Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

انتقاد احمدی‌نژاد از 'دموکراسی‌های کنترل‌شده'

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، در توییتر خود از "دموکراسی‌های کنترل‌شده" انتقاد کرده است.

آقای احمدی‌نژاد در توییتی به زبان انگلیسی نوشته است: "دموکراسی‌های کنترل‌شده به ته خط رسیده‌اند؛ آنها نتوانسته‌اند آزادی و عدالت را برقرار کنند. ما باید راه‌های جدیدی را بررسی کنیم".

او مصداق "دموکراسی‌ کنترل‌شده" را مشخص نکرده است.

View more on twitter

کودکان خیابان در پارک درس می‌خوانند

الهام فخاری، منتخب پنجمین شورای شهر تهران در توییترش نوشته که با بسته شدن مرکز جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، کودکان تحت پوشش این مرکز در پارک درس می‌خوانند. آموزش کودکان کار و خیابان بخشی از وظایف این مرکز مردمی بود.

View more on twitter

'تکواندو اسب زین شده نیست'

سقوط هلی‌کوپتر در اندونزی

در سقوط یک هلی‌کوپتر امداد و نجات در ارتفاعات جاوای اندونزی دست‌کم دو نفر کشته شده‌اند. هشت نفر هنگام سانحه سوار هلی‌کوپتر بودند.

'شناسایی اموال سهامداران کاسپین' برای پس دادن طلب سرمایه‌گذاران

تصویر بشار اسد برای اولین بار روی اسکناس چاپ شد

اسکناس دو هزار پوندی
SANA

تصویر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای اولین بار در این کشور روی اسکناس چاپ شده است.

از امروز عرضه اسکناس دو هزار لیره‌ای/پوندی سوریه با عکس بشار اسد آغاز شد. این اسکناس معادل چهار دلار آمریکاست.

رئیس بانک مرکزی سوریه گفته است که اسکناس دو هزار لیره‌ای/پوندی چند سال پیش طراحی شده بود اما استفاده از آن به دلیل اوضاع داخلی، جنگ و نابسامانی نرخ ارز متوقف مانده بود.

یک سال قبل از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ قیمت یک دلار آمریکا در سوریه معادل ۴۷ پوند این کشور بود اما اکنون هر دلار آمریکا ۵۰۰ پوند سوریه قیمت دارد.

رئیس بانک مرکزی گفته است که با توجه به کهنگی اسکناس‌های در دست مردم، وقت تعویض آنها با اسکناس‌های نو رسیده است.

بریتانیا از کنوانسیون بین‌المللی صیادی خارج می‌شود

دولت بریتانیا گفته است با خروج از کنوانسیون بین‌المللی صیادی به دسترسی کشورهای دیگر در صید آبزیان این کشور پایان می‌دهد.

بر اساس این معاهده، کشتی‌های ایرلند، فرانسه، هلند، آلمان و بلژیک مجاز هستند بین ۶ تا ۱۲ گره دریایی از سواحل بریتانیا اقدام به صید کنند. مایکل گوو، وزیر محیط زیست این کشور گفته است این اقدام باعث خواهد بریتانیا کنترل دسترسی به آبزیان در آبهای خود را در اختیار بگیرد.

بریتانیا از کنوانسیون بین‌المللی صیادی خارج می‌شود
Press Eye

ویدئوی 'کُشتی ترامپ با سی‌ان‌ان' جنجالی شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتر خود ویدئویی منتشر کرده که او را در حال کُشتی گرفتن و کتک زدن آدمی با سری به شکل نشان سی‌ان‌ان نشان می‌دهد.

از آقای ترامپ انتقاد شده که با این ویدئو خشونت علیه رسانه‌ها و خبرنگاران را تشویق کرده است.

یکی از تحلیلگران شبکه‌ سی‌ان‌ان گفته است که آقای ترامپ با چنین رویکردی عاقبت کسی را در رسانه‌ها به کشتن خواهد داد.

آقای ترامپ مستمرا رسانه‌ها را به نشر اخبار دروغ متهم می‌کند. او پیش از این به سی‌ان‌ان می‌گفت خبر جعلی، و اخیرا گفته از این رسانه خبری با عنوان سی‌ان‌ان شیاد یاد می‌کند.

ویدئویی که در توییتر آقای ترامپ منتشر شده نسخه دستکاری شده‌ای از حضور او در مسابقات کشتی کچ است که در آن نشان سی‌ان‌ان روی سر شخصی که آقای ترامپ کتک می‌زند مونتاژ شده است.

View more on twitter

تصاویر تصادف زنجیره‌ای در ولنجک تهران

تغییر اظهارات روحانی در زیرنویس صدا و سیما

اعتراض ایران به فرانسه به خاطر نشست مجاهدین خلق

رازینی: اعدام‌های دهه شصت عادلانه و طبق قانون بود

تسنیم
.
آقای رازینی (سمت راست) از عملکرد اسدالله لاجوردی (وسط) در بازجویی زندانیان سیاسی دفاع کرده است

علی رازینی، از مسئولان مهم قضایی ایران در دهه شصت، رئیس سابق دادگاه ویژه روحانیت و دیوان عدالت اداری ایران، در مصاحبه‌ای از اعدام‌های گروهی در آن دهه دفاع کرده است.

آقای رازینی درباره "شبهات اعدام‌های دهه شصت" به خبرگزاری تسنیم گفته است: "مسئولان دخیل در این قضیه آقایان نیری، رئیسی، ری‌شهری، اشراقی، پورمحمدی بودند که از آنها باید سوال شود. زیرا ما در متن قضیه نبودیم. ولی اجمالا باید بگویم که اگر امام بنا بود بی‌حساب و کتاب حکم اعدام بدهد، آنطور که ضد انقلاب می‌گویند دیگر نیازی نبود که هیئت سه نفره تشکیل دهد. همان در زندان اعلام می‌شد که اینها را اعدام کنند."

او با استناد به این‌که برای صدور حکم اعدام زندانیان باید هر سه عضو هیات سه نفره موافقت می‌کردند، تاکید کرد که رسیدگی‌ها در سال ۶۷ "عادلانه و کاملا طبق قانون" بوده است.

در سه تصادف زنجیره‌ای جاده زابل-زاهدان ۳۳ نفر مجروح شدند

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در جریان سه حادثه تصادف زنجیره ای ناشی از طوفان گرد وخاک و کاهش دید در مسیر زابل- زاهدان، ۳۳ نفر مجروح شدند.

۲۲ نفر از این مجروحان به بیمارستان منتقل شده اند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از این مقام دانشگاه علوم پزشکی گفت که امروز صبح با شدن گرفتن طوفان گردو خاک ۹ خودرو در سه حادثه با هم برخورد کردند.

براساس گزارش سازمان هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه وزش بادها باعث کاهش دید افقی در مناطق مختلف این استان شده است.

هر ساله وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان از نیمه دوم خرداد آغاز می شود و تا شهریورماه ادامه دارد.

اعتراض کارگران مخابرات در ایران

درخواست دبیر شورای حقوق بشر قوه قضاییه از دولت ایران: قراردادهای خودروسازی با فرانسه لغو شود

دبیر شورای حقوق بشر قوه قضاییه ایران از دولت خواسته به تلافی برگزاری نشست سالانه سازمان مجاهدین در پاریس، روابط سیاسی با فرانسه را کاهش دهد و قراردادهای خودروسازی را لغو کند.

View more on twitter

ده‌ها نفر در ولایت پکتیا دست به تحصن زدند

پکتیا
BBC
ده‌ها نفر در پکتیا ولایت جنوب‌شرقی افغانستان تحصن کرده‌اند

ده‌ها نفر در ولایت پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان در اعتراض به آنچه که ناکامی دولت در عملی شدن تعهداتش می‌خوانند، دست به تحصن زده‌اند.

معترضان به شمول اعضای برحال و پیشین شورای ولایتی، فعالان مدنی و شماری از جوانان در برابر ساختمان ولایت پکتیا خیمه برپا کرده‌اند.

آنان می‌گویند رهبران حکومت وحدت ملی در زمان مبارزات انتخاباتی‌شان ایجاد راه ترانزیت (حمل و نقل) پتان، ساخت شاهراه غزنی-پکتیا و ساخت بند مچلغو را وعده کرده بودند اما از شروع این پروژه‌ها هیچ خبری نیست.

الله امیر بهرام‌زی، رئیس شورای ولایتی پکتیا می‌گوید اگر به خواسته‌های‌شان توجهی نشود، اعتراضات‌شان را گسترده خواهند ساخت.

اما عبدالوالی سهی، معاون والی پکتیا پس از دیدار با تحصن کنندگان اعلام کرد که توافق شده تا دو هفته دیگر زمینه دیدار رو در روی معترضان با رئیس جمهوری فراهم شود.

درگیری مرزی در غرب ایران

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که در درگیری با نیروهای مسلح در پیرانشهر، آذربایجان غربی در غرب ایران، یک نفر از نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران کشته شده است.

View more on twitter

۱۹ کشته در انفجار انتحاری دمشق سوریه

شمار کشته‌های انفجار انتحاری میدان تحریر دمشق در سوریه به دست‌کم ۱۹ نفر رسیده است. گفته می‌شود دو بمبگذاری انتحاری دیگر مهار شده است. بیشتر اینجا بخوانید

اولین قرارداد بزرگ نفتی ایران بعد از برداشتن تحریم‌ها

قرارداد نهايى توسعه فاز ١١ پارس جنوبى بين ايران و كنسرسيومى از توتال فرانسه، سى ان پى سى چين و پتروپارس ايران، فردا در تهران امضا مى شود. اين اولين قرارداد نهايى بزرگ نفتى بعد از برداشتن تحريمها خواهد بود و اولين قرارداد نهايى است که بر اساس الگوى جديد قراردادهاى نفتى امضا می‌شود. درست پيش از اعمال احتمالى تحريمهاى جديد از طرف كنگره آمريكا، توتال فرانسه يكبار ديگر "صف شكن" سياستهاى تحريمى شده. دفعه قبل سال ١٩٩٧ این اتفاق افتاد.

View more on twitter

تجمع سپرده‌گذاران کاسپین

این‌ها عکس‌هایی است که کاربران بی‌بی‌سی فارسی از تجمع اعتراضی علیه موسسه کاسپین فرستاده‌اند. اعتراض سپرده‌گذاران این موسسه مالی در ماه گذشته شدت گرفته است.

تجمع کاسپین
UGC/BBC
کاسپین
UGC/BBC

دو پادشاهی که در اقلیمی بگنجند

راجر فدرر
Getty Images

مهم نیست عاشق راجر فدرر هستید یا رافائل نادال را می‌ستایید. فرقی نمی‌کند که بازی تهاجمی را می‌پسندید یا تاکتیک مورد علاقه شما ایستادن در خط انتهایی زمین تنیس است. حالا کمتر کسی هست که یکی از دو رقیب قدیمی را دوست داشته باشد و از دیگری متنفر باشد. مطلب علی آخوندان درباره فدرر و نادال را اینجا بخوانید.

امضای قرارداد منشا با پرسپولیس

تجمع مغازه‌داران پلاسکو

خبرگزاری کار ایران گزارش داده که مغازه‌داران ساختمان پلاسکو برای چهارمین بار مقابل بنیاد مستضعفان تجمع کردند. بنیاد مستضعفان مالک ساختمان پلاسکو در مرکز تهران است که چندی پیش در آتش سوخت.

اینجا بیشتر بخوانید: #پلاسکو

View more on twitter
View more on twitter

آتش سوزی بزرگ در یکی از اردوگاههای پناهجویان سوری در دره بقاع

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی از وقوع یک آتش سوزی بزرگ در یکی ازاردوگاههای پناهجویان سوری در دره بقاع خبر داده است.

بیم آن می رود که این حادثه تلفاتی را به همراه داشته باشد.

براساس این گزارش این اردوگاه در نزدیکی شهر قب‌الیاس که حدود یک ساعت با بیروت فاصله دارد، واقع شده است.

لبنان میزان دست کم یک میلیون پناهجوی سوری است که اکثر آن ها در چادرهایی که در اطراف این کشور برپا شده زندگی می کنند. دولت لبنان شمارپناهجویان سوری در این کشور را یک میلیون و پانصد هزار نفر اعلام کرده است .

سخنان حسن روحانی در نشست قوه قضاییه

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در همایش سراسری قوه قضاییه، ضمن انتقاد از قوه قضاییه کار در این نهاد را سخت و دشوار توصیف کرده است.

او گفته است این عادلانه نیست که افراد اول دستگیر شوند بعد ادله اتهامی آنها تهیه شود. بیشتر اینجا بخوانید.

View more on twitter

دادستان تهران: سه توهین کننده به رئیس‌جمهور به دادستانی معرفی شده‌اند

کاشت نی برای احیای هامون

ایران با توتال قرارداد نفتی ۵ میلیارد دلاری امضا می‌کند

ایران از امضای قراردادی با شرکت نفتی فرانسوی، توتال، خبر داده است. ارزش این قرارداد که تقریبا ۵ میلیارد دلار برآورده شده برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی است.

گفته شده که این بزرگترین قرارداد خارجی از زمان رفع تحریم ها است.

وزارت نفت ایران گفته است این قرارداد که فردا ( دوشنبه ۱۲ تیر/۳ ژوئیه) در تهران امضا می شود.

ماهواره مصباح ایران به موزه می‌رود

رئیس سازمان فضایی ایران گفته به دلیل "هزینه‌های زیاد" پرتاب ماهواره مصباح منتفی شده و این ماهواره به موزه فناوری فضایی منتقل خواهد شد.

به گفته محسن بهرامی، زمان طولانی ساخت ماهواره، این سازمان را به این نتیجه رسانده که پرتاب آن به صرفه نیست.

قرار بود این ماهواره در مهر ماه سال ۱۳۸۴ با موشک روسی "کوزموس-۳ ام" به فضا پرتاب شود. بعد از آن مسئولان ایرانی بارها اعلام کردند که این ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ایتالیا ماهواره مصباح را به ایران تحویل نمی‌دهد

.
.

طرح سوال از حسن روحانی درباره موسسه‌های مالی

وزارت نفت: شرکای بابک زنجانی برای پرداخت بدهی آماده سفر به ایران هستند

کمیته مطالبات وزارت نفت ایران از آمادگی شرکای بابک زنجانی برای سفر به ایران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری شانا، وابسته به وزارت نفت ایران، علی اصغر هندی، مشاور وزیر نفت و رئیس این کمیته گفته است: "شریکان بابک زنجانی قرار بود هفته پیش از تعطیلات، برای نهایی کردن قرارداد پرداخت بدهی بابک زنجانی به تهران بیایند که نیامدند. "

این مسئول وزارت نفت بدهی بابک زنجانی را ۲ میلیارد و ۶۰ میلیون یورو عنوان کرده است و گفته: "این در حالی است این رقم در دادنامه یک میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو قید شده است."

جشن پایان رمضان در لندن

امروز جشن پایان ماه رمضان در مرکز لندن برگزار می‌شود. صادق خان، شهردار لندن، در توییترش نوشته که منتظر شرکت در این جشن است. در مراسم در چند میدان اصلی شهر، موسیقی زنده اجرا می‌شود و دکه‌های مختلف به مردم غذاهای خیابانی می‌فروشند. برای کودکان هم برنامه‌های مخصوص سرگرم‌کننده اجرا خواهد شد.

View more on twitter

تجمع خیابانی سپرده‌گذاران کاسپین

تذکر نمایندگان به وزیر کار درباره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران

غلامرضا حیدری، نماینده مجلس، در توییتر خود تصویر تذکر کتبی چند نماینده را به وزیر کار منتشر کرده است که در آن از او خواسته‌اند نامه آگهی ثبت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران را صادر کند.

View more on twitter

تاجر شیلیایی ۵ هزار پرچم را در آستانه بازی تیم ملی فوتبال این کشور به روسیه فرستاد

یک تاجرثروتمند شیلیایی در آستانه مسابقه نهایی فوتبال جام کنفدراسیون ها، ۵ هزار پرچم این کشور را به روسیه ارسال کرده است مسابقه فینال بین شیلی و آلمان امروز در استودیوم شهر سنت پترزبورگ برگزار می شود. این تاجر از طرفداران تیم ملی شیلی در روسیه خواسته تا برای گرفتن این پرچم ها در بیرون هتل بازیکنان تیم ملی جمع شوند.

جام کنفدراسیون
Getty Images

اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل از زندان آزاد شد

اهود اولمرت
Getty Images

اهود اولمرت، نخست وزیر سابق اسرائیل پس از عفو از زندان آزاد شد. آقای اولمرت به ۲۷ ماه زندان به اتهام دریافت رشوه محکوم شده بود. اوپس از گذراندن دو سوم دوران محکومیتش مشمول عفو شد. اهود اولمرت از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ نخست وزیر اسرائیل بود.

او اولین نخست‌وزیر اسرائیل است که به زندان محکوم شده است.

ماه پیش گفته شده بود که پلیس مشغول تحقیق درباره این موضوع است که گفته می‌شود آقای اولمرت دست‌نویس کتاب در حال نگارش خود را از زندان به بیرون فرستاده است.

مذاکره در مورد نحوه کمک کشورهای اروپایی به ایتالیا برای حل و فصل بحران پناهجویان

قرار است امروز وزرای کشورهای ایتالیا، فرانسه و آلمان درباره نحوه کمک سایر کشورهای اتحادیه اروپا به ایتالیا در مورد حل و فصل پناهجویان دیدار و گفتگو کنند.

بنادر ایتالیا از جمله مسیرهای ورود شمار زیادی از پناهجویان برای ورود به کشورهای اروپایی است. ایتالیا تهدید کرده که بنادر خود را می بندد و کشتی هایی را که سازمان های امدادرسانی برای آوردن پناهجویان از آن ها استفاده می کنند، توقیف می کند.

گارد ساحلی رم در حال حاضر در عملیات نجات پناهجویان مشارکت دارد، اما دولت ایتالیا گفته که سایر کشورهای اروپایی باید اجازه پهلو گرفتن این کشتی ها و قایق های نجات را در بنادرشان بدهند و برخی از پناهجویان را در کشورهایشان بپذیرند از سال ۲۰۱۴ بیش از نیم میلیون نفر از طریق بنادر ایتالیا وارد کشورهای اروپایی شده اند.

بحران پناهجویی
af

چشم‌انداز خبری روز

  • همایش سراسری قوه قضائیه در ایران برگزار می‌شود و سران قوا در آن سخنرانی می‌کنند
  • نبرد نیروهای دولتی عراق و همپیمانان آنها با اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی در مرکز موصل ادامه دارد
  • انفجار انتحاری در دمشق، پایتخت سوریه تلفاتی به جا گذاشته است