Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. پاسخ ظریف به همتای آمریکایی اش درباره عراق بعد از داعش
 2. ترامپ می گوید با تجارت اروپایی با ایران 'مشکلی ندارد'
 3. نخست وزیر احتمالی ژاپن قول برخورد با کره شمالی داد
 4. حسن روحانی درباره تسلیحات ایران می‌گوید 'در شرایط مبادا دفاع موثر می‌کنیم'
 5. ادامه واکنش ها به معرفی وزیر پیشنهادی علوم به مجلس ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خطر جانی برای دوقلوهای به هم چسبیده فلسطینی

  به گفته پزشکان، در صورت خارج نشدن دوقلوهای به هم چسبیده فلسطینی از نوار غزه، زندگی آنها در معرض خطر خواهد بود.

  پزشکان می گویند که در منطقه غزه، که تحت محاصره اسرائیل و مصر قرار دارد، قادر به رسیدگی به "وضعیت پیچیده" این دو نوزاد دختر نیستند.

  این دو نوزاد از ناحیه شکم، یکی از پاها و ناحیه تحتانی بدن به هم چسبیده اند و با امکانات موجود در محل تولدشان، امکان جدایی آنها وجود ندارد.

  با این حال، قلب و ریه دوقلوهای فلسطینی کاملا مجزاست و بنابراین، به لحاظ پزشکی شانس موفقیت عمل جدایی وجود دارد.

  دوقلوهای به هم چسبیده فلسطینی
  Image caption: دوقلوهای به هم چسبیده فلسطینی
 2. انتقاد همسر نظامی آمریکایی کشته شده در جنگ از تسلیت تلفنی ترامپ

  همسر یک نظامی آمریکایی کشته شده در جنگ می گوید دونالد ترامپ وقتی برای تسلیت گفتن به او زنگ زده، نام شوهرش را به خاطر نیاورده است.

  مایشا جانسون، بیوه گروهبان دیوید جانسون، به شبکه ای بی سی گفت که به یاد نیاوردن نام آقای جانسون از سوی رئیس جمهور و همچنین لحن صحبتش، باعث شده تا او به گریه بیفتد.

  این در حالی است که در پی خبرسازشدن مکالمه تلفنی رئیس جمهور و خانم جانسون، دونالد ترامپ گفته بود که در جریان مکالمه، نام دیوید جانسون را بدون مکث بر زبان رانده و گفتگوی آنها "بسیار احترام آمیز" بوده است.

  گروهبان جانسون چندی پیش در نیجر و به دست اسلامگرایان مسلح کشته شده بود.

 3. همسر احمدرضا جلالی صدور حکم اعدام برای همسرش را تایید کرد

  همسر احمدرضا جلالی پزشک و محقق ایرانی مقیم سوئد به بی‌بی‎سی فارسی گفت همسرش در دادگاهی در ایران به اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" به اعدام محکوم شده است.

  ویدا مهران نیا گفت حکم دادگاه بدوی را روز شنبه دریافت کرده است.

  آقای جلالی که در زمینه پزشکی بحران تخصص دارد در آوریل ۲۰۱۶ به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز برای برگزاری کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرد و دستگیر شد.

  همسر آقای جلالی گفت همسرش "سیصد برگ" مدرک دال بر بیگناهی و عدم همکاری به دادگاه ارائه کرده اما دادگاه به این مدارک توجهی نداشته و "بدون سند و مدرک" این اتهام "واهی" را وارد دانسته است.

 4. وزیر آموزش و پرورش دستور پیگیری آزار و اذیت دختر دانش آموز در ارومیه را صادر کرد

  محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش طی دستوری ویژه به مشاور خود خواستار پیگیری موضوع آزار و اذیت دختر دانش آموز توسط سرایدار مدرسه شد.

  به گزارش مهر، در این نامه، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش به آقای بزرگی زاده، مشاور خود ماموریت داد تا به عنوان بازرس ویژه با اختیار تام به ارومیه برود و به همراه مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی و با حضور در شورای تامین استان نسبت به بررسی اتفاقات حادث شده اقدام و عنداللزوم تصمیم مقتضی اتخاذ نماید.

  بنابراین گزارش، امروز خبری در شبکه های اجتماعی منتشر شد که طی آن در یک مدرسه دخترانه در روستای اسلام آباد شهرستان ارومیه سرایدار مدرسه به دانش آموز ۱۲ ساله تجاوز کرده است، اگرچه هنوز صحت خبر تایید نشده اما مردم روستا به مدرسه یورش برده و با معلمین و مسئولان مدرسه درگیر شده اند.

  بطحایی
 5. اعتراض به 'تعرض به دختر دانش‌آموز' در ارومیه

  در پی انتشار خبرهایی مبنی بر تعرض به یک دانش آموز دختر ۱۲ ساله در مدرسه‌ای در ارومیه، گروهی خشمگین در مقابل این مدرسه تجمع کردند که به دخالت پلیس انجامید.

  علیرضا رادفر، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی به خبرگزاری تسنیم گفته: "شواهد اولیه و ابتدایی ماجرا حاکی است که سرایدار بد اخلاقی کرده ولی آزار جنسی نبوده است."

  معترضان شیشه های مدرسه را شکسته‌اند و با مأموران پلیس که تلاش می‌کردند جلوی ورود آنها به مدرسه را بگیرند، درگیر شده‌اند. تصاویری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده نشان می‌دهد که بخشی از ساختمان مدرسه به آتش کشیده شده است.

  تصویر دیگری فرماندار ارومیه را نشان می‌دهد که معترضان را به آرامش دعوت می‌کند و به آنها اطمینان می‌دهد که مظنون بازداشت شده است.

  View more on twitter
 6. پارلمان کاتالونیا برای مقابله با تصمیمات مادرید تشکیل جلسه می‌دهد

  مجلس محلی کاتالونیا اعلام کرد که روز پنجشنبه، برای بررسی شیوه مقابله با کاهش اختیارات منطقه کاتالونیا از سوی دولت اسپانیا، تشکیل جلسه خواهد داد.

  همزمان، گمانه زنی هایی مطرح شده مبنی بر اینکه ممکن است نمایندگان کاتالونیا در نشست سه روز بعد خود، قصد اعلام استقلال یکجانبه از اسپانیا را داشته باشند.

  مجلس سنای اسپانیا، روز جمعه تشکیل جلسه خواهد داد و قرار است در این جلسه، بخشی از اختیارات منطقه کاتالونیا از آن گرفته و به دولت مرکزی واگذار شود.

  سخنگوی وزارت امور خارجه منطقه کاتالونیا گفته دولت منطقه ای، تصمیم سنای اسپانیا را در این زمینه نادیده خواهد گرفت.

 7. 'نزدیک به پنج هزار تهرانی' سال گذشته به علت آلودگی هوا جان باخته‌اند

  رئیس کارگروه سلامت هوای وزارت بهداشت می‌گوید در سال ۹۵، چهار هزار و ۸۱۰ نفر از ساکنان تهران براثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

  عباس شاهسونی گفت: "در سال ۹۴، غلظت ذرات آلاینده در ۲۵ شهر کشور برابر با ۳۱.۷ میکروگرم در متر مکعب بوده که با وجود کاهش نسبی نسبت به سالهای قبل، سه برابر از آمار جهانی بیشتر است."

  به گزارش نشریه لنست، در سال ۱۳۹۴ در ایران ۴۸ هزار نفر بعلت آلودگی‌های مختلف جان خود را از دست داده‌اند که دو سوم آنها به علت آلودگی هوا بوده است.

 8. ایران و بریتانیا در زمینه درمان سرطان تفاهمنامه همکاری امضا کردند

  حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن خبر داده است که ایران و بریتانیا یادداشت تفاهمی برای همکاری در زمینه درمان سرطان و احداث مراکزی جدید درمانی در این زمینه امضا کردند. آقای بعیدی نژاد درباره ارزش مالی این تفاهم را در صورت امضای قرارداد نهایی، یک میلیارد و هشتصد میلیون یورو اعلام کرده است.

  View more on twitter
 9. انتقاد صادق لاریجانی از اتهام 'سیاسی‌کاری' به قوه قضائیه

  صادق لاریجانی رئیس قوه قضادیه: "اگر قرار باشد دستگاه قضایی به سراغ هر کس رفت متهم به سیاسی‌کاری شود باید قوه قضائیه را تعطیل کنیم".

 10. خبر فوریتیلرسون در سفری اعلان نشده وارد کابل شد

  رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در سفری از قبل اعلان‌نشده وارد کابل شده و با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دیدار کرده است. بیشتر بخوانید.

 11. عراق از اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره حشد شعبی ابراز شگفتی کرد

  دفتر مطبوعاتی حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در اطلاعیه‌ای به نقل از یک مقام نزدیک به آقای عبادی از اظهارات رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا درباره "حشد شعبی"، شبه‌نظامیان عمدتا شیعه عراق، ابراز شگفتی کرده است.

  در بیانیه دفتر مطبوعاتی حیدر عبادی، به نقل از این مقام آمده است: "هیچ کس حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد".

  این مقام عراقی تاکید کرده است که نیروهای حشد شعبی عراقی‌هایی هستند که برای دفاع از کشورشان فداکاری‌های بزرگی کرده‌اند. بیشتر بخوانید

 12. وزیر خارجه بریتانیا به ترامپ: به برجام پایبند بمان

  بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواسته که دوراندیشی به خرج دهد و به توافق جامع هسته‌ای با ایران پایبند بماند. او گفته که این توافق "خلاقیت دیپلماتیکی" را نشان می‌دهد که می‌تواند بحران هسته‌ای شبه جزیره کره را هم حل کند.

  آقای جانسون امروز دوشنبه اول آبان در یک سخنرانی در لندن ایران را کشوری بزرگ با ۸۰ میلیون جمعیت خواند که جوانان تحصیل کرده بسیاری دارد که مشتاق پیشرفت هستند. بیشتر بخوانید

 13. رئیس قوه قضائیه ایران: برجام موشکی نخواهیم داشت

  صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران در جلسه مسئولان عالی قضایی گفته است که همانند توافق هسته ای برجام "برجام موشکی نخواهیم داشت".

  آقای لاریجانی گفته "توان موشکی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع است و قطعاً در مورد آن برجام دو وسه و هیچ گونه مذاکره ای نخواهیم داشت. جمهوری اسلامی با کسب تجربیات فراوان طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی مانند حمایت های آمریکا از رژیم صدام و قراردادن ایران تحت شدیدترین ضربات موشکی، تمام تلاش خود را برای ارتقای قدرت دفاعی و توان بازدارندگی به کار خواهد بست. چرا ما باید از کمترین حق خود که حق دفاع است محروم بمانیم فقط برای اینکه آمریکا و هم پیمانانش ما را ضعیف می خواهند".

 14. بازگشت تیم زیر ۱۶سال بسکتبال زنان ایران؛ ایران با نپال بازی می‌کند

  View more on twitter
 15. نماینده شیراز: روز کوروش در تقویم ملی کشور ثبت شود

  بهرام پارسایی، نماینده شیراز در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نامه‌ای درخواست کرد: " در راستای انسجام ملی و توسعه صنعت گردشگری روز کوروش در تقویم ملی کشور ثبت شود."

  به گزارش ایسنا، در بخشی از این نامه آمده است: "با عنایت به مصوبه جلسه ۶۴۸ سال ۱۳۸۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر نحوه نامگذاری روزها و مناسبت‌های خاص و براساس ماده ۳" روزها و مناسبت‌های مندرج در متن تقویم به مناسبت‌هایی اطلاق می‌شود که دارای حداقل یکی از ویژگی‌ها مانند الف ـ برای قشرهای مختلف ملت، مهم و تاثیرگذار بوده و از دیدگاه همه ملت ارزشمند و معتبر باشد.ب ـ همه مناطق کشور، آن مناسبت را مرتبط با خود بدانند و اهمیت آن منحصر به یک منطقه جغرافیایی خاص نباشد.ج ـ تقویت‌کننده حداقل یکی از مولفه‌های هویت ملی ایرانیان باشد. می‌توان گفت نامگذاری روز کوروش دارای هر سه ویژگی است."

  مقبره کوروش
 16. تجمع دانشجویان دانشگاه علامه و پلی تکنیک در اعتراض به وزیر پیشنهادی علوم

  View more on twitter
 17. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: براساس آمار ۴۳ هزار دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند

  فرشته روح افزا، مدیر رصد و آمار شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با استناد به آمارهای موجود گفت: "تعداد دخترانی که در شهرستانهای مختلف و در سن پایین ازدواج می کنند، بین دو الی سه نفر هستند و در کل کشور حدود ۴۳ هزار دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند."

  به گزارش ایسنا، خانم روح افزا با انتقاد از افزایش سن ازدواج گفت: "تعداد چنین دخترانی قلیل است و باید قانون نسبت به این افراد تصمیم بگیرد نه اینکه همه جوانان را درگیر چنین موضوعی کند."

  براساس آمار در حال حاضر سن ازدواج دختران بالای ۲۴ و سن ازدواج پسران نیز ۲۷ سال است که بیش از پنج میلیون نفر از آنها را دختران و بقیه را پسران تشکیل می‌دهند.

 18. بهزاد نبوی: شرمنده می شوم که برخی اصلاح طلبان از روحانی پست می خواهند

  View more on twitter
 19. تجمع اعتراضی سپرده گذاران سه موسسه مالی مقابل مجلس ایران

  View more on twitter
 20. استانداری: سالانه ۲۰۰ هزارنفر به جمعیت تهران اضافه می‌شود

  سیاوش شهریور، مدیر کل اجتماعی استانداری تهران گفت: "هر سال در حدود ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می شود و در حال حاضر دچار بزرگ سری شده لذا جمعیت مناطق اطراف تهران از بخشی از نواحی تهران پیشی می‌گیرد."

  به گزارش ایسنا، مدیرکل اجتماعی استانداری تهران که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، افزود: "این افزایش جمعیت باعث افزایش حمل و نقل شهری می شود که هم آلودگی تولید می کند و از طرف دیگر همین آلودگی سلامت مردم را تهدید می کند."

  شهریور