Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ایران در شکایتی به سازمان ملل، عربستان را به 'تهدید به توسل به زور' متهم کرد
  2. ترامپ برای دیدار با مقام های چینی وارد پکن شد
  3. کنگره آمریکا 'قصد حفظ برجام را دارد'
  4. انتقادهای کم سابقه احمدی‌نژاد از روسای فعلی مجلس و قوه قضائیه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

انتقاد تازه از جمهوری اسلامی به خاطر تشدید آزار و اذیت خانواده‌های کارکنان بی‌بی‌سی‌ فارسی

در مجلس اعیان بریتانیا از حکومت ایران به خاطر تشدید اقداماتش علیه خانواده های کارکنان بی بی سی فارسی انتقاد شده است.

لرد احمد که یکی از معاونان وزارت امور خارجه است گفته است از گزارش‌های حاکی از آزار و اذیت و ممنوع المعمامله کردن کارکنان بی بی سی آگاه و شدیدا نگران است.

بی‌بی‌سی ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) اعلام کرد که قوه قضائیه ایران ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران فعلی و پیشین بخش فارسی این رسانه را ممنوع المعامله کرده است.

حکومت ایران در سال‌های اخیر مرتبا کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و اعضای خانواده‌های آنها را تحت فشار قرار داده و از آنها بازجویی کرده است.

یک دستور قضایی تازه در ایران ۱۵۲ نفر را ممنوع‌المعامله کرده است
bbc
یک دستور قضایی تازه در ایران ۱۵۲ نفر را ممنوع‌المعامله کرده است

یک تراجنس برای نخستین بار به مجلس ایالتی ویرجینیا راه یافت

دانیکا روئم
AFP
دانیکا روئم

در ایالت ویرجینیای آمریکا برای نخستین بار یک دموکرات تراجنس با شکست رقیب جمهوریخواه خود به مجلس ایالتی راه پیدا کرده است.

دانیکا روئم، ۳۲ ساله، که پیشتر روزنامه نگار بوده، باب مارشال که خود را "رئیس‌کل دگرباش هراسان" توصیف کرده را شکست داد.

دانیکا روئم از حوزه‌ای به مجلس ایالتی راه پیدا کرده که در حومه واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، واقع است و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی به هیلاری کلینتون رای داده بود.

ظریف درباره یمن: بحرانی نیست که دیپلماسی قادر به حل آن نباشد

توییت محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران درباره یمن: حال که با گفت‌وگوهای فراگیر به پایان کابوس سوریه نزدیک می‌شویم، باید برای یمن هم همین روال را پیش بگیریم نه اینکه با بمباران‌ها، تهدیدها یا استعفاها، بحران‌های جدید ایجاد کنیم. هیچ بحرانی نیست که دیپلماسی قادر به حل آن نباشد. ما یک بار این را ثابت کردیم. ایران به دنبال صلح است، بدون آنکه کسی را حذف کند.

View more on twitter

وزارت کشور ایران به انتقادها درباره استانداران جدید واکنش نشان داد

وزارت کشور ایران در پاسخ به انتقادها از شیوه انتخاب استانداران، در اطلاعیه‌ای "ناهماهنگی" میان این وزارتخانه و رییس‌جمهور ایران را تکذیب کرده و گفته است که رویکردش همسو و هم‌راستا با برنامه‌های دولت حسن روحانی است.

بعضی رسانه‌ها در ایران از جمله روزنامه همشهری در یادداشتی از جابه‌جایی استانداران به گفته این روزنامه "ضعیف" و "تحمیل" استاندارهای غیربومی به مردم استان‌های مختلف انتقاد کرده بودند.

همشهری در گزارشی نوشته است که از میان بیست و سه استاندار که در دولت دوازدهم تغییر کرده‌اند، دست‌کم بیست نفر غیربومی هستند و از استان دیگری به آن منطقه فرستاده شده‌اند. بیشتر بخوانید

روحانی: یمن در مقابل بمباران ائتلاف سعودی چاره‌ای جز استفاده از سلاح ندارد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از سیاست‌های منطقه‌ای عربستان سعودی و مداخله نظامی این کشور در یمن انتقاد کرده و گفته است "ملت یمن" در مقابل بمباران ائتلاف سعودی چاره‌ای جز استفاده از سلاح ندارد. بیشتر بخوانید

مدیر روزنامه کیهان: تاکنون حکمی برای توقیف دریافت نکرده‌ایم

حسین شریعتمداری مدیر‌مسئول روزنامه کیهان درباره خبر توقیف دو روزه این روزنامه به خبرگزاری تسنیم گفته "تاکنون چیزی در این زمینه به ما ابلاغ نشده است".

آقای شریعتمداری به خبرگزاری فارس هم گفته "بسيار بعيد می‌دانم كه شورای‌ عالی‌ امنيت‌ ملی حمايت از جنايتكاران كودک‌كش آل‌سعود و اماراتی‌ها را بر حمايت از مردم مظلوم يمن ترجيح بدهد و از دادستانی هم انتظار نمی‌رود كه كيهان را به خاطر دفاع از مسلمانان مظلوم يمن توقيف كند".

درباره توقیف کیهان بیشتر بخوانید.

دولت ایران ادامه بررسی لایحه نظام رسانه‌ای را متوقف کرد

وضعیت هوای تهران مجددا ناسالم اعلام شد

یک مرجع تقلید قم: طلبه‌ها محبوبیت سابق را در جامعه ندارند

موسی شبیری زنجانی: قم از نظر معلومات آن طور که باید باشد نیست

آیت الله موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید شیعه در قم
mehrnews
آیت الله موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید شیعه در قم

آیت الله موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید شیعه مستقر در قم گفته است: "طلبه‌ها محبوبیت سابق را ندارند. در گذشته این صنف محبوب و مورد احترام بود. اکنون ممکن است شخصی به خاطر رفتارش در جایی مورد احترام باشد اما این موضوع درباره نوع طلبه‌ها نیست. الان اگر اختلافی بین طلبه و غیر طلبه در جامعه رخ دهد، چرا خیلی‌ها حداقل قسمتی از مشکل را از جانب طلبه می‌دانند؟ چون محبوبیت طلبه ها کم شده است. اینها مصیبت‌هایی است که اگر چه سخت است اما باید قبول کرد".

آیت الله شبیری زنجانی "ورود طلاب به فعالیت‌های سیاسی را یکی از عوامل مهم کم شدن محبوبیت آنها" توصیف و از کم شدن علمیت حوزه‌های علمیه ابراز نگرانی کرده و گفته است: "الان خیلی از چیزها شعار است اما شعار جای واقعیت را نمی‌گیرد. خیلی‌ها در اوّلیات فقه مانده‌اند اما از آنها به عنوان مجتهد یاد می‌شود".

او از طلبه‌ها خواست: "با رفتار صحیح خود با مردم به ترمیم چهره‌ این قشر کمک کنند".

متن گفته های این مرجع تقلید را پایگاه خبری شیعه بخوانید.

جانشین سابق فرمانده کل ارتش ایران رئیس یک مرکز مطالعاتی نظامی شد

سپنتا نیکنام و ماجراهای قاعده 'نفی سبیل'

مقاله ای به قلم یاسر میردامادی درباره تفسیر شورای نگهبان درباره وضعیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد

سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد
AMORDAD
سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد

فقیهان شورای نگهبان تنها از رهگذر محافظه‌کارانه‌ترین تفسیر از آیه‌ ۱۴۱ سوره نساء می‌توانسته‌اند حق عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر را منتفی سازند و چنین هم کرده‌اند؛ این در حالی است که مجموعه وسیعی از تفسیرهای دیگر از این آیه وجود دارد که حق عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد را محفوظ نگاه می‌دارد و خلاف شرع تلقی نمی‌کند.

مقاله را اینجا بخوانید.

وزیر ارتباطات ایران از پیگیری برای رفع فیلتر توییتر خبر داد

فرمانده کل ارتش: انتخاب فرمانده نیروی دریایی را به رهبری واگذار کردم

سرلشکر رحیم موسوی، فرمانده کل ارتش ایران، در مراسم تودیع و معارفه فرماندهان پیشین و جدید نیروی دریایی ارتش گفته "زمانی که می خواستیم برای امیر حبیب الله سیاری جایگزینی پیدا کنم ، با ۴۰ ،۵۰ نفر صحبت کردم تا به یک جمع بندی برسم. در پایان شش نفر که افراد توانمندی بودند را انتخاب کردم ولی نتوانستم یکی از آنها را انتخاب کنم. بنابراین چند گردش کار را از آنها نوشتم و انتخاب را به رهبری واگذار کردم و ایشان هم امیر دریادار حسین خانزادی را انتخاب کردند".

آقای موسوی گفت حبیب الله سیاری در دوره ده ساله فرماندهی نیروی دریایی ارتش "تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. به خاطر دارم گردش کار از رده خارج شدن ناو خارک در دستور کار بود. آن ناو قرار بود به یک تالار یا رستوران تبدیل شود اما با اقدام امیر سیاری اکنون ناو خارک به حرکت درآمده و چندین ماموریت انجام داده و به دریای مدیترانه رفته است".

رئیس دفتر روحانی از توافق بر سر عضو زرتشتی شورای یزد خبر داد

احمدی نژاد، علی لاریجانی را متهم به زمینه سازی تحریم‌ها علیه ایران کرد

احمدی نژاد و لاریجانی
isna

محمود احمدی نژاد در گفت و گوی ویدئویی اخیر خود علی لاریجانی اولین دبیر شورای عالی امنیت ملی در دولت خود را متهم به نافرمانی از دستور رئیس جمهور کرده و این اقدام را از عوامل تحریم ها علیه ایران خوانده است.

آقای احمدی نژاد گفته "در سال ۸۶-۸۵ ما با آژانس [بین المللی انرژی اتمی] وارد گفت و گو شدیم که آقا هر چه داری بگذار روی میز ما می خواهیم حل کنیم، آژانس آمد شش تا سوال در مورد همان سال های ۸۲-۸۰ گذاشت به اضافه مطالعات ادعایی. گفت آمریکایی ها یک سری ادعاهایی کردند. من به آقای علی لاریجانی که دبیر شورای امنیت ملی بود و می رفت مذاکره می کرد گفتم این آخری را نپذیرید و شش تای دیگر را جواب بدهید، مطالعات ادعایی که چهارچوب ندارد آمریکا می تواند هر لحظه حرف جدیدی بزند، ما چرا باید زیر بارش برویم؟ بالاخره ایشان بدون نظر من و برخلاف نظر من رفت و در مورد آن شش تا و به اضافه مطالعات ادعایی آمریکا تعهد داد. خب آن شش تا را خیلی زود ما پاسخ هایش را پیدا کردیم و دادیم، آژانس تایید کرد و گذاشتیم آنجا. یک دانه مانده که باز هم مربوط به مطالعات ادعایی مربوط به سال ۸۲-۸۰ است که تا الان آمریکا کشش داده است و به همین بهانه تحریم های جدید آمد. خب بینید چرا؟ رئیس جمهور با یک کاری مخالف بوده و انجام شده و با کاری موافق بوده".

رئیس جمهور سابق ایران از مجلس وقت هم انتقاد کرده و گفته "در همین مجلس چه کسانی با مبادله مخالفت کردند؟ دبیر شورای امنیت ملی و رئیس مجلس چکار کردند؟ نگذاشتند حل و فصل شود در حالی که ما در موضع قدرت بودیم. بعد که دولت را در داخل تضعیف کردند و ما به موضع ضعف رفتیم، رفتند توافق کردند. باید معلوم شود اینها نقششان چه بوده، چرا این اتفاق افتاده است؟"

مدیرکل آژانس در حال دیدار با سناتورهای آمریکایی است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با سناتورهای آمریکایی از جمله سناتور جمهوریخواه باب کورکر - رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا - که طرفدار حفظ برجام است دیدار کرده. این دیدار با سفر فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به آمریکا همزمان شده که برای حفظ توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، در حال رایزنی با اعضای کنگره آمریکا بوده است.

View more on twitter

احمدی‌نژاد مدعی دیدار مخفیانه یک نماینده مجلس با افسر اطلاعاتی بریتانیا شد

محمود احمدی نژاد
.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران مدعی چند دیدار یک نماینده مجلس در دوره هشتم با یک افسر ارشد اطلاعاتی بریتانیا شده است.

آقای احمدی نژاد گفته "یک افسر اطلاعاتی انگلیس فاصله سال های ۹۱-۹۰ آمد و رفت چند بار مجلس و با یک نماینده ای ملاقات کرد. این فرد کی بوده و با کی ملاقات کرده؟ آن آقا قبل از اینکه برود مجلس دوبار با این فرد توی مونیخ ملاقات کرده بدون حضور سفیر، بدون حضور کارشناس وزارت خارجه و بدون حضور مترجم رسمی، و ملاقات محرمانه. بعد جالب است گزارش داریم که بهار ۹۰ همان آقا آمده تهران با همان آقا ملاقات کرده و گفته ما می دانیم شما ۱۸ ماه بیشتر برای زدن دولت فرصت ندارید، باید بجنبید. خب اینها کی هستند و قوه قضائیه از این ها اطلاع ندارد؟"

او گفته قوه قضائیه از جزئیات این موضوع مطلع است اما اقدامی در این باره انجام نداده است.

احمدی نژاد خواستار محاکمه 'مسببان داخلی تحریم‌ها' شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در یک گفت و گویی ویدئویی، برخی افراد در قوه قضائیه و مجلس را متهم به تضعیف دولت اش کرده و خواستار محاکمه افرادی شده که به گفته او مسببان داخلی تحریم ها بوده اند.

آقای احمدی نژاد گفته در زمانی که دولت او در حال خنثی کردن تحریم های بین المللی بود، برخی نهادها از جمله در قوه قضائیه و مجلس با احضار و دستگیری مدیران ارشد دولتی، آثار تلاش دولت او را خنثی می کردند. او از احضار و دستگیری شماری از مدیران دولت از جمله در بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی انتقاد کرده است.

ظریف به تاجیکستان سفر کرد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای دیدار با مقام های تاجیکستان، وارد دوشنبه پایتخت این کشور شده است.

ترامپ وارد چین شد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای یک دیدار رسمی وارد چین شده است. گفت و گو درباره کره شمالی از مهمترین محورهای این سفر اعلام شده است.

ایران دولت عربستان را به 'تهدید به توسل به زور' متهم کرد

غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنان مقامات سعودی در این مورد را تکذیب کرده که موشکی که روز شنبه به سوی فرودگاه ملک خالد در ریاض، پایتخت سعودی، پرتاب شد توسط ایران در اختیار نیروهای حوثی مخالف دولت یمن قرار گرفته بود.

وی گفته است که ایران "قویا ادعاها و اتهام‌های بی‌اساس مقام‌های سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و آن را اظهاراتی مخرب، تحریک‌آمیز و در تناقض اشکار با بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد در ممنوعیت تهدید به توسل به زور می‌داند.".

بیشتر بخوانید

دولت ایران لایحه حقوق شهروندی به مجلس می فرستند

سخنگوی سپاه: ایستادگی سپاه مقابل توطئه‌ها را نباید دخالت در انتخابات تعبیر کرد

سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفته است "تلاش و ایستادگی سپاه برابر توطئه‌ها و طراحی‌های دشمن و نقشه نفوذ آن را نباید دخالت در انتخابات تعبیر کرد".

انتقاد آمریکا از 'کمک ایران به حوثی‌ها'

انتقاد آمریکا از 'کمک ایران به حوثی‌ها'
AFP

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با متهم کردن ایران به ارسال موشک به شورشیان حوثی یمن خواستار اقدام جهانی در این زمینه شده و همزمان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران و عربستان خواسته خویشتن داری نشان دهند.

این اظهارات به پرتاب موشکی از یمن در روز شنبه به سوی ریاض مربوط می شود که عربستان ایران را به خاطر آن مقصر می‌شناسد.

سازمان ملل: در حمله نیروهای خارجی در ولایت قندوز ۱۰ غیر نظامی کشته شدند

دفترهیئت کمک سازمان ملل درافغانستان (یوناما) اعلام کرده که در حمله چهارم نوامبر در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان ۱۰غیر نظامی کشته شده‌اند.

روز گذشته فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در افغانستان اعلام کرد که تحقیقات این نیروها در ولایت قندوز نشان می‌دهد که هیج غیرنظامی در حمله نیروهای آمریکایی در این ولایت کشته نشده‌ است.

یوناما در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که در نتیجه مصاحبه این نهاد با منابع مختلف از جمله بازماندگان حادثه، مراکز بهداشت، بزرگان محلی و سایر منابع، شواهد قوی به دست آمده حاکی از اینکه شماری افراد غیرنظامی درمیان قربانیان این بمباران بوده‌اند. بیشتر بخوانید

ترامپ ارزیابی کره شمالی از آمریکا را "اشتباه محاسباتی مرگبار" خواند

ترامپ
AFP/GETTY IMAGES

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، طی نطقی در پارلمان کره جنوبی، به کره شمالی هشدار داده که عزم واشنگتن در دفاع از ایالات متحده و متحدانش را دست کم نگیرد.

آقای ترامپ گفت: "اجازه نخواهد داد آمریکا یا متحدانش مورد باج‌خواهی قرار بگیرند یا به آنها حمله شود."

او گفت حکومت کره شمالی خویشتن داری گذشته آمریکا را به عنوان ضعف قلمداد کرده که در مورد دولت وی "یک اشتباه محاسباتی مرگبار خواهد بود."

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "این یک دولت کاملا متفاوت است که آمریکا تا به حال داشته است." او هشدار داد: "ما را دست کم نگیرید و ما را محک نزنید. بیشتر بخوانید

موگرینی: کنگره آمریکا قصد حفظ برجام را دارد

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید در گفت و گوهایش با قانونگذاران آمریکایی به این نتیجه رسیده که آنها قصد دارند از پایبندی آمریکا به توافق اتمی با ایران اطمینان حاصل کنند.

بنابه گزارش ها خانم موگرینی در یک کنفرانس خبری در روز سه شنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "نشانه های روشنی دیدم که نیت آنها حفظ تعهد ایالات متحده به توافق است."

او چند هفته پس از آن اظهار نظر می کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد حاضر نیست پایبندی ایران به برجام را تایید کند. آن تصمیم باعث شد تصمیم گیری در مورد آینده برجام به کنگره محول شود.

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.