Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. تازه ترین گزارش ها از تلفات زلزله در غرب ایران
  2. تسلیت شماری از کشورها به ایرانیان به مناسب کشته شدن صدها ایرانی در زلزله
  3. زلزله غرب ایران مرگبارترین زلزله سال جاری اعلام شده

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

معاون استاندار کرمانشاه: آوار برداری پایان یافته است

معاون استاندار کرمانشاه اعلام کرد: "آوار برداری پایان یافته است."

به گزارش تسنیم، معاون استاندار کرمانشاه همچنین گفت: "خسارات زلزله ۱۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد."

نماینده قصر شیرین: از نحوه کمک رسانی به روستاها رضایت نداریم

فرهاد تجری، نماینده مردم قصر شیرین با بیان اینکه مردم از نحوه امدادرسانی شکایت دارند، گفت: "متاسفانه به دشت ذهاب و پشتنگ امدادرسانی نشده بود البته امروز اقداماتی صورت گرفته و ما امیدواریم که امدادرسانی در فرصت باقی‌مانده بهتر شود."

به گزارش ایلنا، آقای تجری افزود: "با وعده‌هایی که داده شده قرار است روند کمک‌رسانی بهتر شود اما تا این لحظه ما از نحوه کمک‌رسانی به روستاها خصوصا به روستاهای اطراف گیلانغرب و سرپل‌ذهاب رضایت نداریم و گله‌مند هستیم."

زلزله کرمانشاه
ILNA

وزارت بهداشت از سازندگان بیمارستان تخریب شده در زلزله شکایت می‌کنند

امیر ساکی، مدیرکل دفتر توسعه فیزیکی و عمرانی وزارت بهداشت گفت: "وزارت‌بهداشت به‌عنوان بهره‌بردار بیمارستان‌های ساخته شده که در زلزله غرب کشور آسیب‌ دیده‌اند، از مجریان و سازندگان آنها دعوی شکایت خواهد کرد."

به گزارش ایلنا، آقای ساکی تاکید کرد: "گفت: رخداد زلزله و آسیب های آن بسیار سخت و دردآور است و وقتی این درد سنگین تر می شود که مراکز درمانی و بیمارستانها که باید کمک حال مردم زلزله زده باشند، هم دچار آسیب شوند."

زلزله کرمانشاه
ILNA

درخواست اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران از بوریس جانسون در مورد کارکنان بی‌بی‌سی فارسی

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا از وزیر خارجه این کشور خواسته که موضوع اذیت و آزار خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی و نزدیکانشان را با مقام‌های ایران مطرح کند. میشل استنیستریت، دبیر کل اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا در نامه‌ای به بوریس جانسون از او خواسته درباره این مسئله در سفر احتمالی‌اش به ایران، با مقام‌های ایران گفت‌وگو کند. آقای جانسون هفته پیش اعلام کرد که قصد دارد در سفر به تهران وضعیت نازنین زاغری-رتکلیف را پیگیری کند. اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا می‌گوید که هشت سال است خانواده کارکنان بی‌بی‌سی فارسی در ایران مورد ارعاب، تهدید و بازجویی قرار می‌گیرند.

وضعیت کیفیت آب در سرپل ذهاب

این ویدیو را از سرپل ذهاب برای بی‌بی‌سی فرستاده اند. این مخاطب در مورد کیفیت آب توضیح می دهد.

از طرفی برخی دیگر از مخاطبان برای ما در واکنش به این ویدیو نوشتند:

آکو نوشت: "درسته آب اونجوری هست، ولی یکم طول میکشه تا لوله ها دوباره پاک سازی شن و گل و خاک از تو لوله ها خالی شه، من خودم ساکن جوانرود هستم، یکی از شهر هایی که خیلی نزدیک به زلزله بوده و آب و برقمون هم قطع شد یک روز کامل، وقتی آب برگشت همینجوری بود. ولی بعد یک روز، یعنی امروز، باز وضعیت آب خوب شد و الان مشکلی نداره."

View more on instagram

اورژانس صحرایی در محوطه بیمارستان تخریب شده سرپل ذهاب

واکنش طعنه‌آمیز وزارت خارجه روسیه در توییتر به اظهارات ترزا می

وزارت خارجه روسیه در حساب توییتر خود به اظهارات اخیر ترزا می نخست وزیر بریتانیا درباره روسیه واکنشی طعنه آمیز نشان داده و با انتشار عکسی از شراب نوشی خانم می در مراسمی که در آن سخنرانی کرده، ابراز امیدواری کرده که او از شراب قرمز منطقه اوکراین هم امتحان کند.

کریمه پیش از تحولات اوکراین بخش خودمختار متعلق به این کشور بود اما پس از بالاگرفتن اختلافاتش با روسیه، این کشور یک همه پرسی درباره آینده این شبه جزیره برگزار کرد که به گفته مقام های روسی نتیجه آن الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه بود.

اتحادیه اروپا در جریان منازعه اوکراین و روسیه، تحریم هایی علیه روسیه اعمال کرده است.

View more on twitter

گلایه یکی از اهالی روستا دالاهو از عدم رسیدگی به زلزله زدگان

'اجناس و مواد غذایی در سرپل ذهاب هنوز توزیع نشده است'

شبکه خبر به نقل از شاهدان عینی در شهرستان سرپل ذهاب اعلام کرد: "اجناس و مواد غذایی در شهر سرپل ذهاب آمده اما توزیع نشده است." به گفته این شاهدان عینی آب نوشیدنی امروز از کرند به این منطقه رسیده است.

زلزله کرمانشاه
TASNIM

ستاد مدیریت بحران: مواد غذایی تاریخ مصرف داشته باشد

ستاد مدیریت بحران با اعلام اینکه به مواد غذایی و پتو نیاز است، اعلام کرد: "مواد غذایی حتما تاریخ مصرف داشته باشد و پتوها نو باشد."

زلزله کرمانشاه
TASNIM

بنیادمسکن: ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد در زلزله آسیب دیده است

مجید جودی، مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن به شبکه خبر درباره آسیب به واحدها در مناطق زلزله زده گفت: "۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد در ۹ شهرستان استان کرمانشاه آسیب دیده است."

به گفته آقای جودی ظرف یک سال قرار است که واحدهای آسیب دیده ساخته شود.

زلزله
TASNIM

نماینده پاوه: بسیاری از خانه‌ها در ثلاث باباجانی، ازگله، جیگران و جوانرود تخریب شده‌اند

سعد حریری می‌گوید طی روزهای آینده به لبنان برمی‌گردد

سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان گفته طی روزهای آینده به کشورش بازخواهد گشت. آقای حریری با اعلام این خبر اما گفته خانواده‌اش در عربستان باقی خواهد ماند.

View more on twitter

روایت یکی از روستائیان زلزله زده

کمبود نوار بهداشتی در میان زنان زلزله زده

بزرگترین الماس آنگولا در سوئیس حراج می‌شود

بزرگترین الماسی که تا به امروز در آنگولا یافت شده قرار است امروز سه‌شنبه چهاردهم نوامبر در یک حراجی در شهر ژنو سوئیس بطور عمومی به فروش برسد.

این قطعه الماس سال پیش در یک عملیات حفاری در آنگولا پیدا شد. تیمی از نیویورک آمریکا این سنگ قیمتی را با ظرافت تراش دادند و گروهی از طراحان سوئیسی آن را به گردنبد تبدیل کردند. کارشناسان وزن این قطعه الماس را 163 قیراط (معادل سی و سه گرم) تعیین کرده‌اند. انتظار میرود این سنگ گرانبها دست‌کم سی میلیون دلار در حراجی کریستی به فروش برسد.

الماس
Getty Images

نگرانی یکی از زلزله زدگان از عدم خدمات رسانی

یگان‌های ویژه محموله‌های امدادی را اسکورت می‌کنند

میزان نوشت: پس از بروز مشکلاتی برای رساندن محموله های امدادی در سرپل ذهاب، از ساعتی قبل یگان ویژه در مسیرهای منتهی به شهر مستقر شده و محموله های امدادی را اسکورت می کند

زلزله کرمانشاه
TASNIM

نخست وزیر کامبوج از ترامپ خواست بدهی کشورش را ببخشد

هون سن، نخست وزیر کامبوج از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواسته که از سیصد میلیون دلار بدهی این کشور به آمریکا چشم پوشی کند.

در دهه هفتاد میلادی، آمریکا همزمان با بمباران کامبوج، حدود سیصد میلیون دلار وام به این کشور برای خرید مواد غذایی داده بود. حالا با گذشت چند دهه، نخست وزیر کامبوج در دیدار با دونالد ترامپ در فیلیپین از او خواسته با این قرض مانند "کمک" بلاعوض رفتار کند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند با احتساب سود بانکی این بدهی هم اکنون به حدود نیم میلیارد دلار رسیده که باید دولت کامبوج آن را پرداخت کند.

فرمانده انتظامی کرمانشاه: هیچ سرقتی در مناطق زلزله زده صورت نگرفته است

پزشکی قانونی استان کرمانشاه: حدود ۳۰ نفر بدون جواز دفن شده‌اند

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه اعلام کرد: "حدود ۳۰ نفر از قربانیان بدون جواز فوت دفن شده‌اند و آمار دفن ۱۵۰ نفر بدون مجوز تکذیب می‌شود."به گزارش میزان، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه افزود: " بازماندگان به لحاظ حقوقی و قانونی به مشکل برخورد می‌کنند و باید برای دفن عزیزانشان حتما جواز دفن بگیرند."

زلزله کرمانشاه
MIZAN

حمله انتحاری در عدن دست‌کم شش کشته به جا گذاشت

دست‌کم شش نفر در حمله انتحاری به پایگاه نیروهای امنیتی یمنی در شهر عدن کشته شده‌اند.

این پایگاه متعلق به شبه‌نظامیان وابسته به عربستان سعودی بوده که با شورشیان حوثی در جنگ هستند. شاهدان عینی گفته‌اند دو مهاجم، خودرویی را منفجر کردند که با مواد منفجره پر شده بود. بر اساس گزارش‌ها غیرنظامیان هم در بین مجروحان بوده‌اند. گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

عدن
Getty Images

وحید خسروی، هنرمند کرمانشاهی در میان کودکان زلزله زده

وحید خسروی، کارگران تئاتر عروسکی به میان کودکان زلزله زده آمده است.

View more on twitter

روحانی: دولت مقصران ساختما‌های بی کیفیت مسکن مهر را به مردم معرفی می‌کند

سازمان ملل از سیاست اتحادیه اروپا در بازگرداندن مهاجران آفریقایی انتقاد کرد

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل سیاست اتحادیه اروپا دربازگرداندن مهاجران از آب‌های مدیترانه به لیبی را "غیرانسانی" خوانده و از آن انتقاد کرده است.

زید راد الحسین، کمیسیونر حقوق بشر این سازمان در بیانیه‌ای به وضعیت اسفناک مهاجران آفریقایی تبار در بازداشتگاه‌های لیبی اشاره کرده و این اقدام را بی‌حرمتی به وجدان انسانی خوانده است. بر اساس آمارهای رسمی در لیبی حدود بیست و پنج هزار مهاجر آفریقایی در لیبی نگهداری می‌شوند. ماه پیش بعضی از این مهاجران به بازرسان سازمان ملل گفته بودند در بازداشتگاه‌ها مورد خشونت و آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

مهاجران
AFP

سازمان مدیریت بحران: ۴۳۲ نفر کشته و ۷ هزار و ۸۱۷ مجروح زلزله در غرب کشور

میزان نوشت: براساس اعلام سازمان مدیریت بحران کشور، شمار کشته شدگان زلزله در غرب ایران به ۴۳۲ نفر رسید. اورژانس هم تعداد مجروحان را ۷ هزار و ۸۱۷ نفر اعلام کرد.

زلزله کرمانشاه
TASNIM

رئیس سازمان امداد و نجات: بعضی از عوامل منطقه اجازه فعالیت نمی‌دهند

رئیس امداد و نجات هلال احمر در گفتگو با شبکه خبر گفت: "ما به وضعیت نابسامانی گله داریم، بعضی از عوامل که در منطقه هستند اجازه فعالیت نمی‌دهند، امیدواریم امروز بتوانیم بهتر خدمات ارائه دهیم."

زلزله کرمانشاه
MEHR

دغدغه‌های مردم زلزله زده غرب ایران

خبرنگار همشهری از سرپل ذهاب: اینجا حتی نان نیست

سخنگوی شرکت ملی گاز: به جز در سرپل ذهاب در بقیه مناطق مشکل گاز نداریم

مجید بوجارزاد، سخنگوی شرکت ملی گاز در گفتگو با شبکه خبر گفت: " در شهر سرپل ذهاب به دلیل آسیب زیاد گاز قطع شده و تا زمانی که شهر در ایمنی کامل قرار بگیرد و تکلیف ساختمان‌های تخریب شده مشخص شود، ما نمی توانیم گاز را وصل کنیم."

آقای بوجارزاد همچنین افزود: "به جز بخش سرپل ذهاب در باقی مناطق مشکلی نداریم، ما حدود ده تیم از استانهای دیگر در کرمانشاه وجود دارند، عملیات نشت یابی و تست شبکه انجام می‌دهد و بیشترین مشکل در شهر سرپل ذهاب است."

سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: "به هیچ وجه هموطنان اقدام به دستکاری عملک و سیستم داخلی گاز انجام ندهند، بوی گاز و نشتی گاز حس شد با شرکت گاز تماس بگیرند، دودکش منزل را نیز بررسی کنند."

زلزله کرمانشاه
TASNIM

ولایتی مشاور آیت الله خامنه ای: دلیلی نداشت سعد حریری را تهدید کنم

دیدار سعد حریری و علی اکبر ولایتی در بیروت
isna
دیدار سعد حریری و علی اکبر ولایتی در بیروت

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل آیت الله علی خامنه ای که یک روز پیش از استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان با او در بیروت دیدار کرده بوده گفته است " آقای حریری گفتند که ولایتی من را تهدید نکرد. بله دلیلی نداشت که ایشان را تهدید کنم... ما امیدواریم آقای حریری به سرکار خود برگردد".

مشاور آیت الله خامنه ای همچنین گفته است "آقای حریری گفتند در ملاقاتی که با بنده داشتند، گفته‌اند در امور داخلی لبنان دخالت نکنید درحالی‌که اصلاً چنین حرفی نزد و اصلاً مذاکرات ما تند و خشن و تهدید نبود. معلوم شد این القای سعودی‌هاست و حاضر نیستند لبنان را در آرامش و دوستی دو ملت ایران و لبنان را ببیند".

اشاره آقای ولایتی به اظهارات اخیر آقای حریری در عربستان سعودی و در گفت و گو با یکی از تلویزیون های خبری است.

مشاور آیت الله خامنه ای گفته "ما آقای حریری را تهدید نکردیم و در مورد مسائل جاری منطقه بحث کردیم. ایشان می‌خواست به‌نوعی وساطت کند بین ایران و عربستان سعودی و ما تأکید کردیم که ما مشکلی با عربستان سعودی نداریم".

آقای حریری یک روز پس از ملاقات با علی اکبر ولایتی در بیروت، با سفر به عربستان سعودی در این کشور استعفا داد. او در حال حاضر در عربستان به سر می برد. برخی از تحلیلگران و بعضی مقام های لبنانی شیوه استعفای آقای حریری را تحت فشار عربستان سعودی خوانده و آن را مرتبط با سیاست های تهاجمی سعودی درباره ایران دانسته اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی: مدعی العموم به ساخت‌های سازه‌های بی کیفیت دولتی ورود کند

حشمت‌الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تخریب بیمارستان نوساز امام خمینی در اسلام آباد غرب گفت: "مدعی العموم باید در رابطه با ساخت سازه های بی کیفیت دولتی ورود پیدا کند."

به گزارش روزنامه جام جم، آقای فلاحت پیشه افزود: "جای تاسف دارد، چه اتفاقی در مملکت ما افتاده است که هر کجا ساختمان دولتی ساخته می‌شود در آن خیانت صورت می‌گیرد. مشابه آن را در مسکن‌های مهر داشتیم و مساکن مهر در سرپل ذهاب و اسلام آباد ویران شد که خیانت آشکاری است"

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به شدت خسارت‌ها گفت: "بیمارستان فرو ریخته است و قابل استفاده نیست و در طول چند ماه با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ها میلیارد تومان، تجهیزات نو به بیمارستان گذشته امام خمینی منتقل شد که بخش عمده آن در زلزله خراب شد و باید مشخص شود مسئولیت آن با کیست."

زلزله کرمانشاه
TASNIM

گلایه‌های مردم زلزله زده کرمانشاه

توتال: اگر آمریکا موضع سختی بگیرد، در قرارداد با ایران بازنگری می کنیم

رئیس شرکت نفتی توتال گفته اگر آمریکا موضع سختی در برابر ایران و توافق هسته ای بگیرد، درباره قرارداد گازی با ایران در پارس جنوبی "بازنگری می‌کنیم".

شهردار ازگله: کارها خوب پیش نمی‌رود، انتظار کمک داریم

شهردار شهرستان ازگله درباره وضعیت این منطقه پس از گذشت دو روز از زلزه گفت: "دو شب است مردم بیرون می خوابند، هر کاری می توانید برای تامین چادر انجام دهند. با توجه به ضرر و زیان به ساختمان‌های شهر آوار برداری در حال انجام است، اما وسایل کم است و امکانات و نیروهای متخصص نداریم."

شهردار ازگله در گفتگو با شبکه خبر اضافه کرد: "متاسفانه کارها خوب پیش نمی‌رود و انتظار کمک داریم. کمبود دارو داریم، کسانی که به صورت خودجوش می‌توانند دارو برایمان بفرستند، نیاز شدید به دارو داریم."

زلزله کرمانشاه
TASNIM

'دستگیری مجرمین در مرز مهران با عراق، ۳۳ درصد افزایش داشته'

خبرگزاری ایرنا به نقل از مقام های پلیس ایران می گوید در جریان راهپیمایی مراسم اربعین، کشفیات و دستگیری مجرمین در مرز مهران با عراق، ۳۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

تصاویر هوایی از سرپل ذهاب پس از زلزله

انتقاد زلزله زدگان از نبود امکانات

'راهزن‌ها محموله های امدادی برای زلزله زدگان را سرقت کردند'

انتقاد شهربانو امانی از عملکرد هلال احمر در زلزله غرب ایران

شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران با انتقاد از عملکرد هلال‌احمر در زلزله غرب ایران گفت: "متاسفانه مشخص نیست که این سازمان کجاست و این درحالی است که باید سازمان امدادونجات و رئیس آن، نخستین سازمانی باشد که درمحل حاضر باشد."

به گزارش مهر، خانم امانی افزود: "یکی دیگر از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد، جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای حادثه‌دیدگان زلزله اخیر است که پیشنهاد می‌شود شهردار تهران دستوری را به شهرداران مناطق اعلام و تمهیداتی را برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای هموطنان زلزله غرب کشور انجام دهد."

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در واکنش به انتقاد شهربانو امانی در خصوص عدم حضور سازمان هلال احمر در منطقه حادثه اشاره کرد: "اگر اطلاعات دقیقی از حضور ارگان‌ها ندارید نباید در این خصوص اظهارنظر کرد."

امانی
MEHR