Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

سلفی گرفتن خبرنگاران با مواد مخدر شعله ور

به گفته شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان فارس، امروز بیش از چهل و پنج تن مواد مخدر در شیراز امحا شده است.

View more on twitter

دولت افغانستان: سدسازی در افغانستان نباید موجب نگرانی حسن روحانی باشد

آقای روحانی با اشاره به ساخت سد در افغانستان و چند همسایه دیگر ایران گفته:"نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند، بی‌تفاوت باشیم."
president.ir
آقای روحانی با اشاره به ساخت سد در افغانستان و چند همسایه دیگر ایران گفته:"نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند، بی‌تفاوت باشیم."

عبد البصیر عظیمی، معاون وزارت انرژی و آب افغانستان در واکنش به اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته است که مدیریت و کنترل آب در افغانستان براساس منافع ملی و احترام به کنواسیون‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد و این کار تهدیدی برای ایران نیست بلکه فرصتی برای همکاری مشترک با کشورهای همسایه است.

بیشتر بخوانید

'رئیس امنیت افغانستان در دیدار با ژنرال دوستم خواهان بازگشت او به کابل شد'

ژنرال دوستم (راست)، معاون اول رئیس جمهوری و معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان
socialmedia
ژنرال دوستم (راست)، معاون اول رئیس جمهوری و معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان

به دنبال تشکیل ائتلافی میان احزاب جمعیت اسلامی، جنبش ملی و وحدت اسلامی مردم افغانستان، دفتر ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی، گفته است که معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی عصر دیروز، سه‌شنبه ۱۳ سرطان/تیر با آقای دوستم در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کرده است. اما دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته است ارگ اطلاعی در این زمینه ندارد.

بیشتر بخوانید

دادستانی از ۹۰ نفر به ارتباط تیراندازی به معترضان کابل بازجویی کرده است

در تظاهرات کابل دست‌کم شش نفر کشته شدند
Reuters
در تظاهرات کابل دست‌کم شش نفر کشته شدند

دادستانی کل افغانستان از ۹۰ نفر به ارتباط تیراندازی بر معترضان کابل بازجویی کرده است. پس از حمله مرگبار ده جوزا (خرداد) در کابل که به کشته شدن ۱۵۰ نفر و زخمی شدن صدها نفر منجر شد، شماری از شهروندان کابل به تاریخ دوازدهم جوزا دست به راهپیمایی زدند اما اعتراضات آنها به خشونت گرایید.

بیشتر بخوانید

سفرای چندین کشور خارجی در تهران از زندان اوین بازدید کردند

'سالانه هفت تا ده هزار کودک مبتلا به اوتیسم در ایران متولد می‌شود'

آتش سوزی در جنگل چهل چای مینودشت 'در حال گسترش است'

نامه گروهی از اهل قلم اهل سنت به وزیر فرهنگ و ارشاد ایران

جمعی از نویسندگان اهل سنت ایران در نامه‌ای سرگشاده‌ به‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار حذف برچسپ "ویژه اهل سنت" و "بر اساس منابع و دیدگاه اهل سنت" از کتاب‌های نویسندگان و مترجمان اهل سنّت شدند.

View more on twitter

پرونده سلطانی و حکیمی‌پور به دادگاه انقلاب ارسال می‌شود

آلمان برای به دست آوردن اسناد پاناما 'میلیون‌ها یورو پرداخت'

گزارش شده که آلمان برای به دست آوردن اسناد پاناما که در آنها گریز مالیاتی مقامات و افراد ثروتمند کشورهای مختلف افشا شده بود، میلیون ها یورو پرداخت کرده است.

اداره فدرال مبارزه با جریام آلمان (BKA) اعلام کرده که این مجموعه را که شامل میلیون ها سند است، برای ارزیابی دقیق به شکل الکترونیکی در می آورد.

این نهاد مبلغ پرداختی را تأیید نکرده، اما منابع دولتی به رسانه های آلمانی گفته اند که برای به دست آوردن این اسناد ۵ میلیون یورو (۵.۷ میلیون دلار) پرداخت شده است.

این اسناد که سال گذشته نشر شد، نشان می‌دهند که چگونه شمار زیادی از ثروتمندترین و متنفذترین افراد جهان با استفاده از گریزگاه‌های مالیاتی ثروت خود را مخفی کرده‌اند.

وزیر کشور: هزینه هشتصد شهرداری بیشتر از درآمد آنهاست

خبر فوریقطر خواسته چهار کشور عربی را رد کرد

قطر درخواست چهار کشور عربی امارات متحده عربی، مصر، بحرین و عربستان را رد کرده است.

این چهار کشور قطر را به دلیل "ارتباط با گروه‌های تروریستی" تحریم کرده‌اند.

وزرای خارجه مصر، عربستان، بحرین و امارات امروز در قاهره، پایتخت مصر برای بررسی بحران قطر دور هم جمع شدند. در بیانیه مشترک این چهار کشور که سامح شکری، وزیرخارجه مصر آن را قرائت کرد به جواب منفی قطر اشاره شده است.

در متن این بیانیه البته هیچ اشاره ای به اقدام احتمالی علیه قطر نشده است.

ستاد مبارزه با قاچاق به اظهارات دادستان کل ایران جواب داد

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا در اطلاعیه‌ای به اظهارات دادستان کل ایران پاسخ داده است و از این اظهارات انتقاد کرده است.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران امروز چهارشنبه (چهاردهم تیر) با انتقاد از دو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مبارزه با مواد مخدرآنها را ناکارامد خوانده بود.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا در اطلاعیه خود گفته است: "اگر کاهش پنجاه درصدی حجم قاچاق ظرف سه سال کارآمدی نیست پس چیست؟ آیا افزایش کشفیات نشانه ناکارآمدیست؟ آیا توفیقات متعدد دستگاه‌های عضو ستاد که در گزارشات ارسالی به قوه قضاییه آمده و ظاهرا جناب‌عالی فرصت مطالعه آن را نداشته‌اید ناکارآمدیست؟"

در این اطلاعیه آمده : " آمار اعلام شده توسط آن جناب(محمد جعفر منتظری) مخدوش و نشان از بی‌توجهی آن مقام به گزارش‌های متعدد این ستاد به قوه قضاییه است."

مصرف برق در ایران 'به مرز هشدار رسید'

وزیر بهداشت: هر چه برای مبارزه با دخانیات می‌بافیم وزارت صنعت پنبه می‌کند

دیدار جمعی از فرماندهان سپاه با رهبر ایران پس از حمله موشکی به دیرالزور سوریه

وبسایت رهبر ایران امروز چهارشنبه چهاردهم تیر در خبری از دیدار جمعی از فرماندهان سپاه با آیت‌الله خامنه‌ای پس از حمله موشکی به دیرالزور سوریه خبر داد.

یکشنبه شب ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) در عملیاتی که "شب قدر" (لیله القدر) نام گرفت٬ شش موشک از استان‌های غربی کردستان و کرمانشاه ایران به سوی دیرالزور در سوریه شلیک شد.

به گزارش وبسایت رهبر ایران، ساعاتی پس از این حمله رهبر ایران در دیدار با جمعی از پرسنل سپاه گفته است: "کارتان خیلی عالی بود، خداوند از شماها قبول کند. این، عبادت ماه رمضان است."

در این دیدار، فرماندهان سپاه هم ضمن ارائه گزارشی ازاین عملیات به دستور آیت‌الله خامنه‌ای درباره "حفظ جان غیرنظامیان" اشاره کرده‌اند.

بر این اساس در گزارش آمده: "در این عملیات با هدایت اطلاعاتی نیروی قدس، فقط مواضع تروریست‌ها هدف قرار گرفت و هیچ یک از مردم و غیر نظامیان آسیب ندیدند."

آیت‌الله علی خامنه‌ای
LEADER.IR

اضافه خدمت سنواتی و انضباطی پرسنل وظیفه بخشیده شد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح این کشور درباره بخشش اضافه خدمت سنواتی کارکنان وظیفه‌ در حال خدمت موافقت کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران،موسی کمالی، از روسای ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته است: "بر اساس پیشنهاد ستادکل نیروهای مسلح و موافقت‌ رهبری و فرماندهی کل قوا، اضافه خدمت سنواتی کارکنان وظیفه‌ی در حال خدمت، بخشیده شد."

آقای کمالی همچنین از بخشیده شدن اضافه خدمت مشمولان غایبی که تا ۲۲ بهمن سال ۹۶ خود را جهت انجام خدمت دوره سربازی معرفی کنند خبر داده است.

خدمت سربازی
TASNIM

نگرانی شهروندان ریگان از هجوم عقرب‌ها به منازل مسکونی

فرماندار شهرستان ریگان در استان کرمان می‌گوید "گرمای شدید" باعث شده که تعداد زیادی عقرب به منازل مسکونی ساکنان این شهر بخصوص در مناطق کوهستانی هجوم بیاورند.

امین باقری گفته است این اتفاق نگرانی ساکنان مطقه را به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای باقری گفته است: "به علت فقدان راههای ارتباطی مناسب بخصوص در مناطق کوهستانی و روستایی افراد عقرب گزیده برای دسترسی سریع به مراکز درمانی دچار مشکل می شوند."

بنا بر اعلام مرکز بهداشت ریگان تاکنون هفت نفر از ساکنان ریگان را عقرب گزیده که "یک نفر جان خود را به علت دیر رسیدن به مرکز درمانی از دست داده است. "

دمای هوای بالای پنجاه و چهار درجه در ریگان در روزهای اخیر مشکلات زیادی را برای کویر نشینان این منطقه به وجود آورده است

عقرب
IRNA

تصمیم تاجیکستان و پاکستان به مبارزه مشترک با تروریسم

رهبران تاجیکستان و پاکستان گفته اند که تقویت همکاریهای دفاعی و امنیتی دو کشور به رفع چالشهای موجود، بویژه در امر از میان بردن افراط گرایی و تررویسم در منطقه، کمک می کند.

در جریان دیدار رسمی محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، از تاجیکستان، سه سند همکاری، از جمله بیانیه مشترک رهبران دو کشور زیر عنوان "راه به سوی شریکی استراتژیک برای همبستگی منطقه ای" امضا شده است.

نخست وزیر پاکستان پس از دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به خبرنگاران گفت: "امروز ما باز هم به اهداف مشترَکمان برای از میان بردن آفت افراط گرایی و تروریسم در منطقه تأکید کردیم. ما با خوشنودی ابراز داشتیم که همکاریهای دوجانبه دفاعی و امنیتی ما رو به گسترش است و به رفع این چالشها کمک می‌کند. می‌خواهم یادآور شوم، که نخستین نشست گروه کاری مشترَک تاجیکستان و پاکستان در زمینه مقابله با تروریسم بین‌المللی در ماه میلادی جاری (ژوئیه ۲۰۱۷) در شهر دوشنبه برگزار خواهد شد."

آقای رحمان هم ضمن سخنرانی در نزد خبرنگاران گفت که در کنار همکاریهای تجاری و سیاسی و فرهنگی بشری میان دو کشور وضعیت کنونی افغانستان هم از موضوعات محوری این ملاقات بوده است.

موتور تمام خودروهای ولوو از دوسال دیگر 'الکتریکی یا ترکیبی می‌شود'

شرکت خودروسازی ولوو اعلام کرده است که از سال ۲۰۱۹ تمام مدل‌های تازه خودرو موتورهای الکتریکی یا هیبرید (ترکیبی) خواهند داشت.

این شرکت اولین خودروساز قدیمی است که از توقف تولید و استفاده از موتورهای احتراق درون‌سوز خبر می‌دهد.

ولوو در نظر دارد بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ پنج مدل کاملا الکتریکی و چند مدل هیبریدی به بازار عرضه کند.

با وجود این تا آن زمان تولید مدل‌هایی که با موتورهای احتراقی کار می‌کنند ادامه خواهد داشت.

ولوو
AFP

روسیه: غیراتمی کردن کره شمالی نباید پوششی برای تغییر رژیم باشد

روسیه با توسل به زور برای حل بحران کنونی در شبه جزیره کره مخالفت کرده و در مورد اقدام برای تغییر رژیم در آن کشور هشدار داده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه، ١٤ تیر (٥ ژوئیه) در یک نشست خبری گفت که: "برای روسیه و چین کاملا آشکار است که هر گونه تلاشی برای توجیه توسل به زور با استناد به مصوبات شورای امنیت [در مورد کره شمالی] غیرقابل قبول است و می‌تواند به عواقب پیش‌بینی نشده در منطقه‌ واقع در مرزهای روسیه و چین منجر گردد."

سرگئی لاورورف، وزیر خارجه روسیه
EPA

مصوبه پارلمان اروپا در مورد بهبود روابط با کوبا

پارلمان اروپا نخستین طرح همکاری رسمی میان اتحادیه اروپا و کوبا را تصویب کرده است. این اقدام، اتحادیه اروپا را یک گام به عادی کردن روابط با کوبا نزدیک‌تر می‌کند. مسئولان سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کوبا در ماه دسامبر سال گذشته میلادی توافقامه گفتگوهای سیاسی و همکاری میان دو طرف را امضاء کردند. با تصویب این توافقنامه در پارلمان اروپا، حال تک تک کشورهای عضو باید آن را به تأیید برسانند. پارلمان اروپا همچنین قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده که در آن از دولت کوبا می‌خواهد حقوق بشر را رعایت کند و هشدار می‌دهد که در غیر این صورت، ممکن است اجرای توافقنامه متوقف شود. تصویب توافقنامه در پارلمان اروپا چند هفته پس از آن صورت می‌گیرد که دولت دونالد ترامپ در آمریکا بخشی از محدودیت‌های مسافرتی و تجاری را علیه کوبا دوباره اعمال کرد.

قطر برای حل بحران 'آماده گقتگوی سازنده است'

محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثاني، وزیر خارجه قطر، امروز چهارشنبه پنجم ژوئن در لندن گفته که همسایگانش هر نوع تغییر برای دستیابی به توسعه و پیشرفت را یک تهدید می دانند.

او همچنین گفته است که قطر حاضر است برای حل بحران وارد گفت و گویی سازنده با همسایگانش شود اما به مسیر خود ادامه می دهد.

امروز همچنین وزیران خارجه چهار کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین در قاهره برای بررسی بحران قطر با هم دیدار کردند تا درباره قطر تصمیم بگیرند.

مسی تا چهار سال در بارسلونا می‌ماند

دادستان کل کشور از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر انتقاد کرد

جسد یکی از دو مأمور پلیس زن که توسط طالبان تیرباران شده بودند، پیدا شد

جسد یکی از دو خواهر که مأمور پلیس ملی افغانستان بودند و هشت روز قبل توسط افراد گروه طالبان با خواهر دیگرش تیرباران شده بود، پیدا شده است.

به گفته قربان‌علی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان جسد یکی از این دو دختر، دو روز قبل پیدا شد و خانواده‌اش امروز چهارشنبه ۱۴ سرطان/تیر برای آنان مراسم سوگواری بر پا کردند.

این دو خواهر بعد از یک دوره آموزشی کوتاه مدت در ترکیه تازه به افغانستان برگشته بودند که یک هفته قبل در ولسوالی ارگوی بدخشان به دست افراد طالبان افتاد و تیرباران شدند.

منورا (سمت چپ) نورحیا (سمت راست)
.

وزیر ارتباطات: ماهواره مصباح از ایتالیا پس گرفته می‌شود

معاون رئیس جمهور: برای حضور زنان در دولت بعدی رایزنی‌ شده است

شهین‌دخت ملاوردی، معاون رئیس جمهور در ایران می‌گوید برای حضور زنان در کابینه دوازدهم با مسئولین رایزنی‌هایی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خانم ملاوردی گفته است: "تابوی وزیر زن در ایران شکسته شده است."

View more on twitter

با حل مشکل سپرده‌گذاران موسسه کاسپین 'طرح سئوال از رئیس جمهور منتفی می‌شود'

احمد انارکی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران گفته است در صورت حل شدن مشکل سپرده‌گذاران موسسه کاسپین طرح سئوال نمایندگان از خسن روحانی، رئیس جمهور ایران منتفی می‌شود.

بیش از صد نماینده مجلس در ایران اخیرا خواستار سئوال از رئیس جمهور درباره وضعیت سپرده‌گذاران موسسه مالی کاسپین و موسسات مالی در ایران شده‌اند.

View more on twitter

وزیر نفت ایران: فرایند مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان آغاز شده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران از آغاز فرآیند مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای زنگنه گفته است: "با شرکت های مختلفی در حال مذاکره هستیم، در میدان آزادگان فرآیند مناقصه را شروع کرده ایم."وزیر نفت ایران البته به نام شرکت‌های مذاکره کننده اشاره نکرده است.

وزیر نفت گفته است: "از یک سری از شرکت‌های تایید صلاحیت شده دعوت کرده ایم؛ بعضی از شرکت‌ها به عنوان رهبر کنسرسیوم و برخی به عنوان همکار تعیین شده‌اند که اطلاعات بگیرند و پیشنهادهای خود را بدهند."

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران
IRNA

مطهری: شهردار آینده تهران نباید اهداف سیاسی خود را دنبال کند

یک خودرو 'به دلیل گرمای زیاد' در نزدیکی اهواز آتش گرفت

وزیر ارشاد: از عربستان برای حفظ امنیت حجاج تضمین گرفته‌ایم

رضا صالحی امیری، وزیر ارشاد ایران در حاشیه جلسه هیئت دولت گفته است تضمین‌های لازم برای حفظ امنیت حجاج ایرانی از عربستان گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای صالحی امیری گفته: "عربستان شروط لازمی که جمهوری اسلامی ایران برای تأمین امنیت حجاج داشت، به طور رسمی پذیرفت و آن را مکتوب کرد."

اعزام نخستین گروه حجاج ایرانی به عربستان از ۹ مردادشروع می‌شود.

انتشار تصاویری از دوران بستری عباس کیارستمی در بیمارستان جم

بخشی از اموال موسسه کاسپین 'به نام دو زن شده است'

الیاس حضرتی، نماینده مجلس ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است که بخشی از اموال جدید کشف‌شده از موسسه کاسپین به نام دو "زن صیغه‌ای" شده است.

او ازنود و هشت دستگاه آپارتمان و هفتاد و پنج باغچه به عنوان اموال جدید کشف شده از موسسه کاسپین نام برده است.

View more on twitter

برخورد ۲ موشک به شهر کابل جان ۱ کودک و ۱ زن را گرفت

مقام‌های امنیتی در کابل از برخورد دو موشک به این شهر خبر دادند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته که این موشک‌ها ظهر امروز چهارشنبه ۱۴ سرطان/تیر به ناحیه پنجم شهر اصابت کرده است.

به گفته وی، موشک اول به یک منزل مسکونی برخورد کرده که در نتیجه آن یک کودک و یک زن کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است.

او افزوده که موشک دوم به یک چاه فاضلاب برخورد کرده و تلفاتی به دنبال نداشته است.

بازدید امانوئل مک‌رون از زیردریایی اتمی فرانسه

پیکر عطا‌الله بهمنش در قطعه نام آوران بهشت زهرا دفن شد

پلیس بریتانیا 'می‌توانسته از کشته شدن پناهجوی ایرانی جلوگیری کند'

یک نهاد ناظربر فعالیت‌های پلیس در بریتانیا در گزارشی به ارزیابی نحوه قتل بیژن ایراهیمی، پناهجوی معلول ایرانی پرداخته است.

کمیسیون مستقل شکایات از پلیس در گزارش خود گفته است پلیس محلی در منطقه غرب انگلستان می‌توانسته از این اتفاق جلوگیری کند، به شرطی که این پناهجوی ایرانی را به عنوان قربانی در نظر می‌گرفت و نه مجرم. در این گزارش همچنین گفته شده پلیس در سال‌های گذشته جانبداری نژادی از خود نشان داده است.

آقای ابراهیمی که ۴۴ ساله و معلول بود، در یکی از شب‌های تابستان سال ۲۰۱۳ میلادی، به شکلی فجیع به دست همسایگانش کشته شد و پیکرش را در خیابان سوزاندند. دو مأمور پلیس به جرم سهل‌انگاری و تخلف منجر به قتل بیژن ابراهیمی در شهر بریستول بریتانیا زندانی شدند