Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. بررسی صلاحیت وزرای علوم و نیرو در مجلس ایران
 2. احتمال طرح استعفای مسعود بارزانی در پارلمان اقلیم کردستان
 3. سفر یوکیو آمانو به تهران و دیدار با مقام‌های ایرانی

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

کریدور شمال جنوب؛ محور اصلی مذاکرات در سفر پوتین به تهران

ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران امروز گفت محور اصلی مذاکرات در سفر یک روزه سفر ولادیمیر رییس جمهور روسیه به تهران، کریدور شمال به جنوب و برعکس خواهد بود.

آقای رحیم پور گفت: "این دومین دور مذاکرات است. اولین دور این مذاکرات یک سال و نیم پیش در باکو برگزار شد و قرار بود دور دوم در تهران برگزار شود." آقای پوتین دهم آبان به تهران سفر می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران: روحانی درخواست ملاقات ترامپ را رد کرد

بهرام‌ قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز تایید کرد که در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برای ملاقات با حسن روحانی رییس جمهور ایران اظهار تمایل کرده بود اما آقای روحانی این درخواست را رد کرد.

آقای قاسمی گفت: "چنین تمایلی از سوی طرف آمریکایی مطرح شد که مورد موافقت حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری جمهوری اسلامی ایران قرار نگرفت."

او اضافه کرد "هر آنچه راجع به دیگران و به خصوص اقدامات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بیان شده است، نادرست بوده و قابل تائید نیست."

'تنها وزیر که ده سال در سازمان بین‌المللی سابقه کار دارد'

رضا زندی، خبرنگار اقتصادی در ایران، درباره رضا اردکانیان، وزیر جدید نیرو نوشته، این اولین بار است که یک نفر با سابقه ده سال کار در یک سازمان بین‌المللی به وزارت می‌رسد.

View more on twitter

استقلال با مربیان و بازیکنان سابق تسویه حساب می‌کند

حضور دو نویسنده ایرانی در نمایشگاه کتاب لهستان

به‌گزارش ایسنا کتاب "خواب زمستانی" از گلی ترقی و "آسمان کیپ ابر" از محمود حسینی‌زاد به زبان لهستانی ترجمه و منتشر شدند.

این کتاب‌ها با همکاری مشترک ناشران ایرانی و لهستانی به چاپ رسیده و در جشنواره ادبی "کنراد" در نمایشگاه کتاب کراکف لهستان رونمایی شدند.

انتشارات "شمع و مه" و "کلیمته" این کتاب‌ها را به چاپ رساندند و در این نمایشگاه شرکت کردند. همچنین خانم ترقی و آقای حسینی‌زاد در این نمایشگاه حضور داشتند.

به گفته مدیر شمع و مه ازادبیات ایرانی استقبال شده و اظهارامیدواری کرده هر سال بین سه تا پنج کتاب از ایران به زبان لهستانی ترجمه شود.

ایران
ISNA

پلیس ترکیه بیش از ۶۰ نفر از اعضای داعش را دستگیر کرد

پلیس ترکیه از دستگیری بیش از ۶۰ نفر که ظن آن می رود از اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) باشند، خبر داده است. این دستگیری‌ها در استان ارزروم در شرق و بورسا در شمال غرب ترکیه صورت گرفته است.

دو تبعه جمهوری آذربایجان و ۲۸ تبعه سوریه در بین بازداشت شدگان هستند.

روز گذشته هم ۴۹ نفر در شهر آنکارا به ظن این که قرار است امروز دست به حمله بزنند، دستگیر شدند.

خبر فوریمسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق کناره گیری می‌کند

مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان رسما اعلام کرده که از مقامش کناره گیری می کند. دوره ریاست آقای بارزانی بر منطقه اقلیم چهارشنبه اول نوامبر به پایان می رسد.

قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای مائده شعبانی‌نژاد دانش آموز ۱۵ ساله آبادانی

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر، دادگاه انقلاب شعبه ۲ شهر آبادان ۲۰۰ میلیون تومان وثیقه براى دانش آموز دختر ۱۵ ساله مائده شعبانی‌نژاد صادر کرد.

مائده شعبانى نژاد ساکن آبادان و دانش آموز سال اول دبیرستان است که روز چهارشنبه ۲۶ مهر ماه سال جارى از مدرسه توسط اداره اطلاعات بازداشت شده است.

مائده شعبانى شعر حماسى وملى به زبان عربى مى گوید وهمچنین در فضاى مجازى حضور دارد.

این دختر نوجوان ۱۳ روز است که در بازداشت بسر می برد.

خانواده شعبانى نژاد مى گویند ما توانایى تهیه وثیقه دو میلیارد ریالى را نداریم و از قاضى شعبه درخواست کردیم که مبلغ قرار وثیقه را عوض کند. اما تا کنون خبری در این باره نشده است.

دستکم سه نفر در اثر توفان شدید در مرکز اروپا کشته شدند

در اثر توفان شدیدی که صبح یکشنبه ۲۹ اکتبر، بخشهایی از مرکز اروپا را در نوردید، دستکم سه نفر کشته شدند.

گزارش شده که دو نفر بر اثر سقوط درخت در جمهوری چک و یک راننده هم در لهستان بر اثر برخورد با شاخه‌ای که در جاده افتاده بود، کشته شدند.

برق مناطق بسیاری قطع شده و ترافیک هم مختل شده است. این توفان همچنین حرکت قطارها در مناطق شمالی و شرقی آلمان را مختل کرده است.

آب‌گرفتگی
AFP/Getty
آبگرفتگی یک ساختمان در نزدیکی بازار ماهی‌فروشان هامبورگ آلمان
افتادن درخت روی ماشین
AFP/Getty
افتادن درخت روی ماشین در منطقه کراتن دورف، در شرق آلمان
سقوط درخت در برلین
Reuters
سقوط درخت در برلین
سیلاب در خیابان
AFP/Getty
جاری شدن سیلاب در خیابان‌های هامبورگ در شمال آلمان

آتش سوزی در دکل حفاری رگ سفید ۳ کشته برجا گذاشت

عبدالرحیم رحیمی، فرماندار گچساران به نقل از مسئولان شرکت نفت گفت که آتش سوزی دکل حفاری در رگ سفید گچساران ۳ کشته و یک زخمی برجا گذاشته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، این آتش سوزی ساعاتی پیش در دکل میدان نفتی رگ سفید واقع در منطقه دیلم استان بوشهر آغاز شد. براساس این گزارش نیروهای امداد به محل حادثه اعزام شدند.

آتش سوزی در دکل نفتی در جنوب
tasnim

آتش سوزی در یک دکل نفتی در جنوب کشور

خبر فوریرای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

به گزارش خبرگزاری های ایران منصورغلامی و رضا اردکانیان وزرای پیشنهادی علوم و نیرو از نمایندگان مجلس ایران رای اعتماد گرفتند.

محسنی اژه‌ای: محدودیت‌های اخیر خاتمی به دادسرای ویژه روحانیت مربوط می‌شود

محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز دراین باره که آیا محدودیت‌های محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق بعد از سه ماه برداشته می شود، گفت: "این موضوع به دادسرای ویژه روحانیت مربوط می شود."

آقای اژه ای همچنین گفت: "من درباره این مورد اخیر از دادستان ویژه روحانیت سوال کردم، گفتند محدودیت جدیدی نبوده و ممکن است بعد از سه ماه ادامه پیدا کند یا کم و زیاد شود.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد که این مطلب را از" دادستان ویژه روحانیت" نقل قول کرده به این دلیل که خودش از این موضوع خبر ندارد.

در اواسط مهرماه برخی از خبرگزاری های ایران گزارش کردند که با حکم دادستان ویژه روحانیت، به آقای خاتمی گفته شده که تا سه ماه نباید در هیچ "مراسم سیاسی و تبلیغی" شرکت کند و حضور او در هر جمع "غیرخانوادگی" ممنوع است و دیگران هم اجازه ملاقات با او را ندارند.

آغاز رای گیری در مجلس برای وزرای پیشنهادی علوم و نیرو

رای‌گیری در مجلس ایران برای دو وزیر پیشنهادی علوم و نیرو آغاز شده است.

وزیر پیشنهادی نیرو: سند جامع آب کشور را تصویب می‌کنیم

رضا اردکانیان، وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه بعداظهر امروز مجلس در نطقی به ارائه برنامه‌های خود پرداخت.

آقای اردکانیان یکی از برنامه‌های خود را تصویب سند جامع آب کشور را "با مشارکت همه ذینفعان" اعلام کرده است.

وزیر پیشنهادی نیرو گفته است: "در برنامه‌ای که من ارائه کردم بطور خاص به آب اشاره شده؛ امروز لفظ فاضلاب در حال ترک است جون امروز فاضلاب به عنوان یک منبع شناخته می‌شود."

او همچنین گفته: "بنده به عنوان یک کارشناس بین‌المللی در یک دهه گذشته برنامه آب و محیط‌ زیست بیش از ۴۶ کشور دنیا چه در حال توسعه و چه برخی کشورهای در حال توسعه را بررسی و با مدیران و سیاستمداران آنها نشست و برخاست داشته و در جلسات پارلمانی آنها مسائل آب و محیط‌ زیست را به بحث گذاشته‌ام."

موضوع امروز برنامه # شما

محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد شد

پلمب ۱۱۶ مدرسه فوتبال در ایران

جلسه بعدازظهر مجلس برای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو ادامه دارد

نمایندگان مجلس جلسه عصر خود را برای بررسی صلاحیت رضا اردکانیان، وزیر پیشنهادی نیرو آغاز کرده‌اند.

در این جلسه عمدتا نمایندگان موافق آقای اردکانیان در مجلس سخنرانی کردند.

'قرار بازداشت موقت ساسان آقایی برای بار سوم تمدید شد'

خانواده ساسان آقایی، روزنامه‌نگار بازداشت شده، به روزنامه شرق گفته‌اند که او از زمان بازداشت به بند عمومی منتقل نشده و قرار بازداشت او برای بار سوم تمدید شده است.

View more on twitter

اولین هیات منصفه جرایم سیاسی آغاز به کار کرد

اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات و اولین هیات منصفه جرایم سیاسی استان تهران در مراسمی سوگند یاد کردند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران در این مراسم با اشاره به تصویب قانون جرم سیاسی گفت: "هیات منصفه ای که امروز کار خود را آغاز می کند، اولین هیات منصفه جرایم سیاسی هم هست."

آقای اسماعیلی همچنین ابراز امیدواری کرد: "این دوره هیات منصفه در مجموع کم کار باشند و پرونده های زیادی برای رسیدگی در حوزه های مطبوعاتی و سیاسی وجود نداشته باشد

'در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد امنیتی در محدوده آرامگاه کوروش و پاسارگاد رخ نداده'

هادی پژوهش، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفته است که طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد امنیتی در محدوده آرامگاه کوروش و پاسارگاد رخ نداده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای پژوهش همچنین گفته: "آنچه در شبکه های مجازی منتشر شده، آرشیوی بوده و مربوط به امسال نیست."

درگیری‌های سنگین نیروهای دولت سوریه با پیکارجویان داعش در دیرالزور

گزارش ها از وقوع درگیری‌های سنگین در ۲۴ ساعت گذشته بین نیروهای دولت سوریه و پیکارجویان موسوم به گروه دولت اسلامی(داعش) در شهر دیرالزور دارد. براساس این گزارش ها دهها نفر از نیروهای دولتی و داعش در جریان این درگیری ها کشته شدند. گزارش های نیروهای حامی دولت سوریه حاکی است که این نیروها توانسته اند چندین منطقه دیگر را از پیکارجویان داعش پس بگیرند. در سه سال گذشته بخش اعظمی از دیرالزور در کنترل داعش بوده، اما از یک ماه گذشته نیروهای طرفدار دولت عملیاتی را برای عقب راندن آن ها آغاز کردند.

نماینده زرتشتیان در مجلس: رئیس جمهور در حال پیگیری رفع حکم تعلیق سپنتا نیکنام است

اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس از موافقت و همراهی رئیس جمهور با رئیس مجلس برای رفع حکم تعلیق سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد خبر داد.

سپنتا نیکنام، نماینده منتخب شورای شهر یزد است که فقیهان شورای نگهبان با ورود او به شورای شهر مخالفت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای اختیاری گفته که در گفتگویی با رئیس جمهور دیدگاه او را درباره موضوع سپنتا نیکنام جویا شده که آقای روحانی ضمن ابراز ناراحتی گفته است که در حال پیگیری برای حل این مسئله است.

فقیهان شورای نگهبان قانون اساسی در ایران می گویند سپنتا نیکنام به دلیل زرتشتی بودنش حق نمایندگی در شورای شهر یزد را ندارد. این در حالی است که قانون انتخابات ایران، که به تایید شورای نگهبان هم رسیده است، در عین حالی که یکی از شرایط نامزدی را اعتقاد به اسلام می‌داند، در تبصره‌ای پذیرفته که پیروان پذیرفته‌شده ادیان به رسمیت شناخته شده در ایران هم اجازه نامزدی داشته باشند.

عضو عضو شورای شهر تهران: هفته‌ای ۵۰۰ نفر به خاطر آلودگی هوا کشته می‌شوند

مجید فراهانی، عضو شواری شهر تهران گفته است: "ما امروز در تهرانی زندگی می کنیم که هفته ای ۵۰۰ نفر به خاطر آلودگی هوا کشته می‌شوند." آقای فراهانی، در جلسه امروز یکشنبه هفتم آبان این شورا گفته: "در سال ٨٤ بیش از ده هزار نفر جان دادند و در سال ٩٥ این عدد به دوبرابر رسید.ما امروز در تهرانی زندگی می کنیم که هفته ای ۵۰۰ نفر به خاطر آلودگی هوا کشته می‌شوند. در حقیقت گویا هفتگی یک ایرباس غول پیکر در شهرمان سقوط می کند و عین خیالمان نیست."

فراهانی
ILNA

مرضیه شاهدایی قائم مقام وزیر نفت شد

مرضیه شاهدایی پیش از این سمت معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود.

View more on twitter

مصطفی تاجزاده: چاپخانه‌های حزب توده را به‌طور غیرقانونی بستم

مصطفی تاجزاده در گفت‌وگویی با ماهنامه اندیشه پویا گفت در زمان مسئولیتش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌طور "غیرقانونی" چاپخانه‌های حزب توده را بست.

آقای تاجزاده که در این مصاحبه به زندگی سیاسی خود در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی پرداخته گفت: "یکی از کارهای غیر قانونی‌ام این بود که سریع رفتم زیر دو خم حزب توده را گرفتم، چاپخانه‌های تهران حزب توده را من بستم."

او یکی از شیوه‌های تنبیهی در سازمان خود را شلاق زدن بیان کرد. به گفته او "اگر کار خلافی کرده بودیم، شلاق می‌خوردیم. پنج یا ده ضربه. چند بار شلاق خوردم که دلایلش یادم نیست."

این عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی همچنین از دیدارش با علی اکبر هاشمی رفسنجانی در آستانه انتخابات ششم یاد کرد. پیشنهاد این سازمان به آقای هاشمی این بود که از رد صلاحیت شده‌ها دفاع کند تا نام او هم در فهرست اصلاح‌طلبان قرار گیرد.

به گفته آقای تاجزاده از اشتباهات آقای هاشمی این بود که زیر بار این موضوع نرفت.

آقای تاجزاده همچنین به اختلافات خود با بهزاد نبوی اشاره کرد.

عربستان دو صیاد ایرانی را بازداشت کرد

محمد آبخو، مدیرعامل اتحادیه صیادان استان بوشهر، از بازداشت دو ماهیگیر ایرانی در نزدیکی آب های جمهوری اسلامی ایران توسط عربستان خبر داد. به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای آبخو گفته که این دو صیاد روز گذشته مشغول صید بودند که از سوی نیروهای عربستان بازداشت شدند.

مردم تهران ۲۰ میلیارد تومان صدقه دادند

'ایجاد ایست‌های بازرسی در جاده پاسارگاد'

همزمان با انتشار گزارش هایی در باره بسته شدن جاده اصلی منتهی به آرامگاه کوروش، شماری از مخاطبان بی بی سی عکس هایی را در مورد برگه های هشدار نیروی انتظامی ارسال کرده و گفته اند: "امروز در مسیر شیراز نیروهای امنیتی تقریبا در سراسر جاده حضور داشتند . بعد از تفتیش خودروها اطلاعیه هایی را به مسافران می دادند." محوطه باستانی پاسارگاد در فاصله حدود ۱۳۵ كیلومتری شیراز و در فاصله سه كیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده قرار دارد.

پاسارگارد
ugc/bbc
پاسارگارد
ugc/bbc

اظهارات نمایندگان موافق وزیر پیشنهادی نیرو

تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس ایران اما به دفاع از رضا اردکانیان، وزیر پیشنهادی نیرو پرداختند.

 • عبدالله رضیان، نماینده قائم شهر: "اردکانیان با زیر و بم مسائل مربوط به آب کشور کاملا آشنا و سال‌ها در بالاترین سطح مسئولیتی در وزارت نیرو تجربه کاری دارد. تحصیلات دانشگاهی ایشان مرتبط با این حوزه است. داشتن سوابق علمی درخشان، تدریس در دانشکده محیط زیست دانشگاه سازمان ملل متحد و تالیف و چاپ ۱۰۰ مقاله علمی بین‌المللی از ایشان چهره‌ای عملی و بین‌المللی ساخته است."
 • غلامرضا کاتب، نماینده گرمسار: "براساس برنامه ایشان ۲۰۰ میلیون مترمکعب از آب‌های غیرمتعارف از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها به چرخه تولید آب کشور افزوده خواهد شد. در برنامه ایشان عملیاتی کردن اسناد بالادستی از جمله راهبرد بلندمدت توسعه منابع آب کشور و توسعه و مشارکت بخش خصوصی در طرح‌های آب و پسآب آمده و جای نگرانی برای مخالفان ایشان نیست."

روحانی: موشک ساخته، می‌سازیم و خواهیم ساخت

حسن روحانی بعد از خروج از جلسه رای اعتماد مجلس
ICANA
حسن روحانی بعد از خروج از جلسه رای اعتماد مجلس

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در بخشی از سخنان خود در مجلس گفت که برنامه موشکی ایران با هیچ یک از مقررات بین‌المللی و حتی قطعنامه ۲۲۳۱ در تضاد نیست.

او که برای دفاع از وزرای پیشنهادی علوم و نیرو به مجلس رفته بود تاکید کرد: " ما برای دفاع از خود و برای دفاع از تمامیت ارضی وملت هر سلاحی، هر نوعی نیاز داشته باشیم در ساختن آن و تولید وانبار کردن آن که در زمان لازم برای دفاع از خود ازآن استفاده کنیم تردید نخواهیم کرد."

آقای روحانی به آمریکا هشدار داد که هر گونه نقض "برجام"، به ضرر آمریکا خواهد بود و ایران "پاسخ قاطع" خواهد داد.

اظهارات نمایندگان مخالف وزیر پیشنهادی نیرو

تعدادی از نمایندگان مجلس در صحن علنی مجلس به مخالفت با وزارت رضا اردکانیان، وزیر پیشنهادی نیرو پرداختند.

 • رضی نوری، نماینده شوش: "مهمترین مسئله‌ای که کشور با آن مواجه است، آب و خشکسالی است و یکی از دلایل مخالفت بنده با وزیر پیشنهادی نیرو این است که علیرغم سوابق و تجربیات ۲۰ ساله وی در وزارت نیرو، برنامه مشخصی ندارد."
 • ولی ملکی، نماینده مشکین شهر: "در الگوی کشت بیشترین وام به کشاورزان داده می شود و ۱۵ درصد کشاورزان هم مشارکت می کنند اما تخصیص آب به کشاورزان در اسناد دیده نشده و باید حتما مورد توجه باشد."

مجلس ایران
YJC

تحقیقات درباره پیدا شدن فلش مموری حاوی اطلاعات امنیتی در لندن

مقامات فرودگاه هیترو لندن گفته اند در پی پیدا شدن یک فلش مموری در خیابانی در غرب لندن، تحقیقاتی را درباره خطای امنیتی بوجود آمده، آغاز کرده اند.

گفته شده که این فلش مموری حاوی اطلاعات محرمانه بوده و فایل های موجود در آن رمز گذاری نشده بود.

براساس این گزارش مردی این فلش مموری را پس از پیدا کردن به روزنامه ساندی میرر تحویل داده است.

ساندی میرر گزارش کرده که این فلش مموری شامل 76 فایل اطلاعات حاوی نقشه، ویدیو و مدارک بوده است. از جمله اطلاعات موجود در این فلش مموری مسیر فرودگاه مورد استفاده از سوی ملکه و اقدامات انجام شده برای حفاظت از او است.

اظهارات نمایندگان موافقان وزیر پیشنهادی علوم

تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس در صحن علنی به دفاع از منصور غلامی، وزیر پیشنهادی علوم پرداختند.

 • عباس گودرزی، دبیر فراکسیون نمایندگان ولایی: "در جلسات مشترک با ایشان(وزیر پیشنهادی علوم) غلامی نشان دادند ادبیات انقلاب را دارند و رفتار می‌کنند. اسلامی شدن دانشگاه‌ها از آرزوی انقلاب اسلامی است."
 • قاسم احمدی، نماینده نوشهر: "نظرات اعضای هیات علمی دانشگاه همدان را بارها جویا شدم آنان هیچگاه نگفتند غلامی نیرویی ضعیف در انجام مسئولیت‌ها بوده است. ایشان را که ترامپ به مجلس معرفی نکرده است بلکه دکتر روحانی ایشان را به ما معرفی کرده است.
 • حبیب‌الله دهمرده، نماینده زابل: "حمایت از کارآفرینی در دانشگاه ها با توجه به بیکاری دانشگاهیان، حمایت از زیرساخت مناطق محروم، ارتباط بین دانشگاه و صنعت، پذیرش دانشجو خارجی، تبدیل به علم به فناوری و تقویت پارک‌های علم و فناوری جهت تجاری سازی از جمله برنامه های علمی آقای غلامی است.

شریعتمداری: حامیان حمایت از کورش همین نیروهای حزب الله امروز بودند

مدال طلای الناز رکابی در رقابت‌های سنگنوردی کاپ آسیا

راهپیمایی حمایت از وحدت اسپانیا امروز در بارسلون برگزار می شود

انتظار می رود دهها هزار نفر امروز در خیابان های بارسلون در حمایت از وحدت اسپانیا دست به راهپیمایی بزنند. گفته شده که تمامی احزاب از برگزاری این راهپیمایی حمایت کرده اند. دولت اسپانیا پس از برکناری رهبر کاتالونیا گفته که اقدامات موثری را برای کنترل این منطقه انجام می دهد. اما طرفداران استقلال کاتالونیا گفته اند که کارلس پوجدمون، رهبر برکنار شده این منطقه در قدرت باقی می ماند.

کاتولونیا
Getty Images

اظهارات نمایندگان مخالف وزیر پیشنهادی علوم

تعدادی از نمایندگان مجلس در جلسه امروز مجلس مخالفت خود را با وزارت منصور غلامی، وزیر پیشنهادی علوم پرداختند.

 • عبدالکریم حسین زاده، نماینده اشنویه و نقده در آذربایجان غربی: "نظر دانشجویان، اساتید و تشکل‌های دانشجویی را ببینید. با انتخاب وضع موجود مخالف هستند. عدم مشروعیت مدیریتی برای وزیری که بخواهد در این وزارتخانه کار کند چه مسائلی را پیش می آورد. شخصی که از او نمی توانند حرف شنوی داشته باشند."
 • حمیده زرآبادی، نماینده قزوین: "بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی علوم نشان دهنده نگرش و رویکردی است که قادر به پاسخگویی نیست و خلاء‌ دانشگاه‌های نسل چهارم در آن دیده می شود.
 • جهانبخش محبی‌نیا، نماینده میاندوآب: "من متاسفم به عنوان کسی که ۱۵ سال در دانشگاه آزاد هیئت علمی هستم، سرفصل دروس ریاست و جامعه شناسی را کسی تنظیم می کند که تخصص فلسفه دارد و ما از نظر سر فصل‌ها ۳۰ سال عقب هستیم.

احتمال تصمیم گیری درباره سرنوشت ریاست اقلیم کردستان

انتظار می رود مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، در جریان نشست امروز مجلس تایید کند که قصد واگذاری قدرت را دارد. دوره ریاست آقای بارزانی براین منطقه روز چهارشنبه اول نوامبر و در زمان برگزاری انتخابات به پایان می‌رسد. اما این انتخابات به دلیل بحران ایجاد شده در پی برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان به تعویق افتاد. بیشتر دراین باره بخوانید.