Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دستگیری گروگان‌گیر مسلح در مرکز انگلستان‌، به گروگان‌ها آسیبی نرسید

  بی‌بی‌سی مطلع شده که پلیس انگلستان با یورش به یک باشگاه تفریحی ورزشی که در آن فردی مسلح چند نفر را به گروگان گرفته بود، فرد گروگان‌گیر را دستگیر کرده و به کسی هم در این عملیات آسیبی نرسیده است. این حادثه در شهر نانیتون در مرکز انگلستان رخ داد. پلیس پیشتر اعلام کرده بود که این حادثه تروریستی نیست.

 2. انتخابات اسلوونی؛ بوروت پاخور در آستانه ریاست جمهوری مجدد

  نظر سنجی از کسانی که در انتخابات اسلوونی پای صندوق‌های رای حاضر شدند حاکی از این است که بوروت پاخور برای دومین دوره به ریاست جمهوری انتخاب شده است.

  این نظر سنجی نشان می‌دهد آقای پاخور پنجاه و شش درصد آرا را به دست خواهد آورد و به این ترتیب انتخابات به دور دوم کشیده نخواهد شد. آقای پاخور تا سال ۲۰۱۲ نخست وزیر دولت چپ میانه بود.

  ریاست جمهوری در اسلوونی مقام نسبتا تشریفاتی است اما رییس جمهور در برخی مسائل دفاعی و همچنین سیاست خارجه حق نظر دارد.

 3. دولت عراق برای توسعه میادین نفت کرکوک با بی‌پی مذاکره می‌کند

  دولت عراق می گوید مذاکره با شرکت عظیم نفتی بریتانیایی بی‌پی را برای توسعه میادین نفتی کرکوک آغاز خواهد کرد.

  به گفته وزیر نفت عراق دولت این کشور قصد دارد با قراردادی محکم تولید نفت کرکوک را از ۴۷۰ هزار به ۷۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

  شهر کرکوک جزو اقلیم کردستان عراق نیست، اما بعد از حمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شمال عراق در سال ۲۰۱۴ و دفاع نیروهای پیشمرگ از این شهر، کنترل آن عملا به دست دولت خودگردان کردستان افتاد.

  اما پس از همه‌پرسی استقلال کردستان، نیروهای دولتی عراق وارد کرکوک شدند و کنترل شهر به دست دولت مرکزی افتاد.

 4. صدیقه وسمقی به زندان اوین منتقل شد

  بی‌بی‌سی دریافته است که صدیقه وسمقی، شاعر و نویسنده، امروز پس از حضور در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به زندان اوین منتقل شد.

  گزارشها حاکی است که خانم وسمقی که امروز برای تجدید نظر در حکم پنج سال زندان پیشین خود در دادگاه حاضر شده بود، این دادگاه در کمتر از یک ربع برگزار شد.

  آقای مقیسه با انتقاد از مواضع خانم وسمقی در ابتدا وثیقه ۵ میلیارد تومانی در نظر گرفته بود که با اعتراض محمود علیزاده طباطبایی وکیل این نویسنده، وثیقه به یک میلیارد کاهش یافت.

  اما قاضی در آخر حکم به زندان خانم وسمقی داد.

  خانم وسمقی در سال ۱۳۹۰ از ایران خارج و در آلمان و سپس سوئد ساکن شد. او هفته گذشته به ایران بازگشته بود که در بدو ورود بازداشت شد اما ساعتی پس از آن آزاد شد.

  وسمقی
 5. مارادونا در ومبلی

  View more on twitter
 6. کلانتری: دلیل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران شیرابه‌ها هستند

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست گفت: "یکی از دلایل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران با توجه به اینکه ماهی‌ها در رودخانه‌ها تخم‌ریزی می‌کنند، ورود شیرابه‌ها به رودخانه‌ها است."

  به گزارش تسنیم، رئیس سازمان محیط زیست افزود: "به صورت متوسط روزانه ۶ هزار تن زباله در شمال کشور تولید می‌شود که بلا استثنا این ۶ هزار تن زباله در جاهایی ریخته می‌شود که سرچشمه رودخانه‌ها نیز در آنجا قرار دارد."

  آقای کلانتری با اشاره شرایط نامناسب محیط زیست در ایران گفت: "محیط زیست به شدت در معرض خطر است، می‌توان به گونه‌ای فعالیت کرد که وضعیت از این بدتر نشود اما نمی‌گویم می‌توان وضعیت را از وضع موجود حتی در میان مدت بهتر کرد."

  کلانتری
 7. نماینده پارس آباد: آلودگی آب ارس باعث شیوع سرطان در شمال استان شده است

  شکر پورحسین،نماینده مردم پارس‌آباد و بیله سوار در مجلس گفت: "آلودگی آب رود مرزی ارس، سونامی سرطان را در پارس‌آباد رقم زده است. متأسفانه ما شاهد شیوع سرطان گوارشی در شمال استان هستیم."

  به گزارش مهر، آقای پورحسین همچنین تاکید کرد: "حجم بالای فلزات سنگین رود ارس به دلیل پسماند صنعتی ارمنستان منجر به شیوع سرطان شده است."

  پورحسین
 8. پروازهای شرکت خطوط هوایی سعودی به عراق از سر گرفته شد

  صالح جاسر مدیرکل شرکت خطوط هوایی سعودی اعلام کرد که این شرکت پس از بیست و هفت سال از دوشنبه پروازهای خود را به عراق از سر می گیرد.

  به گفته آقای جاسر شرکت خطوط هوائی سعودی روزانه دو پرواز به بغداد خواهد داشت اعلام رسمی از سرگیری پروازهای خطوط هوائی سعودی به عراق همزمان با حضور حیدرعبادی نخست وزیر عراق در ریاض و امضای موافقتنامه ای میان او پادشاه سعودی برای تشکیل شورایی برای همکاری میان دو کشور انجام گرفت.

  چهارشنبه گذشته شرکت هواپیمایی سعودی ناس هم برای نخستین بار اقدام به گشایش خط هوائی با بغداد و برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور کرد.

 9. تظاهرات علیه راهیابی حزب راست افراطی به پارلمان آلمان

  تظاهرات مقابل دروازه براندنبورگ
  Image caption: تجمع معترضان به راهیابی حزب راست افراطی "آلترناتیو برای آلمان" به پارلمان آلمان در مقابل دروازه براندنبورگ

  هزاران نفر علیه حزب راست افراطی و ضد اسلامی "آلترناتیو برای آلمان" (AfD) در خیابان‌های مرکز برلین تظاهرات کردند. این حزب که در انتخابات اخیر پارلمانی اخیر آلمان بعد از دو حزب اصلی بیشترین آرا را کسب کرد،روز سه‌شنبه آینده برای اولین بار به پارلمان آلمان (بوندستاگ) راه پیدا خواهد کرد.

  این حزب قول داده که با آنچه که 'هجوم خارجی‌ها' نامیده، مبارزه کند.

  تظاهرکنندگان تاکید کردند که پارلمان آلمان نباید به صحنه‌ای برای نژادپرستی تبدیل شود.

  تظاهرات مقابل پارلمان آلمان
  Image caption: "قلب من برای جامعه چندفرهنگی می‌تپد"؛ زنی در حال چسباندن این پیام بر دیوار پارلمان آلمان
  تظاهرات در آلمان
  Image caption: شعار تظاهرکنندگان علیه آنچه که نژادپرستی در بوندستاگ (پارلمان آلمان) نامیده شده است
 10. خبر فوریپلیس انگلیس از وقوع حادثه‌ای در پارکی در شمال این کشور خبر داده است

  پلیس انگلیس از مردم خواسته تا از نزدیک شدن به پارکی در شهر نانیتون در شمال این کشور به دلیل وقوع "حادثه‌‍ای " دراین منطقه خودداری کنند. پلیس در حال حاضر درصحنه حاضر شده است. گزارشات تایید نشده در شبکه های اجتماعی حاکی است که پلیس مسلح در حال برخورد با مردی است که تعدادی را در سالن بولینگ به گروگان گرفته است. شاهدان عینی گفته اند که پلیس این منطقه را بسته است.

 11. آرزو حکیمی قایقران المپیک مدالهایش را به شجریان تقدیم کرد

  View more on twitter
 12. هاراگوچی اثرش را در موزه هنرهای معاصر مرمت می‌کند

  View more on twitter
 13. تیم نوجوانان ایران از اسپانیا باخت و حذف شد

  View more on twitter
 14. تجمع کارگران صنعتی، نگهبانان جنگل و بازنشستگان کارخانه چوب مازندران

  ایلنا نوشت: حدود هزار نفر از کارگران صنعتی، نگهبانان جنگل و جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه چوب و کاغذ مازندران امروز یکشنبه (۳۰مهرماه) در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه دستمزد در محوطه کارخانه تجمع کردند.

  معترضان با بیان اینکه کارخانه چوب و کاغذ مازندران به‌همراه نگهبانان جنگل در مجموع نزدیک به ۲ هزار کارگر دارد، افزودند: "کارخانه چوب و کاغذ مازندران ۱۶۰۰ کارگر و ۳۰۰ نگهبان جنگل دارد که همگی آنها البته از بابت پرداخت نشدن دستمزدهای مهرماه خود نگران هستند."

  نصرالله دریابیگی، دبیر خانه‌کارگر مازندران با اشاره به مشکلات کارگران گفت: "تغییرات مدیریتی کارخانه چوب و کاغذ مازندران موجب شده سیاست واحدی برای اداره این کارخانه وجود نداشته باشد. برای نمونه مدیریت کارخانه به ۳۰۰ نفر از نگهبانان جنگل اعلام کرده دستمزدهای خود را از محیط زیست بگیرند. این در حالی است که آنها با کارخانه طرف قرارداد هستند."

 15. گری لویس: کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواهان آزادی نازنین زاغری شدند

  گری لویس، نماینده مقیم هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در توییتر خود نوشت: "کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواستند تا نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی_بریتانیایی را پس از اتهامات جدید مطرح شده آزاد کنند."

  View more on twitter
 16. بازیکن پیشین میلان، شهردار تفلیس شد

  View more on twitter
 17. زنگنه: توتال اجرای قراردادش را شروع کرده است

  بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز در دیدار با فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: وزیر نفت تاکید کرد که توتال اجرای قراردادهای خود را شروع کرده و قراردادهای دیگر نیز در دستور کار است. همچنین شرکت‌های داخلی در قراردادهای نفتی می‌توانند صددرصد کار را انجام دهند ولو اینکه قرارداد با کشور خارجی باشد. "

  به گزارش ایسنا، آقای زنگنه با تاکید بر لزوم عقد قراردادهای مختلف برای توسعه میدان‌های مشترک درباره قرارداد توتال گفت: "توتال نگفته که اگر آمریکایی‌ها اقدامی کنند، ادامه کار نمی‌دهیم بلکه گفته اگر نظام بین الملل تصمیمی گرفت،‌ از آن تبعیت می‌کنیم که این موضع خوبی است."

  قرارداد ایران و توتال اولین قرارداد عمده‌ انرژی ایران پس از توافق هسته‌ای و یکی از بزرگترین قراردادهای این بخش پس از انقلاب ایران است. محافظه‌کاران از محرمانه بودن بخش‌هایی از قرارداد، دسترسی شرکت‌های خارجی به اطلاعات و همچنین سهم شرکت‌های خارجی انتقاد می‌کنند.

  زنگنه
 18. '۷۰ سکه نقره ناصرالدین شاهی در اراک کشف شد'

  محمد خسروی، فرمانده یگان حفاظت استان مرکزی گفت: "۷۰ سکه نقره مربوط به دوره ناصرالدین شاه در یکی از روستاهای اراک کشف شد."

  به گزارش تسنیم، آقای خسروی افزود: در دو روز گذشته تعدادی کودک که در یکی از روستای شهرستان اراک در حال بازی بودند به کوزه‌ای از خاک بیرون آمده بر می‌خورند و با سکه‌های داخل آن مواجه می شوند.

  فرمانده یگان حفاظت استان مرکزی با اشاره به اینکه با گزارش مردم روستا به یگان حفاظت از محیط زیست این سکه‌ها در اختیار این یگان قرار گرفته است، افزود: "۶۶ عدد از سکه‌ها دو هزار دیناری با آرم شیر و خورشید و ۴ سکه هم از نوع هزار دیناری متعلق به دوره ناصرالدین شاه است که به همراه کوزه کوچک سفالی در حال سیر مراحل قانونی برای ثبت و نمایش عمومی هستند."

  سکه
 19. عفو بین الملل خواستار آزادی بدون قید و شرط محمد نظری شد

  سازمان عفو بین الملل در بیانیه با اشاره به وضعیت نامناسب محمد نظری، زندانی سیاسی آورده است: "زندانی عقیدتی محمد نظری که برای بیش از دو دهه در حبس ناعادلانه به سر می برد به شدت بیمار است و نیاز فوری به درمان در بیمارستانی خارج از زندان دارد. او از هشت مرداد با درخواست آزادی از زندان دست به اعتصاب غذا زده است. محمد نظری باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شود."

  عفو بین الملل در بخش دیگری از این بیانیه آورده است: "محمد نظری در اردیبهشت ماه ۱۳۷۳ زمانی که ۲۳ ساله بود توسط ماموران سپاه پاسداران در بوکان از توابع استان آذربایجان غربی دستگیر شد. او برای بیش از یک ماه در سلولهای انفرادی بازداشتگاههای سپاه پاسداران و سپس وزارت اطلاعات نگهداری شد. محمد نظری گفته است که در این دوره مورد شکنجه از جمله ضرب و شتم، شلاق کند."

  براساس گزارش این سازمان حقوق بشری آقای نظری در دادگاه براساس "اعترافات اجباری" ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد.

  آقای نظری در نامه‌ای در مهر ماه ۱۳۹۶ با عنوان من بی‌کس ترین زندانی این شهرم نوشت: "۲۴ سال است که در پشت میلههای زندان از مهاباد و ارومیه تا همین زندان رجایی شهر و هرروز بی‌کس‌تر از روز پیشش و تنهاتر شده‌ام. پدر، مادر و برادرم رهسپار گورستان بوکان شده‌اند و جز شما مردم کسی را ندارم... ۸۱ روز از اعتصابم میگذرد. اعتصابی برای خواسته‌های ساده. خواستهام نه آزادی و نه مرخصی بلکه اجرای قانون است... من هیچ کسی ندارم. مرا کمک کنید، کمک کنید صدایم شنیده شود که اکنون چیزی جز مرگ برای رها شدن از این عذاب زندان و اعتصاب برایم نمانده است."

  نظری
 20. برنامه امروز #شما به موضوع نهنگ آبی می‌پردازد

  بازی "نهنگ آبی" را می‌توان به طور خلاصه چنین توصیف کرد: برای هر شخصی که می‌خواهد وارد این بازی شود یک راهنما تعیین می‌شود. این راهنما به تدریج ۵۰ وظیفه برای بازیگر تعیین می‌کند که شامل آسیب زدن به خود است. این وظایف به تدریج خشن‌تر می‌شود و ممکن است در نهایت به خودکشی فرد بینجامد.

  راهنماها هویت خود و ارتباطاتشان با بازیگران را که عمدتا نوجوان و از نظر روحی آسیب‌پذیر هستند به شدت پنهان می‌کنند.

  View more on twitter