Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. آغاز کنگره حزب کمونیست چین
 2. نخست وزیر عراق از به تاریخ پیوستن همه پرسی کردستان می گوید
 3. توقف سومین فرمان مهاجرتی ترامپ
 4. واکنش آیت‌الله خامنه‌ای به اظهارات اخیر ترامپ

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. حمله ارتش اسرائیل به برنامه سازان تلویزیونی نزدیک به حماس

  ارتش اسرائیل به دفاتر هشت شرکت صوتی تصویری، در رام الله و الخلیل حمله کرد که برای تلویزیون های نزدیک به حماس برنامه می سازند. دولت اسرائیل شبکه های تلویزیونی نزدیک به حماس را به تحریک علیه امنیت اسرائیل متهم کرده است. همزمان دولت اسرائیل تهدید کرده که چنانچه، در کابینه آینده فلسطینی حماس حضور داشته باشد، حاضر به مذاکره با تشکیلات خودگردان نخواهد بود.

  بعد از ده سال اختلاف، به تازگی حماس و فتح در صدد تشکیل دولت وحدت ملی برآمده اند.

 2. علی لاریجانی: لغو عضویت عضو زرتشتی شورای یزد غیرقانونی است

  علی لاریجانی

  علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفته است "لغو عضویت عضو زرتشتی شورای یزد غیرقانونی است".

  آقای لاریجانی در دیدار اعضای شورای شهر تهران گفته "اختلاف نظری بین مجلس و شورای نگهبان درباره عضویت یک هموطن زرتشتی در شورای شهر یزد به وجود آمده که اگر حل نشود موضوع از طریق ارسال نامه به شورای حل اختلاف پیگیری می شود".

  اشاره آقای لاریجانی به تعلیق عضویت سپنتا نیکنام شهروند زرتشتی ایران از شورای شهر یزد است.

  رئیس مجلس ایران گفته "از ابتدا گفتم که این روش مورد قبول ما نیست. در گفت و گوی خود با آیت الله جنتی، دبیر محترم شورای نگهبان نیز صحبت کردم و تاکید داشتم که تشکیل شوراها باید بر اساس مر قانون باشد. در حال حاضر نیز ورود دیوان عدالت اداری به موضوع، ورود به موقعی نبوده و این نکته را نیز به قوه قضائیه عنوان کردم".

  بر اساس گزارش ها، موضوع آقای سپنتا را مرتضی الویری در این جلسه مطرح کرده است.

 3. 'تعداد زنان سالمند ایرانی که مشکلات مالی و جسمی دارند از مردان بیشتر است'

  مرکز تحقیقات سالمندی ایران می گوید شمار زنان سالمند که مشکلات مالی، سلامت و اجتماعی دارند، از مردان بیشتر است. فرحناز محمدی، عضو این سازمان می گوید، مشکلاتی که زنان به دلیل جنسیتشان تجربه می کنند در دوران سالمندی بارزتر می شود.

  خانم محمدی گفته جمعیت زیادی از زنان سالمند، بی سواد و فاقد درآمد هستند و به دولت یا فرزندانشان وابسته اند. او می گوید با افزایش تعداد زنانی که فرزند ندارند، شمار زنان سالمندی که وابسته به دولت خواهند بود، بیشتر می شود.

 4. 'هر دانشجوی دختر دانشگاه آزاد بخواهد به شهر خود برود، با آن موافقت می شود'

  فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار با آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید قم گفته است "یکی از سیاست‌هایی که دانشگاه در نظر گرفته، بومی‌گزینی است و هر دانشجوی دختری درخواست بازگشت به شهر خود را داشته باشد، با آن موافقت می‌شود".

 5. رئیس کل بانک مرکزی ایران: دیگر موسسه غیرمجاز مالی نداریم

  View more on twitter
 6. بنیاد جامعه باز به دومین نهاد خیریه ثروتمند آمریکا تبدیل شد

  سوروس
  Image caption: جورج سوروس

  جورج سوروس، میلیاردر مجاری بار آمریکایی مبلغ هجده میلیارد دلار از دارایی شخصی خود را در اختیار بنیاد جامعه باز قرار داده است.

  بنیاد جامعه باز با هدف پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر در جهان ایجاد شده و با دریافت این مبلغ، پس از بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس، از لحاظ منابع مالی به دومین بنیاد خیریه در آمریکا تبدیل می‌شود. بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت است.

  سخنگوی آقای سوروس گفته است که وی در نظر دارد بخش عمده ثروت خود را نیز برای این بنیاد به ارث باقی بگذارد. جورج سوروس در حال حاضر ٨٧ ساله است.

 7. نماینده مجلس ایران: رسیدگی به شکایات انتخابات شوراها در صلاحیت دیوان عدالت نیست

  View more on twitter
 8. تعمیر آسفالت خیابان با روغن آفتابگردان

  جاده
  Image caption: افزودن کپسول‌های حاوی روغن آفتابگردان ترک‌های کوچک را قبل از تخریب آسفالت و تبدیل به گودال تعمیر می‌کند

  پژوهشگران بریتانیایی از کشف راهی برای استفاده از روغن آفتابگردان برای تعمیر حفره و شکاف آسفالت خیابان‌ها و جاده‌ها خبر داده‌اند. روغن آفتابگردان به طور گسترده به عنوان روغن مایع در پخت و پز مورد استفاده دارد.

  مهندسان در دانشگاه ناتینگهام به منظور مقابله با ترک در آسفالت که به تدریج به تخریب آن و ایجاد گودال‌ منجر می‌شود مقادیری کپسول‌ بسیار ریز حاوی روغن خوراکی به پوشش جاده‌ای افزودند.

  هنگامی که ترک کوچکی در سطح خیابان ایجاد می‌شود، کپسول حاوی روغن می‌ترکد و روغنی که آزاد می‌کند مواد به کار رفته در آسفالت را نرم کرده و باعث می‌شود این مواد به هم بچسبد و ترک یا شکاف کوچک را تعمیر کند.

 9. ایران در استرالیا، عمان، ترکیه و تاجیکستان 'دفتر اعزام نیروی کار تاسیس کرده'

  محمد اکبرنیا، مدیرکل دفتر هدایت نیرو و کاریابی‌ها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است که در کشورهای استرالیا، عمان، ترکیه و تاجیکستان دفاتر اعزام نیروی کار ایرانی به خارج از کشور راه‌اندازی شده است.

 10. سوسن رشیدی قهرمان کیک بوکسینگ ایران آماده مسابقات خارجی می شود

  View more on twitter
 11. سخنگوی شورای نگهبان تعلیق عضو زرتشتی شورای یزد را لازم الاجرا خواند

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران درباره تعلیق عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد به روزنامه شهروند گفته است که تفسیر این شورا درباره خلاف شرع بودن نامزدی کاندیداهای غیرمسلمان در مناطقی که در اقلیت هستند، لازم‌الاجرا است.

  شماری از نمایندگان مجلس از جمله نمایندگان یزد و محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران به تعلیق آقای سپتنا اعتراض کرده اند.

 12. رئیس دفتر روحانی: بین جهانگیری و اعضای دولت صمیمیت وجود دارد

  واعظی

  محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران برخی گزارش ها درباره وجود اختلاف نظر میان اعضای هیات دولت و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور را رد کرده و گفته "به نظر من نباید این حرف ها را جدی گرفت. اکنون بین آقای جهانگیری و همه اعضای دولت صمیمیت وجود دارد".

 13. دادستانی دیوان محاسبات: احمدی نژاد محکوم به جبران تخلف ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی شده

  دادستانی دیوان محاسبات در ایران که مرجع بررسی عملکرد دولت در اجرای بودجه سالانه کشور است محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور در سال های ۱۳۸۴ تا ۹۲ را محکوم به جبران تخلف مالی به مبلغ ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان کرده است. دیوان محاسبات می گوید این تخلف مرتبط با اقدامات او در سال ۱۳۸۸ و واردات فراورده های نفتی است.

  محکومیت آقای احمدی نژاد مربوط به سال ۱۳۸۸ و واردات فراورده های نفتی است
  Image caption: محکومیت آقای احمدی نژاد مربوط به اقدامات سال ۱۳۸۸ و واردات فراورده های نفتی است
 14. آیت الله خامنه‌ای خطاب به کشورهای غربی: چشمتان کور که ایران در منطقه حضور دارد

  آیت الله علی خامنه ای: دولت‌های اروپایی بر مسئله‌ برجام تأکید کردند و سخنان رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کردند. ما از این مقدار استقبال می‌کنیم اما این کافی نیست که فقط بگویند او برجام را پاره نکند. برجام به نفع آنهاست. تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم.

  اولاً اروپا باید در مقابل اقدامات عملی آنها بایستد؛ ثانیاً از ورود به مسائل دفاعی ما باید پرهیز کند؛ اینکه بیایند همان حرف را بزنند که چرا ایران در منطقه حضور دارد، خب چشمتان کور که حضور دارد؛ یا بگویند ایران چرا موشک دارد؛ خب شما چرا موشک دارید؟ چرا سلاح اتمی دارید؟ این را از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند.

 15. خبر فوریآیت الله خامنه ای: نمی خواهم جواب رئیس جمهور بی چاک دهن آمریکا را بدهم

  رهبر ایران
  دیدار با رهبر ایران

  آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در برابر ایران گفته است "نمی‌خواهم وقت را صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی‌چاک دهن آمریکا کنم".

  آقای خامنه ای که در حضور گروهی از "جوانان نخبه" سخنرانی می کرده گفته "رئیس‌جمهور آمریکا بلاهت نشان می‌دهد اما این موجب نشود از مکر آمریکا غافل شویم".

  دونالد ترامپ اخیرا راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را اعلام کرده است. محدودیت های تازه علیه سپاه پاسداران و تحریم مجدد آن و تایید نکردن پایبندی ایران به توافق هسته ای از جمله اقدامات اخیر اوست.

 16. 'به پرونده تجاوز و قتل اهورا به صورت ویژه رسیدگی می شود'

  دادستان رشت درباره پرونده مرگ کودکی که به او تجاوز شده بود، اظهار نظر کرده و گفته قوه قضائیه "به صورت ویژه" به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

  دادستان رشت می گوید ناپدری بیست و هفت ساله اهورا کودک سه ساله در غیاب مادرش، پس از اذیت و آزار جسمی او، با کوبیدن سر کودک به دیوار سبب مرگ وی شده است.

  به گفته این مقام قضایی بنا بر نظریه اولیه پزشکی قانونی علت فوت کودک خونریزی مغزی بر اثر وارد آمدن ضربه به سر تشخیص داده شده است. همچنین آثار سوختگی بر اثر سیگار بر روی دست و پای کودک مشهود است.

  پدر اهورا خواهان قصاص مقصر مرگ فرزندش شده است.

  View more on twitter
 17. 'سقف ماموریت خارجی نمایندگان مجلس ۵ روز و روزانه ۱۳۰ یورو حق ماموریت است'

  بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران به خبرگزاری آنا گفته است "سقف ماموریت خارجی نمایندگان مجلس ۵ روز است که روزانه ۱۳۰ یورو به عنوان حق ماموریت به آ‌نها ‌پرداخت می‌شود".

 18. ظریف: نتانیاهو بیجا کرده است

  محمدجواد ظریف وزیر امور حارجه ایران به درخواست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که از او خواسته بود حساب کاربری توییترش را حذف کند، واکنش نشان داده و در حاشیه جلسه هیات دولت گفته "نتانیاهو بیجا کرده است".

  نخست وزیر اسرائیل درخواست خود را در حساب توییتر رسمی خود به زبان های انگلیسی و فارسی منتشر کرده است.

  View more on twitter
 19. دیدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با مقام های سوریه

  محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که به سوریه سفر کرده در حال دیدار با مقام های ارشد نظامی این کشور است. قرار است آقای باقری با بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم ملاقات کند. این دومین سفر رسمی خارجی یک رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران است. آقای باقری به تازگی به ترکیه سفر کرده بود.

  باقری
 20. معاون روحانی: بیشتر استارتاپ‌های موفق متعلق به نخبگانی است که از خارج آمده‌اند

  سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته است "بسیاری از کسانی که استارتاپ های موفق داشته‌اند جزو افرادی هستند که از خارج از کشور بازگشته‌اند". بیشتر بخوانید