Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی درگذشت
  2. برگزاری مراسم سالگرد کودتای نافرجام در ترکیه
  3. تیراندازی در متروی شهرری در تهران
  4. نزاع میان دولت آمریکا و دادگاه بر سر فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تمجید آیت الله خامنه ای از فیلم 'ماجرای نیمروز'

رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با عوامل تولید فیلم "ماجرای نیمروز"، از این فیلم تمجید کرد.

آیت الله خامنه ای در این دیدار گفت: "این فیلم بسیار خوب بود. همه اجزای فيلم عالي بود، کارگردانی عالی بود. بازی‌ها عالی، قصه عالی بود. فیلم خوش ساخت بود."

آقای خامنه ای همچنین با تاکید بر "لزوم توجه سینما" به اسدالله لاجوردی دادستان انقلاب دهه شصت، از دست اندرکاران فیلم خواست "یک کاری هم برای آقای لاجوردی بکنند".

فیلم ماجرای نیمروز، به ارائه روایت جمهوری اسلامی ایران از درگیری های اوایل دهه شصت با سازمان مجاهدین خلق می‌پردازد.

تاج قهرمانی ویمبلدون به چه کسی می رسد؟

یادداشت علی آخوندان در مورد مراحل پایانی مسابقات تنیس ویمبلدون:

پادشاه ویمبلدون به دنبال هشتمین 'تاجگذاری'

در صورت صدور حکم دادگاه، قاتل آتنا در ملأعام اجرا اعدام می‌شود

محمدعلی قاصدی رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: "در صورت صدور حکم دادگاه، اعدام قاتل آتنا در پارس‌آباد در ملأعام اجرا می‌شود."

وی افزود: "رسیدگی فوق‌العاده و خارج از نوبت به این پرونده در دستور کار قرار گرفته و به همین منظور این پرونده به‌صورت فوق‌العاده رسیدگی و حکم آن از سوی دادگاه کیفری یک استان صادر می‌شود."

آقای قاصدی همچنین خبر داد که "دادستانی مرکز استان بر روند تحقیقات و آزمایشات تخصصی پزشکی قانونی نظارت ویژه خواهد داشت".

واکنش شبکه های اجتماعی به مرگ مریم میرزاخانی

مریم زهدی در گزارشی واکنش های کاربران شبکه های اجتماعی به مرگ مریم میرزاخانی را مرور کرده است:'درگذشت مریم میرزاخانی؛ 'امروز چراغی خاموش شد

تلفات تب کریمه کنگو به ۵ نفر رسید

کریم امیری معاون دفتر مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی گفت بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تا پایان هفته قبل ۸۰ مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در ایران و ۵ مورد مرگ بر اثر این بیماری مورد تایید قرار گرفته است.

اقای امیری تاکید کرد: "امکان انتقال این بیماری از طریق مصرف گوشت مورد تایید سازمان دامپزشکی در قصابی‌ها وجود ندارد چرا که همه لاشه‌های دامی پس از کشتار به مدت ۲۴ ساعت در فضای به نام پیش‌سردخانه قرار می‌گیرند که دمایی حدود دو تا بیش از چهار درجه دارد و در این دما اگر ویروسی در لاشه کشتارشده وجود داشته باشد به دلیل اسیدی شدن PHآن، از بین خواهد رفت."

معاون دفتر مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی افزود: "مردم در صورت تهیه گوشت مورد نیاز از مراکز معتبر هیچ نگرانی از نظر انتقال بیماری تب کریمه کنگو نداشته باشند چرا که تنها راه انتقال ویروس این بیماری از طریق انتقال خونی به اثبات رسیده است."

این مقام دولتی، "ذبح دام در شرایط غیربهداشتی و توسط مردم" را از راه های انتقال تب کریمه کنگو در ایران دانست.

کامران وفا: کاش ایران مرکزی به نام میزاخانی تاسیس کند

گفتگو با کامران وفا در مورد مریم میرزاخانی

واکنش روزنامه شهروند

'ذهن زیبا'

توییت فیروز نادری، از مدیران سابق ناسا درباره مریم میرزاخانی

View more on twitter
View more on instagram

واکنش معاون رئیس جمهور ایران به مرگ مریم میرزاخانی

دیدار مریم میرزاخانی با رئیس‌جمهور وقت

وزارت نفت گزارش روزنامه کیهان درباره شرکت توتال را رد کرد

وزارت نفت ایران به گزارش روزنامه کیهان که شرکت نفتی توتال را متهم به دادن رشوه به یک مقام ایرانی در سال ۱۳۹۲ کرده، واکنش نشان داده و آن را رد کرده است.

روزنامه کیهان در گزارش خود با استناد به سندی که می گوید متعلق به وزارت دادگستری آمریکا است، نوشته بود "توتال به یک مقام رسمی دولت ایران (مراد دولت اصلاحات است) رشوه داده است و به همین خاطر در سال ۲۰۱۳ یعنی چند سال بعد و پس از افشای ماجرا به پرداخت ۲۴۵ میلیون دلار جریمه مزبور محکوم می‌شود".

این گزارش به فاصله کوتاهی پس از امضای قرارداد میان وزارت نفت و شرکت فرانسوی توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی منتشر می شود. شماری از چهره ها و رسانه های محافظه کار منتقد امضای این قرارداد هستند.

وزارت نفت ایران امروز ضمن رد مندرجات این گزارش در اطلاعیه ای گفته است "منتشرکنندگان یک برگ کاغذی که از آن به عنوان سند رشوه­ دهی و رشوه­ گیری یاد کرده ­اند از واقعیت موضوع و اعتبار این برگ که مربوط به ماه می سال ۲۰۱۳ یعنی ابتدای سال ۱۳۹۲ است به خوبی آگاهند و انتشار آن در مقطع کنونی این پرسش را پدید می ­آورد که اگر این کاغذ، مدرک متقن و محکمه­‌پسندی بود چرا تاکنون در اختیار مراجع قضایی کشور قرار نگرفته تا طبق موازین رسمی و قانونی به آن رسیدگی شود؟"

روایت مریم میرزاخانی از سقوط اتوبوس حامل نخبگان

بیست سال پیش سقوط اتوبوس نخبگان دانشگاه شریف به دره زال در مسیر اهواز به تهران باعث مرگ هفت دانشجوی این دانشگاه شد. یکی از بازماندگان حادثه مریم میرزاخانی بود که در چهل سالگی به علت سرطان در کالیفرنیا درگذشت. کانال تلگرام احسان‌نامه این بخش از مصاحبه او با نشریه دانشجویی 'نقطه سر خط' شریف را منتشر کرده است.

سقوط اتوبوس
Telegram/ehsanname

مدرسه‌ای در شمال افغانستان 'اشتباهی' بمباران شد

نیروهای افغان در یک حمله هوایی در شهر قندوز در شمال‌شرق افغانستان، یک مکتب/مدرسه پسرانه را اشتباها بمباران کرد.

مقامات محلی می‌گویند هدف اصلی این حمله، مکانی پشت ساختمان یک مکتب دیگر در بیرون از شهر بود که طالبان در آنجا پنهان شده بودند.

حشمت الله صدیقی مدیر این مکتب می‌گوید ساختمان این مکتب/مدرسه که نزدیک به سه هزار نفر در آن درس می‌خواندند، کاملا سوخته و تخریب شده است. از این که حمله در جریان شب روی داده به دانش‌آموزان آسیبی نرسیده است.

با آن که گفته می‌شود در این حمله کسی کشته نشده، اما نقیب احمد حقیار یکی از شاهدان در محل حادثه به بی‌بی‌سی گفت که چند دکان و یک خانه در نزدیکی آن ویران شده و به شمول محافظ مکتب سه تن زخمی شده‌اند.

محمود دانش سخنگوی والی قندوز می‌گوید این حمله به حمایت نیروهای خارجی یا ماموریت حمایت قاطع انجام شده است.

شهروندان قندوز می‌گویند این حمله دانش‌آموزان وخانواده‌هایشان را ترسانده و نگران کرده است.

قندوز
BBC

زندگی خانواده‌های نظامیان افغان که در سوریه می‌جنگند

هارون نجفی‌زاده

بی‌بی‌سی

یکی از آشنایان که در جریان سفرم به مزارشریف شهری در شمال افغانستان، چند ساعت با من بود، به آرامی و کنجکاوی در بیخ گوشم سوالی پرسید که تاکنون با هیچ کس دیگر در میان نگذاشته بود. می‌دانید که حقوق و مزایای کسانی که برای دولت بشار اسد در سوریه می‌جنگد، چقدر است؟

در اول فکر کردم این جوان نیازمند که نه مذهبی است و نه هم سیاسی و چند بچه هم دارد، شاید از دست بی‌کاری به چاره دیگری می‌اندیشد. ولی دیری نگذشت که اعتراف کرد که برادرش در جبهه سوریه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌جنگد.بیشتر بخوانید

هارون
BBC

'اندوه ملی'

موگوروسا برنده فینال ویمبلدون زنان

'دانشمند ایرانی که فرزندش ایرانی نیست'

مرگ مریم میرزاخانی، دانشمند ریاضی، بحث انتقال تابعیت از مادر ایرانی به فرزند را دوباره بین کاربران ایرانی داغ کرده است. بر اساس قوانین فعلی ایران، فرزند مریم میرزاخانی که در آمریکا به دنیا آمده و پدرش ایرانی نیست، نمی‌تواند شناسنامه و پاسپورت ایران داشته باشد و برای سفر به زادگاه مادرش باید درخواست ویزا کند.

View more on twitter
View more on twitter
View more on twitter

دیدار برای تشکیل کابینه

شریف، هاروارد، استنفورد

'عزاداری سایبری'

زهرا اشراقی، فعال سیاسی و نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در صفحه اینستاگرامش نوشت: همه جهان امروز مریم میرزا خانی را از دست داد و ما سالهاست که او را از دست داده ایم #مريم ميرزاخانی

View more on instagram

خبرهای برتر توییتر

سایت توییتر از خبر درگذشت مریم میرزاخانی به عنوان خبرهای اصلی روز گزارش منتشر کرده است.

مریم میرزاخانی
Twitter Moments
عکسی از کودکی مریم میرزاخانی در ایران

ابراز تاسف سفارت فرانسه از درگذشت مریم میرزاخانی

بزرگداشت مریم میرزاخانی در دانشگاه شریف

استاد و هم‌کلاسی مریم میرزاخانی: در ریاضی سد شکن بود

هژیر رحمانداد، استاد مدیریت دانشگاه ام‌آی‌تی بوستون در آمریکا، از هم‌دانشگاهی‌های مریم میرزاخانی در دانشگاه شریف، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که او به عنوان زنی دانشمند در رشته ریاضی سدشکن بود.آقای رحمانداد، او را انسان فروتن و کم ادعا و دوستی خوش اخلاق در محافل خصوصی توصیف می‌کند که می‌خواست بر کار علمی خود تمرکز کند، برای همین علاقه‌ای به رسانه‌ها و معروف شدن نداشت. درباره دستاوردهای علمی او، آقای رحمانداد می‌گوید در هر مقطعی جلوتر از هم‌دوره‌ای های خود بود. دو بار مدال طلای المپیاد آورد و در تز دکترا مساله مهمی را حل کرد که کسی در آن سطح انجام نداده بود.

گفتگو با هژیر رحمانداد دوست مریم میرزاخانی

دختران افغان برای شرکت در مسابقات روبات‌ها وارد آمریکا شدند

تیم دختران افغانستان که موفق به ساخت یک روبات شده‌اند، وارد آمریکا شده‌اند. این دختران پس از آن که درخواست ویزای آنها برای سفر به آمریکا و شرکت در یک مسابقه دو بار رد شد، مورد توجه قرار گرفتند و سپس "با وساطت رئیس‌جمهوری آمریکا" به آنان ویزای آمریکا داده شد. روبات ساخته آنان قبلا به آمریکا فرستاده شده بود.

در فرودگاه واشنگتن گروهی به شمول سفیر افغانستان در واشنگتن از آنان استقبال کردند.

روبات آنان در مسابقه بین المللی روبات که از ۱۶ تا ۱۸ ژوییه/جولای در واشنگتن برگزار می شود، همراه با۱۶۰ تیم از نقاط مختلف جهان شرکت خواهد کرد.

دختران افغان
TWITTER

اولین نمره کامل المپیاد ریاضی

مریم میرزاخانی ترند جهانی توییتر

مریم میرزاخانی، دانشمند و استاد ریاضی، نهمین ترند جهانی توییتر شده و در یک بازه زمانی جز هشتگ‌هایی بوده که بیش از همه بازنشر شده است. خانم میرزاخانی در سن چهل سالگی به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت.

View more on twitter

تعداد قربانیان تب کریمه کنگو در ایران به ۵ نفر رسید

کریم امیری معاون دفتر مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی در ایران گفته است که تعداد قربانیان تب کریمه‌کنگو ۵ نفر شده است.

به گفته آقای امیری تاکنون ۸۰ مورد ابتلا به تب کریمیه کنگو در ایران شناسایی شده که همگی به جز ۵ در حال درمان هستند.

حسن روحانی درگذشت 'نابغه نامدار ایران و جهان' را تسلیت گفت

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، درگذشت مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی را تسلیت گفت.

او در پیام تسلیتش مریم میرزاخانی را نابغه نامدار ایران وجهان خوانده و مرگ او را "مصیبت" برای جامعه علمی و خانواده او دانسته است.

حسن روحانی نوشته است: درخشش بی ‏نظیر این دانشمند خلاق و انسان متواضع که نام ایران را در مجامع علمی جهانی طنین‏‌انداز کرد، نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان و جوانان ایرانی در مسیر کسب قله‌های افتخار و عرصه‌های گوناگون بین المللی بود.

تلاش فرانسه برای پایان دادن به بحران قطر

ژان ایو‌لو دریان، وزیر خارجه فرانسه که به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده گفته است که این کشور در تلاش است تا به کویت در میانجیگیری در بحران قطر و کشورهای عرب همسایه‌اش کمک کند. وزیر خارجه فرانسه گفت: "فرانسه باید به عنوان تسهیل کننده درروند میانجگیری که کویت برعهده گرفته، عمل کند. او این سخنان را پس از گفتگو با وزیر خارجه قطر بیان کرد. قرار است وزیر خارجه فرانسه به کشورهای عربستان، کویت و امارات هم سفر کند.

وزرای خارجه فرانسه و قطر
AFP

واکنش وزیر ارتباطات ایران به دبیر کارگروه فیلترینگ: اظهاراتش شخصی است

محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران گفته های اخیر عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان کل کشور و دبیر کارگروه فیلترینگ را نظر شخصی او خوانده است.

آقای خرم آبادی گفته بود تاکنون دستور قضایی فیلتر هشت هزار کانال تلگرامی به وزارت ارتباطات داده شده، اما این کانال‌ها فیلتر نشده‌اند.

به گفته معاون دادستان کل در ایران "دستور انسداد برخی از این کانال‌ها بیش از ۴۰ مرتبه برای وزارت ارتباطات ارسال شده است."

وزیر ارتباطات ایران این اظهارات را نظر کارگروه فیلترینگ ندانسته است.

آقای خرم آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است که تصمیم‌گیری درباره سانسور اینترنت در ایران را به عهده دارد.

نماینده سازمان ملل در ایران مرگ مریم میرزاخانی را تسلیت گفت

گری لوئیس، نماینده سازمان ملل در تهران در توییترش نوشت که از شنیدن خبر درگذشت مریم میرزاخانی "دختر نابغه ایرانی، مادر، همسر و پروفسور دانشگاه" غمگین است.

View more on twitter

مریم میرزاخانی محقق برجسته ایرانی درگذشت

نزدیکان مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی-آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد، تایید کرده اند که او در بیمارستانی در آمریکا درگذشته است. او از چند سال پیش به بیماری سرطان مبتلا بود.

خانم میرزاخانی سه سال پیش برنده مدال فیلدز، معتبرترین جایزه ریاضیات در جهان شده بود.

شماری از مقام های علمی و سیاسی ایران از جمله فیروز نادری محقق پیشین ناسا و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درگذشت خانم میرزاخانی را تسلیت گفته اند.

مریم میرزاخانی مقیم ایالات متحده آمریکا بود
presstv
مریم میرزاخانی مقیم ایالات متحده آمریکا بود

عمر پنج پل فلزی ایران تمام شده است

یک مقام شورای شهر تهران گفته است که عمر پنج پل فلزی پایتخت ایران، تمام شده و باید جمع شوند. او از پل‌های حافظ و گیشا به عنوان اولیوت کار نام برده و گفته قرار است بجای پل گیشا زیر گذر احداث شود و پل جمع شود.

دلیل تمام شدن عمر پل‌های فلزی، به اصطلاح "خستگی" فلز به کار رفته در ساخت پل‌ها است. فلزهایی که در معرض تنش و فشار مداوم قرار دارند، بعد از مدت مشخصی مقاومت خود را از دست می‌دهند. آنطور که اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران گفته، تعمیر یا مقاوم سازی این پل‌های قدیمی، به صرفه نیست. پل گیشا بیش از پنج دهه قبل ساخته شده است.

مذاکرات میان کابل و تهران سر مسئله آب "آغاز شده است"

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که مذاکرات میان کابل و تهران سر مسئله آب آغاز شده است. به گفته او بعد از سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به کابل، قرار شده که پنج کمیته تخصصی مسائل مورد اختلاف دو کشور را بررسی کنند که یکی از آنها مسئله آب است. در هفته‌های اخیر انتقاد حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از سد سازی افغانستان خبر ساز شد.

بیشتر بخوانید:

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، امنیت و قاچاق مواد مخدر مسائل عمده مورد بحث و بررسی میان دو کشور است.

آتش سوزی در مجتمع مسکونی در نزدیکی سواحل هاوایی

آتش نشانان در هونولولو از کشته شدن دست کم ۳ نفر در جریان آتش سوزی در یک مجتمع مسکونی چندین طبقه خبر داده اند. گفته شده که این محل، در نزدیکی یکی از مشهورترین سواحل هاوایی قرار دارد. براساس این گزارش ۱۲ نفر به دلیل شرایط وخیم شان به بیمارستان انتقال داده شدند.

آتش سوزی
AFP
آتش سوزی
AFP

سیل در سیستان و بلوچستان

در دو روز اخیر باران و باد شدید خسارت‌های گسترده‌ای به مناطق مرکزی استان سیستان و بلوچستان وارد کرده است. بیشتر خسارت‌ها در شهرستان‌های سیب و سوران، ایرانشهر و دلگان گزارش شده است. بعضی خبرگزاری‌ها از کشته شدن یک نفر خبرداده‌اند. استان‌های تهران و البرز هم شاهد باران‌های شدید بوده‌اند.

FLOOD SISTAN
BBC