Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

دستگیری گروگان‌گیر مسلح در مرکز انگلستان‌، به گروگان‌ها آسیبی نرسید

بی‌بی‌سی مطلع شده که پلیس انگلستان با یورش به یک باشگاه تفریحی ورزشی که در آن فردی مسلح چند نفر را به گروگان گرفته بود، فرد گروگان‌گیر را دستگیر کرده و به کسی هم در این عملیات آسیبی نرسیده است. این حادثه در شهر نانیتون در مرکز انگلستان رخ داد. پلیس پیشتر اعلام کرده بود که این حادثه تروریستی نیست.

انتخابات اسلوونی؛ بوروت پاخور در آستانه ریاست جمهوری مجدد

نظر سنجی از کسانی که در انتخابات اسلوونی پای صندوق‌های رای حاضر شدند حاکی از این است که بوروت پاخور برای دومین دوره به ریاست جمهوری انتخاب شده است.

این نظر سنجی نشان می‌دهد آقای پاخور پنجاه و شش درصد آرا را به دست خواهد آورد و به این ترتیب انتخابات به دور دوم کشیده نخواهد شد. آقای پاخور تا سال ۲۰۱۲ نخست وزیر دولت چپ میانه بود.

ریاست جمهوری در اسلوونی مقام نسبتا تشریفاتی است اما رییس جمهور در برخی مسائل دفاعی و همچنین سیاست خارجه حق نظر دارد.

دولت عراق برای توسعه میادین نفت کرکوک با بی‌پی مذاکره می‌کند

دولت عراق می گوید مذاکره با شرکت عظیم نفتی بریتانیایی بی‌پی را برای توسعه میادین نفتی کرکوک آغاز خواهد کرد.

به گفته وزیر نفت عراق دولت این کشور قصد دارد با قراردادی محکم تولید نفت کرکوک را از ۴۷۰ هزار به ۷۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

شهر کرکوک جزو اقلیم کردستان عراق نیست، اما بعد از حمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شمال عراق در سال ۲۰۱۴ و دفاع نیروهای پیشمرگ از این شهر، کنترل آن عملا به دست دولت خودگردان کردستان افتاد.

اما پس از همه‌پرسی استقلال کردستان، نیروهای دولتی عراق وارد کرکوک شدند و کنترل شهر به دست دولت مرکزی افتاد.

صدیقه وسمقی به زندان اوین منتقل شد

بی‌بی‌سی دریافته است که صدیقه وسمقی، شاعر و نویسنده، امروز پس از حضور در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به زندان اوین منتقل شد.

گزارشها حاکی است که خانم وسمقی که امروز برای تجدید نظر در حکم پنج سال زندان پیشین خود در دادگاه حاضر شده بود، این دادگاه در کمتر از یک ربع برگزار شد.

آقای مقیسه با انتقاد از مواضع خانم وسمقی در ابتدا وثیقه ۵ میلیارد تومانی در نظر گرفته بود که با اعتراض محمود علیزاده طباطبایی وکیل این نویسنده، وثیقه به یک میلیارد کاهش یافت.

اما قاضی در آخر حکم به زندان خانم وسمقی داد.

خانم وسمقی در سال ۱۳۹۰ از ایران خارج و در آلمان و سپس سوئد ساکن شد. او هفته گذشته به ایران بازگشته بود که در بدو ورود بازداشت شد اما ساعتی پس از آن آزاد شد.

وسمقی
melimazhabi

مارادونا در ومبلی

کلانتری: دلیل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران شیرابه‌ها هستند

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست گفت: "یکی از دلایل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران با توجه به اینکه ماهی‌ها در رودخانه‌ها تخم‌ریزی می‌کنند، ورود شیرابه‌ها به رودخانه‌ها است."

به گزارش تسنیم، رئیس سازمان محیط زیست افزود: "به صورت متوسط روزانه ۶ هزار تن زباله در شمال کشور تولید می‌شود که بلا استثنا این ۶ هزار تن زباله در جاهایی ریخته می‌شود که سرچشمه رودخانه‌ها نیز در آنجا قرار دارد."

آقای کلانتری با اشاره شرایط نامناسب محیط زیست در ایران گفت: "محیط زیست به شدت در معرض خطر است، می‌توان به گونه‌ای فعالیت کرد که وضعیت از این بدتر نشود اما نمی‌گویم می‌توان وضعیت را از وضع موجود حتی در میان مدت بهتر کرد."

کلانتری
TASNIM

نماینده پارس آباد: آلودگی آب ارس باعث شیوع سرطان در شمال استان شده است

شکر پورحسین،نماینده مردم پارس‌آباد و بیله سوار در مجلس گفت: "آلودگی آب رود مرزی ارس، سونامی سرطان را در پارس‌آباد رقم زده است. متأسفانه ما شاهد شیوع سرطان گوارشی در شمال استان هستیم."

به گزارش مهر، آقای پورحسین همچنین تاکید کرد: "حجم بالای فلزات سنگین رود ارس به دلیل پسماند صنعتی ارمنستان منجر به شیوع سرطان شده است."

پورحسین
MEHR

پروازهای شرکت خطوط هوایی سعودی به عراق از سر گرفته شد

صالح جاسر مدیرکل شرکت خطوط هوایی سعودی اعلام کرد که این شرکت پس از بیست و هفت سال از دوشنبه پروازهای خود را به عراق از سر می گیرد.

به گفته آقای جاسر شرکت خطوط هوائی سعودی روزانه دو پرواز به بغداد خواهد داشت اعلام رسمی از سرگیری پروازهای خطوط هوائی سعودی به عراق همزمان با حضور حیدرعبادی نخست وزیر عراق در ریاض و امضای موافقتنامه ای میان او پادشاه سعودی برای تشکیل شورایی برای همکاری میان دو کشور انجام گرفت.

چهارشنبه گذشته شرکت هواپیمایی سعودی ناس هم برای نخستین بار اقدام به گشایش خط هوائی با بغداد و برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور کرد.

تظاهرات علیه راهیابی حزب راست افراطی به پارلمان آلمان

تظاهرات مقابل دروازه براندنبورگ
EPA
تجمع معترضان به راهیابی حزب راست افراطی "آلترناتیو برای آلمان" به پارلمان آلمان در مقابل دروازه براندنبورگ

هزاران نفر علیه حزب راست افراطی و ضد اسلامی "آلترناتیو برای آلمان" (AfD) در خیابان‌های مرکز برلین تظاهرات کردند. این حزب که در انتخابات اخیر پارلمانی اخیر آلمان بعد از دو حزب اصلی بیشترین آرا را کسب کرد،روز سه‌شنبه آینده برای اولین بار به پارلمان آلمان (بوندستاگ) راه پیدا خواهد کرد.

این حزب قول داده که با آنچه که 'هجوم خارجی‌ها' نامیده، مبارزه کند.

تظاهرکنندگان تاکید کردند که پارلمان آلمان نباید به صحنه‌ای برای نژادپرستی تبدیل شود.

تظاهرات مقابل پارلمان آلمان
AFP
"قلب من برای جامعه چندفرهنگی می‌تپد"؛ زنی در حال چسباندن این پیام بر دیوار پارلمان آلمان
تظاهرات در آلمان
AFP
شعار تظاهرکنندگان علیه آنچه که نژادپرستی در بوندستاگ (پارلمان آلمان) نامیده شده است

خبر فوریپلیس انگلیس از وقوع حادثه‌ای در پارکی در شمال این کشور خبر داده است

پلیس انگلیس از مردم خواسته تا از نزدیک شدن به پارکی در شهر نانیتون در شمال این کشور به دلیل وقوع "حادثه‌‍ای " دراین منطقه خودداری کنند. پلیس در حال حاضر درصحنه حاضر شده است. گزارشات تایید نشده در شبکه های اجتماعی حاکی است که پلیس مسلح در حال برخورد با مردی است که تعدادی را در سالن بولینگ به گروگان گرفته است. شاهدان عینی گفته اند که پلیس این منطقه را بسته است.

آرزو حکیمی قایقران المپیک مدالهایش را به شجریان تقدیم کرد

هاراگوچی اثرش را در موزه هنرهای معاصر مرمت می‌کند

تیم نوجوانان ایران از اسپانیا باخت و حذف شد

تجمع کارگران صنعتی، نگهبانان جنگل و بازنشستگان کارخانه چوب مازندران

ایلنا نوشت: حدود هزار نفر از کارگران صنعتی، نگهبانان جنگل و جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه چوب و کاغذ مازندران امروز یکشنبه (۳۰مهرماه) در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه دستمزد در محوطه کارخانه تجمع کردند.

معترضان با بیان اینکه کارخانه چوب و کاغذ مازندران به‌همراه نگهبانان جنگل در مجموع نزدیک به ۲ هزار کارگر دارد، افزودند: "کارخانه چوب و کاغذ مازندران ۱۶۰۰ کارگر و ۳۰۰ نگهبان جنگل دارد که همگی آنها البته از بابت پرداخت نشدن دستمزدهای مهرماه خود نگران هستند."

نصرالله دریابیگی، دبیر خانه‌کارگر مازندران با اشاره به مشکلات کارگران گفت: "تغییرات مدیریتی کارخانه چوب و کاغذ مازندران موجب شده سیاست واحدی برای اداره این کارخانه وجود نداشته باشد. برای نمونه مدیریت کارخانه به ۳۰۰ نفر از نگهبانان جنگل اعلام کرده دستمزدهای خود را از محیط زیست بگیرند. این در حالی است که آنها با کارخانه طرف قرارداد هستند."

گری لویس: کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواهان آزادی نازنین زاغری شدند

گری لویس، نماینده مقیم هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در توییتر خود نوشت: "کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواستند تا نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی_بریتانیایی را پس از اتهامات جدید مطرح شده آزاد کنند."

View more on twitter

بازیکن پیشین میلان، شهردار تفلیس شد

زنگنه: توتال اجرای قراردادش را شروع کرده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز در دیدار با فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: وزیر نفت تاکید کرد که توتال اجرای قراردادهای خود را شروع کرده و قراردادهای دیگر نیز در دستور کار است. همچنین شرکت‌های داخلی در قراردادهای نفتی می‌توانند صددرصد کار را انجام دهند ولو اینکه قرارداد با کشور خارجی باشد. "

به گزارش ایسنا، آقای زنگنه با تاکید بر لزوم عقد قراردادهای مختلف برای توسعه میدان‌های مشترک درباره قرارداد توتال گفت: "توتال نگفته که اگر آمریکایی‌ها اقدامی کنند، ادامه کار نمی‌دهیم بلکه گفته اگر نظام بین الملل تصمیمی گرفت،‌ از آن تبعیت می‌کنیم که این موضع خوبی است."

قرارداد ایران و توتال اولین قرارداد عمده‌ انرژی ایران پس از توافق هسته‌ای و یکی از بزرگترین قراردادهای این بخش پس از انقلاب ایران است. محافظه‌کاران از محرمانه بودن بخش‌هایی از قرارداد، دسترسی شرکت‌های خارجی به اطلاعات و همچنین سهم شرکت‌های خارجی انتقاد می‌کنند.

زنگنه
ISNA

'۷۰ سکه نقره ناصرالدین شاهی در اراک کشف شد'

محمد خسروی، فرمانده یگان حفاظت استان مرکزی گفت: "۷۰ سکه نقره مربوط به دوره ناصرالدین شاه در یکی از روستاهای اراک کشف شد."

به گزارش تسنیم، آقای خسروی افزود: در دو روز گذشته تعدادی کودک که در یکی از روستای شهرستان اراک در حال بازی بودند به کوزه‌ای از خاک بیرون آمده بر می‌خورند و با سکه‌های داخل آن مواجه می شوند.

فرمانده یگان حفاظت استان مرکزی با اشاره به اینکه با گزارش مردم روستا به یگان حفاظت از محیط زیست این سکه‌ها در اختیار این یگان قرار گرفته است، افزود: "۶۶ عدد از سکه‌ها دو هزار دیناری با آرم شیر و خورشید و ۴ سکه هم از نوع هزار دیناری متعلق به دوره ناصرالدین شاه است که به همراه کوزه کوچک سفالی در حال سیر مراحل قانونی برای ثبت و نمایش عمومی هستند."

سکه
TASNIM

عفو بین الملل خواستار آزادی بدون قید و شرط محمد نظری شد

سازمان عفو بین الملل در بیانیه با اشاره به وضعیت نامناسب محمد نظری، زندانی سیاسی آورده است: "زندانی عقیدتی محمد نظری که برای بیش از دو دهه در حبس ناعادلانه به سر می برد به شدت بیمار است و نیاز فوری به درمان در بیمارستانی خارج از زندان دارد. او از هشت مرداد با درخواست آزادی از زندان دست به اعتصاب غذا زده است. محمد نظری باید بلافاصله و بدون قید و شرط آزاد شود."

عفو بین الملل در بخش دیگری از این بیانیه آورده است: "محمد نظری در اردیبهشت ماه ۱۳۷۳ زمانی که ۲۳ ساله بود توسط ماموران سپاه پاسداران در بوکان از توابع استان آذربایجان غربی دستگیر شد. او برای بیش از یک ماه در سلولهای انفرادی بازداشتگاههای سپاه پاسداران و سپس وزارت اطلاعات نگهداری شد. محمد نظری گفته است که در این دوره مورد شکنجه از جمله ضرب و شتم، شلاق کند."

براساس گزارش این سازمان حقوق بشری آقای نظری در دادگاه براساس "اعترافات اجباری" ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد.

آقای نظری در نامه‌ای در مهر ماه ۱۳۹۶ با عنوان من بی‌کس ترین زندانی این شهرم نوشت: "۲۴ سال است که در پشت میلههای زندان از مهاباد و ارومیه تا همین زندان رجایی شهر و هرروز بی‌کس‌تر از روز پیشش و تنهاتر شده‌ام. پدر، مادر و برادرم رهسپار گورستان بوکان شده‌اند و جز شما مردم کسی را ندارم... ۸۱ روز از اعتصابم میگذرد. اعتصابی برای خواسته‌های ساده. خواستهام نه آزادی و نه مرخصی بلکه اجرای قانون است... من هیچ کسی ندارم. مرا کمک کنید، کمک کنید صدایم شنیده شود که اکنون چیزی جز مرگ برای رها شدن از این عذاب زندان و اعتصاب برایم نمانده است."

نظری
Iranhumanrights

برنامه امروز #شما به موضوع نهنگ آبی می‌پردازد

بازی "نهنگ آبی" را می‌توان به طور خلاصه چنین توصیف کرد: برای هر شخصی که می‌خواهد وارد این بازی شود یک راهنما تعیین می‌شود. این راهنما به تدریج ۵۰ وظیفه برای بازیگر تعیین می‌کند که شامل آسیب زدن به خود است. این وظایف به تدریج خشن‌تر می‌شود و ممکن است در نهایت به خودکشی فرد بینجامد.

راهنماها هویت خود و ارتباطاتشان با بازیگران را که عمدتا نوجوان و از نظر روحی آسیب‌پذیر هستند به شدت پنهان می‌کنند.

View more on twitter

شهرداری اهواز: ۵۰ خانه در منطقه آسیب دیده باید جابجا شوند

محمد هادی قنوات، عضو کمیسیون خدمات شهری اهواز با اشاره به اینکه۵۰ بخانه در منطقه آب اهواز باید جابجا شوند، گفت: "برای جابجایی هر واحد مبلغ ۳۰ میلیون تومان پیشنهاد شده که مالکان قبول نکرده اند."

صبح امروز تخته سنگی بر روی دو خانه در این منطقه سقوط کرد. براثر این حادثه دو کودک کشته و چهار نفر مصدوم شدند.

عملیات آواربرداری در این منطقه ادامه دارد.

گفته می‌شود این محدوده محل زندگی افراد کم درآمد و حاشیه نشین در اهواز است.

اهواز
MEHR

۲۰۰ هزار دانش آموز شهر تهران در مدارس غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند

عباسعلی باقری، مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران اعلام کرد: "حدود ۲۰۰ هزار دانش آموز شهرتهران از مجموع ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر یعنی حدود ۵/۱۸ درصد در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند."

به گزارش میزان، آقای باقری افزود: "در سال تحصیلی جاری ۱۷۰۰ مدرسه غیردولتی در تهران فعالیت می‌کنند اگر این مدارس ایجاد نشده بودند آموزش و پرورش باید ۷ هزار کلاس درس، ۱۲ هزار پرسنل و حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ مدرسه برای پوشش تحصیلی دانش آموزان مدارس غیردولتی فراهم می‌کرد."

دانش آموز
MIZAN

ترکیب تیم ایران مقابل اسپانیا در جام جهانی نوجوانان

استاندار مرکزی: سهامدار هپکو موظف به پرداخت حقوق کارکنان این مجموعه است

علی آقازاده، استاندار مرکزی اعلام کرد: "سهامدار شرکت هپکو براساس مقررات تعریف شده موظف به پرداخت حقوق کارکنان بوده و کارگران این مجموعه هم باید کار را شروع کنند."

به گزارش تسنیم، آقای آقازاده افزود: "اگر سهامدار فعلی هم نتواند مدیریت کند ما قول می‌دهیم که نسبت به تعویض سهامدار اقدام کنیم اما جابه‌جایی‌ها خسارت بسیاری را به مجموعه وارد می‌کند، سهامدار هپکو باید خیلی شفاف و روشن تعهداتی را که در قرارداد واگذاری بوده و هم تعهداتی را که با حضور وزرا مطرح شده یک به یک انجام دهید، تعارفی در این زمینه نداریم."

بسیاری از کارگران شرکت های هپکو در ماههای اخیر بارها نسبت به تاخیر در پرداخت حقوق خود تجمع کرده‌اند، این کارگران در ماه سپتامبر نیز دیروز دست به اعتراض و تحصن زدند که با حمله یگان ویژه نیروی انتظامی، به زخمی شدن تعدادی از آنان منجر شد.

درباره هپکو اراک بیشتر بخوانید

کارگران
etehadeh.com

هلال احمر: ۶ نفر از زیر آوار در منطقه حادثه دیده اهواز خارج شدند

ایلنا نوشت: شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به حادثه ریزش کوه روی منازل منطقه منبع آب اهواز گفت: "در این حادثه ۶ تن زیر آوار گرفتار شدند که افراد زیر آوار مانده توسط نیروهای هلال احمر و آتش نشانی از زیر اوار خارج شدند."

هلال احمر: عملیات آواربرداری در منطقه حادثه دیده اهواز همچنان ادامه دارد

مجتبی طحان، رئیس روابط عمومی هلال احمر خوزستان از اعزام دو قلاده سگ زنده یاب و چهار تیم امداد و نجات به منطقه کوی رمضان اهواز خبر داد.

به گزارش مهر، آقای طحان اضافه کرد: صبح امروز به دنبال ریزش کوه در منطقه مسکونی کوی رمضان اهواز، هلال احمر نیز برای خدمات رسانی به منطقه اعزام شد. دو دستگاه آمبولانس، یک خودروی امداد و نجات، یک تیم واکنش سریع پنج نفره، چهار تیم امداد و نجات و تیم سگ های زنده یاب به همراه دو قلاده سگ به محل حادثه اعزام شدند."

به گفته رئیس روابط عمومی هلال احمر آواربرداری همچنان ادامه دارد.

در این حادثه دو کودک کشته و چهار نفر نیز مصدوم شدند.

اهواز
MEHR

نیروهای دموکراتیک سوریه از تصرف یک میدان نفتی مهم در استان دیرالزور خبر دادند

نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار هستند از تصرف یک میدان نفتی مهم از گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) در استان دیرالزور خبر داده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه گفته‌اند که کنترل کامل میدان نفتی العمر را به دست گرفته‌اند. این میدان نفتی یکی از بزرگترین میادین نفتی سوریه است که درشرق رود فرات واقع است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که ائتلاف با محوریت کردها هستند درعملیاتی مهم علیه پیکارجویان داعش در دیرالزور حضور دارند. این گروه ماه گذشته یک میدان گازی مهم را در این استان به تصرف خود در آورد.

دادستان اصفهان: درباره سقوط دو دختر از پل اصفهان پرونده قضایی تشکیل شد

حسن رحیمی، دادستان اصفهان درباره کلیپ منتشر شده از سقوط دو دختر جوان از پل چمران اصفهان در فضای مجازی گفت: "پرونده قضایی در رابطه با بررسی علت فوت در دادسرا تشکیل شده و در حال بررسی است."به گزارش میزان، آقای رحیمی افزود: "این دونفر باهم تصمیم می‌گیرند که این اقدام را انجام دهند؛ کلیپی از قبل تهیه کرده اند و همه موارد موید این است که با تصمیم قبلی بوده و هماهنگ شده است."این مقام قضایی اضافه کرد: "متاسفانه یک نفر فوت و نفر دوم به شدت مجروح و دچار خونریزی داخلی شده است."

دادستان
TASNIM

فرمانده انتظامی سمنان: ضارب سارینا کودک ۵ ساله تحت تعقیب است

روح الامین قاسمی، فرمانده انتظامی استان سمنان درباره پرونده کودک آزاری سارینا، کودک پنج ساله گفت: "کودک به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته، پدر و ضارب کودک تحت تعقیب هستند."

به گزارش مهر، فرمانده انتظامی استان سمنان افزود: " تحقیقات انجام شده مشخص شد این کودک شاهد اتفاقی بوده و شخص سومی در حضور پدر و مادرش، او را برای ترساندن از این که مساله را بازگو نکند، کتک زده و تحقیقات برای دستگیری پدر و ضارب سارینا برای تکمیل پرونده یک مورد کودک آزاری در سمنان ادامه دارد.

فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: "سارینا بعد جراحت ها و سوختگی های متعدد بلافاصله در بخش آی سی یو بیمارستان امیرالمومنین (ع) بستری شد. این دختر پنج ساله در حال خفگی به کارکنان بیمارستان امیرالمومنین سمنان تحویل داده شد و علاوه بر جراحت و خونریزی های سطحی، دچار خونریزی مغزی در ناحیه چشم است."

به گفته آقای قاسمی با تلاش پزشکان سطح هوشیاری این کودک افزایش یافته و حال وی رو به بهبودی است.

قاسمی
ISNA

توفان لان در ژاپن

توفان قدرتمند ژاپن باعث شده که در برخی از مناطق ساحلی به شهروندان پیشنهاد داده شود تا منازل خود را ترک کرده و به مناطق مرتفع تر پناه ببرد.

انتظار می‌رود توفان لان که به آرامی در حال عبور از شمال ژاپن است، روز دوشنبه به توکیو پایتخت برسد.

صدها پرواز و رفت و آمد قطارها به دلیل سرعت باد و بارندگی شدید متوقف شده است.

شرکت تویوتا اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی تمام فعالیت‌هایش در ژاپن را متوقف می‌کند.

سقوط سنگ بر خانه‌های حاشیه نشینان در اهواز به روایت تصویر

اهواز
TASNIM
اهواز
TASNIM
اهواز
TASNIM

شهرداری اهواز: به ساکنان منطقه حادثه‌دیده اهواز قبلا اخطار داده شده بود

علیرضا عالی پور، معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به حادثه ریزش کوه در کوی رمضان اهواز گفت: "قبلا اخطارهای لازم به ساکنان منازل این منطقه داده شده بود که مورد بی‌توجهی آن‌ها قرار گرفت."

به گزارش ایسنا، آقای عالی پوردرباره وضعیت ایمنی منازل غیر ایمن مجاور یا زیر کوه در این منطقه افزود:" این خانه‌ها به صورت طبقاتی و پلکانی در کنار کوه و بدون هیچگونه مجوزی احداث شده‌اند و در برابر اخطارهای شهرداری منطقه هفت مقاومت می‌کردند."

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به حادثه امروز و تخریب دو منزل گفت: "در این منازل در مجموع هفت نفر شامل دو مرد، دو زن و سه کودک زندگی می‌کردند که دو کودک متاسفانه در این حادثه جان باختند و بقیه مصدوم شدند."

اهواز
ISNA

رهبر مخالفان دولت روسیه آزاد شد

آلکسی ناوالنی
AFP/Getty Images
آلکسی ناوالنی عکسی از خود در هنگام آزادی از زندان در مسکو منتشر کرده است

آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه پس از گذراندن دوره محکومیت ۲۰ روزه از زندان آزاد شد.

آقای ناوالنی در سال جاری سه بار به تحمل زندان محکم شده است.

او به خاطر آن چه "نقض مکرر قانون تجمعات عمومی" خوانده شده محکوم به زندان شده بود. او عکسی از خود هنگام خارج شدن از زندان منتشر کرده و گفته که آماده از سر گرفتن فعالیت‌هایش است.

او قول داده که چند ساعت بعد از آزادی در یک راهپیمایی در آستراخان سخنرانی کند.

در ماه‌های اخیر او در تلاش برای تقویت مبارزات انتخاباتی خود به سراسر روسیه سفر کرده است. مقامات انتخاباتی روسیه می‌گویند آقای ناوالنی به دلیل داشتن سوابق محکومیت نمی تواند در انتخابات ماه مارس آینده شرکت کند.

جمشید مشایخی در بیمارستان بستری شد

صدور گواهینامه برای افغان‌های دارای کارت اقامت در ایران 'صحت ندارد'

محمد عجمی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان‌رضوی با تکذیب خبر صدور گواهینامه برای افغان‌های دارنده کارت آمایش (کارت اقامت) گفت: "نه بنده و نه روابط عمومی این اداره هیچ اطلاعیه و مصاحبه‌ای در این رابطه با هیچ رسانه‌ای نداشته‌ایم و این موضوع صحت ندارد."

به گزارش تسنیم، آقای عجمی افزود: "پیش از این بنده و مدیرکل اتباع وزارت کشور در مصاحبه‌ها و نشست‌های متعدد عنوان کرده‌ایم که پیگیری ما برای صدور گواهینامه به دارندگان کارت آمایش ادامه دارد اما هیچگاه نگفته‌ایم به نتیجه نهایی رسیده و حتی اجرایی و آغاز شده است."

افغانستانی
TASNIM

وزارت بهداشت: بیماری قلبی و عروقی اولین عامل مرگ و میر زنان ایرانی

مطهره علامه، رییس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت اعلام کرد: "بیماری‌های قلبی و عروقی مهمترین و اولین عامل مرگ و میر در زنان ایرانی است."

به گزارش ایلنا، خانم علامه افزود: "تمام عوامل خطر که یک خانم را به بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، چربی خون بالا، چاقی، دیابت و مبتلا می‌کند با فعالیت‌ جسمانی منظم و مستمر قابل کنترل، قابل پیشگیری و قابل درمان است."

رییس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت همچنین گفت: "متاسفانه زندگی بدون تحرک در زنان ایران دو برابر مردان است و این خطر ابتلا به بیماریها را برای زنان بیش از مردان افزایش می‌دهد. کم‌تحرکی در زنان بیشترین فاکتور خطر برای زنان است که نقش مهمی در مرگ و میر و ناتوانی زنان دارد."

ورزش همگانی
ILNA

پلیس پاکستان از کشف جسد سربریده یک ترنس خبر داد

پلیس پاکستان از کشف جسد سر بریده شده یک ترنس سکسوال (تراجنسیتی) در شهر پیشاور در شمال غرب پاکستان خبر داد.

جسد که تا حدودی متلاشی شده، متعلق به شخصی حدود ۲۵ ساله است.

هویت این شخص مشخص نشده اما پلیس پس از گرفتن اثر انگشت و نمونه دی‌ان‌ای، آن را به خاک سپرد.

این تازه ترین مورد خشونت علیه این گروه اقلیت جنسی در پاکستان است. پاکستان یکی از اولین کشورهایی در جهان بود که در سال ۲۰۰۹ میلادی ترنس‌ها را به عنوان جنس سوم به رسمیت شناخت و به آنها کارت شناسایی داد. اما با وجود این به دلیل جامعه بسته پاکستان، ترنس‌ها با تبعیض و آزار و خشونت روبه‌رو می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار رسمی حدود ۱۰ هزار ترنس در پاکستان زندگی می‌کنند اما تحقیقات گروه‌های غیردولتی و سازمان‌های توسعه نشان می‌دهد که آمارآنها بالغ بر صدها هزار نفر است.

دهمین روز اعتراض صنفی کارگران کمباین سازی تبریز

اعتراض صنفی کارگران کمباین سازی تبریز (توسعه صنعت آذربایحجان) که از ۱۰ روز قبل آغاز شده بود امروز نیز ادامه یافت.

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران معترض با اشاره به وضعیت نامناسب معیشتی این کارگران گفت: "مدیریت کنونی کمباین‌سازی تبریز با پرداخت نامنظم دستمزد و حق بیمه بیش از ۴۰ کارگر شاغل در این کارخانه، گذران زندگی خانواده‌های آنها را با مشکل مواجه کرده‌است، در شرایطی هستیم که به نان شب خود بیش از هر زمان دیگری محتاجیم بنابراین از مسئولان توقع داریم که به مشکلاتمان رسیدگی کنند."

کارگری
ILNA

رئیس مجلس: جلسه رای اعتماد به وزیر علوم و نیرو یک‌شنبه آینده برگزار می‌شود

مجلس: انتشار اسامی متهمان جرائم اقتصادی با تشخیص دادگاه مجاز است

نمایندگان مجلس با تصویب طرح الحاق یک تبصره به ماده ۳۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب کردند که انتشار اسامی متهمان جرائم اقتصادی درصورت تشخیص دادگاه، مجاز است.

به گزارش ایلنا، از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در صحن، با ۱۵۰ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۸ رای ممتنع، کلیات این طرح را به تصویب رساندند.