Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. موج واکنش‌ها به اظهارات ترامپ درباره خشونت‌های ویرجینیا
  2. آمریکا ایران را مجددا به نقض روح برجام متهم کرد
  3. ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

سازمان‌دهندگان کمپین 'نامم کجاست' از روحانیون کمک خواستند

نامم کجاست
NAMAMKOJAST/FB

سازمان‌دهندگان کارزار اینترنتی "نامم کجاست" از روحانیون افغانستان می‌خواهند تا با ارتقای سطح آگاهی جامعه، ریشه سنت نام نگرفتن زنان در جامعه را بخشکانند. شماری از زنان و دختران در افغانستان یک ماه پیش با راه‌اندازی این کمپین از مردم خواسته‌اند که از گرفتن نام زنان خانواده خود نشرمند و به هویت مستقل آن‌ها احترام بگذارند.

بیشتر بخوانید

گزارش‌هایی از حضور مأموران در جماران

تعدادی از کاربران توییتر در تهران می‌گویند که پلیس ضد شورش در خیابان‌های اطراف محل حصر خانگی مهدی کروبی در شمال تهران مستقر شده‌اند.

View more on twitter

دیدار صانعی و بیات زنجانی در مورد اعتصاب غذای کروبی

حساب توییتری دفتر آیت الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید شیعه در قم، نوشته که او پس از انتشار خبر اعتصاب غذای مهدی کروبی، تلفنی با محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس ایران صحبت کرده و از او خواسته که پیگیر وضعیت آقای کروبی باشد. او همچنین با آیت الله یوسف صانعی، مرجع دیگر منتقد حکومت ایران دیدار و گفت و گو کرده است.

View more on twitter

دیدار رئیس جمهور ترکیه و عالی ترین مقام نظامی ایران در ترکیه

رسانه های ایران تصویری از دیدار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، منتشر کرده اند.

آقای باقری در دیداری کم سابقه، برای گفت و گو با مقام های ترکیه، به آنکارا سفر کرده است.

رسانه‌های ایران می‌گویند "روابط دو جانبه دفاعی، تحولات منطقه و مبارزه با تروریسم و همکاری‌های مرزی" مهمترین محور گفت‌وگوهای آقای باقری در ترکیه است اما برخی رسانه‌های ترکیه این سفر را به با طرح همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مرتبط دانسته‌اند.

اردوغان و باقری
tasnim

درخواست یک نماینده مجلس ایران برای رسیدگی به وضعیت کروبی

محمدتقی کروبی: پدرم اعتصاب غذای خشک کرده

مسعود نیلی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی شد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حکمی مسعود نیلی اقتصاددان را به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب کرده است.

آقای نیلی در دولت اول آقای روحانی، مشاور اقتصادی او بود.

رضا شهابی فعال کارگری در زندان رجایی شهر کرج اعتصاب غذا کرد

حمله جنگنده های روسیه؛ چهارده شبه نظامی نظامی داعش کشته شدند

در سوریه، در اثر حمله هوایی جنگنده های روسیه، دستکم چهارده نفر از شبه نظامیان داعش کشته شدند.

به گفته گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا- هدف این حمله، کاروان خودروهای داعش، در شرق استان حمص بوده. هواپیماهای نظامی روسیه، از عملیات نیروهای ارتش سوریه که در حال پیشروی به سوی مراکز داعش در دره رود فرات هستند، پشتیبانی می کنند.

هفت نیروی امنیتی عراق در بمبگذاران انتحاری کشته شدند

هفت نفر از نیروهای امنیتی عراق در حمله ای در منطقه بیجی در شمال آن کشور کشته شدند. حمله کار پنج بمبگذار انتحاری بود که جلیقه های انفجاری پوشیده بودند. نیروهای امنیتی عراق مدت هاست درگیر نبرد با داعش در این منطقه هستند.

خبر فوریهمسر کروبی: انتظار ما این است که ماموران امنیتی از منزل بیرون بروند

فاطمه کروبی: انتظار صریح ما این است که ماموران امنیتی از منزل بیرون روند و با یک کیوسک امنیتی یا پست انتظامی رفت آمدها را کنترل کنند، نه اینکه درون منزل حضور داشته باشند.

خبر فوریهمسر کروبی: فقط داروی قلبی اش را مصرف کرده و لب به آب و غذا نزده

فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی: تصور کنید زندگی در منزلی که شنود، دوربین و تعداد زیادی مامور ۲۴ ساعته در آن حضور دارند. در اعمال این حصر، حکومت مدعی شریعت نه تنها شرع، بلکه اصول اولیه انسانی را هم رعایت نکرده است، و برای آقای کروبی پس از تحمل بیش از ۲۴۰۰ روز، ادامه این روند امکان پذیر نیست. با اصرار من و پزشک وزارت اطلاعات، ایشان امروز تنها داروی قلبی شان را مصرف کردند و بجز آن لب به آب و غذا نزدند.

گزارشی از جلسه نجفی و قالیباف

خبر فوریهمسر کروبی درباره اعتصاب عذای خشک او: به حکم دادگاه احتمالی اعتراض نمی کند

فاطمه کروبی گفته "آقای کروبی ساختار دستگاه قضایی و میزان استقلال آن را می شناسد و انتظار محاکمه و دادرسی عادلانه در ساختار آن را ندارد اما بر این باورند که ادامه این روند بدون طی شدن مراحل دادرسی امریست بسیار بسیار خطرناک که منتهی به رویه ای غیر قانونی خواهد شد. از این منظر ایشان تاکید کردند که نسبت به رای صادره احتمالی اعتراضی نخواهند کرد. اگر چه که نسبت به آراء صادره در محاکم قبل از انقلاب در دادگاه نظامی نظام سلطنتی اعتراض می کردند".

خبر فوریهمسر مهدی کروبی درباره اعتصاب غذای خشک او: دو خواسته صریح دارد

فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی به وب سایت سحام نیوز گفته است که "آقای کروبی خواسته خودشان را صریحا اعلام کردند. ابتدا خروج ماموران امنیتی از منزل که تا کنون در هیچ حصری در پیش و پس از انقلاب سابقه نداشته که ماموران امنیتی در درون منزل با فرد محصور زندگی کنند و تمام ابعاد زندگی او را به طور کامل شنود کنند و دوربین وصل کنند و شرایط زندگی را به طور بسیار بسیار عجیبی برای آن فرد و خانواده اش سخت کنند. دوم، همانطور که پیشتر به آقای روحانی و مطهری در نامه ای جداگانه گفته بودند در صورت تداوم حصر برگزاری دادگاه علنی را فراهم کنند. این خواسته ای صریح و شفاف است که پس از گذشت ۶ سال از زمان حصر، ایشان خواسته اند که زمان برگزاری دادگاه هر چه زودتر اعلام شود".

خبر فوریمهدی کروبی دست به اعتصاب غذای خشک زد

همسر مهدی کروبی به سحام نیوز گفته است: “آقای کروبی امروز پس از نماز صبح وارد اعتصاب غذای خشک شدند.”

خبر فوریمهدی کروبی اعتصاب غذا کرد

مهدی کروبی به تازگی به دلیل مشکلات قلبی چند روزی در بیمارستان بستری شد
.
مهدی کروبی به تازگی به دلیل مشکلات قلبی چند روزی در بیمارستان بستری شد

وب سایت سحام نیوز نزدیک به خانواده کروبی در ایران از قول همسر امهدی کروبی می گوید که او "در اعتراض به روند و شیوه حصر غیرقانونی و غیرشرعی خود دست به اعتصاب غذای خشک زده است".

نمایندگان مجلس ایران با ادامه جلسه رای اعتماد در عصر پنجشنبه موافقت نکردند

نمایندگان مجلس ایران در یک رای گیری با ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه حسن روحانی در بعد ازظهر پنجشنبه مخالفت کردند. به این ترتیب ادامه بررسی‌ صلاحیت وزرای پیشنهادی صبح پنجشنبه خواهد بود و سپس مجلس تا صبح شنبه وارد تعطیلی می شود.

خبر فوریروحانی دو معاون رئیس جمهور را ابقا کرد

حسن روحانی در دو حکم جداگانه سورنا ستاری را در سمت معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و محمد علی شهیدی را در سمت معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید ابقا کرد.

کشف 'دو گور دسته جمعی' در میرزا اولنگ ولایت سرپل

مقام‌های محلی کشته شدن ۶۲ نفر را در رویداد میرزا اولنگ تایید کرده‌اند
Reuters
مقام‌های محلی کشته شدن ۶۲ نفر را در رویداد میرزا اولنگ تایید کرده‌اند

منابع محلی در ولایت سرپل در شمال افغانستان از "کشف دو گور دسته جمعی" در منطقه میرزا اولنگ خبر داده و گفته‌اند اکثریت قربانیان توسط شورشیان سربریده شدند. ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل، گفت بقایای ۳۶ نفر در دو گوره دسته جمعی در میرزا اولنگ پیدا شده است.

بیشتر بخوانید

شهردار فعلی و آتی تهران با هم دیدار کردند

محمدعلی نجفی شهردار آتی تهران برای گفت و گو با محمدباقر قالیباف که روزهای پایانی دوره دوازده ساله شهرداری خود را می گذراند، به دیدار او رفته است.

View more on twitter

وزیر بهداشت ایران در صحن علنی حقوق اش را اعلام کرد

دیدگاه نماینده موافق وزیر پیشنهادی بهداشت: سهم واردات دارو به شدت کاهش پیدا کرد

دو نماینده موافق وزیر پیشنهادی حسن قاضی زاده هاشمی امروز دیدگاه های خود را همراه مخالفان او در صحن علنی مجلس بیان کردند.

غلامرضا تاجگردان: در دوره چهار ساله آقای قاضی‌زاده هاشمی، سهم واردات دارو به شدت کاهش پیدا کرد.

مرتضی صفاری: قاضی زاده هاشمی ۲۷۰ بار به مناطق مختلف کشور در چهار سال گذشته سفر کرده و فروتنی و اخلاق وی باعث رضایت مردم شده است.

احمدی نژاد با رئیس جدید مجمع تشخیص دیدار کرد

رسانه های نزدیک به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران می گویند که او امروز با محمود هاشمی شاهرودی، رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت و گو کرده است.

آیت الله خامنه ای دو روز پیش اعضای دوره جدید مجمع را منصوب کرده بود. در این حکم آقای شاهرودی به عنوان رئیس منصوب شده و عضویت آقای احمدی نژاد هم برای یک دوره پنج ساله حفظ شده است.

رئیس پیشین مجمع اکبر هاشمی رفسنجانی بود که زمستان سال گذشته درگذشت. آقای هاشمی رفسنجانی از منتقدان محمود احمدی نژاد بود. آقای احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری اش در بیشتر جلسات مجمع شرکت نمی کرد.

پاسخ کتبی وزیر پیشنهادی ارتباطات به نماینده‌ها

خبر فوریخبرگزاری عربستان درخواست از عراق برای میانجیگری با ایران را تکذیب کرد

عربستان سعودی اظهارات وزیرکشور عراق را تکذیب کرد که گفته بود محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از حیدر عبادی نخست وزیر عراق خواسته تا برای کاهش تنش میان ایران و عربستان میانجیگری کند.

خبرگزاری رسمی سعودی (واس) از مقامی مسئول که نامی از او برده نشده، نقل کرده تمام اخبار حاکی از درخواست میانجیگری با ایران کاملا عاری از صحت است و دولت سعودی همچنان بر موضع خود مبنی بر خودداری از هرگونه نزدیکی به ایران پابرجاست.

دیدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با رئیس جمهور ترکیه

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران که به دعوت رسمی همتای ترکیه‌ای خودبه این کشور سفر کرده ،امروزبا رچب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و گفت و گو کرده است.

یک نماینده مجلس ظریف را 'آقای برجام' خطاب کرد

خبر فوریسپاه پاسداران می گوید عملیات مستقل زمینی در سوریه نداشته

سخنگوی سپاه گزارش شبکه المیادین درباره عملیات زمینی این نهاد در خاک سوریه را تکذیب کرد.

با وجود این رمضان شریف تاکید کرد: "انتقام سخت از داعش و تکفیری‌ها به واسطه شهادت شهید حججی و مدافعان حرم در دستور کار سپاه قرار داشته و در زمان مقتضی عملیاتی می‌شود."

پیشتر المیادین لبنان فیلمی را منتشر کرده بود که به گفته این شبکه تصاویرعملیات مستقل سپاه علیه نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه را نشان می‌داد.

View more on twitter

بررسی صلاحیت نامزد پیشنهادی وزارت بهداشت آغاز شد

نمایندگان مجلس در ایران در حال بررسی صلاحیت حسن قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت هستند.

هادی بهادری نماینده مخالف: بیمه‌ها و وضع مناسبی ندارند و حقیقتا در ادامه طرح نگرانیم که چگونه منابعش تامین می شود. من در برنامه آقای قاضی زاده مطلبی برای تامین مالی ادامه طرح تحول سلامت ندیدم.

محمد قسیم عثمانی نماینده مخالف: در برنامه آقای قاضی زاده نمی بینیم که چطور می‌خواهد بخش بهداشت را مثل درمان متحول کند و برای تامین مالی بهداشت چه منابعی در نظر گرفته است.

ایران گزارش آمریکا درباره وضعیت آزادی های مذهبی را 'نادرست، مغرضانه' خواند

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش وزارت امور خارجه آمریکا از وضعیت آزادی‌های مذهبی در ایران را "نادرست، مغرضانه و سیاسی" خوانده است.

درباره انتقاد آمریکا از وضع آزادی ادیان در ایران و چند کشور دیگر بیشتر بخوانید.

ظریف در مجلس: با اخم و خنده دیگران خوشحال و مضطرب نمی شویم

ظریف
tasnim

محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی برای وزارت امور خارجه در نطق دفاع از خود در مجلس:

  • ایران امنیت را از دورن کشور و مردم خود می‌گیرد، برای تامین امنیت خود به هیچ کشوری متکی نیست و با اخم و خنده دیگران خوشحال و مضطرب نمی‌شود.
  • عصر برتری غرب در نظام بین‌الملل به سر آمده و جهان وارد عصر پساغربی شده و در این دوران سیاست جهانی در چند قدرت جهانی خلاصه نمی‌شود و بازی از دست قدرتمندان غربی خارج شده و قدرت و ثروت در جهان در حال جابجایی است.
  • دیپلماسی هوشمندانه ما باید با نشان دادن قانونمندی ایران از یک سو و انتخاب‌های متنوع کشور از سوی دیگر برای تصمیم‌گیرندگان آمریکا تردید باقی نگذارد که تکرار تجربه‌های گذشته نتیجه‌ای جز انزوای بیشتر برای این کشور نخواهد داشت.
  • دولت‌های قبلی آمریکا هم پس از سال‌ها تجربه تحمیل و تهدید به میز مذاکره آمدند، اکنون آمریکا نمی‌تواند تعهدات خود را فراموش کند بلکه چنین سیاستی باعث انزوای آمریکا می‌شود و دست ایران برای اقدامات مهم همانطور که رئیس جمهور دیروز گفتند باز است و این اقدامات حتی در برجام نیز دیده شده است و این نشانه بی اعتمادی ما به آمریکا در طول مذاکرت است.

'فحاشی یک نماینده علیه ظریف در مجلس'

خبر فوریشبکه المیادین از آغاز عملیات سپاه در سوریه خبر می دهد

شبکه خبری المیادین در گزارشی اختصاصی از آغاز عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سوریه خبر داده است.

مقام های سپاه طی روزهای اخیر کشته شدن یک نظامی ایرانی به دست نیروهای موسوم به حکومت اسلامی (داعش) را محکوم کرده و گفته بودند انتقام خون او را خواهند گرفت.

نماینده مخالف وزارت ظریف: سفرای ما تنها چیزی که نمی دانند دیپلماسی اقتصادی است

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مخالف وزارت مجدد محمدجواد ظریف گفته است "رویکرد تمام سفرای ایران در خارج کشور یا امنیتی است یا سیاسی و تنها چیزی که نمی‌دانند دیپلماسی اقتصادی است".

نماینده موافق ظریف: اولین زن سخنگوی و سفیر را منصوب کرد

رسیدگی به سه وزیر پیشنهادی در مجلس

مجلس ایران از صبح امروز رسیدگی به صلاحیت سه وزیر پیشنهادی اطلاعات، اقتصاد و دارایی را انجام داده و در حال حاضر نمایندگان مخالف و موافق در حال اظهار نظر درباره وزیر پیشنهادی خارجه هستند.

وزیر پیشنهادی اقتصاد: تمام دانشم را برای بهبود وضعیت معیشتی مردم به کار می‌گیرم

مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در دفاع از خود در مجلس گفته است "تمام تجربه و دانشم را برای بهبود وضعیت معیشتی مردم به کار می‌گیرم".

آقای کرباسیان گفته "معاونت نظارت مجلس درجه انطباق برنامه پیشنهادی‌ام با برنامه ششم را با درجه انطباق بالایی تشخیص داده است".

وزیر پیشنهادی اطلاعات: از رهبری برای موافقت با ادامه سربازی‌ام تشکر می کنم

علوی
mizan

محمود علوی وزیر پیشنهادی اطلاعات در نطق دفاع از خود گفته است "اختیاراتی که به نهادها واگذار می‌شود یا مرجع ولایت دارد یا مرجع مجلس دارد. به اختیاراتی که از سوی رهبری واگذار می‌شود تمکین کرده و احترام می‌گذاریم و برای کاهش اختیارات‌مان از این مسیر کوچکترین واکنشی نشان نمی‌دهیم.

آقای علوی گفته "از مقام معظم رهبری به دلیل موافقت با ادامه سربازی اینجانب تشکر می‌کنم".

مطهری: مشکل ما با وزارت اطلاعات این است که وزیر نمی تواند به سئوالات ما پاسخ دهد

علی مطهری نائب رئیس مجلس ایران: مشکل امروز مجلس با وزارت اطلاعات این است که به خاطر وضعیت موجود، وزیر اطلاعات نمی تواند به بسیاری از سوالات ما نمایندگان پاسخ بدهد. به عنوان مثال وقتی از وزیر اطلاعات درباره بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی در آستانه سال ۹۶ سوال کردیم ایشان گفت این کار توسط نهاد دیگری انجام شده و خود من هم معترض هستم. همین طور زمانی که از بازداشت برخی دانشجویان و خبرنگاران یا افرادی که به اتهام جاسوسی بازداشت شده اند سوال می کنیم وزیر جوابی ندارد و می گوید از حیطه اختیار من خارج است. در نتیجه مجلس نمی تواند به وظیفه نظارتی خود در اجرای فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت عمل کند.