Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. حسن روحانی در دانشگاه تهران گفت یک جناح در ایران تشویق می‌شود، یک جناح تنبیه
  2. اعتراض عربستان به گزارش سازمان ملل در مورد کشتن کودکان یمنی
  3. وکیل حقوق بشر ایرانی تبار وارد پارلمان نیوزیلند شد
  4. تظاهرات حمایت ازوحدت اسپانیا در شهرهای مختلف این کشور برگزار می‌شود

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تجمع خانواده‌ زندانیان ایرانی در ترکمنستان مقابل وزارت خارجه

خانواده شماری از زندانیان ایرانی که در زندان‌های ترکمنستان هستند، با تجمع مقابل وزارت خارجه ایران در تهران خواستار بازگرداندن زندانیانشان شدند.

View more on instagram

به دلیل چاپ عکس میرحسین موسوی انتشار روزنامه مستقل متوقف شد

علی نظری، سردبیر روزنامه مستقل به خبرگزاری کار ایران گفت "به دنبال چاپ عکس میرحسین موسوی در شماره دویست و پنجاهم این روزنامه، به ما از طرف دادستانی اعلام شد که تا اطلاع ثانوی روزنامه را منتشر نکنیم."

آقای نظری گفت امروز شنبه پانزدهم مهر در دادگاه فرهنگ و رسانه حضور پیدا کرده، به او اعلام شده که فعلا اجازه انتشار روزنامه را ندارد اما حکم کتبی دریافت نکرده است.

روزنامه مستقل عکس میرحسین
mostaghelnewspaper
شماره‌ای که دادستانی بعد از انتشارش جلوی چاپ روزنامه مستقل را گرفته است

رافائل نادال به فینال اوپن چین رسید

پلیس لندن: سانحه رانندگی در نزدیکی موزه تاریخ طبیعی تروریستی نبوده است

پلیس لندن گفته است که با سانحه رانندگی که در بیرون موزه تاریخ طبیعی این شهر اتفاق افتاد، به عنوان یک اقدام "تروریستی" برخورد نمی شود.

چندین نفر در جریان این سانحه مجروح شدند. پلیس از دستگیری یک نفر در این ارتباط خبر داده است.

سانحه رانندگی
@doglab
سانحه لندن
Reuters
سانحه رانندگی
Reuters

خبر فوریپلیس لندن از وقوع حادثه ای در نزدیکی موزه تاریخ طبیعی خبر داده است

گزارش ها از وقوع حادثه ای در نزدیکی موزه تاریخ طبیعی لندن منتشر شده است.

یک نفر در این رابطه تحت بازجویی پلیس قرار دارد.

به گفته پلیس "شماری" از عابران مجروح شدند. اما خبرنگار بی بی سی که در صحنه حضور داشته به نقل از پلیس گفته است که جراحات مجروحان سطحی است.

پلیس خبابان های اطراف را مسدود کرده است.

لندن
@damohack

تظاهرات علیه پوتین در مسکو

صدها معترض روسی در میدان پوشکین مسکو تجمع کردند و علیه ولادیمیر پوتین شعار دادند "قدرت اصلی ما هستیم" و "از اینجا تکان نمی‌خوریم". خبرنگار بی‌بی‌سی شمار معترضان را حدود نهصد نفر تخمین زده است. آنها می‌خواهند الکسی ناوالنی، منتقد اصلی پوتین در انتخابات سال آینده شرکت کند و جای او را بگیرد. تعدادی از معترضان به سمت کاخ کرملین حرکت کردند در حالی که علیه پوتین شعار می‌دادند و او را "دزد" می‌خواندند.

اشرف غنی: روابط میان کابل و تهران بهتر و گسترده‌تر شود

افغانستان
ARG
این نشست صبح امروز برگزار شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در جلسه‌ای که چگونگی پیشرفت کار کمیته‌های پنج‌گانه همکاری‌ها میان افغانستان و ایران را مورد بررسی قرار می‌داد، گفته که افغانستان علاقمند است تا با ایران به عنوان کشور همسایه، مناسبات خوب داشته باشد.

آقای غنی گفته که پس از امضای سند جامع همکاری‌ها در بخش‌های مختلف، رابطه میان این دو کشور، "بهتر و گسترده‌تر" شود.

براساس اعلام ارگ ریاست جمهوری افغانستان این نشست صبح امروز، ۱۵ میزان/ مهر در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد، هیات افغانستان درباره پیشرفت کار "کمیته آب و امنیت" با طرف جمهوری اسلامی ایران به آقای غنی گزارش داده‌اند.

هیات افغانستان گفته که دور اول مذاکرات در تهران انجام شده و دور بعدی آن در آینده نزدیک در کابل انجام شده و پیشرفت خوبی هم داشته است.

رنگ‌باختگی مرجان‌های خلیج فارس

به گزارش ایرنا، کیوان کبیری عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی از "سفیدشدگی" مرجان‌های خلیج‌فارس خبر داد.

آقای کبیری گفته است طی تحقیقاتی معلوم شده است که مرجان‌ها رنگ باخته‌اند. تصاویر ماهواره‌ای افزایش بی‌سابقه‌ای را در سطح آب دریا نشان می‌دهند.

به گفته این محقق، در آب‌های اطراف جزیره کیش میانگین هفتگی دمای سطح آب از 35 درجه سانتیگراد بیشتر شده است.

بر اساس این تحقیقات ممکن است این افزایش دما علت سفیدشدگی مرجان‌ها شده باشد.

آقای کبیری در این رابطه افزود: "عکس‌های گرفته شده در مشاهدات میدانی به خوبی نمایانگر سفید شدن مرجان‌‌ها در بیشتر نواحی اطراف جزیره کیش در مرداد ماه امسال است، این پدیده گونه‌‌های مختلفی از مرجان‌‌ها را تحت تاثیر قرار داده است به گونه‌ای که بیشترین میزان در مرجان‌‌های حساس شاخ گوزنی و حتی مرجان‌های مغزی دیده می‌‌شود."

مرجان
Irna
رنگ مرجان‌های خلیج‌فارس رو به سفیدی گذاشته

حراست وزارت ورزش 'خوشگذرانی' بازیکنان پرسپولیس را بررسی می‌کند

قرار است حراست وزارت ورزش ماجرای "خوشگذرانی" تعدادی از بازیکنان پرسپولیس در امارات و در اردوهای پیش از بازی با الهلال عربستان را بررسی کند.

View more on twitter

کفن‌پوشی سهامداران ناراضی در مشهد

کفن پوشیدن سهامداران پدیده شاندیز در اعتراض به روشن نبودن وضعیتشان.

View more on instagram

'حمله به کاخ پادشاهی عربستان در جده'

گزارشات تایید نشده از حمله به کاخ پادشاهی عربستان در شهر جده حکایت دارد. براساس اخبار منتشره در شبکه های اجتماعی در جریان دست کم یک حمله چندین گارد امنیتی در نزدیکی این کاخ کشته شدند.

سفارت آمریکا هم در عربستان به شهروندان این کشورهشدار داده تا در مناطق اطراف این کاخ مراقب باشند. تاکنون بیانیه رسمی در مورد وقوع این حادثه منتشر نشده است.

دهها هزار نفر از وحدت اسپانیا حمایت کردند

دهها هزار نفر در مادرید، پایتخت اسپانیا با شرکت در تظاهراتی حمایت خود را از وحدت در این کشور اعلام کردند. این اقدام در حالی صورت گرفته که تنش ها در مورد تلاش برای اعلام استقلال در کاتالونیا همچنان ادامه دارد. در همین حال شماری از فعالان اجتماعی خواستار مذاکره بین دولت مرکزی اسپانیا و دولت کاتالونیا شده اند.

اسپانیا
Getty Images

با نزدیک شدن توفان نیت در چهار ایالت آمریکا وضعیت فوق‌العاده اعلام شد

در پی نزدیک شدن توفان "نیت" شرایط فوق العاده در چهار ایالت لوئیزیانا، می سی سی پی، آلاباما و بخش هایی از فلوریدا در آمریکا اعلام شده است.

براساس این گزارش از افرادی که در مناطق کم ارتفاع زندگی می کنند، خواسته شده که محل سکونت خود را ترک کنند.

توفان "نیت" در حال حاضر به سواحل مکزیک رسیده است. این توفان پیشتر در مسیرش در کشورهای نیکاراگوئه، کاستاریکا و هندوراس به کشته شدن ۲۲ نفر منجر شد.

طوفان
Getty Images

حق تقدم با آنهاست که عصای سفید دارند

تقی مهری، رییس پلیس راهور ناجا گفت: رانندگان موظفند در صورت نزدیک شدن به کسانی که ازعصای سفید (که مخصوص کم‌بینایان و نابینایان است) استفاده می‌کنند یا آنها که صندلی چرخ‌دار، کالسکه و سبدهای چرخ دار دارند از سرعت خود کاسته و با سرعت مطمئنه عبور کنند و حق تقدم را به این افراد دهند.

رانندگان موظفند، در صورت نزدیک شدن به فرد استفاده کننده از عصای سفید که عصای خود را به صورت افقی به معنای ایست به رانندگان نشان می‌دهد، توقف کرده و پس از عبور آن فرد به حرکت خود ادامه دهند.

قانون عصای سفید یک قانون بین‌المللی است که به گزارش خبرگزاری‌ها قرار است از امروز در ایران هم اجرا شود.

ترکیه نسبت به بهبود روابط با آلمان ابراز امیدواری کرد

مولود چاووش اوغلو،وزیر خارجه ترکیه ابراز امیدواری کرد که روابط این کشور با آلمان بهبود یابد. اما آقای چاووش اوغلو از سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که شرایط فعلی آلمان را با دوران نازی ها مقایسه کرده بود، دفاع کرده است. وزیر خارجه ترکیه گفته این کشور هرگز به دنبال رویارویی با آلمان نبوده است. آقای چاووش اوغلو ابراز امیدواری کرد که روزی کشورش به اتحادیه اروپا بپیوندد. آلمان اخیرا از اتحادیه اروپا خواسته بود تا به مذاکرات پیوستن ترکیه به این اتحادیه پایان داده شود.

تاکسی اینترنتی روسی وارد بازار ایران شد

سرویس تاکسی آنلاین روسی ماکسیم وارد بازار ایران شده است.

مدیر روابط عمومی ماکسیم ایران به کانال تلگرام استارت‌آپ 360 گفته است که شرکت روسی از سه ماه پیش برای بررسی بازار ایران دفتری در تهران باز کرده است. او گفته است از دو هفته دیگر تبلیغات و سرویس‌دهی این شرکت در تهران شروع می‌شود.

شمخانی باردیگر رئیس کمیسیون سیاسی، دفاعی، امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

علی شمخانی به اتفاق آراء مجددا به عنوان رییس کمیسیون سیاسی، دفاعی، امنیتی مجمع انتخاب شد.

View more on twitter

ترکیه از آغاز عملیات مهمی در استان ادلب خبر داد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از آغاز عملیات نیروهای مورد حمایت این کشور در استان ادلب در شمال غرب سوریه خبر داده است.

به گفته آقای اردوغان جنگنده های روسی از هوا و نیروهای ترکیه هم از داخل مرزها این عملیات را پشتیبانی می کنند.

به گفته رئیس جمهور ترکیه ارتش این کشور هنوز در استان ادلب حضور ندارد و ارتش آزاد سوریه این عملیات را در خاک سوریه انجام می دهد.

سر روزنامه نگار سوئدی پیدا شد

دو ماه پس از ناپدید شدن کیم وال، روزنامه نگار سوئدی، گزارش ها از پیدا شدن سر این روزنامه نگار حکایت دارد.

کیم وال آخرین بار در اوایل ماه اوت در حالی دیده شد که با پیتر مدسن، مخترع دانمارکی سوار زیردریایی او شده بود.

پس از چندی پلیس دانمارک اعلام کرد که جسد بی سر خانم وال در ساحل این کشور پیدا شده است.

پلیس کپنهاگ، پایتخت دانمارک گفته بود که دی‌ان‌ای این تنه بی سر با کیم وال یکی است.

ساعاتی پس از آن که عملیات جستجو برای خانم وال شروع شد. این زیردریایی غرق شد. آقای مدسن به قتل غیرعمد ناشی از سهل انگاری متهم شده است.

کیم وال
AFP

دو برابر شدن جمعیت سالمندان تا ۱۵ سال آینده

شبه نظامیان مخالف دولت میانمار حاضر به انجام گفتگو با دولت شدند

یک گروه شبه نظامی که برای احقاق حقوق مسلمانان روهینگیا در میانمار(برمه) می جنگند، تمایل خود را به انجام گفتگوهای صلح با دولت مرکزی اعلام کرده است. گروه موسوم به ارتش آزادیبخش روهینگیا آراکان در بیانیه ای همچنین به آتش بس یکجانبه، یکماهه‌ای که در دوشنبه آینده پایان می پذیرد، اشاره کرده است. موج جدید خشونت ها در میانمارکه از حدود دو ماه پیش آغاز شده به فرار صدها هزار مسلمان روهینگیایی به بنگلادش منجر شده است. دولت میانمار، شبه نظامیان را تروریست می داند و پیش از این گفته بود که حاضر به گفتگو با آن ها نیست.

مسلمانان روهینگیا
Reuters

واکنش تازه اسحاق جهانگیر به دستگیری برادرش

فرمانده انتظامی تهران از حمله به تعدادی از بانک‌های تهران با تفنگ ساچمه‌ای خبر داد

حسن رحیمی، فرمانده انتظامی تهران با تایید خبر حمله به برخی از بانک های تهران با استفاده از تفنگ ساچمه ای از دستگیری دو نفر در این رابطه خبر داده است. به گزارش خبرگزاری مهر، آقای رحیمی گفته است که از صبح امروز(شنبه ۱۵ مهر) افرادی با استفاده از تفنگ ساچمه‌ای اقدام به حمله به تعدادی از بانک ها و شکستن شیشه آنها کردند. فرمانده انتظامی تهران گفته که تلاش برای شناسایی افراد دیگر ادامه دارد.

حضور حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز پژوهشی، فناوری در دانشگاه تهران شرکت کرده است.

View more on twitter

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.