Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عذرخواهی اسحاق جهانگیری از خانواده زلزله زده

  در پی انتقادات صورت گرفته به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران به خاطر حضور با کفش در چادر یک خانواده زلزله زده در سرپل ذهاب، وی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از این خانواده عذرخواهی کرد.

  آقای جهانگیری در اینستاگرام خود نوشت: "امروز به‌واسطه فشردگی برنامه‌ها، تراکم جمعیت و البته به دلیل اصرار زیاد یکی از هموطنان عزیزمان برای عیادت از همسر بیمارشان که حضور در کنار بستر مریض را ناگزیر کرد به هنگام بازدید از چادر محل سکونت ایشان سهل انگاری اتفاق افتاد. ضمن ابراز تأسف از این موضوع، فرماندار محترم سرپل ذهاب نیز مراتب عذر خواهیم را امشب به این هموطن گرامی و خانواده محترمشان ابلاغ کردند."

  وی افزود: "امیدوارم وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز همانگونه که در مسیر بازگشت از کرمانشاه از ایشان خواستم، در اسرع وقت نسبت به رسیدگی به وضعیت بیماری همسر محترم ایشان اقدام فرمایند."

  صبح امروز، انتشار تصویری از اسحاق جهانگیری با کفش در چادر یک خانواده آسیب دیده از زلزله، واکنش تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به دنبال داشت که این رفتار را به عنوان نشانه ای از بی احترامی مورد انتقاد قرار دادند.

  View more on instagram
 2. 'رشد چشمگیر آمار تجاوز به کودکان در سال‌های اخیر'

  محمد کاظمی نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر "رشد چشمگیر سوءاستفاده‌ها و تجاوزهای جنسی علیه کودکان در سال‌های اخیر" ابراز امیدواری کرد "لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان" به تصویب نمایندگان برسد.

  آقای کاظمی در مصاحبه با ایلنا گفت: "امیدواریم طی چند جلسه آتی روند بررسی‌های نهایی و تصویب لایحه حمایت از حقوق اطفال و نوجوانان در کمیسیون قضایی و حقوقی به پایان برسد و لایحه را برای تصویب نهایی به صحن بفرستیم."

  وی اعلام کرد: "در این لایحه برای والدینی که مرتکب چنین قصورهایی در تربیت یا مراقبت از کودکان شوند، مجازاتی همچون جزای نقدی، حبس تعلیقی و مواردی از این دست که بتواند والدین را متوجه مسئولیت‌شان کنند، درنظر گرفته ایم."

  این نماینده مجلس افزود: "همچنین برای مددکاران اجتماعی و بهزیستی و مسئولان نیروی انتظامی اختیاراتی لحاظ شده که براساس آن می‌توانند کودکان دارای والدین بدسرپرست را از آن‌ها جدا کند و به مراکز قانونی تحویل دهد و همچنین سوءاستفاده از کودکان در مسائل جنسی و همچنین در محیط کار به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است."

 3. یوتیوب در نتیجه‌های آزاردهنده موتور جستجوی خود بازبینی می‌کند

  یوتیوب با تغییر نحوه کار پیشنهادهای موتور جستجوی خود مانع به دست آمدن اتفاقی نتایجی می‌شود که مشوق آزار جنسی کودکان است.

  براساس گزارش‌ها هفته گذشته کاربران زیادی گزارش دادند درپی وارد کردن پرسش "چگونه با" موتور جستجو به طور اتوماتیک پیشنهاد کامل کردن جستجو را با "چگونه با کودک خود سکس کنید" را می‌داد.

  این اتفاق با جستجوی کلمات دیگری نیز افتاده است.

  سخنگوی یوتیوب گفته است: "اوایل امروز خبردار شدیم که سیستم پیشنهاد اتوماتیک جستجوی ما نتایج موهنی را به دست می‌دهد و بلافاصله این مشکل را حل کردیم."

  به گفته این سخنگو یوتیوب درتلاش است تا دلیل این مشکل را بفهمد.

 4. ابراهیم رئیسی ادعاهای "گرفتن سکه" را رد کرد

  دفتر ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی ادعای حمید بقایی را رد کرده است.

  آقای بقایی در ویدیویی که اخیرا منتشر کرده گفته است در جلسه‌ای در زمان دولت دهم با حضور رئیس جمهور وقت (محمود احمدی‌نژاد) به افراد حاضر در جلسه از جمله ابراهیم رئیسی، پنج سکه اهدا شده است.

  آقای بقایی گفته است در اوج تحریم‌ها این جلسات برگزار می‌شده که "خارج از وقت اداری" بوده و از افراد دیگری نظیر سعید جلیلی، عزیز جعفری، حسین طائب و محسنی اژه‌ای هم به عنوان حاضران در جلسه نام برده است.

  به غیر از آقای رئیسی غلامرضا مصباحی مقدم هم این ادعا را رد کرده است.

  رییسی
 5. معافیت مالیاتی برای حقوق‌های تا سقف دو میلیون تومان

  دولت برای سال آینده حقوق کارکنان خود را تا دو میلیون تومان از مالیات معاف کرده است.

  هر ساله در لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس در کنار تعیین میزان درصد افزایش حقوق، سقف معافیت مالیاتی آن هم مشخص می‌شود.

  View more on twitter
 6. اضافه شدن تعطیلی‌های جدید به تقویم ایرانی

  View more on twitter
 7. توییت تازه ترامپ درباره رسانه‌های منتقد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پیامی که امروز دوشنبه بیست و هفتم نوامبر در توئیتر منتشر کرده دوباره به رسانه‌های مخالف حمله کرده است.

  آقای ترامپ گفته است : "باید مسابقه ای برگزار کنیم تا مشخص شودکدام یک ازشبکه‌ها نظیر سی‌ان‌ان و نه فاکس نیوز، بیش از همه درپوشش اخبارسیاسی رئیس جمهور محبوبتان(من) بی صداقت، فاسد و تحریف کننده اهستند.همه آنها بدهستند. برنده مسابقه جام اخبارجعلی را دریافت خواهد کرد.

  View more on twitter
 8. 'جهاد عشق'؛ دستور دادگاه در مورد دختر هندو که مسلمان شد

  هدیه هنگام ورود به دادگاه
  Image caption: هدیه هنگام ورود به دادگاه

  یک زن هندی که تغییر دین و ازدواجش جنجال‌برانگیز شده بود، به دستور دادگاه از اختیار پدرش خارج شد و اجازه یافت به تحصیلاتش ادامه دهد. هدیه که در یک خانواده هندو به دنیا آمده بود، به اسلام گروید و با یک مرد مسلمان ازدواج کرد. اما پدرش معتقد بود که او در جریان یک توطئه علیه هندوها شستشوی مغزی داده شده است. ازدواج او در ماه مه لغو و سرپرستی او به پدرش واگذار شد. اما دادگاه عالی هند امروز شهادت خود هدیه را استماع کرد که خواهان آزادی و دیدار شوهرش بود. شوهر هدیه همواره بر بی‌گناهی خود تأکید کرده است. جلسه بعدی دادگاه برای ماه ژانویه برنامه‌ریزی شده است. گروه‌های تندروی هندو از اصطلاح "جهاد عشق" برای اشاره به ازدواج دختران هندو با مردان مسلمان استفاده و مسلمانان را به فریب دادن زنان و دختران هندو متهم می‌کنند.

 9. اتحادیه اروپا مجوز علف‌کش بحث‌برانگیز را تمدید کرد

  اتحادیه اروپا اجازه استفاده از علف‌کش گلیفوسیت را در حالی برای پنج سال دیگر تمدید کرده که نگرانی‌هایی در مورد احتمال سرطانزا بودن آن مطرح است. دوره اعتبار مجوز این علف‌کش ماه آینده میلادی به پایان می‌رسید. ۱۸ عضو اتحادیه اروپا به تمدید این مجوز رأی مثبت دادند در حالی که ۹ عضو رأی منفی و یک عضو رأی ممتنع داد. گلیفوسیت پرفروش‌ترین علف‌کش جهان است، اما گزارش‌های متناقضی در مورد اثر آن بر سلامت انسان منتشر شده. سازمان سلامت جهانی در سال ۲۰۱۵ با انجام تحقیقاتی نتیجه گرفت که این ماده شیمیایی احتمالا سرطان‌زاست. اما سازمان مواد شیمیایی اروپا می‌گوید شواهد کافی برای قرار دادن آن در فهرست مواد سرطان‌زا در دست ندارد.

 10. بیانیه فدراسیون کشتی ایران در حمایت از علیرضا کریمی

  فدراسیون کشتی ایران در حمایت از علیرضا کریمی که در مسابقات زیر 23 سال جهانی، یک مسابقه خود را عمدا و برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی باخت، بیانیه‌ای صادر کرده است:

  "به پهلوان علیرضا کریمی عزیز این دومین باریست که تو با گذشتن از حق خودت ، در مظلومیت تمام، از مظلومیت مردم فلسطین دفاع می کنی ... مردمی که شاید هیچ گاه در جریان این فداکاری تو نباشند... بار اول در مسابقات جهانی جوانان در کشور بلغارستان در سال 2013، با از خود گذشتگی تو، تیم کشتی ایران از سکوی دوم به سکوی سوم افتاد و این بار در مسابقات جهانی امید در کشور لهستان، از سکوی سوم به جایگاه هشتم سقوط کرد.... هیچ کس، حتی یادآور این نشد، که تو و کشتی ایران ، برای احترام به مردم فلسطین، با گذشتن از جایگاه واقعی خود، نتیجه زحمات خود را از دست دادید،... آنهایی که ورزش قهرمانی را می شناسند، می دانند برای یک قهرمان و برای تیم ملی هر کشوری، کسب نتیجه در مسابقات اصلی یعنی همه چیز ... یعنی همه عمری که گذاشته ای ... یعنی همه گذشته ات و حتی همه آنچه که در آینده می خواهی به آن برسی... علیرضا عزیز ، شاید امروز کسانی که به عنوان مسئول، می باید بیش از همه سپاسگزار ایثار و پهلوانی تو باشند ، در کنارت نیستند... اما مردمی که باید تورا ببینند و فداکاریت را درک کنند و قدر دان صبر و گذشت تو باشند، تورا می بینند و در کنار تو هستند... پهلوان علیرضا کریمی مظلومیت تو ، برای خانواده بزرگ کشتی ایران فراموش نشدنی است."

  علیرضا کریمی
 11. اجبار شرکتهای سیگارسازی آمریکا به پخش آگهی درباره مضرات مرگبار سیگار

  شرکتهای سیگارسازی آمریکا ناچار شده‌اند تبلیغاتی را در روزنامه‌ها و تلویزیون‌ها منتشر کنند که مضرات مرگبار سیگار را به مخاطبان نشان دهد.

  در یکی از تبلیفات گفته می‌شود که سیگار بطور متوسط هر روز باعث مرگ ۱۲۰۰ آمریکایی می‌شود که بیش از مرگ مجموع موارد مرگ به علل قتل، ایدز، خودکشی، مواد مخدر، تصادف و الکل است.

  این شرکت‌ها همچنین مجبور شده‌اند بپذیرند که عمدا کاری کرده‌اند که محصولاتشات اعتیادآور باشند.

  این شرکت‌ها پس از یک دعوای حقوقی طولانی مجبور به پخش این آگهی‌ها شده‌اند. یازده سال پیش دادگاه رای داده بود که شرکت‌های سیگارسازی سالهای سال مردم را در باره مضرات سیگار گمراه و به این ترتیب سود نامشروع کسب کرده‌اند.

 12. عراق: مرحله اول پاکسازی کویر غربی از اعضای داعش انجام شد

  نیروهای دولتی عراق می‌گویند که مرحله نخست عملیات بیرون راندن پیکارجویان داعش از مناطق کویری غرب این کشور را به پایان رسانده‌اند. یک سخنگوی نظامی عراق گفت که حدود نیمی از این منطقه را به وسعت حدود سی هزار کیلومتر مربع پاکسازی کرده‌اند. او گفته که ادامه عملیات دشوارتر خواهد بود چرا که اعضای داعش در مناطق نزدیک مرز سوریه می‌توانند در عوارض طبیعی پنهان کنند. داعش از مدت‌ها قبل پناه‌گاه‌ها و انبارهای مهماتی در این منطقه ایجاد کرده بود.

 13. شاهزاده هری با دوست دخترش ازدواج می کند

  شاهزاده هری و مگان

  کاخ سلطنتی بریتانیا اعلام کرده است که شاهزاده هری بزودی با مگان مارکل، دوست دخترش، ازدواج می کند.

  براساس گزارشها از کاخ سلطنتی بریتانیا ازدواج این دو در بهار سال آینده برگزار خواهد شد.

  همین گزارشها حاکیست که شاهزاده هری و مگان در "ناتینگهام کاتج" در کاخ کنزینگتون در لندن اقامت می کنند.

  مگان که هنرپیشه سینما است و شاهزاده هری از تابستان سال گذشته میلادی با یکدیگر رفت و آمد داشته اند. این دو در اوایل ماه جاری میلادی نامزد کردند.

  مگان پیشتر نیز یک بار ازدواج کرده بود.

 14. 'بباز علی، باید ببازی'

  باخت مشکوک علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی در مسابقات امیدهای جهان در لهستان واکنش و انتقاد گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

  در ویدیوی این مسابقه که روز شنبه برگزار شده، صدای مربی علیرضا کریمی شنیده می‌شود که فریاد می‌زند: "بباز علی باید ببازی". آقای کریمی که از او به عنوان شانس مسلم کسب مدال یاد می‌شد، تا یک دقیقه مانده به پایان مسابقه از حریف روس خود پیش بود اما در نهایت کشتی را با نتیجه چهارده - سه واگذار کرد.

  کشتی‌گیر اسرائیلی توانست در غیاب علیرضا کریمی مدال برنز بگیرد و روی سکوی سوم وزن 86 کیلوگرم بایستد.

  View more on youtube
 15. آتشسوزی عمدی در مقابل دفتر باشگاه پرسپولیس در تهران

  آتشسوزی که دیشب بدست دو نفر در مقابل دفتر باشگاه پرسپولیس در تهران به راه افتاد، باعث مصدوم شدن نگهبان این باشگاه شده است. باشگاه پرسپولیس اعلام کرده که شخصی شب هنگام مقداری بنزین مقابل دفتر این باشگاه ریخته و با رها کردن ظرف حاوی بنزین، آن را آتش زده است. به گفته سرپرست پرسپولیس، نگهبان برای دور کردن ظرف شعله‌ور حاوی بنزین از ساختمان با پا به آن زده که باعث مصدومیت خود او شده است. فیلمی از صحنه آتش‌سوزی در شبکه‌های مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد شخص آتش‌افروز همراهی داشته که از او فیلمبرداری می‌کند و می‌گوید که "ری استارت تنها راه نجات ایران است". ری استارت نام برنامه‌ای ویدیویی است که محمد حسینی، مجری پیشین تلویزیون جمهوری اسلامی آن را اجرا می‌کند. او در گذشته هم از طرفداران خود خواسته بود به ساختمان‌های دولتی آسیب بزنند.

 16. نشست سران برای سرمایه‌گذاری چین در شرق اروپا

  لی که‌چینانگ، نخست وزیر چین امروز قرار است در بوداپست، پایتخت مجارستان با رهبران ۱۶ کشور اروپای شرقی و حوزه بالکان دیدار و با آنها در مورد سرمایه‌گذاری گفت‌وگو کند. یکی از طرح‌ها برای سرمایه‌گذاری چین، یک خط آهن تندرو بین بوداپست و بلگراد است که قرار است نهایتا تا بندر تسالونیکی در یونان ادامه پیدا کند. تأسیسات این بندر هم با سرمایه چین ساخته می‌شود. پیشنهادهای دیگر شامل احداث فرودگاهی در لهستان، یک کارخانه اتوموبیل‌های الکتریکی در مجارستان و تولید واگن‌ها و لوکوموتیوهای قطار در بلغارستان است. نشست بوداپست پنجمین نشست گروه موسوم به ۱+۱۶ است.

 17. دریاچه ویکتوریا در خطر مرگ

  دانشمندان هشدار داده‌اند که دریاچه ویکتوریا، بزرگترین پهنه آبی آفریقا که سواحل آن در اوگاندا، کنیا و تانزانیاست، به شدت در خطر است. به گفته آنها، صید بیش از اندازه ماهی‌ها و آلودگی گسترده باعث کاهش شدید تعداد ماهی‌های دریاچه و به خطر افتادن زندگی ماهیگیران محلی شده است. گفته می‌شود که فاضلاب تصفیه نشده و بازمانده کودهای شیمیایی صنایع کشاورزی بصورت مدام به این دریاچه ریخته می‌شود و اکوسیستم تالابهای اطراف آن را نابود کرده است. ارتش اوگاندا واحدی ویژه برای شناسایی و نابود کردن قایق‌ها و تورهای غیرقانونی ماهیگیری تشکیل داده است.

 18. آنچه گذشت

  مروری بر خلاصه مهمترین خبرهای دیروز را اینجا بخوانید