Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. اعلام اعتصاب سراسری در کاتالونیا
  2. تلاش پلیس آمریکا برای کشف انگیزه تیراندازی در لاس وگاس
  3. توضیح رئیس صداوسیما درباره حضورش در کنار خاتمی
  4. تایید ده سال زندان علیه یک ایرانی در امارات

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

موضع‌گیری پادشاه اسپانیا علیه رفراندم کاتالونیا

فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا، با محکوم کردن سازماندهی کنندگان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، گفت که آنها خود را "خارج از قانون" قرار داده اند.

وی در نطقی تلویزیونی بحران ایجاد شده در این منطقه را "به شدت جدی" توصیف کرد و خواستار اتحاد ملی شد.

امروز هزاران نفر از مردم کاتالونیا، در اعتراض به خشونت پلیس برای جلوگیری از همه پرسی دیروز به خیابان‌ها آمدند.

دولت مرکزی اسپانیا برگزاری این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرده بود.

نتانیاهو خواستار قطع رابطه حماس با ایران شد

بنیامین نتانیاهو گفت دولت خودگردان فلسطین، برای مصالحه با حماس باید خواستار به رسمیت شناختن اسرائیل، انحلال شاخه نظامی این سازمان و قطع رابطه آن با ایران شود.

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: "ما نمی توانیم مصالحه ساختگی فلسطینی ها را به بهای موجودیت خودمان بپذیریم."

اظهارات جدید آقای نتانیاهو، در واکنش به مذاکرات حماس و دولت خودگردان فلسطین برای پایان دادن به اختلافات خود بیان می‌شود.

دولت خودگردان که تحت کنترل گروه فتح است، قرار شده در پی توافق با حماس، نوار غزه را نیز در کنترل داشته باشد.

اداره نوار غزه، از سال ۲۰۰۷ در اختیار حماس بود، در حالی که دولت خودگردان در کرانه باختری رود اردن استقرار داشت.

سوال محمود صادقی در مورد انتشار و حفاظت بولتن های محرمانه

محمود صادقی نماینده تهران گفت که سوال او از وزیر اطلاعات در مورد "بولتن های محرمانه"، در مجلس ایران ثبت شده و در نوبت رسیدگی قرار گرفته است.

آقای صادقی گفت از آنجا که "ضوابط و معیارهای تولید، انتشار، توزیع بولتن‌های محرمانه و همچنین نحوه مراقبت، حفاظت و امحای این بولتن‌ها" مشخص نیست، خواستار پاسخگویی مسئولان شده است.

این نماینده اصلاح‌طلب توضیح داده که این سوال را "باتوجه به شرایط حساس و توطئه‌های نگران‌کننده‌ای که از سوی بیگانگان صورت می‌گیرد و اخبار نگران‌کننده‌ای که اخیراً منتشر شده" مطرح کرده است.

وی توضیح بیشتری در مورد "اخبار نگران کننده ای که اخیرا منتشر شده" نداده ولی در هفته های اخیر، اخبار تاییدنشده ای در مورد متهم شدن برخی از نزدیکان مقام های ارشد حکومتی به درز دادن اطلاعات بولتن های محرمانه انتشار یافته است.

بولتن های محرمانه در ایران، از سوی دستگاه های حکومتی مختلف و از جمله وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه منتشر می شوند و بنا بر اهمیت مطالب خود، دارای درجه های مختلف طبقه بندی هستند.

گوگل و فیسبوک بابت انتشار اشتباه هویت تیرانداز لاس وگاس عذرخواهی کردند

صفحه خانه گوگل و فیسبوک
Getty Images

دو غول بزرگ اینترنت، گوگل و فیسبوک، در بیانیه‌ای به علت انتشار اخبار نادرست درباره هویت تیرانداز لاس وگاس از مخاطبان خود عذرخواهی کردند.

این "خبر جعلی" هنگامی انتشار یافت که یک سیستم پیام کوتاه رسان به نام 4چن درباره هویت تیرانداز لاس وگاس گمانه زنی کرد و او را یک فعال چپ‌گرای افراطی و حامی عقاید کمونیستی معرفی کرد.

این خبر به سرعت در شبکه های اجتماعی دست به دست شد هر چند فیسبوک می‌گوید توانسته تنها چند دقیقه بعد از انتشار آن را پایین بکشد و گوگل هم می‌گوید این خبر جعلی تنها هنگامی هویدا می شده که کاربران نام آن فرد را جستجو می‌کردند و خیلی زود توانسته لینک آن را با لینکی که به اخبار صحیح هدایت می‌شده جایگزین کند.

ترامپ دو هفته بعد از ماریا به پورتوریکو توفان‌زده رفت

یک بیمارستان شناور ارتش آمریکا به پورتوریکو اعزام شده است
AFP
یک بیمارستان شناور ارتش آمریکا به پورتوریکو اعزام شده است

دونالد ترامپ پس از حدود دو هفته از وقوع توفند سهمگین ماریا که پورتوریکو را با خسارات گسترده روبرو کرد، به این جزیره سه و نیم میلیونی نفری که از اقلیم‌های ایالات متحده محسوب می‌شود سفر کرده است.

آقای ترامپ که صبح سه‌‍شنبه به همراه همسرش، ملانیا، به پورتوریکو رفت ضمن بازدید از برخی مناطق آسیب دیده با مسئولان و تیم بحران در این منطقه دیدار کرد.

هم‌زمان فرماندار پورتوریکو از شتاب گرفتن امدادرسانی به آسیب‌دیدگان خبر داده و گفته اکنون حدود نیمی از مردم این جزیره به آب آشامیدنی دسترسی پیدا کرده‌اند؛ حدود چهل درصد از تلفن های همراه به شبکه وصل شده‌اند و انتظار می‌رود برق تا دو هفته دیگر بخش هایی از پورتوریکو بازگردد.

وزیر دفاع آمریکا توصیه کرد واشنگتن از برجام خارج نشود

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا از پابرجاماندن توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام دفاع کرده و گفته باقی ماندن آمریکا در این توافق به نفع امنیت ملی این کشور است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا طی دو هفته دیگر باید ارزیابی خود را از پایبندی ایران به این توافق اعلام کند. برخی از چهره های مخالف توافق می گویند که احتمال دارد آقای ترامپ پایبندی ایران را تایید نکند. در این صورت کنگره آمریکا ظریف 60 روز باید درباره ادامه لغو تحریم یا بازگشت آنها تصمیم گیری کند.

ایران می گوید اولین نقض کننده برجام نخواهد بود و تصمیم درباره آن را به بعد از اقدام رئیس جمهور آمریکا موکول کرده است.

نماینده مجلس ایران مطرح شدن تغییر نظام ریاستی را طرح یک خبرنگار خواند

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز گذشته طرح موضوع تغییر نظام ریاستی به پارلمانی را حاصل یک "فضاسازی مشکوک" خوانده بود.

View more on twitter

چهارمین مجمع اقتصادی اروپا و ایران در سوئیس آغاز شد

اولين روز چهارمين مجمع اقتصادى اروپا و ايران امروز در زوريخ سوئيس برگزار شد و وضعيت روابط بانكى ايران يكى از مهتمرين موضوعات مورد بحث مديران شركتهاى ايرانى و اروپايى بود.

بانكداران ايرانى مى گويند اعتبارهاى تازه بعضى بانك هاى اروپايى به ايران نشان مى دهد وضعيت كار با بانك هاى اروپايى در حال تغيير است ولى بانك هاى ايرانى هم بايد به اصلاحات داخلى ادامه دهند.

دولت خودگران فلسطین در غزه جلسه تشکیل داد

دولت خودگردان فلسطین امروز برای اولین بار طی سه سال گذشته در نوار غزه تشکیل جلسه داد.

نخست وزیر دولت خودگردان در جلسه کابینه گفت هدف، رقم زدن فصل تازه ای است که به اختلافات پایان دهد و راه را برای تشکیل دولت مستقل فلسطین هموار کند.

اولین دوره آموزشی نظام ایمنی هسته ای با همکاری اتحادیه اروپا در ایران برگزار شد

اولین دوره آموزشی نظام ایمنی هسته ای در چارچوب همکاری های جدید ایران و اتحادیه اروپا در مرکز نظام ایمنی هسته ای ایران برگزار شد.

خبرگزاری ایرنا می گوید پروژه ارتقا توانمندی های فنی نظام ایمنی هسته ای ایران، اولین پروژه از یک بسته پنج میلیون یورویی ویژه ایران است که توسط کمیسیون اروپا در سال گذشته میلادی به تصویب رسیده است.

خبر فوریطالبانی درگذشت

جلال طالبانی رئیس جمهور پیشین عراق درگذشت.

بیشتر بخوانید

ابراز همدردی ایران با آمریکا در پی تیراندازی در لاس وگاس

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به کشتار لاس وگاس، با مردم آمریکا و قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

رای منفی آمریکا به قطعنامه‌ای برای محکومیت اعدام

قطعنامه پیشنهادی فرانسه برای محکومیت حکم اعدام در چند مورد مشخص، با 27 رای مثبت و 13 رای منفی به تصویب شورای حقوق بشر سازمان ملل رسید.

در این قطعنامه صدور حکم اعدام برای کسانی محکوم شده که "با رضايت دو طرف با همجنس خود رابطه جنسى برقرار كرده‌اند یا محكوم به ارتداد، كفرگويى، توهين به مقدسات یا داشتن رابطه جنسى خارج از ازدواج شده‌اند".

آمريكا به همراه عراق، عربستان، مصر، چين، هند، ژاپن، قطر و امارات از جمله ١٣ كشور مخالف بود.

در مقابل فرانسه، بريتانيا، هلند، پرتغال، مكزيك، برزيل و ونزوالا از جمله ٢٧ كشورى بودند كه راى مثبت دادند.

دونالد ترامپ صحبت درباره قوانین مربوط به کنترل اسلحه را به آینده موکول کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است با گذشت زمان درباره قوانین کنترل اسلحه صحبت خواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا این اظهارات را در حال عزیمت به پرتو ریکو عنوان کرد.

آقای ترامپ عامل حملات لاس وگاس را شخصی "بیمار" خوانده است.

در پی حوادث لاس وگاس در آمریکا، درخواست تجدید نظر در قوانین مربوط به مالکیت و حمل اسلحه در آمریکا دوباره مطرح شده است.

علاوه بر سازمان‌های مخالف آزادی اسلحه، شماری از سیاستمداران حزب دموکرات، حزب مخالف رئیس جمهور، از کنگره خواسته‌اند قوانین سختگیرانه‌تری در این مورد تصویب کند.

بازداشت شهردار سابق اشتهارد به اتهام دریافت رشوه

مذاکره ایران با برخی کشورها برای واردات جسد

احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران گفته است که مذاکراتی برای ورود جسد به ایران با برخی از کشورها انجام شده اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

آقای شجاعی به خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران گفته "قرار بود که دو شرکت دراین رابطه همکاری کنند که هنوز گزارش نداده اند، هر شرکت و مجموعه‌ای که اعلام آمادگی کند همکاری‌های لازم را انجام می‌دهیم".

رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران می گوید دانشگاه های این کشور برای فعالیت های تحقیقی پزشکی با کمبود جسد رو به رو است و از مردم درخواست شده که "برای اهدای اجساد کمک کنند".

آقای شجاعی گفته "اهدای جسد در کشور بیشتر از سوی افراد تحصیل کرده و افرادی که دراین رابطه توجیه هستند انجام می‌شود".

به گفته او پس از فراخوان سازمان پزشکی قانونی در این باره "در دو هفته گذشته ۵۰ نفر داوطلب شده اند که اگر به همین شکل آمار اهدا افزایش یابد نیاز دانشگاه‌ها تامین خواهد شد".

آیت الله خامنه ای: مسئولان سعودی در زمان حج با وقاحت علیه جمهوری اسلامی حرف زدند

آیت الله خامنه ای
khamenei.ir

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در دیدار با مسئولان برگزاری حج گفته است که "در زمان برگزاری حج، مسئولان سعودی با وقاحت و بی‌حیایی تمام در تلویزیون ظاهر شدند و علیه جمهوری اسلامی، حرف زدند و طبیعی است که این حرف‌ها در مردم عادی سایر کشورها ابهام‌آفرین است، اما باید با ارتباط با مردم، ابهامات را رفع کنید و حصار طرف مقابل را بشکنید".

آقای خامنه ای گفته "یک جبهه‌ بین‌المللی و عظیم تبلیغاتی در مقابل جمهوری اسلامی" قرار دارد و "راه مقابله با این جبهه‌ خطرناک، روشنگری و برخورد تبلیغاتی فعال و تهاجمی است و حج یکی از مراکز اصلی و اساسی برای این اقدام است".

فیفا ایران را مجددا به دلیل 'رفتار غیرورزشی' در استادیوم جریمه کرد

فدراسیون بین المللی فوتبال، فدراسیون فوتبال ایران را به دلیل برگزاری جشن صعود به جام جهانی پیش از شروع بازی، سردادن شعارهای غیرورزشی و مذهبی و پرتاب بطری های آب و رفتار نادرست تماشاگران در بازی اخیر با سوریه، جریمه کرده است.

مبلغ جریمه بیش از 46 هزار دلار آمریکاست.

فدراسیون فوتبال ایران در جریان بازی های پیشین خود در انتخابی جام جهانی روسیه به طور مداوم جریمه شده است.

ایران یکی از اولین تیم هایی است که توانست به جام جهانی روسیه راه پیدا کند اما رسانه های ایران می گویند که کارنامه انضباطی تیم ملی در این دوره "ضعیف" است.

احمدی‌نژاد در دادگاه حمید بقایی حاضر می‌شود

استقبال دستیار رئیس جمهور ایران از برخی تحولات در عربستان سعودی

شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور ایران در حقوق شهروندی با انتشار یادداشتی در روزنامه همشهری چاپ تهران از برخی تحولات اخیر در عربستان سعودی استقبال کرده است.

خانم مولاوردی نوشته "عربستان ديگر با يك جامعه بی سواد كه با مطالبه‌گری ميانه‌ای ندارد، روبه‌رو نيست".

یک ایرانی در امارات به ده سال زندان محکوم شد

یک ایرانی در امارات به اتهام نقض قوانین مربوط به تحریم ایران به ده سال زندان محکوم شده و دادگاه تجدید نظر هم این حکم را تایید کرده است. از جمله اتهامات این ایرانی واردات ژنراتورهای برق به ایران است که در صنایع اتمی کاربرد دارد. هویت فرد محکوم شده اعلام نشده است.

ظریف با امیر قطر دیدار کرد

محمدجواد ظریف که برای دیدار با رهبران دو کشور عمان و قطر عازم یک تور منطقه ای شده با امیر قطر در دوحه دیدار کرده است. آقای ظریف روز گذشته هم با سلطان قابوس پادشاه عمان در مسقط ملاقات کرده بود.

View more on twitter

'از یک نهادی دستور آمد که موتورسوارها را رها کنید از اقشار مستضعف هستند'

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران در پاسخ به پرسشی در مورد علت عدم برخورد با موتورسواران متخلف و عدم ساماندهی این وسایل نقلیه به خبرگزاری ایلنا گفته اتفاقاً چندی پیش هم این موضوع را پیگیری کردیم و حتی رئیس وقت پلیس راهور نیز در پاسخ به این پیگیری‌ها گفت که طرحی را تهیه کرده و اجرای آن را نیز آغاز کردیم اما از یک نهادی دستور آمد که این افراد را رها کنید؛ چراکه صاحبان این وسایل نقلیه عمدتاً از اقشار مستضعف جامعه هستند. این رویکرد درستی نیست؛ مگر قشر مستضعف جامعه نباید قوانین را رعایت کند؟"

رئیس صداوسیما درباره حضورش در کنار خاتمی توضیح داد

خاتمی و علی عسگری
.

عبدالعلی علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما درباره حضورش در جماران و عکسی که محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین در آن دیده می شود، توضیح داده است.

آقای علی عسگری گفته "هنگام ورود من به این مراسم مسائلی پیش آمد که شرح و توضیحش بماند، اما ادب و آداب این جلسه اقتضا می‌کرد که من دقایقی در آنجا بمانم و به همه احترام بگذارم و این بدان معنی که برخی تعبیر کردند نیست و بعدها عکسی که منتشر شد به دنبال القا موضوعاتی غیرواقعی بود که این کار را اخلاقی نمی‌دانم".

چهره های سیاسی نزدیک به آیت الله خامنه ای به تبعیت از او برخی از چهره های سیاسی اصلاح طلب همچون محمد خاتمی را "سران فتنه" می خوانند.

آقای علی عسگری گفته "موضع ما در قبال فتنه ۸۸ روشن و موضع رهبری معظم انقلاب است و واقعیت این است که در فتنه ۸۸ ظلم بزرگی به مردم، نظام و رهبری شده است و افرادی که در فتنه فعال بوده‌اند باید عملکرد خود را که باعث امیدواری دشمن شد جبران و صادقانه عذرخواهی کنند".

علی لاریجانی رئیس مجلس هم در این مراسم در کنار آقای خاتمی قرار داشت. مداح مراسم مذهبی محرم در مقر آیت الله خامنه ای، در سخنرانی خود که در حضور رهبر ایران انجام شد، از حضور چهره های سیاسی در کنار آقای خاتمی انتقاد کرده بود.

توییت نماینده مجلس ایران از گفته های روحانی و چمران در اوایل انقلاب

مجلس خبرگان 'مطالبه رهبر' ایران را پیگیری می کند

احمد خاتمی عضو هیات‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ایران گفته است که هیات رئیسه رای چگونگی تحقق مطالبه آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برای "تشکیل هیات‌های اندیشه‌ورز" تشکیل جلسه می‌دهد.

مجلس خبرگان ناظر بر عملکرد رهبر ایران است و اختیار عزل و انتخاب رهبر جدید را دارد.

'پایان دبیرکلی ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز'

نوزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز فردا (چهارشنبه) با حضور وزرای تمامی کشورهای عضو در مسکو پایتخت روسیه برگزار می شود.انتخاب دبیرکل جدید این سازمان یکی از برنامه های اصلی این نشست است. خبرگزاری تسنیم می می گوید دوره دبیرکلی محمدحسین عادلی دبیرکل ایرانی این مجمع به پایان رسیده و نمایندگانی از روسیه و لیبی برای احراز این سمت، نامزد شده‎اند.

دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران درباره یک توله خرس

تلاش آمریکا برای کشف انگیزه کشتار لاس وگاس

لیس در ایالت نوادای آمریکا در تلاش است انگیزه تیراندازی خونین یکشنبه شب در شهر لاس وگاس که حداقل ۵۹ کشته و ۵۲۷ زخمی به جا گذاشت را کشف کند.

استیون پداک، ۶۴ ساله، از طبقه سی و دوم هتل "مندلی بی" به روی شرکت کنندگان در یک کنسرت موسیقی در آن سوی بلوار لاس وگاس آتش گشود. پلیس در اتاق او در هتل مندلی بی ۱۶ سلاح و در خانه محل زندگی اش در نوادا "بیش از" ۱۸ سلاح و مواد منفجره کشف کرده است.

با این حال تاکنون انگیزه مهاجم از این کشتار روشن نشده است.

بیشتر بخوانید

در کاتالونیا اعتصاب سراسری اعلام شد

در اعتراض به برخورد دولت مرکزی اسپانیا با همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، در این سرزمین اعتصاب عمومی اعلام شده است.

اتحادیه‌های کارگری کاتالونیا در حمایت از همه‌پرسی استقلال و در اعتراض به دخالت دولت مرکزی در جلوگیری از برگزاری آرام و کامل این همه‌پرسی از اهالی کاتالونیا خواسته‌اند در یک اعتصاب سراسری شرکت کنند و انتظار می‌رود این دعوت با استقبال گسترده روبرو شود. به گفته منابع محلی، اعتصاب در کاتالونیا بر فعالیت‌های عادی اقتصادی تاثیر خواهد گذاشت و خدمات عمومی را مختل خواهد کرد.

کاتالونیا واقع در شمال غرب اسپانیا یکی از بخش‌های خودگردان این کشور است هر چند از نظر تاریخی، دارای اختلاف با اسپانیا بوده است. کاتالونیا از جمله ثروتمندترین بخش‌های تشکیل دهنده اسپانیاست.

بیشتر بخوانید