Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. دولت ترامپ تایید کرد که ایران به توافق اتمی پایبند بوده است
 2. ابراز امیدواری ظریف به درگیر نشدن ایران و عربستان بر سر یمن
 3. فشار مسکو به آمریکا برای بازپس گیری اماکن دیپلماتیک روسیه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عارف: رای روحانی از گفتمان اصلاح‌طلبی به دست آمده

  محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: "دولت آقای روحانی، هم در سال ۹۲ و هم به شکل ملموس تر در سال ۹۶، رای خود را از گفتمان اصلاح طلبی به دست آورده است."

  آقای عارف تاکید کرد: "ما به عنوان نمایندگان این گفتمان در مجلس، باید با این دولت تعامل کنیم و نگاه ما به این دولت مثبت است."

  وی افزود: "در عین حال و ضمن حفظ فضای تعاملی مثبت بین فراکسیون امید و رئیس جمهوری، ما خود را نسبت به مردم متعهد می دانیم و در این راستا بر انجام وظایف نظارتی خود به عنوان وکلای ملت تاکید داریم."

  رئیس فراکسیون امید مجلس دهم، این اظهارات را در پی جلسه این فراکسیون درباره "روند شکل گیری دولت دوازدهم و انتظارات موجود از دولت" بیان کرده است.

 2. دولت ترامپ به فکر بستن دفتر اِعمال برجام است

  وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که در حال بررسی بستن دفتر "اِعمال توافق برجام" است.

  روز سه شنبه درست همزمان با تایید پایبندی ایران به "متن" و نه "روح" مفاد برجام توسط وزارت خارجه آمریکا، یک مقام ارشد این وزارتخانه تایید کرد که دولت در حال بررسی بستن دفتر مسئول بررسی نحوه اعمال این توافق است.

  بر این اساس استفن مول، دیپلمات عالیرتبه آمریکایی که از سال ۲۰۱۵ توسط جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به عنوان هماهنگ کننده ارشد در اعمال برجام در این دفتر مشغول به کار شده بود نیز به بخش دیگری منتقل شده است.

  دفتر اعمال برجام در پی نهایی شدن این توافق در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما در وزارت امور خارجه آمریکا شروع به کار کرد.

 3. افشای موارد جدید تعرض جنسی به پسربچه ها در کلیسای کاتولیک آلمان

  حداقل ۵۴۷ پسربچه عضو گروه همسرایان مذهبی معروف "رگنسبورگر دومشپاتزن" در آلمان، در عرض شش دهه مورد سوءرفتار فیزیکی و جنسی قرار گرفته اند.

  گزارشی که اخیرا در این مورد انتشار یافته نشان می دهد که ۴۹ عضو کلیسای کاتولیک آلمان، در بدرفتاری با این کودکان بین سال ۱۹۴۵ تا اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی دخیل بوده اند.

  "رگنسبورگر دومشپاتزن" نام گروه همسرایان (کُر) کلیسای معروف سنت پیتر شهر رگنزبورگ در ایالت باواریای آلمان است که منحصرا از پسران و مردان جوان تشکیل می شود.

 4. Post update

  View more on twitter
 5. تیم وزنه‌برداری افغانستان برای شرکت در مسابقات آسیایی به نپال می‌رود

  تیم ملی وزنه‌برداری افغانستان برای شرکت در مسابقات آسیایی فردا راهی نیال خواهد شد. ورزشکاران بسیاری از کشورهای آسیایی در این مسابقات که تا دو روز دیگر در شهر کاتماندو، پایتخت نپال برگزار خواهد شد، حضور خواهند یافت. عارف پیمان از سخنگویان ریاست تربیت بدنی افغانستان به ‌بی‌بی‌سی گفت که در این بازی‌ها چهار ورزشکار از افغانستان شرکت خواهند کرد.

  وزنه برداری افغانستان
 6. گرانی پیاز در ایران ادامه دارد

  View more on twitter
 7. 'افزایش دوره درمان معتادان به شش ماه'

  View more on twitter
 8. واکنش دادستان تهران به نامه احمدی‌نژاد درباره بقایی

  عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در پاسخ به نامه محمود احمدی نژاد درباره بازداشت حمید بقایی گفته است: "طبق گزارش واصله، حسب درخواست متهم (حمید بقایی) ناهار و شام از خارج زندان تهیه و تحویل شده و به علاوه غذای رژیمی برای زندانی پیش‌بینی شده بود و علاوه بر آن، برخی مایحتاج دیگر برای او خریداری ودر اختیار متهم قرار داده می‌شده است."

  محمود احمدی نژادريا، رئیس جمهوری سابق ایران دو روز پیش در نامه‌ای خطاب به مردم ایران با انتقاد از بازداشت "غیرقانونی" معاون سابق اجرایی خود در زمان قدرت، از اعتصاب غذا و شرایط سخت او خبر داده بود.

  View more on twitter
 9. افغانستان از قزاقستان خواستار همکاری در مبارزه با تروریسم شد

  اتمر

  افغانستان از قزاقستان خواسته که در مبارزه با تروریسم با افغانستان همکاری کند. محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی این کشور که به قزاقستان رفته است، در دیدار با کمال دینوف ابزال، معاون وزیر خارجه آن کشور دیدار کرده و گفته که مبارزه با تروریسم از توان افغانستان به دور است.

  قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف این سفر مشاور امنیت ملی مذاکرات صلح و امنیت منطقه‌ای است. آقای قادرشاه افزود که آقای اتمر از قزاقستان خواسته که در مبارزه با این تهدید منطقه‌ای با افغانستان کمک کند.

 10. دادستان تهران از احضار شماری از استانداران و فرمانداران خبر داد

  عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از احضار شماری از استاندارها و فرمانداران در ارتباطات با شکایت های انتخاباتی خبر داده است.

  آقای دولت آبادی گفته است تاکنون "۷ استاندار احضار و پس از اخذ آخرین دفاع، نسبت به ۲ نفر از آنها قرار جلب به دادرسی صادر شده است. ۵ استاندار دیگر هم احضار شده‌اند. همچنین ۶ فرماندار احضار شده‌ که در مورد یکی از آنها کیفرخواست صادر شده است".

  انتخابات ریاست جمهوری ایران در اردیبهشت سال جاری برگزار و طی آن حسن روحانی مجددا به پیروزی رسید.

 11. معاون روحانی خواستار بازنگری در قانون حجاب شد

  مولاوردی

  شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور ایران خواستار بازنگری در قانون "عفاف و حجاب" شده است.

  خانم مولاوردی به ایسنا گفته است " باید بپذیریم رویکرد سلبی صرف در زمینه عفاف و حجاب جواب نداده است".

  او برخورد گشت ارشاد با پدیده "بدحجابی" را ناموثر خوانده است.

 12. کمیسیون مشترک برجام جمعه در وین تشکیل می شود

  کمیسیون مشترک برجام روز جمعه این هفته برای مرور اجرای توافق اتمی با ایران، در وین تشکیل جلسه خواهد داد.

  ایران، اتحادیه اروپا و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و جین اعضای این کمیسیون هستند.

  عباس عراقچی مسئول اجرای برجام در این کشور، به نمایندگی از ایران در این نشست شرکت خواهد کرد.

 13. ظریف مجددا درباره نقض برجام به آمریکا هشدار داد

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در نیویورک به سر می برد بار دیگر درباره احتمال نقض برجام از سوی آمریکا به این کشور هشدار داده است. آقای ظریف در به شبکه الجزیره گفته "اگر واشنگتن به توافق هسته‌ای پایبند نباشد ما نیز سناریوهای مختلفی داریم".

  او یک روز پیش از این گفته بود در صورت عدم پایبندی آمریکا به توافق، خروج ایران از آن مردود نیست.

 14. ناتو: در 'جلوگیری از نشستن هواپیمای دوستم' در مزارشریف دخیل نبودیم

  دوستم

  ویلیام سالوین، یکی از سخنگویان نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کرده که این نیروها در تصمیم‌گیری درباره نشستن یا جلوگیری از نشستن هواپیمای عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دخیل نبوده‌اند. دفتر آقای دوستم اما خبرها در مورد سفر او به مزارشریف را تکذیب کرده است.

  بیشتر بخوانید

 15. خبر فوریآمریکا تحریم‌های تازه علیه ایران وضع کرد

  دولت آمریکا ساعاتی بعد از تأیید پایبندی ایران به برجام، تحریم‌های تازه‌ای را علیه برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در تنش‌های منطقه‌ای وضع کرد.

  در مجموع 18 فرد و شرکت در فهرست تحریم‌های وزارت خارجه و وزارت دارایی آمریکا قرار گرفته‌اند.

 16. امضای سوال از رئیس جمهور درباره موسسات مالی

  علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران می‌گوید طرح سوال از حسن روحانی، رئیس جمهور، درباره موسسات اعتباری را امضا کرده است.

  آقای مطهری گفت: "کوتاهی بانک مرکزی در پدید آمدن مشکلاتی مانند موسسه کاسپین به خاطر نظارت ضعیف و عدم اطلاع رسانی به موقع روشن است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رئیس کل بانک مرکزی سوال کند چون ایشان از مجلس رای اعتماد نگرفته است؛ بنابراین نمایندگان راهی جز سوال از رئیس‌جمهور ندارند."

  View more on twitter
 17. مقام ارشد سپاه: از ۶۰ موضع داعش که هدف داشتیم به ۳ جا حمله کردیم

  حاجی زاده

  امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که سپاه در ابتدا ۶۰ موضع از داعش را در دیرالزور سوریه هدف داشته اما سرانجام به ۳ هدف با ۶ موشک حمله کرده است.

  خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای حاجی زاده گفته "همزمان با ارسال گردشکار محضر فرماندهی معظم کل قوا برای اخذ مجوز ضربات موشکی به تروریست ها، در ابتدا ۶۰ هدف توسط نیروی قدس سپاه در اختیار نیروی هوا فضا قرار گرفت که با توجه به تأکید شفاهی و ابلاغ کتبی معظم له، مبنی بر مراقبت نسبت به عدم آسیب رسیدن به افراد غیرنظامی، در نهایت بر روی ۳ هدف اصلی انتخاب شده ۶ موشک شلیک شد".

  مطابق قوانین ایران رهبر این کشور فرمانده کل قوای مسلح است.

  فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته است که "تمامی موشک های شلیک شده به اهداف اصابت و قرارگاه زیرزمینی و تونل‌های پوششی داعش در این عملیات به طور کامل منهدم گردید که تصاویری از انهدام این تونل‌ها به نمایش درآمد".

  حمله موشکی ایران به مواضع داعش در سوریه به فاصله کوتاهی پس از حملات اعضای این گروه در تهران صورت گرفت.

 18. فرهاد رهبر در جلسه امروز هیات رئیسه دانشگاه آزاد شرکت کرد

  فرهاد رهبر سرپرست جدید دانشگاه آزاد در جلسه امروز هیات رئیسه این دانشگاه شرکت کرده است. علی اکبر ولایتی و محسن هاشمی هم در این جلسه حضور داشته اند. آقای رهبر مدتی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رئیس دانشگاه تهران بود. او از معاونان وزارت اطلاعات بوده است.

  View more on twitter
 19. Post update

  View more on twitter
 20. 'پانصد میلیارد تومان' از دارایی‌های کاسپین بتازگی کشف شده است

  رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ایران می‌گوید بدهی مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین حدود هشت هزار و ششصد میلیارد تومان است که تاکنون سه هزار و هشتصد میلیارد تومان از دارایی‌های این مؤسسه شناسایی شده است."

  به گفته آقای زارع "نهادهای اطلاعاتی و امنیتی" در حال شناسایی اموال و املاک این مؤسسه مالی و اعتباری هستند تا از طریق فروش آنها مشکلات سپرده‌گذاران حل شود و اخیرا حدود پانصد میلیارد تومان از دارایی‌های جدید این مؤسسه مالی و اعتباری کشف شده است.

  در همین حال مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مجلس ایران گفت قرار است بانک مرکزی بدهی مردم را پرداخت کند:

  "کاسپین امروز ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به مردم بدهکار است، این در حالی است که این موسسه ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از مردم پول وصول کرده و امروز تنها ۴ هزار میلیارد اموال دارد".

  "در جلسه‌ای که هفته گذشته با ولی الله سیف رییس بانک مرکزی داشتیم، قرار شد برنامه‌ای بیاورند و ۱۶۰۰ میلیارد تومان باقیمانده پول مردم را بدهند. آیا واقعا توانایی پرداخت این مبلغ را دارند؟ اگر بخواهند سود مردم را هم بدهند باید ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار داشته باشند."