Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ایران از آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک خرمشهر خبر داد
 2. در آستانه رفراندوم هیئتی از اقلیم کردستان به بغداد رفت
 3. روسیه درگیری‌های لفظی آمریکا و کره شمالی را کودکانه توصیف کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. قدرت‌نمایی بمب‌افکن‌های آمریکایی نزدیک سواحل کره شمالی

  وزارت دفاع آمریکا می گوید بمب‌افکن‌های این کشور برای نشان دادن اینکه "گزینه های نظامی در دسترس هستند" در نزدیکی سواحل شرقی کره شمالی پرواز کرده اند.

  پنتاگون اعلام کرده این بمب افکن ها در شمال منطقه غیرنظامی میان دو کره پرواز کرده اند و افزوده هیچ گاه در قرن ۲۱، هواپیماهای جنگی آمریکایی تا این حد در منطقه حائل به مرزهای کره شمالی نزدیک نشده اند.

  کیم جونگ اون، رهبر کره‌‎شمالی، اخیرا پس از آن که از سوی دونالد ترامپ "مرد موشکی و مرد مجنون" خوانده شد، در واکنشی تند رئیس جمهور آمریکا را از نظر روانی "آشفته" دانسته است.

  وی گفته آقای ترامپ به زودی بابت کلماتی که در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر زبان رانده، پاسخ سختی دریافت خواهد کرد.

 2. انتقاد پارلمان افغانستان از عدم انتشار برخی قوانین تصویب شده

  به دنبال انتقاد مجلس نمایندگان افغانستان از عدم انتشار برخی از مصوبات توشیح شده، وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان می‌گوید این مصوبات باید از سوی اداره امور ریاست جمهوری به این وزارتخانه فرستاده شوند.

  نمایندگان مجلس افغانستان مدعی هستند که دولت حداقل ۲۵ قانون و فرمان تصویب شده از سوی مجلس را یا توشیح نکرده و یا در جریده رسمی به نشر نرسانده است.

  پارلمان افغانستان در اعتراض به این موضوع، سرپرست وزارت عدلیه و وزیر دولت در امور پارلمانی را فراخوانده است.

  محمد قاسم حلیمی، سرپرست وزارت دادگستری گفت: "هیچ قانونی وجود ندارد که به این وزارت رسیده و چاپ نشده باشد و در عین حال باید پذیرفت که هم در حکومت و هم در پارلمان ضعف‌هایی وجود دارد."

 3. اعزام هزاران پلیس به کاتالونیا برای جلوگیری از رفراندوم استقلال

  در اقدامی با هدف جلوگیری از برگزاری رفراندم استقلال، دولت اسپانیا یک افسر گاردملی این کشور را به فرماندهی پلیس کاتالونیا منصوب کرده است.

  همزمان، دولت اسپانیا در حال اعزام هزاران نیروی پلیس اضافی به کاتالونیا است تا جلوی برگزاری همه پرسی استقلال را بگیرند.

  دولت محلی کاتالونیا قصد دارد این رفراندوم را روز دوشنبه اول اکتبر (دهم مهر) برگزار کند.

  دادگاه قانون اساسی اسپانیا برگزاری رفراندوم جدایی را غیرقانونی دانسته اما دولت کاتالونیا اعلام کرده مصمم به برگزاری این همه پرسی است.

 4. دیدار فائزه هاشمی با مهوش ثابت بعد از آزادی از زندان

  دیدار فائزه هاشمی با مهوش ثابت، همبندی خانم هاشمی در زمان زندان، با اعتراض برخی از اصولگرایان مواجه شده است.

  خانم ثابت، که ده سال قبل به عنوان یکی از رهبران جامعه بهاییان ایران دستگیر و به زندان محکوم شده بود، اخیرا بعد از تحمل ۱۰ سال حبس آزاد شده است.

  فائزه هاشمی در اردیبهشت ۱۳۹۵ نیز، در جریان مرخصی فریبا کمال آبادی، یکی دیگر از همبندان سابق خود که از رهبران جامعه بهاییان محسوب می شد، به خانه او رفته بود.

  آن ملاقات خشم رسانه‌های اصولگرا را برانگیخت و غلامحسین محسنی سخنگوی قوه قضاییه گفت با خانم هاشمی برخورد قضایی خواهد شد.

 5. مقاله ای از محسن نامجو در مورد انتقادات اخیر گلپا به شجریان

  گلپا یا شجریان؛ با حکومت یا بر حکومت؟

 6. چین صادرات نفت به کره شمالی را کاهش داد

  چین می‌گوید صادرات نفت به کره شمالی را کاهش داده و ورادات محصولات نساجی از این کشور را متوقف کرده است.

  چین مهم ترین شریک تجاری کره شمالی است و یکی از منابع اصلی درآمدهای ارز برای این کشور منزوی محسوب می شود.

  موضع سخت گیرانه چین در برابر کره شمالی به دنبال آخرین آزمایش هسته‌ای توسط این کشور در ماه جاری صورت می گیرد.

  سازمان ملل متحد در واکنش به این اقدام کره شمالی در مورد تحریم های تازه توافق کرد که شامل محدودیت صادرات منسوجات از کره شمالی و کاهش صدور نفت به آن کشور می شود.

  وزارت تجارت چین با انتشار بیانیه‌ای گفته است محدودیت در صدور محصولات نفتی تصفیه شده از اول اکتبر و گاز طبیعی مایع، بلافاصله پس از نشر بیانیه آغاز می‌شود.

 7. دو روز مانده به رفراندوم کردستان عراق، یک هیات کرد برای مذاکره به بغداد رفت

  هیاتی از نمایندگان اقلیم کردستان عراق، برای گفتگو با فؤاد معصوم، رئیس جمهوری عراق، وارد بغداد شدند. اعلام شده که این هیات، با دولت عراق در مورد رفراندوم جدایی کردستان عراق مذاکره خواهد کرد که قرار است روز سوم مهر برگزار شود.

  رسانه‌های محلی اقلیم کردستان گزارش داده‌اند که اعضای این هیات با حیدر عبادی، نخست وزیر، و مقام‌های دیگر دولت عراق هم دیدار خواهد کرد تا تنش‌های موجود میان دو طرف را کاهش‌دهند. اعلام برگزاری رفراندوم با مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و اغلب کشورهای منطقه رو‌به‌رو شده است.

  هشیار زیباری، مشاور ارشد مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان، به خبرگزاری رویترز گفته است: "هیات مذاکره کننده، درباره رفراندوم گفتگو خواهد کرد، با این حال، رفراندوم همچنان در موعد مقرر برگزار خواهد شد."

 8. فائزه هاشمی از ممنوع‌الخروج شدن پنج عضو خانواده هاشمی رفسنجانی خبر داد

  فائزه هاشمی از ممنوع الخروجی پنج نفر از اعضای خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی خبر داده است. این اظهارات، یک ماه و نیم پس از خبر دادن خانم هاشمی از ممنوع الخروجی چهار نفر از اعضای این خانواده منتشر می شود.

  خانم هاشمی در مصاحبه با روزنامه شهروند، با اعلام اینکه خود او در ۲۶ اردیبهشت ممنوع‌الخروج شده افزود: "شاید تصور می‌شود که ما اسنادی را از اسرار نظام در اختیار داریم که می‌خواهیم منتشرش کنیم در حالی ‌که چنین چیزی نیست."

  فرزنداکبر هاشمی رفسنجانی گفت: "آقای‌ هاشمی عاقل‌تر و باتدبیرتر و سیاستمدارتر از این بود که بخواهد اسنادی را برای ما به جا بگذارد. حداقل من یکی که هیچی ندارم. حالا اگر بر فرض هم اسنادی باشد، با تکنولوژی امروز لازم به خروج از کشور برای انتشار آنها نیست."

 9. انتقاد روحانی از کتابهای درسی

  حسن روحانی
  Image caption: حسن روحانی

  حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران از محتوای کتابهای درسی در ایران انتقاد کرد و گفت کتاب‌های درسی ما، دانش آموز را به جای تربیت برای فردا، برای دیروز تربیت می‌کند.

  به گزارش خبرگزاری‌های ایران آقای روحانی که صبح شنبه اول مهرماه در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در هنرستان شهید مدرس منطقه پنج تهران صحبت می‌کرد گفت: "وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس و تغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می خواندیم تغییر چندانی نکرده است."

 10. راهیابی فوتسال افغانستان به نیمه نهایی رقابت‌های داخل سالن آسیا

  تیم ملی فوتسال افغانستان برای رسیدن به فینال رقابت‌ها فردا به مصاف تیم اول آسیا یعنی ایران می‌رود
  Image caption: تیم ملی فوتسال افغانستان برای رسیدن به فینال رقابت‌ها فردا به مصاف تیم اول آسیا یعنی ایران می‌رود

  تیم ملی فوتسال افغانستان با شکست ترکمنستان راهی مرحله نیمه نهایی رقابت‌های پنجمین دور بازی‌های آسیایی "داخل سالن و هنرهای رزمی" شد.

  در این دیدار تیم ملی فوتسال افغانستان با حضور ۹هزار تماشاگر ترکمنستانی در ضربات پنالتی و با نتیجه ٥ بر ٤ موفق به شکست حریفش شد. دو تیم در جریان وقت‌های قانونی و اضافه این دیدار به تساوی ٥ بر ٥ رسیدند. افغانستان با کسب ٥ پیروزی متوالی صعود مقتدرانه‌ای به مرحله نیمه نهایی رقابت‌ها داشته است.

  تیم ملی فوتسال افغانستان برای رسیدن به فینال رقابت‌ها فردا به مصاف تیم اول آسیا یعنی ایران می‌رود.

 11. رییس فراکسیون زنان مجلس: ورود زنان به ورزشگاه اولویت نیست، حق ابتدایی است

  رییس فراکسیون زنان در مجلس ایران
  Image caption: رییس فراکسیون زنان مجلس ایران

  پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس ایران معتقد است ورود زنان به ورزشگاه‌ها اولویت نیست، حق ابتدایی است. خانم سلحشوری در گفتگو با ایسنا گفت ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها را یک تبعیض جنسیتی می‌داند و وقتی دیده زنان سوری توانسته‌اند برای تماشای فوتبال ایران و سوریه به ورزشگاه بروند در حالی که دختران ایرانی پشت درهای بسته ورزشگاه مانده‌اند، به شدت ناراحت شده است.

 12. جانشین رئیس اطلاعات سپاه: حکم محصوران دست‌کم حبس ابد است

  جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه می‌گوید حکم محصوران کمتر از اعدام یا حبس ابد نخواهد بود.

  حسین نجات جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تلویزیون ایران گفته است که در صورت رفع حصرخانگی یکی از سه چهره سیاسی این کشور٬ قوه قضائیه حق محاکمه دارد. آقای نجات گفته است که در صورت محاکمه "بعید می دانم حکمی کمتر از اعدام یا حبس ابد به آنها بخورد".

  میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی بیش از ۶ سال و نیم است که در حصر خانگی هستند.

 13. نیروهای مورد حمایت آمریکا یک میدان گازی مهم را در دیرالزور از داعش پس گرفتند

  گروه موسوم به "نیروی دموکراتیک سوریه" که از حمایت آمریکا برخوردار هستند از تصرف یک میدان گازی مهم از گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) خبر داده است.

  گفته شده که این میدان گازی در استان دیرالزور واقع است.

  به گفته نیروی دموکراتیک سوریه میدان گازی کونوکو، اولین میدان گازی است که از زمان آغاز عملیات در این منطقه از کنترل داعش خارج می شود. نیروی دموکراتیک سوریه متشکل از شبه نظامیان عرب و یگان های مدافع خلق است.

 14. ابراز نگرانی وزیر خارجه بریتانیا از آزمایش موشکی ایران

  بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به آزمایش موشک دوربرد "خرمشهر" از سوی ایران در توییتی نگرانی خود را ابراز کرد.

  وزیر خارجه بریتانیا گفته است: "گزارش‌های مربوط به آزمایش موشکی ایران بشدت باعث نگرانی است. این آزمایش‌ها با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل در تضاد است. از ایران بخواهید تا اقدامات تحریک آمیز را متوقف کند."

  View more on twitter
 15. سه هزار پروانه‌ صلح بر دیوارهای کابل نشست

  افغانستان
  Image caption: این پروانه‌ها از لندن به کابل فرستاده شده بود

  گروهی از فعالان مدنی در کابل با چسپاندن هزاران پروانه کاغذی از جمله بر دیوارهای اطراف چهار راه زنبق در مرکز شهر کابل که شاهد انفجار خونین در ماه‌های گذشته بود، از روز جهانی صلح تجلیل کردند.

  درحمله‌ ۳۱ مه سال جاری در کابل که با یک تانکر در چهار راه زنبق انجام شد، دست‌کم ۱۵۰ نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر زخمی‌شدند.

  این حرکت نمادین توسط میلان رای، هنرمند بریتانیایی طراحی و علاوه برافغانستان در چند کشور جنگ‌زده دیگرعملی می‌شود. شگوفه سرابی، از مجریان این طرح به بی‌بی‌سی گفت که سه هزار پروانه از لندن فرستاده شده تا بر دیوارهای شهر کابل نشسته و مردم را به صلح دعوت کند. او گفت که این پروانه‌های سفید از مقوا ساخته شده‌است.

 16. بیانیه پرسپولیس درباره رای فیفا در مورد طارمی

  View more on twitter
 17. هاشمی شاهرودی: اظهارات روحانی در آمریکا جسورانه بود

  View more on twitter
 18. هیاتی از اقلیم کردستان برای گفتگو با مقامات عراقی وارد بغداد شد

  هیاتی از منطقه اقلیم کردستان برای گفتگو با مقامات عراقی به بغداد رفته است. هوشیار زیباری، از مقامات ارشد کردستان عراق به خبرگزاری رویترز گفته: "هدف از سفر این هیات مذاکره درباره همه پرسی است، همانطور که قبلا گفتیم ما قبل، درجریان و بعد از همه پرسی با مقامات عراق در این مورد گفتگو می کنیم."

  مردم کردستان عراق با شرکت در این همه پرسی نظر خود را نسبت به استقلال از عراق اعلام می کنند.

  قرار است این همه پرسی دوشنبه 25 سپتامبر(3 مهر) برگزارشود.

 19. 'از ورود چندین قبضه اسلحه از پاکستان به افغانستان جلوگیری شد'

  افغانستان
  Image caption: این اسلحه‌ها در یک خودرو باربری جابجا شده بود

  مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند از یک خودرو باربری که از کشور پاکستان به افغانستان وارد شده بود، به تعداد ۱۱ قبضه کلت/ تپانچه و یک سلاح خودکار کشف کرده‌اند.

  این اسلحه توسط نیروهای مرزی افغانستان همراه با مقداری گلوله کشف شده است.

  در خبر نامه دفتر والی ننگرهار آمده که همچنین یک عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در منطقه مرزی بازداشت کرده که برای داعش اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده‌است. این عضو داعش قبل از این عضو گروه طالبان بوده‌ است.

 20. رئیس اورژانس: حداقل ۱۰ هزار نیرو کم داریم

  View more on twitter