Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ادامه واکنش کشورها به تنش لفظی میان آمریکا و کره شمالی
 2. افزایش حمایت ها از دو فوتبالیست ایرانی که با تیم اسرائیلی بازی کردند
 3. جارش شدن سیل در پنج استان ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. یک ماشین تعدادی از معترضین به راست‌گرایان افراطی را در ویرجینیا زیر گرفت

  در جریان درگیری میان راستگرایان افراطی و مخالفان آنها در شارلوتزویل ایالت ویرجینیای آمریکا، یک ماشین با زیرگرفتن مخالفان، عده ای از آنها را زخمی کرده است.

  تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، نیروهای اورژانس را در حال مداوای کسانی نشان می دهد که بر اثر برخورد با این ماشین زخمی شده اند.

  یک شاهد عینی گفته که بدن یک دختر بعد از زیرگرفته شدن به وسیله ماشین "پاره پاره شده است".

  نیروهای اورژانس در حال مداوای کسانی که زیر گرفته شده اند
  Image caption: نیروهای اورژانس در حال مداوای کسانی که زیر گرفته شده اند
 2. درگیری شدید میان راستگرایان افراطی و مخالفان آنها در ویرجینیا

  درگیری راستگرایان افراطی و مخالفان آنها در شارلوتزویل ایالت ویرجینیای آمریکا به خشونت کشید.

  درگیری زمانی اوج گرفت که یک ماشین با زیرگرفتن مخالفان، باعث جراحت عده ای از آنان شد.

  درگیری در شارلوتزویل ایالت ویرجینیا
  Image caption: درگیری در شارلوتزویل ایالت ویرجینیا
 3. آزادی مدیر اصلاحات نیوز با وثیقه نیم میلیارد تومانی

  علی احمد‌نیا مدیر کانال تلگرامی اصلاحات نیوز با وثیقه ۵۰۰میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

  ایمان میرزازاده وکیل آقای احمدنیا با تایید این خبر گفت فردا یکشنبه به همراه موکل خود "برای محاکمه" در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب حاضر خواهد شد.

  وی افزود: "امیدوارم دادگاه با درخواست استمهال ما موافقت کند چرا که فرصت کافی برای مذاکره با موکلم و هماهنگی جهت تنظیم لوایح دفاعی وجود نداشت."

  وکیل علی احمدنیا اتهام او را "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم امنیتی" عنوان کرد.

 4. مخالفت خانواده مریم میرزاخانی با نام‌گذاری معبری به نام وی

  مجتبی شاکری رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران گفت: "خانواده مرحوم مریم میرزاخانی با نام‌گذاری معبری به نام وی مخالفت کردند و معتقد بودند به جای اسطوره سازی باید الگوسازی شود."

  آقای شاکری با ذکر اینکه قرار شده بود در نزدیکی مدرسه تیزهوشانی که خانم میرزاخانی در آن تحصیل کرده بود معبری به نام وی نام‌گذاری شود افزود: "خانواده وی به این موضوع رضایت ندارند."

  وی گفت احمد میرزاخانی پدر این ریاضی‌دان، در بخشی از توضیح دلایل مخالفت خانواده گفته: "مگر نام‌گذاری خیابانی بنام امیرکبیر کمکی در شناخت امیرکبیر داشته است که نام‌گذاری معبری به نام فرزند وی چنین کاربردی را داشته باشد؟"

  آقای میرزاخانی از مسئولان موسسه خیریه معروف "رعد" است که از حدود سه دهه پیش، در حوزه آموزش و کارآفرینی معلولان در ایران فعالیت دارد.

 5. مخالفان دولت کنیا: انتخابات ساختگی را باطل می‌کنیم

  مخالفان دولت کنیا با متهم کردن این دولت به "تروریسم دولتی" گفته اند که با ادامه اعتراضات خود، انتخابات "ساختگی" را باطل خواهند کرد.

  جیمز اورنگو یکی از رهبران مخالفان گفت معترضان، برای ابطال انتخابات به دادگاه رجوع نخواهند کرد. وی در عین حال از معترضان خواست آرامش خود را حفظ کنند تا آسیبی متوجه آنها نشود.

  آقای اورنگو نیروهای دولتی را متهم به کشتن حدود ۱۰۰ نفر از معترضان به انتخابات کرده، هرچند مستنداتی در اثبات ادعای خود ارائه نکرده است.

  مطابق نتایج رسمی منتشر شده از سوی دولت کنیا، یوهورو کنیاتا رئیس جمهور این کشور با بیش از ۵۴ آرا برنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری شده است.

 6. ۶ شرکت نفتی ایران صلاحیت حضور در قراردادهای نفتی پیدا کردند

  وزارت نفت

  حبیب الله بیطرف معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری اعلام کرده است که به مجموع ۱۱ شرکت ایرانی مستعد برای فعالیت در قالب شرکت‌های اکتشاف و تولید اضافه شده است.

  بر اساس این گزارش شرکت‎های مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، کیسون، توسعه صنعت ایران افق، شرکت مهندسی و خدمات پارس پتروزاگرس، گلوبال پتروتک کیش و حفاری شمال (هلدینگ انرژی گستر سینا)، مجوز فعالیت به عنوان شرکت ایرانی اکتشاف و تولید در ساختار قراردادهای نفتی دریافت کرده اند.

  شرکت‎های پتروپارس، مهندسی و ساختمان صنایع نفت، انرژی دانا، توسعه پتروایران، گروه مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا)، قرارگاه سازندگی خاتم‎الانبیا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (شرکت مدیریت طرح‎های صنعتی ایران) و ستاد اجرایی فرمان امام (شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا)، شرکت سرمایه گذاری غدیر، شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و شرکت پتروگوهر فراساحل کیش پیشتر این مجوز را دریافت کرده بودند.

 7. 'حذف برخی از لوازم داخل پراید توسط شرکت سایپا'

  View more on twitter
 8. شهردار آینده تهران درباره سلامت اش: مشکلی ندارم

  نجفی

  محمدعلی نجفی شهردار منتخب تهران ابهامات پیشین درباره سلامت اش را رد کرده و گفته است که مشکلی در این زمینه ندارد. خبرگزاری ایلنا اظهارات آقای نجفی به تلویزیون ایران را منتشر کرده که طی آن گفته "سال ۹۲ مشکل قلبی پیدا کردم و در یکی از رگ‌هایم فنر قرار دادند و دکتر تاکید داشت وجود این فنر تا یک‌سال می‌تواند خطرساز باشد اما خوشبختانه در حال حاضر سه سال و نیم گذشته و خیالتان راحت باشد که مشکلی ندارم".

  آقای نجفی گفته "مسئولینی را می‌شناسم که در پست‌های سنگین مسئولیت دارند یا در پست‌های قانونگذار هستند که چهار پنج استنت فنر در قلب خود دارند. البته عمر دست خداست و زیر این گنبد کبود هیچ کس از آینده خود خبر ندارد".

  دوره پنجم شورای شهر تهران به تازگی آقای نجفی را به عنوان شهردار آینده پایتخت ایران انتخاب کرده است. او در هفته های آتی جایگزین محمدباقر قالیباف می شود که ۱۲ سال شهردار تهران بود.

 9. وزیر پیشنهادی ارتباطات: مسئول ساخت زیرساخت‌ تجهیزات شنود بودم

  View more on twitter
 10. فرمانده پیشین پلیس هلمند به سه سال حبس محکوم شد

  دادگاه ویژه مبارزه با فساد اداری افغانستان، عبدالرحمن سرجنگ، فرمانده پیشین پلیس ولایت هلمند در جنوب این کشور را به اتهام سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای در دادگاه ابتدایی به سه سال زندان محکوم کرد.

  این فرمانده اما می‌گوید که این تصمیم دادگاه را قبول ندارد و استیناف‌خواهی خواهد کرد.

  گفته می‌شود که این فرمانده شش ماه پس از ایفای وظیفه در پست فرماندهی پلیس ولایت هلمند، برطرف و یک سال پیش به دادستانی معرفی شد. آزاد کردن غیرقانونی زندانیان از اتهامات اصلی مطرح‌شده علیه این فرمانده است.

  هلمند
  Image caption: هلمند از ولایت‌های ناآرام افغانستان است
 11. نجات بیست نفر در جریان آتش سوزی در تهران

  View more on twitter
 12. ظریف: به اهداف خود در برجام رسیده ایم

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و وزیر پیشنهادی برای تصدی همین سمت در دولت دوم حسن روحانی صبح امروز در جلسه فراکسیون امید حاضر شده و به سئوال های برخی از نمایندگان حاضر جواب داده است.

  آقای ظریف گفته ایران در برجام با اهداف خود رسیده است و درباره تجدید ساختار وزارت امور خارجه گفته که معاونت های منطقه ای حذف و معاونت سیاسی تاسیس می شود.

 13. گران‌ترین لیگ دنیا با ۲۵ هزار گل، ۳۰۰ میلیون تماشاگر

  View more on twitter
 14. جلسات رای اعتماد سه شنبه با حضور روحانی در مجلس آغاز می شود

  خبرگزاری صداو سیما به نقل از اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس گفته است که جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی حسن روحانی از روز سه شنبه ساعت هشت صبح با سخنرانی رئیس جمهور در دفاع از فهرست وزرای پیشنهادی اش آغاز می شود.

  به گفته آقای رنجبرزاده ابتدا رئیس جمهور فرصت خواهد داشت به مدت دو ساعت و نیم از خط مشی، ترکیب وزرا و برنامه دولت دفاع کند پس از آن پنج نماینده موافق و پنج نماینده مخالف هرکدام به مدت پانزده دقیقه به ترتیب یک موافق و یک مخالف دیدگاه‌های خود را درباره برنامه، خط مشی و ترکیب دولت بیان خواهند کرد، وزیر پیشنهادی نیز سی دقیقه فرصت دفاع و ارائه برنامه های خود را خواهد داشت.

  جلسه رای اعتماد وزرا از روز سه‌شنبه در دو نوبت صبح و بعدازظهر در مجلس انجام خواهد شد و به گفته آقای رنجبرزاده پیش‌بینی می‌شود که تا روز شنبه آینده تکلیف رای اعتماد به وزرا مشخص شود.

 15. منابع ایرانی از آزمایش تسلیحات جدید در اصفهان خبر دادند

  View more on twitter
 16. دیدار تیم ملی فوتبال ایران و روسیه در مهرماه

  تیم ملی فوتبال ایران هجدهم مهرماه امسال یک بازی دوستانه با تیم ملی روسیه در این کشور خواهند داشت.

 17. خبر فوریمحاکمه متهمان کانال های تلگرامی از فردا به ریاست قاضی صلواتی آغاز می شود

  علی مجتهدزاده وکیل مدافع دو نفر از متهمان پرونده مدیران کانال‌های تلگرامی به خبرگزاری ایسنا گفته که اولین جلسه دادگاه این افراد فردا برگزار می شود.

  به گفته آقای مجتهدزاده این پرونده شش متهم دارد که به جز یک نفر بقیه با قرار وثیقه آزاد هستند. محاکمه این افراد در سه روز در دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار خواهد شد.

  پیش از این محمود صادقی نماینده تهران در مجلس در توییتی خبر داده بود که "درجریان پیگیری مشکل ادمین‌های تلگرامی مطلع شدم برخی از مدیران وب‌سایت عماریون به اتهام ارتباط با موساد بازداشت شده اند".

 18. هشدار درباره وضعیت زیست محیطی دریای خزر

  دریای خزر

  رسانه های ایران امروز به مناسبت به روزجهانی دریای خزر گزارش های تصویری و مقالاتی درباره وضعیت سواحل جنوبی این دریا منتشر کرده اند. در این گزارش هعا و مقالات درباره آلودگی فراوان و گسترده در حاشیه این دریا هشدار داده شده است. لینک های زیر دو نمونه از این گزارش هاست.

  گزارش خبرگزاری خانه ملت

  یادداشت روزنامه شرق

 19. توییت معاون سیاسی وزارت کشور ایران در دوره خاتمی درباره فوتبالیست ها

  View more on twitter
 20. رکورد انتشار یک میلیارد مطلب در تلگرام فارسی شکسته شد

  مسعود اسدپور، سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی در ایران گفته است که رکورد انتشار یک میلیارد مطلب در کانال های عمومی تلگرام به زبان فارسی شکسته شده است.

  خبرگزاری ایسنا از قول آقای اسدپور گفته تعداد کانال های عمومی فارسی زبان تلگرام از مرز ۵۵۵ هزار کانال گذشته و مطالب منتشرشده در این کانال‌ها نیز رکورد انتشار یک میلیارد مطلب را شکسته و به عدد ۱/۱ میلیارد نزدیک شده است.

  تلگرام از محبوب ترین نرم افزارهای پیام رسان میان شهروندان ایرانی است.