Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. روحانی: گزینه وزارت علوم ۲۴ ساعت قبل از معرفی وزرا انصراف داد

  رویس جمهور ایران در مصاحبه با تلویون ایران گفت: "نسبت به وزیر علوم نتوانستم در زمانی که می‌خواستم همه وزرا را معرفی کنم وزیر علوم را معرفی کنم به دلیل اینکه فردی که مشخص کرده بودم، درست حدود ۲۴ ساعت قبل از معرفی وزرا انصراف داد."

  حسن روحانی افزود: "در آن فرصت نمی‌توانستم وزیر جدید را برگزینم و نمی‌خواستم ارایه لیست کابینه به مجلس شورای اسلامی به تأخیر بیفتد."

  آقای روحانی با اشاره به عدم موفقیت وزیر پیشنهادی نیرو برای کسب رای اعتماد از مجلس تاکید کرد: "امیدوارم بتوانیم در هفته‌های آینده یا در هفته‌های اول مهرماه این دو وزیر را به مجلس معرفی کنیم."

 2. روحانی: از اقوام و مذاهب مختلف در مدیریت استفاده شود

  رئیس جمهور ایران در ادامه مصاحبه تلویزیونی امشب، بر ضرورت استفاده از "اقوام و مذاهب مختلف" در "بخش‌های مدیریتی" تاکید کرد.

  وی در عین حال، در پاسخ به این سوال که "آیا همان طور که برای استفاده بیشتر از بانوان و جوانان در سطوح مختلف مدیریتی مصوبه ابلاغ شده در خصوص اقوام و مذاهب هم ابلاغ خواهد شد؟" پاسخ روشنی نداد.

  آقای روحانی گفت: "نسبت به مذاهب مختلف در دولت یازدهم و دوازدهم تأکید داشتیم."

 3. حسن روحانی: به وزرا دستور داده ام جوانان و زنان را در مدیریت ها به کار گیرند

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت: "به همه وزرای دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزیری حداقل باید دو نفر از جوان‌ها را در سمت معاون وزیر یا مشاور وزیر و یا دستیار وزیر به کار گیرند و حتماً از خانم‌ها در یکی از این سمت‌های مشابه بهره ببرند."

  آقای روحانی در پاسخ به انتقادهایی که از سهم ناچیز جوانان و زنان در سمت های مدیریتی ارشد دولت وجود دارد گفت: "بسیار خوشحالم که امروز جامعه ما نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد."

  رئیس جمهور ایران این اظهارات را در شامگاه سه شنبه ۷ شهریور و در نخستین گفتگوی تلویزیونی خود در زمات تصدی مسئولیت دولت دوازدهم بیان کرد که به صورت زنده پخش شد.

  در کابینه جدید حسن روحانی، سه زن در سمت های معاون حقوقی رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی منصوب شده اند، اما هیچ زنی عهده دار پست وزارت نیست.

 4. زینب کریمیان روزنامه نگار آزاد شد

  View more on twitter
 5. کلانتری: آب بزرگترین مشکل کشور است

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آب بزرگترین مشکل کشور است گفت: "مشکل آب یک مشکل بزرگ است که کشور و تمدن را از بین می‌برد. مصرف آب ایران باید ۵۰ میلیارد مکعب کاهش یابد."

  به گزارش ایسنا، آقای کلانتری همچنین درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت که برای احیای این دریاچه برنامه ۱۰ ساله تدوین شده است و برای احیای آن ۲۰ هزار میلیارد اعتبار نیاز است.

  ارومیه
 6. تیم ملی والیبال دانشجویان قهرمان مسابقات والیبال دانشجویان جهان شد

  View more on twitter
 7. اورژانس کشور: ۱۷۰ نفر در چهارمحال و بختیاری با آب آلوده مسموم شدند

  حسن نوری، معاون عملیات سازمان اورژانس کشوراعلام کرد: "از روز ۲۷ مرداد ماه تا ساعت ۱۶ امروز به علت مسمومیت با آب آلوده ۱۷۰ شهروند دهستان دیناران شهرستان اردل استان چهار محال و بختیاری مسموم شدند."

  به گزارش میزان، آقای نوری گفته که ۱۶۰ نفر از مصدومان از بیمارستان ترخیص شدند و ۱۰ نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند.

  معاون عملیات اورژانس کشور علت این حادثه را "نبود ژاول و پودر پرکلین و کلر" در مجتمع آبرسانی عنوان کرده است.

  آقای نوری همچنین گفت که برای گاز رساني به روستا کوچه ها حفاری شده و شکستگی لوله ها هم از دیگر دلایل بروز مسمومیت بوده است.

 8. مجلس: مجازات حبس ۱۰ تا ۱۵ سال برای قاچاق اعضای بدن کودک

  خبرگزاری ایرنا نوشت: حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به تعیین تکلیف مجازات آزار و اذیت کودکان گفت: "مجرمانی که اقدام به خرید‌ و‌ فروش یا قاچاق اعضای بدن کودک کنند به مجازات حبس ۱۰ تا ۱۵ سال محکوم می‌شوند."

  محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس‌ پیشتر نسبت به رواج قاچاق اعضای کودکان خانواده‌های معتاد هشدار داده و گفت: "اجاره و قاچاق اعضای کودکان به ویژه در بین خانواده‌های معتاد وجود دارد، از این رو در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تکلیف این افراد از حیث قانونی مشخص می‌شود."

  آقای پورمختار گفته بود که در شرایط فعلی قانون مشخص و بازدارنده‌ای در رابطه با فروش، اجاره یا قاچاق اعضای کودکان وجود ندارد. در قوانین فعلی برای والدین کودک فروش‌تکالیف مبهم است و گاها مجرم شناخته نمی‌شوند اما با تصویب لایحه حمایت از کودکان مجازات فروش، اجاره و قاچاق اعضای بدن کودکان به روشنی پیش‌بینی شده، حتی والدین کودک فروش هم مجرم شناخته شده و مشمول مجازات خاص می‌شوند.

 9. آیا کرکوک از عراق جدا می‌شود؟

  نفیسه کوهنورد

  بی‌بی‌سی، اربیل

  راى شوراى کرکوک براى پیوستن به همه‌پرسى استقلال اقلیم کردستان دور از انتظار نبود چرا که بیشتر اعضاى آن را کردها تشکیل مى دهند. در واقع ٢٦ کرسى از ٤٤ کرسى این شورا در دست کردهاست. به رغم مخالفت‌هاى حزب اتحادیه میهنى در نخستین روزهاى اعلام زمان همه پرسى استقلال از سوى آقاى بارزانى، این حزب با حزب حاکم اقلیم در نهایت به توافق رسید و شروع به حمایت از این همه‌پرسى کرد.

  حزب اتحادیه میهنى به طور سنتى بیشترین طرفدار را در میان کردهاى کرکوک دارد. اما منتقدان راى گیرى امروز مى گویند اولا، چنین چیزى خلاف قانون اساسى عراق است و عملا نفس برگزارى همه پرسى به این شکل قانونى نیست و از طرف دیگر برخلاف رویه سابق که تصمیم‌گیری‌ها و راى‌گیری‌ها با اجماع اکثریت و اقلیت انجام مى‌گرفت، اکنون مدتهاست که اکثریت شورا نظر اقلیت را در نظر نمى‌گیرند.

  شش نفر از اعضاى عرب و ٩ نفر از ترکمان‌هاى شورا به این همه‌پرسى راى منفی داده‌اند که عملا نشانه‌اى است از نارضایتى بخش قابل توجهى از احزاب ترکمان و عرب کرکوک؛ چیزى که مى‌تواند فضاى این شهر را آشفته‌تر از قبل کند. با این‌حال به نظر مى‌رسد همانطور که مخالفات‌ها با خود همه‌پرسى نظر و تصمیم حزب حاکم اقلیم کردستان را تغییر نداده، این مخالفت‌ها هم راه به جایى نبرد اما هنوز معلوم نیست حتى اگر در همه پرسى بیشتر کرکوکی‌ها راى به استقلال بدهند، تکلیف موقعیت خود شهر چه مى شود.

  فعلا کرکوک جزو کردستان عراق نیست و اول باید تصمیم بر پیوستن به اقلیم و آن‌هم با توافق دولت مرکزى گرفته شود که در این مقطع سخت به نظر مى‌رسد. بیشتر اینجا بخوانید...

 10. کمک با قایق به سیل زدگان هوستون

  View more on twitter
 11. آشنا در سمت مشاور رئیس جمهوری ابقا شد

  View more on twitter
 12. پلیس: تلاش برای دستگیری سارقان در گچساران ادامه دارد

  خبرگزاری مهر نوشت: عصر روز گذشته سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در گچساران دو کشته و یک زخمی برجای گذاشت.

  سارقین با استفاده از یک خودروی پژو ۴۰۵ متواری شده اند و تلاش پلیس برای دستگیری آنها ادامه دارد.

  View more on twitter
 13. هنگامه شهیدی از زندان آزاد شد

  ایلنا نوشت: مصطفی ترک همدانی وکیل هنگامه شهیدی اعلام کرد: "عصر امروز خانم هنگامه شهیدی در تماسی با بنده اعلام کردند که پس از صدور قرار تامینی و تودیع آن، از زندان آزاد شدند."

 14. درگیری در ترمینال جنوب یک کشته و دو زخمی بر جای گذاشت

  مراد مرادی، رئیس مرکز اطلاع رسانی تهران بزرگ گفت: "در درگیری در پایان جنوب یک شهروند کشته و دو نفر زخمی شدند."

  به گزارش ایلنا، آقای مرادی افزود: "امروز فردی به‌نام الف.ف که از صبح برای تهیه بلیت به پایانه جنوب مراجعه کرده و پس از ساعت‌ها موفق به تهیه نشده بود، با کارکنان یکی از تعاونی‌های این پایانه درگیر و با چاقو به آنان حمله‌ور می‌شود."

  وی افزود: "در این درگیری مرد مسافر سه نفر را مصدوم که یکی از آنان که به علت شدت جراحات وارده به بیمارستان بهارلو منتقل که علی‌رغم تلاش کادر پزشکی جان خود را از دست می‌دهد. به دنبال این درگیری و با حضور سریع و به موقع ماموران کلانتری, ضارب دستگیر و به کلانتری انتقال داده شد."

 15. رئیس پلیس تهران: حادثه ترمینال جنوب تروریستی نیست

  رییس پلیس تهران اعلام کرد که حمله کننده در ترمینال جنوب دستگیر شده و یک نفر از مجروحان به دلیل شدت جراحت در گذشت.

  View more on twitter
 16. ضارب ترمینال جنوب 'تحت تعقیب' است

  View more on twitter
 17. معاون فرماندار آستارا: در حال پیگیری صدای عجیب در آسمان هستیم

  محمدمهدی مظفری، معاون فرماندار آستارا در واکنش به انتشار گزارش‌هایی درباره شنیده شدن صدای عجیب در یکی از روستاهای این شهرستان گفت: : "مصادیقی برای صداهای عجیب در آسمان آستارا اثبات نشده است و در حال پیگیری منشا دلیل این خبر هستیم."

  به گزارش تسنیم، معاون فرماندار آستارا افزود که پس از بررسی‌های تکمیلی و کارشناسی شده، نتیجه این بررسی اعلام می‌شود.

  View more on twitter
 18. خبر فوریحمله با چاقو در ترمینال جنوب تهران

  خبرگزاری ایرنا نوشت: مردی جوانی حدود ساعت ۱۶:۳۰ امروز به وقت تهران با چاقو و به دلیل نامشخص به سمت مسافران حاضر ترمینال جنوب تهران حمله و سه مرد را مجروح کرد.

 19. عارف برای دومین سال رئیس فراکسیون امید شد

  View more on twitter
 20. شمار کسانی که در دنیا به زبان روسی تکلم می‌کنند پنجاه میلیون نفر کاهش یافته است

  شمار کسانی که در دنیا به زبان روسی تکلم می‌کنند از دهه نود میلادی پنجاه میلیون نفر کاهش یافته است.

  به گزارش خبرگزاری اینترفکس روسیه، ویاچسلاو نیکونوف رییس کمیته آموزش و دانش دوما (پارلمان) روسیه گفته است: "از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ما پنجاه ملیون روس زبان را از دست داده‌ایم و این روند ادامه دارد. ما می‌توانیم بگوییم که در آن زمان همه می‌توانستند روسی حرف بزنند اما در نسل جدیدی که اکنون رشد کرده همه نمی‌توانند روسی حرف بزنند."

  بنا بر برآوردهای مختلف، پیش از فروپاشی شوروی ۳۵۰ میلیون نفر روسی حرف می‌زدند اما اکنون تعداد آنها سیصد میلیون نفر است.

  آقای نیکونوف همچنین گفت: "این روند غیرقابل برگشت است. زبان روسی جایی آموخته می‌شود که این زبان در نظام آموزشی گنجانده شده باشد. پیش از فروپاشی، آموزش زبان روسی در بسیاری از جمهوری‌های سابق شوروری اجباری بود اما اکنون تقریبا در هیچ یک از آنها اینطور نیست."