می‌کند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که به سئول سفر کرده گفته است کشورش آماده است تا از روابط خود با کره شمالی برای بهبود روابط دو کره استفاده کند.

به گزارش ایرنا، آقای لاریجانی گفته است ایران آماده است از "ظرفیت و قابلیت‌های خود در راستای ارتقای روابط میان دو کره استفاده کند."

رئیس مجلس ایران نسبت به تقابل نظامی میان دو کره هشدار داده و گفته است ایران از گفت‌وگو میان دو کره حمایت می‌کند.

توفان گرد و خاک در منطقه سیستان؛ ۹۲ نفر بستری شدند

علی اکبر نصیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: "طی دو روز گذشته ۶۷۶ نفر بر اثر طوفان و گرد و خاک ناشی از آن در منطقه سیستان به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که از این تعداد ۹۲ نفر بستری شدند."

به گزارش مهر، آقای نصیری با اشاره به اینکه عمده مشکلات به وجود آمده برای مردم منطقه سیستان مشکلات چشمی و تنفسی است، افزود: "به این بیماران در چهار بخش بیماران قلبی، تنفسی، ترافیکی و چشمی خدمات بیمارستانی و پیش بیمارستانی ارائه شده است."

گرد و خاک
MEHR

وزارت خارجه گزارش آمریکا علیه ایران درباره قاچاق انسان را محکوم کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارش قاچاق انسان توسط وزارت امور خارجه آمریکا علیه ایران، اقدام واشنگتن در تهیه و انتشار را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، آقای قاسمی در واکنش به این گزارش گفت: "دولت ایالات متحده فاقد صلاحیت و مشروعیت لازم و اولیه برای ارائه چنین گزارش‌هایی در مورد سایر کشورها است."

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین عنوان کرد: : "بی‌تردید جامعه جهانی انتظار دارد عاملین و مسببین این گونه سیاست‌ها و اقدامات ضدانسانی که موجب بروز و تشدید پدیده قاچاق انسان در جهان شده است، شناسایی و با آنها برخورد مناسب صورت گیرد و در این ارتباط، مسئولیت دولت آمریکا امری بدیهی است و آن دولت نباید و نمی‌تواند با فرافکنی در این امر مهم و متهم کردن سایر کشورها به اتهامات نادرست و بی اساس، از خود سلب مسئولیت کند."

عفو اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل

اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل که درحال حاضر دوران محکومیت خود را به جرم فساد می گذراند، مورد عفو قرار گرفته است. به گفته وکیل آقای اولمرت انتظار می رود که او روز یکشنبه ۲ ژوئیه آزاد شود. تاکنون او یک سوم دوران محکومیت ۲۷ ماهه خود را سپری کرده است. البته این احتمال وجود دارد که حکم آزادی آقای المرت به تعویق بیفتد در صورتی که دادستان ها علیه حکم کمیته عفو درخواست تجدید نظر بدهند.

اهود اولمرت
EPA

افزایش نرخ بنزین و گازوئیل در مصر

دولت مصر نرخ بنزین و گازوئیل را به نحو چشمگیری افزایش داده است. این دومین بار از زمان شناور شدن نرخ ارز در این کشور در نوامبر سال گذشته است که قیمت مواد سوختی افزایش پیدا می کند. قیمت بنزین در شب گذشته به میزان ۴۰ درصد و قیمت گازوئیل تا ۵۰ درصد افزایش یافته است. در مقابل یک هفته پیش عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر از اختصاص بودجه بیشتر برای یارانه مواد غذایی، بازنشستگی و تامین شبکه ایمنی اجتماعی خبر داده است. به گفته تحلیل گران یارانه مواد غذایی و انرژی یک چهارم از هزینه های دولت را شامل می شود.

خبر فوریارتش عراق کنترل مسجد نور موصل را مجدد در دست گرفت

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که ارتش عراق کنترل مجدد مسجد نور موصل را در دست گرفت.

دادستان مینودشت: کودکی که پدر و مادر از خانه بیرونش کرده بودند به بهزیستی تحویل داده شد

با دستور دادستان عمومی و انقلاب مینودشت، شیدا دختر بچه ای که پدر و مادر معتادش او را از خانه بیرون کرده بودند، به بهزیستی تحویل داده شد.

به گزارش مهر،هادی خسروی، دادستان عمومی وانقلاب مینودشت با اعلام این خبر گفت: "در یکی دو روز گذشته فیلمی در فضای مجازی دست به دست چرخید که روایتگر زندگی دختربچه‌ای به نام شیدا در مینودشت بود که پدر و مادر معتادش او را از خانه بیرون کرده بودند و حتی شب‌ها هم در خیابان می‌خوابد. دختر این خانواده پس از شناسایی از سوی نیروی انتظامی، با دستور دادستانی برای ساماندهی به بهزیستی تحویل داده شد."

دادستان مینودشت همچنین گفت که با دستور دادستانی قرار شده که وضعیت پدر و مادر این کودک بررسی شود و در صورت نیاز آنها برای ترک به کمپ فرستاده شوند.

اتاق بازرگانی آلمان: افزایش ٤١ درصدی صادرات به ایران در سه ماهه سالجاری

دمای هوای اهواز ٥۲ درجه

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: واردات محصولات تراریخته را متوقف کنید

علی محمد شاعری، سخنگوی کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس،گفت: "در صورت عدم توقف واردات محصولات تراریخته به کشور ،گزارشی در این راستا به دستگاه های نظارتی و شهروندن ارائه می دهیم."

به گزارش تسنیم، آقای شاعری همچنین عنوان کرد: "هم اکنون محصولات تراریخته به طریق قانونی وارد کشور می شوند و کنترل لازم در مبادی ورودی و گمرکات در این زمینه انجام نمی شود."

این نماینده مجلس افزود: "به وزارتخانه های بهداشت، کشاورزی و سازمان محیط زیست، هشدار می دهم در قبال وضعیت محصولات تراریخته به وظیفه قانونی شان عمل کنند.محصولات تراریخته باید برای فروش در بازار کشور برچسب گذاری شوند تا حقوق شهروندان در این زمینه حفظ شود اما متاسفانه هیچ گونه برچسب گذاری بر روی محصولات تراریخته را در بازار شاهد نیستیم."

شاعری
TASNIM

حاشیه نشینی از مهمترین مشکلات شهر مشهد

علا الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، حاشیه‌نشینی را به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مشهد عنوان کرد.

به گزارش تسنیم، آقای بروجردی همچنین گفت: "یکی از چالش‌هایی که مدت‌هاست گریبانگیر این کلانشهر مذهبی شده حاشیه‌نشینی است که برای اشراف و اطلاع کامل از مشکلات موجود در این پهنه‌ها، بازدید میدانی صورت خواهد گرفت. تلاش ما بر این است که کاستی‌های احتمالی در حوزه‌های امنیتی و موضوعات مرتبط با حاشیه‌نشینی را احصا کرده و برای حل آن ها برنامه‌ریزی و اقدام مناسب، انجام دهیم."

بروجردی
TASNIM

لیلا حاتمی و گلشیفته فراهانی عضو آکادمی اسکار شدند

گلشیفته فراهانی
social media

هشت ایرانی از جمله لیلا حاتمی، رخشان بنی اعتماد و گلشیفته فراهانی به عضویت آکادمی اسکار درآمدند.

دراین باره بیشتر بخوانید

حاتمی
TASNIM

اجرای فرمان منع صدور ویزای آمریکا 'آغاز می‌‎شود'

دولت آمریکا از ساعت ۲۰ عصر پنج‌شنبه به وقت واشنگتن (نیمه شب به وقت گرینویچ)، اجرای فرمان دونالد ترامپ برای منع صدور روادید به شهروندان ایران و ۵ کشور عمدتا مسلمان دیگر را آغاز می‌کند.

یک مقام دولتی آمریکا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرده است که وزارت خارجه در دستورالعملی برای کنسول‌گری‌هایش در سرتاسر جهان گفته است شهروندان این ۶ کشور باید یک "خویشاوند نزدیک" یا رابطه کاری در ایالات متحده داشته باشند تا بتوانند روادید بگیرند.

در این دستورالعمل، نوشته‌اند که والدین، همسر، فرزند (از جمله فرزندان بزرگ‌سال)، داماد، عروس، خواهر یا برادر، "خویشاوند نزدیک" حساب می‌شوند اما نوه، پدربزرگ، مادربزرگ، شوهر خواهر، زن برادر، نامزد یا دیگر خویشاوندان شامل آن نیستند.

بیشتر بخوانید

راه آهن ایران: تمامی واگن های مسافری به بخش خصوصی واگذار شده است

نورالله بیرانوند، معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل راه‌آهن با بیان اینکه کل عملیات بار و مسافر اعلام کرد: "براساس قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی کل عملیات بار و مسافر از طریق بخش‌خصوصی انجام می‌شود و براین اساس ما تمام واگن‌های مسافری را به بخش‌خصوصی واگذار کردیم."

راه آهن
MEHR

سومین کاشی ماندگار بر سر در خانه آهنگساز گیلانی

اژه‌ای: خبر بازداشت حامد طالبی صحت ندارد

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: "خبر بازداشت حامد طالبی و علی اکبری صحت ندارد."

به گزارش میزان، آقای اژه‌ای گفت: "هیچ خبرنگاری و هیچ یک از نام های مطرح شده طی روزهای اخیر بازداشت نشده اند و خبر بازداشت آن ها تکذیب میشود."

پیشتر گفته شده بود که حامد طالبی از خبرنگاران خبرگزاری فارس، بازداشت شده و پس از دو ساعت نیز خبر آزادی وی منتشر شد.

اژه ای
MIZAN

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید