Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. در عملیات هوایی ناتو ۲۵ جنگجوی طالبان در افغانستان کشته شدند
  2. کره جنوبی پیشنهاد داده است تا با کره شمالی وارد مذاکرات نظامی شود.
  3. مخالفت نتانیاهو با آتش بس سوریه
  4. همه‌پرسی مخالفان در ونزوئلا یک کشته و چند زخمی داد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تاکید قائم مقام وزارت بهداشت بر اهمیت ارائه آموزش های جنسی به کودکان

ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، با تاکید بر اهمیت آموزش‌ جنسی کودکان گفت: "ماجرای آتنا زنگ خطری را به صدا درآورد و نشان داد که باید آموزش‌های مختلفی را در سطح خانواده‌ها ارائه دهیم."

این مقام وزارت بهداشت تاکید کرد که هیچ آماری در مورد میزان سوء‌استفاده جنسی از دختربچه‌ها در ایران وجود ندارد.

آقای حریرچی با مهم دانستن آموزش مهارت‌هایی مانند "نه گفتن" به کودکان در "خانواده‌ها، مساجد، رسانه‌ها و نشریات" افزود: "ما نمی‌توانیم صورت مسأله برخی از مسائل را پاک کنیم."

به دنبال آزار جنسی و قتل آتنا اصلانی، یک دختر هفت ساله در شهرستان پارس آباد استان اردبیل، توجه افکار عمومی ایران به راه‌های محافظت از کودکان از جنایت های مشابه افزایش یافته است.

فشار مسکو بر واشنگتن برای بازپس گیری اماکن دیپلماتیک روسیه

دولت روسیه در تلاش برای بازپس گیری دو مجتمع دیپلماتیک این کشور که سال پیش در آمریکا بسته شدند، فشار بر دولت ایالات متحده را افزایش داده است.

اعلام شده که سرگئی ریابکف و توماس شانن، معاونان وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه، امروز در واشنگتن در خصوص سرنوشت این دو ساختمان مذاکره خواهند کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، گفته "مطلقا غیرقابل قبول" است که دولت آمریکا برای پس دادن این دو ساختمان "پیش شرط بگذارد" و استرداد آنها باید "بدون هیچ گونه بحثی" انجام شود.

سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه هم تصرف این ساختمان ها را "راهزنی در روز روشن" دانسته و تاکید کرده که این عمل، مشابه رفتار "مردمان شرافتمند" نیست.

هفته پیش روسیه اعلام کرد که در صورت حل نشدن مساله، انجام "اقدامات تلافی جویانه ویژه" را مد نظر قرار خواهد داد که از جمله، ممکن است شامل اخراج ۳۰ دیپلمات آمریکایی و تصرف ساختمان های متعلق به دولت آمریکا در روسیه شود.

داروهای شرکت‌های فوریتی در ایران 'معتبر نیستند'

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران می‌گوید شرکت‌های فوریتی داروی خود را از منابع معتبر تهیه نمی‌کنند و اغلب داروهای تقلبی در ایران را این شرکت‌ها توزیع می‌کنند.

دانشگاه استنفورد مراسم یادبودی برای مریم میرزاخانی برگزار می‌کند

دانشگاه استنفورد اعلام کرده به یاد مریم میرزاخانی، استاد این دانشگاه مراسم یادبودی برگزار خواهد کرد.

زمان برگزاری این مراسم فصل پائیز اعلام شده، زمانی که دانشجویان و اعضای دانشکده برای شروع سال تحصیلی جدید برمی‌گردند.

این دانشگاه همچنین اعلام کرده است در حال برنامه‌ریزی برای یک گردهم‌آیی علمی با نام مریم میرزاخانی است.

خانم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی- آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد دو روز پیش (پانزدهم ژوئیه) در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.

مریم میرزاخانی
AFP

سازمان ملل از افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان خبر داد

سازمان ملل از افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان خبر داد
Getty Images
سازمان ملل از افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان خبر داد

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی اعلام کرده که تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان در نیمه نخست ۲۰۱۷ به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. در شش ماه اول سال جاری میلادی در این کشور ۱۶۶۲ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۵۸۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۲ درصدی را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید

هشت مقام وزارت دفاع افغانستان به اتهام 'فساد' بازداشت شدند

اختلاس
BBC

دادستانی کل افغانستان می‌گوید هشت مقام وزارت دفاع از جمله سه ژنرال به اتهام "جعل و تزویر، اختلاس و سوء استفاده از صلاحیت" ازسوی مرکز عدلی وقضایی مبارزه با فساد بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید

افغانستان: ایران با استفاده بی‌رویه، آب‌های مشترک را خشکانده است

مدیریت منابع آبی در گذشته در افغانستان چندان مورد توجه نبود، اما در سال‌های اخیر به موضوع حساس سیاسی تبدیل شده است
EARTH SATELLITE CORPORATION/SCIENCE PHOTO LIBRAR
مدیریت منابع آبی در گذشته در افغانستان چندان مورد توجه نبود، اما در سال‌های اخیر به موضوع حساس سیاسی تبدیل شده است

وزارت آب افغانستان می‌گوید ایران با استفاده بی‌رویه از آب‌های مشترک مرزی با افغانستان سبب خشک شدن این حوزه‌های آبی شده است. علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب این کشور امروز دوشنبه ۲۶ سرطان/تیر در جلسه پرسش و پاسخ مجلس نمایندگان، گزارشی را در مورد وضعیت آب‌های افغانستان، مدیریت آب و دیپلماسی آب ارائه کرد.

بیشتر بخوانید

یک سرباز وظیفه سه هم خدمتی خود را کشت و شش نفر دیگر را زخمی کرد

یک سرباز وظیفه در پادگان آبیک در استان قزوین هم خدمتی‌های خود را به رگبار بسته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما در این تیراندازی سه سرباز جان خود را از دست دادند و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بر همین اساس سرباز ضارب پس از تیراندازی اقدام به خودزنی کرده که وضعیت او وخیم گزارش شده است.

روابط عمومی ارتش در منطقه قزوین دلیل این اتفاق را سهل انگاری اعلام کرده است.

وزارت خارجه ایران ششمین گزارش خود درباره برجام را به مجلس ارائه کرد

وزارت خارجه ایران ششمین گزارش خود درباره روند اجرای برجام را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه کرده است.

در این گزارش که هر سه ماه یک بار منتشر می‌شود، ضمن اشاره به دستاوردها به بعضی چالش‌ها و موانع هم اشاره شده است.

وزارت خارجه ایران به ادامه مشکلات بانکی اشاره کرده است که "به عوامل دیگری مانند تحریمهای اولیه و غیرهسته‌ای آمریکا، وقوانین انضباطی مرتبط با پولشویی مربوط می شود. "

وزارت خارجه ایران
MEHR

افزایش 'بی‌سابقه' تلفات غیرنظامیان در افغانستان

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی اعلام کرده که تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان در نیمه نخست ۲۰۱۷ به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

در شش ماه اول سال جاری میلادی در این کشور ۱۶۶۲ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۵۸۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۲ درصدی را نشان می‌دهد.

در گزارش سازمان ملل آمده است که عامل ۶۷ درصد از تلفات غیرنظامیان شورشیان مخالف دولت هستند که از این جمله عامل ۴۰ درصد این تلفات بمب کنار جاده بوده است.

رسانه‌ها: حکم آزادی حسین فریدون صادر شد

بعضی خبرگزاری‌های ایران از جمله تسنیم از صدور حکم آزادی حسین فریدون، برادر رئیس جمهور ایران بعد از سپردن وثیقه خبر داده‌اند.

دیروز قوه قضاییه اعلام کرد که آقای فریدون با اتهامات مالی روبرو است و به دلیل تامین نشدن قرار وثیقه به زندان منتقل شده است. امروز آقای فریدون در دادسرا حاضر شد اما با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد.

View more on twitter

رسیدگی به بیش از پانزده میلیون پرونده قضایی در سال گذشته

'بهشت زهرا در ده سال صد و شصت هکتار توسعه یافته'

'سی سال حبس به جای مجازات اعدام برای محکومان مواد مخدر'

اللهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی مجلس ایران می‌گوید مجلس به هیچ عنوان به دنبال از بین بردن مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر نیست، بلکه به دنبال ساماندهی این مجازات است.

مجلس ایران دیروز (یکشنبه بیست و پنجم تیر) کلیات طرح تخفیف مجازات اعدام محکومان مواد مخدر را تصویب کرد که در صورت تصویب نهایی، مجازات اعدام بعضی از محکومان مواد مخدر، به حبس‌های طولانی‌ و جریمه نقدی تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ملکشاهی گفته است: "ما در این طرح نگفته‌ایم که اگر کسی اعدام نشود، باید آزاد شود؛ مجازات چنین شخصی ۳۰ سال حبس است؛ اگر شخصی به ۳۰ سال حبس محکوم شود و به خوبی حکم او اجرا شود و فردا ظرف سه سال چنین شخصی را آزاد نکنند، قطعاً این مجازات کمی برای او نیست."

به گفته رئیس کمیسیون حقوقی مجلس در این طرح ارفاقاتی نظیر "آزادی مشروط" و "تعلیق مجازات" هم برای محکومانی که اعدام نمی‌شوند، به طور کامل حذف شده است.

سخنگوی دولت: حداکثر دریافتی مدیران دولتی ۱۸ میلیون تومان است

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران حداکثر حقوق دریافتی مدیران دولتی را ۱۸ میلیون تومان اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای نوبخت گفته است: "حداکثر دریافتی مقامات سیاسی ۱۰ و سایر مدیران شرکت‌های دولتی ۱۸ میلیون تومان بوده و سقف حقوق مدیران همچنان پابرجاست."

بر اساس مصوبه هیئت دولت، الزام به رعایت سقف ۱۰ برابری حداقل حقوق مصوب سالیانه، برای مدیران شرکتهای دولتی و غیر دولتیِ وابسته به بخش عمومی حذف شده است.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت
TASNIM

هشدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره همه پرسی در کردستان عراق

شمخانی
isna

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره طرح برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق گفته است "اگر چه ممکن است ظاهر این موضوع جذاب باشد اما در حقیقت موجب انزوا و فشار بر کردهای عراق و تضعیف کردستان و در نهایت کل کشور عراق خواهد شد".

آقای شمخانی این موضوع را امروز در تهران و در جریان دیدار با کسرت رسول معاون اول دبیر کل اتحادیه میهنی اقلیم کردستان و ملابختیار رئیس دفتر سیاسی این اتحادیه مطرح کرده است.

سخنگوی سپاه: هجمه ها به سپاه متوجه فعالیت‌های سازندگی شده

رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که "هجمه ها به سپاه متوجه فعالیت های عرصه سازندگی شده است و با کلید واژه ورود سپاه به عرصه اقتصادی دنبال می شود."

انتقاد از فعالیت های اقتصادی سپاه مدتی است در فضای سیاسی ایران مطرح است. از جمله حسن روحانی رئیس جمهور ایران به این موضوع انتقاد کرده است.

سخنگوی سپاه امروز گفته است که این نیروی نظامی "هیچگونه نگاه کاسب کارانه ای در عرصه سازندگی دنبال نمی کند".

یک نماینده مجلس ایران اسرائیل را متهم به 'ایجاد بحران آب' در منطقه کرد

حسین نقوی حسینی، نماینده مجافظه کار مجلس ایران اسرائیل را به ایجاد بحران آب در منطقه متهم کرده است.

آقای نقوی حسینی به خبرگزاری ایسنا گفته است که "اگر از رودخانه های مرزی بدون محاسبه بهره برداری شود با خشک شدن مناطق اطراف بحرانی به وجود می آید. مثلا در تاریخ و هزار سال گذشته دو رودخانه هیرمند در شرق و رودخانه دجله و فرات در جنوب غرب ایران با مشخصات آبی وجود داشتند که اخیرا برخی از همسایگان بدون هماهنگی با کشورهایی که از این رودخانه حقآبه دارند و طی قرن ها از آن سیراب شده اند بهره برداری کرده و با برنامه ریزی سد بسته تا آب را متوقف کنند که در این کار رژیم صهیونیستی نقش موثری دارد چون به دنبال ایجاد بحران آب در منطقه است".

معاون والی خودخوانده طالبان در قندوز کشته شد

سید محمود، دانش سخنگوی والی قندوز به بی‌بی‌سی گفت که در نتیجه حمله هواپیماهای بی‌سرنشین در این ولایت "چهار نفر از افراد مهم طالبان" در این ولایت کشته شدند

به گفته وی، کشته شدگان شامل ملا مسکین مشهور به فیاض، معاون والی خودخوانده طالبان در قندوز، سمیع الله مجروح ولسوال خودخوانده پیشین چهاردره و دو نفر دیگر می‌باشد.

این حمله حوالی ساعت دوازده ظهر امروز به وقت محلی در مرکز ولایت قندوز در منطقه "عسقلان" انجام شده است.

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

قندوز
BBC
قندوز در شمال افغانستان از ولایات ناامن افغانستان است

'جلسه بازپرسی از حسین فریدون برگزار نشد'

خبرگزاری تسنیم می گوید حال عمومی حسین فریدون برادر بازداشت شده رئیس جمهور ایران امروز "از بدو ورود به دادسرا نامناسب بود و در نهایت هم به دلیل وخیم شدن حال جسمی وی، جلسه بازپرسی برگزار نشد".

خبرگزاری فارس پیشتر گفته بود آقای فریدون با آمبولانس از دادسرا خارج شد. ایرنا خبرگزاری رسمی ایران می گوید برادر رئیس جمهور به یکی از بیمارستان های شمال تهران منتقل شده است.

یک شرکت خصوصی برای دانشجویان در کابل، وام دانشجویی می‌دهد

برای اولین بار یک شرکت مالی خصوصی در افغانستان برای دانشجویان در کابل، وام دانشجویی می‌دهد.

در این خدمات دانشجویان پس از دریافت پول به گونه قسط، باید تا ختم دوره تحصیلی، قرضه‌های‌شان/وام‌هایشان را با هفده درصد سود دوباره بپردازند.

این پروسه در ابتدا در کابل آغاز شده و قرار است به زودی به ولایات این کشور نیز توسعه یابد.

با آن که تحصیلات عالی در دانشگاه‌های دولتی افغانستان رایگان است اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ظاهرا سنگین به نظر می‌رسد.

قرارداد همکاری در عرصه قرضه تحصیلی، امروز میان وزارت اطلاعات و فرهنگ و شرکت مالی اکسچنجرزون امضا شد.

کمال سادات معاون این وزارت می‌گوید جوانانی که به دلیل مشکلات مالی از درس باز مانده‌اند، باید ازین فرصت استفاده کنند.

ظریف امین یار رئیس شرکت اکسچنجرزون نیز می‌گوید شرایط گرفتن قرضه ساده است؛ تایید دانشجو بودن فرد، تضمین پرداخت دوباره پول و تعهد مبنی بر علاقه به درس.

اما برخی از دانشجویان می‌گویند دانشجویان نمی‌توانند در جریان تحصیل، قرضه را دوباره بپردازند. آنها از دولت خواهان فراهم سازی قرضه‌هایی بدون بهره، برای دانشجویان هستند.

انتقاد دادستان کل از وزیر ارتباطات ایران: فیلترینگ با نظر شخصی انجام نمی شود

محمدجواد منتظری دادستان کل کشور در ایران گفته است که "فیلتر سایت ها و کانال های شبکه مجازی از دو طریق دستور قضایی و یا تصویب و دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه انجام می شود و افراد نمی توانند با نظر شخصی خود اقدام به چنین کاری کنند".

به نظر می رسد اظهارات او واکنشی به گفته های محمود واعظی وزیر ارتباطات باشد که دو روز پیش گفته بود درخواست فیلتر کردن برخی از منابع اطلاع رسانی، نظر شخصی عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستان ایران و از مقام‌های ارشد فیلترینگ است.

آقای واعظی گفته بود نظر آقای خرم‌آبادی به بستن همه چیز است. بیشتر بخوانید

دو روز پس از این اظهارات، دادستان کل کشور در ایران گفته "گله ما از وزارت ارتباطات این است که برخی از کانال ها و سایت هایی را که بر اساس دستور قضایی یا اعلام و تصویب کارگروه باید بسته و فیلتر شوند، نمی بندد و مسدود نمی کند".

آقای منتظری گفته "سخن ما با وزارت ارتباطات این است که تسلیم قانون باشد".

'برادر رئیس جمهور ایران از دادسرا با آمبولانس به بیرون منتقل شد'

بازداشت برادر رئیس جمهور ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های ایران داشته است
BBC
بازداشت برادر رئیس جمهور ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های ایران داشته است

خبرگزاری فارس به نقل از خبرنگار حوزه قضایی خود می گوید حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران که به دلیل تامین نکردن وثیقه در بازداشت است، "امروز به دادسرای تهران برده شده بود پس از ساعتی به وسیله یک دستگاه آمبولانس اورژانس از دادسرا خارج شد".

فارس دلیل خارج کردن آقای فریدون از دادسرا با آمبولانس را "مشکلات جسمانی" او عنوان کرده است.

یک سارق در جریان فرار از دست پلیس تهران به ضرب گلوله کشته شد

پلیس تهران اعلام کرده است که در جریان دستگیری یک گروه سه نفره سارق شامل دو مرد و یک زن که اقدام به زورگیری در میدان المپیک در غرب این شهر کرده بودند، یک سارق در جریان فرار، به ضرب گلوله پلیس کشته یک نفر مجروح شد و نفر سوم خود را تسلیم کرد.

نماینده مجلس ایران: وزارت نفت قراردادهای اولیه خود را با داخلی‌ها منعقد کرده است

الیاس حضرتی نماینده مجلس ایران می‌گوید رشد هشت درصدی که در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده به سالی ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در داخل کشور نیاز دارد که بخشی از آن را بخش خصوصی، بخشی از آن را دولت (درآمدهای نفتی) و بخشی را هم سهم سرمایه‌گذاری خارجی باید تامین کند.

او درباره قراردادهای نفتی ایران گفت: "وزارت نفت میدان یاران را به ستاد اجرایی فرمان امام و بخشی از میادین را به قرارگاه خاتم‌الانبیاء واگذار کرده است. در واقع وزارت نفت قراردادهای اولیه خود را با داخلی‌ها منعقد کرده است و در قراردادهای بعدی به سمت استفاده از ظرفیت، منابع و تکنولوژی خارجی رفته که اقدام ارزشمندی است."

نماینده مجلس: فهرست ۳۰ نفره زنان توانمند به حسن روحانی رییس جمهوری ارائه شده است

فاطمه ذوالقدر نایب رییس فراکسیون زنان مجلس ایران می‌گوید فهرست ۳۰ نفره زنان توانمند برای تصدی پست‌های مهم مدیریتی به حسن روحانی رییس جمهوری ارائه شده است.

خانم ذوالقدر گفت: "به هر حال شایعاتی در رابطه با عدم حضور زنان در کابینه دوازدهم مطرح شده و آقای روحانی نیز در ضیافت افطاری با زنان موفق تلویحاً تاکید داشتند که هنوز تا زمانی که زنان بتوانند مسئولیت‌هایی همچون وزارت را برعهده بگیرند، فاصله داریم."

گزارش تصویری از پیروان حضرت یحیی در ایران در مراسم آغاز سال منداییان

پیروان آیین #صابئین_مندائی (پیروان حضرت یحیی) آغاز سال 445 هزار و 387 #مندائی را جشن می گیرند
#IRAN
#ایران

پیروان آیین #صابئین_مندائی (پیروان حضرت یحیی) آغاز سال 445 هزار و 387 #مندائی را جشن می گیرند #IRAN #ایران

هشدار رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران به آمریکا درباره احتمال تحریم سپاه

محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران
mizannews
محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران

سرلشگر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در مشهد برگزار شده، نسبت به احتمال تحریم شدن سپاه توسط آمریکا به این کشور هشدار داده است.

آقای باقری گفته است "هم‌ردیف شمردن سپاه با گروه‌های تروریستی و جاری کردن تحریم‌های مشابه آنان برای سپاه ریسک بزرگی برای آمریکا و پایگاه‌ها و نیروهای مستقر آنها در منطقه است".

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران همچنین به طرح همه‌پرسی استقلال کردستان عراق واکنش نشان داده و گفته این اقدام "سرآغازی بر پدید آمدن مشکلات و چالش‌های جدید در این منطقه است و به هیچ وجه قابل پذیرش همسایگان عراق نیست".

ترخیص کیمیا علیزاده از بیمارستان

کاهش سطح آب دریای خزر و خلیج گرگان

نمایی از خلیج گرگان
tasnim
نمایی از خلیج گرگان

خبرگزاری تسنیم با انتشار گزارشی تصویری از کاهش سطح آب دریای خزر و خلیج گرگان خبر داده است.

بر اساس این گزارش نبود بودجه کافی برای لایروبی سواحل باعث آلودگی های زیست محیطی و بوی نامطبوع در منطقه شده است.

واکنش جمنا به بازداشت برادر رئیس جمهور ایران: باید خرسند باشیم

محمد حسینی عضو هیأت رئیسه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) از برگزاری هجدهمین جلسه شورای مرکزی این جبهه خبر داده و با اشاره به بازداشت حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران گفته "از اینکه قوه قضائیه تسلیم جوسازی‌ها و فشارها نشود و با هر فردی در هر موقعیتی بر اساس قانون و شرع برخورد کند، حمایت می‌کنیم و باید از این مسئله خرسند باشیم".

دانشگاه پرینستون برای چند ماه از بازداشت دانشجوی خود در ایران آگاه بوده

دانیل دی سخنگوی دانشگاه پرینستون در گفت و گو با نیویورک تایمز تایید کرد که آقای وانگ که چینی تبار است دانشجوی این دانشگاه است
bbc

به گزارش رسانه های آمریکایی سخنگوی دانشگاه پرینستون آمریکا ضمن تایید بازداشت زیو وانگ دانشجوی مقطع دکترای این دانشگاه در ایران گفته است که برای چند ماه از بازداشت او خبر داشته است.

قوه قضاییه ایران روز یکشنبه بدون نام بردن از آقای وانگ گفت یک شهروند آمریکایی به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

بیشتر بخوانید

همه‌پرسی مخالفان در ونزوئلا یک کشته و چند زخمی داد

رای دهندگان در کنار تصویری از چاوز
EPA
رای دهندگان در کنار تصویری از چاوز

ناظران همه‌پرسی در ونزوئلا می‌گویند که بیش از ۷ میلیون نفر در این رفراندوم غیررسمی که از سوی مخالفان برگزار شده بود شرکت کرده‌اند. گزارش شده است که یک زن ۶۱ ساله که در صف رای‌گیری همه پرسی مخالفان در ونزوئلا بود، بر اثر تیراندازی یک مهاجم کشته شده است.

بیشتر بخوانید

۲۵ جنگجوی طالبان در جنوب افغانستان کشته شدند

مقامات محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان از کشته‌شدن ۲۵ جنگجوی طالبان در این ولایت خبر دادند.

بیشتر بخوانید

پیشنهاد مذاکره نظامی کره جنوبی به کره شمالی

کره جنوبی پیشنهاد داده است تا با کره شمالی وارد مذاکرات نظامی شود. این اقدام مقامات کره جنوبی پس از چند هفته تنش در این منطقه و بویژه در ارتباط با آزمایشهای موشکی کره شمالی صورت گرفته است.

درصورت عملی شدن مذاکرات، این گفتگوها اولین دیدار سطح عالی بین دو طرف از سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

بیشتر بخوانید

مخالفت نتانیاهو با آتش بس سوریه به دلیل 'استمرار حضور ایران'

رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر اسرائیل
AFP
رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جریان بازدید از پاریس گفت که کشورش با آتش بسی که با میانجیگری روسیه و آمریکا در سوریه به دست آمده مخالف است چون حضور نظامی ایران در سوریه را استمرار می بخشد.

او همچنین در گفت و گو با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفت ایران می خواهد در لبنان پایگاه های هوایی، زمینی و دریایی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید

امروز در خبرها

  • کره جنوبی پیشنهاد داده است تا با کره شمالی وارد مذاکرات نظامی شود.
  • مخالفت نتانیاهو با آتش بس سوریه
  • در عملیات هوایی ناتو ۲۵ جنگجوی طالبان در افغانستان کشته شدند
  • همه‌پرسی مخالفان در ونزوئلا یک کشته و چند زخمی داد

آنچه گذشت

آنچه دیروز گذشت را از اینجا مرور کنید.