Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. طرح قانونی که 'بچه بازی' را جرم می‌شناسد، به پارلمان افغانستان رفت

  در سال‌های اخیر آگاهی و صحبت در مورد پدیده بچه‌بازی در افغانستان نسبتا بیشتر شده است
  Image caption: در سال‌های اخیر آگاهی و صحبت در مورد پدیده بچه‌بازی در افغانستان نسبتا بیشتر شده است

  وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان پس از چهار سال طرح قانون مجازات کشور موسوم به "کد جزائی" که شامل موارد مختلفی از جمله "بچه بازی"، جرایم سایبری، قاچاق انسان و تجاوز است را تکمیل کرده و برای تصویب به شورای ملی فرستاده است.

  بیشتر بخوانید

 2. سفیر امارات قطر را به کمک اطلاعاتی به القاعده در یمن متهم کرد

  یک دیپلمات بلندپایه امارات متحده عربی به بی بی سی گفته است قطر اطلاعاتی در اختیار القاعده در یمن قرار داده که منجر به زخمی شدن سربازان اماراتی شده است.

  عمر سیف قباش، سفیر امارات در روسیه گفت که قطر موقعیت دقیق و برنامه سربازان اماراتی را در اختیار القاعده قرار داد و بعد چهار بمبگذار انتحاری اقدام به حمله کردند.

  این دیپلمات قطری برای اثبات ادعایش هیچگونه شواهدی ارائه نکرد.

  یک مقام قطری از امارات متحده عربی خواسته است که هرگونه مدرکی در این زمینه دارد از طریق شورای همکاری خلیج فارس ارائه کند.

  امارات متحده عربی یکی از چهار کشور عربی است که روابط دیپلماتیک خود را با آن کشور قطع کرده اند.

  این چهار کشور قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده اند.

 3. تعطیلی بزرگترین بازار سیاه اینترنتی

  View more on twitter
 4. یک گروه کوهنوردی ۱۴ نفره در رودخانه دز دچار حادثه شد

  خبرگزاری ایرنا نوشت: گروهی کوهنورد که در قالب یک تور گردشگری از اهواز به دزفول رفته بودند، هنگام شنا در منطقه چال کندی رودخانه دز دچار حادثه شده‌اند.

  فوریت‌های پزشکی تاکنون مرگ دو نفر که اجساد آنها پیدا شده است را تائید کرده است.

  همچنین ایرنا نوشت به گزارش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دزفول "۵ نفر از این افراد نجات یافته اند اما از سرنوشت هفت نفر دیگر خبری نیست."

 5. آغاز دیدار عراقچی و آمانو در وین

  View more on twitter
 6. کاردار کویت در تهران فراخوانده شد

  درپی تعطیلی دفاتر سفارت ایران در کویت، کاردار این کشور در تهران فراخوانده شد.

  دولت کویت فعالیت و شمار دیپلمات‌های سفارت ایران در آن کشور را کاهش داده و فعالیت کمیته مشترک دو کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

  منابع خبری کویت گزارش کردند که دولت این کشور دستور داده است دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در آن کشور تعطیل شود و از سفارت ایران خواسته است تا شمار دیپلمات‌های خود را از ١٩ نفر به ٤ نفر کاهش دهد. به این دیپلمات‌ها ٤٥ روز مهلت داده شده است تا خاک کویت را ترک کنند.

  وزیر اطلاع‌رسانی کویت گفته است که کشورش "در واکنش به حکم دادگاه در مورد شبکه جاسوسی تصمیم گرفته است در زمینه دیپلماتیک دست به اقدام بزند."

  View more on twitter
 7. خشکسالی بی سابقه در کره شمالی

  سازمان ملل گفته است که کره شمالی با بدترین خشکسالی از سال ۲۰۰۱ میلادی روبرو شده که این می تواند تامین غذای بخش وسیعی از مردم این کشور را تهدید کند.

  به گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل میزان بارش باران در نواحی کشاورزی این کشور پایین ترا از حد متوسط در سال جاری بوده که این مسئله بر میزان محصولات تاثیر داشته است.

  این سازمان همچنین بر واردات غذا به این کشور برای تغذیه بخش اعظمی از مردم که آسیب پذیر هستند، تاکید کرده است.

  سازمان غذا و کشاورزی در اوایل سال جاری میلادی هشدار داد که بیش از دو سوم مردم کره شمالی به کمک ها غذایی وابسته هستند و ۴۰ درصد از جمعیت این کشور به خوبی تغدیه نمی شوند.

 8. سازمان ملل از کاهش میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به اچ‌ای‌وی خبر داد

  به گفته سازمان ملل بیش از نیمی از مردمی که به اچ‌آی‌وی در جهان مبتلا هستند در حال حاضر تحت درمان‌هایی قرار دارند که آن ها را از مرگ نجات داده است.

  برنامه مشترک سازمان ملل برای مبارزه با ایدز گفته است که ایدز در سال گذشته جان یک میلیون نفر را در سراسر جهان گرفت که این میزان تقریبا نصف میزان از زمان شیوع این بیماری در سال ۲۰۰۵ میلادی است.

  برنامه مشترک سازمان ملل برای مبارزه با ایدز همچنین افزوده پیشرفت برنامه های درمانی در جنوب و شرق آفریقا باعث کاهش ابتلا به اچ‌آی‌وی به میزان یک سوم از سال ۲۰۱۰ شده و امید به زندگی را به میزان ده سال در دهه گذشته افزایش داده است.

  اما این سازمان در عین حال هشدار داده که درمان های نامناسب در شمال آفریقا، خاورمیانه ، آسیا و شرق اروپا باعث افزایش شدید نرخ مرگ و میر شده است.

 9. بازداشت یک شاهزاده سعودی به دلیل آزار جسمی و لفظی چندین نفر

  یک شاهزاده سعودی به دلیل انتشار ویدیویی درباره آزار جسمی و لفظی چندین نفر بازداشت شده است.

  ملک سلمان، پادشاه عربستان دستور داده تا فورا این شاهزاده سعودی دستگیر شود. این ویدیو به ترند اول در شبکه های اجتماعی کشورهای عربی تبدیل شده است.

  فیلم مربوط به دستگیری این شاهزاده موبلند که تی شرتی سیاه به تن دارد درز کرده که با استقبال بسیاری از شهروندان سعودی روبرو شده است

 10. کمال خرازی: تحریم‌های جدید آمریکا نقض روح برجام است

  کمال خرازی، رئیس شواری راهبردی روابط خارجی، در جریان سفر یک‌روزه به لندن گفت:"آمریکایی‌ها به صراحت نگفته‌اند که ما برجام را اجرا نمی‌کنیم و از آن خارج می‌شویم، اما عملا کار‌هایی می‌کنند که در واقع جلوی اجرای برجام را بگیرند."

  به گزارش میزان، آقای خرازی در واکنش به تحریم‌های آمریکا نیز چنین گفت: " قطعا تحریم‌های جدید آمریکا نقض روح برجام و بعضا نقض متن برجام است."

  رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین افزود: "اعضایی که امضا کننده این قرارداد هستند تعهد کردند که کاری نکنند که اجرای برجام با مشکل روبه رو شود؛ بنابراین باید حسن نیت خود در عمل نشان دهند، اما اقداماتی را که آمریکا انجام می‌دهد و تحریم‌هایی که می‌کند بخصوص تحریم‌های ثانوی که می‌تواند گریبان گیر کشور‌های دیگر شود و همچنین با اعمال فشار بر روی بانک‌های بزرگ اروپایی که بر اساس برجام بایستی روابط ما با آن‌ها تنظیم شود و آن‌ها بتوانند در جهت توسعه اقتصادی ایران مشارکت داشته باشند، سبب شده که بانک‌های یادشده به دلیل تنبیه‌هایی که آمریکا نسبت به آن‌ها اعمال می‌کند؛ نتوانند نقش خود را ایفا کنند."

  خرازی
 11. وزارت خارجه آمریکا: پاکستان علیه گروه طالبان اقدامات لازم را نکرده است

  در سال ۲۰۱۶ افغانستان شاهد حملات خونین گروه طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های شورشی مخالف دولت بود
  Image caption: در سال ۲۰۱۶، افغانستان شاهد حملات خونین گروه طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های شورشی مخالف دولت بود

  وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم گفته است هرچند دولت پاکستان در سال ۲۰۱۶ عملیات‌ "موثری" را علیه گروه تحریک طالبان پاکستان انجام داد، اما این کشور اقدامات قابل توجهی را علیه طالبان افغان و گروه حقانی که در پاکستان "پناگاه امن" دارند به عمل نیاورده است.

  بیشتر بخوانید

 12. 'سایت بنیاد نشر و آثار اندیشه‌های محمد بهشتی فیلتر شد'

  سایت بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های محمد حسینی بهشتی از امروز "فیلتر و از دسترس خارج شده است."

  به گزارش ایلنا، فیلترینگ این سایت بر اساس سیستم فیلترینگ کمیته مصادیق مجرمانه انجام شده است.

  فیلتر شدن این سایت مورد انتقاد محمود صادقی نماینده مجلس ایران نیز قرار گرفته است.

  View more on twitter
 13. ادای احترام وزیر خارجه امارات به قربانیان کشتار ارامنه

  View more on twitter
 14. واکنش وزارت امور خارجه ایران به گزارش آمریکا درباره وضعیت تروریسم در جهان

  View more on twitter
 15. دیدار معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران با بشار اسد

  حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفتگو کرد.

  به گزارش ایرنا، بررسی تحولات منطقه و سوریه و نیز مسایل مورد علاقه دو طرف از جمله محورهای این دیدار است.

  آقای انصاری روز گذشته با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه و عماد خمیس، نخست وزیر سوریه دیدار کرده بود.

 16. واکنش جهانگیری به استعفای امام جمعه کرمان

  View more on twitter
 17. پیام ویدئویی پدر مریم میرزاخانی

  View more on twitter
 18. مشاور اجتماعی رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد منصوب شد

  علی اکبر ولایتی، رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در حکمی محمدرضا جوادی یگانه را به سمت مشاور اجتماعی رئیس هیات امنای این دانشگاه منصوب کرد.

  به گزارش خبرگزاری‌های ایران در بخشی از این حکم آمده است: "انتظار می‌رود تا در دو حوزه مهم ترویج فرهنگ، تمدن و سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی و نیز کاهش آسیب‌های اجتماعی، ظرفیت آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی را فعال کنید."

  ولایتی
 19. مرگ یک کارگر براثر گازگرفتگی در معدن اشکلی راور کرمان

  حسین میرصادقی، فرماندار شهرستان راور از توابع کرمان درباره حادثه در معدن زغال سنگ اشکلی راورد گفت: مسئول ایمنی معدن درحال بررسی وضعیت بود که دچار گازگرفتگی شده و جان خود را از دست داد.

  به گزارش تسنیم، فرماندار راور همچنین افزود: دو کار دیگر که برای کمک به مسئول ایمنی رفته بودند، دچار مصدومیت جزیی شدند و خوشبختانه حال آنها خوب است.

  به گفته آقای میرصادقی معدن اشکلی یک معدن نیمه تعطیل است که تعداد کمی در آن مشغول به کار هستند.

  کارگری