Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

بهزیستی: ۴۵۰ هزار نفر معلول جسمی حرکتی در ایران وجود دارد

حسین نحوی نژاد، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی تعداد معلولان در ایران را یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: "از این تعداد ۴۵۰ هزار نفر افراد جسمی - حرکتی هستند".

به گزارش ایرنا، آقای نحوی نژاد با بیان اینکه متاسفانه ایران در مناسب سازی معابر و مکان های عمومی در دنیا رتبه خوبی ندارد، افزود: "با وجود اینکه در قانون جامع حمایت از معلولان سال ۸۴ اقداماتی در این زمینه پیش بینی و انجام شد،اما هنوز با عمل به قوانین و ورود داوطلبانه دستگاه‌ها برای مناسب سازی محیط فاصله داریم."

قاسمی: تحریم شهروندان ایرانی در آمریکا سیاسی است

واکنش نماینده مجلس به حکم اعدام بنیانگذار عرفان حلقه

وزیرخارجه آمریکا: ممکن است نظر ترامپ درباره توافق پاریس تغییر کند

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور تحت شرایطی مناسب حاضر است که درباره پایبندی به توافق اقلیمی پاریس وارد مذاکره شود. آقای تیلرسون گفت رئیس جمهور حاضر است در صورت ایجاد شرایطی عادلانه و منصفانه برای مردم آمریکا با سایر کشورها در مورد این توافق همکاری کند. روزگذشته سخنگوی کاخ سفید گزارش ها در این باره که آقای ترامپ احتمالا در تصمیمش در مورد خروج از توافق اقلیمی پاریس تجدید نظر می کند، را رد کرد.

لاریجانی: ما با تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران کاملا مخالفیم

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره گزارش اخیر عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران گفت: " ما با نصب گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران کاملا مخالفیم، او را معقول و موجه نمی‌دانیم، متاسفانه آن‌چه این گزارشگر تهیه کرده گزارش نیست بلکه یک بیانیه سیاسی است، هیچ ارزش گزارشگری ندارد، حتی مخالف آیین‌نامه‌های گزارشگری است."

به گزارش ایسنا، آقای لاریجانی همچنین افزود: "این خانوم گزارشگر قبل از این‌که گزارش خود را بنویسد باید تمام موارد را به ما منعکس کند، نظر ما را در کنار نظر خودشان بنویسد ."

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارش جدید خود گفته مشکلات جدی در زمینه حقوق بشر هم‌چنان در ایران ادامه دارد.

خانم جهانگیر گفته است "نبود یک نظام قضایی مستقل، به‌ویژه دادگاه‌های انقلاب، وضعیت وخیمی در ایران ایجاد کرده است".

او در عین حال گفته است برخی تحولات جدید در ایران می‌تواند تغییرات مثبتی در زمینه حقوق بشر رقم بزند.

بیشتر بخوانید

لاریجانی
ISNA

وضعیت هشدار امنیتی در بریتانیا کاهش یافت

امبر راد، وزیر کشور بریتانیا گفته که وضعیت هشدار امنیتی در این کشور از حالت "بحرانی" به " شدید" کاهش یافته است.

خانم راد به بی بی سی گفت "شواهدی که نشان دهد گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) بمبگذاری در متروی لندن را انجام داده، وجود ندارد."

در انفجار بمب ساعتی دست سازی در یکی از خطوط مترو لندن در روز جمعه ۱۵ سپتامبر( ۲۴ شهریور) دست کم ۲۹ نفر زخمی شدند.

نیکی هیلی: رسیدگی به بحران کره شمالی احتمالا به پنتاگون محول شود

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته است که دیگر اقدامی باقی نمانده تا شورای امنیت سازمان ملل در قبال آزمایش های موشکی کره شمالی انجام دهد و احتمالا این مسئله به پنتاگون محول شود.

خانم هیلی در گفتگویی با سی ان ان گفت:"واقعا خسته شدیم. شورای امنیت همه اقداماتی را که لازم بود در این مرحله صورت بگیرد، انجام داده است."

نماینده آمریکا در سازمان ملل افزود که خوشحال می شود این مسئله را به جیمزماتیس، وزیر دفاع واگذار کند. او گفت :"ما تلاش می کنیم تا هر اقدام احتمالی دیگر را انجام دهیم. مجموعه ای از گزینه های نظامی بر روی میز است."

نیکی هیلی
Reuters

سیاوش حاتم، فعال دانشجویی بازداشت شد

سیاوش حاتم، فعال دانشجویی امروز بازداشت شد.

آقای حاتم، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه بوعلی همدان خرداد سال ۱۳۸۸ بازداشت و یکماه پس از حبس با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. او به اتهام شرکت در تجمعات غیرقانونی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۴ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. وی سپس در آذر ماه سال ۱۳۸۹ در جلسه امتحان در دانشگاه شهید بهشتی بازداشت شد و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس محکوم شد.

این فعال دانشجویی پس از گذراندن حکم محکومیت خود در مردادماه سال ۱۳۹۲ از زندان آزاد شده بود.

View more on twitter

'طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان را متوقف کنید'

شبکه یاری کودکان کار در واکنش به اجرای طرح ساماندهی کودکان کار درسطح خیابان در نامه ای به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار توقف فوری آن شد.

به گزارش ایرنا، در بخشی از این نامه آمده است: "به رغم وجود مقرراتی همچون آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی و با لحاظ احکام قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، متاسفانه در اجرای طرح ساماندهی این کودکان همچنان با برخوردهای سلیقه ای و غیر کارشناسی مسئولان و نهاد های ذیربط مواجه می شویم."

در ادامه این نامه با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با کودکان کار و خیابان آمده است: "قطعا چنین اقداماتی بیش از آنکه به کودکان کار و خیابان و حل اساسی این آسیب بزرگ اجتماعی کمک نماید صرفا منجر به تطهیر ظاهر جامعه از کودکان کار و خیابان و مبدل شدن این پدیده به آسیب های ناگوارتری همچون ورود این کودکان به چرخه‌های کار زیرزمینی و در پی آن ایجاد بستر برای انواع آزارهای جسمی ، روانی و جنسی خواهد شد."

پیشتر طیبه سیاوشی، نماینده مجلس در گفتگو با ایسنا با اشاره به بازداشت سه کودک کار و خیابان گفت: " به مرکز یاسر مراجعه کردم، آنجا اعلام کردند که فقط روز سه‌شنبه ١٣١کودک دستگیر شده را به مرکز یاسر آورده‌اند و همان روز ۷۰ کودک افغانستانی، پیش از تشکیل پرونده‌ مددکاری و مشاوره برای ردشدن از مرز به اردوگاه ورامین منتقل شده‌اند. همچنین بچه‌های زیر ۱۲ سال به مرکز بعثت منتقل شده اند."

کودک کار و خیابان
ISNA

تلاش دولت افغانستان برای کاهش موارد خودکشی در این کشور

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان برای جلوگیری از اقدام به خودکشی در این کشور، برنامه‌هایی چون راه اندازی کلاس‌های مشاوره روانی- اجتماعی، تجویز دارو در وقت معین و استخدام مشاوران روانی بیشتر را روی دست گرفته است.

بیشتر کسانی که در افغانستان دست به خود کشی می‌زنند، یا خودسوزی می‌کنند و یا هم از داروها و مواد حشره کش استفاده می‌کنند. هرات، بادغیس، فراه، قندهار و نیمروز از جمله ولایت‌هایی از افغانستان است که بیشترین آمار خودکشی را دارد.

آمار تازه‌ای از میزان خودکشی در افغانستان در دست نیست اما مسئولان می‌گویند که آمار خودکشی نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

فدا محمد پیکان معاون وزارت صحت می‌گوید فقر، بیسوادی، بیکاری، ازدواج های پیش از وقت، محرومیت‌ها و خشونت‌های خانوادگی از عوامل اصلی اقدام به خود کشی در افغانستان است.

هرات
BBC
هرات از ولایاتی است که بیشتر خودکشی ها را در افغانستان دارد

مریوان جهانی شد

وزیر آموزش و پرورش: برگزاری اردوهای دانش‌آموزی فعلا ممنوع است

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به حادثه تلخ اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی و ابراز همدردی با خانواده‌های آنها گفت: "انجام هر گونه اردو و تردد دانش آموزان در شهر فعلا ممنوع است تا آیین نامه جدید تهیه و به استان ها ابلاغ شود."

به گزارش مهر، آقای بطحایی همچنین افزود: "برای کاهش خطرات ناشی از حمل و نقل در اردوهای دانش آموزی سایر دستگاه ها باید همکاری کنند، مثلا اتوبوسی که قرار ا ست دانش آموزانی را بین دو شهر جابه جا کند نیازمند مشایعت پلیس، آمبولانس و در هنگام طی مسیر است."

بطحایی
MEHR

کویت سفیر کره شمالی را اخراج کرد

کویت سفیر کره شمالی را ازکشورش اخراج کرد. تاکنون پیام رسمی در این مورد منتشر نشده، اما مقامات کویت گفته اند که همزمان با کاهش حضور دیپلماتیک کره شمالی در این کشور به سفیر کره شمالی یک ماه فرصت داده شده بود تا خاک کویت را ترک کند.

کویت تنها کشور در میان کشورهای حوزه خلیج فارس است که میزبان سفارت کره شمالی است.

چندین هزار شهروند کره شمالی در کویت وسایر کشورهای حوزه خلیج فارس کارمی کنند.

این اقدام کویت در حالی صورت گرفته که کمتر از دو هفته پیش امیر این کشور با مقامات آمریکا دیدار کرد. آمریکا خواستار انجام اقدامات بین المللی علیه کره شمالی به دلیل آزمایش های موشکی این کشور شده است.

اژه‌ای: اتهام ساسان آقایی و یغما فشخامی امنیتی است

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه درباره علت بازداشت ساسان آقایی و یغما فشخامی دو روزنامه نگار ایرانی گفت: "اتهام آنها امنیتی است و پرونده در مرحله دادسرا است."

ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد، ۲۱ مرداد ماه سال جاری در دفتر این روزنامه بازداشت و پس از تجسس خانه‌اش به زندان اوین منتقل شد.

این روزنامه نگار پیش از این نخستین بار ۱۸ تیر ۱۳۸۱، بار دوم در جریان ناآرامی‌های سال ۱۳۸۸ و سومین بار در سال ۱۳۹۱ با دو همکار دیگرش در روزنامه اعتماد بازداشت شده بود.

یغما فشخامی، گزارشگر سایت دیده بان ایران ۳۰ مرداد توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. این خبرنگار دی ماه سال ۱۳۹۳ نیز مدتی را در بازداشت به سر برده بود.

آقایی، فشخامی
socail media

پیام تبریک گری لویس به تیم ملی والیبال

گری لویس، نماینده سازمان ملل در ایران، کسب مدال برنز در رقابت‌های والیبال جام بزرگ قهرمانان جهان را تبریک گفت

View more on twitter

خبر فوریایران در رقابت‌های جام بزرگ قهرمانان جهان سوم شد

ایران در رقابت‌های والیبال جام بزرگ قهرمانان جهان در رده سوم ایستاد.

جایزه تیم والیبال نیز در این سری مسابقات ۱۰۰هزار دلار بود.

در این سری مسابقات برزیل در مقام نخست ایستاد و ایتالیا نیز دوم شد.

اژه‌ای: بهشتی لنگرودی جرمش امنیتی است

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان که در بازداشت است، گفت: "کسی به خاطر معلم بودن دستگیر نمی‌شود، این فرد به پنج سال حبس محکوم شده و جرم وی امنیتی است."

آقای بهشتی لنگرودی هفته گذشته در منزل بازداشت شد.

او سال گذشته به دلیل اعتصاب غذا و شرایط نامناسب جسمی با موافقت دادستانی از زندان آزاد شده بود.

View more on twitter

اژه‌ای: خاوری اوایل آذر محاکمه می‌شود

رهبر ایران: هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری اسلامی مواجه می‌شود

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی اعلام کرد: "هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد."

به گزارش ایرنا، آقای خامنه‌ای همچنین اضافه کرد: "مسئولان کشور به این نتیجه رسیدند که مذاکره کنند و از بخشی از حق خود نیز صرف‌نظر کنند تا تحریم‌ها برداشته شود اما امروز می‌بینیم علی‌رغم همه قرارها و تعهدها و بحث‌های فراوان در مذاکرات، برخورد آمریکا با این مذاکرات و نتیجه آن، کاملا ظالمانه، قلدرمابانه و زورگویانه است."

خامنه‌ای
FARS
View more on twitter

اعتراض کارگران معدن زغال سنگ طزره به پرداخت نشدن معوقات مزدی

ایلنا نوشت: حدود ۶۰۰ نفر از کارگران معدن زغال سنگ طزره از زیرمجموعه‌های معادن زغال سنگ البرز شرقی نسبت به پرداخت نشدن دو ماه مطالبات خود اعتراض کردند.

کارگران معترض می‌گویند: "مرتبا کارفرما وعده پرداخت مطالبات معوقه را می‌دهد اما در عمل هیچ خبری از پرداخت دستمزدها نیست به همین دلیل دست به اعتراض صنفی زده‌ایم. در گذشته نیز چنین وعده‌هایی دریافت کرده‌اند اما در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها دیگر نمی‌توانند از عهده پرداخت هزینه‌های فرزندان محصل خود برآیند."

کارگری
ILNA

فرمانده انتظامی شهرستان رامسر کشته شدن دو نفر در حادثه تله کابین را تکذیب کرد

میزان نوشت: جانشین فرمانده انتظامی شهرستان رامسر با تکذیب خبر کشته شدن دو نفر در حادثه تله کابین رامسر گفت: "دقایقی پیش به علت نقص فنی در کابل و سیم ارتباطی تله کابین رامسر، یکی از کابین ها با چهار سرنشین دچار سانحه شد و پس از خروج از ریل به سمت پایین خم شد و در پی آن سرنشینان آن دچار مصدومیت شدند."

رئیس بیمارستان رامسر: دو نفر از مصدومان تله کابین بستری شدند

عسگری مقدم، رئیس بیمارستان رامسر درباره حادثه امروز تله کابین رامسر گفت: "دو کابین برخورد کردند، این حادثه هفت مجروح داشته که از کرمان آمده بودند، حال عمومی آنها خوب است."

آقای عسگری مقدم درگفتگو با شبکه خبر با رد کشته شدن حادثه دیدگان گفت: "اقدامات اولیه انجام شد، دو نفر از این هفت نفر به دلیل شکستگی بینی بستری شدند، این حادثه فوتی نداشته است و سطح هوشیاری بیماران مناسب است."

کلانتری: ۵۱ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از تردد کامیون‌ها است

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سهم بالای کامیون‌ها در آلودگی هوای شهر تهران گفت: "۵۱ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از تردد ۲۰ تا ۲۵ هزار کامیون است که شبانه وارد تهران می‌شوند."

به گزارش ایسنا، آقای کلانتری همچنین گفت: "این سازمان نباید در مقابل طرح‌ها و پروژه‌های مختلف نه بگوید چون در این صورت کسی حرف سازمان را گوش نمی‌دهد و بخش‌های مختلف سازمان را دور می‌زنند. اگر در مواردی سیاست‌ها و درخواست‌ها ضد توسعه‌ای و ضد محیط زیستی بود آنها را باید اصلاح کنیم."

کلانتری
ISNA

حادثه سقوط تله کابین کشته نداشت

اردشیر صارمی، رئیس بیمارستان امام سجاد رامسر از مصدوم شدن ۷ نفر در حادثه تله کابین این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، آقای صارمی، رئیس بیمارستان امام سجاد رامسر با اشاره به حادثه تله‌کابین رامسر، گفت: "در پی این حادثه ۷ نفر مصدوم و به این بیمارستان منتقل شدند و این حادثه کشته نداشته است."

سرپرست سازمان اورژانس: خوردن مرغ آلوده علت مسمومیت ۲۰۸ نفر در گیلان

حسین کولیوند، سرپرست سازمان اورژانس اعلام کرد خوردن مرغ آلوده علت مسمومیت ۲۰۸ نفر در سه مراسم عروسی و عزا در گیلان است.

به گزارش میزان، آقای کولیوند گفت: "تا صبح امروز به علت مسمومیت با غذای عروسی و عزا در روستاهای کسما و پیر سرا شهرستان صومعه سرا و شهر بیجار فومن، ۲۰۸ نفر به اورژانس مراجعه کرده اند. تمامی این افراد به علت خوردن غذای دو عروسی و یک عزاداری، جداگانه مسموم شده بودند."

به گفته آقای کولیوند، بررسی های دانشگاه علوم پزشکی گیلان نشان می دهد یک آشپزخانه در دهستان گوراب زرمیخ صومعه سرا اقدام به تهیه غذای دو عروسی و یک مراسم عزاداری کرده است اما به دلیل آلوده بودن مرغ های مصرفی این افراد دچار مسمومیت شده اند.

'سقوط تله کابین در رامسر دو کشته بر جای گذاشت'

یک کابین تله کابین رامسر 'سقوط کرد'

گزارشها از ایران حاکی است که یک کابین در تله کابین رامسر سقوط کرده است.

یک شاهد عینی در این باره به بی‌بی‌سی گفت: "چرخ متصل و طناب تله کابین پاره شد. در این حادثه دو نفر مجروح شده‌اند. یک نفر از ناحیه پا و یک نفر هم بیهوش است."

تله کابین رامسر
UGC

۲۰۰ هزار نفر از افراد زیر ۴۵ سال در ایران مجردی زندگی می‌کنند

شهلا کاظمی، جمعیت شناس با بررسی آمار سرشماری سال گذشته گفت که بیش از ۲۰۰ هزار نفر از افراد زیر ۴۵ سال در ایران تنها زندگی می‌کنند. او افزود: "این رقم بیشتر شامل زنان و مردانی است که مطلقه هستند و یا جوانانی که به دلیل کار یا تحصیل از محل زندگی خانوادگی خود جدا شده اند و در شهر یا مکانی دیگر سکونت دارند."

شهلا کاظمی
ISNA

'۱۳۰۰ کودک روهینگیایی بدون والدین و خویشاوند به بنگلادش گریخته‌اند'

سازمان های امدادرسانی اعلام کرده اند که تقریبا ۱۳۰۰ کودک بدون والدین و یا خویشاوند از میانمار وارد بنگلادش شده اند. به گفته این سازمان ها برخی از این کودکان سه ساله هستند.

براساس این گزارش والدین برخی از این کودکان کشته شده اند و تعدادی دیگر هم به هنگام گریختن از خانواده هایشان جدا شده اند پیشتر آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از آنگ سان سوچی، که درحال حاضر در عمل رهبری میانماربرعهده دارد درخواست کرده تا به درگیری های نظامی پایان دهد.

کودکان روهینگیا
Getty Images

خبر فوریمسافران یکی از پروازها در فرودگاه شارل دوگل فرانسه مجبور به تخلیه هواپیما شدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسافران یکی از پروازهای شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویزمجبور شده اند تا در فرودگاه شارل دوگل هواپیما را تخلیه کنند.

براساس این گزارش گفته شده که این اقدام به دلایل امنیتی صورت گرفته است.

کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست شد

عیسی کلانتری ،معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با صدور حکمی کاوه مدنی را به عنوان معاون آموزش و پژوهش این سازمان منصوب کرد.

به گزارش ایرنا، آقای مدنی متولد ۱۳۶۰ تهران، دانشمند، پژوهشگر و فعال محیط زیستی سرشناس و استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی است. وی فارغ التحصیل کارشناسی رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز است، پس از آن برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به کشور سوئد رفت و در سال ۱۳۸۴ در رشته منابع آب از دانشگاه لوند فارغ‌التحصیل شد.

او در سال ۱۳۸۸ مدرک دکتری تخصصی خود را در رشته مهندسی عمران و محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا، دیویس دریافت کرد، پس از آن دوره پسادکتری را در رشته اقتصاد و سیاست محیط‌ زیست در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید گذراند.

این محقق ۳۴ ساله در سال ۲۰۱۲ نیز توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا به عنوان یکی از ۱۰ چهره جدید مهندسی عمران انتخاب شد.

مدنی
IRNA

بیانیه ۲۳ انجمن صنفی کارگران در حمایت از کولبران و کارگران فصلی

بیست و سه انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور در ارتباط با اوضاع شغلی کولبران و کارگران فصلی و غیر رسمی در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی به وضعیت نامناسب شغلی این کارگران شدند.

به گزارش ایلنا، در بخشی از این بیانیه آمده است: "کارگران کولبر انسان‌های شریفی هستند که به دلیل بیکاری و نبود شرایط کاری مناسب و شغلی پایدار در استان‌های مرزی، در ازای دریافت مزدی ناچیز با وجود خطرات بسیار خود را به دست کوران حوادث می‌سپارند و در سخت‌ترین شرایط موجود برای رسیدن به لقمه‌ای نان، در این راه قدم می‌گذارند و متاسفانه بیشترشان به سلامتی به مقصد نمی‌رسند و جان خود را از دست می‌دهند."

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده‌ است: "کارگران و کولبران بدون داشتن تشکیلات کارگری و بی‌بهره از بیمه و بیمه‌های بیکاری، از مظلوم‌ترین و بی‌حقوق‌ترین بخش طبقه کارگران ایران هستند که همانند همه کارگران دچار استثمار و بی‌توجهی شده‌اند.".

در این بیانیه همچنین به سوختگی دو کارگر ساختمانی در آتش سوزی سنندج اشاره شده است و در بخشی از آن آمده است: "با دیدن اینگونه موارد، زخمی عمیق در دل طبقه کارگر ایران به وجود خواهد آمد که کارگران آگاه این شرایط را فراموش نخواهند کرد."

خبر فوریوالیبال ایران فرانسه را شکست داد

ایران در جام بزرگ قهرمانان والیبال جهان، تیم فرانسه را سه بر دو شکست داد.

این آخرین بازی ایران در این سری مسابقات بود.

View more on twitter

روستای کلپورگان سیستان و بلوچستان ثبت جهانی شد

مشتاق گوهری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان از ثبت جهانی شدن روستای کلپورگان شهرستان سراوان خبر داد.

به گزارش تسنیم، مردادماه امسال ارزیابان سازمان یونسکو به منظور بررسی ظرفیت‌های روستای کلپورگان به عنوان نخستین روستای نامزد شده ایران برای ثبت جهانی به این روستا سفر کردند.

خانم گوهری با اشاره به اهمیت سفالکاری در این روستا گفت: "سفال کلپورگان مشخصات منحصر به فردی دارد که از جمله آن می توان به قدمت ۷۰۰۰ ساله و اینکه چرخ در ساخت آن به کار نمی‌‌رود اشاره کرد."

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان افزود: "تمام مراحل ساخت این سفال را زنان انجام می‌دهند و از ویژگی دیگر سفال کلپورگان این است که طرح‌ها و نقش‌های آن انتزاعی است و سینه به سینه منتقل شده و این ویژگی‌ها یک ممیزه برای سفال کلپورگان به حساب می‌‌آید که به ثبت جهانی آن کمک کرده است."

سفال
TASNIM

خبر فوریمظنون دوم در ارتباط با انفجار مترو لندن بازداشت شد

پلیس اعلام کرد که مظنون دوم در ارتباط با حمله مترو لندن را بازداشت کرده است. مرد ۲۱ ساله‌ای شنبه شب در غرب لندن بازداشت شد. او در ایستگاه پلیس در جنوب لندن در بازداشت به سر می‌برد. یک جوان ۱۸ ساله نیز در ارتباط با این حمله در بندر دوور بازداشت شده است. در انفجار روز جمعه در ایستگاه پارسونز گرین ۳۰ نفر زخمی شدند.

مجلس: آمریکا با تحریم فروش هواپیما به ایران تخلف آشکار در برجام انجام داده است

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس گفت: آمریکا با تحریم فروش هواپیما به ایران تخلف آشکار در برجام انجام داده است.

به گزارش تسنیم، آقای بروجردی همچنین افزود: "باید اذعان کرد که فروش هواپیما به ایران در متن و پیوست برجام تصریح شده است."

به گفته آقای بروجردی بر این اساس، کشورهای دیگری که این سند را امضا کرده‌اند و همچنین شورای امنیت سازمان ملل نیز باید نسبت به این اقدام آمریکا اعتراض داشته باشند.

بروجردی
TASNIM

روحانی به نیویورک رفت

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران برای حضور در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل، تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد.

به گزارش تسنیم، آقای روحانی پیش از سفر در گفتگو با خبرنگاران درباره برنامه سفرش گفت که با سران برخی از کشورها از جمله بلژیک، اتریش، فرانسه، ژاپن، پاکستان، آفریقای جنوبی و بولیوی دیدار خواهد داشت.

به گفته آقای روحانی در گفتگو با سران کشورها در اجلاس سران درباره روابط دو جانبه، مسائل منطقه ای و جهانی نظیر برجام و بحران میانمار صحبت خواهد شد.

روحانی
TASNIM

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید