Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. سپاه پاسداران ایران تهدید کرده می‌تواند برد موشکی را به بیش از دو هزار کیلومتر افزایش دهد
  2. انفجاری شدید بندر نینگبو در شرق چین را لرزاند
  3. آتش‌فشان اندونزی بسیاری از پروازها را مختل کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ورود اولین کشتی حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن

سازمان ملل می‌گوید اولین کشتی حامل کمک وارد بندر سلیف یمن شده است. ائتلاف به رهبری عربستان از سه هفته پیش تمام راه‌های ارتباطی به این بندر را قطع کرده بود اما اکنون اجازه ورود کمک‌های انسان‌دوستانه را داده است.

این کشتی حامل هزاران تن گندم است که مردم بی‌اندازه به آن محتاجند. یمن در آستانه قحطی است و قطع کمکهای انسان‌دوستانه زنگ خطر را برای سازمان‌های امداد رسانی به صدا در آورده بود.

این نهادها اکنون امیدوارند جریان کمک رسانی به شمال یمن برقرار بماند.

ائتلاف به رهبری عربستان تمام راهای ارتباطی به این منطقه را که در کنترل شورشیان حوثی است قطع کرده بود تا به گفته خودش جلوی قاچاق سلاح را بگیرد.

تیم تنیس فرانسه قهرمان جام دیویس شد

لوکا پوئی و تیم فرانسه
AFP
لوکا پوئی و تیم فرانسه

تیم تنیس فرانسه موفق شد با نتیجه ۲-۳ تیم بلژیک را شکست دهد و قهرمان جام دیویس شود. دو تیم رویارویی خود را در فینال جام دیویس روز جمعه در شهر لیل فرانسه آغاز کردند. در نخستین مسابقه دیوید گوفن از بلژیک لوکا پوئی فرانسوی را ۰-۳ و با نتایج ۱-۶، ۳-۶، ۵-۷ شکست داد، اما جو ویلفرید سونگای فرانسوی در بازی دوم استیو دارسی بلژیکی را ۱-۶، ۲-۶، ۳-۶ پشت سر گذاشت تا دو تیم با نتیجه مساوی روز اول را به پایان برسانند. روز دوم مسابقات به بازی دوبل اختصاص داشت که در آن ریچارد گسکه و پیر هربرت از فرانسه در چهار ست بر روبن بملمانز و ژوریس دلور از بلژیک غلبه کردند و فرانسه را در مجموع ۱-۲ جلو انداختند. اما دیوید گوفن بلژیکی صبح امروز سونگا را برد تا همه چیز به مسابقه آخر میان لوکا پوئی و استیو دارسی بستگی پیدا کند. پوئی، جوان آینده‌دار فرانسوی در این مسابقه با اقتدار و با نتیجه ۰-۶، ۱-۶، ۳-۶ بر حریف بلژیکی غلبه کرد و به این ترتیب فرانسه پس از ۱۶ سال دوباره برنده جام دیویس یا جام جهانی تنیس شد.

پروازهای از مبدا ایران به نجف به بغداد منتقل می شود

رضا جعفر زاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در ایران می‌گوید همه پروازهای از مبدا ایران به فرودگاه نجف از فردا دوشنبه ششم آذر به فرودگاه بغداد منتقل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای جعفرزاده دلیل این تصمیم را "گران بودن خدمات مسافری در فرودگاه نجف" اعلام کرده است.

بر همین اساس، در ایام اربعین نیز فرودگاه نجف به دریافت ورودی ده دلار به ازای هر مسافر از ایرلاین‌ها اقدام کرده بود که اعتراض خطوط هوایی ایران را هم در پی داشت.

بیش از یک و نیم میلیون چک در مهرماه برگشت خورد

بنابر اعلام بانک مرکزی ایران در مهر ماه سال جاری (۱۳۹۶) حدود ۱.۶ میلیون فقره چک به ارزش تقزیبی ۱۳۱هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.

بر همین اساس، در مهرماه بالغ بر ۹.۹ میلیون فقره چک به ارزش ۶۱۵ هزار میلیارد ریال مبادله شده است.

بانک مرکزی
CBI
منبع: بانک مرکزی

پایان نشست مبارزه با تروریسم در ریاض

مهرداد فرهمند

بی‌بی‌سی

نشست وزیران دفاع دولت‌های عضو ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم در ریاض با صدور بیانیه‌ای پایان یافت.

شرکت کنندگان نشست در این بیانیه اعلام کرده‌اند که ساز و کارهای لازم را برای مبارزه‌ای همه جانبه با تروریسم در زمینه‌های فکری، رسانه‌ای، مالی و نظامی تدارک خواهند دید.

در این بیانیه از ایران یا هیچ گروه و دولت دیگری نام برده نشده است.

تاثیر افسردگی بر زندگی شما چه بوده؟

تازه‌ترین اخبار از تلویزیون بی‌بی‌سی

خبر فوریهشدار دادستان کل به محمود احمدی‌نژاد

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، محمود احمدی‎‌نژاد، رییس‌جمهور پیشین ایران را به تخلفات گسترده متهم کرده و به او هشدار داده است که "راه درست" را انتخاب کند.

آقای منتظری، رییس‌جمهور سابق ایران را به داشتن "کلکسیونی" از تخلفات متهم کرد و این موارد را جز تخلفات او برشمرد: "نقض قوانین، قانون‌گریزی‌، بوسه بر تابوت یک کافر زدن، مادر چاوز را در بغل گرفتن و بوسه بر گونه‌هایش گذاشتن، اهانت به مراجع تقلید، دروغ گفتن، قهر یازده روزه، جا به جایی اعتبارات و بودجه‌ها و ...."

او همچنین تهدید کرد که اسرار زیادی دارد که نمی‌خواهد درباره آنها حرف بزند.

اخیرا محمود احمدی‌نژاد انتقادهای تندی را از دستگاه قضایی ایران مطرح کرده است.رییس‌جمهور پیشین ایران در مصاحبه‌ای که فیلم آن را سایت خودش منتشر کرده، کشته شدن ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس در زندان را "جنایت" خوانده و همچنین گفته در زمان ریاست جمهوری، فهرست سیصد نفره‌ای از متخلفان به قوه قضاییه داده که مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته است.

View more on twitter

اجرای حسن کچل برای بچه‌های زلزله‌زده کرمانشاه

حادثه در کلوپ شبانه قناری ۲۲ نفر را راهی بیمارستان کرد

تنریف
EPA

ریزش کف یک کلوپ شبانه در جزیره تنریف از مجمع الجزایر تفریحی قناری در جنوب غربی اسپانیا باعث زخمی شدن ۲۲ نفر شد. حادثه حدود ساعت دو نیمه شب اتفاق افتاد. بسیاری از مجروحان دچار شکستگی استخوان شده‌اند. این کلوپ در یکی از نقاط توریستی جزیره تنریف قرار دارد.

تخریب یک خانه تاریخی و ملی در اصفهان

سقف خانه نائل پیش از تخریب
chamedanmag
سقف خانه نائل پیش از تخریب
عکس ایرنا از بنای فروریخته
IRNA
عکس ایرنا از بنای فروریخته

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران از تخریب یک خانه تاریخی در اصفهان خبر داده است. به گزارش ایرنا خانه سیدجواد نائل که سال ۱۳۵۴ ثبت ملی شده بود، به طور کامل توسط "اشخاص ناشناس" تخریب شده است.

به گفته یکی از مسئولان میراث فرهنگی استان اصفهان، تخریب این بنای تاریخی دوره صفویه از هفته پیش با خراب کردن بخشی از دیوارهای این خانه توسط مردم آغاز شده بود.

اخبار خراب کردن دیوار این خانه تاریخی هفته پیش منتشر شده بود.

محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی ایران گفته است که عاملان تخریب این خانه تاریخی باید مجازات شوند.

انتقاد دادستان تهران از 'هم‌صدایی عوامل خارجی و داخلی' در انتقاد از قوه قضاییه

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، از "استقلال" قوه قضاییه دفاع کرده و به انتقادها از این دستگاه پاسخ داده است. او گفته: "هیچ کس منکر برخی مشکلات و نقیصه‌ها در دستگاه قضایی نیست، اما این که شخصی که خود مدتی مسؤولیت داشته، به خاطر چند متهم، سعی در شکستن اقتدار دستگاه قضایی نماید، جای تأمل و تأسف دارد."

اخیرا محمود احمدی نژاد، رییس‌جمهور پیشین ایران، انتقادهای تندی علیه دستگاه قضاییه مطرح کرده است.

دادستان تهران از "هم‌صدایی عوامل خارجی و داخلی علیه قوه قضاییه" ابراز تاسف و یادآوری کرده که اگر دستگاه قضایی در سال ۸۸ نبود، جریان به گفته او "فتنه" به اقدامات خود ادامه می‌داد.

اعلام همبستگی بعضی اعضای شورای شهر تهران با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

مربیان تیم ملی کبدی زنان و مردان ایران اخراج شدند

تیم ملی کبدی زنان
Mehr
مسابقات آسیایی کبدی در استان گلستان ایران برگزار شد

رییس فدراسیون کبدی ایران گفته است که به علت "نتایج ضعیف" تیم ملی کبدی ایران در مسابقات آسیایی که در گرگان در حال برگزاری است، سرمربیان و مربیان تیم ملی زنان و مردان هر دو اخراج شده‌اند.

تیم ملی کبدی زنان امروز با شکست مقابل کره جنوبی نتوانسته به فینال برود. تیم مردان هم در خانه خود از پاکستان شکست خورد به فینال نرسید.

به خاطر بدهی ۴۰۰ میلیارد تومانی بخشی از حساب‌های شهرداری تهران مسدود شد

محسن هاشمی
Tasnim

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران گفته است که "بخشی" از حساب‌های شهرداری تهران به خاطر بدهی به تامین اجتماعی مسدود شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، او در جلسه شورای شهر تهران به خبرنگاران گفته در دوران شهرداری سابق حق بیمه‌ای که از کارمندان شهرداری گرفته شده، به حساب تامین اجتماعی ریخته نشده و شهرداری تهران حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است.

معاون بیمه سازمان تامین اجتماعی هم گفته است: شهرداری تهران ۴۷۰ میلیارد تومان تا سال ۹۴ به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است و علی‌رغم مذاکرات صورت گرفته به تعهدات عمل نشد و براساس قانون حساب‌های شهرداری مسدود شده است.

تصویب دو فوریت طرح اصلاح قانون شوراها در مجلس

دو فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا در مجلس ایران به تصویب رسید. هدف نمایندگان از این طرح فراهم کردن امکان حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی شهر و روستا است.

تعلیق عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد توسط شورای نگهبان باعث ارائه این طرح به مجلس شد. طرح اصلی هفته آینده قرار است بررسی شود.

زنانی که شوهرانشان ناپدید شده‌اند

عراق خط لوله نفتی کرکوک به جیهان ترکیه را نوسازی می‌کند

وزارت نفت عراق می‌گوید قصد دارد خط لوله نفتی کرکوک به بندر جیهان در ترکیه را نوسازی کند.

طول خط لوله کنونی حدود هزار کیلومتر است.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای گفته است این خط لوله جدید که در صورت راه‌اندازی جایگزین خط لوله کهنه خواهد شد، از شهر بیجی در نزدیکی موصل آغاز می‌شود تا شهر مرزی فیش‌خابور در مرز یا ترکیه ادامه می‌یابد. عراق از سه سال پیش انتقال نفت از طریق این لوله‌ها را به دلیل حضور داعش در منطقه متوقف کرد.

نیروهای نظامی ایران۱۰ هزار کانکس به کرمانشاه می‌برند

محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران که از مناطق زلزله زده کرمانشاه بازدید کرده، وعده داده است که ۱۰ هزار و ۵۰۰ کانکس تا یک ماه و نیم دیگر در مناطق آسیب دیده نصب شود. مقام‌های محلی گفته بودند برای اسکان کسانی که تمام خانه‌شان ویران شده به بیش از هشت هزار کانکس نیاز است.

وزارت بهداشت درباره حذف بیمه داروی پوکی استخوان: حیاتی و اثربخش نیست

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره دلیل حذف یک داروی پوکی استخوان از فهرست تعهدات بیمه‌ها، توضیح داده است که داروی تری پاراتاید "در سطح هزینه فعلی، اثربخش تشخیص داده نشده است."

به گفته این مقام وزارت بهداشت، به خاطر اثربخش نبودن این دارو در مقایسه با هزینه‌ها از فهرست بیمه حذف شده است. حذف این دارو روز گذشته باعث اعتراض گسترده بیماران شد. آقای جهانپور گفته این دارو چنان که ادعا شده حیاتی نیست.

سوال نمایندگان مجلس از وزیر اطلاعات ایران درباره دادگاه پرستو فروهر

شماری از نمایندگان مجلس ایران از وزیر اطلاعات درباره علت شکایت این وزارتخانه از پرستو فروهر سوال کردند.

پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر، از کشته‌شدگان قتل‌های زنجیره‌ای، هنگام بازگشت به ایران برای برگزاری مراسم سالگرد والدینش، به دادگاه احضار و پاسپورتش ضبط شد.

فاطمه حسینی نماینده مجلس گفته: سوال من، خانم‌ها مافی، سیاوشی، اولادقباد و آقایان پارسایی و محمود صادقی از آقای علوی این است که چرا وزارت اطلاعات به جای رسیدگی و تعقیب و مجازات قاتل یا قاتلان مرحوم داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری، از دختر ایشان که برای برگزاری مراسم بزرگداشت آنها فعالیت کرده، شکایت کرده است.

View more on twitter
View more on twitter

مرور مطبوعات؛ کیهان بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد را "حماقت سیاسی" خواند

روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود، بست‌نشینی یاران محمود احمدی‌نژاد را "حماقت" خوانده است. نویسنده این روزنامه با انتقاد از مطلب عباس عبدی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، نوشته است: "بی‌تردید، رفتار حلقه انحرافی در بست‌نشینی کذایی که با بی‌محلی مطلق مردم مواجه شد، حماقت سیاسی است اما فراموش نمی‌کنیم که همین خبط را در مقیاس جبهه‌ای، افراطیون مدعی‌ اصلاحات در مجلس ششم مرتکب شدند و «بن»بست‌نشینی واقعی را در ماجرای حماقت‌آمیز «تحصن» و ادعای استعفا نشان دادند بی‌آن که مردم کمترین محلی بگذارند یا نظام اعتنایی بکند."مرور سایر مطالب روزنامه‌های ایران با مسعود بهنود:

View more on twitter

۱۵۰ هزار دلار، قیمت تولید انبوه ماشین جیمز باند

حذف داروی پوکی استخوان از فهرست بیمه‌ها در ایران

احمدرضا جمشیدی رئیس انجمن روماتولوژی ایران به خبرگزاری ایلنا گفته مهمترین داروی بیماران مبتلا به پوکی استخوان از پوشش سازمان‌های بیمه‌گر برای حدود ۷ هزار بیمار قطع شده است. یعنی درمان این بیماران به شکل ناگهانی متوقف شده و این بیماران بلاتکلیف مانده‌اند. اسم داروی قطع شده تری پاراتاید است. با بیرون آمدن تری پاراتاید از لیست بیمه، این دارو برای مصرف کنندگان، به جای ۶۰ هزار تومان، ۶۰۰ هزار تومان در می آید. در چشم‌انداز بامدادی یکشنبه پنجم آذر ١٣٩٦ سیما ثابت مجری برنامه گفتگویی داشت با دکتر مازیار اشرفیان بناب در شهر لستر بریتانیا.

'حذف' اصلی‌ترین داروی درمان پوکی استخوان از لیست بیمه‌های درمانی ایران

در زلزله کرمانشاه ۲۴ کودک یکی از والدین خود را از دست دادند

زلزله کرمانشاه
ILNA

یکی از مقام‌های سازمان بهزیستی ایران گفته است که در زلزله کرمانشاه حدود ۲۴ کودک دست‌کم یکی از والدین خود را از دست داده‌اند و از این تعداد شش کودک هر دو پدر و مادرشان کشته شده‌اند. یکی از کودکان در بیمارستان بستری است و به گفته بهزیستی سایر کودکان پیش اقوامشان نگهداری می‌شوند. فقط یک کودک ۱۷ ساله به بهزیستی سپرده شده است.

زلزله کرمانشاه بیش از ۴۸۰ کشته داشته است.

استعفای وزیر بهداشت اسرائیل در اعتراض به کار در روز سبت

یک عضو کابینه اسرائیل بر سر اختلاف‌نظر در مورد انجام عملیات حفظ و نگهداری خطوط آهن در روز سبت (شنبه) از سمت خود کناره‌گیری کرد. یاکو لیتزمن، وزیر بهداشت عضو حزب بنیادگرای اتحاد یهودیت توراتی است که به دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو کمک کرده در قدرت بماند. یهودیان بنیادگرا خواهان تعطیلی همه کارها در روز سبت هستند که بر اساس اعتقادات آنها هفتمین روز هفته و روز استراحت است و از غروب جمعه تا غروب شنبه را شامل می شود. کناره گیری آقای لیتزمن ممکن است دولت ائتلافی آقای نتانیاهو را به خطر بیندازد.

مرگ معلم روستای دورافتاده بر اثر برق‌گرفتگی

بسیاری از کلاس‌های روستاهای دورافتاده در کابین برگزار می‌شود
ILNA
بسیاری از معلمان روستاهای دورافتاده در کابین درس می‌دهند و همانجا زندگی می‌کنند

معلم یکی از روستاهای دور افتاده ایران که در کابین زندگی می‌کرد، بر اثر برق‌گرفتگی با بخاری دست‌ساز کشته شد.

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان لرستان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تایید کرده است که مجید غلامی، معلم جوان روستای سپیددشت، در اثر اتصال برق هیتردست‌ساز کشته شده است. این معلم در همان کانکس که درس می‌داد، زندگی می‌کرد و شب‌ها آنجا می‌خوابید.

در زمستان نبود سیستم گرمایشی استاندارد در مدارس دورافتاده بارها باعث حادثه‌های مرگبار در ایران شده است.

نگرانی از فوران آتش‌فشان در اندونزی

آتشفشان
Reuters

اندونزی به شرکت‌های هواپیمایی هشدار داده که از پرواز در نزدیکی آتش‌فشانی در جزیره بالی خودداری کنند. توده خاکستر و دود از کوه آتش‌فشان آگونگ در حال خروج است و بیم آن می‌رود که این آتش‌فشان برای اولین بار از سال ۱۹۶۳ فوران کند. حدود ۱۶۰۰ نفر در جریان فوران آن سال کشته شدند. به تمام کسانی که در شعاع ۸ کیلومتری آتش‌فشان زندگی می‌کنند هشدار داده شده که محل سکونت خود را ترک کنند.

نخستین انتخابات در نپال بعد از جنگ داخلی

نخستین انتخابات نپال
Getty Images

نخستین انتخابات سراسری پارلمانی از زمان پایان جنگ داخلی و لغو سلطنت در نپال در حال برگزاری است. این انتخابات دو مرحله‌ای بر اساس قانون اساسی جدیدی برگزار می‌شود که نتیجه حدود یک دهه مذاکره بود. نپال هنوز تحت تأثیر شورش ده ساله مائوئیست‌هاست. این کشور در سال 2015 یک زلزله مهیب را هم تجربه کرد. رأی‌دهندگان در انتخابات امروز اعضای پارلمان و مجلس‌های استانی را انتخاب می‌کنند. رقابت اصلی در انتخابات، میان حزب میانه روی کنگره ملی و ائتلافی از شورشیان سابق مائوئیست و حزب کمونیست است.

چشم‌انداز اخبار امروز

  • در ایران سرتیپ حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران، هشدار داده است که کشورش این توانایی را دارد تا برد موشکهایش را به بیش از دو هزار کیلومتر افزایش دهد
  • در چین دستکم دو نفر بر اثر انفجاری در بندر "نینگبو" در شرق این کشور کشته و تعدادی هم مجروح شده‌اند
  • فوران آتشفشان در اندونزی بسیاری از پروازها بر فراز این کشور را مختل کرده است

آنچه گذشت

مروری بر خبرهای دیروز شنبه چهارم آذر در ایستگاه خبر.