Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

رئیس‌جمهوری آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه کره شمالی اعلام کرد

دبیرکل سازمان ملل از روحانی خواست تا باقر نمازی آزاد شود

گزارش شده است که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در ديدار روز دوشنبه اش با حسن روحانى، رئیس جمهور ایران، از او خواسته كمك كند تا باقر نمازى آزاد شود.

آقای روحانی روز گذشته در نشست خبری خود در نیویورک با اشاره به این موضوع گفت که دستگاه قضایی ایران مسئول این پرونده ها است و هرگونه فشار سیاسی در این خصوص می تواند وضعیت را مشکل تر کند.

سیامک نمازی، مدیر برنامه‌ریزی‌های استراتژیک شرکت نفتی کرسنت، ابتدای پاییز دو سال پیش بازداشت شد. او که هم شهروند ایران است و هم شهروند آمریکا، در این سال‌ها برای بهبود روابط این دو کشور تلاش می‌کرده است.

حدود چهار ماه بعد از بازداشت او هم پدرش باقر نمازی که خانواده‌اش می‌گویند برای پی‌گیری وضعیت سیامک نمازی و ملاقات با او به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد.

هر دوی آنها به اتهام "همکاری با دولت متخاصم" که اشاره به آمریکاست، به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

درگیری بین طرفداران پرسپولیس و سپاهان

استاندار خوزستان: با انتقال آب استان مخالفیم

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان گفت: "ما با انتقال آب به دشت لیراوی( این دشت در استان بوشهر قرار دارد) مخالف هستیم و نباید آب‌های خوزستان به دشت‌های لم‌یزرع و بیابانی برود چرا که زمین‌های حاصل خیز خوزستان تشنه آب هستند. متأسفانه این طرح در دولت گذشته احمدی‌نژاد به هر دلیلی که ما نمی‌دانیم مصوب شده است."

به گزارش ایلنا، آقای شریعتی اضافه کرد: "حجم تصویب‌شده انتقال آب به دشت لیراوی ۵۴۰ میلیون مترمکعب برای ۵۰ هزار هکتار بوده که در دولت یازدهم اعلام شد انتقال این حجم آب به صلاح نیست و با پیگیری‌های صورت گرفته به ۶۰ میلیون لیتر کاهش پیدا کرد؛ اما انتقال این حجم آب برای ما خطرناک و مضر است."

استاندار خوزستان تاکید کرد که در دولت دوازدهم تلاش می شود تا این انتقال متوقف شود.

خوزستان
ILNA

فرمانده انتظامی استان مرکزی: از کارگران عذرخواهی می‌کنیم

کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی استان مرکزی در پاسخ به انتقادها از حمله گارد ضد شورش به کارگران در شهر اراک گفت: "پلیس به هیچ عنوان مخالف تامین معیشت کارگران نیست اما در مواردی به منظور تثبیت و استقرار امنیت عمومی ناچار به بهره گیری از اختیارات قانونی است."

به گزارش ایرنا، آقای عزیز اضافه کرد: "در صورت رنجش خاطر کارگران عذرخواهی می کنیم چرا که پلیس به عنوان نیروی انتظامی وظیفه هایی را دارد و در مواردی مجبور است از قوه قهریه و اختیارات قانونی اش برای ساماندهی اوضاع و حفظ امنیت استفاده کند."

بسیاری از کارگران شرکت‌های هپکو و آذرآب، طی روزهای گذشته در اعتراض به تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق خود دست به اعتراض و تحصن زدند که با حمله یگان ویژه نیروی انتظامی، به زخمی شدن تعدادی از آنان منجر شد.

تجمع یگان ویژه در مقابل کارخانه هپکو

آمار نهایی انفجار قم ۵ کشته و ۱۵ مجروح

گزارشها از ایران حاکی است که عملیات امداد و نجات حادثه انفجار در قم به پایان رسید و براساس اعلام رسمی در این حادثه ۵ کشته و ۱۵مجروح شدند.

View more on twitter

۱۰ نفر از مصدومان حادثه انفجار در قم 'عراقی' هستند

مهدی فراهانی، معاون مرکز فوریت‌های پزشکی قم گفت: حادثه انفجار مسافرخانه در اطراف حرم حضرت معصومه ۱۴ مصدوم و ۴ فوتی به همراه داشت و ۱۰ نفر از مصدومان از اتباع عراقی هستند.

به گزارش ایرنا، آقای فراهانی اضافه کرد که چهار دستگاه آمبولانس نیز در کنار عوامل آتش نشانی در محل حضور دارند و آوار برداری نیز ادامه دارد.

قم
MIZAN

ارسال دو سگ زنده یاب برای جستجو افراد زیر آوار مانده در انفجار قم

رئیس تحقیقات جنایی کابل از یک سوء قصد جان به سلامت برد

پلیس کابل
MohammadSalemAlmas.facebook

محمد سالم الماس رئیس تحقیقات جنایی فرماندهی پلیس کابل از یک حمله مسلحانه جان به سلامت برد.

بصیر مجاهد سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت آقای سالم ساعت دوازده و نیم شب گذشته مصروف گشت زنی بود که افراد مسلح ناشناس در مربوطات حوزه نهم نزدیک به مکروریان چهارم به خودروی او تیراندازی کردند. آقای مجاهد می‌گوید که در این تیراندازی به کسی آسیب نرسیده اما چند گلوله به خودرو اصابت کرده است.

عاملین این حمله تا حال مشخص نشدند اما پلیس کابل حدس می‌زند که این کار گروه‌های جنایی است که پلیس در صدد از بین بردن و گرفتاری آنهاست.

افزایش تنش ها در ایالت کاتولونیای اسپانیا

تنش در منطقه کاتولونیا در اسپانیا همزمان با برگزاری اعتراضات گسترده از سوی هواداران برگزاری همه پرسی شدت گرفته است.

قرار است در اول اکتبر همه پرسی استقلال این منطقه برگزار شود.

شب گذشته پلیس وزارت اقتصاد این منطقه را اشغال کرد. وزیر اقتصاد کاتولونیا یکی از دهها نفری بود که روز گذشته از سوی پلیس بازداشت شد. ماریانو راخوی ، نخست وزیر اسپانیا خواستار توقف همه پرسی شده است. او پیشتر برگزاری این همه پرسی را غیرقانونی دانسته بود.

هزاران نوزاد سریلانکایی به خارجیان 'فروخته شدند'

مقامات سریلانکا تایید کرده‌اند که در دهه ١٩٨٠ میلادی، هزاران نوزاد به طور غیرقانونی به خانواده‌های اروپایی فروخته‌ شده‌اند.

در تحقیقاتی که گروهی از روزنامه نگاران هلندی انجام داده و در قالب یک مستند گردآوری شده، مقامات سری‌لانکا گفته‌ا‌ند که تا ۱۱ هزار نوزاد به خانواده‌های اروپایی فروخته شدند. براساس این هر دو طرف معامله، یعنی هم فروشندگان وهم خریداران این نوزادان این معامله را با استفاده از مدارک جعلی انجام می‌دادند.

گفته شده که حدود ۴ هزار کودک به خانواده‌هایی در هلند سپرده شدند و بقیه را خانواده‌هایی در سایر کشورهای اروپایی مثل سوئد، دانمارک، آلمان وبریتانیا خریداری کردند.

وزیر بهداشت سریلانکا گفته که یک بانک اطلاعاتی دی‌ان‌ای ایجاد شده تا این کودکان بتوانند مادران اصلی خود را پیدا کنند.

بیشتر بخوانید

سریلانکا
Getty Images

انفجار در قم؛ مسئول و صاحب مسافرخانه 'بازداشت شدند'

مهدی کاهه دادستان عمومی و انقلاب قم با اشاره به انفجار گاز در خیابان اراک قم از تشکیل پرونده قضایی در این رابطه خبر داد.

به گزارش میزان، آقای کاهه اضافه کرد: "مسئول و صاحب مسافرخانه جهت تحقیقات و بررسی پرونده بازداشت شده است."

به گفته دادستان عمومی و انقلاب قم این حادثه به هیچ وجه امنیتی و خرابکاری نبوده و صرفا به علت سهل انگاری شخصی بوده است.

در پی انفجار یک مسافرخانه در مقابل حرم حضرت معصومه در صبح امروز چهار نفر کشته شده‌اند.

آقای کاهه گفته که تعداد مصدومان به طور قطعی مشخص نیست.

انفجار قم
MIZAN

حقوق بشر ایران: حکم شلاق پناهجویی که نروژ به ایران بازگرداند، اجرا شد

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد: "حکم ۸۰ ضربه شلاق لیلا بیات که دولت نروژ ماه مارس به ایران بازگرداند در تهران به اجرا در آمد."

محمود امیری‌مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران با ابراز تاسف از بازگرداندن این زن به ایران گفت: "در این پرونده مقامات نروژ وظیفه انسانی و حقوقی خود را به خوبی انجام ندادند و در بهترین وجه، بدون اطمینان کامل از اینکه لیلا در صورت بازگشت به ایران مورد رفتار غیر انسانی قرار نمی‌گیرد، او را به ایران فرستادند. شواهد زیادی وجود داشت که حکم شلاق لیلا واقعی بوده ولی مقامات نروژ توجهی به این شواهد نکردند."

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، خانم بیات در سال ۱۳۸۶ به همراه سه تن از دوستانش به دلیل شرب خمر بازداشت و در نهایت در دادسرای ارشاد ناحیه ۲۱ به ۸۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

لیلا بیات و دوستانش که هرکدام با هفت میلیون تومان وثیقه آزاد شده بودند تا دو سال و نیم تلاش کردند که حکم صادره را تغییر دهند و در نهایت خانم بیات به کشور نروژ مهاجرت می‌کند و آنجا تقاضای پناهندگی خود را مطرح می‌کند، اما پرونده پناهجویی وی بارها توسط مقامات اداره مهاجرت نروژ رد می‌شود.

روحانی: برجام اگر نباشد، ما پیشرفت اقتصادی را ادامه می‌دهیم

حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد در تشریح نتایج سفرش به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "برجام اگر نباشد، ما پیشرفت اقتصادی را ادامه می دهیم، ما در شرایط نوعی قرار داریم. با بلژیک، فرانسه، اتریش و ژاپن درباره سرمایه گذاری صحبت کردیم."

آقای روحانی اضافه کرد: "نماینده آمریکا دو پهلو حرف زده، گفته همه شما در ۱+۵ یک حرف می زنید و ما باید بررسی کنیم. حرفهای ترامپ و نتانیاهو برای مردم ما ارزشی ندارد. جلسات بعد از نطق آقای ترامپ همه معترض بودند. من به ملت می گویم که راهی را انتخاب کردید و به ما ماموریت دادید ما مسیری را برویم که این مسیر مورد توافق جهانیان است. "

رئیس جمهور ایران همچنین گفت: "امروز فضا برای روابط بهتر اقتصادی، علمی، دانشگاهی و فرهنگی بیش از همیشه آماده است. آنچه به اعتقاد من در داخل مهم است وحدت و اتحاد من است."

روحانی به تهران بازگشت

آمار کشته‌های انفجار قم به ۴ نفر رسید

خروج معاون مارین لوپن از حزب راستگرای افراطی جبهه ملی

فلورین فلیپوت، یکی از چهره های شناخته شده در حزب راستگرای افراطی جبهه ملی فرانسه از این حزب خارج شده است.

آقای فلیپوت در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری در فرانسه دست راست مارین لوین، رهبر حزب جبهه ملی بشمار می رفت.

خانم لوپن رقیب اصلی امانوئل مکرون در این انتخابات بود. این سیاستمداری فرانسوی تمرکز حزب جبهه ملی را از مسئله مهاجرت به تاثیر جهانی شدن بر کارگران تغییر داد و برخی او را در شکست این حزب در انتخابات ریاست جمهوری مقصر دانسته اند.

آقای فلیپوت گفته که "دوست ندارد به استهزا گرفته شود. من هرگز دوست ندارم که کاری برای انجام دادن نداشته باشم. بنابراین از جبهه ملی خارج می شوم." او همچنین گفته که بیم آن دارد که سیاست های حزب جبهه ملی "رویکردی به عقب " داشته باشد.

آمار کشته‌های انفجار در قم به ۳ نفر رسید

مهدی فراهانی، معاون مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی قم از فوت ۳ نفر در حادثه انفجار گاز در قم خبر داد.

به گزارش تسنیم، آقای فراهانی با اشاره به علت وقوع انفجار در مسافرخانه قم اظهار داشت: علت حادثه نشت گاز ناشی از بی‌احتیاطی مسافران گزارش‌شده است.

قم
TASNIM

رهبر ایران: سخنان ترامپ ناشی از نبود قدرت و درماندگی است

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با اعضای مجلس خبرگان در واکنش به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت: "این سخنان ناشی از قدرت نبود، بلکه ناشی از عصبانیت، درماندگی و سبک مغزی است زیرا آمریکایی‌ها از اینکه نقشه‌های چندین ساله آنها در منطقه غرب آسیا، با حضور مؤثر جمهوری اسلامی ایران، نقش بر آب شده است، به شدت ناراحت و عصبانی هستند"

رهبر ایران همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی عنوان کرد: "آحاد مردم و همچنین مسئولان کشور بدانند، حل مشکلات اعم از اقتصادی و فرهنگی، تنها به دست خودِ مردم و اتکاء به توان و ظرفیت‌های داخلی امکان‌پذیر است و نه با اتکاء به بیگانه."

رهبر ایران
ILNA

سفارت آمریکا در بغداد با برگزاری رفراندوم در کردستان عراق مخالفت کرد

سفارت آمریکا در بغداد طی بیانیه‌ای با برگزاری رفراندوم در کردستان عراق مخالفت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است که اگر همه پرسی برگزار شود، مذاکره با بغداد غیر ممکن می‌شود و هزینه همه پرسی برای همه عراقی‌ها از جمله کردها سنگین خواهد بود.

در بخش دیگری از این بیانیه نیز با تهدید کردستان عراق آمده است که در صورت برگزاری همه پرسی، کردستان عراق ممکن است هر نوع حمایت منطقه‌ای و بین المللی را از دست بدهد.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح: تهدیدهای ترامپ ترقه‌ای بیش نیست

محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح در واکنش به سخنان ترامپ در مجمع سازمان ملل گفت: "برای ما این تهدیدها ترقه‌ای بیش نیست."

به گزارش میزان، رئیس ستاد نیروهای مسلح همچنین ادامه داد : "تهاجم و تجاوز به ملت ایران سرنوشت صدام را در پی خواهد داشت. این طور نیست که کشوری با ویژگی‌های ژئوفیزیکی و ژئو استراژیک مانند ایران بخواهد در مقابل دشمنان شکست بخورد."

آقای باقری درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق نز گفت: "اینکه اکنون کشور عراق به چنین روزی افتاده ناشی از فقدان ولایت‌مداری و تبعیت از رهبری است. این همه‌پرسی اتفاقی نادرست است و نباید انجام شود اما متاسفانه چنددستگی در کشورها چنین شرایطی را برایشان ایجاد می‌کند."

باقری
MIZAN

افزایش آمار مصدومان در حادثه انفجار در قم

معاون اورژانس قم: دو کشته و ۱۱ زخمی در حادثه انفجار واحد اقامتی در قم

انفجار کپسول گاز باعث تخریب واحد اقامتی در قم شد

یکی واحد اقامتی مسافران در نزدیکی حرم حضرت معصومه در قم بر اثر انفجار کپسول گاز تخریب شد.

به گزارش مهر، بنا بر گفته شاهدان علت انفجار بی‌احتیاطی یکی از زائران در استفاده از کپسول گاز بوده است.

هنوز از تعداد مصدومان و یا احتمالا تلفات این حادثه خبری اعلام نشده ولی مدیرعامل آتش نشانی قم اعلام کرده است که تاکنون ۲ پسر ۱۰ ساله و ۱۶ ساله زنده از زیر آوار خارج شده‌اند.

قم
ISNA

انفجار یک واحد اقامتی در مقابل حرم حضرت معصومه

رضا شهابی: اگر مقامات قضایی توجه نکنند، اعتصاب غذای خشک می‌کنم

حقوق بشر در ایران اعلام کرد که رضا شهابی، فعال کارگری که در اعتراض به بازداشتش در اعتصاب غذا به سر می‌برد، عنوان کرده که در صورت بی توجهی مقامات قضایی اعتصاب غذای خشک خواهد کرد.

پیشتر سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که حال آقای شهابی پس از ۳۸ روز اعتصاب غذا به شدت رو به وخامت گذاشته و به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد.

چند روز پیش ربابه رضایی، همسر رضا شهابی، پس از ملاقات با او گفت که سمت چپ بدن آقای شهابی "بی حس" شده است و مسئولان زندان و دادستانی اجازه نمی‌دهند او در بیمارستان بستری شود.

آقای شهابی، که به شش سال حبس محکوم شده بود، به دلیل مشکلات جسمی با مرخصی پزشکی از زندان آزاد شده بود. اما کمتر از دو ماه پیش مقام‌های قضایی و امنیتی مجددا او را بازداشت کردند و آقای شهابی در اعتراض به این اقدام اعتصاب غذا کرد.

View more on twitter

عضو شورای شهر: عوارض مردم تهران نباید خرج برنج و روغن هیات‌های مذهبی شود

زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر پنجم تهران درباره توزیع اقلام هیات‌های مذهبی توسط شهرداری در نمایشگاه عطر سیب گفت: "این رویه از گذشته بوده است، من به عنوان نماینده مردم در شورای پنجم با این رویه مخالف هستم."

به گزارش ایلنا، خانم نوری افزود: "اعتقاد دارم مردم تهران وقتی منابع درآمدی شهرداری را از طریق پرداخت عوارض تامین می‌کنند، مایل نیستند این عوارض به این نحو هزینه شود. وقتی مردم پولی برای عوارض می‌دهند نباید صرف خرج خرید برنج و روغن برای هیات‌های مذهبی شود."

نمایشگاه عطر سیب ۱۵ سال است که در تهران توسط شهرداری برگزار می‌شود. در این نمایشگاه به هیات‌های مذهبی محرم اقلام غذایی، بهداشتی، تجهیزات آشپزخانه و وسایل فرهنگی برای برگزاری مراسم ارائه می‌شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران سال گذشته اعلام کرد که ۸ میلیارد تومان اعتبار برای توزیع اقلام در میان هیات‌های مذهبی در نظر گرفته شده است.

نوری
ILNA

دیدار اعضای مجلس خبرنگان با رهبر ایران

رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری در پایان دومین اجلاسیه‌ پنجمین دوره‌ی مجلس خبرگان رهبری، با آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران دیدار کردند.

رهبری
ILNA
رهبری
ILNA

در پی انتشار خبر تعلیق سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، معاون سیاسی استاندار یزد اعلام کرد که تعلیق آقای سپنتا قطعی نیست.

View more on twitter

ظریف: اعضای ۱+۵ به جز یک کشور بر رعایت کامل برجام تاکید کردند

محمد جواد ظریف پس از اتمام نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: "اعضای ۱+۵ البته به غیر از یک کشور بر رعایت کامل برجام و غیر قابل مذاکره بودن برجام تاکید کردند و اینکه همه طرف ها به این دستاورد جامعه بین المللی متعهد بمانند."

به گزارش میزان، آقای ظریف اضافه کرد: "جمهوری اسلامی ایران اعتقاد داشت که ایالات متحده تعهدات خود را اجرا نکرده است و لفاظی هایی که توسط ایالات متحده از جمله سخنرانی بسیار سخیفی که دیروز از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده صورت گرفت، نشان دهنده دور بودن ایالات متحده از واقعیات جامعه بین المللی است که امروز بار دیگر از نزدیک مشاهده کردیم."

ظریف
MIZAN

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید