Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

حسن نصرالله نقش داشتن آمریکا در بازپس گیری موصل را رد کرد

حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان، در سخنانی به مناسبت بازپس گیری موصل از داعش گفت: "برخی تلاش می‌کنند که چنین جلوه دهند پیروزی اخیر، به‌لطف آمریکا محقق شده است، اما این امر صحت ندارد."

آقای نصرالله باز پس گیری موصل را به آیت‌الله سیستانی مرجع تقلید اصلی شیعیان عراق و "سایر مراجعی که از این نبرد حمایت کردند و همه رهبران سیاسی و نظامی" تبریک گفت.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین، به طور مشخص تاکید کرد: "این پیروزی بزرگ را به جمهوری اسلامی ایران و در رأس آن به آیت‌الله خامنه‌ای تبریک می‌گویم."

وی افزود: "ایران کنار دولت عراق، مواضع قاطعانه‌ای اتخاذ کرد و نیروهای سپاه پاسداران در بغداد حاضر شدند و برای کمک اعلام آمادگی کردند."

مصوبه کمیسیون فرهنگی در مورد تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی

احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ایران از مصوبه امروز این کمیسیون خبر داد که بر اساس آن، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند تابعیت ایران را دریافت کنند.

وی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: "براساس مصوبه امروز کمیسیون فرهنگی فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی برای کسب تابعیت ایرانی دیگر نیاز به سلب تابعیت پیشین خود از طریق پدر را ندارند."

مصوبه کمیسیون فرهنگی برای تبدیل شدن به قانون، باید در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود و سپس، به تایید شورای نگهبان برسد.

ده ها هزار فرزند حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی، به ویژه مردان افغان، از حقوق شهروندی ناشی از تابعیت ایرانی محروم هستند.

عزیزی، رهبر، طهرانچی سه عضو جدید هیات امنا دانشگاه آزاد

عضای شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز با حضور حسن روحانی سه عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد را انتخاب کردند.

به گزارش ایلنا، فریدون عزیزی، فرهاد رهبر و مهدی طهرانچی سه عضو جدید هیات امنا دانشگاه آزاد شدند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی
ILNA

پایان نیمه اول مسابقه تیم‌های کریکت افغانستان و مریلوبون در لندن

بازی یک‌روزه تیم ملی کریکت افغانستان در ورزشگاه تاریخی لُردز با تیم کریکت باشگاه مریلوبون (ام‌سی‌سی) آغاز شده است و این بازی برای چند ساعت ادامه خواهد داشت. این نخستین بازی افغانستان در این میدان و یکی از مهم‌ترین بازی‌های کریکت در تاریخ ورزش افغانستان به شمار می‌رود.

تیم "ام سی‌سی" که در نخست توپ‌زنی کرد با از دست دادن ۶ بازیکنش، در ۴۰ دور (آور) ۲۱۷ امتیاز گرفت و برای افغانستان ۲۱۸ امتیاز را هدف تعیین کرد.

بیشتر بخوانید

ورزشگاه لردز
BBC

خبر فوریانتشار ایمیل‌های پسر ترامپ

پسر ترامپ ایمیل‌هایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد یک شهروند روسیه پیشنهاد ارائه اطلاعات حساس درباره کلینتون را داده است.

رییسی: تصور می‌کردم روحانی، به واسطه لباس روحانیت حد نگه دارد

دیدار خانواده‌های مدیران بازداشت شده کانال‌های تلگرامی با نائب رییس مجلس

برخی از خانواده‌های مدیران بازداشت شده‌ کانال‌های تلگرامی با نائب رییس مجلس دیدار کردند.

به گزارش ایلنا، بهزاد کشوری، برادر یکی از مدیران کانال‌های تلگرامی بازداشت شده با اعلام این موضوع گفت: "امروز برخی از خانواده‌ها در مجلس با آقای پزشکیان دیدار و توضیحاتی درباره پرونده ارائه کردند."

به گفته آقای بهزادی پس از توضیحات ارائه شده نائب رییس مجلس قول پیگیری پرونده را داده است.

پزشکیان
ILNA

سازمان ملل: بیش از سه هزار شهروند در موصل گرفتار شده‌اند

سازمان ملل می گوید این باور وجود دارد که بیش از سه هزار نفر شهروند در موصل گرفتار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند.

سخنگوی سازمان ملل به بی‌بی‌سی گفته این افرادی که گیر افتاده‌اند عموما افراد مسن، معلول و یا کودکانی هستند که از خانواده‌هایشان دور افتاده‌اند و توانایی برای فرار ندارند.

ارتش آمرکیا گفته که هنوز گروههایی از افراد داعش در قلب موصل فعال هستند و نیروهای عراقی در تلاش هستند تا آنها را خارج کند.

'۲۴ هزار کودک بد سرپرست تحت حمایت بهزیستی هستند'

انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: "۲۴ هزار کودک بد سرپرست تحت حمایت بهزیستی هستند که خانواده های آنها توانایی و صلاحیت نگهداری از کودکان خود را ندارند."

به گزارش ایرنا، به گفته رییس سازمان بهزیستی بنا بر لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان موضوع امین موقت درمورد این کودکان در قانون گنجانده شده است و کسانیکه متقاضی نگهداری این کودکان باشند بصورت موقت نگهداری این کودکان به آنها واگذار می شود.

روابط عمومی راه آهن: مسافران قطار خرمشهر به تهران سالم هستند

ایلنا نوشت: صادق سکری، مدیر روابط عمومی راه آهن با اشاره به سانحه قطار مسافری خرمهشر- تهران، اعلام کرد که همه مسافران این قطار سالم هستند و سانحه جدی نبوده است.

فرزانه شرفبافی، سرپرست جدید هما شد

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی طی حکمی فرزانه شرفبافی را به عنوان سرپرست جدید هما(هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) معرفی کرد.

خانم شرفبافی دارای دکترای هوا و فضا از دانشگاه شریف است.

خانم شرفبافی جایگزین فرهاد پرورش مدیرعامل فعلی شرکت هواپیمایی ایران شد.

شرفبافی
TASNIM

خبر فوریدیده بان حقوق بشر سوریه: رهبر داعش کشته شده است

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می گوید که مدارک تائید شده‌ای در اختیار دارد که نشان می‌دهد ابوبکر البغدادی رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کشته شده است.

قطار مسافربری خرمشهر به تهران از خط خارج شد

خبر فوریدادگاه حقوق بشر اروپا با ممنوعیت پوشیدن روبنده در بلژیک موافقت کرد

خبرگزاری فرانسه نوشت: دادگاه حقوق بشر اروپا با قانون ممنوعیت پوشیدن روبنده در اماکن عمومی بلژیک موافقت کرد.

صلاح خدیو، فعال مدنی 'آزاد شد'

احمدی نژاد در نامه‌ای خواستار آزادی بقایی شد

محمود احمدی نژاد، در نامه‌ای با انتقاد از بازداشت حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری سابق این اقدام را غیر قانونی دانست و خواستار آزادی وی شد.

به گزارش دولت بهار، آقای احمدی نژاد در بخشی از این نامه آورد است: "صبح روز۱۸/۳/۱۳۹۴ با شکایت دولت آقای روحانی ، آقای حمید بقایی معاون رییس دولت دهم از درب منزل مسکونی ، دستگیر و بخشی از اموال ایشان ضبط و بخشی از منزل پلمپ شد و همان روز سخنگوی قوه قضاییه با اعلام این خبر اتهامات ایشان را متعدد و از جمله اتهام مالی عنوان کرد."

آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از نامه خود نوشت: "آیا ما مرغ عروسی و عزا هستیم. هرگاه جناح های سیاسی می خواهند درگیر شوند ابتدا با ما برخورد می کنند و اگر صلح کنند باز هم با ما برخورد می کنند و اگر زورشان به دیگری نرسد باز به سراغ ما می آیند."

محمود احمدی نژاد در پایان از رئیس قوه قضاییه خواسته تا مراتب آزادی حمید بقایی را فراهم کند.

بازی کریکت افغانستان با 'ام سی‌سی' شروع شد

بازی تیم ملی کریکت افغانستان در ورزشگاه تاریخی لُردز با تیم کریکت باشگاه مریلوبون (ام‌سی‌سی) آغاز شد. این نخستین بازی افغانستان در این میدان ویکی از مهم‌ترین بازی‌های کریکت در تاریخ ورزش افغانستان به شمار می‌رود.

افغانستان به تازگی عضویت کامل شورای جهانی کریکت (آی سی‌سی) را به دست آورد.

ترکیب تیم ملی کریکت افغانستان در این بازی:

اصغر ستانکزی: کاپیتان/ نور علی زدران / جاوید احمدی / محمد نبی / سمیع الله شینواری / ناصر جمال / راشد خان / گلبدین نایب/ دولت زدران / شاپور زدران / شفیق الله شفق

ترکیب تیم "ام سی‌سی":

برندون مک‌کالوم (نیوزیلند): کاپیتان / سام هی (انگلستان) / مصباح الحق (پاکستان) / شیف‌ناراین چاندرپل (ویست‌اندیز) / یاسر شاه (پاکستان) / سامت پاتل (انگلستان) / کریس رید (انگلستان) / جورج داکرل (ایرلند) / کریس راشورت (انگلستان) / استوارت میکر (انگلستان) / تیم مورتاگ (ایرلند)

کریکت
Getty Images

چهار استاندار به اتهام تخلفات انتخاباتی به دادسرا احضار شدند

چهارتن از استانداران دولت یازدهم به دلیل تخلفات انتخاباتی در دادسرای کارکنان دولت حاضر و تفهیم اتهام شدند.

به گزارش ایلنا، اخیر اسدالله درویش امیری استاندار زنجان، فریدون همتی استاندار قزوین، محمدناصر نیکبخت استاندار همدان و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان به اتهام تخلفات انتخاباتی در انتخابات اردیبهشت ماه سالجاری به دادسرای کارکنان دولت احضار شدند.

طبق اطلاعات به دست آمده برای برخی از این استانداران قرار کفالت صادر شده است.

به گزارش ایلنا، روز گذشته مجید انصاری معاون حقوقی رییس جمهور از شکایت دولت علیه برخی از رسانه‌ها، فرماندهان نظامی و ائمه جمعه بخاطر تخلفات انتخاباتی خبر داده بود.

نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به وزیر اطلاعات خواستار آزادی فعال مدنی کرد شد

عبدالکریم حسین زاده، نماینده مجلس ایران در توییتر خود با انتشار نامه‌ای به وزیر اطلاعات خواستار آزادی صلاح الدین خدیو، فعال مدنی کرد شد.

View more on twitter

تجمع اعتراضی در پارس آباد در پی کشته شدن کودک هفت ساله

در پی کشف جسد دختر بچه هفت ساله در پارس آباد از توابع استان اردبیل در پارکینگ مظنون این پرونده، اهالی منطقه در شهر تجمع کردند.

گزارشها حاکی است که گروهی از معترضان بخشی از مغازه مظنون را این پرونده را تخریب کرده و در مقابل منزل وی تجمع کردند.

روز گذشته عبدالله طباطبایی، دادستان پارس آباد مغان از پیدا شدن جسد آتنا اصلانی دختر خردسال گمشده در پارکینگ منزل مظنون بازداشت شده خبر داد.

آقای طباطبایی روز گذشته گفت که جسد این کودک هفت ساله به پزشکی قانونی منتقل شده است.

آتنا اصلانی دختر خردسال پارس آبادی از حدود بیست روز پیش به قصد دیدار با پدر خود از خانه خارج شده بود.

وزارت کشور ادعای قالیباف درباره غیر قانونی بودن اساسنامه سازمان شهرداری را رد کرد

مالباختگان آریانا مقابل ساختمان نیمه‎کاره پروژه چادر زدند

تعدادی از مالباختگان پروژه مسکونی آریانا شهرری در اعتراض به بلاتکلیفی خود مقابل ساختمان نیمه کاره این پروژه چادر زدند.

به گزارش تسنیم، این مالباختگان فروردین امسال نیز مقابل ساختمان فرمانداری شهر ری تجمع کرده‌ بودند.

براساس این گزارش، سازنده پروژه مجتمع مسکونی "آریانا" واقع در شهرری ۶سال پیش از ۱۹۰ نفر مبلغی حدود ۸میلیارد تومان گرفت تا دوساله مسکن آنها را تحویل دهد ولی تا امروز حتی یک واحد را تحویل نداده است.

همچنین خریداران پروژه مسکونی "آریانا" اسفندماه سال گذشته در نامه‌ای به وزارت دادگستری خواستار رسیدگی به موضوع عدم ساخت، تکمیل و تحویل واحدهای مذکور از سوی سازنده شده بودند.

مالباختگان آریانا
TASNIM

طوفان گرد و خاک سیستان و بلوچستان؛ ۱۵۹ نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند

غلامعلی رفعت، رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: "بر اثر شدت طوفان گرد و خاک در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۹ نفر بیمار تنفسی به مراکز درمانی منطقه سیستان مراجعه کردند."

به گزارش مهر، آقای رفعت افزود: "۱۲۱ نفر از مجموع مراجعه کنندگان به مراکز درمانی منطقه سیستان در این مدت به صورت سرپایی درمان و ۳۸ نفر با توجه به شدت بیماری بستری شدند."

رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل همچنین گفت که تمام مراکز بهداشتی و درمانی منطقه برای ارائه خدمات به بیماران در شرایط بحرانی از جمله طوفان در حالت آماده باش بسر می برند.

سیستان و بلوچستان
MEHR

خبر فوریترامپ ممکن است سال آینده به بریتانیا سفر کند

بی‌بی‌سی دریافته است که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا ممکن است سال آینده به بریتانیا سفر کند.

دفتر نخست وزیری بریتانیا و کاخ سفید در حال بررسی شرایط این سفرهستند.

توضیحات مدیرکل بانک مرکزی درباره نحوه پرداخت پول سپرده گذاران موسسات اعتباری

عبدالحمید خدری، نماینده بوشهر با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس و توضیحات ولی الله سیف، مدیرکل بانک مرکزی درباره موسسات اعتباری گفت: "آقای سیف در این جلسه بیان کرد که پول سپرده گذاران تا سقف ۵۰ میلیون تومان بدون سود در حال پرداخت است که به مروردریافت می کنند."

به گزارش ایرنا، این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: "این موضوع شامل نزدیک به ۹۳ درصد سپرده گذاران این موسسات می شود."

نماینده مردم بوشهر همچنین به نقل از آقای سیف گفت که در مرحله دوم نیز پول سپرده گذاران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به آنان پرداخت خواهد شد.

درباره موسسات اعتباری کاسپین و آرمان بخوانید

سیف
TASNIM

روحانی: سازنده موشک‌های پرتاب شده به مواضع داعش، دولت و وزارت دفاع است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز در واکنش به پرتاب موشک از ایران به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در سوریه گفت: "ما می‌شنویم که موشکی از خاکمان حرکت کرده و مرکزی از مراکز تروریستی را هدف قرار داده است؛ آنهایی که این موشک را پرتاب کرده‌اند، تلاش و فداکاری‌هایی کرده‌اند اما سازنده موشک‌ها دولت و وزارت دفاع است و بخش اقتصادی کشور را نیز پول آنها را تأمین می‌کند."

به گزارش ایسنا، آقای روحانی با تأکید فعالیت‌های این کشور در تجهیز نیروهای نظامی به سلاح‌های راهبردی گفت: "همانطور که وزیر دفاع اعلام کرده‌اند سلاح‌های راهبردی ساخته شده در دولت یازدهم حدود ۸۰ درصد کل میزان قبلی است، منتها ما در برخی بخش‌ها نیاز نمی‌بینیم که زیاد به مردم توضیح دهیم."

اواخر خردادماه سالجاری سپاه پاسداران اعلام کرد که به مواضع داعش در سوریه با موشک حمله کرده است. رمضان شریف سخنگوی سپاه اعلام کرد که در این حمله "۶ موشک بالستیک میان‌برد به اهداف مختلفی در بُردهای ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتر شلیک شده اند".

آقای شریف تاکید کرد که "تعدادی از این موشک‌ها" از نوع موشک "ذوالفقار" بوده‌اند

روحانی
ISNA

نماینده کرمان: در برخی از شهرها امکانات لازم برای درمان عقرب گزیدگی وجود ندارد

با افزایش گرما در استان کرمان و افزایش عقرب‌ها در برخی از شهرهای این استان کمال جوانمرد، نماینده مردم کرمان در شورای عالی استان‌ها گفت: "در شرایطی که شاهد هجوم عقرب‌ها به برخی از شهر‌های استان کرمان هستیم اما در برخی از شهر‌ها امکانات لازم برای درمان عقرب گزیدگی وجود ندارد."

به گزارش میزان، آقای جوانمرد افزود: "مسئولان استان کرمان تمام مصوبات لازم در این رابطه را اخذ کرده بودند، اما به یکباره برخی از پایتخت نشینان جلو اجرای این طرح را گرفتند."

نماینده استان کرمان همچنین تاکید کرد خواسته مردم کنترل جمعیت عقرب ها نیست، "تنها درخواستشان ایجاد زیرساخت‌ها برای درمان عقرب زدگی در محل است.در برخی از شهر‌های کرمان شرایط برای درمان عقرب زدگی به هیچ وجه فراهم نیست و فردی که دچار نیش عقرب می‌شود و شرایط اورژانسی دارد باید چندین کیلومتر را طی کرده تا به منطقه با امکانات بیشتر برسد."

عقرب
MIZAN

آتش سوزی در تجریش؛ علت آتش سوزی نامشخص

به گزارش میزان این حادثه تاکنون ۹ مجروح بر جای گذاشته است.

View more on twitter

آمریکا، بریتانیا و کویت خواستار حل و فصل سریع اختلاف قطر و همسایگانش شدند

آمریکا، بریتانیا و کویت خواستار حل و فصل سریع اختلاف بین قطر و چند کشور دیگر منطقه از طریق گفتگو شدند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، و مارک سدویل، مشاور امنیت ملی در دفتر نخست وزیر بریتانیا که در تلاش برای اختلاف بین قطر با چند کشور عرب دیگر منطقه به کویت سفر کرده‌اند ادامه بحران کنونی را به زیان کشورهای منطقه توصیف کردند. آنان ضمن حمایت از تلاش کویت برای حل این بحران، از طرف‌های اختلاف خواستند از طریق مذاکره، هر چه زودتر راهی برای حل اختلافات خود بیابند.

پیشتر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در کویت از طرف‌های اختلاف درخواست کرده بود با گفتگوهای سازنده، به این بحران پایان دهند.

بیشتر بخوانید

تیلرسون
Getty Images

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید