Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. دولت ترامپ تایید کرد که ایران به توافق اتمی پایبند بوده است
  2. ابراز امیدواری ظریف به درگیر نشدن ایران و عربستان بر سر یمن
  3. فشار مسکو به آمریکا برای بازپس گیری اماکن دیپلماتیک روسیه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

عارف: رای روحانی از گفتمان اصلاح‌طلبی به دست آمده

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: "دولت آقای روحانی، هم در سال ۹۲ و هم به شکل ملموس تر در سال ۹۶، رای خود را از گفتمان اصلاح طلبی به دست آورده است."

آقای عارف تاکید کرد: "ما به عنوان نمایندگان این گفتمان در مجلس، باید با این دولت تعامل کنیم و نگاه ما به این دولت مثبت است."

وی افزود: "در عین حال و ضمن حفظ فضای تعاملی مثبت بین فراکسیون امید و رئیس جمهوری، ما خود را نسبت به مردم متعهد می دانیم و در این راستا بر انجام وظایف نظارتی خود به عنوان وکلای ملت تاکید داریم."

رئیس فراکسیون امید مجلس دهم، این اظهارات را در پی جلسه این فراکسیون درباره "روند شکل گیری دولت دوازدهم و انتظارات موجود از دولت" بیان کرده است.

دولت ترامپ به فکر بستن دفتر اِعمال برجام است

وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که در حال بررسی بستن دفتر "اِعمال توافق برجام" است.

روز سه شنبه درست همزمان با تایید پایبندی ایران به "متن" و نه "روح" مفاد برجام توسط وزارت خارجه آمریکا، یک مقام ارشد این وزارتخانه تایید کرد که دولت در حال بررسی بستن دفتر مسئول بررسی نحوه اعمال این توافق است.

بر این اساس استفن مول، دیپلمات عالیرتبه آمریکایی که از سال ۲۰۱۵ توسط جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به عنوان هماهنگ کننده ارشد در اعمال برجام در این دفتر مشغول به کار شده بود نیز به بخش دیگری منتقل شده است.

دفتر اعمال برجام در پی نهایی شدن این توافق در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما در وزارت امور خارجه آمریکا شروع به کار کرد.

افشای موارد جدید تعرض جنسی به پسربچه ها در کلیسای کاتولیک آلمان

حداقل ۵۴۷ پسربچه عضو گروه همسرایان مذهبی معروف "رگنسبورگر دومشپاتزن" در آلمان، در عرض شش دهه مورد سوءرفتار فیزیکی و جنسی قرار گرفته اند.

گزارشی که اخیرا در این مورد انتشار یافته نشان می دهد که ۴۹ عضو کلیسای کاتولیک آلمان، در بدرفتاری با این کودکان بین سال ۱۹۴۵ تا اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی دخیل بوده اند.

"رگنسبورگر دومشپاتزن" نام گروه همسرایان (کُر) کلیسای معروف سنت پیتر شهر رگنزبورگ در ایالت باواریای آلمان است که منحصرا از پسران و مردان جوان تشکیل می شود.

تیم وزنه‌برداری افغانستان برای شرکت در مسابقات آسیایی به نپال می‌رود

تیم ملی وزنه‌برداری افغانستان برای شرکت در مسابقات آسیایی فردا راهی نیال خواهد شد. ورزشکاران بسیاری از کشورهای آسیایی در این مسابقات که تا دو روز دیگر در شهر کاتماندو، پایتخت نپال برگزار خواهد شد، حضور خواهند یافت. عارف پیمان از سخنگویان ریاست تربیت بدنی افغانستان به ‌بی‌بی‌سی گفت که در این بازی‌ها چهار ورزشکار از افغانستان شرکت خواهند کرد.

وزنه برداری افغانستان
awf / facebook

گرانی پیاز در ایران ادامه دارد

'افزایش دوره درمان معتادان به شش ماه'

واکنش دادستان تهران به نامه احمدی‌نژاد درباره بقایی

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در پاسخ به نامه محمود احمدی نژاد درباره بازداشت حمید بقایی گفته است: "طبق گزارش واصله، حسب درخواست متهم (حمید بقایی) ناهار و شام از خارج زندان تهیه و تحویل شده و به علاوه غذای رژیمی برای زندانی پیش‌بینی شده بود و علاوه بر آن، برخی مایحتاج دیگر برای او خریداری ودر اختیار متهم قرار داده می‌شده است."

محمود احمدی نژادريا، رئیس جمهوری سابق ایران دو روز پیش در نامه‌ای خطاب به مردم ایران با انتقاد از بازداشت "غیرقانونی" معاون سابق اجرایی خود در زمان قدرت، از اعتصاب غذا و شرایط سخت او خبر داده بود.

View more on twitter

افغانستان از قزاقستان خواستار همکاری در مبارزه با تروریسم شد

اتمر
onsc

افغانستان از قزاقستان خواسته که در مبارزه با تروریسم با افغانستان همکاری کند. محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی این کشور که به قزاقستان رفته است، در دیدار با کمال دینوف ابزال، معاون وزیر خارجه آن کشور دیدار کرده و گفته که مبارزه با تروریسم از توان افغانستان به دور است.

قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف این سفر مشاور امنیت ملی مذاکرات صلح و امنیت منطقه‌ای است. آقای قادرشاه افزود که آقای اتمر از قزاقستان خواسته که در مبارزه با این تهدید منطقه‌ای با افغانستان کمک کند.

دادستان تهران از احضار شماری از استانداران و فرمانداران خبر داد

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از احضار شماری از استاندارها و فرمانداران در ارتباطات با شکایت های انتخاباتی خبر داده است.

آقای دولت آبادی گفته است تاکنون "۷ استاندار احضار و پس از اخذ آخرین دفاع، نسبت به ۲ نفر از آنها قرار جلب به دادرسی صادر شده است. ۵ استاندار دیگر هم احضار شده‌اند. همچنین ۶ فرماندار احضار شده‌ که در مورد یکی از آنها کیفرخواست صادر شده است".

انتخابات ریاست جمهوری ایران در اردیبهشت سال جاری برگزار و طی آن حسن روحانی مجددا به پیروزی رسید.

معاون روحانی خواستار بازنگری در قانون حجاب شد

مولاوردی
ana

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور ایران خواستار بازنگری در قانون "عفاف و حجاب" شده است.

خانم مولاوردی به ایسنا گفته است " باید بپذیریم رویکرد سلبی صرف در زمینه عفاف و حجاب جواب نداده است".

او برخورد گشت ارشاد با پدیده "بدحجابی" را ناموثر خوانده است.

کمیسیون مشترک برجام جمعه در وین تشکیل می شود

کمیسیون مشترک برجام روز جمعه این هفته برای مرور اجرای توافق اتمی با ایران، در وین تشکیل جلسه خواهد داد.

ایران، اتحادیه اروپا و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و جین اعضای این کمیسیون هستند.

عباس عراقچی مسئول اجرای برجام در این کشور، به نمایندگی از ایران در این نشست شرکت خواهد کرد.

ظریف مجددا درباره نقض برجام به آمریکا هشدار داد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در نیویورک به سر می برد بار دیگر درباره احتمال نقض برجام از سوی آمریکا به این کشور هشدار داده است. آقای ظریف در به شبکه الجزیره گفته "اگر واشنگتن به توافق هسته‌ای پایبند نباشد ما نیز سناریوهای مختلفی داریم".

او یک روز پیش از این گفته بود در صورت عدم پایبندی آمریکا به توافق، خروج ایران از آن مردود نیست.

ناتو: در 'جلوگیری از نشستن هواپیمای دوستم' در مزارشریف دخیل نبودیم

دوستم
FVP Afghanistan

ویلیام سالوین، یکی از سخنگویان نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کرده که این نیروها در تصمیم‌گیری درباره نشستن یا جلوگیری از نشستن هواپیمای عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دخیل نبوده‌اند. دفتر آقای دوستم اما خبرها در مورد سفر او به مزارشریف را تکذیب کرده است.

بیشتر بخوانید

خبر فوریآمریکا تحریم‌های تازه علیه ایران وضع کرد

دولت آمریکا ساعاتی بعد از تأیید پایبندی ایران به برجام، تحریم‌های تازه‌ای را علیه برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در تنش‌های منطقه‌ای وضع کرد.

در مجموع 18 فرد و شرکت در فهرست تحریم‌های وزارت خارجه و وزارت دارایی آمریکا قرار گرفته‌اند.

امضای سوال از رئیس جمهور درباره موسسات مالی

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران می‌گوید طرح سوال از حسن روحانی، رئیس جمهور، درباره موسسات اعتباری را امضا کرده است.

آقای مطهری گفت: "کوتاهی بانک مرکزی در پدید آمدن مشکلاتی مانند موسسه کاسپین به خاطر نظارت ضعیف و عدم اطلاع رسانی به موقع روشن است و از طرفی مجلس نمی‌تواند از رئیس کل بانک مرکزی سوال کند چون ایشان از مجلس رای اعتماد نگرفته است؛ بنابراین نمایندگان راهی جز سوال از رئیس‌جمهور ندارند."

View more on twitter

مقام ارشد سپاه: از ۶۰ موضع داعش که هدف داشتیم به ۳ جا حمله کردیم

حاجی زاده
fars

امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که سپاه در ابتدا ۶۰ موضع از داعش را در دیرالزور سوریه هدف داشته اما سرانجام به ۳ هدف با ۶ موشک حمله کرده است.

خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای حاجی زاده گفته "همزمان با ارسال گردشکار محضر فرماندهی معظم کل قوا برای اخذ مجوز ضربات موشکی به تروریست ها، در ابتدا ۶۰ هدف توسط نیروی قدس سپاه در اختیار نیروی هوا فضا قرار گرفت که با توجه به تأکید شفاهی و ابلاغ کتبی معظم له، مبنی بر مراقبت نسبت به عدم آسیب رسیدن به افراد غیرنظامی، در نهایت بر روی ۳ هدف اصلی انتخاب شده ۶ موشک شلیک شد".

مطابق قوانین ایران رهبر این کشور فرمانده کل قوای مسلح است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته است که "تمامی موشک های شلیک شده به اهداف اصابت و قرارگاه زیرزمینی و تونل‌های پوششی داعش در این عملیات به طور کامل منهدم گردید که تصاویری از انهدام این تونل‌ها به نمایش درآمد".

حمله موشکی ایران به مواضع داعش در سوریه به فاصله کوتاهی پس از حملات اعضای این گروه در تهران صورت گرفت.

فرهاد رهبر در جلسه امروز هیات رئیسه دانشگاه آزاد شرکت کرد

فرهاد رهبر سرپرست جدید دانشگاه آزاد در جلسه امروز هیات رئیسه این دانشگاه شرکت کرده است. علی اکبر ولایتی و محسن هاشمی هم در این جلسه حضور داشته اند. آقای رهبر مدتی در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رئیس دانشگاه تهران بود. او از معاونان وزارت اطلاعات بوده است.

View more on twitter

'پانصد میلیارد تومان' از دارایی‌های کاسپین بتازگی کشف شده است

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ایران می‌گوید بدهی مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین حدود هشت هزار و ششصد میلیارد تومان است که تاکنون سه هزار و هشتصد میلیارد تومان از دارایی‌های این مؤسسه شناسایی شده است."

به گفته آقای زارع "نهادهای اطلاعاتی و امنیتی" در حال شناسایی اموال و املاک این مؤسسه مالی و اعتباری هستند تا از طریق فروش آنها مشکلات سپرده‌گذاران حل شود و اخیرا حدود پانصد میلیارد تومان از دارایی‌های جدید این مؤسسه مالی و اعتباری کشف شده است.

در همین حال مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مجلس ایران گفت قرار است بانک مرکزی بدهی مردم را پرداخت کند:

"کاسپین امروز ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به مردم بدهکار است، این در حالی است که این موسسه ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از مردم پول وصول کرده و امروز تنها ۴ هزار میلیارد اموال دارد".

"در جلسه‌ای که هفته گذشته با ولی الله سیف رییس بانک مرکزی داشتیم، قرار شد برنامه‌ای بیاورند و ۱۶۰۰ میلیارد تومان باقیمانده پول مردم را بدهند. آیا واقعا توانایی پرداخت این مبلغ را دارند؟ اگر بخواهند سود مردم را هم بدهند باید ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار داشته باشند."

'چهارده جنگجوی داعش در ننگرهار کشته شدند'

در حملات هوایی و توپخانه‌ای نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار در شرق افغانستان دست کم چهارده جنگجوی گروه موسوم دولت اسلامی (داعش) کشته شدند.

عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که چند جنگجوی خارجی نیز در میان کشته شدگان هستند اما در مورد هویت آنان چیزی نگفت.

در این حملات مقداری تجهیزات نظامی این جنگجویان نیز از بین رفته است.

داعش تاکنون اظهار نظری در این باره نداشته است.

ننگرهار
BBC

چهارمین جلسه محاکمه دو متهم نفتی به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد

گزارش ایسنا از چهارمین جلسه محاکمه دو متهم فساد نفتی متهم: فقط یک کارگزار بودم/ قاضی: شما عضو اصلی تشکیلات بودید isna.ir/news/960427156…

مجلس خواستار تجدید نظر در 'مساله تابعیت' شد

میرزاخانی
AFP
میرزاخانی در خارج از ایران درگذشت

به گزارش خانه ملت - خبرگزاری مجلس ایران - در جلسه روز سه شنبه، 27 تیرماه، بیانیه و نامه 147 تن از نمایندگان شامل تسلیت درگذشت مریم میرزاخانی نخبه ریاضی کشور قرائت شد. در این بیانیه ضمن ابراز تاسف از درگذشت سرکار خانم میرزاخانی آمده است که " به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار این بوده‌ایم که در برابر فرار مغزها و نخبگان تدابیر لازم اتخاذ و درباره مسئله تابعیت تجدیدنظر مقتضی صورت گیرد." این گزارش مشخص نمی‌کند که نمایندگان امضاکننده خواستار چه اقداماتی هستند. در حالیکه معمولا کمبود امکانات و شرایط اجتماعی و سیاسی داخلی ایران عامل فرار مغزها عنوان شده، گفته می‌شود فشار بر ایرانیان دارای تابعیت دوگانه امکان بازگشت و حتی همکاری آنان با نهادهای داخلی را نیز بیش از گذشته تضعیف کرده است. در چند سال اخیر، شماری از ایرانیان دوتابعیتی هنگام سفر برای دیدار از کشورشان بازداشت و در مواردی زندانی شده‌اند. به گفته برخی منابع، در مواردی انگیزه از بازداشت این افراد کسب امتیاز از کشورهای خارجی محل اقامت آنان بوده است.

نماینده مجلس: ایران پالایشگاه خون ندارد

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ایران می‌گوید: "تنها یک پالایشگاه خون در کشور وجود داشت که متاسفانه به جهت آلوده بودن به هپاتیت و اچ آی وی تعطیل شد لذا عملا این پالایشگاه فعالیتی ندارد."

"در حال حاضر ایران خون کامل را به کشور آلمان ارسال می‌کند. این خون را چند شرکت فرآوری کرده، سی درصد آن به کشور باز می‌گردد و هفتاد درصد را این شرکت‌ها بابت حق‌الزحمه برمی‌دارند."

مجلس ایران یک فوریت طرح تحریم آمریکا را تصویب کرد

مجلس
ISNA
تهیه کنندگان طرح هدف از آن را مقابله با اقدامات آمریکا توصیف کرده‌اند اما مشخص نیست که این طرح چه تبعات عملی برای آمریکا خواهد داشت

مجلس ایران یک فوریت طرح "مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا درمنطقه" را با ٢١١ رای موافق،٦ رای مخالف و ١ رای ممتنع تصویب کرده است. این طرح با امضای ١٣١ نماینده به عنوان مقابله با طرح سنای آمریکا تحت عنوان "قانون مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران" تسلیم مجلس شده بود. طرح سنای آمریکا به منظور مقابله با "تهدیدهای ایران علیه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا" تدوین شده و شامل تحریم‌های جدیدی در ارتباط با برنامه موشک بالستیکی، نقض حقوق بشر شهروندان ایرانی و "فعالیت‌های مرتبط با تروریسم" سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

پس از تصویب یک فوریت این طرح در مجلس ایران، نمایندگان شعار مرگ بر آمریکا سر دادند. علی لاریجانی رئیس مجلس در جلسه روز یکشنبه ٢١ خرداد مجلس از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواسته بود تا طرح مقابله با اقدام اخیر سنا را آماده کند. او رای بالا به یک فوریت این طرح را نشانه اتحاد مجلس و ملت خواند.

طرح سنای آمریکا که شامل تحریم های جدید علیه روسیه نیز هست به دلیل ایرادهای قانونی مربوط به دو مجلس کنگره آمریکا هنوز به تصویب این مجلس نرسیده است.

اینستاگرام روحانی ویدئویی از رفسنجانی در دفاع از پایان جنگ منتشر کرد

اینستاگرام حسن روحانی رئیس جمهور ایران ویدئویی از اکبر هاشمی رفسنجانی در دفاع از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ منتشر کرده که به نظر می رسد تاکنون منتشر نشده بوده است.

این ویدئو مربوط به دیدار دو سال پیش گروهی از دست اندرکاران جنگ ایران و عراق با آقای هاشمی رفسنجانی است. او در این ویدئو پایان جنگ را از افتخارات خود و آقای روحانی خوانده و از قول آیت الله خمینی می گوید که رهبر وقت ایران به او گفته بود پذیرش پایان جنگ برای او جام زهر بوده اما چند ماه پس از اتمام نبرد هشت ساله، این واقعه برای او شیرین شده است.

View more on instagram

پس از حمله داعش به تهران 'امکان تجمع مقابل مجلس نیست'

همشهری
BBC

روزنامه همشهری چاپ تهران امروز تیتر اصلی خود را به گزارشی اختصاص داده که می گوید پس از حمله داعش به مجلس "تا هفته پيش ملاقات‌های مردمی لغو شده بود و امكان تجمع هم ديگر مقابل مجلس نيست".

اظهارات سخنگوی دولت درباره بازداشت برادر رئیس جمهور

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت حسن روحانی درباره بازداشت حسین فریدون برادر رئیس جمهور: تردید نداریم اگر برادر رئیس قوه‌ قضاییه و قوه‌مقننه هم باشند، این قوه همانطور که با برادر رئیس‌جمهور برخورد کرد، با آنها برخورد می‌کند.

آقای فریدون روز گذشته در جریان جلسه بازپرسی دچار مشکل جسمی شد و پس از انتقال به بیمارستان و پذیرش وثیقه پنجاه میلیاردی اش، از بازداشت درآمد.

شورای شهر تهران نام یک بزرگراه را به هاشمی رفسنجانی تغییر داد

اعضای شورای شهر تهران نام بزرگراه نیایش را به هاشمی رفسنجانی تغییر دادند.

بر اساس رای امروز اعضا، محدوده بزرگراه نیایش حد فاصل بزرگراه صدر تا بزرگراه آب شناسان به بزرگراه هاشمی رفسنجانی تغییر نام داد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا تغییر نام ایستگاه‌های مترو را هزینه بر دانسته و گفته "به همین دلیل درخواست‌ دارم ایستگاه‌ها با همان نام قبلی خوانده شوند".

ولی الله شجاع پوریان هم گفته تغییر نام ایستگاه‌ها و خیابان‌ها هویت اماکن را از بین می‌برد. به همین دلیل معتقدم نیازی به تغییر نام‌ها نیست.

وزارت کشور افغانستان از کشف ۱۴۰۰ کیلو مواد انفجاری خبرداد

انفجاری
MOI
این مواد از نزدیک مرز پاکستان به شهر جلال آباد منتقل می‌شده‌است

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که نیروهای پلیس ۱۴۰۰ کیلو مواد انفجاری نوع "نیتریت آمونیوم" را در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشف کرده است.

در خبرنامه این وزارت که امروز سه‌شنبه، ۲۷ سرطان/ تیر به رسانه‌ها فرستاده شده آمده که این مواد در کامیونی جاسازی شده بود که در جاده عمومی تورخم- جلال آباد در حرکت بود.

وزارت کشور افغانستان اعلام کرده که قرار بوده از این مواد برای حمله‌های "تروریستی" در افغانستان استفاده شود. بر اساس خبرنامه راننده این کامیون بازداشت شده و تحقیق در این زمینه ادامه دارد.

لباس پلیس ایران به دوربین مجهز می شود

مهدی معصوم بیگی جانشین پلیس پیشگیری نیروی انتظامی گفته است "لباس ماموران نیروهای انتظامی در راستای اجرای حقوق شهروندی به دوربین مجهز می شود و این دوربین ها تمامی اقدامات مامور کلانتری را به طور مستمر ثبت و ضبط می کند".

آقای معصوم بیگی گفته "نصب دوربین بر روی لباس ماموران موجب استاندارد شدن رفتار کارکنان فعال در مجموعه نیروی انتظامی در مواجهه با شهروندان می شود".

خاکسپاری مریم میرزاخانی به طور خصوصی برگزار می شود

مریم میرزاخانی
AFP

خانواده مریم میرزاخانی در بیانیه‌ای گفتند که خاکسپاری او در آمریکا خصوصی برگزار می‌شود و از عموم خواسته‌اند به این خواست خانواده احترام بگذارند.

‌در این اطلاعیه با امضای همسر، پدر، مادر و خواهر مریم میرزاخانی، آنها بابت هم‌دردی مردم و ابراز احساسات صمیمانه، سپاسگزاری کرده‌اند. خانواده خانم میرزاخانی گفته اند که مراسم یادبودی برای شرکت عموم یکشنبه آینده در بنیاد توحید در سن‌خوزه برگزار می‌کنند.

احمد جنتی: همه کاره شورای نگهبان نیستم

معاون رئیس جمهور ایران: در دولت قبلی موضوع حجاب جنبه امنیتی پیدا کرد

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور ایران در گفت و گو با ایسنا: در دولت نهم‌ ودهم نظارت بر قانون گسترش عفاف‌وحجاب از شورای فرهنگ عمومی به وزارت کشور منتقل شد و حجاب جنبه امنیتی و سیاسی پیدا کرد.

هیائت رئیسه مجلس ایران وصول طرح تسهیل خروج زنان از کشور را تایید کرد

محمدعلی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول طرح تسهیل خروج زنان از کشور در شرایط اضطرار خبر داده است.

در این طرح تسهیل خروج زنان از کشور در شرایط اضطرار بدون اذن همسر پیش بینی شده است.

گزارش جدید اجرای برجام به مجلس: افزایش همکاری در زمینه هسته ای

خبرگزاری خانه ملت می گوید ششمین گزارش اجرای توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی به مجلس ارائه شده است.

این خبرگزاری می گوید یکی از تحولات مهم طی سه ماه گذشته، افزایش همکاری های بین المللی در زمینه انرژی هسته ای با بهره گیری از ظرفیت های پیوست شماره سه برجام است. در این راستا، علاوه بر ادامه گفت وگوهای فنی کارشناسی در قالب کارگروه تحقیق و توسعه با اتحادیه اروپا، پروژه مهمی در زمینه ارتقای توانمندی های نظام ایمنی هسته ای کشور با اتحادیه اروپا به امضا رسید و بدین ترتیب امکان همکاری عملی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این زمینه فراهم شد.

بر اساس این گزارش "شروع پروژه ساخت مرکز ملی یون درمانی سرطان با همکاری یکی از شرکت های پیشرفته اروپائی در حوزه پزشکی هسته ای از دیگر تحولات عمده در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است که در گزارش وزارت امور خارجه ذکر شده است".

' ۱۲ و نیم میلیون ایرانی نشانه‌هایی از اختلالات روانی را دارند'

خبرگزاری خانه‌ ملت وابسته به مجلس ایران می گوید طبق مطالعات رسمی سیمای سلامت ایرانیان در میان جمعیت ۸۰ میلیونی ایران حدود ۱۲ و نیم میلیون نفر نشانه‌های از اختلالات روانی را دارند که از این میان حداقل ۲میلیون و دویست هزار نفر در سال ۹۵ به مراکز روانشناسی مراجعه و درمان شدند.

بر اساس این گزارش در بین جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال این میزان به ۲۳.۶ درصد رسیده که در آقایان نسبت به خانم‌ها این میزان کمتر است.

سخنگوی دولت ایران مخالفان قرارداد توتال را به ارائه مدرک به قوه قضائیه تشویق کرد

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت حسن روحانی گفته است "از همه کسانی که فکر می کنند در عقد قرارداد توتال اقدام غیر قانونی صورت گرفته می خواهیم که مسامحه نکنند و هر مدرکی دارند به قوه قضائیه ارائه دهند".

قرارداد وزارت نفت ایران و شرکت نفتی توتال بر سر توسعه یکی از فازهای پارس جنوبی باعث فشارهای فراوان منتقدان دولت شده است.

مجلس ایران یک فوریت طرح 'مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه' را تصویب کرد

مجلس ایران
isna

نمایندگان مجلس ایران با ۲۱۱ رای موافق، ۶ رای مخالف و یک رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر، یک فوریت طرح قانونی "مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه" را تصویب کردند.

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی وعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به عنوان طراح این طرح و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر به عنوان مخالف و اکبر رنجبرزاده نماینده اسدآباد به عنوان مخالف یک فوریت این طرح سخنرانی کردند.

این طرح به امضای ۱۳۱ نماینده مجلس شورای اسلامی رسیده است. ایرنا خبرگزاری رسمی ایران می گوید پس از تصویب یک فوریت این طرح، نمایندگان شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.

ظریف: خروج ایران از برجام مردود نیست

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته است که ایران گزینه خروج از توافق هسته ای را مردود نمی داند.

به گزارش ایسنا آقای ظریف در مصاحبه با مجله آمریکایی "نشنال اینترست" گفته: "در صورتی که تعرضی عمده رخ دهد یا همان چیزی که در برجام عدم اجرای قابل توجه خوانده می‌شود، ایران گزینه‌های دیگری در اختیار دارد؛ از جمله خروج از توافق."

او افزود: "ایران مسیری را که در برجام تعیین شده طی کرده یعنی به کمیسیون مشترک برجام رجوع کرده است تا مطمئن شویم که در مورد کوتاهی‌های ایالات‌متحده در زمینه برجام، چاره‌اندیشی شود."