Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. نماینده ولی فقیه در امور حج ایران می گوید شرایط حج تمتع امسال متفاوت است
  2. علی مطهری عارضه قلبی کروبی را فرصت خوبی برای خاتمه حصر خانگی دانست
  3. رئیس کمیته خارجی سنای آمریکا اعلام توافق بر سر تحریم ایران و روسیه را پیش‌ از موقع خواند
  4. آمریکا ارسال سلاح به اوکراین را بررسی می کند
  5. طالبان مرکز سومین ولسوالی را در هفته جاری 'تصرف کردند'

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ترامپ حزب الله را تهدیدی برای لبنان و منطقه دانست

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، امروز در دیدار با سعد حریری نخست وزیر لبنان، به شدت از گروه لبنانی حزب الله انتقاد کرد.

آقای ترامپ در این دیدار، حزب الله لبنان را تهدیدی برای آن کشور و منطقه خاورمیانه دانست.

آقای حریری برای دیداری رسمی در ایالات متحده به سر می برد و گفته می شود در این دیدار، از جمله احتمالا در مورد کمک اقتصادی آمریکا به لبنان گفتگو خواهد کرد.

گروه حزب الله لبنان، از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

ترامپ 'به زودی' تکلیف وزیر دادگستری را روشن می کند

دفتر ریاست جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که "به زودی" در مورد سرنوشت جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا تصمیم خواهد گرفت.

دونالد ترامپ امروز در حساب توییتر خود، عملکرد جف سشنز در پی گیری موضوع "جرایم هیلاری کلینتون" را "بسیار ضعیف" توصیف کرد.

رئیس جمهور آمریکا پیشتر نیز گفته بود که از تصمیم جف سشنز در کنار کشیدن خود از تحقیقات پلیس فدرال آمریکا راجع به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ناراضی است.

آنتونی اسکاراموچی، مدیر ارتباطات کاخ سفید، امروز گفت "به زودی" در مورد سرنوشت آقای سشنز تصمیم گیری خواهد شد.

وی به خبرنگاری که گفت "واضح است آقای ترامپ می خواهد آقای سشنز برود" پاسخ داد: "با توجه به سطح موجود تنش در روابط که علنی شده، احتمالا حق با شماست".

'انتقال حمید بقایی به بیمارستان'

کانال تلگرامی دولت بهار، نزدیک به محمود احمدی نژاد، از "وخامت حال" حمید بقایی و انتقال او به بیمارستان بقیه الله خبر داده است.

همین کانال، همچنین با انتشار تصاویری از آقای احمدی نژاد در محوطه بیمارستان بقیه الله، نوشته ماموران حراست با بستن در، "مانع ورود" وی به بیمارستان برای عیادت از آقای بقایی شده اند.

ویدیوی منتشر شده در این کانال، محمود احمدی نژاد را در حال گفتگو با ماموری نشان می دهد که ظاهرا، درصدد منصرف کردن او از ورود به بیمارستان است.

آقای احمدی نژاد در این ویدیو، نسبت به جلوگیری از ورود خود اعتراض و در مورد وضعیت سلامتی آقای بقایی ابراز نگرانی می کند.

علی اکبر جوانفکر، که در تصاویر منتشر شده در کانال دولت بهار در کنار محمودی نژاد دیده می شود، در کانال خود نوشته که انتقال آقای بقایی به بیمارستان نتیجه اعتصاب غذای او بوده است.

آیا انتشار تصاویر آزاده نامداری کاری اخلاقی بوده یا غیراخلاقی؟

انتشار تصاویر بدون حجاب آزاده نامداری، مجری تلویزیون ایران و شبکه اینترنتی آپارات واکنش‌های گسترده‌ای را در شبکه‌های مجازی به همراه داشته است. در شبکه‌های اجتماعی عده‌ای آزاده نامداری را به "ریاکاری" متهم و از انتشار این عکس‌ها حمایت کرده‌اند. گروهی دیگر انتشار این تصاویر را "نقض حریم خصوصی" خوانده‌اند و انتشار عمومی آن را "غیر قانونی" یا "غیراخلاقی" دانسته‌اند. خانم نامداری در برنامه‌های تلویزیونی و در مصاحبه‌های خود همواره به عنوان چهره‌ای شناخته می‌شد که فعالانه از "حجاب کامل" بخصوص "چادر مشکی" دفاع و برای آن تبلیغ می‌کرده است. شرح بیشتر ماجرا را اینجا بخوانید.

ورود یونان به بازار بین المللی اوراق قرضه پس از سه سال

برای اولین بار در سه سال گذشته یونان وارد بازار بین المللی اوراق قرضه شد. دولت این کشور می‌گوید فروش موفق اوراق قرضه نشانگر این است که اعتماد به اقتصاد یونان برگشته است. اقتصاد یونان از سال ۲۰۱۰ به کمک مالی نهادهای بین‌المللی متکی بوده و بر اثر اختلاف نظر برای پرداخت بدهی‌هایش با این نهادهای بین‌المللی از چهار سال پیش از دسترسی به بازار اوراق قرضه محروم شده بود.

پیدا شدن یازده جسد در قایق حامل پناهجویان در دریای مدیترانه

یک گروه امداد در اسپانیا خبر داده که در یک قایق بادی یازده جسد پیدا کرده است. این قایقی بیش از ۱۶۰ نفر را از لیبی به مقصد اروپا می‌برده است. در میان کشته شدگان زنان باردار نیز بوده‌اند. لیبی یکی از مبادی پناهجویان و مهاجرانی است که از شمال آفریقا عازم اروپا می‌شوند. امسال بیش از دویست هزار نفر در عبور از مدیترانه برای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

توافق ‌گروه‌های رقیب برای حفظ آتش‌بس در لیبی

میانجی‌گیری امانوئل مکرون رییس جمهور جوان فرانسه موثر واقع شده و رهبر دو گروه رقیب در لیبی برای بازگرداندن ثبات به لیبی با هم به توافق رسیده‌اند. فایز سراج رییس دولت لیبی که از پشتیبانی سازمان ملل برخوردار است و خلیفه حفتر رهبر نیروی موسوم به ارتش ملی لیبی در شرق لیبی خود را متعهد به اتش بس مشروط دانستند. سیل آوراگان و مهاجرانی که از لیبی به سمت اروپا برقراری صلح در لیبی را به یکی از الویتهای کشورهای اروپایی تبدیل کرده است.

خبر فوریواکنش نیروی دریایی سپاه به خبر شلیک تیر اخطار از سوی آمریکا

منطقه سوم نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه ای به خبر شلیک تیر اخطار به سمت قایق سپاه در خلیج فارس واکنش نشان داده است.

این اطلاعیه می گوید "صبح امروز یک رزم ناو آمریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آب های بین المللی در حال گشت زنی بود حرکت کرد و به قصد تحریک و ایجاد هراس مبادرت به شلیک دو گلوله هوایی کرد. شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیر حرفه ای و تحریک آمیز آنها به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد".

پزشکان به زودی درباره نحوه درمان مشکل قلبی کروبی تصمیم می گیرند

حسین کروبی فرزند مهدی کروبی که از حصر خانگی موقتا به بیمارستان منتقل شده گفته است وضعیت پدرش پس از پیاده کردن اطلاعات دستگاهی که برای شمارش ضربان قلب به او وصل شده، مشخص می‌شود.

فرزند آقای کروبی به خبرگزاری ایسنا گفته "ضربان قلب پدرم زیر ۵۰ بود در حالیکه حد نرمال ضربان قلب بالای ۶۵ است، بنابراین پدرم بلافاصله در بیمارستان بستری و دستگاه هولتر به وی وصل شد".

آقای کروبی گفته است که به توصیه پزشکان پدرش باید سه روز در بیمارستان بستری باشد و پس از استخراج اطلاعات دستگاهی که به او وصل شده، درباره نحوه درمان با جراحی و نصب باتری یا درمان دارویی تصمیم گیری شود.

آقای کروبی بیش از شش سال است که در حصر خانگی قرار گرفته است.

آتش سوزی در پایگاه نیروی دریایی ارتش ایران در خرمشهر

رسانه های ایران می گویند در پایگاه نیروزی دریایی ارتش ایران در خرمشهر آتش سوزی روی داده است.

برخی از منابع می گویند این حادثه بر اثر بی احتیاطی و منشا آن از منازل سازمانی این پایگاه دریایی بوده است.

جوانفکر به کدخدایی: دلایل رد صلاحیت احمدی‌نژاد را اعلام کنید

علی اکبر جوانفکر، مشاور سابق مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوریش به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داده است.

آقای کدخدایی هفته پیش گفته بود دلایل رد صلاحیت آقای احمدی نژاد به او اعلام شده که آقای جوانفکر در یادداشتی که در وبسایت دولت بهار منتشر شده آن را کذب خوانده است.

آقای جوانفکر همچنین گفته است: "از سخنگوی شورای نگهبان درخواست می کنم که بدون طفره رفتن و بهانه جویی، دلایل رد صلاحیت دکتر احمدی نژاد از سوی این شورا را به اطلاع عموم مردم برساند. این حق مردم است که بدانند تنها برگ برنده آنان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با استناد به چه چیزی از صحنه انتخابات حذف شد."

علی اکبر جوانفکر
ENTEKHAB

ادامه واکنش ها به بستری شدن کروبی در بیمارستان

ضرورت واردات گاز ترکمنستان به ایران پایان یافت

حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت ایران در امور گاز گفته است که با راه اندازی خط انتقال گاز دامغان به نکا، ضرورت واردات گاز از ترکمنستان پایان یافت، اما با هدف گسترش تعامل با کشورهای همسایه، سواپ گاز این کشور را ادامه می دهیم.

واردات گاز ایران از ترکمنستان در سال های اخیر محل اختلاف دو کشور بوده است. از جمله کاهش میزان گاز صادراتی ترکمنستان به ایران در فصل زمستان و حتی قطع جریان گاز، بارها خبرساز شده بود.

گزارش روزنامه ایران از 'پایتخت خودکشی ایران'

حمله ترامپ به وزیر دادگستری منصوب خودش

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییترش بار دیگر به جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا - که منصوب خود آقای ترامپ است - حمله کرده است. رئیس جمهور آمریکا آقای سشنز را به موضع‌گیری "بسیار ضعیف" در قبال "جرایم" هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، متهم کرده است.

View more on twitter

لاریجانی: دانشگاه‌ها در دنیا مثل ما با پول نفت اداره نمی شوند

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران: دانشگاه ها در دنیا با پول نفت اداره نمی شوند روی پای خودشان می ایستند. اما تقریبا هیچ دانشگاهی در کشور ما اینگونه نیست. این بودجه ای که امسال دادیم با زحمت بسته شده و این روند برای آینده کشور میسر نیست‌.

یک کارخانه خودروسازی در کرمانشاه افتتاح شد

بازگشت تیم روباتیک دختران افغانستان به هرات

تیم روباتیک دختران افغانستان که در مسابقات روباتیک آمریکا شرکت کرده بودند، در بازگشت به شهر شان، هرات در غرب افغانستان با استقبال خانواده‌های شان و مقام‌های این ولایت روبه‌رو شدند.

این گروه که از هرات به واشنگتن رفته بودند، مورد توجه فراوان قرار گرفتند و پیش از این هم در کابل از سوی رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان استقبال شدند.

عکس‌ها از فرهاد تمنا

تیم روباتیک دختران افغانستان
BBC
تیم روباتیک دختران افغانستان
BBC
تیم روباتیک دختران افغانستان
BBC
تیم روباتیک دختران افغانستان
BBC

رئیس شورای شهر تهران: شهرداری حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است

سخنگوی دولت ایران درباره تغییر ریال به تومان: اسکناس جدید چاپ نمی‌شود

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت حسن روحانی: درست است که پول رسمی ما ریال است اما آیا واقعاً در دادوستد مردم با ریال کار می‌کنند یا با تومان؟ ما همان کاری را که مردم سال‌های سال است می‌کنند گفته‌ایم انجام شود. ریال را حذف نکردیم بلکه ریال همان یک دهم تومان است. قرار هم نیست که اسکناس و مسکوکات جدید ضرب شود. بلکه رفته رفته از این به بعد می‌توانیم با سیاست نو کردن اسکناس‌ها این کار را بر اساس تومان انجام دهیم و قرار نیست سه هزار میلیارد تومان هزینه آن کنیم.

چهار نفر در ارتباط با توزیع مشروب تقلبی در سیرجان بازداشت شدند

دادستان کرمان از دستگیری ۴ نفر از متهمان و مظنونان پرونده مسمومیت با مشروبات الکلی در شهرستان سیرجان خبرداد.

رئیس دادگستری کرمان هم از رسیدگی خارج از نوبت به این پرونده خبر داده است. به گفته یدالله موحدرئیس دادگستری کرمان یک راننده کامیون، ۲ گالن ۲۰ لیتری مشروب دست‌ساز از اصفهان تهیه و به سیرجان منتقل و توزیع کرده و موجب این حادثه شده است.

مصرف الکل تقلبی در سیرجان تا کنون ۵ کشته و حدود ۱۰۰ مسموم به جا گذاشت.

View more on twitter

ولایتی: استعفای ناطق نوری از دانشگاه آزاد پذیرفته نشده

علی اکبر ولایتی رئیس هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد: علی اکبر ناطق‌نوری از عضویت در هیئت موسس این دانشگاه استعفا داده، اما هنوز استعفای وی پذیرفته نشده است. آقای ولایتی گفته "از آقای ناطق‌نوری خواهش می‌کنیم استعفای خود را پس بگیرند، حضورشان در دانشگاه آزاد مغتنم است، باز هم از ایشان حضوراً درخواست خواهیم کرد که استعفای خود را پس بگیرند".

هاشمی طبا: در دولت بعدی پستی نمی خواهم باید نیروهای جوان بیایند

مصطفی هاشمی طبا از نامزدهای ریاست جمهوری اخیر گفته است "باید نیروهای جوان در دولت دوازدهم حضور داشته باشند و در دولت دوازدهم سمت نمی‌خواهم اما هر مسئولیتی که به من بدهند حاضر آنرا انجام دهم".

آقای هاشمی طبا گفته " فکر می‌کنم می‌توانیم نقش‌های دیگری به خصوص در اصلاح کشاورزی کشور برای مهندسان مکانیک قائل شد".

مصطفی هاشمی طبا در انتخابات ریاست جمهوری که اخیرا برگزار شد از نامزدی حسن روحانی دفاع کرد و گفت به او رای خواهد داد اما خود از نامزدی کناره گیری نکرد.

علی لاریجانی: ما یک زندگی سیاسی پر از حواشی داریم

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران: ما یک زندگی سیاسی در کشور داریم که پر از حواشی است. باید از حواشی و این چالش ها پرهیز کنیم. دیدم در روزنامه ها نوشتند وزرا باید برای حضور در دولت بعدی دست به دامن مجلس شوند این واقعیت ندارد و این صحبت ها خلاف واقع است. برخی آمدند گفتند که نمی خواهیم در دولت بعدی باشیم مثل همین آقای قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت که ما توصیه کردیم در دولت بعد هم بمانید. ما هیچ نسبتی ما با کسی نداریم. معامله ای صورت نگرفته است، سطح قوا آنقدر نازل نیست که معامله ای صورت گیرد.

رئیس مجلس و وزیر بهداشت ایران امروز در یک نشست دانشگاهی در تهران شرکت کرده بودند
tasnim
رئیس مجلس و وزیر بهداشت ایران امروز در یک نشست دانشگاهی در تهران شرکت کرده بودند

رنگ آب دریاچه ارومیه قرمز شد

دریاچه
tasnim

رنگ آب دریاچه ارومیه قرمز شده است. خبرگزاری تسنیم در ایران گزارشی تصویری از این وضعیت منتشر کرده است. این خبرگزاری می گوید کارشناسان دلیل اصلی این تغییر رنگ را افزایش فعالیت آرتمیا و رشد جلبک در دریاچه ارومیه اعلام کرده اند که با کاهش دمای آب، شروع وزش بادهای منطقه ای و کاهش شدت و زمان نور خورشید و افزایش آب های ورودی، این وضعیت به تدریج از بین خواهد رفت.

ایران با همکاری شرکت آلستوم قطار و واگن می سازد

شرکت آلستوم فرانسه و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، قرار داد تاسیس شرکت مشترکی را با هدف تولید ن قطار و واگن امضا کرده اند.

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از امضای این قرارداد گفته است در کنار همکاری با آلستوم با شرکت زیمنس آلمان هم کار می‌کنیم و این شرکت قصد دارد در این زمینه در ایران سرمایه گذاری و انتقال فناوری را بررسی کند.

۲۲ خانه امن ویژه بانوان در ایران ایجاد شده

سخنگوی دولت روحانی: هیچ طرحی برای محدود کردن مصرف بنزین نداریم

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت حسن روحانی در ایران: محدود کردن مصرف بنزین، کاهندگی رشد و افزایش آن از طریق سهمیه بندی یا قیمت گذاری جدید بنزین در دولت مطرح نیست.

دادگاه متهم نفتی به ریاست قاضی مقیسه در حال برگزاری است

ایران قرارداد تامین مالی برقی سازی راه آهن تهران - مشهد را با چین مبادله کرد

ایران و چین قراردادهای تامین مالی ۱.۵ میلیارد دلاری را برای پروژه برقی سازی راه آهن تهران - مشهد در تهران مبادله کردند. خبرگزاری ایرنا می گوید مبادله این قراردادها بین بانک صنعت و معدن ایران و اگزیم بانک چین انجام شده است.

علی مطهری: عارضه قلبی کروبی فرصت خوبی برای خاتمه حصر خانگی است

کروبی
.

یک روز پس از اعلام انتقال مهدی کروبی از چهره‌های سیاسی و منتقد حکومت ایران به بیمارستان، علی مطهری نایب رئیس مجلس خواهان پایان دادن به حصر خانگی او شده است.

آقای مطهری در توییتر خود نوشت: "عارضه قلبی جناب آقای کروبی و انتقال ایشان به بیمارستان فرصت خوبی است که با تدبیر به داستان غم‌انگیز حصر خانگی وی خاتمه داده شود".

مهدی کروبی از رهبران معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ است. آقای کروبی همچون میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، دیگر رهبران معترض به نتایج آن انتخابات، بیش از ۶ سال است که در حصر خانگی است. بیشتر بخوانید

طالبان مرکز سومین ولسوالی را در هفته جاری 'تصرف کردند'

یک عضو شورای ولایتی پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان گفته که مرکز ولسوالی "جانی‌خیل" این ولایت به دست گروه طالبان افتاده است.

تاج‌محمد منگل روز سه‌شنبه (۳ اسد/مرداد) به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی تا حدود یک کیلومتری مرکز این ولسوالی عقب‌نشینی کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هم با انتشار اطلاعیه‌ای در حساب توییتر خود گفته که نیروهای این گروه صبح روز سه‌شنبه این منطقه را به صورت کامل به تصرف خود درآوردند. بیشتر بخوانید

'اعلام توافق بر سر تحریم ایران و روسیه پیش‌ از موقع بود'

یک مقام سنای آمریکا خبر توافق نهایی بر طرح تشدید تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را پیش از موقع توصیف کرده است.

سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، در مصاحبه با خبرنگاران از انتشار گزارش‌هایی در مورد توافق اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر طرح تشدید تحریم ایران و روسیه انتقاد کرده و گفته است که "هنوز برای تصویب این طرح باید کارهایی انجام گیرد."

سناتور کورکر در عین حال افزوده که انتظار دارد "اختلاف بر سر این طرح" به سرعت مرتفع شود. بیشتر بخوانید

کورکر اعلام توافق نهایی بر سر طرح تحریم ایران و روسیه را "پیش از موقع" توصیف کرده است
REUTERS

نماینده ولی فقیه در امور حج: شرایط حج تمتع امسال متفاوت است

نماینده ولی فقیه در حج در مورد نحوه برگزاری حج تمتع در سال جاری توضیحاتی داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - علی قاضی عسکر در نشست مسئولان کاروان‌های زائران سنی و شیعه عازم حج در استان گلستان گفته است که "با توجه به قطع روابط سیاسی دو کشور [ایران و عربستان سعودی] کار برای همه ما سخت است اما نباید بگذاریم تا سختی کار برای حجاج نگرانی ایجاد کند."

وی از مردم دعوت کرد که صبر و حوصله و آرامش از خود نشان دهند و در برابر "افراطی‌گری‌ها" بایستند و اظهار داشت که "تندروی نتیجه‌ای جز مسلمان‌کشی، خروج از اسلام و مسائلی از این قبیل ندارد که نمونه آن را در کشورهای سوریه، عراق و یمن مشاهده می‌کنیم."

امروز در خبرها

  • آمریکا ارسال سلاح به اوکراین را بررسی می کند
  • رئیس کمیته خارجی سنای آمریکا اعلام توافق بر سر تحریم ایران و روسیه را پیش‌ از موقع خواند
  • علی مطهری عارضه قلبی کروبی را فرصت خوبی برای خاتمه حصر خانگی دانست
  • طالبان مرکز سومین ولسوالی را در هفته جاری 'تصرف کردند'
  • نماینده ولی فقیه در امور حج ایران می گوید شرایط حج تمتع امسال متفاوت است

آنچه گذشت

رویدادی دیروز را اینجا مرور کنید.