Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. آخرین روز دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی
  2. رئیس جمهوری آمریکا، زندانی شدن مجدد دو تن از رهبران مخالفان دولت ونزوئلا را محکوم کرد
  3. وزیر خارجه آمریکا می گوید در مورد برجام با رئیس جمهور اختلاف نظرهایی دارد
  4. آمریکا می گوید دشمن کره شمالی نیست ولی مجبور به واکنش است

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تحقیقات آمریکا از آمازون درباره نقض احتمالی تحریم ایران

دولت آمریکا تحقیقاتی را در مورد شرکت آمازون در ارتباط با نقض تحریم های ایران آغاز کرده است.

این شرکت در پنج سال گذشته، نزدیک به سی هزار دلار کتاب، جواهرات، اسباب بازی و محصولات بهداشتی به نهادها و افراد مرتبط با ایران فروخته است. به گفته نهاد ناظر بر فعالیت های اقتصادی و بازار بورس در آمریکا، خریداران این کالاها یکی از سفارتخانه های ایران و چند نفر نزدیک به حکومت بوده اند. آمازون گفته فروش محصولاتش به افرادی بوده که قانون تحریم ها شامل آنها نمی شده است.

داعش مسئولیت حمله به مسجد جوادیه هرات را به عهده گرفت

حمله داعش به مسجد شیعیان در هرات
AFP
حمله داعش به مسجد شیعیان در هرات

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله انتحاری سه‌شنبه در داخل مسجد جوادیه شهر هرات را به عهده گرفته است.

مقام‌های افغانستان اعلام کردند که در این حمله ۲۹ غیرنظامی کشته و بیشتر از ۶۴ نفر مجروح شدند.

بیشتر بخوانید

سایت آیت الله خامنه ای هم عکسی از محمد خاتمی منتشر کرد

مقام های قضایی ایران می گویند شورای عالی امنیت ملی آقای خاتمی را ممنوع التصویر کرده است
.
مقام های قضایی ایران می گویند شورای عالی امنیت ملی آقای خاتمی را ممنوع التصویر کرده است

در حالی که رسانه های ایران از انتشار نام و عکس محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران منع شده اند، وب سایت رسمی آیت الله خامنه ای امروز عکس هایی از او را منتشر کرده که آقای خاتمی را در دو مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری اش نشان می دهد.

در مراسم تنفیذ حکم دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی در حالی که انتظار می رفت آقای خاتمی در میان صدها میهمان این مراسم باشد، ظاهرا دعوت نشده بود.

شبکه خبر تلویزیون ایران هم امروز گزارش هایی درباره تاریخ مراسم تنفیذ پخش کرده که در آن بارها تصاویری آقای خاتمی پخش شده است.

مقام های قضایی ایران می گویند شورای عالی امنیت ملی آقای خاتمی را ممنوع التصویر کرده است اما مقام های دولت حسن روحانی این ادعا را رد می کنند.

قاضی زاده هاشمی درباره شایعه نبودنش در فهرست وزرای پیشنهادی توضیح داد

حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت دولت اول حسن روحانی به طور تلویحی شایعات درباره اینکه در دولت بعد وزیر بهداشت نخواهد بود را رد کرده است.

آقای قاضی زاده هاشمی به ایسنا گفته "اظهار نظر قطعی در این زمینه بستگی به تصمیمات در دو هفته آینده دارد و باید منتظر باشیم که درباره اعضای کابینه آینده که نیاز به اخذ رای مجلس دارند، چه تصمیمی گرفته می‌شود؛ چراکه نهایتا مجلس در این باره تصمیم می‌گیرد. باید هم برای ارایه لیست و هم برای اعلام نظر نمایندگان منتظر باشیم".

برخی رسانه های ایران امروز گزارش هایی درباره اینکه آقای قاضی زاده هاشمی در دولت بعدی حسن روحانی حضور ندارد، منتشر کرده بودند.

وزیر فعلی بهداشت ایران گفته "همیشه اخبار درست نیست و گاهی اخباری که پخش می‌شود شایعه هم هستند".

خبر فوریترامپ قانون تحریم ایران و روسیه را امضا کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مصوبه کنگره درباره تحریم روسیه، ایران و کره شمالی را امضا کرد. به این ترتیب مصوبه کنگره جنبه لازم الاجرا پیدا کرد و به مجموعه قوانین فدرال آمریکا اضافه شد.

کویت ارسال سلاح ایران به یمنی ها از طریق این کشور را رد کرد

کویت گزارش روز گذشته خبرگزاری رویترز را تکذیب کرده که در آن گفته شده بود ایران از طریق آب های این کشور به نیروهای یمنی سلاح رسانده است. رسانه های ایران هم به نقل از مقام های این کشور محتوی این گزارش را رد کرده اند.

آیا داعش در افغانستان در پی جبران سرافکندگی‌اش در عراق است؟

حسیب عمار

بی‌بی‌سی

مسجد جوادیه که دیروز مورد هدف انتحاری قرار گرفت، مربوط به شیعیان هرات است
AFP
مسجد جوادیه که دیروز مورد هدف انتحاری قرار گرفت، مربوط به شیعیان هرات است

هدف قرار دادن مساجد شیعیان در افغانستان، می‌تواند پیامد مستقیم شکست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، در عراق و ضربات محکمی که در سوریه به آن وارد می‌شود، باشد؛ البته اگر این فرضیه را بپذیریم که داعش در پشت این حملات قرار داشته است.

بیشتر بخوانید

روایت چمران از انتخاب شهردار و اولین دیدار احمدی نژاد با آیت الله خامنه ای

چمران در کنار احمدی نژاد پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری سال هشتاد و چهار
mehr
چمران در کنار احمدی نژاد پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری سال هشتاد و چهار

وب سایت خبری خبرآنلاین در ایران گزارشی از مراسم خداحافطی مهدی چمران که ۱۲ سال رئیس شورای شهر تهران بود منتشر کرده و گفته که خبرنگارش از آقای چمران پرسیده چه احساسی از وارد کردن فرد "بی نام و نشانی به نام محمود احمدی نژاد و آوردن او به سیاست کلان کشور" دارید؟

خبرآنلاین گفته های آقای چمران را گزارش داده که در پاسخ گفته "من در این زمینه بارها و بارها صحبت کردم. ما آن موقع صد و خرده ای اسم را به عنوان نامزدهای شهردار داشتیم. اسفندماه ۸۱ انتخابات شد و بعد از آن، بلافاصله جلسات را شروع کردیم و به ۶۴ نفر رسیدیم. تعدادی حدود ۳۰ و خرده ای نفر از این اشخاص را رزومه گرفتیم. با ۱۶ نفر مصاحبه حضوری داشتیم و در این مصاحبه ها به دیدگاه های سیاسی شان کار نداشتیم. یکی از افراد که مدنظر بود مهندس (اکبر) ترکان (وزیر دولت هاشمی و مشاور دولت روحانی) بود که با هم کار کرده بودیم، حتی آقای دکتر (علی محمد) نوریان بود که به ۵ نفر انتخاب نهایی هم رسید ولی منتهی او در هواشناسی جهانی دارای جایگاه بود، قرار شد جایگاهش را از دست ندهد. ما جلسات را برگزار کردیم و بر اساس برنامه ریزی با اتفاق نظر به این فرد رسیدیم. هر چیزی را در آن موقع باید دید. در آن روز، ۸ یا ۹ ماه بعد از شهردار شدن ایشان، دیداری خدمت مقام معظم رهبری داشتیم و ایشان فرمودند رایحه خوش خدمت در شهر استشمام می شود".

طرفداران محمود احمدی نژاد شامل گروهی از چهره های سیاسی اصولگرا پس از این یک ائتلاف سیاسی با نام "رایحه خوش خدمت" تشکیل دادند که از نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند. آقای احمدی نژاد دو سال پس از شهردار تهران شدن توسط شورای شهر دوم تهران به ریاست مهدی چمران، رئیس جمهور ایران شد.

آیت الله خامنه ای در مدت دو دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به جز ماه های پایانی آن، حمایت کم سابقه ای از رئیس جمهور به عمل آورد و در هنگام اعتراضات به نتیاج انتخابات سال هشتادو هشت، با ستایش از او، درباره عواقب خونین ادامه اعتراض ها هشدار داد.

رهبر ایران سال گذشته آقای احمدی نژاد را از نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری برحذر داشت اما علیرغم این توصیه او در انتخابات ثبت نام کرد و شورای نگهبان هم صلاحیت او برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را رد کرد.

کودک گمشده مشهدی که اصفهان پیدا شد به خانواده اش تحویل شد

سازمان مدافعان حقوق بشر نهادهای امنیتی ایران را به ترساندن فعالان حقوق بشری متهم کرد

سازمان مدافعان حقوق بشر در آخرین گزارش خود نهادهای امنیتی ایران را متهم کرده که با زندانی کردن و ترساندن مدافعان حقوق بشر سعی در پایان دادن به امید اصلاحات حقوق بشری در ایران دارند.

گزارش این سازمان حقوق بشری می گوید پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور فشارها روی مدافعان و کنشگران حقوق بشر در ایران افزایش پیدا کرده و آنها با اتهام هایی مانند اقدام علیه ملی روبرو شده اند و به زندان رفته اند.

به گفته این سازمان غیر دولتی بسیاری از فعالان حقوق بشر ایران به ارتباط با نهادهایی محکوم شده‌اند، که دولت ایران خود برای دستیابی به توافق اتمی، با آن‌ها در ارتباط بود. مقام های ایران هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

مشکل جیره‌بندی برق در کابل 'تا پایان ۲۰۱۸ حل خواهد شد'

کابل
DAB
کابل

مسئولان شرکت برق افغانستان می‌گویند با واردات برق تازه از ترکمنستان با ظرفیت بالا و فعال شدن برق آفتابی در سد نغلو، مشکل جیره‌بندی برق در شهر کابل تا ختم ۲۰۱۸ "کاملا حل خواهد شد".

برق در شهر کابل در سال‌های گذشته معمولا تنها در فصل سرما، با مشکل جیره‌بندی رو به رو می‌شد اما بهار امسال و در نزدیک به یک ماه اخیر، این مشکل در این شهر مردم را با توجه به افزایش گرمی هوا شاکی ساخته است.

بیشتر بخوانید

آغاز تحقیقات درباره دو سربریده ای که در تهران کشف شده است

محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از کشف دو سر بریده شده در پایتخت خبر داد و به خبرگزاری ایسنا گفته تحقیقات در این زمینه آغاز شده و ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، امروز دو سر بریده شده که دچار سوختگی هم شده بودند، در محله شیخ بهایی تهران کشف شده است.

View more on twitter

انفجار مین در جنوب‌شرق افغانستان دو کشته و سه زخمی به جا گذاشت

پکتیا
BBC
پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان از ولایات ناامن این کشور است

در انفجار مین در شهر گردیز ولایت پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان دو نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

نثار احمد عبدالرحیم‌زی، مسئول امنیتی فرماندهی پلیس پکتیا می‌گوید این مین در یک خودروی نیروهای امنیتی جا به جا شده بود.

به گفته او، اما در بین تلفات تنها یک نظامی وجود دارد و متباقی غیرنظامیان هستند.

این انفجار حوالی ساعت هشت صبح به وقت محلی رخ داده است.

مسابقات شنای موزون زنان 'در ایران برگزار می شود'

شمخانی: به آمریکا فرصت خروج از برجام با هزینه ایران را نمی دهیم

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با روزنامه همشهری گفت و گو کرده
.

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به روزنامه همشهری چاپ تهران گفته است "آمريكا به‌دنبال خروج از برجام با هزينه ايران است كه قطعا اين فرصت از سوي ما در اختيار اين كشور قرار داده نخواهد شد. البته به‌صورت طبيعي ارزش برجام به‌عنوان يك توافق بين‌المللي كه با قطعنامه شوراي امنيت پشتيباني مي‌شود بستگي به احترام و اجراي آن از سوي همه طرف‌ها دارد و منافع آن نيز بايد براي كشورهاي عضو قابل بهره‌برداري باشد".

آقای شمخانی درباره اضافه شدن برخی افراد و نهادهای جدید به فهرست تحریم های پیشین آمریکا گفته "تحريم چند شخص و شركت تقريبا هيچ اثري بر استمرار مسير يك كشور پهناور ندارد اما زمينه را كاملا براي اقدام ما فراهم ساخته و مشروعيت و حمايت بين‌المللي را به همراه داشته است".

حمله به کاروان نظامیان خارجی در ولایت قندهار

نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو تایید کرده که یک کاروان آنان هدف حمله قرار گرفته است
AFP
نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو تایید کرده که یک کاروان آنان هدف حمله قرار گرفته است

نیروهای "حمایت قاطع" به رهبری ناتو در افغانستان نیز تایید کرده که کاروانی از نیروهایش هدف حمله انتحاری قرار گرفته و تلفاتی نیز داشته است. این نیروها افزوده که در حال جمع‌آوری اطلاعات است و جزئیات این حادثه در زودترین فرصت ممکن اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانید

وزارت کشور افغانستان از باز شدن شاهراه کابل- قندهار خبر داد

وزارت داخله افغانستان گفته که افراد گروه طالبان دریک حمله گروهی قصد داشتند تا مسیر جاده کابل - کندهار را با جاسازی مین‌های کنار جاده بر روی ترافیک مسدود نمایند
AFP
وزارت داخله افغانستان گفته که افراد گروه طالبان دریک حمله گروهی قصد داشتند تا مسیر جاده کابل - کندهار را با جاسازی مین‌های کنار جاده بر روی ترافیک مسدود نمایند

وزارت داخله/ کشور افغانستان وضعیت امنیتی مسیر کابل-قندهار را "خوب" توصیف کرده و گفته که مسیر اکنون بر روی ترافیک باز شده‌ است. روز گذشته منابع محلی ولایت قندهارگفته بودند که به دلیل افزایش تهدیدهای امنیتی در مسیر جاده کابل- قندهار حدود ۵ هزار مسافر که در مسیر کابل- قندهار در تردد بودند، در شهر قندهار مرکز این ولایت گیر مانده‌اند.

بیشتر بخوانید

اظهارات وزیر کشور ایران درباره انتصاب استاندار زن

پخش تصاویر خاتمی از تلویزیون ایران

محمد خاتمی هشت سال رئیس جمهور ایران بوده است
khatami.ir
محمد خاتمی هشت سال رئیس جمهور ایران بوده است

شبکه خبر تلویزیون رسمی ایران، در گزارش هایی که به مناسبت نزدیک شدن به مراسم تنفیذ و تحلیف حسن روحانی پخش می کند، تصاویری از محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین را پخش می کند که بر اساس گفته های قبلی مقام های قضایی "ممنوع التصویر" بوده است.

برخی از مقام های دولت آقای روحانی از جمله خود او ممنوع التصویری رئیس جمهور اسبق توسط شورای عالی امنیت ملی را رد کرده اند.

محمد علی نجفی نامزد پست شهرداری: شنبه برنامه‌هایم را به شورای شهر می‌دهم

آخرین جلسه کابینه روحانی؛ برخی از اعضا خداحافظی کردند

آخرین جلسه هیات دولت ایران در دوره یازدهم
president.ir

امروز آخرین روز دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی است.

جلسه امروز هیات دولت آخرین جلسه دولت یازدهم بوده و بر اساس گزارش رسانه های ایران در جریان آن شماری از اعضا اعلام کرده اند که در دولت بعدی حضور ندارند و از همکاران خود خداحافظی کرده اند.

وزیر دادگستری و معاون حقوقی رئیس جمهور از جمله افرادی بوده اند که گفته اند در دولت بعدی نخواهند بود.

برای۲ هزار و ۷۰۰ مورد کودک آزاری در ایران پرونده تشکیل شده

فریبا درخشان نیا مدیرکل دفتر امورآسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی ایران گفته است برای ۲ هزار و ۷۰۰ مورد کودک آزاری درکشور پرونده تشکیل شده است. او گفته "۷۰ درصد این کودک آزاری ها از ناحیه پدر خانواده بوده که لازم است تدابیر جدی از سوی مجلس شورای اسلامی برای حمایت از کودکان با مجازات ها و سیاست های ایجابی مدنظر قرارگیرد".

ایران انتشار اطلاعات کشور از طریق توافق پاریس را رد کرد

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان حفاظت از محسط زیست ادعای انتشار اطلاعات کشور از طریق توافق‌نامه پاریس را رد کرده و گفته " بر اساس کنوانسیون تغییرات آب و هوا و توافق‌نامه پاریس، گزارش‌دهی تنها خاص ایران نیست بلکه همه کشورهای عضو موظف به گزارش‌دهی هستند".

خانم ابتکار به ایسنا گفته "این مخالفت‌ها جنبه سیاسی دارد و به هیچ وجه رویکرد علمی در آن‌ها را دیده نمی‌شود. اصل برای ما منافع ملی، قانون اساسی و سیاست‌های کلی محیط زیستی ابلاغی مقام معظم رهبری است".

عربستان در ۵۰ جزیره دریای سرخ مراکز تفریحی می‌سازد

پروژه دریای سرخ قرار است در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شود و تا پایان ۲۰۲۲ میلادی به بهره‌برداری برسد
AFP
پروژه دریای سرخ قرار است در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شود و تا پایان ۲۰۲۲ میلادی به بهره‌برداری برسد

عربستان سعودی قصد دارد با راه‌اندازی یک پروژه عظیم گردشگری در سواحل ۵۰ جزیره دریای سرخ، گردشگران داخلی و خارجی را به اقامت در این اماکن تشویق کند.

این پروژه با تلاش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان راه‌اندازی می‌شود که قصد دارد با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، منابع جدیدی را برای درآمدزایی کشورش جایگزین کند.

از جمله اهداف دیگر این پروژه، تشویق هر چه بیشتر شهروندان سعودی به سفرهای داخلی به جای خرج کردن پول در کشورهای دیگر اعلام شده است.

ترامپ در نگارش بیانیه پسرش 'به او کمک کرده بود'

کاخ سفید تایید کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در تنظیم بیانیه ای درباره ملاقات پسرش با یک وکیل روس به او کمک کرده بود.

یک دستیار کاخ سفید گفت که آقای ترامپ در تنظیم بیانیه پسرش "اظهار نظر کرد" اما عبارات بیانیه را به او دیکته نکرد.

بیشتر بخوانید

تیلرسون: در مورد برجام با رئیس جمهور اختلاف نظرهایی دارم

وزیر خارجه آمریکا
GETTY IMAGES
وزیر خارجه آمریکا

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا برای اولین بار به طور علنی اذعان کرده است که در زمینه سیاست خارجی به خصوص توافق اتمی ایران با دونالد ترامپ رئیس جمهور اختلاف نظرهایی دارد.

او که روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن به سوالات خبرنگاران پاسخ می داد همچنین سعی کرد این گمانه زنی را رد کند که از وضعیت خود سرخورده است و دنبال راهی برای ترک دولت می گردد.

بیشتر بخوانید

ترامپ رئیس جمهوری ونزوئلا را مسئول حفظ جان 'زندانیان سیاسی ' دانست

در پی اعلام خبر انتقال مجدد دو تن از مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، دونالد ترامپ در بیانیه‌ای گفته است "ایالات متحده اعمال حکومت دیکتاتوری مادورو را محکوم می‌کند." رئیس جمهوری آمریکا گفته است که "آقای لوپز و آقای لدسما زندانیان سیاسی هستند که به طور غیرقانونی در بازداشت رژیم قرار گرفته‌اند" و افزوده است که نیکلاس مادورو را "شخصا مسئول حفظ جان و امنیت آقای لوپز و آقای لدسما" می‌داند.

بیشتر بخوانید

امروز در خبرها

رئیس جمهوری آمریکا، زندانی شدن مجدد دو تن از رهبران مخالفان دولت ونزوئلا را محکوم کرد.

وزیر خارجه آمریکا: تیلرسون: در مورد برجام با رئیس جمهور اختلاف نظرهایی دارم

آمریکا به کره شمالی: دشمن شما نیستیم ولی مجبوریم واکنش نشان دهیم

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.