Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

برگزاری اولین جلسه دادگاه برای مدیران کانال‌های تلگرامی اصلاح طلب

علی مجتهدزاده، وکیل تعدادی از مدیران کانال‌های تلگرامی اطلاح طلب، از برگزاری دادگاه موکلان خود در خبر داد.

وی به ایلنا گغت: "صبح امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات این افراد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به صورت غیرعلنی برگزار و به اتهامات آقایان نقدی و باقری رسیدگی شد."

آقای مجتهدزاده افزود: "به علت اینکه جلسه غیر علنی برگزار شده است از بیان جزییات روند رسیدگی معذور هستم اما دادرسی روند خوبی داشته است."

این وکیل دادگستری همچنین خبر داد که فردا (سه شنبه) به اتهامات سایر متهمان رسیدگی خواهد شد.

تلاش پلیس افغانستان برای دستگیری عضو شورای ولایتی بلخ

سخنگوی والی بلخ در شمال افغانستان گفته که یک عضو شورای ولایتی بلخ در فرودگاه این ولایت به محاصره پلیس درآمده است.

منیر احمد فرهاد به بی‌بی‌سی گفت دادستانی کل حکم بازداشت محمد آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ را صادر کرده است.

دادستانی کل افغانستان آقای مهمند را به جعل و تزویر اسناد متهم کرده است.

ابراهیم خیراندیش، عضو دیگر شورای ولایتی بلخ و گل‌رحمان همدرد که همراه آقای مهمند هستند، به گفته سخنگوی والی بلخ، شامل حکم دادستانی نمی‌شوند.

خبرنگار بی‌بی‌سی که در محل حضور دارد، می‌گوید از ۵ ساعت پیش مسافرین در فرودگاه گیر کرده اند و نیروهای امنیتی همچنان در محل حضور دارند.

محکومیت یک فعال حقوق زنان در ایران

عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان در ایران به حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به تحمل سه سال حبس تعزیزی محکوم شده است. خانم مطلب زاده آذرماه سال گذشته بازداشت شد و مدتی در بند امنیتی زندان اوین نگهداری می‌شد. احکام دادگاه‌های بدوی در ایران قابل تجدیدنظرخواهی است.

ترامپ اقدام گروه‌های تندرو را محکوم کرد

در پی درگیری بین راستگراهای تندرو و مخالفانشان در شهر شارلوتزویل در ایالت ویریجینیای آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا "نژادپرستی" را هیولا خوانده است.

آقای ترامپ که در کاخ سفید صحبت می‌کرد گفته است اقدام گروههای راستگرای تندرو و سایر گروههایی که نفت پراکنی می‌کنند متناقض با ارزشهای آمریکایی است. او گفته این نفت پراکنی هیچ جایی در آمریکا ندارد و همه کسانی که روز شنبه اقدام "مجرمانه" انجام داده‌اند مسئول خواهند بود. رییس جمهور آمریکا در واکنش‌ به خشونت‌های این شهر "بسیاری از طرف‌های" درگیر را محکوم کرده بود اما هدف انتقاد هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات قرار گرفت؛ که چرا بطور مشخص به تندروهای سفیدپوست اشاره نکرده است. دو روز پیش در شارلوتزویل، در ایالت ویرجینیا، یک خودرو بسرعت به میان مخالفان راست‌گرایان افراطی راند و یک زن ۳۲ ساله را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

مراسم تودیع و معارفه ابتکار و کلانتری به روایت تصویر

پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه به حمله موشکی مجدد

روز جهانی جوان در ایران

دادستان اصفهان از کشف چهارده کیلو طلای خارجی قاچاق خبر داد

خداحافظی معصومه ابتکار از سازمان حفاظت از محیط زیست

گذرگاه میان عراق و عربستان بعد از ۲۷باز شد

دفتر باشگاه نفت تهران 'به دلیل بدهی توقیف شد'

قرار بازداشت موقت یک ماهه برای ساسان آقایی صادر شد

شعبه دوم دادسرای رسانه برای ساسان آقایی، روزنامه‌نگار و معاون سردبیر روزنامه اعتماد، قرار بازداشت موقت یک ماهه صادر کرده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساسان آقایی صبح روز گذشته از زندان اوین به شعبه دوم دادسرای رسانه منتقل و برای او قرار بازداشت موقت به مدت یک ماه صادر شده است.

اتهام این روزنامه‌نگار و نهاد بازداشت کننده او مشخص نیست.

گزارش وزیر اطلاعات از تجمع مقابل مقبره کوروش

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران گفته است بیشتر تجمع کنندگان مقابل مقبره کوروش وابستگی سیاسی نداشته‌اند.

وزیر اطلاعات البته اضافه کرده: "تعداد اندکی که عناد داشته و سلطنت طلب بودند با وجود ارشادات دستگیر شدند."

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس ایران، آقای علوی گفته است: "حدود 120 کانال برای تجمع در مقبره کوروش فعالیت می کردند که تعداد زیادی از مدیران این کانال ها گرایش و وابستگی سیاسی نداشته و با توجیه، تذکر و ارشاد مشکل آن‌ها رفع شد."

اشاره وزیر اطلاعات به گردهمایی تعدادی از ایرانیان در هفتم آبان‌ماه سال پیش (1396) در مقابل پاسارگاد است.

رونالدو پنج بازی محروم شد

معاون قضایی دادستان کل کشور: عضویت در توییتر تخلف است

عبدالصمد خرم آبادی، معاون قضایی دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران در خصوص عضویت در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده، گفت: "عضویت در این شبکه‌های فیلتر شده تخلف است چرا که وقتی انجام امری در اجرای قوانین و مقررات یا دستور قضایی ممنوع شد، عدم رعایت مقررات هم نوعی تخلف محسوب می‌شود."به گزارش فارس، وی افزود: "توییتر در اجرای دستور قضایی فیلتر شده و تخلف از دستور قضایی پذیرفته نیست. اگر عضویت مسئولان وزارت ارتباطات در توئیتر صحت داشته باشد این عضویت از سه جهت اشکال دارد."

این در حالی است که برخی از مقامات حکومت و نمایندگان مجلس در توییتر فعال هستند.

حسن روحانی و ولادیمیر پوتین تلفنی گفتگو کردند

بر اساس اطلاعیه‌ای که کاخ کرملین امروز دوشنبه (چهاردهم اوت) منتشر کرده است حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تلفنی گفتگو کرده است.

بر اساس این اطلاعیه دو طرف در این گفتگوی تلفنی درباره پروژه‌های مشترک نفت و گاز، برق و حمل و نقل و همچنین موضوعات بین‌المللی گفتگو کرده‌اند.

لایحه هوای پاک تائید شد

شوراي نگهبان لايحه هوای پاك را با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغاير با موازين شرع و قانون اساسی ندانست.

به گزارش میزان، این لایحه که با اصلاحاتی در جلسه مورخ ۲۵ تیر ۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود در جلسه مورخ ۱۱ مرداد ۹۶ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

لایحه هوای پاک پیشتر یک بار در شورای نگهبان بررسی و به منظور رفع برخی ایرادات به مجلس بازگردانده شده بود.

روحانی انتصاب هاشمی شاهرودی به ریاست مجمع تشخیص را تبریک گفت

حسن روحانی، رییس جمهور ایران در پیامی به محمود هاشمی شاهرودی انتصاب وی از سوی رهبری به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را تبریک گفت.

به گزارش مهر، در بخشی از نامه آقای روحانی آمده است: "لازم می‌دانم یاد و خاطره حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(رحمت الله علیه) که سال‌های متمادی مدیریت این نهاد مهم و مؤثر را با قابلیت و نبوغ سیاسی کم‌نظیر خود و تشخیص هوشمندانه مصلحت‌های نظام، صادقانه اداره و به خوبی هدایت کرد، گرامی دارم و برای جنابعالی توفیق هر چه بیشتر را از درگاه خداوند بزرگ مسألت نمایم."

روحانی
MEHR

دانشگاه تهران خبر درگذشت پروفسور لطفی‌زاده را تکذیب کرد

زلزله 4.2 ریشتری در استان هرمزگان

خبر فوریدولت افغانستان کنترل میرزااولنگ را 'پس گرفت'

مقام‌های امنیتی در شمال افغانستان از پس گرفتن دوباره کنترل میرزا اولنگ خبر دادند.

نصرت الله جمشیدی، معاون سخنگوی قول اردوی/سپاه ۲۰۹ شاهین به بی‌بی‌سی گفت حوالی ساعت چهار بعد از ظهر به وقت محلی منطقه میرزا اولنگ به طور کامل به دست نیروهای امنیتی افتاد.

او می‌گوید که آنها اکنون مشغول ایجاد پاسگاه‌های امنیتی برای جلوگیری از نفوذ دوباره مخالفان مسلح هستند.

کلانتری: سیاست محیط زیست توسعه متوازن پایدار است

خبر فوریناپدیدشدن صدها نفر در اثر رانش زمین در سیرالئون

بیم آن می‌رود بر اثر رانش زمین در حومه پایتخت سیرالئون صدها نفر زیر آوار مانده باشند. ویکتو فو، معاون رئیس‌جمهور این کشور وضعیت را فاجعه‌بار خوانده است. شمار زیادی خانه‌هایی که به صورت غیرقانونی ساخته شده، زیر آوار رانش زمین مانده است.

نماینده مجلس: ۲ هزار کودک مطلقه در ایران داریم

طیبه سیاووشی، نماینده مجلس ایران با اشاره به روند افزایش ازدواج کودکان در ایران گفت: "اکنون ۲ هزار کودک مطلقه داریم که اینها کودکانی هستند که ازدواج آنها ثبت قانونی شده بود، یعنی ممکن است تعداد از این هم بیشتر باشد."

به گزارش ایلنا، وی با تاکید براینکه این کودکان با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند چرا که بدن دختر ۱۱ یا ۱۲ ساله آمادگی بارداری را ندارد، گفت: "آنها خودشان بچه هستند و اولین بارداری یک ریسک بالاتری نسبت به بارداری دوم دارد و این بچه‌ها ۲ برابر ریسک را می‌پذیرند و دچار باروری‌های زودرس می‌شوند که در اکثریت موارد دچار سقط جنین‌های مکرر می‌شوند."

خانم سیاووشی همچنین افزود: "ابعادی از پدیده کودک همسری همچنان پوشیده است، یکی از این ابعاد نگران کننده، تعداد سقط جنین‌های مکرر کودکان است که درصدد دستیابی به آمار دقیق هستیم."

سیاووشی
ILNA

پزشکی قانونی: پیشنها واردات جسد به ایران داده‌ایم

احمد شجاعی، رییس سازمان پزشکی قانونی کشوراز پیشنهاد این سازمان برای واردات جسد به ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا، آقای شجاعی با اشاره به کمبود جسد برای تشریح گفت: "افرادی که وصیت می‌کنند تا اجسادشان را اهدا ‌کنند یا اجساد ناشناسی که بعد از شش ماه کسی به سراغشان نیامده باشد با کسب اجازه قانونی از مقام قضایی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل داده می‌شوند."

وی درباره تعداد این اجساد نیز گفت:‌ "تعداد این اجساد بسیار اندک است و نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی را رفع نمی‌کند؛ به طوریکه ممکن است در طول سال تنها یک جسد به دانشگاه داده شود که این به درد دانشگاه نمی‌خورد."

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور تاکید کرد: "تا کنون واردات جسد نداشتیم یا اگر بوده تعداد آن خیلی کم بوده است اما اگر این‌کار انجام شود نیاز دانشگاه رفع می‌شود."

شجاعی
ISNA

واکنش بهداد سلیمی به درگذشت فلاحتی نژاد

بهداد سلیمی، وزنه بردار ایرانی در واکنش به خبر درگذشت آقای فلاحتی نژاد در ایسنتاگرام خود نوشت: "قهرمان روحت شاد مرد تسليت به خانواده عزيز قهرمان محمد علي فلاحتي نژاد و ملت ايران"

View more on instagram

واکنش فریدالدین حدادعادل به انتصاب احمدی‌نژاد

مهلت انتخاب رشته کنکور تمدید شد

سازمان سنجش از تمدید مهلت انتخاب رشته پذیرفته شدگان آزمون سراسری ۹۶ تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۵ مردادماه خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حسین توکلی،مشاورعالی این سازمان گفته است:‌ "مهلت ثبت‌نام جهت شرکت در گزینش‌ رشته‌های تحصیلی در موسسات آموزش عالی در برخی از کد رشته‌های تحصیلی که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) پذیرش صورت می‌گیرد نیز تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه سال جاری پایان می‌پذیرد و این مهلت به هیچ عنوان قابل تمدید نیست."

فلاحتی نژاد قهرمان سابق وزنه برداری جهان درگذشت

سه کارمند یک موسسه غیردولتی در افغانستان کشته شدند

غور
BBC
غور از ولایات مرکزی افغانستان است که مخالفان مسلح در برخی مناطق آن فعالیت دارند

در حمله افراد مسلح ناشناس در فیروزکوه مرکز ولایت غور سه کارمند موسسه CRS در افغانستان کشته و یک نفر دیگرشان زخمی شده است. قربانیان این حادثه کارمندان افغان این موسسه بوده‌اند.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور به بی‌بی‌سی گفت این حادثه در شانزده کیلومتری غرب شهر فیروکوه رخ داده است. او گفت افراد مسلح موتورسیکلت سوار به خودروی حامل کارمندان این موسسه تیراندازی کرده‌اند.

سی آر اس، موسسه‌ای است که در برخی مناطق افغانستان در زمینه کمک به معارف/آموزش و پرورش و مکاتب فعالیت دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت: معتادان را باید به مصرف شبه مخدرها سوق دهیم

مرگ نوجوان چینی 'معتاد به اینترنت' خشم مردم را برانگیخت

مرگ یک نوجوان چینی دو روز بعد از ورود به مرکز ترک اعتیاد به اینترنت باعث شده یک بار دیگر مردم خشم خود را نسبت به عملکرد این مراکز و نحوه مداوای این جوانان ابراز کنند.

حادثه اخیر در اوایل ماه جاری در استان آنهوی رخ داد و با آن که علت مرگ هنوز مشخص نشده، گزارش شده که هنگامی که این نوجوان به بیمارستان منتقل شد بدن او پر از زخم و جراحت بود.

مرگ این نوجوان در حالی رخ داد که بدرفتاری‌ها در اردوگاه‎های انضباطی در سراسر چین، تاکنون بارها در رسانه‌های دولتی این کشور گزارش شده است.

اعتیاد جوانان به اینترنت در چین
afp

یک زن افغان ده سال پس از فرار از خانه، توسط برادرش به قتل رسید

جوزجان
BBC
جوزجان در شمال افغانستان موقعیت دارد. موارد خشونت علیه زنان در ولایات شمالی افغانستان زیاد است.

محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان به بی‌بی‌سی گفت شب گذشته در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان، یک زن توسط برادرش به قتل رسید.

به گفته وی، دلیل این قتل، اختلافات خانوادگی بوده است. این زن ده سال پیش با یک مرد فرار کرده و با او ازدواج کرده بود. آقای غفوری می‌گوید قاتل از محل فرار کرده و پلیس در حال بررسی پرونده و تلاش برای بازداشت متهم است.

در سال گذشته خورشیدی ۲۳۴ مورد قتل زنان در افغانستان ثبت شده که موارد زیادی از آنها قتل‌های ناموسی بوده است.

دیه‌گو کاستا: در چلسی با من مثل یک جنایتکار رفتار می‌کنند

فلاحتی‌نژاد، قهرمان وزنه‌برداری درگذشت

افزایش تعداد مسمومان گاز کلر در دزفول

یازدهمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی برگزار شد

انتشار خاطرات سردار سلیمانی متوقف شد

انتشار مجموعه خاطرات قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به درخواست خود او متوقف شده است.

پیش از این دو جلد از مجموعه شانزده جلدی از خاطرات آقای سلیمانی منتشر شده بود.

خبرگزاری تسنیم گفته است با مخالفت قاسم سلیمانی چاپ و انتشار خاطراو متوقف شده است.

تغییرات مجمع تشخیص مصلحت به روایت سایت رهبر ایران

مجمع تشخیص
KHAMENEI.IR