Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی درگذشت
 2. برگزاری مراسم سالگرد کودتای نافرجام در ترکیه
 3. تیراندازی در متروی شهرری در تهران
 4. نزاع میان دولت آمریکا و دادگاه بر سر فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تمجید آیت الله خامنه ای از فیلم 'ماجرای نیمروز'

  رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با عوامل تولید فیلم "ماجرای نیمروز"، از این فیلم تمجید کرد.

  آیت الله خامنه ای در این دیدار گفت: "این فیلم بسیار خوب بود. همه اجزای فيلم عالي بود، کارگردانی عالی بود. بازی‌ها عالی، قصه عالی بود. فیلم خوش ساخت بود."

  آقای خامنه ای همچنین با تاکید بر "لزوم توجه سینما" به اسدالله لاجوردی دادستان انقلاب دهه شصت، از دست اندرکاران فیلم خواست "یک کاری هم برای آقای لاجوردی بکنند".

  فیلم ماجرای نیمروز، به ارائه روایت جمهوری اسلامی ایران از درگیری های اوایل دهه شصت با سازمان مجاهدین خلق می‌پردازد.

 2. تاج قهرمانی ویمبلدون به چه کسی می رسد؟

  یادداشت علی آخوندان در مورد مراحل پایانی مسابقات تنیس ویمبلدون:

  پادشاه ویمبلدون به دنبال هشتمین 'تاجگذاری'

 3. در صورت صدور حکم دادگاه، قاتل آتنا در ملأعام اجرا اعدام می‌شود

  محمدعلی قاصدی رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: "در صورت صدور حکم دادگاه، اعدام قاتل آتنا در پارس‌آباد در ملأعام اجرا می‌شود."

  وی افزود: "رسیدگی فوق‌العاده و خارج از نوبت به این پرونده در دستور کار قرار گرفته و به همین منظور این پرونده به‌صورت فوق‌العاده رسیدگی و حکم آن از سوی دادگاه کیفری یک استان صادر می‌شود."

  آقای قاصدی همچنین خبر داد که "دادستانی مرکز استان بر روند تحقیقات و آزمایشات تخصصی پزشکی قانونی نظارت ویژه خواهد داشت".

 4. واکنش شبکه های اجتماعی به مرگ مریم میرزاخانی

  مریم زهدی در گزارشی واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی به مرگ مریم میرزاخانی را مرور کرده است:'درگذشت مریم میرزاخانی؛ 'امروز چراغی خاموش شد

 5. تلفات تب کریمه کنگو به ۵ نفر رسید

  کریم امیری معاون دفتر مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی گفت بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تا پایان هفته قبل ۸۰ مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در ایران و ۵ مورد مرگ بر اثر این بیماری مورد تایید قرار گرفته است.

  اقای امیری تاکید کرد: "امکان انتقال این بیماری از طریق مصرف گوشت مورد تایید سازمان دامپزشکی در قصابی‌ها وجود ندارد چرا که همه لاشه‌های دامی پس از کشتار به مدت ۲۴ ساعت در فضای به نام پیش‌سردخانه قرار می‌گیرند که دمایی حدود دو تا بیش از چهار درجه دارد و در این دما اگر ویروسی در لاشه کشتارشده وجود داشته باشد به دلیل اسیدی شدن PHآن، از بین خواهد رفت."

  معاون دفتر مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی افزود: "مردم در صورت تهیه گوشت مورد نیاز از مراکز معتبر هیچ نگرانی از نظر انتقال بیماری تب کریمه کنگو نداشته باشند چرا که تنها راه انتقال ویروس این بیماری از طریق انتقال خونی به اثبات رسیده است."

  این مقام دولتی، "ذبح دام در شرایط غیربهداشتی و توسط مردم" را از راه های انتقال تب کریمه کنگو در ایران دانست.

 6. کامران وفا: کاش ایران مرکزی به نام میزاخانی تاسیس کند

  Video content

  Video caption: گفتگو با کامران وفا در مورد مریم میرزاخانی
 7. واکنش روزنامه شهروند

  View more on twitter
 8. 'ذهن زیبا'

  توییت فیروز نادری، از مدیران سابق ناسا درباره مریم میرزاخانی

  View more on twitter
  View more on instagram
 9. واکنش معاون رئیس جمهور ایران به مرگ مریم میرزاخانی

  View more on facebook
 10. دیدار مریم میرزاخانی با رئیس‌جمهور وقت

  View more on twitter
 11. وزارت نفت گزارش روزنامه کیهان درباره شرکت توتال را رد کرد

  وزارت نفت ایران به گزارش روزنامه کیهان که شرکت نفتی توتال را متهم به دادن رشوه به یک مقام ایرانی در سال ۱۳۹۲ کرده، واکنش نشان داده و آن را رد کرده است.

  روزنامه کیهان در گزارش خود با استناد به سندی که می گوید متعلق به وزارت دادگستری آمریکا است، نوشته بود "توتال به یک مقام رسمی دولت ایران (مراد دولت اصلاحات است) رشوه داده است و به همین خاطر در سال ۲۰۱۳ یعنی چند سال بعد و پس از افشای ماجرا به پرداخت ۲۴۵ میلیون دلار جریمه مزبور محکوم می‌شود".

  این گزارش به فاصله کوتاهی پس از امضای قرارداد میان وزارت نفت و شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی منتشر می شود. شماری از چهره ها و رسانه های محافظه کار منتقد امضای این قرارداد هستند.

  وزارت نفت ایران امروز ضمن رد مندرجات این گزارش در اطلاعیه ای گفته است "منتشرکنندگان یک برگ کاغذی که از آن به عنوان سند رشوه­ دهی و رشوه­ گیری یاد کرده ­اند از واقعیت موضوع و اعتبار این برگ که مربوط به ماه می سال ۲۰۱۳ یعنی ابتدای سال ۱۳۹۲ است به خوبی آگاهند و انتشار آن در مقطع کنونی این پرسش را پدید می ­آورد که اگر این کاغذ، مدرک متقن و محکمه­‌پسندی بود چرا تاکنون در اختیار مراجع قضایی کشور قرار نگرفته تا طبق موازین رسمی و قانونی به آن رسیدگی شود؟"

 12. روایت مریم میرزاخانی از سقوط اتوبوس حامل نخبگان

  بیست سال پیش سقوط اتوبوس نخبگان دانشگاه شریف به دره زال در مسیر اهواز به تهران باعث مرگ هفت دانشجوی این دانشگاه شد. یکی از بازماندگان حادثه مریم میرزاخانی بود که در چهل سالگی به علت سرطان در کالیفرنیا درگذشت. کانال تلگرام احسان‌نامه این بخش از مصاحبه او با نشریه دانشجویی 'نقطه سر خط' شریف را منتشر کرده است.

  سقوط اتوبوس
 13. مدرسه‌ای در شمال افغانستان 'اشتباهی' بمباران شد

  نیروهای افغان در یک حمله هوایی در شهر قندوز در شمال‌شرق افغانستان، یک مکتب/مدرسه پسرانه را اشتباها بمباران کرد.

  مقامات محلی می‌گویند هدف اصلی این حمله، مکانی پشت ساختمان یک مکتب دیگر در بیرون از شهر بود که طالبان در آنجا پنهان شده بودند.

  حشمت الله صدیقی مدیر این مکتب می‌گوید ساختمان این مکتب/مدرسه که نزدیک به سه هزار نفر در آن درس می‌خواندند، کاملا سوخته و تخریب شده است. از این که حمله در جریان شب روی داده به دانش‌آموزان آسیبی نرسیده است.

  با آن که گفته می‌شود در این حمله کسی کشته نشده، اما نقیب احمد حقیار یکی از شاهدان در محل حادثه به بی‌بی‌سی گفت که چند دکان و یک خانه در نزدیکی آن ویران شده و به شمول محافظ مکتب سه تن زخمی شده‌اند.

  محمود دانش سخنگوی والی قندوز می‌گوید این حمله به حمایت نیروهای خارجی یا ماموریت حمایت قاطع انجام شده است.

  شهروندان قندوز می‌گویند این حمله دانش‌آموزان وخانواده‌هایشان را ترسانده و نگران کرده است.

  قندوز
 14. زندگی خانواده‌های نظامیان افغان که در سوریه می‌جنگند

  هارون نجفی‌زاده

  بی‌بی‌سی

  یکی از آشنایان که در جریان سفرم به مزارشریف شهری در شمال افغانستان، چند ساعت با من بود، به آرامی و کنجکاوی در بیخ گوشم سوالی پرسید که تاکنون با هیچ کس دیگر در میان نگذاشته بود. می‌دانید که حقوق و مزایای کسانی که برای دولت بشار اسد در سوریه می‌جنگد، چقدر است؟

  در اول فکر کردم این جوان نیازمند که نه مذهبی است و نه هم سیاسی و چند بچه هم دارد، شاید از دست بی‌کاری به چاره دیگری می‌اندیشد. ولی دیری نگذشت که اعتراف کرد که برادرش در جبهه سوریه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌جنگد.بیشتر بخوانید

  هارون
 15. موگوروسا برنده فینال ویمبلدون زنان

  View more on twitter
 16. 'دانشمند ایرانی که فرزندش ایرانی نیست'

  مرگ مریم میرزاخانی، دانشمند ریاضی، بحث انتقال تابعیت از مادر ایرانی به فرزند را دوباره بین کاربران ایرانی داغ کرده است. بر اساس قوانین فعلی ایران، فرزند مریم میرزاخانی که در آمریکا به دنیا آمده و پدرش ایرانی نیست، نمی‌تواند شناسنامه و پاسپورت ایران داشته باشد و برای سفر به زادگاه مادرش باید درخواست ویزا کند.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 17. دیدار برای تشکیل کابینه

  View more on twitter
 18. شریف، هاروارد، استنفورد

  View more on twitter
 19. 'عزاداری سایبری'

  View more on twitter