Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. قرار است امروز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نظر خود را در مورد برجام اعلام کند
  2. حمله هواپیماهای بی‌سرنشین در شرق افغانستان ۱۴نفر را کشت

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

استقلال و فولاد خوزستان مساوی کردند

تیم فوتبال نوجوانان ایران ۰-۳ کاستاریکا را برد

عربستان 'در آستانه' خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ از روسیه است

سامانه موشکی اس 400
AFP
عربستان خریدار سامانه موشکی پیشرفته اس ۴۰۰ روسی است

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از یکی از دستیاران ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گزارش کرده است که این کشور و عربستان سعودی به سوی امضای قرارداد خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ پیش می‌روند.

در جریان سفر اخیر پادشاه سعودی به روسیه اخباری از آمادگی روسیه برای فروش این نوع دفاع ضدهوایی پیشرفته به عربستان انتشار یافت.

به گزارش اینترفاکس، ولادیمیر کوژین، از دستیاران رئیس جمهوری روسیه گفته است که مذاکرات دو طرف به خوبی پیشرفت کرده و شرایط فروش این سامانه مورد موافقت قرار گرفته است و انتظار می‌رود قرارداد نهایی به زودی امضا شود.

پیشتر امکان فروش این نوع سامانه موشکی به ترکیه نیز مطرح شده بود.

ایران خریدار سامانه موشکی اس-۳۰۰ روسیه بوده است. سامانه موشکی اس-۴۰۰ نوع پیشرفته تر سامانه موشکی اس-۳۰۰ است.

بازیگران هالیوود و فعالان خواستار بایکوت توییتر شدند

بازیگران هالیوود و فعالان خواستارآن شده اند تا شبکه اجتماعی توییتربرای یک روز بایکوت شود. این درخواست پس از آن گرفته شده که این شبکه اجتماعی اکانت رز مک‌گوان، بازیگرسینما را به حال تعلیق درآورد. این بازیگر به تازگی هاروی واینستاین، تهیه کننده سرشناس را متهم کرد که به او تجاوز کرده.

توییتر گفته که خانم مک‌گوان در برخی از توییت‌هاش ازاصول این شبکه اجتماعی تخطی کرده است. حامیان این بازیگر معتقدند که توییتر آزادی بیان را رعایت نکرده است. به گفته آنها خانم مک گوان از این شبکه اجتماعی برای مطرح کردن ادعای خود علیه آقای واینستاین استفاده کرده است. تاکنون چندین ستاره هالیوود مدعی شده‌اند که هاروی واینستاین آن‌ها را مورد آزار جنسی قرار داده است.

رز مک‌گوان، بازیگر هالیوود به همراه هاروی واینستاین
Getty Images

نادال به نیمه‌نهایی مسترز شانگهای راه یافت

اتریش خود را برای برگزاری انتخابات عمومی آماده می‌کند

سباستین کرتس، رهبر حزب راست میانه خلق در اتریش در آخرین روز از مبارزات انتخاباتی این کشور شرکت کرده است.

قرار است انتخابات عمومی یکشنبه ۱۵ اکتبر(۲۳ مهر) در اتریش برگزارشود.

آقای کرتس به حامیانش وعده داده که در صورت انتخاب، پرداخت مالیات برای طبقه متوسط را کاهش دهد، به سوءاستفاده از سیستم خدمات دولتی پایان داده و مهاجرت غیرقانونی به اتریش را متوقف کند.

نظرسنجی‌ها حاکی است که هاینتس کریستین اشتراخه، نامزد حزب راست افراطی ضد مهاجردر رده دوم و کریستین کرن، صدراعظم فعلی از حزب سوسیال دموکرات در رده سوم قرار دارند.

انتخابات عمومی اتریش
Getty Images

شاراپووا به نیمه نهایی اوپن تیانجین چین رسید

شمار کشته ها در آتش سوزی کالیفرنیا به بیش از ۳۰ نفر رسید

آتش‌نشانان در شمال کالیفرنیا همچنان در تلاشند تا آتش سوزی را که از پنج روز پیش در این منطقه آغاز شده، مهار کنند. گفته شده بیش از ۳۰ نفر در یکی از مرگبارترین آتش سوزی‌ها در تاریخ کالیفرنیا کشته شدند. جری براون، فرماندار کالیفرنیا، روزهای آتی را بحرانی توصیف کرده است. در شهرهای ناپا، سونوما و یوبا در کالیفرنیا وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

آتش سوزی کالیفرنیا
AFP
آتش سوزی کالیفرنیا
AFP
آتش سوزی کالیفرنیا
AFP

رئیس سازمان انرژی اتمی: قرار گرفتن سپاه در فهرست گروههای تروریستی را اعلام جنگ تلقی می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی درباره احتمال قرار گرفتن سپاه در لیست گروههای تروریستی گفت: "با توجه به این که ارتش و نیروهای مسلح هر کشور ضامن صیانت و امنیت آن کشور است، لذا این اقدام رابه مثابه اعلام جنگ تلقی می‌کنیم."

چند روز پیش به نقل از شماری از رسانه‌های آمریکایی گفته شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد برای اعمال فشار بر ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

رئیس سامسونگ اعلام بازنشستگی کرد

کوان اوه هیون، رئیس سامسونگ اعلام بازنشستگی کرده است. هر چند که سود سه ماهه این کمپانی حدود سی میلیارد دلار برآورد شده است.

رئیس سامسونگ گفته که این کمپانی به دلیل تغییر سریع صنعت تکنولوژی، با بحرانی بی سابقه روبرو است، در نتیجه ضرورت دارد که مدیریت این کمپانی به افراد جوانتر سپرده شود.

رئیس سابق در ماه اوت به اتهام اختلاس به ۵ سال زندان محکوم شد.

رئیس کمپانی سامسونگ
Getty Images

استقرار پست‌های دیده‌بانی ارتش ترکیه در استان ادلب

ارتش ترکیه از ایجاد پست‌های دیده‌بانی در استان ادلب در شمال سوریه خبر داده است. گفته شده این اقدام بخشی از توافقی است که ماه گذشته بین ترکیه، ایران و روسیه به دست آمد.

براساس گزارش‌های دریافتی نیروهای ترکیه را پیکارجویان تحریرشام همراهی کرده اند. این پیکارجویان کنترل بخش‌هایی از ادلب را در اختیار دارند.

یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه گفته که سربازان ترکیه در مواضعی در خط مقدم مستقر شده اند تا با نیروهای کرد (ی پ گ) مقابله کنند. ترکیه این گروه را گروهی تروریستی می‌داند.

ترکیه
AFP
ترکیه
AFP

جاری شدن سیل و رانش زمین در ویتنام جان دهها نفر را گرفت

مقامات ویتنام از کشته شدن دست کم ۵۴ نفر در اثر سیل و رانش زمین در استان‌های شمالی و مرکزی این کشور خبر داده‌اند. گزارش‌ها از تخریب ۳۰۰ خانه حکایت دارد. ارتش و نیروی پلیس به کمک گروههای امداد آمده و در عملیات امداد و ارسال کمک مشارکت کرده‌اند.

سیل در ویتنام
epa
سیل در ویتنام
EPA

عراق: ویزای اربعین فقط در سفارتخانه‌ها صادر می‌شود

رئیس دادگستری تهران: دری اصفهانی مرتکب اعمال مجرمانه شده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران در واکنش به سخنان وزیر اطلاعات در این مورد که عبدالرسول دری اصفهانی مرتکب خلافی نشده، گفته است: "طبق بررسی ها این فرد اعمال مجرمانه انجام داده است."

عبدالرسول دری اصفهانی، در مذاکرات هسته‌ای ایران به عنوان کارشناس مسایل بانکی و مالی حضور داشت و قوه قضائیه او را به جرم جاسوسی به پنج سال حبس محکوم کرده است.

آقای اسماعیلی همچنین گفته: "برهمین اساس در این پرونده حکم به ۵ سال حبس صادر شده و حکم دادگاه بدوی در شعبه تجدید نظر هم قطعی شده است."

این محکومیت با واکنش محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران رو‌به‌رو شد که گفت آقای دری اصفهانی مرتکب جاسوسی نشده است. وزیر اطلاعات ایران همچنین گفت مرجع تشخیص موضوعات مرتبط به جاسوسی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است.

عبدالرسول دری اصفهانی، در مذاکرات هسته‌ای ایران به عنوان کارشناس مسایل بانکی و مالی حضور داشت
tasnim

' همه ساله ۲۵ میلیون نفر به دلیل درد و عدم دسترسی به مورفین می‌میرند'

براساس تحقیق صورت گرفته ۲۵ میلیون نفر همه ساله در جهان به دلیل درد و عدم دسترسی به مورفین جان خود را از دست می دهند. گفته شده که این میزان مرگ و میر ناشی از درد بیشتر در کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته اتفاق می افتد. براساس این تحقیقات در حالی که در برخی از کشورهای ثروتمند به ویژه آمریکا از مسکن‌های حاوی مواد مخدر سوءاستفاده می شود، در کشورهایی دیگر نظیر نیجریه این قبیل داروها غیرقابل دسترس هستند.

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.