Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

فرمانده ناوگان هفتم آمریکا برکنار شد

نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه ای از برکناری دریابان جوزف آکوین فرمانده ناوگان هفتم ایالات متحده از سِمت خود خبر داد.

در این بیانیه اعلام شده که دریادار اسکات سویفت فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، آقای آکوین را به دلیل "سلب اعتماد از قابلیت فرماندهی او" برکنار کرده است.

این برکناری دو روز پس از صورت می گیرد که به دلیل برخورد یک ناوشکن آمریکایی با یک نفتکش در نزدیکی سنگاپور در روز دوشنبه، ۱۰ نفر از خدمه ناوشکن موشک انداز یو اس اس جان مک کین ناپید و ۵ ملوان مجروح شدند.

برخورد دوشنبه، دومین سانحه دریایی برای ناوگان نیروی دریایی آمریکا در دو ماه گذشته و چهارمین تصادف دریایی در یک سال گذشته بود.

به دنبال این سانحه، نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که عملیات ناوگان خود را برای مدت کوتاهی متوقف می کند.

ممنوعیت استخدام معلمان 'نابارور' یا دارای 'لهجه شدید'

وزارت آموزش و پرورش ایران، مجموعه ضوابطی را برای داوطلبان شغل معلمی در نظر گرفته که مطابق آن، معلمانی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند نباید "بیماری‌های" مشخصی را داشته باشند.

در این مجموعه ضوابط، که در خبرگزاری فارس منتشر شده، از جمله "میگرن" شدید، "ناباروری" و "موهای زاید صورت" زنان، "اعتیاد به سیگار"، کوتاهی یک پا بیش از ۱۰ سانتیمتر و "لهجه غلیظ و غیر قابل تغییری که که مانع تلفظ برخی حروف فارسی مثل چ، گ، ژ، ق ‌شود" (برای معلمان دوره ابتدایی) از جمله موانع ورود افراد به حرفه معلمی ذکر شده است.

خبرگزاری فارس، در گزارشی که امروز چهارشنبه ۱ شهریور منتشر کرده نوشته که این ضوابط، از سوی مرکز برنامه‌ریزی نیروی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، برای "داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی" منتشر شده است.

گزارش تاکید دارد: "این شیوه‌نامه مطابق بند یک و ۲ ماده ۱۲ قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش تهیه و تدوین شده و بر اساس آن معلمانی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند نباید بیماری‌های مندرج در این شیوه‌نامه را داشته باشند."

سامان قدوس هافبک تیم اوسترسوند به تیم ملی فوتبال ايران می‌پیوندد

دادگستری تهران از آغاز تحقیقات قضایی درباره خبرنگاران بازداشت شده خبر داد

غلامحسین اسماعیلی، رییس دادگستری کل استان تهران از آغاز تحقیقات درباره خبرنگارانی که اخیرا بازداشت شده‌اند خبر داده است.

ساسان آقایی، روزنامه نگار و معاون سردبیر روزنامه اعتماد و یغما فشخامی دو روزنامه‌نگاری بوده‌اند که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

رئیس دادگستری تهران گفته است: "اتهاماتی متوجه آنها است اما بنا نیست تا زمانی که رسیدگی کامل نشده باشد و جرمی به اثبات نرسیده راجع به اتهامات آنها صحبتی شود."

View more on twitter

علی مطهری خواستار تدوین دستورالعمل رویارویی ورزشکاران ایرانی با اسرائیلی‌ شد

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران خواستار تدوین دستورالعمل رویارویی ورزشکاران ایرانی با اسرائیلی‌ شده است.

View more on twitter

معاون وزیر بهداشت: محدودیت‌های فرهنگی برای آموزش روابط جنسی وجود دارد

ایرج حریرچی، معاون وزیر با اشاره به وجود محدودیت‌های فرهنگی برای آموزش روابط جنسی در ایران گفته است: "اگر بخواهیم در حوزه رفتار جنسی حتی در سنین جوانی آموزش داشته باشیم، ممکن است افرادی مخالف باشند و بگویند، آموزش در این زمینه تبلیغ یا شیوع رفتار جنسی است."

آقای حریرچی به نظرات متفاوت در این زمینه هم اشاره کرده است.

معاون وزیر بهداشت گفته است: "اگر بخواهیم در حوزه رفتار جنسی حتی در سنین جوانی آموزش داشته باشیم، ممکن است افرادی مخالف باشند و بگویند، آموزش در این زمینه تبلیغ یا شیوع رفتار جنسی است."

دوره پیش دانشگاهی 'حذف می‌شود'

ولی‌الله رستمی نژاد، رئیس 'سنی' شورای شهر خرم آباد شد

ولی‌الله رستمی ‌نژاد رئیس سنی شورای شهر خرم‌آباد شد.

آقای رستمی نژاد با ۴۰ هزار رأی در انتخابات شورای شهر خرم آباد نفر اول شده بود.

او معلمی منتقد بود که در سال ۱۳۶۰ به دلیل پاکسازی شغل خود را زا دست داد و سال‌ها در شهر خرم‌آباد دستفروشی می‌کرد.

View more on twitter

زلزله‌ای به بزرگی 5 و سه دهم ریشتر حوالی سردشت و پیرانشهر را لرزاند

۲۴۵۰ مرد ایرانی 'به خاطر ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان هستند'

اسدالله جولایی، مدیر عامل ستاد دیه ایران می‌گوید طبق آخرین اطلاعات ارایه شده از استان‌ها ۲۴۵۰ مرد ایرانی به خاطر ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان هستند.

آقای جولایی گفته است: "این تنها تعداد افرادی است که کارشان به دادخواست مهریه و زندان کشیده شده است. والا وضعیت دادگاه و موضوع طلاق‌کشی تلخ‌تر از این آمار جزیی است."

کشته شدن یک کولبر در آذربایجان

کولبر
.

بر اساس گزارش‌ها وحید دولتخواه کولبر اهل ماکو بامداد روز دوشنبه ۳۰ مرداد ماه از سوی ماموران مرزی نیروی انتظامی ایران هدف چند گلوله از ناحیه سر و سینه قرار گرفت. این کولبر که کمتر از ۱۸ سال داشت، از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

کولبران بین مناطق کردنشین و کوهستانی ایران و عراق بار می‌برند. برخی از آنان برای حمل کالا مجوز دارند، اما عمده بار آنها به شکل قاچاق جابه‌جا می‌شود. در سال‌های اخیر ده‌ها کولبر به دلیل سقوط بهمن، سرما، رفتن روی مین یا تیراندازی ماموران مرزی کشته شده‌اند.

خداحافظی وین رونی از تیم ملی انگلیس

دارندگان گذرنامه ایرانی بدون ویزای توریستی می‌توانند به صربستان سفر کنند

دولت صربستان در لایحه‌ای که دیروز سی و یکم مرداد (بیست و دوم اوت) به تصویب رسانده محدودیت ویزا برای شهروندان ایرانی و هندی را لغو کرده است.

بر اساس اعلام دولت صربستان، از این پس شهروندان ایران و هند نیازی به دریافت ویزای توریستی برای سفر به صربستان ندارند. قرار است این مصوبه به زودی اجرایی شود.

علت این اقدام بهبود فضای تجاری و ارتقای روابط دوجانبه اعلام شده است. جمهوری صربستان براساس تخمین سال ۲۰۱۶ میلادی حدود هفت میلیون نفر جمعیت دارد و در جنوب شرقی اروپا قرار دارد.

با گذرنامه ایرانی به کدام کشورها می‌توان بدون ویزا سفر کرد؟

بلگراد
Getty Images

همسر نواز شریف به سرطان حنجره مبتلا است

کلثوم نواز، همسر محمد نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان
AFP

کلثوم نواز، همسر محمد نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان به سرطان حنجره مبتلا شده است.

خانم شریف قرار بود چند هفته دیگر در انتخابات میاندوره ای پارلمان پاکستان در حوزه انتخاباتی همسرش شرکت کند.

اواخر ماه گذشته میلادی (ژوئیه) و به دنبال رای دیوان عالی پاکستان مبنی بر رد صلاحیت آقای شریف و برکناری وی از مقام نخست وزیری، کرسی وی در پارلمان خالی ماند.

خانم شریف درنظر داشت تا در این حوزه در انتخابات میان‌دوره‌ای شرکت کند. دیوان عالی پاکستان، در ارتباط با پرونده اتهامی فساد، از نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان سلب صلاحیت کرد.

براساس گزارشها و با اعلام بیماری خانم شریف، گفته شده است که اکنون مریم نواز، دختر آقای شریف، در طول چند هفته آینده به جای مادرش به تبلیغات انتخاباتی خواهد پرداخت.

اعلام شده است که کلثوم نواز در طول چند هفته آینده تحت درمان قرار خواهد گرفت.

دادستان تهران: تسلیم اعتصاب غذای بعضی از زندانیان نمی شویم

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران اعتصاب غذای بعضی از زندانیان را "اموری شکست خورده" دانسته گفته "دستگاه قضایی تسلیم این موارد نمی‌شود."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای دولت آبادی در همایشی که امروز چهارشنبه اول شهریور (بیست و سوم اوت) در تهران برگزار شد گفته است: "مجازات زندانیان باید به طور کامل اجرا شود و قرار نیست ما تحت تاثیر برخی اقدامات زندانیان از جمله اعتصاب غذا قرار گیریم."

جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر از هشت مردادماه امسال در اعتراض به ضرب و شتم و انتقال آنها به سالنی دیگر دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

عباس جعفری دولت آبادی
MEHR

انتخاب اولین زن به عنوان رییس شورای شهر رباط کریم

دهها مجروح در طوفان هنگ کنگ

طوفانی شدیدی که در پنج سال اخیر بی سابقه بوده و با باران‌های شدید هم همراه شده باعث بسته شدن بازارهای مالی در هنگ کنگ شده است.

بر اساس گزارش‌ها دهها نفر در این کشور مجروح شده‌اند.

طوفان هاتو همچنین در منطقه خودمختار ماکائو هم سه کشته بر جای گذاشته است.

در هنگ کنگ بیش از چهارصد پرواز و مغازه‌های زیادی بسته شده و گفته شده بیش از دویست درخت ریشه کن شده است.

طوفان هنگ کنگ
Getty Images

گزینه‌های مربیگری تیم زیر ۲۳ سال فوتبال ایران

تعیین مصادیق رجل سیاسی در شورای نگهبان 'بررسی می‌شود'

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از پایان بررسی تعیین مصادیق "رجل سیاسی و مذهبی" برای نامزدهای انتخابات درایران در این شورا تا دو هفته آینده خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای کدخدایی گفته است: پیش‌بینی می‌کنم که تا دو جلسه آینده نیز مباحث درباره مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در شورای نگهبان ادامه داشته باشد، البته به محض پایان بررسی‌ها و جمع‌بندی، نتیجه را اعلام می‌کنیم."

بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران رئیس جمهور باید از میان "رجال مذهبی و سیاسی" انتخاب شود که واجد این شرایط باشند: "ایرانی الاصل،‏ تابع ایران،‏ مدیر و مدبر،‏ دارای حسن سابقه و امانت و تقوی،‏ مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور."

عباسعلی کدخدایی
TASNIM

احمد توکلی خواستار انتشار لیست اموال حسن روحانی و فرزندانش شد

احمد توکلی، نماینده مجلس ایران در نامه‌ای از حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورش خواسته تا فهرست اموال ودارایی‌های خود و فرزندانش را منتشر کند و در اختیارعموم قراردهد.

آقای توکلی در نامه خود به کشورهای اروپایی اشاره کرده که به گفته او در این کشورها "برای رفع همه شبهات نسبت به اقدامات سیاستمداران و مسئولان بخش عمومی از سازوکاری تحت عنوان امانت سپاری چشم­ بسته(Blind Trust) استفاده می‌کنند؛ به این صورت که مسئول در ابتدای دوره‌ صدارت، تمام اموال و دارایی خود را به امانت نزدکارگروهی دولتی به امانت می‌سپرد."

آقای توکلی در نامه خود خطاب به حسن روحانی گفته است: "اولین گام در پیشگیری مؤثر از فساد، شفافیت و ایجاد امکان نظارت عمومی است. لذا بنا بر تجربه بیش از ۶۰ کشور جهان، فهرست دقیقی از اموال و دارایی‌های خود، همسر و فرزندانتان را برای اطلاع عموم مردم در اختیار رسانه‌ها قرار دهید و آنرا به صورت متناوب بروز نمایید."

احمد توکلی
ISNA

آیا دستفروشان تهران سر و سامان می‌گیرند؟

موضوع رسیدگی به وضعیت دستفروشان تهران و نحوه برخورد با آنها در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و واکنش فعالان مدنی و جامعه شناسان را به دنبال داشته است.

حدود دو سال پیش بود که طرح ساماندهی دستفروشان در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت. از هفته دوم شهریورماه امسال قرار است اجرای مرحله سوم این طرح در شهر تهران آغاز می‌شود.

دستفروشان
MEHR

لایحه اصلاحی ممنوعیت ازدواج فرزندخوانده با سرپرست 'به مجلس ارسال می‌شود'

دست‌کم سی نفر در حملات هوایی به صنعا کشته شدند

به گفته منابع حوثی، دست‌کم ۳۰ نفر در حملات هوایی به یک هتل در شمال صنعا، پاتیخت یمن، کشته شده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان در چندین نوبت مناطق "تحت کنترل" شبه‌نظامیان حوثی در صنعا را هدف قرار دادند.

طی دو سال گذشته ائتلاف به رهبری عربستان با شیعیان حوثی (که از حمایت ایران هم برخوردارند) در جنگ بوده است. در این حملات، هزاران نفر کشته شده‌اند.

صنعا
AFP

پرداخت سود بیشتر از ۱۵ درصد به به سپرده‌گذاران 'غیر مجاز است'

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران امروز چهارشنبه اول شهریور (بیست و سوم اوت) پرداخت سود بیشتر از پانزده درصد به سپرده‌گذاران را برای همه بانک‌ها غیرمجاز اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای سیف در حاشیه جلسه هدیت دولت گفته است: "ممکن است در آخر سال بانکی یک یا دو درصد سود به عنوان مابه‌التفاوت به سپرده‌گذاران پرداخت کند که این موضوع به عملکرد آن بانک بستگی دارد."

رئیس بانک مرکزی با اعلام اینکه کاهش نرخ سود بانکی مقدمه‌ای برای کاهش نرخ سود تسهیلات است، گفته: "گام اول نسبت به نرخ سود بانکی انجام شد و گام بعدی که ممکن است به فاصله یک ماه بعد برداشته شود و طی آن بانک‌ها ملزم به اجرای آن خواهند بود موضوع کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی است."

سازمان بهزیستی: اطلاع ندادن کودک آزاری جرم است

به گفته حبیب الله مسعودی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفته است: "اگر کسی می داند که جایی کودک آزاری اتفاق افتاده حتما باید آن را خبر دهد و عدم اطلاع آن جرم است."

بر این اساس جزای نقدی و حبس هم برای "قصور در اطلاع" هم در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای مسعودی گفته است: "اگر در همسایگی فردی، موردی از کودک آزاری اتفاق افتاد، او نمی تواند بگوید به من ارتباطی ندارد؛ چرا که طبق قانون ارتباط دارد."

بر طبق قانون مصوبه مجلس ایران در سال هشتاد و یک کودک آزاری یک جرم عمومی است که نیاز به شاکی خصوصی ندارد.

رئیس دادگاه انقلاب تهران: حصر فقط نامش حصر است

متهم به قتل کودک پارس‌آبادی 'ارتکاب قتل را رد کرد'

متهم به قتل آتنا اصلانی، دختربچه هفت ساله‌ای که در پارس آباد مغان "به قتل رسید" اتهامات مربوط به قتل را رد کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، این متهم که حدود دو ماه است در زندان انفرادی به سر می‌برد پیشتر به قتل این کودک "اعتراف کرده بود."

این کودک هفت ساله حدود دو ماه پیش گم شد و حدود ۲۰ روز پس از گم شدن جنازه او در یک بشکه رنگرزی در پارکینگ خانه فرد مظنون پیدا شد که پلیس فرد مظنون را دستگیر کرد.

این متهم حالا گفته است: " آتنا از روی پله افتاده و مرده" و در مرگ او نقشی نداشته است.

او می‌گوید آتنای هفت ساله را در حالی که از پله افتاده بود و از بینی و دهانش خون می‌آمد دیده است.

این متهم در ادامه گفته برای اینکه خون روی زمین نریزد او را به پشت مغازه برده و متوجه شده که این کودک "مرده یا سکته کرده است."

ظریف: یک یا دو سفیر زن خواهیم داشت

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است برنامه‌هایی در حال انجام است که سفیر زن در دوره کنونی (دولت دوازدهم) معرفی شود.

آقای ظریف گفته است: "اکنون نیز امیدوارم که در این دوره جدید بتوانیم یکی دو سفیر زن دیگر نیز داشته باشیم، البته نمی‌خواهم عددی را بگویم ولی در راستای تحقق این موضوع در حال برنامه‌ریزی و تلاش هستیم. "

مرضیه افخم، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران (در دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی) اولین سفر زن ایرانی بعد از انقلاب است که از سال ۱۳۹۴ در مالزی به عنوان سفیر مشغول به کار است.

عفو بین الملل از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی رجایی شهر خبر داد

خبر فوری'نامه ظریف به آمانو درباره پیامد منفی سفر امروز نماینده آمریکا به آژانس'

روزنامه واشنگتن پست در گزارش امروز خود خبر از ارسال نامه از سوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داده و گفته آقای ظریف در این نامه درباره پیامدهای منفی این سفر نیکی هیلی به وین هشدار داده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل: دولت ترامپ هنوز تصمیمی درباره برجام نگرفته

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل به روزنامه واشنگتن پست گفته است که دولت دونالد ترامپ هنوز تصمیمی درباره اقدام بعدی درباره توافق اتمی با ایران نگرفته است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با درخواست بازرسی از مراکز نظامی ایران به وین می رود

نیکی هیلی و دونالد ترامپ
wp
نیکی هیلی و دونالد ترامپ

روزنامه واشنگتن پست امروز در گزارشی درباره رویکرد دولت ترامپ به توافق اتمی ایران و شش قدرت جهانی، گفته است که نیکی هیلی نماینده این کشور در سازمان ملل با هدف درخواست بازرسی از مراکز نظامی ایران، با مقام های آژانس بین المللی انرژی اتمی در اتریش دیدار خواهد کرد.

حساب سازمان لیگ فوتبال ایران بسته شد

رسانه های ایران می گویند که حساب بانکی سازمان لیگ فوتبال این کشور به دلیل مشکلات مالیاتی مسدود شده است.

خبرگزاری فارس می گوید مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران که در مراسم افتتاح زمین ورزش‌های همگانی در مرکز تیم‌های ملی حضور داشت بعد از شنیدن این خبر مراسم را ترک کرد و به سازمان لیگ رفت تا مشکل را حل کند.

هیاتی از عربستان سعودی و ایران به کشورهای یکدیگر سفر می کنند

ظریف
isna

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته است که هیاتی از عربستان سعودی و ایران برای بازدید و سرکشی به سفارتخانه ها، به کشورهای یکدیگر سفر می کنند.

آقای ظریف به خبرگزاری ایسنا گفته است که روادید این افراد صادر شده و احتمالا زمان سفر بعد از پایان مراسم حج خواهد بود.

روابط دو کشور با تصمیم عربستان سعودی به طور کامل قطع است.

هیئت رئیسه شورای شهر تهران انتخاب شد؛ هاشمی رئیس شورا

در جریان مراسم تحلیف اعضای شورای شهر تهران در دوره پنجم، رأی‌گیری برای انتخاب اعضای هیئت رئیسه انجام شد.

رسانه های ایران می گویند محسن هاشمی و مرتضی الویری دو کاندیدای ریاست شورا بودند که در جریان رأی‌گیری الویری انصراف داد و محسن هاشمی با کسب ۲۰ رأی به‌عنوان رئیس شورای شهر در دوره پنجم انتخاب شد. بهاره آروین و زهرا نژادبهرام به عنوان منشی‌های هیئت رئیسه انتخاب شدند.

محسن هاشمی
ilna
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران شده است

محمدعلی نجفی رسما به عنوان شهردار تهران انتخاب شد

در اولین جلسه رسمی دوره پنجم شورای شهر تهران، محمدعلی نجفی رسما به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب و جایگزین محمدباقر قالیباف شد که دوازده سال در این سمت بود.

آرای مجلس به بیطرف و آذری جهرمی بازشماری شد

اکبر رنجبرزاده، یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از بازشماری آرای حبیب الله بیطرف و محمدجواد آذری جهرمی به درخواست فراکسیون امید مجلس خبر داد و گفت که در نتیجه رای این افراد تغییری ایجاد نشده است.

روز گذشته اعلام شده که در بازشماری آرای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، رای اعتماد به او افزایش یافت.

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.