Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ادامه عملیات برای یافتن شورشیان مسلح در ونزوئلا
  2. 'طالبان دست‌کم ۵۰ غیرنظامی را در میرزا اولنگ سرپل کشتند'
  3. کره شمالی و آمریکا مذاکره برای حل بحران کره را رد کردند
  4. ادامه گمانه زنی ها درباره کابینه دولت دوم حسن روحانی

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

خودکشی مشابه دو نفر در میدانی در تهران

به گزارش خبرگزاری ایلنا، یک مرد و یک زن جوان، در دو ساعت مختلف با پریدن از روی پل عابر میدان‌رسالت تهران خودکشی کرده اند.

ایلنا گزارش کرده که مرد جوان، حدود ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران خودکشی کرده و دختر جوان، حدود ساعت ۲۲:۳۰ با به شیوه‌ای مشابه خود را کشته است.

در مورد این دو نفر و دلیل احتمالی خودکشی آنها، هنوز اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

جامعه روحانیت مبارز خواستار رسیدگی به پرونده های احمدی نژاد شد

غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت این تشکل روحانی از قوه قضاییه می خواهد رسیدگی به "پرونده‌های احمدی‌نژاد" را "در دستور کار قرار دهد".

آقای مصباحی مقدم تاکید کرد که در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد "تخلفات فراوانی اتفاق افتاده" و افزود: "از جمله برای اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه‌ها که کمیسیون نظارت بر هدفمندی دو بار گزارشی را به مجلس ارائه داد و هر بار حکایت از ۱۲ تخلف در نحوه اجرای قانون هدفمندی داشت".

غلامرضا مصباحی مقدم گفت "تخلفات آقای احمدی نژاد" در دوران مسئولیتش، باید از سوی دیوان محاسبات کشور و قوه قضاییه پیگیری می‌شده تا به رهبر جمهوری اسلامی ایران گزارش بدهند "آیا شایستگی‌ ادامه خدمت در جایگاه ریاست‌جمهوری وجود دارد یا خیر".

آقای مصباحی مقدم ادامه داد: "این تخلفات در حال حاضر نیز قابل‌ تعقیب است و ما از قوه قضاییه تقاضا می‌کنیم که به این مساله رسیدگی کند و خواسته جامعه روحانیت مبارز این است که پرونده‌های احمدی‌نژاد را در دستور کار قرار دهد".

ناتو: وضعیت در ولایت سرپل نگران‌کننده است

ولایت سرپل
Getty Images

ورنلیوس زیمرمن، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان وضعیت در ولایت سرپل افغانستان را نگران‌کننده خوانده و گفته است که خشونت و ویرانی مانع پیشرفت افغانستان می‌شود.

منابع محلی می‌گویند اعضای گروه طالبان و دولت اسلامی (داعش) روز یکشنبه (۱۵ اسد/مرداد) با ورود به منطقه میرزااولنگ، ۵۲ غیرنظامی را "به صورت فجیعی" کشتند.

به گفته این منابع، مهاجمان وابسته به این دو گروه پس از ورود به این منطقه، غیرنظامیان را از خانه‌های خود بیرون کردند، برخی را سلاخی کردند، بعضی را سربریدند، شماری دیگر را از کوه‌ها به زیر انداختند و عده‌ای دیگر را به گلوله بستند.

در مورد کشتار ولایت سرپل بیشتر بخوانید

کیفرخواست شش متهم در پرونده 'دکل‌های نفتی' صادر شده است

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از صدور کیفرخواست در پرونده "دکل‌های نفتی" خبر داده است.

آقای جعفری دولت‌آبادی گفت "پرونده دکل‌های نفتی در دو سال اخیر از خبرسازترین پرونده‌های قضایی بوده و یکی از پرونده‌های سنگین دادسرای جرایم اقتصادی محسوب می‌شود".

به گفته آقای دولت‌آبادی دادسرای تهران برای شش متهم پرونده کیفرخواست صادر کرده و از دادگاه درخواست محاکمه و مجازات آن‌ها را کرده است.

جانشین فرمانده ارتش ایران: در همه ابعاد در حال جنگ با آمریکاییم

احمدرضا پوردستان جانشین فرمانده ارتش ایران گفته است که آمریکایی می‌خواهد علیه ایران "از جنگ نرم، سخت و حربه های سیاسی و اجتماعی استفاده کنند و در حال حاضر این جنگ را علیه ما پیش می برند و ما در همه ابعاد در حال جنگ با امریکا هستیم".

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای پوردستان گفته "دشمنی که اکنون با عنوان دوستی وارد شده است، در گذشته به دنبال فرصتی برای بمباران تاسیسات هسته‌ای کشور ما و راه انداختن قائله و فتنه‌ای در کشور بود، امروز می‌خواهد با ما عکس یادگاری گرفته و قهوه بخورد".

دادگاهی در اسرائیل 'برای اولین بار تابعیت یک شهروند عرب را سلب کرد'

دادگاهی در اسرائیل تابعیت یک شهروند عرب را به دلیل حمله به سربازان اسرائیلی سلب کرد. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این اولین بار است که چنین تصمیمی در دادگاهی در اسرائیل گرفته می‌شود.

علا زیود که اهل شمال اسرائیل است، به اتهام راندن خودروی خود به سوی سربازان اسرائیلی به چهار فقره تلاش برای قتل متهم و در نهایت به ۲۵ سال زندان محکوم شد. او اکنون در حال گذراندن مجازاتش در زندان است. آقای زیود می‌تواند حکم سلب تابعیت خود را -قبل از اجرای آن در حدود سه ماه دیگر- در دیوان عالی اسرائیل پی‌گیری کند.

خبر فوریوزارت اطلاعات ایران از دستگیری ۲۷ عضو داعش خبر داد

وزارت اطلاعات ایران در بیانیه‌ای از دستگیری ۲۷ عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خبر داده است. به گفته این وزارتخانه دستگیری این افراد "در تبادل اطلاعاتی با یکی از سرویس های منطقه" میسر و از آنها تعدادی سلاح جنگی کشف و ضبط شده است.

بنا بر این بیانیه این افراد قصد داشتند سلاح‌ها را "با اختفا در لوازم خانگی به کشور منتقل کنند که در این خصوص ۱۰ نفر در مرکز هدایتی این گروه در آن سوی مرزها و ۱۷ نفر نیز در داخل کشور بازداشت شدند". وزارت اطلاعات می‌گوید قرار بوده که "۵ نفر از دستگیرشدگان عملیات داخل کشور را انجام داده و بقیه به عنوان عناصر تدارکاتی و پشتیبانی کننده گروه ایفای نقش کنند".

خبر فوری'دادگاه به شهرداری تهران صرفا مجوز افتتاح خط هشت متروی را داد'

خط هشت متروی تهران که قرار است شبکه متروی پایتخت را به فرودگاه اصلی در جاده قم متصل کند، امروز با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس و محمدباقر قالیباف شهردار تهران افتتاح شده اما فعلا مجوز بهره برداری ندارد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی گزارش داده که "شهرداری تهران با مراجعه به دادگاه، موفق به اخذ حکمی فقط برای افتتاح خط مترو فرودگاه امام خمینی شده و طبق حکم صادره تا زمان تایید شورای عالی فنی امور زیربنایی شرکت مترو تهران حق بهره‌برداری از این خط را ندارد".

نظر وزارت خارجه ایران درباره حضور دو بازیکن ایرانی در مقابل تیم اسرائیلی

توییت سفارت فرانسه در ایران درباره قرارداد اخیر رنو

شهردار آینده تهران 'پنجشنبه انتخاب می شود'

دو عضو منتخب شورای شهر تهران گفته اند که شهردار آینده پایتخت روز پنجشنبه ۱۹ مرداد انتخاب می شود.

زهرا نژاد بهرام و افشین حبیب‌زاده گفته اند که روز چهارشنبه هفته جاری ابتدا برنامه محمدعلی نجفی، الهه کولایی و حسین مرعشی بررسی و در روز پنجشنبه برنامه محمدعلی افشانی و محسن مهرعلیزاده به منتخبین شورا ارائه و در پایان رای گیری برای انتخاب شهردار انجام می شود.

زمان آغاز به کار دوره جدید شورای شهر تهران به دلیل ابهامات قانونی هنوز معلوم نیست. ایرنا خبرگزاری رسمی ایران می گوید شورای جدید فعالیت رسمی خود را به "احتمال زیاد از ۱۲ شهریور آغاز می کند".

نظر #شما درباره بازبینی در خدمت سربازی چیست؟

انتقاد تلویحی ظریف از سلفی گرفتن نمایندگان مجلس

مرمت آرامگاه حافظ در شیراز

ایسنا: استعفای رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه‌ها صحت ندارد

خبرگزاری ایسنا می گوید پیگیری‌های این رسانه حاکی از آن است که استعفای رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها به دلیل "عدم پرداخت بودجه از سوی دولت صحت ندارد و محمد محمدیان بحث کناره‌گیری خود از این سمت را به منظور استفاده از نیروهای توانمند مطرح کرده است".

بازدید فرمانده هوافضای سپاه از 'اولین روستای موشکی ایران' در شمال ایران

امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در روستای کیاسر
Fars
امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در روستای کیاسر

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران از "اولین روستای موشکی ایران" در کیاسر شهرستان بهشهر خبر داده و گفته است که امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز گذشته "با اهالی نخستین روستای موشکی ایران دیدار کرده است".

فارس گزارش داده که فرمانده نیروی هوافضای سپاه " با اشاره به برنامه‌ریزی برای پرتاب موشک توسط مردم منطقه" گفته است "این اقدام شما برای ما، مسئولان و ملت ایران درس‌های زیادی دارد".

اهالی روستای ۳۵۰ نفره کیاسر بهشهر با توانمندی جوانان این روستا، موشکی با استفاده از سوخت جامد ساخته و فیلم پرتاب آن را برای فرمانده نیروی هوافضای سپاه ارسال کرده بودند.

خبر فوریرئیس پلیس تهران تغییر کرد

رحیمی
Fars

رئیس پلیس ایران طی حکمی حسین رحیمی از فرماندهان سپاه را به عنوان رئیس پلیس پایتخت منصوب کرده است.

آقای رحیمی پیش از این رئیس پلیس استان سیستان و بلوچستان بوده است.

موگابه و روحانی در تهران با هم دیدار کردند

روحانی و موگابه
president.ir

رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه که برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی به ایران سفر کرده، امروز با رئیس جمهور ایران دیدار کرده است.

آقای موگابه که ۹۲ سال دارد گفته است که در انتخابات سال ۲۰۱۸ نیز کاندیدا خواهد شد.

'رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه‌ها استعفا داده'

محمدیان
fars

رسانه های ایران از قول حسن رحیم پور ازغندی یک عضو شورای نمایندگان نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های کشور گفته است که محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها "به دلیل عدم پرداخت بودجه از سوی دولت به این نهاد استعفا داده است".

دادگاه متهمان نفتی در حال برگزاری است

مقیسه
mizan

دادگاه متهمان نفتی مرتبط با پرونده بابک زنجانی به ریاست قاضی مقیسه در حال برگزاری است.

ولسوال خودخوانده طالبان در فیض آباد جوزجان کشته شد

جوزجان
BBC
نیروهای امنیتی افغان می‌گویند حمله طالبان را به پاسگاه‌های نظامی ولسوالی فیض آباد خنثی کردند

مقامات محلی ولایت جوزجان می‌گویند طالبان شب گذشته به پاسگاه‌های امنیتی روستای بالامردیان ولسوالی فیض آباد ولایت شمالی جوزجان حمله کردند که به دنبال آن درگیری سه ساعته میان نیروهای امنیتی و آنها صورت گرفت.

محمد رضا غفوری، سخنگوی ولایت جوزجان می‌گوید که در نتیجه این درگیری ملا احمد شاه ولسوال نام نهاد طالبان در فیض آباد و نماینده شورای کویته در شمال افغانستان همراه با پنج نفر از افرادش کشته و هشت نفر دیگر از جنگجویان طالبان زخمی شدند.

به گفته وی، نیروهای امنیتی دولت در این درگیری هیچ آسیبی ندیدند. در همین حال آقای غفوری از کشته شدن ده‌ها عضو گروه طالبان در عملیات پاکسازی در جریان یک هفته گذشته در ولسوالی آقچه این ولایت خبر داده است.

جسد یک پناهجوی ایرانی در مانوس پیدا شد

جسد یک پناهجوی ایرانی در اردوگاه پناهجویان استرالیا واقع در جزیره مانوس در پاپوا گینه نو پیدا شده است. پلیس محلی می‌گوید جنازه این پناهجو در نزدیکی یک مرکز انتقال پناهجویان و در حالی پیدا شده که از درخت آویزان بوده است.

پلیس گفته این فرد خودکشی کرده اما ساکنان اردوگاه ادعای پلیس را رد می‌کنند و می‌گویند او کشته شده است. پلیس نام این پناهجو را اعلام نکرده است.

یک حمله کننده انتحاری در هرات بازداشت شد

هرات
BBC
هرات در غرب افغانستان از ولایات نسبتا امن افغانستان است

مقام‌های محلی هرات می‌گویند یک مهاجم انتحاری و فرد همراه و راهنمای او توسط نیروهای ریاست امنیت ملی هرات بازداشت شده‌اند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید این افراد از منطقه نوآباد در ناحیه یازدهم شهر دستگیر شده‌اند.

این رویداد پس از آن صورت می‌گیرد که حمله خونین به مسجد جوادیه در این شهر، انتقادات شدیدی را از نیروهای امنیتی در این ولایت به دنبال داشت.

دیدار نماینده اقتصادی بریتانیا با نمایندگان اتاق بازرگانی مشترک

لورد لامونت فرستاده تجاری بریتانیا به تهران با اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس در تهران دیدار کرده است.

View more on twitter

خبر فوریقرارداد ۶۶۰ میلیون یورویی رنو با ایران امضا شد

منصور معظمی رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی ایران (ایدرو) از امضای قرارداد ۶۶۰ میلیون یورویی رنو با ایران خبر داده است.

بر اساس این گزارش آقای معظمی گفته میزان سرمایه‌ گذاری در فاز اول ۶۶۰ میلیون یورو خواهد بود و ۳۰۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم دارد. علاوه بر این سرمایه‌ گذاری برای تولید ۳۰۰ هزار دستگاه در نظر گرفته شده که بخشی از آن تا پایان سال آینده جهت ورود ۱۵۰ هزار دستگاه به بازار مدنظر قرار می‌گیرد و تا سال ۲۰۲۴ به سقف ۳۰۰ هزار دستگاه می‌رسد.

خاتمی درباره کابینه روحانی: سهم نمی خواهیم اما مطالبات مردم مهم است

خاتمی
khatami.ir

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران درباره کابینه دولت دوم حسن روحانی: ما سهم نمی خواهیم اما در عین حال مطالبات مردم مهم است و نیز کسانی که مایه گذاشتند در انتخابات نباید با بی مهری مواجه باشند حداقل باید از امکانات مساوی در جامعه برخوردار باشند.

بیشتر بخوانید

بتی کاتبرت برنده چهار مدال طلای المپیک درگذشت

کاتبرت
GETTY IMAGES

بتی کارتبرت قهرمان افسانه ای استرالیا در رشته دو و میدانی که برنده ۴ مدال طلای المپیک شده بود در سن ۷۹ سالگی درگذشته است. خانم کاتبرت در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن درحالی که ۱۸ سال داشت در رشته های ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر و ۴۰۰ متر امدادی برنده مدال طلا شد. او که به "دختر طلایی" استرالیا معروف بود ۸ سال بعد در المپیک توکیو هم برنده مدال طلای دوی ۴۰۰ متر شد.

بیشتر بخوانید

'خاکی صدیق در حال حاضر گزینه نهایی برای وزارت علوم است'

محمد فرهادی وزیر علوم ایران گفته است که علی خاکی صدیق در حال حاضر گزینه نهایی و تایید شده برای وزارت علوم است.

آقای خاکی صدیق رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر است.

معاون رئیس جمهور ایران: نبود وزیر زن، درجا زدن است

دیدار نمایندگان حماس با ظریف در تهران

هیاتی از گروه فلسطینی حماس که برای مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران سفر کرده اند، با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار کردند.

آقای ظریف در این دیدار گفته "موضع جمهوری اسلامی در خصوص فلسطین اصولی و غیر قابل تغییر است".

مقام های ایرانی از اسماعیل هنیه رئیس دفتر حماس برای شرکت در مراسم تحلیف دعوت کرده بودند.

جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی روحانی چهار روز کاری طول می کشد

مجلس
Fars

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس ایران به خبرگزاری تسنیم گفته اگر حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعضای کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم را فردا (سه‌شنبه ۱۷ مرداد) به مجلس معرفی کند، روند رأی اعتماد به وزرا از روز دوشنبه ۲۳ مرداد در مجلس آغاز می‌شود.

به گفته آقای رنجبرزاده رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در دو نوبت صبح و عصر در جلسات علنی مجلس انجام می‌شود و در صورت نیاز و در جهت تسریع در روند کار، احتمال برگزاری جلسات در سه شیفت کاری نیز وجود دارد. بر اساس این گزارش روند رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در ۴ روز کاری در مجلس پایان می‌یابد.

'طالبان دست‌کم ۵۰ غیرنظامی را در افغانستان کشتند'

مقام‌های محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان از کشته شدن دست‌کم ۵۰ غیرنظامی به دست شورشیان طالبان در منطقه میرزا اولنگ این ولایت خبر می‌دهند.

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مخالفان مسلح دولت این غیرنظامیان را که کودکان و زنان هم مشمول آن هستند، "بی‌رحمانه" کشته‌اند و احتمال دارد آمار کشته‌ها افزایش پیدا کند.

بیشتر بخوانید

کره شمالی و آمریکا مذاکره برای حل بحران کره را رد کردند

آمریکا و کره شمالی مذاکره فوری برای حل بحران ناشی از برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی را رد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

وزرای خارجه کره شمالی و کره جنوبی با هم رو به رو شدند

وزیران خارجه کره جنوبی و کره شمالی در حاشیه یک نشست منطقه‌ای در پایتخت فیلیپین با یکدیگر "مصادف" شدند و برای مدتی با هم گفتگو کردند. براساس این گزارش، کانگ کیونگ-وها، وزیر خارجه کره جنوبی و ری یونگ-هو، از کره شمالی که برای شرکت در نشست آسه‌آن به مانیل سفر کرده‌اند با یکدیگر دست دادند و گفتگوی آنان در مورد شرایط بحرانی شبه جزیره کره چند دقیقه به طول انجامید.

امروز در خبرها

  • ادامه گمانه زنی ها درباره کابینه دولت دوم حسن روحانی
  • کره شمالی و آمریکا مذاکره برای حل بحران کره را رد کردند
  • 'طالبان دست‌کم ۵۰ غیرنظامی را در میرزا اولنگ سرپل کشتند'
  • ادامه عملیات برای یافتن شورشیان مسلح در ونزوئلا

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.