Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. واکنش‌ها به انتشار خبر دیدار پسر ترامپ با یک وکیل نزدیک به کرملین پیش ازانتخابات آمریکا
  2. سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه برای گفت‌وگو درباره قطر و سوریه
  3. ادامه نبرد در مناطقی از موصل و مقاومت پراکنده داعش
  4. انتشار 'اولین تصاویر' کشتی آزاد زنان ایران در رسانه‌ها

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پشتیبانی نایب رئیس مجلس از حضور زنان در ورزشگاه ها

علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس ایران، گفت: "با حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها با حفظ موازین شرعی موافقم."

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای مطهری این سخنان را در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سایر مدیران این وزارتخانه بیان کرده است.

حضور زنان ایران در ورزشگاه ها، در سال های گذشته موضوع مجادلات گسترده ای در ایران بوده است.

بسیاری از مقام ها و نهادهای محافظه کار ایران، این حضور را بر خلاف موازین مذهبی دانسته و با آن به شدت مخالفند.

قاسم سلیمانی: بعضی مشکلات با دیپلماسی حل نمی شود

قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: "بعضی وقت‌ها ما از راه دیپلماسی اقداماتی می‌کنیم که در دنیا هم بر آن تاکید می‌کنند، اما بعضی گره‌ها و برخی مشکلات، خصوصاً جایی که مشکلات مهمی وجود دارد، فقط با دیپلماسی حل نمی‌شود."

سرلشکر سلیمانی در مراسم چهلمین روز کشته شدن شعبان نصیری، از فرماندهان سابق سپاه که در عملیات بیرون راندن داعش از موصل مشارکت داشته، پرسید که "کدام دیپلماسی می‌تواند" کار افرادی مانند این فرمانده را انجام دهد؟

وی افزود که آیت الله خامنه ای دستور داده که دولت ایران "از هرگونه کمکی به مردم عراق دریغ نکند" و بر همین اساس "وزارت دفاع ایران به صورت سه شیفت برای عراق سلاح تولید و به آنجا ارسال کرده است".

هشدار بنیاد آب ایران درباره بحران آب در این کشور

قطع برق در تهران

وزارت خارجه ایران: ادعای جاسوسی ایران در ‌آلمان قابل اعتنا نیست

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران "ادعاهای مطرح شده" گزارش اخیر سازمان امنیت داخلی آلمان درباره ایران را نابجا خوانده است.

این سازمان هفته پیش در گزارشی گفته بود نهادهای دولتی در آلمان از جمله اهداف مهم جاسوسی کشورهای روسیه، چین و ایران به‌شمار می‌روند.

آقای قاسمی گفته است: "در مورد صحت این گزارش تردید دارم و به نظرم ادعای نابجایی مطرح شده و قابل اعتنا نیست."

او همچنین گفته: "روابط ما با آلمان روابط خوبی است. به تازگی وزیر امور خارجه کشورمان به آلمان سفر کرد و با تعدادی از مقامات این کشور رایزنی و گفت‌وگو کرد."

قطع برق و قطع چند سایت ایرانی

در ایران چند سایت پربیننده از دسترسی خارج شده است. شهرام شریف٬ دبیر سرویس فناوری روزنامه دنیای اقتصاد می‌گوید دلیل این اتفاق٬ قطع برق سرور اصلی بوده است.

View more on twitter

'شکایت انتخاباتی' دولت از نیروهای نظامی و امامان جمعه

مجید انصاری٬ معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران٬ گفته است که دولت از تخلفات انتخاباتی بعضی از نیروهای نظامی٬ انتظامی و امامان جمعه شکایت کرده است. او همچنین درباره استانداران و فرمانداران احضار شده به قوه قضاییه در زمینه تخلفات انتخاباتی گفته است که برای شماری از آنان قرار منع تعقیب صادر شده اما پرونده بعضی دیگر در حال پیگیری است.

اینجا بیشتر بخوانید

سخنان فرمانده سپاه قدس درباره همکاری نظامی ایران و عراق

سردبیر سایت اصولگرای مشرق نیوز به نقل از قاسم سلیمانی٬ فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران٬ نوشته است که کلید انبار تسلیحات ایران در دستان فرمانده حشد شعبی در عراق است.

View more on twitter

دور تازه مذاکرات صلح سوریه در ژنو

دور تازه‌ای از مذاکرات صلح سوریه به ابتکار سازمان ملل در ژنو آغاز شده است. در این مذاکرات، طرف‌های درگیر درست یک روز پس از برقراری آتش‌بس در جنوب غربی سوریه، گرد هم آمده‌اند. امیدواری در این است که آتش‌بس مذکور بتواند اثر مثبتی بر مذاکرات بگذارد. در این مذاکرات موضوعات مختلفی از جمله تدوین یک قانون اساسی تازه مورد بحث قرار می‌گیرد. برگزاری انتخابات و مبارزه با تروریسم هم از جمله موضوعات مطرح در این مذاکرات است. با این حال اختلافات شدیدی بین دولت و مخالفان وجود دارد و انتظار پیشرفت قابل توجهی در این دور از مذاکرات نمی رود.

۳۰۰ هزار مورد مشکوک به وبا در یمن

امدادگران در یمن می‌گویند با شیوع وبا در این کشور، تخمین زده می‌شود که تعداد موارد ابتلا تا کنون به ۳۰۰ هزار نفر رسیده است. کمیته صلیب سرخ جهانی می‌گوید روزانه هفت هزار مورد مشکوک به وبا در یمن گزارش می‌شود. تا کنون ۱۶۰۰ نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

وبا در یمن همزمان با وخامت وضعیت انسانی به دلیل جنگ داخلی و حملات عربستان و متحدانش در این کشور فراگیر شده است. خدمات و امکانات پزشکی در این کشور در آستانه نابودی کامل است.

پاسخ چلسی کلینتون به ترامپ

چلسی کلینتون، دختر بیل و هیلاری کلینتون در توییتر پاسخ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را داده است. آقای ترامپ ساعاتی پیش در پاسخ به منتقدان نشستن دخترش ایوانکا بر صندلی او در نشست گروه بیست توییت کرد:

"اگر از چلسی کلینتون - در حالی که مادرش کشور را به باد می‌داد - می‌خواستند روی صندلی او بنشیند، رسانه‌های قلابی می‌نوشتند چلسی برای ریاست جمهوری!"

چلسی کلینتون پاسخ داده است:

"صبح به خیر آقای رئیس جمهور. پدر و مادرم هرگز به ذهنشان خطور نمی‌کرد که از من چنین چیزی بخواهند. آیا شما داشتید کشور را به باد می‌دادید؟ امیدوارم این طور نباشد."

View more on twitter

جشن تولد کیمیا در بیمارستان

بارداری آزمایشگاهی 'سن مردان هم مهم است'

نتیجه یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که برای بارداری آزمایشگاهی (آی‌وی‌اف) سن مرد هم به اندازه سن زن برای موفقیت بارداری اهمیت دارد. پیشتر تصور بر این بود که تنها سن زنان در نتیجه لقاح آزمایشگاهی تاثیر تعیین‌کننده دارد.

پژوهشگران دانشکده پزشکی هاروارد در آمریکا به این نتیجه رسیدند که احتمال بچه‌دار شدن مردان مسن‌تر از یک همسر هم سن و سال خودشان، از مردان جوانتر کمتر است.

بیشتر بخوانید

پاسخ توییتری دونالد ترامپ به منتقدان نشستن ایوانکا بر صندلی او

دونالد ترامپ در واکنش به انتقادها از این که در اجلاس گروه بیست دخترش ایوانکا در یکی از جلسات روی صندلی او نشسته توییت کرد:

"اگر از چلسی کلینتون - در حالی که مادرش کشور را به باد می‌داد - می‌خواستند روی صندلی او بنشیند، رسانه‌های قلابی می‌نوشتند چلسی برای ریاست جمهوری!"

View more on twitter

خبر فوریکرملین: وکیلی را که با پسر ترامپ دیدار کرد نمی‌شناسیم

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که کرملین هیچ شناختی از وکیلی که با دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس جمهور آمریکا دیدار کرده ندارد.

دمیتری پسکوف گفت: "ما نمی‌توانیم همه جلسات وکلای روسی در داخل یا خارج از کشور را تحت نظر داشته باشیم."

بعد از انتشار گزارشی افشاگرانه در رزوزنامه نیویرک تایمز، پسر دونالد ترامپ پذیرفتهکه سال گذشته و در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری با یک وکیل روس دیدار کرده که به گفته او وعده داده بود اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی آقای ترامپ در اختیار او قرار دهد.

بیشتر بخوانید

پنجره‌ای به خلوت جنگجویان جوان داعش

سه عضو جوان داعش در ساحل رود دجله کشته شدند. از آنها عکس‌ها و مدارکی به جا مانده که دریچه‌ای است به داستان عجیب زندگی خصوصی آنها.

داستان این اعضای جوان داعش را اینجا بخوانید.

عضو داعش
BBC

تاکید ایران بر نارضایتی از حذف نام مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی اروپا و آمریکا

حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی ایران با انتقاد از حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا گفت که تقسیم تروریسم به خوب و بد، خطایی راهبردی و تهدیدی برای امنیت جهانی است.

فرمانده نیروی انتظامی ایران در سیزدهمین اجلاس کارگروه عملیات پروژه کالکان سخن می‌گفت که از امروز (دوشنبه نوزدهم تیر) در تهران آغاز شده است.

سرتیپ اشتری گفت: "تا چند سال پیش نام گروه تروریستی منافقین در فهرست گروهک‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت، اما متاسفانه چند وقتی است به دلایل نامعلوم نام گروهک از این فهرست خارج شده است."

بیشتر بخوانید

اشتری
TASNIM

دور بعدی مذاکرات ایران و کانادا 'در اتاوا برگزار می‌شود'

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید دور بعدی مذاکرات ایران و کانادا برای بهبود روابط دوکشور در اتاوا، پایتخت کانادا برگزار می‌شود.

آقای قاسمی گفت تاریخ این مذاکرات مشخص شده، اما آن را اعلام نکرد. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دور قبلی مذاکرات دو کشور بعد از گفت‌وگوی وزرای خارجه دو کشور، در سطح مدیرکل های وزارت خارجه در تهران برگزار شده بود.

کانادا پنج سال پیش روابط خود را با ایران قطع کرد.

مهدی طارمی در پرسپولیس می‌ماند

انتقاد به اکران دو فیلم در ایران

در پی انتقاد به اکران عمومی دو فیلم "مادر قلب اتمی" و "اکسیدان" در سینماهای ایران، پای مجلس هم به این جنجال باز شده است. احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، از ورود این کمیسیون به بحث‌های مربوط به اکران این دو فیلم خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای آزادی‌خواه گفته است: "نمایندگان اقلیت‌های دینی اخیرا اعتراض‌هایی به اکران این دو فیلم داشته و اعلام کرده‌اند که هنجارها و آموزه‌های دین مسیحیت در دو فیلم مادر قلب اتمی و اکسیدان به چالش کشیده شده‌ است."

ادامه جنجال بر سر اکران فیلم‌های مادر قلب اتمی و اکسیدان در ایران

مادر قلب اتمی
.

پروازهای ایران به نجف 'از سر گرفته شد'

به گفته سازمان هواپیمایی ایران، پروزهای ایران به نجف از سر گرفته شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی دهقان، معاون امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی گفته است این اقدام در پی مذاکرات مسئولات ایران و عراق در این باره انجام شده است.

آقای دهقان ابزار امیدواری کرده که حجم پروازها به فرودگاه نجف در روزهای آینده به تعداد گذشته برسد. فرودگاه نجف حدود یک ماه پیش عوارضی را تحت عنوان عوارض گمرکی وضع کرد به گونه‌ای که‌ شرکت‌های هواپیمایی ایرانی باید از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون به‌ ازای هر پرواز، حدود ۸۵ دلار به این فرودگاه پرداخت کنند. شرکت‌های هواپیمایی ایرانی هم در پی این تصمیم از دهم تیر پروازهای خود را به نجف متوقف کرده بودند.

پروازهای ایران به نجف از سر گرفته شد
MEHR

تکذیب وجود طرح سه فوریتی برای تعلیق قرارداد ایران با توتال

یک عضو فراکسیون ولایت مجلس ایران وجود طرح سه فوریتی برای تعلیق قرارداد نفتی با شرکت توتال را رد کرده است. جبار کوچکی‌نژاد به خبرگزاری ایرنا گفت چنین طرحی در مجلس مطرح نیست وافزود "ما در مورد قرارداد توتال در حال نگارش نامه‌ای به رئیس جمهوری هستیم." آقای کوچکی‌نژاد گفت در این نامه تاکید شده است که "قرارداد ایران با توتال برخلاف قانون اساسی و دارای ایراداتی است و سلطه بیگانگان را بر ما بیشتر می‌کند".

ساعاتی پیش حسینعلی حاجی‌دلیگانی، یک نماینده دیگر مجلس ایران، از آماده‌سازی طرحی سه فوریتی با عنوان "توقف موقت قرارداد توتال برای مطالعه، بررسی‌ و رعایت مصالح ملی درآن" در مجلس خبر داده بود.

درباره انتقادها از قرارداد چند میلیاردی ایران با توتال بیشتر بخوانید: قرارداد ایران و توتال؛ مخالفان چه می‌گویند؟

خبر فوریدادگاه بریتانیا در پرونده فروش تسلیحات به عربستان به نفع دولت رای داد

به گزارش رسانه‌ها دادگاه عالی بریتانیا بعد از بررسی شواهد محرمانه در پرونده فروش تسلیحات به عربستان، به نفع دولت بریتانیا رای داده است. بنا بر این گزارش‌ها دادگاه ادعای گروه شاکی را رد کرده که گفته بود دولت بریتانیا با تعلیق نکردن فروش تسلیحات به عربستان غیرقانونی عمل کرده است.

دادگاهی در بریتانیا درباره فروش تسلیحات به عربستان حکم می‌دهد

امروز دادگاهی در بریتانیا درباره قانونی بودن صادرات میلیاردی تسلیحات این کشور به عربستان سعودی حکم می‌دهد. این پرونده را گروهی به نام "کمپین علیه تجارت اسلحه" به دادگاه برده و این ادعا را مطرح کرده که دولت بریتانیا با فروش تسلیحاتی که به کشته شدن غیرنظامیان در یمن منجر شده، قوانین بین‌المللی را نقض کرده است. عربستان سعودی از بیش از دو سال پیش جنگ علیه حوثی‌ها در یمن را آغاز کرده و بمباران‌ جنگنده‌های سعودی در یمن بارها به کشته شدن غیرنظامیان منجر شده است. دولت بریتانیا اتهام نقض قوانین بین‌المللی را رد کرده است.

طرح آزمایشی دوربین‌های تازه پلیس در ایران

نماینده مجلس ایران از تهیه طرح سه فوریتی برای توقف موقت قرارداد توتال خبر داد

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مجلس ایران، از آماده‌سازی طرحی سه فوریتی با عنوان "توقف موقت قرارداد توتال برای مطالعه، بررسی‌ و رعایت مصالح ملی درآن" در مجلس خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری میزان آقای حاجی‌دلیگانی درباره قرارداد نفتی ایران با شرکت توتال برای توسعه فاز یازدهم پارس جنوبی گفت: "بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که این قرارداد در یک فضای عجله‌ای و بدون توجه به منافع ملی و بدون رعایت فرآیندهای قانونی منعقد شده است".

قراردادچند میلیاردی ایران با توتال که با رفع تحریم‌ها بعد از توافق هسته‌ای ایران محقق شد، با اعتراض شدید منتقدان دولت روبرو شده که آن را به ضرر منافع ایران می‌دانند.

بیشتر بخوانید: قرارداد ایران و توتال؛ مخالفان چه می‌گویند؟

قرارداد ایران و توتال
SHANA
قرارداد ایران و توتال یک هفته پیش امضا شد

وکلای رئیس جمهور آمریکا: ترامپ از دیدار پسرش با وکیل روس اطلاع نداشته است

وکلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گویند که او از دیدار پسرش با یک وکیل روس قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اطلاع نداشته است. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز این وکیل ادعا کرده بود که اطلاعاتی از هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری دارد که می‌تواند به ضرر خانم کلینتون تمام شود.

در جلسه دونالد ترامپ جونیور با وکیل نزدیک به کرملین، جرد کوشنر، داماد آقای ترامپ و یکی از پرنفوذترین مشاوران او هم حضور داشته است. پسر آقای ترامپ به نیویورک تایمز گفته است که وکیل روس حرف‌های مبهمی زده و اطلاعات "مفیدی" نداشته است. خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید اگر گزارش نیویورک تایمز نشان می‌دهد که افرادی در تیم انتخاباتی آقای ترامپ پذیرای کمک‌ روسیه برای دریافت اطلاعات بوده‌اند.

فدراسیون کشتی ایران: اتحادیه جهانی با برگزاری مسابقات زنان با پوشش کامل در ایران موافقت کرد

فدراسیون کشتی ایران می‌گوید اتحادیه جهانی با پیشنهاد ایران برای برگزاری رقابت‌های کشتی آزاد زنان با پوشش کامل موافقت کرده است.

به گزارش سایت فدراسیون کشتی، ایران می تواند مسابقات کشتی کلاسیک زنان را با حضور سه تیم داخلی و خارجی در ایران برگزار کند.

خبرگزاری ایسنا ویدیویی منتشر کرده که می‌گوید اولین فیلم منتشرشده از کشتی آزاد زنان ایرانی با پوشش کامل است.

View more on twitter

قطر و سوریه، محورهای گفت‌وگوی وزیر خارجه آمریکا در ترکیه

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، به ترکیه رفته است تا با مقامات عالی این کشور از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، گفتگو کند. گزارش شده که بحث درباره تحولات در سوریه و همین طور بحران قطر از محورهای اصلی مذاکرات آقای تیلرسون با مقامات ترکیه است. سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه ساعاتی پس از اجرای آتش بس مورد حمایت روسیه و آمریکا در مناطقی از سوریه صورت گرفته است. گزارش‌های اولیه از منطقه حاکی از آن بوده است که ظاهرا آتش‌بس رعایت ‌شده و ناظران محلی گفته‌اند که هیچ حمله هوایی و یا درگیری صورت نگرفته است.

وزرای امور خارجه ترکیه و آمریکا
EPA

اتریش وزیر دولت ترکیه را راه نمی‌دهد

اتریش ورود یک وزیر دولت ترکیه برای شرکت در مراسمی به مناسبت سالگرد کودتای نافرجام ترکیه را ممنوع کرده است. سخنگوی وزارت خارجه اتریش گفت که سفر نهاد زیبکجی، وزیر اقتصاد و دارایی ترکیه می‌تواند نظم عمومی و امنیت را در اتریش به مخاطره بیندازد. روز جمعه هلند هم در تصمیم مشابهی اعلام کرد که از سفر معاون نخست وزیر ترکیه برای شرکت در مراسم سالگرد کودتای ۱۵ ژوییه استقبال نمی‌کند. چند ماه پیش تعدادی از کشورهای اروپایی تظاهرات هواداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را ممنوع کرده بودند.

خبرهای دیروز

خبرهای دیروز یکشنبه ۱۸ تیر را اینجا بخوانید.