خلاصه

  1. رهبر کره شمالی: تمامی خاک آمریکا در تیررس موشک‌های ماست
  2. حزب حاکم پاکستان امروز جانشین نواز شریف را تعیین می‌کند
  3. سه عضو دائم شورای امنیت و آلمان خواستار توقف برنامه موشکی ایران متوقف شود
  4. ترامپ رئیس دفتر خود را عوض کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اعلام نتایج کنکور ایران تا ۱۵ مرداد

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش ایران از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۳۹۶ تا ۱۵ مرداد خبرداد.

آقای توکلی گفت: "برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۵۴۸ هزار و ۴۳۴ نفر زن و ۳۸۱ هزار و ۷۷۴ نفر مرد هستند. به عبارت دیگر ۵۸.۹۶ درصد زن و ما بقی مرد هستند."

وی اعلام کرد: "تعداد ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ نفر داوطلب گروه علوم ریاضی و فنی بودند که از این تعداد ۵۲ هزار و ۵۳۱ نفر زن و ۹۵ هزار و ۹۶۹ نفر مرد هستند. تعداد ۵۸۰ هزار و ۵۷۰ نفر داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی هستند که از این ۳۶۷ هزار و ۷۹۳ نفر زن و ۲۱۲ هزار و ۷۷۷ نفر مرد هستند."

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش افزود: "همچنین ۱۸۴ هزار و ۱۹۵ نفر داوطلب گروه آزمایشی علوم انسانی هستند که از این تعداد ۱۱۵ هزار و ۴۶۶ نفر زن و مابقی مرد هستند."

حسین توکلی گفت: "تعداد ۱۰ هزار و ۶۷۵ نفر داوطلب گروه آزمایشی هنر هستند که ۸ هزار و ۴۹ نفر زن و ۲ هزار و ۶۲۶ نفر مرد هستند و تعداد ۶ هزار و ۲۶۸ نفر نیز دوطلب گروه آزمایشی زبان‌های خارجی هستند که ۴ هزار و ۵۹۵ نفر زن و مابقی مرد هستند."

نواز شریف: وجدانم راحت است

نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان، در نخستین اظهار نظر رسمی پس از برکناری از قدرت گفت که "وجدانش راحت است".

آقای شریف با رد اتهامات مالی مطرح شده علیه خود گفت مبنای حکم دادگاه که منجر به برکناریش شده را درک نمی‌کند.

مسلم لیگ، حزب نواز شریف که در مجلس این کشور اکثریت را دارد، شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت سابق این کشور را به عنوان نخست‌وزیر موقت انتخاب کرده است.

با این حال، آقای شریف در اظهارات امروز خود تاکید کرده که برادر وی شهباز، در نهایت به نخست وزیری خواهد رسید.

بازداشت ۲۴ دختر و پسر در پارتی شبانه در شیراز

حسن شفیعی، مسئول روابط عمومی سپاه محمد رسول الله در شیراز از دستگیری ۲۴ دختر و پسر در مراسم مختلط پارتی شبانه در شیراز خبر داد. به گفته مسئول روابط عمومی سپاه شیراز فردی با نام مستعار در فضای مجازی برای برگزاری پارتی شبانه تبلیغ کرده بود. براساس این گزارش ورود به این پارتی برای خانم ها رایگان بود وهزینه ورودی برای آقایان دو میلیون ریال بود. خبرگزاری ایلنا به نقل از مسئول روابط عمومی سپاه شیراز گفته که در این پارتی مقادیری مشروبات الکلی خارجی و مواد مخدر توهم زا هم کشف و ضبط شد.

واکنش یک نماینده مجلس ایران به توییت کنایه آمیز جلیلی

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به یک توییت کنایه آمیز سعید جلیلی که به نظر می رسد به مقام های وزارت خارجه ایران است، واکنش نشان داده است.

View more on twitter

'برای محل نامگذاری معبری به نام مریم میرزاخانی نمی توان تصمیم قطعی گرفت'

مجتبی شاکری رئیس کمیته نام گذاری شورای شهر تهران درباره نامگذاری معبری به نام مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی که به تازگی درگذشته گفته است: "با توجه به اینکه درخواست به صورت کتبی به کمیسیون ارائه نشده و آدرس منزل خانواده وی نیز در دست نیست، نمی‌توان برای محل نامگذاری معبری به نام مریم میرزاخانی تصمیم قطعی گرفت".

صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای مدیران کانال های تلگرامی

علی مجتهدزاده، وکیل مدیران کانال های تلگرامی بازداشتی از صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای متهمان این پرونده خبر داد.

آقای مجتهدزاده در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت که ۳ نفراز این متهمان که توانسته اند این وثیقه را پرداخت کنند از زندان آزاد شده اند.

براساس این گزارش در اسفند ماه سال گذشته تعدادی از مدیران کانال های تلگرامی اصلاح طلب دستگیر شدند.

در همان زمان تعدادی از نمایندگان مجلس در تذکری به وزیر اطلاعات، به بسته شدن ۱۲ کانال تلگرام و بازداشت مدیران آن کانال ها اعتراض کردند. قرار است در مرداد ماه به پرونده اتهامی این افراد رسیدگی شود

دادگاه یاشار سلطانی و احمد حکیمی پور فردا آغاز می شود

خبرگزاری تسنیم می گوید دادگاه یاشار سلطانی مدیرمسئوول وب سایت معماری‌نیوز و احمد حکیمی‌پور عضو شورای‌شهر به اتهام افشای اسناد محرمانه درباره املاک شهرداری از فردا آغاز می شود.

نخست وزیر جدید پاکستان انتخاب شد

شاهد خاقان عباسی به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان انتخاب شد. آقای خاقان عباسی جایگزین نواز شریف می شود.

بیشتر بخوانید

آتش سوزی عامل قطع برق در شهرهای مرکزی مازندران

فرمانده محلی پلیس در ولایت غزنی کشته شد

غزنی
BBC
غزنی از ولایت‌های ناآرام افغانستان است

فهیم امرخیل، سخنگوی پلیس غزنی به بی‌بی‌سی گفت در حمله افراد گروه طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت درغزنی درجنوب افغانستان، عبدالمتین همت، فرمانده پلیس ولسوالی گیلان کشته شده‌است.

سخنگوی پلیس غزنی می‌گوید در این حمله که دیشب، شنبه هفتم اسد/تیر انجام شد، دو تن از محافظان آقای همت نیز زخمی شده‌اند.

به گفته آقای امرخیل این فرمانده در حال کمک رسانی به نیروهای امنیتی افغانستان بود که با طالبان درگیر بودند.

سخنگوی پلیس می‌گوید که در نبردی پس از این حمله که چند ساعت دوام یافت هفت شورشی گروه طالبان کشته و چهار تن شان زخم برداشتند.

زنگنه: روش تحریک برخی افراد روشن است، باید گفت اسلام به خطر افتاد

وزیر نفت ایران با روزنامه دولتی این کشور گفت و گو کرده است
.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در گفت وگو با روزنامه ایران: در ایران روش تحریک برخی افراد کاملا روشن است. باید گفت اسلام به خطر افتاد یا کشور به خطر افتاد، لیبرالیسم آمد، دولتی ها می خواهند آمریکایی ها حاکم شوند آنها می خواهند کشور را بفروشند. این حرف ها خیلی معروف است، جدید نیست سال هاست این تکنولوژی تبلیغاتی وجود دارد.

خانواده بنیتا خواستار اشد مجازات عاملان مرگ فرزندشان شدند

فدریکا موگرینی در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت می‌کند

کاترین ری، سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی گفته که خانم موگرینی ۱۴ مرداد (۵ اوت) برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران سفر می کند.

View more on twitter

روایت زنگنه از دیدار با احمدی نژاد پس از پیروزی در انتخابات سال ۸۴

بیژن نامدار زنگنه در گفت و گو با روزنامه ایران به آنچه دشورای های بیرون راندن مافیای به وجود آمده در صنعت نفت از زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اشاره کرده و گفته "آقای احمدی‌نژاد در سال ۸۴ که به‌عنوان رئیس جمهوری منتخب معرفی شد، گفت که می‌خواهم «مافی» را از نفت بیرون کنم. چند روز بعد درمحل مجلس سابق از من دعوت کرد- من هنوز وزیر بودم- پیش او رفتم. آنجا گفتم آقای احمدی‌نژاد چرا گفتید مافیا؟ به ما و همکاران‌مان توهین کردید. گفت که نه، من به شما توهین نکردم. اگر کسی بگوید در بازار فساد است، به وزیر بازرگانی توهین می‌شود؟ من گفتم میان این دو خیلی فرق است. نفت و فروش آن چیزی جز وزارت نفت نیست شما به ما توهین کرده‌اید. او منکر شد و گفت که من با شما نبودم و من هم در جوابش گفتم که حالا می‌گذرد".

آقای زنگنه گفته "این حرف را من در سال ۸۴ زدم. گفتم که می‌گذرد آقای احمدی‌نژاد. من الان هیچ قدرت و زوری ندارم و شما همه قدرت و زور را دارید. اما بالاخره اینقدر زور دارم که دم پل صراط یقه ات را بگیرم. این گذشت؛ خدا همه چیز را دید. در همین دنیا دید و نگذاشت به پل صراط برسد. بعد به اسم مبارزه با مافیا چه کارها که نشد و من در این ۴ سال چقدر خون جگر خوردم که بخشی از این مافیا را از نفت بیرون کنم. ۴ سال خون جگر خوردم و هنوز هم ادعا نمی‌کنم که توانسته‌ام تمام کار را انجام دهم".

مدیا کاشیگر مترجم ایرانی، درگذشت

مدیا کاشیگر مترجم، نویسنده و شاعر ایرانی در اثر بیماری ریوی در تهران درگذشت. گزارشی از زندگی آقای کاشیگر و کارنامه فرهنگی او به زودی در سایت فارسی بی بی سی منتشر خواهد شد.

خانواده مهدی کروبی از عارضه مجدد قلبی او خبر دادند

خانواده مهدی کروبی با انتشار بیانیه ای از "عارضه قلبی" مجدد برای آقای کروبی در عصر روز جمعه خبر داده‌اند و گفته‌اند علت این عارضه انجام نشدن مراقبت‌های ویژه‌ای است که پزشکان پس از مرخص شدن آقای کروبی از بیمارستان توصیه کرده بودند.

آقای کروبی هفته گذشته به دلیل کاهش ضربان قلب از حصر خانگی به بیمارستان منتقل شد اما پس از سپری کردن چند شب در بیمارستان، دوباره به محل حصر برده شده است.

عراقچی: هنوز تا نقض فاحش برجام، فاصله داریم

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام: نقض برجام صورت گرفته، اما هنوز تا نقض فاحش و اساسی برجام فاصله داریم و موارد را به هیات نظارت گزارش می‌دهیم و درباره نحوه عکس‌العمل هم پاسخ مقتضی را هیات نظارت اتخاذ خواهد کرد.

افراد مسلح یکی از بزرگان محلی را در شرق افغانستان کشتند

ننگرهار
nmic
این بزرگ قومی صبح امروز هدف قرار گرفت و کشته شد

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کرد که مردان مسلح، یکی از بزرگ قومی را در ولسوالی بتی‌کوت این ولایت به ضرب گلوله کشته‌اند.

او گفت که ملک نصیب هنگامی که از خانه به سوی بازار می‌رفت، مورد حمله این افراد قرار گرفت. ساکنان محل گفته‌اند که آقای نصیب رابطه خوب با نهادهای محلی دولتی داشته است.

تاکنون هیج گروهای مسئولیت حمله به این بزرگ قومی را به عهده نگرفته ولی مسئولین محلی ولایت ننگرهار افراد گروه طالبان را عامل این کار می‌دانند.

نتایج آزمون کنکور سال ۱۳۹۶ افغانستان اعلام شد

رضا فرزند عوض از ولایت کابل شاگرد اول کنکور امسال شده
BBC
رضا فرزند عوض از ولایت کابل شاگرد اول کنکور امسال شده

وزارت تحصیلات عالی افغانستان نتایج کنکور سال ۱۳۹۶ را اعلام کرده و افزوده است از ۱۸۷ هزار نفر که در این آزمون ثبت‌نام کرده بودند، بیش از ۱۶۹ هزار نفر آن در آزمون شرکت کردند.

این وزرات رضا فرزند عوض از ولایت کابل را شاگرد اول کنکور امسال اعلام کرده و گفت که از ۳۶۰ نمره توانسته که ۳۴۴.۲۴ نمره بگیرد و به دانشگاه پزشکی/طبی کابل راه یابد.

بیشتر بخوانید

تجمع کارکنان اداره حمل و نقل اصفهان

تجمع
FARS

خبرگزاری فارس گزارش داده که شماری از کارکنان اداره راهداری و حمل و نقل استان اصفهان در اعتراض به نگرفتن حقوقشان مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند. آنها می‌گویند ده ماه است که حقوق نگرفته‌اند.

صالحی: حضور احمدی نژاد در ابوموسی تفاهم لاریجانی با امارات را به هم زد

علی اکبر صالحی گفته از طریق رسانه ها از سفر محمود احمدی نژاد به ابوموسی مطلع شد
fars
علی اکبر صالحی گفته از طریق رسانه ها از سفر محمود احمدی نژاد به ابوموسی مطلع شد

علی اکبر صالحی معاون فعلی رئیس جمهور ایران که در انتهای دوره هشت ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مدتی وزیر امور خارجه بود گفته است که ایران و امارات بر سر پرونده قدیمی سه جزیره ایرانی تفاهم کرده بودند که بر مبنای پیشنهاد ایران "مسائل جلو برود" اما حضور محمود احمدی نژاد در جزیره ابوموسی دو هفته قبل از شروع مذاکرات تفاهم را به هم زد.

آقای صالحی به روزنامه هشمهری چاپ تهران گفته این تفاهم میان علی لاریجانی که مدتی دبیر شورای عالی امنیت ملی در دولت احمدی نژاد بود و ولیعهد امارات صورت گرفته بود.

وزیر خارجه پیشین ایران گفته "ابوموسی سرزمین ماست اما ما داشتیم آماده مذاکره می شدیم که سوتفاهم برطرف شود و بیش از یک سال هم آنها دعایشان را در شورای همکاری و اتحادیه عرب تکرار نکردند".

آقای صالحی گفته "واقعا داشتیم به طور آرام در جهت حل و فصل قضیه حرکت می کردیم. در این که این جزایر سرزمین ایران است که اصلا تردیدی نیست بلکه می خواستیم سوتفاهم را به صورت دوجانبه حل کنیم".

او گفته موضوع را "از اخبار صداوسیما متوجه شدم. وزیر امور خارجه امارات فکر می کرد من مطلعم در حالی که من از اخبار فهمیده بودم".

سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک تا سال ۱۹۷۱ میلادی تحت الحمایه بریتانیا بود. پس از عقب نشینی نیروهای نظامی بریتانیا از خلیج فارس، این جزایر مجددا به کنترل ایران درآمد.

گفت‌و‌گوی تلفنی اشرف غنی با مایک پنس

غنی و پنس
Getty Images/ARG
رئیس جمهوری افغانستان (راست) و معاون ریاست جمهوری آمریکا

محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری افغانستان و مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، شام دیروز از طریق ویدئو کنفرانس در مورد وضعیت امنیتی و مبارزه با فساد اداری در افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند.

در خبرنامه ارگ آمده است که آقای پنس تأکید کرده که مردم و دولت آمریکا از افغانستان برای رسیدن به‌ صلح، ثبات و توسعه، حمایت می‌کنند و هم‌چنان همکار باقی خواهند ماند.

این گفت‌و‌گو در آستانه اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان انجام شده. بخشی از این استراتژی جدید آمریکا اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان عنوان شده است.

کلیات طرح مقابله با "اقدامات تروریستی" آمریکا، در کمیسیون مجلس ایران تصویب شد

طرح "مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه" آمریکا در منطقه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصویب شد. این طرح باید بعد از تعطیلات تابستانی مجلس، به هیات رئیسه ارائه شود.

View more on twitter

' با نمادهای مواد مخدر روی البسه و خودروها برخورد می‌شود'

مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، گفته است که با خودروها و فروشندگان البسه دارای استیکرو نمادهای مواد مخدر مثل ماری جوانا برخورد می شود.

به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا "تبلیغ و تشویق به مصرف مواد مخدر جرم است. بنابراین چسباندن نمادهای مواد مخدر بر روی خودروها جرم محسوب می شود و با خودروهایی که این نمادها را بر بدنه یا بخش های مختلفی از آن ها نصب شود، برخورد می شود."

آقای زاهدیان همچنین در مورد البسه و اقلام تزئینی که چنین نمادهایی روی آن ها چاپ شده گفت که "این موضوع را نیز با اصناف و پلیس اماکن مطرح کرده و قطعا با این موارد برخورد می شود."

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر همچنین افزود فروشگاهها باید بدانند که عرضه چنین نمادهایی ممنوع و غیرقانونی است.

ایران
isna
ایران
isna

اولین مدال جهانی ایران در آب‌های آرام

خبر فوریواکنش حافظ ناظری در مورد پلمب کردن محل برگزاری کنسرت در قوچان

ابراز تاسف میرسلیم از دیدار ابراهیم رئیسی با تتلو

چین آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرد

چین تازه ترین آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم کرده است. این کشور درعین حال تصمیم کره جنوبی را در مورد گسترش سپردفاعی موشکی در پاسخ به آزمایش های کره شمالی به شدت مورد انتقاد قرارداده است. وزارت خارجه چین در بیانیه ای به مقامات کره جنوبی درباره سیستم دفاع موشکی موسوم به "تاد"هشدار داده و گفته این قبیل اقدامات توازن قدرت را در منطقه برهم می زند. چین خواستار توقف آزمایش های موشکی کره شمالی است، اما این کشور نمی خواهد که کره جنوبی را به رویارویی نظامی تشویق کند.

ازمایش موشکی کره شمالی
AFP

سفیر ترکیه: شرایط میانجی‌گری میان تهران و ریاض را مناسب ندیدیم

رضا حاکان تکین سفیر ترکیه در ایران به خبرگزاری ایلنا گفته ترکیه از ابتدای تنش میان ایران و عربستان پیگیر ماجرا بوده اما "شرایط میانجیگری میان تهران و ریاض را مناسب ندید".

جهانگیری: شرایط منطقه ای و جهانی روند مخاطره آمیزی نشان می دهد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران از تشکیل جلسه هیات نظارت بر برجام خبر داده و گفته "اگر تشخیص داده شود که نقض برجام صورت گرفته، ایران عکس‌العمل تند نشان می‌دهد".

آقای جهانگیری گفته "شرایط منطقه ای و جهانی روند مخاطره آمیزی را به وضوح نشان می دهد".

خبر فورینیروی دریایی سپاه از یک تنش تازه با آمریکا در خلیج فارس خبر داد

تنش تازه در منطقه میانی خلیج فارس رخ داده است
GETTY IMAGES
تنش تازه در منطقه میانی خلیج فارس رخ داده است

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک تنش تازه میان افراد این نیرو و ایالات متحده آمریکا در خلیج فارس خبر داده است.

ناوتیپ ذوالفقار منطقه‌ چهارم نیروی دریایی سپاه می گوید در ساعت ۴ بعد از ظهر جمعه (۶ مرداد) ناو هواپیمابر نیمیتز و رزم‌ناو همراهش در حالی که تحت رصد و رهگیری ناوچه‌های موشک‌انداز ناوتیپ ذوالفقار منطقه‌ چهارم نیروی دریایی سپاه قرار داشتند، در محدوده‌ی نفتی-گازی رسالت اقدام به پرواز بالگرد و نزدیک شدن به شناورهای سپاه کردند.

این اطلاعیه می گوید "آمریکایی‌ها با حرکتی تحریک‌آمیز و غیرحرفه‌ای، با اخطار به شناورهای ناوتیپ ذوالفقار مبادرت به پرتاب منور" کردند.

این دومین برخورد از این نوع میان نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش آمریکا در خلیج فارس طی کمتر از یک هفته گذشته است. مقام های نظامی ایالات متحده سه شنبه هفته گذشته اعلام کرده بودند که یک ناو آمریکایی در خلیج فارس پس از آنکه یک قایق تندرو سپاه تلاش‌های ناو برای برقراری ارتباط رادیویی را نادیده گرفته به سوی آن تیر اخطار شلیک کرده‌ است.

رئیس جمهور آمریکا مصوبه تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را امضا می کند

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مصوبه تحریم ایران، روسیه و کره شمالی را امضا می کند. بیشتر بخوانید

نهاد ریاست جمهوری ایران خواستار پرهیز از گمانه زنی درباره کابینه دوم روحانی شد

نهاد ریاست جمهوری ایران در اطلاعیه‌ای خواستار آن شده است که از هرگونه گمانه زنی درباره ترکیب کابینه دوازدهم تا زمان قطعی شدن آن خودداری شود.

از شب گذشته شماری از کاربران ایرانی خواستار حفظ شهیندخت مولاوردی معاون فعلی رئیس جمهور در کابینه بعدی شده اند.

شهرام ناظری از بیمارستان مرخص شد

کنسرت آقای ناظری شب گذشته در قوچان نزدیکی مشهد لغو شد
ISNA
کنسرت آقای ناظری شب گذشته در قوچان نزدیکی مشهد لغو شد

شهرام ناظری از خوانندگان مشهور ایرانی که شب گذشته به بیمارستان منتقل شده بود، مرخص شده است.

آقای ناظری به همراه فرزندش قرار بود کنسرتی در قوچان در نزدیکی مشهد اجرا کند که شب گذشته در هنگام ورود به سالن با درهای بسته و مهرو موم شده مواجه شد.

لغو کنسرت های مجوزدار از موضوعات اختلاف دولت با مقام های مذهبی در منطقه خراسان شده است.

حزب حاکم پاکستان امروز جانشین نواز شریف را تعیین می‌کند

حزب حاکم پاکستان به دنبال کناره‌گیری نواز شریف از نخست‌وزیری، امروز رهبر جدید خود را تعیین می‌کند.

دیوان عالی پاکستان روز گذشته در رسیدگی به پرونده فساد، رای به سلب صلاحیت آقای شریف داد و او در واکنش از نخست‌وزیری پاکستان استعفا داد. بیشتر بخوانید

رهبر کره شمالی: تمام خاک آمریکا در تیررس موشک های ماست

تخمین برد موشک های کره شمالی
BBC

کره شمالی با موفق خواندن تازه‌ترین آزمایش موشک قاره‌پیمای خود، آن را "هشداری شدید" برای آمریکا توصیف کرده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی گفتند کیم جونگ اون، رهبر این کشور گفته است این آزمایش نشان داده که تمامی خاک آمریکا "در تیررس موشک‌های کره شمالی است."

کره شمالی گفته است پرتاب آزمایشی این موشک "موفق" بوده است. رهبر کره شمالی گفته است کره شمالی می‌تواند "در هر زمانی، هر جایی را" هدف قرار دهد. بیشتر بخوانید

سه عضو دائم شورای امنیت و آلمان خواستار توقف برنامه موشکی ایران شدند

پایگاه فضایی امام خمینی
AFP
پایگاه فضایی امام خمینی

چهار کشور عضو گروه پنج به علاوه یک که توافق هسته‌ای با ایران را امضاء کرده‌اند با انتشار بیانیه‌ای مشترک از تهران خواسته‌اند برنامه موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند.

در این بیانیه که عصر جمعه (۲۸ ژوئیه - ششم مرداد) منتشر شده این چهار کشور غربی، پرتاب موشک سیمرغ که ایران آن را ماهواره‌بر و غیرنظامی معرفی کرده ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ارزیابی شده است.

بیشتر بخوانید

ترامپ در توییترش از تغییر رئیس دفتر رئیس جمهور خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی از تصمیم خود برای کنارگذاشتن رینس پریبس، رئیس دفتر خود و جانشینی او با ژنرال جان کلی، وزیر امنیت داخلی، خبر داده است.

او عصر جمعه ۲۸ ژوئیه - ششم مرداد، یک بار دیگر نه از طریق مجاری رسمی که با انتشار توییتی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: "خوشوقتم که به عرض همگان برسانم، ژنرال جان اف کلی رئیس دفتر جدید خواهد بود. او یک آمریکایی بزرگ است."

بدین ترتیب، راینس پریبس، رئیس دفتر فعلی آقای ترامپ که در دو روزهای اخیر و پس از سرکار آمدن مدیر ارتباطات جدید کاخ‌سفید درگیر یک نزاع داخلی شده و از سوی آقای اسکارموچی به خبرچینی و افشا کننده اخبار داخل کاخ‌سفید متهم شده بود، بعد از تنها شش ماه حضور در کاخ سفید کنار می‌رود.

بیشتر بخوانید

امروز در خبرها

  • رهبر کره شمالی: تمامی خاک آمریکا در تیررس موشک‌های ماست
  • حزب حاکم پاکستان امروز جانشین نواز شریف را تعیین می‌کند
  • سه عضو دائم شورای امنیت و آلمان خواستار توقف برنامه موشکی ایران متوقف شدند
  • ترامپ رئیس دفتر خود را عوض کرد

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.