Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. عدم ابلاغ حکم شهرداری محمد علی نجفی از سوی وزارت کشور
  2. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران اقتصاد و مسائل معیشتی را مهم‌ترین مسئله کشور خواند
  3. پایان کار کشتی ایران در رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان با یک مدال طلا
  4. افزایش تعداد کشته شدگان حمله به مسجد کابل

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

برگزاری راهپیمایی چندصدهزار نفری 'ضد تروریسم' در بارسلون

صدها هزار نفر از مردم اسپانیا، در واکنش به حملات هفته پیش اسلامگرایان تندرو در داخل و اطراف بارسلون، در این شهر به راهپیمایی پرداختند.

فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا و ماریانو راخوی نخست وزیر این کشور نیز، در صف اول راهپیمایی امروز شنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) حضور داشتند.

به دنبال استقرار مجدد سلطنت در اسپانیا در دهه ۱۹۷۰ میلادی، این نخستین بار بوده که یک پادشاه این کشور در تظاهراتی عمومی شرکت کرذده است.

در پیشاپیش صفوف راهپیمایان بارسلون، پارچه نوشته بزرگی قرار داشت که روی آن، شعار "من نمی ترسم" نوشته شده بود.

راهپیمایان، همچنین پلاکاردهایی را در محکومیت اسلام هراسی حمل می کردند.

تظاهرات همسران عصبانی نظامیان فرانسوی در پاریس

چند صد نفر از همسران نظامیان فرانسوی، در اعتراض به "شرایط اسفناک" کاری در ارتش فرانسه، تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

این تظاهرات در پاریس برگزار شد و سازماندهی آن، به عهده سازمانی به نام "زنان عصبانی سربازها" بود که حدود ۵۲۰۰ عضو دارد.

مرسده کرپن، یکی از برنامه ریزان تظاهرات امروز، گفت برخی از نیروهای "ضد تروریسم" ارتش فرانسه، در اقامتگاه های مرطوب و آلوده به شپش و سوسک سکنی داده شده اند.

بعد از حمله اسلامگرایان تندرو به دفتر نشریه شارلی ابدو در ژانویه ۲۰۱۵، دولت فرانسه بیش از ۷ هزار سرباز را مامور حفاظت از مکان های معروف و مراسم عمومی کرده است.

به گزارش رسانه های فرانسوی، جمعه شب یکی از این سربازها خود را با شلیک گلوله کشته است.

فرمانده ناتو در افغانستان: طالبان تا دو سال آینده از مناطق اشغالی اخراج می‌شوند

کابل
BBC

به دنبال اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفته تا دو سال دیگر گروه طالبان تمام مناطقی که اکنون زیر کنترل آنها است را از دست خواهد داد. ژنرال جان نیکلسون در گفت‌و‌گو با بی‌‍بی‌سی همچنین گفته که در استراتژی جدید آمریکا جدول زمانی تعیین نشده و نیروهای آمریکایی تا زمان ریشه‌کن کردن "تروریست‌ها" در افغانستان می‌مانند.

بیشتر بخوانید

وزیر ارشاد برای نشست خبری از خبرنگاران مهلت یک ماهه خواست

شورش پیروان خشمگین گوروی مشهور هند دست‌کم سی کشته بر جای گذاشت

هیاتی از وزارت خارجه بریتانیا 'در مهر ماه به تهران اعزام می‌شود'

علی‌رضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از اعزام هیاتی از وزارت خارجه بریتانیا به تهران برای مذاکرات کنسولی در مهر ماه خبر داده است.

افزایش سقف ویزای بریتانیا برای متقاضیان ایرانی سفر به این کشور در دستور کار این گفتگوها خواهد بود.

آقای رحیمی در کانال تلگرام خود نوشته است: "مسوول میز ایران در وزارت خارجه انگلیس (بریتانیا) هم در این دیدار(نشست گروه دوستی پارلمانی ایران و بریتانیا) اعلام کرد در حال حاضر بطور هفتگی ۱۵۰ویزا توسط کنسولگری انگلیس در تهران برای شهروندان ایرانی صادر می ‌شود که با افزایش تعداد پرسنل بخش صدور ویزا ، بزودی صدور ۲۵۰ ویزا در هفته را برای ما امکان‌پذیر می‌کند."

آقای رحیمی همچنین گفته است: "پیش‌بینی می‌شود در مذاکرات کنسولی مهرماه سقف بیشتری برای صدور ویزای انگلیس مورد توافق طرفین قرار گیرد."

ایران و بریتانیا
ISNA

دور پنجم شوراها؛ چه زنانی به ریاست رسیدند؟

با آغاز به کار تدریجی پنجمین شوراهای شهر و روستا در ایران، تغییرات مدیریتی هم آغاز شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی به این موضوع حساس هستند که از میان زنان منتخب شوراها چه تعداد به مناصب بالاتر راه پیدا می‌کنند.

تاکنون نام بیش از هشت زن به عنوان شهردار و روسای شوراهای شهر اعلام شده که فعلا از نظر آماری تغییر چشمگیری نسبت به دوره چهارم به شمار نمی‌رود. در آخرین سال دوره چهارم شوراها، دست‌کم هشت زن ریاست شوراهای شهر را به عهده داشتند.

زنان در شوراها
.

وکیل احسان مازندرانی: انتظار داریم موکلم بیست و سوم شهریور آزاد شود

سی هزار تومان جریمه برای برچسب و نوشته بر روی خودرو

مرگ نوجوانی در فیلیپین باعث مخالفت با 'برنامه مقابله با مواد مخدر' در این کشور شد

صدها نفر در فیلیپین در مراسم تشییع جنازه پسر هفده ساله‌ای شرکت کردند که مرگش موجب برانگیختن خشم عمومی مردم علیه برنامه مقابله با مواد مخدر رودریگو دوترته، رئیس جمهور این کشور شده است.

بسیاری از شرکت کنندگان در این مراسم با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار برقراری عدالت در مورد مرگ این نوجوان شدند. این نوجوان به ضرب گلوله پلیس کشته شده است. پلیس می‌گوید که او در توزیع مواد مخدر نقش داشته و در برابر دستگیری مقاومت کرده است. اما فیلم های دوربین‌های مداربسته و شواهد موجود ظاهرا خلاف این مسئله را نشان می‌دهد. برنامه مقابله با مواد مخدر رئیس جمهور فیلیپین تاکنون به مرگ هزاران نفر در این کشور منجر شده است. اما این برنامه در میان مردمی که از جنایات ناشی از مواد مخدر به ستوه آمده اند، طرفداران بسیاری دارد.

فعالان مدنی در رم خواستار برگزاری راهپیمایی در حمایت از پناهجویان شدند

فعالان مدنی در شهر رم ایتالیا، خواستار برگزاری یک راهپیمایی در اعتراض به عملکرد پلیس در متفرق کردن پناهجویان در این شهر شده‌اند. دیروز جمعه سوم شهریور (بیست و پنجم اوت) پلیس شهر رم با توسل به ماشین های آب پاش تلاش کرد تا پناهجویان را از میدان استقلال این شهر دور کند. پناهجویان که اکثر آن‌ها از کشور اریتره آمده‌اند از هفته گذشته، پس از آن که ساختمانی را در نزدیکی این میدان تخلیه کردند، در این محل چادر زده‌اند. کروههای حقوق بشر پلیس را متهم کرده‌اند که بیش از حد به زور متوسل شده و کودکان را ترسانده‌اند. سیاستمداران راستگرای ایتالیا گفته‌اند که فعالان چپگرا با ترغیب پناهجویان به نپذیرفتن محل اسکان دیگر، باعث بروز درگیری شده‌اند.

پناهجویان در ایتالیا
Getty Images

واکنش مصطفى حسين خانى کشتی گیر وزن ۷۰ کیلوگرم ایران پس از باخت

بنگلادش مانع ورود شماری ازمسلمانان روهینگیا به این کشور شد

نگهبانان مرزی در بنگلادش گفته‌اند که بیش از ۲۰۰ مسلمان روهینگیا را که در صدد ورود به این کشور بودند را بازگردانده‌اند. گفته شده که این افراد سعی داشتند تا از درگیری‌ها در ایالت راخین در میانمار (برمه) فرار کنند. در عین حال، مقامات میانمار کشته شدن نزدیک به ۹۰ نفر در جریان حمله شورشیان روهینگیا به مراکز پلیس، پاسگاههای مرزی و پایگاههای نظامی در ایالت راخین را تایید کرده‌اند. پلیس بنگلادش می‌گوید که صدها مسلمان روهینگیا هنوز در آن طرف مرز در انتظار ورود به بنگلادش هستند.

گزارش روزنامه ایران از حذف بعضی اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه اپل

پایان کار کشتی ایران در رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان با یک مدال طلا

تیم ملی کشتی ایران در پایان رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان با کسب یک مدال طلا حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم به کار خود در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان در پاریس پایان داد.

با شکست حریفان مصطفی حسین خانی در ۷۰ کیلوگرم، پیمان یار محمدی در ۷۴ کیلوگرم، امیر محمدی در ۹۷کیلوگرم و میثم نصیری در ۶۵ کیلوگرم این کشتی گیران شانس کسب مدال برنز را از دست دادند.

باران و تندباد در شرق افغانستان جان پنج نفر را گرفت

ننگرهار
BBC
ننگرهار در شرق افغانستان موقعیت دارد

در نتیجه باران شدید و تندباد در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، دست‌کم پنج نفر به شمول چهار کودک جان باختند. عطاء الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید بیشتر این افراد در نتیجه ریختن سقف یا دیوار خانه جان باخته‌اند.

در نتیجه این حادثه بیش از دوصد خانه و دوصد جریب زمین زراعتی تخریب شده است.

این تندباد و باران شدید برعلاوه شهر جلال آباد و ولسوالی کامه، خساراتی را در مناطق سرخرود، کوت، مهمنددره، کوز کنر، بتی کوت، بهسود و دوربابا هم به جا گذاشته است.

تیم فوتبال ایران وارد کره جنوبی شد

مردی که در برابر کاخ باکینگهام بازداشت شد، شمشیری یک متری همراه داشت

پلیس بریتانیا می‌گوید مردی که روز جمعه در برابر کاخ باکینگهام بازداشت شد، عمدا خودروی خود را به سوی پلیس رانده است. این فرد شمشیری یک متری داشت و فریاد الله اکبر سر داده است.

در درگیری پلیس با این فرد، سه نفر از نیروهای پلیس دچار جراحت‌هایی شدند. این مرد 26 ساله اکنون در بازداشت است.

هیچ‌کدام از اعضای خاندان سلطنتی هنگام حمله در این کاخ نبوده‌اند.

روز بد کشتی آزاد ایران در آخرین روز مسابقات جهانی در پاریس

تیم کشتی ایران پس از کسب مدال طلای حسن یزدانی در ۸۶ کیلوگرم در ۴ وزن دوم روز خوبی نداشتند. مصطفی حسین خانی کشتی گیر ۷۰ کیلوگرم ایران تنها کشتی‌گیری بود که به یک چهارم نهایی راه پیدا کرده بود. او در این مرحله مقابل در حالی که تا ثانیه های پایانی از حریفش پیش بود در نهایت ۷ بر ۶ به او باخت. نماینده ایران در صورت راهیابی یوهی فوجی نامی به فینال شانس کسب مدال برنز این وزن را خواهد داشت. پیمان یارمحمدی و امیر محمدی دو کشتی گیر ایران در وزن های ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم پس از شکست حریفانشان در یک چهارم نهایی شانس کسب مدال برنز را از دست دادند. میثم نصیری دیگر کشتی گیر ایران در ۶۵ کیلوگرم با راهیابی آلن گوگایف از روسیه به نیمه نهایی هنوز شانس کسب مدال برنز را دارد.

وکیل احسان مازندارانی: موکلم اعتصاب غذا نکرده است

کلمه: وضعیت جسمانی رضا شهابی در زندان رو به وخامت گذاشته

دلیل تاخیر در ابلاغ حکم شهرداری محمدعلی نجفی چیست؟

حسین باستانی - بی بی سی

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفته هنوز حکم شهرداری آقای نجفی از سوی وزارت کشور ابلاغ نشده و اگر تا فردا (یکشنبه) ابلاغ نشود، فردی برای "سرپرستی" شهرداری انتخاب خواهد شد.

بعد از انتخاب شهردار با رای اعضای شورای شهر، حکم رسمی او باید از سوی وزارت کشور صادر شود. اما در این میان، دستگاه اطلاعاتی هم باید صلاحیت شهردار تهران را تایید کند.

بر مبنای همین قاعده بود که در سال ۱۳۸۲، عدم تایید صلاحیت محمود احمدی نژاد از سوی وزارت اطلاعات دولت محمد خاتمی، باعث شد تا صدور حکم او ۴۵ روز به تاخیر بیفتد. تاخیری که ظاهرا ریشه در اتهام درگیری آقای احمدی نژاد در یک پرونده نفتی در زمان تصدی استانداری اردبیل داشت اما در نهایت، با رایزنی های حکومتی، حکم شهرداری او صادر شد.

با توجه به اینکه پس از تاسیس "سازمان اطلاعات سپاه" در سال ۱۳۸۸، این سازمان هم -در کنار وزارت اطلاعات-به عنوان یکی از دو نهاد اطلاعاتی رسمی کشور موجودیت یافته، کاملا مشخص نیست که تصمیمات آن، در سازوکار تایید صلاحیت شهردار چگونه تاثیر می گذارد؟

این پرسش از آنجا اهمیت دارد که محمدعلی نجفی، اولین شهردار تهران است که نخستین نوبت انتصابش به این سِمت، پس از تاسیس سازمان اطلاعات سپاه بوده (محمدباقر قالیباف شهردار قبلی، نخستین بار در سال ۱۳۸۴ به این سمت انتخاب شد). به طور مشخص، اکنون سوال این است که آیا اکنون تایید صلاحیت شهردار تهران، مانند گذشته با وزارت اطلاعات است که بخشی از دولت محسوب می شود یا اینکه سازمان اطلاعات سپاه هم باید صلاحیت شهردار را جداگانه تایید کند؟

در صورت دوم، قاعدتا تایید صلاحیت امنیتی محمدعلی نجفی، که از سوی اصولگرایان مخالف دولت متهم به "همراهی با فتنه" بعد از انتخابات ۱۳۸۸ بوده، با دشواری های جدی تری مواجه خواهد بود. همان اصولگرایانی که در زمان پیشنهاد آقای نجفی برای وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۲ هم، مانع از رای اعتماد مجلس نهم به او شده بودند.

معاون قوه قضاییه: لایحه منع خشونت علیه زنان در قوه قضاییه در حال بررسی است

دختران مجرد بالای ۳۰ سال فقط می‌توانند حق سرپرستی کودکان دختر را بگیرند

سازمان بهزیستی اعلام کرده که برای اخذ فرزندخواندگی، زوج‌های بدون فرزند در اولویت اول، دختران مجرد بالای ۳۰ سال در رتبه دوم و زوجین دارای فرزند در رتبه سوم هستند.

محمد نفریه، مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی به ایسنا گفته این شرایط و اولویت‌بندی‌ها بر اساس قانون اصلاح‌شده جدیدی است که به دستگاهها ابلاغ شده است. البته این مقام مسئول تاکید کرد که دختران مجرد بالای ۳۰ سال فقط می‌توانند حق سرپرستی کودکان دختر را اخذ کنند.

بر اساس قانون قدیمی فقط زنان و مردانی که نمی‌توانستند صاحب فرزند شوند توانایی اخذ سرپرستی کودکان را داشتند اما بر اساس قانون جدید کسانی که پنج سال از تاریخ ازدواج آنها گذشته و صاحب فرزند نشده‌اند، مشروط به آنکه حداقل یکی از زوجین بیش از ۳۰ سال داشته باشد، زوجینی که دارای فرزند بوده مشروط به آنکه حداقل یکی از آنها بیش از ۳۰ سال سن داشته باشد و دختران و زنان بدون همسر در صورتیکه حداقل ۳۰ سال سن داشته باشند، می‌توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان حاضر در مراکز بهزیستی را بر عهده بگیرند.

تعداد کشته شدگان حمله به مسجد کابل به بیست و هشت نفر رسید

واکنش سرمربی کشتی ایران به شکست میثم نصیری مقابل حریف روس

رهبر ایران در دیدار با هیات دولت: اقتصاد و مسائل معیشتی مهمترین مسئله کشور است

اعضای هیات دولت ایران امروز شنبه ۴ شهریور (۲۶ اوت) با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر این کشور دیدار کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای،رهبر ایران در این دیدار "اقتصاد و مسائل معیشتی مردم" را مهمترین مسئله کشور خوانده است. رهبر ایران گفته است: "آمارهای ارائه شده در بخش اقتصاد بر اساس مبانی علمی مطرح می‌شود، اما این آمارها به‌طور کامل و در همه‌جا، نشان دهنده وضع واقعی کشور و زندگی مردم نیست، بنابراین در این میان مشکلی وجود دارد که باید آن را شناخت و حل کرد." آیت‌الله خامنه‌ای همچنین گفته است: "بر اساس این آمارها، تورم از چند ده درصد به زیر ده درصد رسیده، اما آیا قدرت خرید مردم و ارزشی پول ملی نیز در همین مقیاس، بالا رفته است؟"

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پیش از اظهارات رهبر، با ارائه گزارشی از عملکرد دولت یازدهم نرخ تورم درایران را کمتر از ۸ درصد اعلام کرد و گفت: "تلاش دولت دوازدهم این است که تورم را تک رقمی نگه دارد."

دیدار هییت دولت با رهبر ایران
TASNIM

حکم نهایی مظنون به قتل آتنا اصلانی 'یک هفته دیگر صادر می‌شود'

جلسه محاکمه مظنون به قتل آتنا اصلانی، دختر بچه هفت ساله پارس‌آبادی برگزار شده است.

این جلسه غیرعلنی بوده است. به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، قاضی پرونده پس از پایان این جلسه اعلام کرد که یک هفته دیگر حکم نهایی صادر خواهد شد.

آتنا اصلانی حدود دو ماه پیش گم شد و حدود ۲۰ روز پس از گم شدن ، جنازه او در یک بشکه رنگرزی در پارکینگ خانه فرد مظنون پیدا شد.

دادگاه مظنون به قتل آتنا اصلانی برگزار شد
MIZAN

"مخالفت" برخی مراجع کشور با شهردار شدن نجفی

نظر شما درباره محدودیت استخدام معلمان چیست؟

صالحی: طرح جدید در فردو به بهره برداری می‌رسد

کاروان ایران در آخرین روز مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان

امیر محمدی کشتی گیر ۹۷ کیلوگرم در یک کشتی نزدیک موفق شد ۸ بر ۶ الکساندر هوشین از بلاروس را شکست دهد. او در مرحله بعدی باید با ماگومد ابراگیم اف از ازبکستان قهرمان آسیا کشتی بگیرد. در ۶۵ کیلوگرم میثم نصیری ۶ بر ۵ برابر آلن دوگایف از روسیه باخت. او در دقایق پایانی حریف را به بیرون از تشک برد ولی داوران امتیازی به ندادند که این کار واکنش تماشاگران ایرانی حاضر در سالن را به همراه داشت. این کشتی گیر در گروه بازنده ها باید منتظر ادامه کشتی های دوگایف باشد.

اعتراض دستفروش عضو شورای خرم‌آباد: علیه من کارشکنی کردند

ولی‌الله رستمی‌نژاد، دستفروشی که در پنجمین انتخابات شورای شهر و روستا، بالاترین رای شورای خرم آباد را به دست آورده بود، مدعی شده که اعضای دیگر شورا علیه او "کارشکنی" کرده و او را از چرخه تصمیمات شهری کنار گذاشته‌اند.

او از مردم مرکز استان لرستان در جنوب غربی ایران خواسته کمک کنند.

آقای رستمی‌نژاد به عنوان رئیس سنی شورای شهر خرم آباد معرفی شده بود. معمولا در آغاز تشکیل هر شورای جدید، هیات رئیسه موقت بر اساس سن انتخاب می‌شوند تا رای‌گیری نهایی انجام شود. در رای‌گیری از میان ۹عضو شورای شهر خرم‌آباد، ۶ عضو به سمت‌های مختلف انتخاب شده‌اند اما آقای رستمی‌نژاد که بالاترین آرای خرم آباد را داشته، عضو هیات رئیسه انتخاب نشده است.

درباره او اینجا بیشتر بخوانید: عجایب انتخابات ایران

View more on twitter

فیلم؛ آتش سوزی در انبارهای جنوب تهران

برد میثم نصیری در آخرین روز مسابقات قهرمانی جهان

در آخرین روز مسابقات قهرمانی جهان کشتی گیران آزادکار ایران در چهار وزن ۶۵ ۷۰ ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم روی تشک می‌روند. میثم نصیری کشتی گیر ۶۵ کیلوگرم ایران در اولین مسابقه امروز حریفی از قطر را ۱۱ بر صفر برد.

تصاویر آتش‌سوزی در انبارهای خیابان فداییان اسلام در جنوب تهران

یک برد و یک باخت کشتی‌گیران ایران مقابل فرانسه

پیمان یاراحمدی در وزن ۷۴ کیلوگرم در اولین مسابقه خود مقابل زلیمخان خادجیف از فرانسه ۸ بر ۴ شکست خورد.

به گزارش کاوه مشکات، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی، نماینده ایران در وزن ۷۴ کیلوگرم حالا باید منتظر نتایج مسابقه‌های این کشتی گیر فرانسوی باشد تا در صورت راهیابی او به فینال شانس مدال برنز را پیدا کند.

مصطفی حسین خانی کشتی گیر ۷۰ کیلوگرم ایران هم در اولین کشتی خود برابر ایلمان مختارف کشتی گیر دیگری از فرانسه قرار گرفت و او به راحتی او را ۱۰ بر صفر برد.

مولاوردی: بخشنامه تبعیض‌آمیز آموزش و پرورش را پیگیری می‌کنم

شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی می‌گوید بخشنامه آموزش و پرورش را پیگیری می‌کند.

وزارت آموزش و پرورش ایران، مجموعه اخیرا ضوابطی را برای داوطلبان شغل معلمی در نظر گرفته که مطابق آن، معلمانی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند نباید "بیماری‌های" مشخصی را داشته باشند.

View more on twitter

مرکز آمار: نرخ تورم مرداد ماه نزدیک به هشت درصد