Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نوبخت: برآورد اولیه ناشی از سیل در خراسان رضوی ۱۴۹میلیارد تومان

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور در بازدید از مناطق سیل زده گفت: "بر اساس برآورد اولیه خسارت ناشی از سیل در خراسان رضوی ۱۴۹ میلیارد تومان برآورد شده است."

به گزارش ایلنا، آقای نوبخت اضافه کرد: "سیل ۲۰ مرداد جاری دومین حادثه غیر مترقبه‌ای است که امسال در خراسان‌رضوی رخ داده است. این حوادث نشان می‌دهند آنچنان هم این حادثه‌ها غیرمترقبه نیستند و تجاور انسان به ساختار طبیعت یکی از علل اصلی بروز آنها است.عامل انسانی در گسترش خسارت‌های ناشی از زلزله و سیل دخیل بوده و این مساله در زلزله ۱۶ فروردین امسال در خراسان رضوی نیز بروز پیدا کرد."

نوبخت
ILNA

ایران به رقابت‌های جهانی والیبال راه یافت

مهدی خزعلی بازداشت شد

مهدی خزعلی، فعال سیاسی بازداشت شد.

به گزارش سحام نیوز، آقای خزعلی در منزل پدری اش، آیت‌الله خزعلی، توسط ماموران حفاظتی،امنیتی، بازداشت شد.

هنوز علت بازداشت آقای خزعلی و نهاد بازداشت کننده اش مشخص نیست.

خزعلی
BBC

خبر فوریانفجار در کابل

گزارش‌ها از وقوع انفجار در شرق کابل، پایتخت افغانستان حکایت دارد. هنوز جزییاتی درباره این انفجار یا تلفات و خسارات احتمالی آن منتشر نشده است.

کشف سنگ‌های 'گران‌قیمت' در ارگ افغانستان

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان با پخش خبرنامه‌ای از به دست آمدن مقداری سنگ قیمتی از یکی اتاق‌های کاخ ریاست‌جمهوری این کشور خبر داد.

در خبرنامه ارگ آمده است که این سنگ‌ها که شامل لاجورد، عقیق و دیگر انواع سنگ‌هاست هنگام بررسی یکی از اتاق‌های مربوط به دروازه ارگ به دست آمده است.

خبرنامه می‌افزاید که این‌سنگ‌ها در سال ۱۳۷۱ خورشیدی به خاطر حفاظت آن از دستبرد در جریان جنگ‌های داخلی به ارگ از وزارت معدن به ارگ منتقل شده بود.

سنگ
arg
سنگ
arg

شاراپووا مصدوم شد

بیانیه استقلال درباره صحبت‌های میناوند

باشگاه استقلال نسبت به توهین مهرداد میناوند در یک برنامه تلویزیونی به مهدی رحمتی و علیرضا منصوریان، کاپیتان و سرمربی این تیم واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، باشگاه استقلال با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: "باشگاه استقلال به دلیل اینکه شان و جایگاه خود و هوادارانش را بالاتر از پاسخگویی به چنین فردی می داند، ضمن محکوم کردن بی احترامی صورت گرفته در یک برنامه تلویزیونی، اعلام می کند به صورت رسمی و از طریق مراجع قانونی این مساله پیگیری خواهد شد."

استقلال
ILNA

استاندار خراسان رضوی: دنبال برگزاری کنسرت در مشهد نیستیم

تجمع مردم دزفول در اعتراض به انتقال آب رودخانه مقابل استانداری

تجمع دزفول
UGC

تعدادی از مردم دزفول در اعتراض به احداث کانال آب و انتقال آب رودخانه برای سومین بار مقابل استانداری تجمع کردند.

براساس گزارشهای رسیده از دزفول این تجمع با حضور ماموران نیروی انتظامی به درگیری کشیده شد.

تجمع
UGC

دادستان عمومی: موضوع قتل عمد در حادثه فوت دستفروش مطرح نیست

خبرگزاری میزان نوشت: مهدی کاهه، دادستان قم با اشاره به فوت یک میوه‌فروش گفت: "براساس بازرسی و تحقیق از شاهدان عینی و همچنین بررسی مستندات، موضوع قتل عمد در حادثه فوت میوه‌فروش قمی مطرح نیست."

به گفته آقای کاهه بازپرس ویژه قتل از همان لحظات اولیه حادثه در محل حضور یافته و در حال بررسی جزئیات و عوامل دخیل در فوت این دست‌فروش است.

کاهه
MEHR

جمعی از فعالان مدنی خواستار منع ازدواج کودکان شدند

جمعی از فعالان مدنی و کنش‌گران حوزه زنان و کودکان در بیانیه مشترکی خواستار پایان ازدواج کودکان و پاسداری از حقوق انسانی کودکان شدند.

به گزارش ایلنا، در پی شیوع نگران‌کننده ازدواج کودکان در سنین پایین در نقاط مختلف کشور و ضعف قوانین فعلی جهت مبارزه با این پدیده، جمعی از فعالان مدنی و کنش‌گران زنان و کودکان در بیانیه‌ای با عنوان "به ازدواج کودکان پایان دهید" بر اهمیت ممنوعیت و جرم‌انگاری ازدواج بزرگسالان با کودکان زیر ۱۸ سال تاکید کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "داده‌های جامعه‌شناختی نشان می‌دهد ازدواج کودکان پدیده‌ای است که در زمینه فقر، محرومیت و توسعه‌نیافتگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رخ می‌دهد. واقعیت آن است که کودکان گرفتار مسأله‌ کودک-همسری برخاسته از طبقات فرودست و اقشار حاشیه‌ای و بی‌دفاع‌ترین و بی‌پناه‌ترین بخش جامعه هستند که قربانی شرایط اقتصادی نامطلوب و سنت‌های پوسیده‌ای می‌شوند که کودکی و حقوق انسانی را از آن‌ها سلب و به ورطه‌ای می‌افکند که آسیب‌های آن بر کسی پوشیده نیست."

ثبت شش مورد فلج کودکان در سال جاری میلادی در افغانستان

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید در سال جاری میلادی تاکنون شش مورد فلج کودکان در ولایت‌‎های قندهار، هلمند، قندوز و زابل ثبت شده است.

قرار است فردا کمپین سراسری واکسن فلج کودکان (پولیو) در این کشور آغاز شود و در جریان آن نزدیک به ده میلیون کودک واکسن شوند. این کمپین بخشی از کمپین‌های سالانه وزارت بهداشت افغانستان است.

واقعات مثبت فلج کودکان در افغانستان بیشتر از مناطق ناامن گزارش می‌شود. فیروز الدین فیروز وزیر بهداشت افغانستان در مراسم افتاحیه کمپین واکسن فلج کودکان، از طرف‌های درگیر خواست به بی‌طرفی این برنامه احترام گذاشته و امنیت کارمندان مامور تطبیق واکسن را تامین کنند.

پولیو
AFP
افغانستان سالانه چندین کمپین سراسری واکسناسیون برای محو بیماری فلج کودکان راه اندازی می کند

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی شد

پاسخ فدراسیون فوتبال ایران به فیفا: شجاعی و حاج‌صفی محروم نیستند

به گزارش ایسنا، بعد از اظهارات معاون وزیر ورزش و جوانان که با بازتاب رسانه‌های خارجی همراه بود و حساسیت فدراسیون جهانی فوتبال را برانگیخت، فیفا از فدراسیون فوتبال ایران درخواست کرد که در این زمینه توضیحاتی را ارائه دهد.

فدراسیون فوتبال ایران قرار است به زودی طی نامه‌ای به فیفا، در این زمینه توضیح دهد و در پاسخ ارسالی بر عدم محرومیت این دو بازیکن تاکید خواهد شد.

فیفا در نامه‌ای که به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده بود به این نکته اشاره داشت که مسائل سیاسی و ورزشی از هم جدا هستند.

شجاعی و حاج صفی
ISNA

پزشکی قانونی قم: نزاع لفظی، احتمال علت سکته قلبی دستفروش

به گزارش میزان، صدیقی آخا، مدیر کل پزشکی قانونی استان قم با اشاره به اینکه در بررسی های اولیه اثار ضرب و جرح ناشی از نزاع دیده نشده است گفت: "به نظر می‌رسد به دنبال نزاع لفظی، احتمالا علت مرگ سکته قلبی بوده باشد."

مدیرکل پزشکی قانونی استان قم همچنین افزود: "نمونه برداری های لازم انجام و نتیجه قطعی پس از وصول نتیجه ازمایشات اعلام می شود."

افزایش روابط ایران و اقلیم کردستان

نفیسه کوهنورد

بی‌بی‌سی

ايران و اقليم كردستان عراق قرارداد مبادلاتى ٢٠٠ ميليون دلارى امضا كرده اند. مصطفى شيخ عبدالرحمان رييس اتحاديه صادرات و واردات اقليم كردستان عراق به شبكه تلويزيونى روداو گفته است كه اين توافق بين اتاق همكاريهاى تجارى ايران و اين اتحاديه امضا شده است و قرار است طرفين در تهران و اربيل دفتر داشته باشند.

به گفته آقاى عبدالرحمان توافق دومى هم ميان كردستان عراق و اتاق تجارى همدان به امضا رسيده كه هدفش تسهيل مبادلات و افزايش همكاريهاى تجارى است. چندى پيش رييس اتاق همكاريهاى تجارى استان همدان اعلام كرد كه بر اساس توافق جديد، ايران قرار است در سال ٢٠١٧ چيزى حدود ٥٦ ميليون دلار مواد غذايى و بعضى محصولات ديگر به كردستان عراق صادر كند.

ايران بعد از تركيه بزرگترين شريك تجارى اقليم كردستان عراق است و در سال ٢٠١٤ سطح مبادلات آنها به هشت ميليارد دلار رسيد.

تهران بارها مخالفت خود را با برگزارى همه پرسى براى استقلال كردستان عراق اعلام كرده و در اين ميان صحبتهايى مطرح شده كه شايد ايران در صورت برگزارى اين همه پرسى مرز خود با منطقه كردستان عراق را ببندد.

اما آقاى عبدالرحمان گفته است كه از بهمن عبدالهى رييس اتاق تعاون ايران تضمين گرفته كه نه تنها مرز بسته نخواهد شد كه اين اتاق تجار و كارخانه داران ايرانى را براى سرمايه گذارى هر چه بيشتر در كردستان تشويق مى كند.

برادر مظفر عباسی: ماموران سد معبر با برادرم درگیر شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، در پی در گذشت مظفر عباسی، دستفروش در قم، برادر وی درباره حادثه چنین گفت: "ماموران سد معبر با رسیدن به وانت بارها به آن‌ها فحاشی کرده‌اند و با هول دادن راننده وانتی که از ماشین خود پیاده شده منجر به افتادن وی بر زمین و اصابت سر این راننده به جدول شده‌اند که این امر باعث شده تا سر وی خونریزی کند."

وی ادامه داد: "سپس مأموران اقدام به بردن ماشین وانت بار کرده‌اند که منجر به درگیری راننده با مأموران شد و در ‌نهایت موجب شده تا این فرد هنگامی که به درب منزل خود که در نزدیکی محل درگیری بوده عزیمت می‌کند در میان راه از هوش رفته و فوت کند."

دادستان قم: پنج نفر از ماموران شهرداری احضار شدند

درگذشت دستفروش در قم؛ معترضان خروجی میدان میوه و تره بار را بستند

به گزارش مهر، رانندگان وانت‌های فروش میوه در قم در اعتراض به حادثه شب گذشته که منجر به فوت یک میوه فروش شد خروجی میدان میوه و تره بار قم را بستند.

درگذشت دستفروشی در قم؛ شهرداری درگیری ماموران با وی را تکذیب کرد

ایلنا نوشت: روز گذشته یک راننده‌ی وانت در قم پس از مواجهه با ماموران سد معبر شهرداری جان خود را از دست داد. روابط عمومی شهرداری قم درگیری ماموران با راننده متوفی را تکذیب کردند.

مردم محل، برخورد ماموران شهرداری را دلیل فوت راننده می‌دانند و شب گذشته مقابل شهرداری قم تجمع کردند.

اما روابط عمومی شهرداری قم هرگونه درگیری منجر به فوت را تکذیب می‌کند. مدیر روابط عمومی شهرداری قم در ارتباط با جزئیات حادثه گفت: "ساعت ۱۹:۳۰ ماموران سد معبر شهرداری قم به یک راننده وانت میوه فروش به خاطر سد معبر تذکر می‌دهند که منجر به واکنش وی می‌شود و راننده وانت اقدام به شکستن شیشه خودروی خود می‌کند. هیچ برخوردی با این راننده نمی‌شود و پس از اخذ تعهد بدون هیچ مشکلی راننده وانت از محل دور می‌شود. اما پس از مدتی حال راننده وانت بد شده و سرش به جدول کنار خیابان برخورد می‌کند که با حضور اورژانس به بیمارستان الزهرا منتقل می‌شود. با این وجود راننده پس از ۲ ساعت فوت می‌کند."

این مقام شهرداری همچنین گفت که مراجع قضایی و پزشکی قانونی در حال بررسی موضوع هستند و نتیجه قطعی در ارتباط با علت مرگ راننده به زودی مشخص می‌شود.

درگذشت دستفروش قم
qomnews

روحانی: هرکس بخواهد به برجام صدمه بزند به کشور صدمه زده است

تجمع کارگران بلبرینگ سازی تبریز مقابل استانداری آذربایجان شرقی

رئیس هیات مدیره تعاونی مواد غذایی: سالانه ٢٥ ميليون تن مواد غذایی در ایران هدر می‌شود

مهدى كريمى تفرشى، رئيس هيات مديره تعاونى مواد غذايى با اشاره به اینکه سالانه در ایران ١٣٠ميليون تن مواد غذايى توليد مى شود، گفت: "به علت نبود صنايع تكميلى و سرمايه در گردش حدود ٢٥ ميليون تن از محصولات توليدى در كشور هدر مى رود."

به گزارش میزان، آقای کریمی افزود: "در سال گذشته شاهد كاهش ١٢ تا ١٥ درصدى قيمت مواد غذايى را در كشور شاهد بوده ايم كه آمار بسيار خوبى در كاهش قيمت مواد غذايى تلقى مى شود."

مواد غذایی
MIZAN

عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست ایران شد

نامه ۱۶۷ نماینده به روحانی: اطلاعات دقیقی از وضعیت مالی وزرا پیشنهادی ارائه شود

شورای شهر: خیابانی به نام محسن حججی نامگذاری می‌شود

مجتبی شاکری، رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران اعلام کرد: با تصویب طرح دو فوریتی، یکی از خیابان‌های شهر تهران به نام محسن حججی نامگذاری می‌شود.

به گزارش ایرنا، آقای شاکری افزود: "مقرر شد که سازمان زیباسازی شهر تهران با انتشار فراخوانی از آثار تولیدی هنرمندان برای نصب تندیس و یا یادمان شهدای مدافع حرم استفاده کند. تندیس و یادمان شهدای مدافع حرم در معبری که به نام شهید محسن حججی نامگذاری خواهد شد، نصب می شود."

محسن حججی، عضو لشکر زرهی هشت نجف بود که اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه او را کشت.

حججی
IRNA

زنان در اردبیل به استادیوم رفتند

در پی مسابقات انتخاب قهرمانی والیبال جهان، تعدادی از زنان امروز در اردبیل با خرید بلیط به استادیوم رفتند.

حضور زنان در ورزشگاه‌ها مسئله‌ای دامنه‌دار است.

سال گذشته نیز مقام‌های ایرانی اجازه دادند که تماشاچیان زن به محل برگزاری مسابقات تور جهانی والیبال در کیش بروند و مسابقه‌ها را از نزدیک تماشا کنند.

در همان زمان ایسنا نوشته بود اگر زنان اجازه حضور در تور جهانی والیبال ساحلی را پیدا نمی‌کردند ممکن بود فدراسیون جهانی مسابقات را تعلیق کند و ایران نیز با مشکلاتی مواجه شود.

View more on twitter

آخرین جلسه هیات دولت یازدهم

دادستان عمومی خوزستان: پرونده‌ نشت گاز کلر به دادسرا ارسال شد

عباس حسینی پویا، دادستان عمومی وانقلاب مرکز استان خوزستان از تشکیل پرونده‌ای درخصوص نشت گاز کلر در دادسرای دزفول خبرداد و گفت: تحقیقات دراین خصوص آغاز شده است.

به گزارش میزان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان درباره اینکه سرقت شیر سیلندر گاز کلر در انبار تاسیسات شرکت سهامی آبیاری قدیم دزفول موجب این حادثه شده است، گفت: "هنوز صحت و سقم این خبر تایید نشده و دردست بررسی است."

در پی انتشار گاز کلر در دزفول، تعداد زیادی از شهروندان دچار مسمومیت شده و به بیمارستان‌های شهرستان منتقل شدند و طبق اظهارات مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی دزفول تا ساعت ۱۱ صبح امروز در مجموع ۴۷۲ نفر به علت مسمومیت با گاز کلر در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌های سطح شهرستان دزفول به صورت سرپایی یا بستری تحت درمان قرار گرفتند.

دزفول
MIZAN

مسئول کلینیک آندومتریوز ابن سینا: بیشتر مبتلایان بدون مشکل باردار می‌شوند

شاهین خزعلی، مسئول کلینیک آندومتریوز مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا دردهای لگنی و ناباروری را از عوارض آندومتریوز اعلام کرد و گفت: "بیشتر مبتلایان آندومتریوز می‌توانند بدون مشکل باردار شوند، تعداد کمی از بیماران آندومتریوز مشکل ناباروری پیدا می کنند که بخشی از آنان هم با درمان درست، می توانند باردار شوند."

به گزارش ایرنا، آقای خزعلی یکی از دلایل ناباروری بعضی از بیماران آندومتریوز را تاثیر بیماری بر ذخیره تخمدان آنان اعلام کرد و افزود: "در برخی موارد نیاز است که قبل از جراحی آندومتریوز، تخمک هایی از بیمار در محل مناسبی نگهداری شود."

آقای خزعلی تاکید کرد که زنان نباید از عوارض این بیماری بترسند و با مراجعه به مراکز درمانی معتبر اقدامات لازم را انجام دهند.

آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است. در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می‌شود.

این بافت می تواند در تمام بافت‌ های بدن به جز طحال به‌ وجود آید.

واعظی: رئیس جمهور سر فرصت وزیر علوم را معرفی می‌کند

با تصویب مجلس حکم اعدام برخی از مجرمان مواد مخدر به حبس تبدیل می‌شود

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس با تصویب طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مقرر کردند که حکم اعدام برخی از مجرمان به مواد مخدر در صورت داشتن شرایطی به حبس و جزای نقدی تبدیل شود.

بر اساس این طرح افرادی که به خاطر حمل و نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند، در صورتی که دادگاه آنها را محارب تشخیص ندهد، از مجازات اعدام معاف خواهند شد.

افرادی هم که کم‌تر از صد کیلوگرم تریاک و گراس، و کم‌تر از دو کیلو هروئین و کوکائین داشته باشند، دیگر شامل مجازات اعدام نخواهند شد.

مواد مخدر
ISNA

مسمومیت تعدادی از مردم در دزفول به دلیل نشت گاز کلر

امیر عیسی زاده، معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری دزفول درباره مسمومیت تعدای از شهروندان این شهر گفت: "طبق بررسی به عمل آمده گاز کلر از انبار شرکت آبیاری قدیم دزفول که در محدوده بین پل سوم و میدان مادر قرار دارد نشت کرده است."

به گزارش ایرنا، آقای عیسی زاده گفت: "به دلیل متصاعد شدن گاز کلر در منطقه و برای سلامت شهروندان پارک ساحلی اطراف محل حادثه تخلیه شد."

گزارشها حاکی است بیش از ۳۰۰ نفر از ساکنان دزفول در اثر استنشاق این گاز دچار مسمومیت شدند.

با رای دیوان عدالت اداری بخشنامه آموزش و پرورش درباره مرخصی زایمان 'لغو شد'

هیات عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه وزارت آموزش و پرورش را که اجرای مصوبه دولت در خصوص افزایش مرخصی زایمان را از ابتدای آذر سال ۹۳ مجاز دانسته بود، ابطال کرد.

به گزارش تسنیم، وزارت آموزش و پرورش، هشتم آذر سال ۹۳، بخشنامه‌ای صادر و به اداره کل آموزش و پرورش استان‌ها اعلام می‌کند که مصوبه هیات وزیران در ارتباط با اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده، موضوع افزایش مدت مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه، از تاریخ یکم آذر سال ۹۳ اجرا می‌شود.

در رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری آمده است: "نظر به اینکه هیات وزیران نیز به موجب تصویب نامه ۱۹ تیر سال ۹۲ ضمن ابلاغ مفاد قانون، تاریخ اجرای تصویب نامه را از زمان لازم الاجرا شدن قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده تعیین کرده است، بخشنامه آذرماه ۹۳ معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اینکه اجرای حکم افزایش مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه از تاریخ یکم آذر ۹۳ قابل اجراست، مغایر قوانین مذکور بوده و از حدود اختیارات مقام وضع بخشنامه خارج است و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۸۸ و ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ از تاریخ تصویب آن ابطال می‌شود."

مرخصی
TASNIM

ساسان آقایی بازداشت شد

ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد بازداشت شد.

براساس گزارشهای رسیده از ایران هنوز دلیل بازداشت این روزنامه‌نگار مشخص نیست.

لاریجانی: تصویب طرح مقابله با آمریکا گام اول ایران بود

درپی اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از این تحریم‌ها گفته بود که مصوبه اخیر سنای آمریکا حاوی تحریم‌های جدید علیه ایران را ناقض توافق هسته‌ای - برجام - است و از طرح تلافی‌جویانه مجلس برای مقابله با آن خبر داده است.

View more on twitter
View more on twitter

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید