Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ترامپ و پوتین دیدار فاش نشده دیگری در اجلاس گروه ۲۰ داشتند
  2. دولت ترامپ بستن دفتر اجرای برجام را بررسی می‌کند
  3. تیم روباتیک دختران افغانستان مدال نقره گرفت

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

شکایات علیه سران جنبش روشنایی در دادستانی کل افغانستان ثبت شد

جنبش روشنایی
arman
در حمله انتحاری به 'جنبش روشنایی' حدود۱۰۰ نفر کشته و بیشتر از ۲۰۰ نفر زخمی شدند

شماری از بستگان قربانیان حمله مرگبار یک سال پیش به تظاهرات "جنبش روشنایی" در کابل شکایتی را علیه سران این جنبش به دادستان کل ارائه کردند.

بیشتر بخوانید

یک کارمند سابق دولت آمریکا به دریافت رشوه در افغانستان اعتراف کرد

دلار
AFP

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که یک کارمند سابق دولت آمریکا به جرم دریافت ۲۵۰ هزار دلار رشوه در افغانستان اعتراف کرده است. قرار است که حکم این کارمند سابق دولت آمریکا روز ۱۸ اکتبر (سه ماه دیگر) صادر شود.

بیشتر بخوانید

احمدی‌نژاد در دفاع از معاون بازداشت شده اش دوباره نامه نوشت

محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهور اسبق ایران در دومین نامه سرگشاده خود ظرف در روزهای اخیر، بار دیگر از حمید بقایی معاونش در زمان ریاست جمهوری دفاع کرده است. آقای احمدی نژاد در این نامه از گفته های اخیر غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه درباره آقای بقایی انتقاد کرده و سخنگوی قوه قضائیه را به "نشر اکاذیب" متهم کرده است.

آقای بقایی اکنون در بازداشت است.

آقایان احمدی نژاد و بقایی هردو برای انتخابات ریاست جمهوری که اخیرا برگزار شد، ثبت نام کرده بودند اما شورای نگهبان صلاحیت هیچکدام از آنها را تایید نکرد.

گزارشی از نامه جدید آقای احمدی نژاد به زودی در سایت فارسی بی بی سی منتشر خواهد شد.

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد درگذشت مریم میرزاخانی را تسلیت گفتند

وب سایت کلمه منبع خبری نزدیک به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از رهبران اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 می گوید این دو چهره سیاسی، درگذشت مریم میرزاخانی ریاضی دان ایرانی مقیم آمریکا را تسلیت گفته اند.

بر اساس گزارش کلمه، تسلیت این دو، در دیدار اخیر فرزندانشان با آنها مطرح شده است.

آقای موسوی و خانم رهنورد در خانه خود تحت حصر قرار دارند.

مدال نقره شجاعت برای تیم دختران افغانستان

تیم دختران افغانستان که در مسابقات رباتیک آمریکا شرکت کرده بود مدال نقره شجاعت گرفت. این تیم برای رسیدن به مسابقات با مشکلات و موانع زیادی روبرو بود.

تیم روباتیک دختران افغانستان: به واشنگتن آمده‌ایم تا ثابت کنیم می‌توانیم

تیم روباتیک دختران افغانستان مدال نقره شجاعت گرفت

View more on twitter

وزیر ارتباطات ایران خواستار رفع فیلتر توییتر شد

محمود واعظی وزير ارتباطات ایران: با توجه به استفاده بسیاری از مسئولان و مدیران از تويیتر کارگروه فیلترینگ باید درباره فیلتر تويیتر تجدیدنظر کند.

روحانی خطاب به مجلس و قوه قضائیه: برای دعوا وقت هست

هشدار فرمانده سپاه به آمریکا درباره احتمال تحریم سپاه پاسداران

سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران: اگر آمریکا بخواهد موضوع تحریم دفاعی و تحریم سپاه را دنبال کند قبل از آن باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا عمق هزار کیلومتری اطراف ایران جمع‌آوری کند.

کشته شدن چهار هزاره در بلوچستان پاکستان

مقامات در جنوب غرب پاکستان می‌گویند که چهار نفر در حمله که ظاهرا فرقه‌گرایانه و هدفمند بوده، کشته شدند.

این افرد که از قوم هزاره بودند، در مستانگ واقع در ایالت بلوچستان پاکستان مورد حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفتند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. این گروه اخیرا مسئولیت شرکت چند حمله مشابه در بلوچستان را برعهده گرفته است.

مذاکرات برای ارائه خدمات مکان‌یابی رصدخانه به امارات 'به دلایل سیاسی لغو شد'

سعدالله نصیری قیداری، رئیس کمیته مکان‌یابی طرح رصدخانه ملی در ایران به خبرگزاری ایسنا از دستیابی به دانش فنی مکان‌یابی رصدخانه خبر داده و گفته ایران برای ارائه این خدمات به دیگر کشورهای آمادگی دارد.

او گفته تا به حال "کشور امارات از ما دعوت کرده بود تا خدمات مکان‌یابی به آنها ارائه دهیم. در این زمینه قرار ملاقات‌هایی گذاشته شد، ولی به دلایل سیاسی و اختلاف میان دو کشور این قرارها لغو شد".

سفر کمال خرازی به لندن و سخنرانی در پارلمان بریتانیا

کمال خرازی در پارلمان بریتانیا
irna

کمال خرازی وزیر اسبق امور خارجه ایران و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی این کشور به لندن سفر و در پارلمان بریتانیا سخنرانی کرده است.

قطر سه صیاد ایرانی را در خلیج فارس بازداشت کرد

خبرگزاری ایرنا به نقل از رئیس شیلات بندر عسلویه دراستان بوشهر می گوید گارد ساحلی کشور قطر سه صیاد از اهالی این بندر را که با یک فروند قایق درحال ماهیگیری در نزدیکی سکوهای نفتی در آب های قطر بودند، بازداشت کرده است.

این گزارش می گوید مسئولان شهرستان عسلویه در حال پیگیری وضعیت شناور توقیف شده هستند و تلاش برای آزادی سه صیاد دستگیر شده ادامه دارد.

رئیس بسیج: به کسانی‌که به سپاه می تازند باید با تردید نگاه کرد

غلامحسین غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین: باید به کسانی‌که به سپاه می تازند با تردید نگاه کرد. شان سپاه در خدمت مردم بودن است و در هر عرصه ای، از انقلاب و کیان انقلاب دفاع می کند، لذا تاختن به سپاه درست نیست.

ایران آمریکا را به 'سنگ اندازی در راه انتفاع تهران از توافق اتمی' متهم کرد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گفته های اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: متهم کردن ایران به نقض روح برجام در حالی صورت می گیرد که دولت آمریکا در دو سال گذشته همواره با اقدامات، تصمیمات و سیاست های تنش زای خود، برخلاف تعهداتش در چارچوب برجام، مبنی بر اجرای آن براساس حسن نیت و اجرای موفقیت آمیز آن، اقدام کرده و به صورت مستقیم و غیرمستقیم کوشیده است در راه انتفاع جمهوری اسلامی ایران از منافع و مزایای برجام سنگ اندازی و مانع تراشی کند.

'مسکن خانواده جانباختگان حادثه معدن آزادشهر تامین می‌شود'

رئیس کل بانک مرکزی ایران: هیچ بانکی نباید مجاز باشد بیشتر از نرخ مصوب سود بدهد

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران: هیچ بانکی نباید مجاز باشد سود علی الحساب را بیشتر از آنکه در شورای پول واعتبار تصویب شده بدهد، نرخ مصوب شورای پول و اعتبار ۱۵ درصد است.

پرداخت سودهای بیشتر از نرخ مصوب از سوی برخی موسسات مالی و اعتباری باعث بروز بحران در زمینه بازپرداخت اصل سپرده گذاری شهروندان و بالاگرفتن انتقادها در این زمینه شده است.

اعتراض جوانان هراتی به دلیل 'چشم‌پوشی حکومت از ظرفیت‌های مردم هرات'

آنان خود را در پارچه های سفید به شکل کفن که به گفتۀ آنان نماد پاکی و از خودگذری است پیچانده بودند. تجمع جوانان کفن‌پوش آرام منظم و مسالمت ‌آمیز بود.
bbc
آنان خود را در پارچه های سفید به شکل کفن که به گفتۀ آنان نماد پاکی و از خودگذری است پیچانده بودند. تجمع جوانان کفن‌پوش آرام منظم و مسالمت ‌آمیز بود

صدها تن از جوانان هراتی امروز در یک حرکت نمادین نسبت به آنچه که پایمال شدن حق هراتیان خواندند، در مقابل مقر ولایت هرات اعتراض کردند.

این جوانان که خود را در پارچه‌های سفید به شکل کفن پیچانده بودند، دولت مرکزی را به دلیل چشم پوشی از ظرفیت‌های موجود در هرات انتقاد کردند. آنان از دولت خواستند تا در انتصاب افراد به سمت‌های مهم، کدرهای هرات را نادیده نگیرد و برای مبارزه با فساد اداری هم جدی تر از پیش اقدام کند.

حضور پلیس هم محسوس و تدابیر امنیتی نسبتا شدید بود. در قطع نامه که در پایان این مراسم خوانده شد، بر افزایش تشکیل نیروهای امنیتی، اجرای یکسان قوانین و مبارزه با انواع تبعیض هم تأکید شده است. کفن پوشان جوان هراتی به دعوت نهادی موسوم به شورای اجتماعی جوانان در این تجمع شرکت کردند.

مجلس ایران تا روز تحلیف حسن روحانی تعطیل شد

جلسات علنی مجلس ایران تا روز تحلیف تعطیل شد و نمایندگان از امروز به مدت دو هفته در حوزه‌های انتخابیه حضور خواهند داشت.

بر اساس اعلام مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس نشست بعدی مجلس روز شنبه ۱۴ مرداد ماه خواهد بود و دستور کار جلسه نیز، برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس‌جمهور است.

رئیس ستاد ارتش فرانسه استعفا کرد

رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه در اعتراض به برنامه کاهش بودجه دفاعی از سمت خود استعفا کرده است.

ژنرال دو ویلیه در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرده گفته است که هدف او همواره حفظ آمادگی و توان دفاعی فرانسه بوده است اما با توجه به کاهش بودجه نظامی، انجام چنین ماموریت دشواری ناممکن شده است.

بیشتر بخوانید

فرمانده پلیس اصفهان: با دوچرخه سواری زنان مخالفیم

عبدالرضا آقاخانی، فرمانده انتظامی استان اصفهان: پلیس با دوچرخه سواری زنان مخالف است. اما مسائل دیگری مطرح شده است که درحال رایزنی هستیم تا مشکل برطرف شود. نگرانی پلیس امنیت خود زنان است که امیدواریم تامین شود.

توضیح ظریف درباره عبارت 'عدم اجرای جدی برجام'

رسانه های ایران توضیحی از سوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور درباره " نقض صریح برجام" منتشر کرده اند.

آقای ظریف گفته است "در توافق عبارت عدم اجرای جدی برجام وجود دارد که در آن صورت انتخاب اجرای بند سی و شش برجام و خروج کلی و جزئی از تعهدات برجام موجود است. ما معتقدیم که اکنون نزدیک به این وضعیت نیستیم.

وزیر ارتباطات ایران: برخی درخواست ها برای مسدود کردن کانال‌ها سیاسی است

جنتی: در ۳۷ سال فعالیت شورای نگهبان، ضعف جدی وجود نداشت

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در سالگرد تاسیس این شورا: بحمدالله شورای نگهبان در این ۳۷ سال به خوبی توانسته است وظایف و مأموریت‌های خود را انجام دهد و در جریان کلی فعالیت‌های شورای نگهبان ضعف جدی وجود نداشت.

بیژن نامدار زنگنه 'وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت نفت خواهد بود'

خبرنگاران در ایران می گویند که شنیده ها حاکی از آن است که بیژن نامدار زنگنه وزیر فعلی نفت ایران در فهرست وزرای پیشنهادی حسن روحانی برای کابینه دوم قرار دارد و آقای روحانی در صدد ابقای او در وزارت نفت است.

روحانی: امروز نوبت ۲۴میلیونی است که به تدبیر و امید رای دادند

رئیس جمهور و معاون اول او در جلسه هیات دولت
president.ir
رئیس جمهور و معاون اول او در جلسه هیات دولت

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در هیات دولت: امروز در مسئولیت های رده بالا نوبت ۲۴میلیونی است که به تدبیر و امید رای دادند، اگر غیر از این باشد پس برای چه رای دادیم.

آقای روحانی در حال تکمیل فهرست وزرای پیشنهادی برای کابینه دوم اش است. برخی گزارش ها حاکی از فشار به رئیس جمهور برای تغییرات در این فهرست است.

گفته های آقای روحانی را در سایت رسمی رئیس جمهور ایران بخوانید.

درخواست ترامپ از سلطان قابوس 'برای مقابله با اقدامات ایران در منطقه'

کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با سلطان قابوس پادشاه عمان، از او خواسته در جهت مقابله با آنچه او اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه خوانده با واشنگتن همکاری کند.

عمان از متحدان نزدیک ایران است و دو کشور روابط بسیار گرمی با یکدیگر دارند.

انتقاد روحانی از آمریکا درباره برجام

  • حسن روحانی رئیس جمهور ایران: آمریکا که به امضای خود پایبند نیست نمی تواند دیگران را به ثبات دعوت کند.

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان باقی ماند

احمد جنتی
MHER

در جریان انتخابات هیات رییسه شورای نگهبان که امروز برگزار شد احمد جنتی بار دیگر به عنوان دبیر شورا انتخاب شد.

بر اساس انتخابات داخلی شورا، محمدرضا علیزاده هم به عنوان قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان انتخاب شده و عباسعلی کدخدایی هم سخنگوی این شورا باقی مانده است.

'لاریجانی مانع حضور دو گزینه در کابینه پیشنهادی روحانی شد'

بهروز نعمتی عضو هیات رئیسه مجلس ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است که علی لاریجانی رئیس مجلس " از حضور ۲ نفر از گزینه‌ها در کابینه پیشنهادی حسن روحانی جلوگیری کرد".

او به نام این افراد اشاره ای نکرده است.

آقای روحانی سرگرم آماده کردن فهرست وزرای پیشنهادی خود برای دور دوم ریاست جمهوری اش است. گفته می شود که احتمالا او در روز مراسم تحلیف این فهرست را برای تعیین وقت جلسات رای اعتماد، به مجلس ارائه خواهد کرد.

استقبال روزنامه های منتقد دولت از گفته‎های ظریف در نیویورک

روزنامه های منتقد دولت حسن روحانی در ایران از گفته های ظریف در نیویورک درباره احتمال خروج ایران از برجام استقبال کرده اند. آقای ظریف که به نیویورک سفر کرده در روزهای اخیر خروج ایران از برجام را در صورت نقض تعهدات از سوی آمریکا مردود ندانسته است.

وطن امروز
BBC
صبح نو
BBC

هفت گزینه نهایی برای شهرداری تهران مشخص شدند

خبرگزاری ایسنا از قول افشین حبیب زاده منتخب شورای شهر پنجم تهران گفته است که محمدعلی نجفی، حسین مرعشی، الهه کولایی، محمدعلی افشانی، حبیب الله بیطرف، محمد شریعتمداری و محسن مهرعلیزاده هفت کاندیدای اصلی برای تصدی پست شهرداری تهران هستند.

به گفته او عباس آخوندی پیش از رأی گیری به دلیل حضور در دولت از نامزدی کناره گیری کرده است.

زهرا نژادبهرام دیگر منتخب شورای شهر پنجم تهران هم گفته "هفت گزینه نهایی باید ظرف مدت مشخصی برنامه کاری و عملیاتی خود برای مدیریت شهر تهران را به شورای منتخب ارائه کنند".

حبیب الله کاسه ساز تهیه کننده سینما و تلویزیون درگذشت

کاسه ساز
FARS

حبیب الله کاسه ساز از تهیه کنندگان سینما و تلویزیون امروز بر اثر سرطان درگذشت.

رئیس کل بانک مرکزی: موسسات غیرمجاز پول سپرده گذاران را در بخش مسکن حبس کردند

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است "دست‌اندرکاران موسسات غیرمجاز با سرمایه‌گذاری بی برنامه در بخش مسکن ، بیش از 60 درصد سپرده ها را با سودای افزایش قیمت تورمی و کسب سودهای نجومی حبس کردند".

بر اساس گزارش ایرنا آقای سیف گفته است "سال­ هاست نظام بانکی کشور با یک معضل اساسی و یک بیماری مزمن به نام نهادهای پولی غیر ­مجاز دست به گریبان است که بی ­انضباطی و اخلال ناشی از فعالیت آنها، منبع تهدید جدی و آسیب­ به نظام مالی، امنیت و ثبات اقتصادی و اجتماعی کشور است".

ظریف: تحریم های جدید باعث مسموم شدن روابط ایران و آمریکا خواهد شد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به نیویورک سفر کرده است در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس، درباره اقدام واشنگتن برای تحریم‌های اخیر علیه ایران گفت: تحریم‌هایی که دولت ترامپ اعلام کرده باعث مسموم شدن روابط میان دو کشور خواهد شد که تاکنون هم تضعیف شده است.

آقای ظریف گفته "آنچه که آمریکا در چند ماه گذشته علیه مردم ایران انجام داد، واقعا تنفرانگیز بوده است".

بیشتر بخوانید

تیم روباتیک دختران افغانستان مدال نقره گرفت

تیم روباتیک افغانستان به دلیل تلاشهایش مدال نقره شجاعت را دریافت کرد
EMBASSY OF AFGHANISTAN, WASHINGTON, D.C./FB
تیم روباتیک افغانستان به دلیل تلاشهایش مدال نقره شجاعت را دریافت کرد

سفارت افغانستان در آمریکا و مربی تیم روباتیک افغانستان اعلام کردند که تیم روباتیک افغانستان که در مسابقات رباتیک آمریکا شرکت کرده توانستند که مدال نقره شجاعت را بگیرند.

علی رضا مهربان، مربی این تیم به بی‌بی‌سی گفت که تیم افغانستان از جمله سه تیم بود که در میان شرکت کنندگان به آن مدال نقره شجاعت داده شد.

بیشتر بخوانید

دولت ترامپ بستن دفتر اجرای برجام را بررسی می‌کند

وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که در حال بررسی بستن دفتر "اِعمال توافق برجام" است.

روز سه شنبه ساعاتی بعد از تایید پایبندی ایران به "متن" و نه "روح" مفاد برجام توسط وزارت خارجه آمریکا، یک مقام ارشد این وزارتخانه تایید کرد که دولت در حال بررسی بستن دفتر مسئول بررسی نحوه اعمال این توافق است.

بر این اساس استفن مول، دیپلمات عالی‌رتبه آمریکایی که از سال ۲۰۱۵ توسط جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به عنوان هماهنگ کننده ارشد در اعمال برجام در این دفتر مشغول به کار شده بود نیز به بخش دیگری منتقل شده است.

بیشتر بخوانید

ترامپ و پوتین دیدار فاش نشده دیگری در آلمان داشتند

عکس دیدار رسمی دو رهبر در هامبورگ آلمان
AFP
عکس دیدار رسمی دو رهبر در هامبورگ آلمان

کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در جریان اجلاس اخیر گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان یک دیدار دیگر داشتند که تاکنون فاش نشده بود.

محتوای این گفتگو دوم معلوم نیست اما رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که این دیدار ساعاتی پس از ملاقات رسمی دوجانبه آنها انجام شد.

در جریان دیدار رسمی روز ۷ ژوییه، دو رهبر برای بیش از دو ساعت درباره مسائل مختلف از جمله مداخله ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا صحبت کردند؛ این اولین دیدار رو در روی آنها بود، دیداری که بنابه گزارش ها بیش از حد انتظار - ۳۵ دقیقه مقرر - طول کشید و تلاش چند مقام آمریکایی برای کوتاه کردن آن بی نتیجه ماند.

واشنگتن پست گزارش می دهد که آقای ترامپ وسط یک مراسم پذیرایی شام صندلی خود را ترک کرد و در یک صندلی خالی در کنار آقای پوتین نشست.

بنا به گزارش ها آقای ترامپ تنها بود و آقای پوتین هم فقط یک مترجم رسمی به همراه داشت.

بیشتر بخوانید

امروز در خبرها

  • ترامپ و پوتین دیدار فاش نشده دیگری در اجلاس گروه ۲۰ داشتند
  • دولت ترامپ بستن دفتر اجرای برجام را بررسی می‌کند
  • تیم روباتیک دختران افغانستان مدال نقره گرفت

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.