Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ادامه واکنش‌ها به 'تعرض سرایدار مدرسه به یک دانش‌آموز' در ارومیه
  2. رئیس جمهوری افغانستان به هند رفت
  3. افکار شی جین‌پینگ بخشی از مرامنامه حزب کمونیست چین شد
  4. انتقاد آمریکا از ایران در سالگرد بمبگذاری ۱۹۸۳ بیروت

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

عادل جبیر: عربستان از موضع ترامپ علیه ایران حمایت می‌کند

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان امروز (سه‌شنبه ۲۴ اکتبر/۲ آبان) از موضع دولت رئیس جمهور آمریکا علیه ایران حمایت کرده است.

آقای جبیر گفته است توافق اتمی ایران نقص‌هایی داشته است.

او همچنین گفته است با ارزیابی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره "اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه" و "حمایت مالی این کشور از گروه‌های شبه نظامی" موافق است.

مردان در بریتانیا بیشتر از زنان برای تفریح و فراغت وقت صرف می کنند

مردان در بریتانیا بیشتر از زنان برای تفریح و فراغت وقت صرف می کنند

به گزارش اداره آمار بریتانیا، بطور متوسط مردان هر روز مردان شش ساعت و نه دقیقه به تفریح اختصاص می دهند و زنان پنج ساعت و ۲۹ دقیقه. بر اساس این گزارش بیشتر وقت فراغت و استراحت مردم صرف رسانه‌های همگانی می‌شود، تماشای تلویزیون، مطالعه یا گوش دادن به موسیقی؛ هفته‌ای شانزده ساعت و ۲۴ دقیقه برای مردان و ۱۴ ساعت ۲۳ دقیقه برای زنان.

در مجموع مردان بیشتر برای ورزش، بازی‌های کامپیوتری و سرگرمی‌های دیگر (هفته‌ای چهار ساعت و ۲۹ دقیقه برای زنان و دو ساعت و ۲۹ دقیقه در مردان) و زنان بیشتر برای فعالیت‌های اجتماعی وقت می‌گذارند (هفته‌ای چهار ساعت نوزده دقیقه در زنان و سه ساعت و دو دقیقه در مردان).

فدارسیون فوتبال برنامه بازی‌های تیم را اعلام کرد

غلامی: در دوره مدیریتم هیچ دانشجویی به دلیل فعالیت سیاسی تنبیه نشد

منصور غلامی، گزینه پیشنهادی وزارت علوم امروز در جمع فراکسیون امید مجلس گفت: " در دوره مدیریت من هیچ دانشجویی به خاطر فعالیت سیاسی تنبیه انضباطی نشده است."

به گزارش ایرنا، آقای غلامی افزود: "ممکن است مشکلات پیش آمده برای دانشجویان پس از دوران فارغ التحصیلی باشد که از دسترسی مدیریت دانشگاه خارج است."

وزیر پیشنهادی علوم تاکید کرد: "این که چرا بنده معرفی شده‌ام و من گزینه چندم آقای روحانی بودم، نمی‌دانم خوب است یا بد ولی نگاه من به توانمندی و گذشته خودم است و باید تاکید کنم که من در دانشگاه‌هایی که مدیریت آن را بر عهده داشتم هیچ گونه محدودیتی ایجاد نکردم."

درباره دو وزیر پیشنهادی علوم و نیرو بیشتر بخوانید

غلامی
IRNA

رئیس پلیس تهران: حمله کننده به یک روحانی در مترو بازداشت شد

حسین رحیمی، رییس پلیس تهران با اشاره به دستگیری عامل حمله به یک روحانی در ایستگاه مترو امام خمینی گفت: "بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که انگیزه حمله به این روحانی، اختلافات شخصی قبلی بوده است."

به گزارش مهر، آقای رحیمی افزود:"این اتفاق در حالی رخ داد که این روحانی در حال خروج از ایستگاه مترو امام خمینی بود و فرد ضارب از پشت سر به وی حمله کرده و او را مورد ضرب و جرح قرار داد."

رحیمی
MEHR

هشدار رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار درباره پرتقال‌های موجود در بازار ایران

حسین مهاجران، رئیس اتحادیه میوه و تره بار اعلام کرد: "پرتقال های موجود در بازار به وسیله اتیلن به این رنگ در آمده‌‌اند مگر اینکه رنگ طبیعی سبز داشته باشند. از طرفی دستگاه هایی هستند که با حرارات دادن به پرتقال باعث رسیده شدن و تغییر رنگ می شوند اما متاسفانه این دستگاه ها مختص پرتقال نیست و برای برخی دیگر از میوه ها است."

به گزارش تسنیم، آقای مهاجران در یک برنامه رادیویی گفت: "یکی از دلایل این کار سوء استفاده است چون پرتقال سبز روی درخت زیر هزار تومان است و این افراد این پرتقال ها را در بازار با قیمت سه هزار تومان به فروش می رسانند."

رئیس اتحادیه میوه و تره بار هشدار داد: "وقتی پرتقال حرارات می بیند، اسید موجود در آن بالا می رود و ممکن است برای سلامت مردم ضرر داشته باشد. از مصرف کننده‌ها می خواهم که این میوه‌ها رامصرف نکنند و مسئولین این موضوع را پیگیری کنند."

پرتقال
TASNIM

نخستین شهردار زن استان گلستان

بازپرس ویژه آموزش و پرورش در ارومیه: موضوع تخلف سرایدار اثبات نشده است

حسین بزرگی زاده، بازپرس ویژه آموزش و پرورش که برای بررسی موضوع تعرض به یک‌ دانش‌آموز توسط سرایدار مدرسه به ارومیه سفر کرده است، درباره آخرین پیگیری‌های انجام شده گفت: هنوز به جمع‌بندی صریح و مشخصی درباره این حوادث نرسیده‌ایم. گفته شده که از سوی سرایدار مدرسه، مسایل غیراخلاقی رخداده که اصلا این موضوع به اثبات نرسیده است."

به گزارش ایلنا، بازپرس ویژه آموزش و پرورش همچنان تاکید کرد: "والدین آن دانش‌آموز رضایت داده است. پلیس هم بلافاصله در محل حضور پیدا کرد و گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است. البته پلیس سرایدار را در بازداشت نگه داشته تا بررسی عمیق‌تری داشته باشند؛ ولی تا این لحظه به این نرسیدند که تخلف یا جرمی اتفاق افتاده است. "

آقای بزرگی زاده همچنین افزود که به تعدادی از ماشین‌های نیروهای آموزش و پرورش خسارت وارد شده و منزل سرایدار نیز در آتش سوخته است.

بازپرس ویژه آموزش و پرورش درباره آسیب به دو مدرسه دیگر نیز گفت: "در حال حاضر شرایط در منطقه عادی است. منتها ۲ مدرسه آسیب دیده‌اند که یکی خسارت کمتری داشته و از شنبه کارش را شروع می‌کند و مدرسه دیگر به علت حجم خسارات وارده، حدود ۱۰ روز کار دارد و زمان شروع به کارش، بسته به نظر شورای تامین استان دارد."

ارومیه
ILNA

فرمانده انتظامی دزفول: دو دختر موتورسوار شناسایی و با آنها برخورد شد

علی الهامی، فرمانده انتظامی دزفول گفت: "دو دختر هنجارشکنی که تصاویر آنها در حال موتورسواری در فضای مجازی پخش شده شناسایی شدند و با آنها برخورد شد."

به گزارش ایرنا، فرمانده انتظامی دزفول افزود: "این دو دختر دانشجو، بومی دزفول هستند که جهت ارشاد و راهنمایی و ارائه تذکرات لازم فراخوانده شدند."

آقای الهامی همچنین گفت: "اگر بانویی قصد موتورسواری به صورت قانونی داشته باشد می تواند در هیات موتورسواری دزفول ثبت نام کند نه اینکه در ملا عام و به قصد خودنمایی اقدام به موتورسواری در خیابان کند."

موتور سواری
social media

ممنوعیت مصرف سیگار برقی در مکان‌های بسته عمومی در نیویورک

سیگار برقی
Getty Images

بر اساس یک قانون جدید که از سی روز دیگر به اجرا گذاشته خواهد شد، مصرف سیگارهای برقی در فضاهای بسته عمومی ایالت نیویورک آمریکا ممنوع خواهد شد.

به این ترتیب برخورد با کشیدن سیگار برقی مانند کشیدن سیگار معمولی خواهد بود.

ممنوعیت سیگار برقی شامل مکان‌هایی مانند رستوران‌ها، بارها و مراکز اداری خواهد شد.

نیویورک یکی از اولین ایالت‌های آمریکا بود که کشیدن سیگار در فضای بسته را در سال ۲۰۰۳ میلادی ممنوع کرد.

"آندره کومو"، فرماندار نیویورک درباره دلیل این ممنوعیت می‌گوید: "قرار بود که این محصول جایگزین سالمتری برای سیگار باشد اما مشخص شده که خطرات طولانی مدتی برای سلامت مصرف کنندگان و اطرافیان آنها دارد."

پس از اعمال محدودیت‌های شدید برای کشیدن سیگار در فضاهای عمومی در سراسر جهان، مصرف سیگارهای برقی بیشتر شده است.

دادستان تهران: یک نفر به اتهام جاسوسی برای موساد به اعدام محکوم شد

محمود جعفری دولت آبادی، دادستان تهران خبر از صدور حکم اعدام برای یک نفر به اتهام جاسوسی و همکاری با موساد داده است.

به گزارش میزان، آقای دولت آبادی در چهاردهمین نشست شورای معاونین دادستانی تهران با موضوع تحقیقات مقدماتی سخن می‌گفت افزود: "یکی از اقدامات محکوم‌علیه، اعلام نشانی و برخی مشخصات سی نفر از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای از جمله شهیدان شهریاری و علی‌محمدی به افسران اطلاعاتی موساد بوده که به ترور و شهادت آنان منتهی شده است"

به گفته دادستان تهران این فرد مقیم سوئد بوده است.

آقای دولت آبادی اسمی از این متهم نبرده است.

به تازگی ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی پزشک و محقق ایرانی مقیم سوئد به بی‌بی‎سی فارسی گفت همسرش در دادگاهی در ایران به اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" به اعدام محکوم شده است.

دادستان
MIZAN

پلیس تهران: زن جوان برای ترساندن شوهر سابقش اقدام به خودکشی کرد

مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران در خصوص اقدام به خودکشی زن جوان در پل آهنگ توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش میزان، پلیس تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد: "ساعت ۱۰:۳۰ روز سه شنبه خانمی ۳۲ ساله که ۵ سال است از شوهرش طلاق گرفته بود در پی مزاحمت های شوهر سابقش به انگیزه ترساندن وی و هشدار برای عدم تکرار مزاحمت اقدام به خودکشی از طریق آویزان کردن خود از روی پل عابر خیابان آهنگ کرد. در پی این حادثه ماموران کلانتری ۱۱۰ شهدا سریعا در محل حاضر و با انجام عملیات روانی وی را منصرف و از بالای پل به پایین آوردند."

خودکشی
MIZAN

مصرف تفریحی حشیش در نیوزیلند به همه‌پرسی گذاشته می‌شود

جاسیندا آردرن، رهبر حزب کارگر نیوزیلند و نخست وزیر جدید این کشور اعلام کرد که قانونی شدن مصرف تفریحی حشیش را تا سال ۲۰۲۰ میلادی به همه‌پرسی خواهد گذاشت.

استفاده از حشیش برای مصارف پزشکی در حال حاضر در نیوزیلند مجاز است.

اگر مردم نیوزیلند به این همه‌پرسی رای مثبت بدهند، این کشور اولین کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه خواهد بود که در آن مصرف حشیش قانونی خواهد شد.

خانم آردرن گفت که برگزاری این رفراندوم پیشنهاد حزب سبزها، یکی از احزاب ائتلافی دولت او بوده است.

کانابیس
Getty Images

دوچرخه سوار دستفروش ایرانی، مربی شد

آتوسا عباسی رکابزن سابق تیم ملی دوچرخه سواری که خبر دستفروشی او منتشر شد، فدراسیون اعلام کرد مجوز باشگاه داری او را صادر می کند، هیات تهران هم این رکابزن را به عنوان مربی منصوب کرد.

رییس هیات دوچرخه سواری تهران در حکمی خانم عباسی را به عنوان مربی غرب شهر تهران منصوب کرد.

عباسی
ISNA

بزرگترین بحران در تخت جمشید 'خشکسالی' است

مسعود رضایی منفرد، مدیر پایگاه تخت جمشید گفت: "خشکسالی در نتیجه برداشت بی رویه آب ایجاد شده و همین خشکسالی باعث نشست زمین و آسیب به تخت جمشید می شود."

به گزارش مهر، آقای منفرد با اشاره به این نکته که محوطه میراث جهانی تخت جمشید یک اثر منحصربه‌فرد در مقیاس جهانی است، هشدار داد: "این اثر به دلیل موقعیت مکانی و اقلیمی در معرض مجموعه‌ای از تهدیدها اعم از خشکسالی، توسعه پرشتاب کشاورزی، صنعتی و شهرنشینی قرار دارد."

تخت جمشید
MEHR

هزاران راننده در پایتخت کلمبیا علیه اوبر دست به اعتراض زدند

هزاران راننده تاکسی در بوگاتا، پایتخت کلمبیا در اعتراض به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی نظیر اوبر دست به اعتراض زدند و خیابان‌های این شهر را بستند.

این رانندگان که با پلیس هم درگیر شده‌اند عمدتا به فعالیت اوبر اعتراض دارند و خواهان توقف فعالیت آن هستند.

اپلیکیشن اوبر به کاربران امکان می‌دهد به جای استفاده از تاکسی برای رفت و آمد شهری، از خدمات خودروهای شخصی کمک بگیرند.

رانندگان تاکسی‌های زرد رنگ امروز سه‌شنبه دوم آبان (بیست و چهارم اکتبر) با بستن خیابان‌های پایتخت کلمبیا رقابت اوبر با خود را "ناعادلانه" خواندند.

راه‌بندان امروز باعث اختلال گسترده‌ای در جابجایی مسافران شهری شد.

تظاهرات علیه اوبر
Getty Images

دادستان: نسبت دادن خودکشی این ۲ دختر نوجوان به نهنگ آبی تایید نشده است

در حالیکه پیشتر رئیس پلیس اصفهان گفته بود که دو دختر نوجوان در اصفهان به دلیل نهنگ آبی خودکشی کرده‌اند، دادستان اصفهان امروز اعلام کرد که نسبت دادن خودکشی این دو دختر به این موضوع تائید نشده است.

'نهنگ آبی' چیست و با خطر این بازی چه باید کرد؟

View more on twitter

تجمع کارگران حمل ونقل خلیج فارس مقابل فرمانداری اسلامشهر

کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در ادامه تجمعی که روز گذشته در تهران برپا کرده بودند امروز نیز در مقابل ساختمان فرمانداری اسلامشهر پی‌گیر مطالبات معوقه خود شدند.

به گزارش ایلنا، به گفته این کارگران معترض، در جریان برپایی اجتماع صنفی روز گذشته، یکی از مسئولان این وزارتخانه با اعضای شورای اسلامی این بنگاه حمل و نقل کالا دیدار و وعده رسیدگی به مشکلات را در چند روز آینده می‌دهد.

معترضان عنوان کردند: " با وجود آنکه نسبت به وعده داده شده خوشبین‌ هستیم اما به دلیل مشکلات معیشتی نمی‌توانیم از پیگیری‌های خود صرف‌نظر کنیم و برای همین امروز تصمیم گرفتیم تا به فرمانداری اسلامشهر نیز مراجعه کنیم."

کارگران
ILNA

جمعی از کارگران شهرداری کرمانشاه مقابل استانداری تجمع کردند

مسمومیت ۱۸دانش‌آموز دراثر مصرف کنسرو ماهی درکرمان

بیضاوی: معترضان منتظر رسیدگی محاکم قضایی به پرونده دختر دانش آموز باشند

ماموستا عبدالقادر بیضاوی، امام‌جمعه اهل سنت ارومیه با اشاره به موضوع آزار و اذیت یک دختر دانش آموز در ارومیه توسط سرایدار مدرسه گفت: "با آتش زدن مدرسه و چند سطل زباله در معابر مشکلی حل نمی‌شود و بهتر است معترضین با حفظ صبر و شکیبایی منتظر رسیدگی محاکم قضایی به پرونده دختر دانش‌آموز باشند."

علیرضا رادفر، معاون سیاسی، امنیتی استاندار آذربایجان غربی ضمن تایید به آتش کشیده شدن دو مدرسه در اعتراض به آزار و اذیت دانش آموز ارومیه‌ای گفت: "هم اکنون منطقه تحت کنترل پلیس قرار دارد."

آقای رادفر با اشاره به اینکه مردم باید از اقدام‌های احساسی خودداری کنند، افزود: "والدین این دختر ۱۲ساله شکایت کرده‌اند و مراجع انتظامی و قضایی به شدت با این موضوع برخورد خواهند کرد."

در پی انتشار خبر تعرض سرایدار یک مدرسه به دختر دانش آموز کلاس ششم در ارومیه معترضان به مدرسه حمله کردند و شیشه‌های مدرسه را شکستند.

گزارشها حاکی است این اعتراض‌ها تا نیمه‌شب گذشته ادامه داشته است.

دادستان ارومیه اعلام کرده که سرایدار در بازداشت است و همچنین گفت که گروهی از کسانی‌ که اقدام به تخریب دو مدرسه کرده‌اند نیز بازداشت شده‌اند.

مدرسه
ILNA

نماینده مجلس: وزیر علوم پیشنهادی گزینه بیست و یکم رئیس جمهور بوده است

ابراهیم آشتیانی، پیشکسوت فوتبال درگذشت

ابراهیم آشتیانی از پیشکسوتان تیم پرسپولیس صبح امروز درگذشت.

آقای آشتیانی متولد آذر ۱۳۲۵ در تهران بود.

او در تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کرد و بیشتر دوران باشگاهی‌اش را در پرسپولیس گذراند. آشتیانی دارای مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی بود و در دانشگاه تدریس می‌کرد.

آشتیانی
TASNIM

آموزش و پرورش: ۷۰۰ مدرسه تهران جزو بافت فرسوده است

عباسعلی باقری، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: "۷۰۰ مدرسه تهران جزو بافت فرسوده بوده و هزار مدرسه پایتخت نیز نیاز به مقاوم سازی دارند."

به گزارش میزان، آقای باقری با حضور در شانزدهمین جلسه شورای شهر تهران افزود: "از ۴ هزار مدرسه موجود در تهران هزار مدرسه یا متعلق به نهادها، یا متعلق به غیر و یا اوقافی هستند."

مدرسه
MIZAN

دادستان ارومیه: سرایدار مدرسه با دستور قضایی بازداشت است

در پی انتشار خبر آزار و اذیت یک دختر دانش آموز ۱۲ ساله به وسیله سرایدار مدرسه در ارومیه، مصطفی حبیبی، دادستان عمومی و انقلاب ارومیه اعلام کرد: "سرایدار این مدرسه نیز با صدور دستور قضایی بازداشت شده است."

به گزارش تسنیم، آقای حبیبی با اشاره به اعتراض‌های صورت گرفته پس از انتشار این خبر گفت: "به اتفاق برخی دیگر از مسئولان ضمن صحبت با والدین دانش‌آموزان آنان را دعوت به متفرق شدن و پیگیری قانونی موضوع کردیم که انصافا هم با آرام شدن شرایط مردم عادی که احساساتشان از شنیدن خبر برانگیخته شده بود متفرق شدند."

آقای حبیبی افزود: "متاسفانه در این بین عده‌ای فرصت‌طلب با سوءاستفاده از شرایط پیش آمده اقدام به تحریک مردم کردند که تعدادی از آنها شناسایی و دستگیر شدند و تحقیقات از آنها آغاز شده است."

روز گذشته معترضان به این اتفاق در ارومیه شیشه‌های مدرسه را شکسته و مدرسه را آتش زدند. همچنین به گفته دادستان دو مدرسه دیگر نیز توسط برخی تخریب شده است.

ارومیه
TASNIM

وزارت کار: ۹۸ درصد حوادث کار منجر به فوت قابل پیشگیری است

علی مظفری، مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تدوین ۶۰ آیین‌نامه برای افزایش ایمنی و بهداشت کار در شورای عالی ایمنی و کار کشور گفت: "۹۸ درصد حوادث منجر به فوت در حوادث کاری قابل پیشگیری است."

به گزارش ایلنا، آقای مظفری در همایش مسئولان ایمنی کارگاه‌های ساختمانی استان گلستان که در گرگان برگزار شد، همچنین افزود: "براساس مقررات، تائید همه نقشه‌های تاسیسات و ساخت به لحاظ ایمنی در ایجاد یک کارگاه برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است."

مظفری
ILNA

وزیر پیشنهادی نیرو: فقط تابعیت ایران را دارم

'۲ درصد مخازن نفتی اهواز زیر فرودگاه این شهر است'

بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، با انتقاد از عدم برنامه ریزی برای جابه جایی فرودگاه اهواز گفت: "این فرودگاه یکی از موانع توسعه میدان نفتی اهواز است و فرودگاه روی حدود ۲ درصد از سطح مخازن میدان اهواز قرار گرفته است."

به گزارش تسنیم، آقای عالیپور اضافه کرد: "وی افزود: حجم ذخیره نفت درجای این ناحیه از میدان نفتی اهواز حدود ۱.۳ میلیارد بشکه و ظرفیت قابل تولید از آن حدود ۱۴ هزار بشکه نفت در روز است."

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در سال ۱۳۹۰ قرار شد تا فرودگاه اهواز به طور دقیق قیمت‌گذاری شود تا با کمک ۲ وزارتخانه نفت و راه و شهرسازی برنامه جابجایی فرودگاه اهواز عملیاتی شود "اما تاکنون پیشرفت محسوسی در این باره نداشته ایم."

عالیپور
TASNIM

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید