Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. نخست وزیر اسپانیا در پی حملات مرگبار روز گذشته در این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد
  2. خنثی شدن دومین حمله انتحاری در اسپانیا
  3. کشته شدن پنج مظنون مسلح به کمربند انتحاری در شهر ساحلی کمبریلز اسپانیا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

همدردی سرمربی منچسترسیتی با قربانیان اسپانیا

همدردی سرمربی منچسترسیتی با قربانیان اسپانیا. پپ گواردیولا: #بارسلونا برمی‌خیزد و دوباره نشان می‌دهد که آن کشور چقد… twitter.com/i/web/status/8…

ابراز نگرانی قطر نسبت به ایمنی شهروندانی که به حج می‌روند

محمد به عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطرنگرانی خود را در مورد سلامت و ایمنی شهروندان این کشور درایام حج ابراز کرد. روزگذشته عربستان اعلام کرد که مرزکشورش را به روی زائران قطری که قصد شرکت در مراسم حج را دارند، باز می کند. وزیر خارجه قطر گفته که مقامات سعودی هنوز به پرسش های وزارت امور اسلامی قطر درارتباط با امنیت شهروندان قطری در جریان مراسم حج پاسخی نداده اند. به گفته وزیر خارجه قطر، مسئول امنیت شهروندان قطری که از مرز عبور کرده و به عربستان وارد می شوند، این کشور است.

یک ایرانی در محل حمله بارسلون

نجات کرگدنی که سیل او را از نپال به هند منتقل کرده بود

یک کرگدن تک شاخ که سیل اخیر او را از مرز نپال به سمت هند برده بود، پس از نجات به کشور محل زندگیش بازگردانده شد. گفته شده که نسل این گونه از کرگدن ها در معرض نابودی قرار دارد. سیل این کرگدن را به ۴۲ کیلومتری پارک ملی چیتوان در نپال به دهکده ای در هند انتقال داده بود. تیمی ۴۰ نفر از نپال برای بازگرداندن این کرگدن دو سال و نیمه به هند رفته بود. باران های موسمی در هفته های اخیر باعث بروز خسارات وسیعی در نپال، بنگلادش و بخش هایی از هند شده است.

کرگدن
shwor Joshi

خبر فوریپلیس فنلاند: چندین نفر در شهر دورگو با چاقو مورد حمله قرار گرفتند

پلیس فنلاند در توییتی گفته است که چندین نفر در شهر دورگو در جنوب غرب این کشور مورد حمله چاقو قرار گرفتند. براساس این گزارش یک نفر در این رابطه دستگیر شده است.

یکی از روزنامه‌های محلی از کشته شدن دست کم یک نفر خبر داده است.

پلیس از مردم خواسته به مرکز شهر نزدیک نشوند.

هنوز رسما میزان تلفات این حادثه گزارش نشده است.

آیا جنگ چیزی از موصل به جا گذاشته؟

روی این مطلب کلیک کنید تا ببینید چه چیزی از موصل باقی مانده است؟

نقشه
BBC

آیا می‌شود مانع حملاتی مانند بارسلون شد؟

سرخط خبرها

ایران تقاضای تجدید نظر دانشجوی پرینستون را رد کرد

پرینستون
.

ایران تقاضای تجدید نظر در پرونده قضایی دانشجوی زندانی رشته تاریخ دانشگاه پرینستون را رد کرده است. زیوئه ونگ، آمریکایی چینی تبار پارسال برای تحقیق رساله دکترایش به ایران سفر کرد. اما دولت ایران او را به اتهام جاسوسی در پوشش کار تحقیقی به ده سال زندان محکوم کرد. بیشتر اینجا بخوانید.

رئیس جمهور ترکیه خطاب به آلمانی‌های ترک تبار: به احزاب اصلی آلمان رای ندهید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه احزاب اصلی آلمان را دشمن کشورش خوانده و گفته آلمانی‌های ترک تبار نباید به این احزاب رای بدهند.

آقای اردوغان گفته که به احزاب دموکرات مسیحی، دموکرات سوسیال و سبزها در انتخابات آتی باید درسی داده شود.

رئیس جمهور ترکیه از آلمانی های ترک تبار خواسته تا به احزاب افراطی راست و یا چپ رای دهند. روابط دو کشور در چند ماه گذشته به شدت تیره شده است.

رحب طیب اردوغان
EPA

نیروهای سوری پیکارجویان داعش را در بخش‌هایی از شهر حما محاصره کردند

گزارش ها از سوریه حاکی است که نیروهای دولتی با پشتیبانی جنگنده های روسی گروه بزرگی از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) را در شهر اکربات و روستاهای اطراف در استان حما محاصره کرده اند. وزارت دفاع روسیه گفته که نیروهای سوریه آخرین مسیر تدارکاتی پیکارجویان داعش را قطع کرده اند. به گفته مقامات روسی نیروهای داعش که قصد شکستن محاصره را داشتند، زیر حملات سنگین قرار گرفتند. بیانیه وزارت دفاع روسیه حاکی است که نیروهای طرفدار دولت سوریه برای تصرف مجدد این منطقه پیشرفت قابل توجهی داشتند. این منطقه از سال ۲۰۱۴ در کنترل داعش است

انتشار عکس‌هایی از مهدی خزعلی مقابل بیمارستان

خزعلی
UGC
خزعلی
UGC

در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌هایی از مهدی خزعلی، فعال سیاسی و نویسنده منتقد حکومت ایران، جلوی بیمارستان بقیه الله تهران منتشر شده است.

خانواده آقای خزعلی به بی‌بی‌سی فارسی گفتند این عکس‌ها مربوط به امروز است و در لحظه‌ای گرفته شده که مأموران امنیتی برای بردن مهدی خزعلی به داخل بیمارستان با مقاومت او روبه‌رو شده بودند. ماموران امنیتی پنج روز پیش مهدی خزعلی را بازداشت کردند. آقای خزعلی پیشتر گفته بود از ابتدای بازداشت، اعتصاب غذا خواهد کرد.

تحلیل: 'دولت ها باید اهداف احتمالی افراط گرایان را حدس بزنند'

فرانک گاردنر؛ خبرنگار بی بی سی

استفاده از خودروهای بزرگ به عنوان سلاحی برای حمله به عابران اقدامی جدید نیست.

شبه نظامیان فلسطینی از خودرو علیه نیروهای اسرائیلی استفاده می کردند و القاعده ۷ سال پیش در مجله اینترنتی این گروه از هوادارانش خواسته بود که از این وسیله برای حمله استفاده کنند.

اما استفاده از خودرو دردور جدید حملات مرگبار در شهرهای اروپا پس از آن آغازشد که ابومحمد عدنانی از رهبران کشته شده گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سال ۲۰۱۴ خواستار انجام این گونه حملات شد. او از هواداران داعش خواست که از انجام نقشه های پیچیده خودداری کرده و به جای آن به حملاتی موثرتر، با تکنیک پایین و ساده دست بزنند.

ابو محمد عدنانی مشخصا به خودرو برای انجام این حملات اشاره کرد.

حال که داعش در خاورمیانه تحت فشار زیادی قرار دارد، رهبران باقیمانده این گروه بیشتر از گذشته مصمم شده اند تا به کشورهایی که به گفته آن ها در صدد پایان دادن به حکومت آن ها هستند، ضربه بزنند.

به این ترتیب حال این وظیفه دولت ها است که حدس بزنند که هدف احتمالی بعدی این اسلامگرایان تندروخشن چه جاهایی می تواند باشد و آن ها برای متوقف کردن این حملات اقدامات لازم را انجام دهند.

شمار کشته های حملات اسپانیا به ۱۴ نفر رسید

گروههای امداد شمار کشته های حملات در بارسلون و کمبریلز را ۱۴ نفر اعلام کردند. براساس این گزارش یک زن که در حمله در کمبریلز به شدت مجروح شده بود به دلیل شدت جراحات درگذشت.

View more on twitter

پرچم ها در سراسر اروپا نیمه افراشته شد

در پی حملات اسپانیا، پرچم ها در سراسر اروپا به حال نیمه افراشته درآمد.

کاخ کیجی در رم ایتالیا
EPA
مقر کمیسیون اروپا دربروکسل
EPA
سفارت اسپانیا در لندن
EPA

'کشته ها و مجروحان حمله اسپانیا از ۳۴ ملیت مختلف هستند'

گروههای امداد رسان در کاتالونیا گفته اند که براساس ارزیابی های مقدماتی کشته شدگان و مجروحان حملات روز گذشته در اسپانیا از "۳۴ ملیت مختلف" هستند.

افزایش قیمت خودروهای شرکت پارس

جنجال بازی با تیم اسرائیل؛ تشکر مسعود شجاعی از مهدی مهدوی‌کیا

مسعود شجاعی، بازیکن ملی‌پوش ایرانی باشگاه پانیونیوس یونان، برای اولین بار بعد از جنجال بازی تیمش مقابل اسرائیل، در اینستاگرامش نوشته است که کشورش برای او در اولویت است و قدر پوشیدن پیراهن تیم ملی را می‌داند. او تاکید کرده قدر افرادی را که در راه دفاع از وطنش کشته شده‌اند می‌داند، اما هیچ گاه از عکس و تصویر آنان "سواستفاده" نمی‌کند.مسئولان فوتبال ایران گفته بودند آقای شجاعی و یک فوتبالیست دیگر به خاطر بازی مقابل اسرائیل، از بازی در تیم ملی محروم خواهند شد.مسعود شجاعی از مهدی مهدوی‌کیا، فوتبالیست ایرانی تشکر کرده که در مقابل منتقدانش از او حمایت کرده است.

View more on instagram

مردم اسپانیا به به احترام قربانیان یک دقیقه سکوت کردند

یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حملات بارسلون با حضور فیلیپ ششم، پادشاه این کشور برگزار شد.

پادشاه اسپانیا
BBC
اسپانیا
AFP

بازیکنان تیم بارسلونا به قربانیان حمله مرگبار ادای احترام کردند

تیم فوتبال بارسلونا اسپانیا تصویری از بازیکنانش را در زمین با هشتگ "ما همه بارسلون هستیم" توییت کرده است.

تلاش دولت پرتغال برای مهار آتش سوزی گسترده در مناطق مرکزی وشمالی

دولت پرتغال در تلاش برای مقابله با آتش سوزی گسترده جنگل ها در مناطق مرکزی و شمالی وضعیت اضطراری در این مناطق را تشدید کرده است. سه هزار آتش نشان از دو روز پیش در تلاشند تا این آتش سوزی را مهار کرده و مانع از رسیدن آن به شهرها و روستاهای بیشتر شوند.

آتش سوزی در پرتغال
EPA
آتش سوزی درپرتغال
EPA

"سخنان جنجالی" جمشید مشایخی در جشن منتقدان و نویسندگان

یازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای شب گذشته برگزار شد.

فیلم "رگ خواب" با دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول (لیلا حاتمی)، بهترین فیلمنامه (معصومه بیات)، بهترین فیلم و بهترین کارگردانی ( حمید نعمت الله) بیشترین جوایز این دوره را به خود اختصاص داد.

مراسم امسال با حواشی هم همراه بوده که از جمله می توان به سخنان جمشید مشایخی، بازیگر سینما اشاره کرد. آقای مشایخی در سخنانی گفت: "می خواهم رک صحبت کنم و این را از علی معلم (مدیر مسئول مجله دنیای تصویر) آموخته‌ام. چرا در این مراسم فقط به یک نفر توجه شده است؟ اگر می دانستم برای منتقدین فقط یک هنرپیشه مطرح است که آن موقع جلوی شهبانو ننبک می زد، سالها پیش این کار را رها کرده بودم. بقیه بازیگر نیستند؟ هیچ کدام زحمت نکشیده اند؟ چرا شما این ها را نمی بینید؟"

خبرگزاری فارس می‌گوید ظاهرا انتقادهای او متوجه عزت‌الله انتظامی است.

در تیزر یازدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان تصاویر عزت‌الله انتظامی پخش شده است.

جمشید مشایخی
ilna

مرگ ۴ زائر ایرانی در حج

علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی جمعیت هلال احمراز مرگ ۴ زائر ایرانی در حج خبر داد. به گفته آقای مرعشی ۷۰ مطب و درمانگاه برای خدمات رسانی در هتل های زائران در مکه فعال و تعدادی درمانگاه و بیمارستان هلال احمر هم در مدینه مستقر هستند.

ایران حمله بارسلون را محکوم کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران حمله مرگبار در بارسلون را محکوم و با خانواده قربانیان و مجروحان این حادثه ابراز همدردی کرد.

واکنش جهان عرب به حمله مرگبار بارسلون

حمله مرگباربارسلون اسپانیا با واکنش های گسترده ای در جهان عرب روبرو شده است. عراق این حمله را "تلاش مایوسانه "گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در پی شکست در این کشور خواند. مصربا دولت و مردم اسپانیا ابراز همدردی کرده. کویت حمایت خود را ازهر گونه اقدام اسپانیا برای حفظ امنیت در این کشور اعلام کرد. قطر، بحرین، امارات، یمن، عربستان سعودی و اتحادیه عرب این حمله را محکوم کردند.

اسپانیا
Getty Images

یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حملات اسپانیا

قرار است امروز مردم اسپانیا به احترام قربانیان حملات روز گذشته در این کشوریک دقیقه سکوت کنند.

سه روز عزای عمومی در اسپانیا

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا درپی حملات مرگبار روز گذشته در اسپانیا سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

بارسلون
Getty Images
بارسلون
EPA

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.