Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. کشف 'تجهیزات شنود، جاسوسی و استراق سمع' در تهران

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، سپاه پاسداران "صدها دستگاه بی‌سیم، تجهیزات شنود، جاسوسی و استراق سمع" را در "شمال تهران" کشف کرده است.

  این خبرگزاری نزدیک به سپاه، به نقل از یک "منبع آگاه" نوشته چنین تجهیزاتی از یک "باند" کشف شده که "به صورت سازمان یافته" اقدام به فروش آنها می کرده است.

  به گفته او، سازمان اطلاعات سپاه چهار نفر از "عناصر اصلی این باند" را دستگیر کرده که این تجهیزات را از استان‌های مرزی به داخل کشور قاچاق کرده بودند.

 2. وزیر نفت خبر ورود 'شرکای خارجی بابک زنجانی' به ایران را تکذیب کرد

  بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفت: "داستان ها و اخبار مربوط به آمدن شریکان خارجی بابک زنجانی به ایران را خودشان درست کرده اند."

  اخیرا وکیل بابک زنجانی گفته بود که تعدای از "شرکای خارجی" بابک زنجانی به تهران آمده اند تا بدهی های او را به دولت ایران تسوبه کنند.

  آقای زنگنه با رد "ادعاهای جدید وی برای پرداخت بدهی" گفته: "بابک زنجانی یک پدیده استثنایی در تاریخ کلاهبرداری بین المللی است که نفر دوم با آن فاصله زیادی دارد."

 3. تلفات انفجار تانکر سوخت در پاکستان از ۲۰۰ نفر گذشت

  تعداد کشته شدگان انفجار هفته گذشته یک تانکر سوخت در شهر بهاولپور پاکستان به بیش از ۲۰۰ نفر رسیده است.

  این تانکر حامل مواد سوختی بر اثر سرعت زیاد تصادف کرد و سپس در حالی که عده زیادی از مردم در اطراف آن جمع شده بودند آتش گرفت.

  به گفته مقامات پاکستانی بسیاری از کشته‌شدگان از مردمی بودند که تلاش داشتند تا از این تانکر که قبل از آتش سوزی دچار سانحه شده بود، ماده سوختی بردارند.

 4. تاکید رهبر ایران بر اهمیت 'اصلاح قوه‌ قضائیه از درون'

  آیت الله خامنه ای در دیدار با رئیس و مدیران دستگاه قضایی ایران، خواستار افزایش بازرسی‌ از عملکرد کارکنان این دستگاه برای "اصلاح قوه‌ قضائیه از درون" شد.

  وی بر اهمیت "مجازات متخلفان و درعین‌حال، حفظ آبروی نزدیکان و اعضای خانواده‌ آنها" تأکید کرد و افزود: "البته در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام اسلامی مقدم و مهم‌تر است، زیرا مردم مسائل را می‌بینند و متوجه می‌شوند و نباید این گونه احساس شود که قوه‌ قضائیه با متخلفانِ قضایی، برخورد نمی‌کند."

  بر مبنای قوانین ایران، علنی کردن اتهامات افراد قبل از صدور حکم نهایی دادگاه، جز در موارد بسیار خاص، غیرمجاز است. در عین حال دادگاه های ایران، طبق قانون در مورد طیفی از جرایم و مشخصا جرایم مالی سنگین، موظف به انتشار رسانه ای احکام نهایی محکومیت هستند.

 5. آتش سوزی در پالایشگاه آبادان دو مصدوم به جا گذاشت

  بنابر اعلام شرکت پالایش نفت آبادان، آتش سوزی در پالایشگاه آبادان که امروزبعدازظهر (دوازدهم تیر) اتفاق افتاده، دو مصدوم به جا گذاشته است.

  این حریق البته مهار شده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، رضا نعیمی، رئیس روابط عمومی شرکت پالایش نفت آبادان "گرمای هوا و نشتی لوله" را دلیل این آتش سوزی اعلام کرده است.

  آقای نعیمی گفته است: "این حادثه جزئی در پای تراک بستر لوله‌ها در زمان تعمیر و به دلیل گرمای هوا، دمای بالای محیط و نشتی در پالایشگاه آبادان رخ داد."

  پالایشگاه آبادان
 6. آتش‌سوزی در بزرگترین بازار تاجیکستان

  وزارت کشور تاجیکستان می‌گوید آتش‌سوزی یکشنبه شب در "کاروان"، بزرگترین بازار حوالی جنوب در شهر دوشنبه به دلیل ذوب شدن خطوط برق در یکی از گوشه‌های این بازار رخ داده است.

  این آتش‌سوزی ۴۸۰ متر مربع را فرا گرفت و در اثر آن ۲۵ مغازه و ۱۶۰ دکان و غرفه‌ آسیب دیدند.

  مقامهای محلی می‌گویند تعداد ۲۸ ماشین آتش نشانی و بیش از دو هزار نیروی پلیس در مهار کردن آتش شرکت کرده‌اند.

  این حادثه تلفات جانی به دنبال نداشته است. اما خسارات این آتش سوزی در شرایط بحران مالی متداوم در تاجیکستان بسیاری از تاجران را که از بانک‌ها بدهکارند، به شدت نگران کرده است.

  آتش سوزی در بازار تاجیکستان
 7. پیشنهادهای رادیکال رئیس جمهور فرانسه به پارلمان

  امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در نشست مشترک اعضای مجلس ملی و مجلس سنای این کشور پیشنهاد حذف یک سوم کرسی‌های پارلمان، کاهش تعداد اعضای کابینه به ۱۰ نفر و تسریع روند رسیدگی قضایی در دادگاه‌ها را مطرح کرده است.

  آقای مکرون پیشنهاد این تغییرات رادیکال را در کاخ ورسای و در نشست کم‌سابقه اعضای دو مجلس مطرح کرد که روی هم پارلمان فرانسه را تشکیل می‌دهند.

  پیشنهاد آقای مکرون این است که این تغییرات به صورت آزمایشی برای دو سال اجرا شود و سپس مورد بازنگری قرار گیرد.

  پارلمان فرانسه
 8. Post update

  View more on twitter
 9. علاالدین بروجردی: نسبت به تغییرات اخیر در عربستان نگرانیم

  View more on twitter
 10. پادشاه عربستان در اجلاس گروه ۲۰ شرکت نمی‌کند

  ملک سلمان

  سخنگوی دولت آلمان خبر داده که ملک سلمان‌ بن عبدالعزیر٬ پادشاه عربستان در اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ شرکت نخواهد کرد. این اجلاس چهار روز دیگر٬ هفتم و هشتم ژوئیه٬ در هامبورگ آلمان برگزار خواهد شد. دولت آلمان که میزبان اجلاس است دلیلی برای شرکت نکردن پادشاه ۸۱ عربستان اعلام نکرده است.

 11. وزیر ارتباطات: شبکه‌های اجتماعی بالای ۵ میلیون نفر مجوز فعالیت مالی می‌گیرند

  محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران از ارائه مجوز فعالیت‌های مالی به آن دسته از شبکه‌های اجتماعی در داخل ایران خبر داده که اعضای آنها بیش از پنج میلیون نفر باشد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای واعظی در حاشیه برگزاری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه گفته است: " شبکه‌های اجتماعی خارجی نیز که سالها فعالیت داخلی داشته‌اند، اجازه می‌یابند در برخی زمینه‌ها و خدمات فعالیت کنند که البته این شبکه‌ها برای ادامه فعالیت باید خود را با دیدگاه‌های شورای عالی فضای مجازی هماهنگ کنند."

 12. معاون دبیرکل سازمان ملل: بیست درصد اراضی در ایران در حال بیابانی شدن هستند

  View more on twitter
 13. کارکنان بانک مرکزی بریتانیا بعد از ۵۰ سال اعتصاب می‌کنند

  گروهی از کارکنان بانک مرکزی بریتانیا قرار است در چهار روز اعتصاب که از سی و یکم ژوئیه (کمتر از یک ماه دیگر) آغاز می‌شود، به کم بودن افزایش دستمزد سالانه خود اعتراض کنند.

  مقر اصلی این بانک، در مرکز مالی لندن، مشهور به "سیتی" قرار دارد و در صورت عملی شدن اعتصاب، دفاتر شرکت‌های بزرگ در این منطقه با مشکل نگهبانی و خدمات و تعمیرات روبرو می‌شوند.

  در صورت برگزاری این اعتصاب، اولین بار خواهد بود که کارمندان بانک مرکزی بریتانیا بعد از ۵۰ سال اعتصاب می‌کنند.

  بانک مرکزی بریتانیا
 14. کیریوس استرالیایی، اولین مصدوم ویمبلدون ۲۰۱۷

  View more on twitter
 15. دیدار مدیر عامل شرکت توتال با حسن روحانی

  پاتریک پویانه، مدیر عامل شرکت توتال بعد از امضای قرارداد توسعه فاز یازده میدان گازی پارس جنوبی به دیدار حسن روحانی رفته است.

  View more on twitter
 16. تصویب افزایش قیمت خودرو در شورای رقابت

  View more on twitter
 17. وزیر نفت ایران: قرارداد با توتال از دستاوردهای برجام است

  بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران قرارداد با شرکت فرانسوی توتال را از دستاوردهای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی خوانده است.

  آقای زنگنه در مراسم امضای قرارداد توسعه فاز یازده میدان گازی پارس جنوبی گفته است: "ما هیچ گاه پیشتاز بودن توتال را در صنعت نفت ایران فراموش نمی‌کنیم. همچنین از سی‌ان‌پی‌سی چین به عنوان شریک توتال تشکر می‌کنیم. ما دوستان خود را در روزهای سخت فراموش نخواهیم کرد و از این شریکان راهبردی همچنان استفاده می‌کنیم."

  امروز دوشنبه سوم ژوئیه (دوازدهم تیر) ایران و کنسرسیومی به ریاست شرکت نفتی توتال فرانسه، پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تهران امضا کردند.

  این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های توتال، سى‌ان‌پى‌سى چین و پتروپارس ایران به امضا رسیده و ارزش این قرارداد نزدیک به ۵ میلیارد دلار اعلام شده است.

 18. انتشار خبر آزادی عسل اسماعیل‌زاده

  سعید سیف، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول سایت خبری "دیدبان ایران" در حساب توییتر خود از آزادی همسرش عسل اسماعیل‌زاده خبر داده است. آقای سیف حدود دو هفته پیش نوشته بود که به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده، اما بازپرس شعبه دوم این دادسرا همسرش را که همراه او رفته بوده بدون ارائه هیچ دلیل و مدرکی بازداشت کرده و از او خواسته علیه دولت اعتراف کند تا همسرش را آزاد کند. آقای سیف در توییتر از علی مطهری و محمود صادقی، نمایندگان مجلس استمداد کرده بود.

  View more on twitter
 19. پیشنهادهای رادیکال ماکرون برای اصلاح ساختار سیاسی و قضایی فرانسه

  امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در نشست مشترک اعضای مجلس ملی و مجلس سنای این کشور پیشنهاد کرده که یک سوم کرسی‌های پارلمان حذف شود. این پیشنهاد بخشی از تغییرات رادیکالی است که آقای ماکرون در این نشست کم سابقه مطرح کرد. او گفت که پارلمان کوچکتر می تواند چالاکتر عمل کند. آقای ماکرون همچنین می‌خواهد تعداد اعضای کابینه را به ۱۰ وزیر کاهش دهد و فرآیند رسیدگی پرونده‌ها را تسریع کند. پیشنهاد آقای ماکرون این است که این تغییرات به صورت آزمایشی برای دو سال اجرا شود و سپس مورد بازنگری قرار گیرد. او گفت که اگر این اصلاحات ظرف یک سال به تصویب پارلمان نرسد و به اجرا در نیاید، در مورد آن رفراندوم برگزار خواهد کرد.

 20. مسابقات تنیس ویمبلدون آغاز شد

  مسابقات تنیس ویمبلدون آغاز شده و در نخستین روز قرار است رافائل نادال، اندی ماری و استن واورینکا در مقابل حریفان خود به میدان بروند. در مسابقات زنان هم ونوس ویلیامز، ویکتوریا آزارنکا و پترا کویتووا از جمله بازیکنان سرشناسی هستند که امروز مسابقه دارند.

  ویمبلدون