Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. برجام از محورهای نشست سران اتحادیه اروپا

  فدریکا موگرینی

  فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که توافق‌نامه هسته‌ای با ایران (برجام) یکی از محورهای گفت‌وگو نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا خواهد بود.

  خانم موگرینی، پیش از ورود به محل این نشست در بروکسل پایتخت بلژیک به خبرنگاران گفت که وزرای امور خارجه همه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا درباره برجام پیام محکم و واضحی داشتند: "ما همگی به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران، به وسیله همه طرف‌ها پایبندیم. این توافق در راستای منافع کلیدی امنیتی اتحادیه اروپا و منطقه است. همچنین ما شاهد همین رویکرد از سوی سایرطرف‌های مذاکره از روسیه تا چین هستیم."

  او گفت: "ما از سران کشورها و دولتها انتظار داریم تا از این موضع حمایت و پشتیبانی کنند تا پیام آشکار و شفافی از سوی اتحادیه اروپا درباره حفظ توافق داده شود."

  حدود یک هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پایبندی ایران به برجام را تایید نکرد و بررسی این موضوع را به کنگره سپرد. موضع آقای ترامپ با واکنش‌های زیادی رو به رو شد.

 2. کره جنوبی در ساخت سد بختیاری به ایران کمک می‌کند

  کیم سونگ هو، سفیر کره جنوبی در ایران گفت: "کره در طرح ساخت سد بختیاری بر روی رودخانه بختیاری از سرشاخه های رود دز، با ایران همکاری خواهد کرد. این سد با ارتفاع بیش از ۳۰۰متر اگر بزرگ ترین سد دنیا نباشد، از سدهای بزرگ دنیا است که با همکاری شرکت‌های کره‌ای در ایران ساخته می شود."

  به گزارش مهر، سفیر کره جنوبی افزود: "این طرح دومین سد در ایران است که کره‌ای ها درساخت آن مشارکت می‌کنند و ما از نظر تامین منابع مالی و سرمایه گذاری و هم از نظر دانش فنی و تخصص، در این پروژه مشارکت خواهیم کرد."

  سد بختیاری در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد احداث می‌شود . این سد با توجه به ارتفاع ۳۲۵ متری و مخزنی با گنجایش ۵ میلیارد و ۱۵۹ میلیون مترمکعب می‌تواند سالانه ۳۰۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق هم تولید کند.

  سد بختیاری
 3. محسن مسلمان از فهرست پرسپولیس برای بازی حذفی با نفت خط خورد

  View more on twitter
 4. وزیر رفاه: جامعه از لحاظ شاخص سلامت روان وضعیت مناسبی ندارد

  View more on twitter
 5. رئیس فدارسیون دوچرخه سواری: موضوع دستفروشی خانم عباسی ساخته همسر اوست

  در پی انتشار خبری درباره دستفروشی درباره آتوسا عباسی، دوچرخه سوار ایرانی که به دلیل مشکل مالی دستفروشی می‌کند، رئیس فدارسیون دوچرخه سواری این موضوع را تکذیب کرد.

  رئیس فدارسیون دوچرخه سواری به تسنیم گفت که موضوع دست فروشی خانم عباسی ساخته همسر او است.

  View more on twitter
 6. نامه ۲۵ وزیر سابق خارجه از جمله آمریکا به کنگره: برجام را به هم نزنید

  ۲۵ وزیر سابق امور خارجه از کشو‌رهای مختلف از جمله آمریکا در نامه‌ای به کنگره آمریکا با اشاره به اینکه به دقت بحث‌های آمریکا را درباره برنامه هسته‌ای ایران دنبال می‌کنند، گفته‌اند که حال نوبت کنگره است تا پذیرش آمریکا به توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ ، برجام، را حفظ کند.

  در این نامه از کنگره خواسته شده تا به این توافق پایبند بماند و از دست زدن به هرگونه اقدام یک جانبه در مورد گسترش، جایگزینی و یا مذاکره مجدد در مورد مفاد این توافق خودداری کند.

  مادلین آلبرایت و یوشکا فیشر وزرای سابق خارجه کشورهای آمریکا و آلمان از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

 7. برداشت انگور در اراک

  انگور

  آیین شکرگزاری برداشت انگور در روستای هزاوه اراک برگزار شد.

  انگور
  انگور
 8. تحصن جمعی از سهامداران پدیده شاندیز در تهران

  جمعی از سهامداران پدیده شاندیز از ۱۵ مهرماه در تهران تحص کرده‌اند. معترضان خواهان رسیدگی به وضعیتشان شدند. طیبه سیاووشی، نماینده مجلس ایران نیز در میان معترضان حاضر شده و اعتراض آنها را شنید.

  Video content

  Video caption: تحصن سهامداران پدیده شاندیز
 9. جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه: محدودیت‌های خاتمی جدید نیست

  حسین نجات، جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران گفت:"محدودیت‌هایی که درباره خاتمی گفته می‌شود همان‌هاست که سال ۸۹ تصویب شده و چیز جدیدی نیست."

  به گزارش انتخاب، آقای نجات اضافه کرد: "همان افرادی که زندان رفتند و آزاد شدند از چند ماه قبل کمیته‌ای تشکیل دادند که ما نام آن را کمیته احیای فتنه گذاشتیم. اینها ابتدا بحث حصر را مطرح کردند و خواهان رفع حصر شدند اما از آن استقبالی نشد و اکنون نیز بحث محدودیت‌های جدید برای خاتمی را مطرح کرده‌اند و به دنبال ایجاد کمپینی جدید هستند در حالی که محدودیت برای این آقا که در سال ۸۸ یکی از محور های فتنه بود در همان ایام تصویب شد و چیز جدیدی نیست."

  نجات
 10. آموزش و پرورش: ۱۳۸۴ کودک بازمانده از تحصیل در اردبیل شناسایی شدند

  View more on twitter
 11. اورژانس کشور: ۲۷ بیمار بیمارستان خیریه سیدالشهدا به دلیل قطعی برق منتقل شدند

  آتش سوزی

  جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی، با اشاره به مهار آتش سوزی بیمارستان خیریه سیدالشهدا در ۱۵ خرداد، گفت: "قسمت کانال کولر و رایزرهای این مرکز درمانی خیریه دچار آتش‌سوزی شده است که به سیم‌کشی برق طبقات آسیب زده است."

  به گزارش ایلنا، آقای ملکی افزود: "این آسیب موجب قطعی برق طبقات شده است و برای افرادی که در سی‌سی‌یو بوده‌اند به این دلیل که با دستگاه‌های برقی تحت نظر هستند مشکلاتی به وجود آمد."

  مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور در همین رابطه گفت:"به دلیل قطع برق ۲۷ بیمار بستری در این بیمارستان به مراکز دیگری منتقل می شوند."

 12. محمد قوچانی دبیر شورای گردآوری، تدوین و مستندسازی آثار روحانی شد

  محمد قوچانی با حکم رئیس دفتر رئیس جمهوری به عنوان دبیر شورای گردآوری، تدوین و مستند سازی آثار رئیس جمهوری منصوب شد.

  به گزارش ایرنا، آقای قوچانی سردبیری روزنامه اعتماد ملی، شهروند امروز، روزنامه هم‌ میهن، هفته ‌نامه ایراندخت، روزنامه آسمان، هفته ‌نامه آسمان، هفته ‌نامه صدا و روزنامه مردم امروز را در پرونده کاری خود دارد. وی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی است.

  قوچانی
 13. رکورددار دوچرخه سواری زنان ایران 'به دلیل مشکلات مالی دستفروشی می‌کند'

  View more on twitter
 14. جهانگیری با نخست وزیر ترکیه در آنکارا دیدار کرد

  View more on twitter
 15. حکم اعدام متهم به قتل ستایش قریشی به تعویق افتاد

  تسنیم نوشت: حکم اعدام متهم به قتل ستایش قریشی دختربچه افغانستانی ساعاتی قبل از اجرا در زندان رجایی‌شهر کرج، به تعویق افتاد.

  غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران روز گذشته گفت: "اجرای حکم اعدام قاتل ستایش قریشی به تعویق افتاده و صبح پنجشنبه حکم اجرا نمی‌شود. زمان اجرای حکم مذکور مجددا از ناحیه دادستان مجری حکم تعیین خواهد شد."

  بعد از اینکه ۱۸ مهرماه ابوالقاسم مرادطلب دادستان ورامین از تعیین زمان اجرای حکم اعدام خبر داد،‌ وکیل متهم اعلام کرد که موکلش هنوز به سن قانونی (۱۸سال) نرسیده است و هنوز حدود ۲ ماه تا این زمان فرصت باقی مانده است.

  این اظهارنظر وکیل مدافع متهم، واکنش دوباره آقای مرادطلب را به دنبال داشت. دادستان ورامین پیشتر عنوان کرد که ملاک قانون، ۱۸ سال قمری است و متهم این پرونده نیز ۱۸ سال تمام دارد.

  قتل
 16. اعتراض کارگران کیان تایر، مدیریت کارخانه را تعطیل کرد

  ایلنا نوشت: به دنبال اعتراض کارگران کارخانه کیان تایر نسبت به کاهش سطح تولید، عدم پرداخت ۲ ماه اضافه کاری، مزایای انگیزشی و عدم تامین مواد اولیه برای بازگرداندن تولید به سطح قبلی، مدیریت این کارخانه تصمیم گرفت تا روز شنبه کارخانه را تعطیل کند.

  جمال میرزایی، سرپرست کارخانه کیان تایر در این باره گفت: "کارگران از نظر مالی ضعیف هستند و اگر کوچکترین تاخیری در پرداخت‌هایشان ایجاد شود زندگی‌شان، به هم می‌ریزد. البته ۱۲ نفر از نماینده‌های مجلس و سه وزاتخانه پیگیر مشکلات هستند از این رو انتظار داریم که مشکلات کیان تایر هرچه سریعتر برطرف شود با این حال مشکلات مالی مانع از تامین مواد اولیه از سوی پتروشیمی‌ها، شده است."

 17. مترو کرج تهران از ریل خارج شد

  متروی سریع السیر کرج تهران از ریل خارج شد.

  به گزارش فارس، سرپرست اورژانس کشور گفت: این حادثه هیچ مصدومی نداشته است.

  View more on twitter
 18. اداره اطلاعات آبادان 'یک دختر ۱۵ ساله را بازداشت کرد'

  گزارشها از ایران حاکی است که اداره اطلاعات شهر آبادان یک دختر ۱۵ ساله را بازداشت کرده است.

  کریم دحیمی، فعال حقوق بشر با اعلام این خبر گفت: مائده شعبانی نژاد (عموری) دانش آموز ۱۵ ساله روز گذشته توسط اداره اطلاعات آبادان پس از بازرسی از منزل بازداشت شده است.

  آقای دحیمی افزود: خانواده این دختر نوجوان گفته اند که اداره اطلاعات شهر آبادان به آنها گفته اند که اهواز به آنها دستور بازداشت داده و خواسته تا این دختر را به ستاد خبری اهواز معرفی کنند.

  شهید شعبان نژاد پدر این دختر یکی از اعضای مووسه فرهنگی الحوار بوده است و در حال حاضر خارج از ایران درخواست پناهندگی داده است.

  آقای دحیمی با اشاره به وضعیت پدر این دختر گفت: فشارهای مقامات امنیتی بر این خانواده و بازداشت دختر آنها به منظور بازگرداندن آقای شعبان نژاد است.

 19. محمد نظری: من بی‌کس‌ترین زندانی این شهرم

  محمد نظری، زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر در سومین ماه از اعتصاب غذای خود نامه‌ای منتشر کرده است. آقای نظری در این نامه آورده است: "من بی‌کس‌ترین زندانی این شهرم! شهری که بانام زندانش عجین شده است، با عجایب، شهری که ۸۱ روز از اعتصابم می‌گذرد اما هیچ گوش شنوا و دست یاری‌دهنده‌ای از آن برای من نمانده است.محمد نظری هستم، ۲۴ سال است که در پشت میله‌های زندان از مهاباد و ارومیه تا همین زندان رجایی شهر و هرروز بی‌کس‌تر از روز پیشش و تنهاتر شده‌ام. پدر و مادر و برادرم رهسپار گورستان بوکان شده‌اند و جز شما مردم کسی را ندارم."

  آقای نظری با تاکید بر اینکه اعتصاب غذایش برای اجرای قانون است، نوشته است: "خواسته‌ام نه آزادی و نه مرخصی بلکه اجرای قانون است. قانونی که با اجرای آن ۴ سال و نیم پیش باید آزاد می‌شدم ولی دست‌های نامریی قدرت و امنیت از اجرای این قانون (مواد ۱۰ و ۹۹ و ۱۲۰ و ۷۲۸ از قانون مجازات اسلامی جدید) درباره من جلوگیری می‌کنند. حال پس از ۲۴ سال زندان و در عین تنهایی و بی‎کسی هیچ راه دیگری جز اعتصاب برایم نمانده است."

  این زندانی متولد ۱۳۵۰ که از ۲۴ سال پیش بدون مرخصی در حبس به سر می برد، خواستار اعاده دادرسی بر مبنای قانون مجازات اسلامی جدید است که از سال ۱۳۹۲ به مرحله اجرا درآمده. در متن قانون جدید تصریح شده که این قانون برای محکومانی که احکام آنها قبلا صادر شده نیز قابل اجراست و در صورت اجرای آن، حکم زندان ابد محمد نظری به ۱۵ سال زندان تبدیل خواهد شد. با توجه به ۲۴ سالی که آقای نظری در زندان بوده، رسیدگی مجدد به پرونده او بر مبنای قانون سال ۱۳۹۲ می تواند به آزادی از زندان منجر شود.

  آقای نظری در پایان نامه خود آورده است: "کمکم کنید برای رسیدن به‌حق قانونی آزادی که از من دریغ کرده‌اند. جز این اگر باشد بر اعتصابم می‌مانم تا با مرگ رهسپار گورستان بوکان شوم که جز آنجا هیچ جایی و هیچ‌کسی برایم نمانده است."

  محمد نظری
 20. رئیس ستاد نیروهای مسلح با بشار اسد دیدار کرد

  View more on twitter